J ANDREAS SCHLUTER STIERF EENZAAM 250 JAAR GELEDEN SKODA GASCON NV. begint in september al met ombouw gastoestellen SALZBURGER FESTSPIELE BEGINNEN OP ZONDAG A.S. r "N HEBBEN ZE NIET GELIJK R' D' N' TV APPARATEN kmm 2000M20%825k» Minister Bogaers klaagt MISBRUIKEN BIJ VRIJE-TIJDSBOUW Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 juli 1964 Vierde blad no. 31320 Pruisische Michelangelo Groot architect-beeldhouwer slachtoffer van zijn rivalen Men weet niet precies, wieg stond, en ook niet waar hij ïstorven is. Maar de twintig jaar, dat hij als ster aan het firma- :nt van de kunst schitterde, waren voldoende, zijn roem voor al- jd te vestigen. Andreas Schlüter, Pruisen's grote architect en teldhouwer, stierf 250 jaar geleden. Jln de kunstgeschiedenis wordt hij dikwijls de Pruisische Michel- igelo" genoemd. En inderdaad schijnen er wat betreft de univer- jele begaafdheid als architect en beeldhouwer, de artistieke wil en 0e tendens tot grootheid en monumentaliteit overeenkomsten met "ie andere meester, die 200 jaar eerder leefde, te bestaan. Maar Wichelangelo was het vergund, ondanks vele onaangename erva- Ingen in een lang leven zijn plannen te zien rijpen. Schlüter daar- ftegen werd het slachtoffer van noodlottige omstandigheden, de er van zijn meester en de afgunst van zijn rivalen. Technische isj debacle Deze grote kunstenaar, die het Ber- Qn v; - eem van de baroktijd het bijzondere jnt verleende, was waarschijnlijk Icomstig uit Danzig, waar hij om- reeks het jaar 1660 geboren zou zyn. Is Jonge man trad hij met pl as tl- he werkstukken in Warschau op de orgrond en werd naar aanleiding arvan in 1694 door de keurvorst tederik van Brandenburg, de latere rete Koning v. Pruisen, in zijn re- dentie aangesteld. Hier schiep hij 7 Jdurende twee decennia zijn belang- jkste beeldhouwwerken, had vanaf ei 96 de leiding by de bouw van het :uwe paleis, was voor het artistieke en verantwoordeiyk en directeur ui de Academie voor Kunsten. De i. elvuldigheid van deze ambten en it bewustzijn van de eigen roeping sden hem al spoedig in conflict saken met andere architecten en mstenaars aan het hof van de ko ling. Een technische deb&cle by de «uw van de veel te hoge „Muntto- to", die naar de wil van Frederlk I r HENKES JONGE JENEVER VOOR HEN DIE Of ÉCHTE WILLEN I RK-Pools blad krijgt meer papier Poolse autoriteiten hebben ter kfenheid van de 20ste verjaardag nP 8 de Poolse Republiek de papler- el Hryilng voor het belangrijke r.-k. ld Tygodnik Powszechny verhoogd. es De papiertoewijzing van het week- Ul was in april met 10.000 exem- n aren een kwart van de totale c i&ag teruggebracht nadat de k. "ofdxedacteur en de voornaamste erker een brief hadden onder- __i waarin werd gepleit voor Under censuur. Vierendertig vooraanstaande Poolse Wlectuelen hadden in een brief aan ie! «nier Cyrankiewicz aangedrongen 1 meer vrijheden in het culturele ■rfen. De brief had uitgebreide maat- leien tot gevolg. U m r.-k. ringen was men gisteren »pvol gestemd dat de toewyzing ïS k na de viering gehandhaafd zal Uven. de hoogste toren van Europa moest worden, werd hem in 1706 noodlottig. Hy werd ontslagen. Weliswaar bleef hy voorlopig nog beeldhouwer aan het hof, en trad hy nog éénmaal met het betoverende landhuis Kameke ook als architect op de voorgrond, toch moest hy in 1713, gedwongen door de intriges van zyn vyanden, Beriyn verlaten. Hy nam een uitno diging van de Tsaar aan en ging naar St. Petersburg. Hy was toen vyftig Jaar, eenzaam en verbitterd Ongeluhkig gesternte Maar ook de scheppingen van An dreas Schlüter waren schynbaar onder een ongelukkige gesternte ont staan: alle Beriynse bouwwerken, zo ver zij nog bestonden, werden in de laatste oorlog verwoest, zyn archi tectonisch meesterwerk, het slot van de Pruisische Koningen aan de oever van de Spree in de huidige Oosteiyke sector van de in tweeën verdeelde stad, werd in 1950 opgeblazen. Het was ongetwUfeld mogeiyk geweest dit geweldige bouwwerk met zyn monu mentale portalen, het beroemde bin nenhof en de Imposante reeks van met sculpturen versierde trappenhui zen, zalen en statiekamers te restau reren. De oostelijke autoriteiten von den het echter belangryker, dat er op de plaats van het paleis een ex ercitieterrein voor communistische massabijeenkomsten ontstond. In zyn beeldhouwwerken droeg de grootste beeldhouwer van zyn tyd de idealen van de Romeinse antieken, Michelangelo en Bernini over naar de barok van het Noorden, De sculp turen in het Beriynse slot, de pronk- sargofagen van Frederlk I en zyn ge malin in de Dom, borstbeelden en vooral de maskers van stervende krygers op het binnenhof van het tuighuis, die met hun van smart en pyn getekende gezichten tot de diep- Gered standbeeld 8chlüter's belangrykste werk als beeldhouwer, het ruiterstandbeeld van de grote Keurvorst van Bran denburg, kon op zeer avontuuriyke wijze gered worden. Door het even wicht van rust en beweging, van na tuur en idealisme, van macht en be heersing. door de onvergelijkeiyke waardigheid, menseiykheid en ma jesteit is dit ruiterstandbeeld het be langrijkste sinds de Renaissance. Na de oorlog werd het voor het slot Charlottenburg in West-Beriyn ge plaatst. De combinatie architectuur Hierboven een der grote schep pingen van Andreas Schlüter: het ruiterstandbeeld van de Gro te Keurvorst voor het slot Char lottenburg in West-Berlijn. en beeldhouwwerk geeft hier een overtuigend bewijs voor de zeer be langrijke bijdrage van Beriyn tot de Europese kunst van de 18e eeuw, voor de „Pruisische barok", die in An dreas Schlüter zyn begin en hoogte punt vond. Auto tegen trein: bestuurder gedood De byna 56-jarige heer G. van der Lee uit Rotterdam is gistermid dag om het leven gekomen, toen de auto die hy bestuurde in botsing kwam met een trein. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in de Grubbevorsterweg tussen Blerick en Sevenum. De lichten werkten volgens de Spoorwegen normaal. De j trein was onderwee van Keulen naar (Advertentie) Gascon N.V. onlangs door trein was onderweg van Keulen naar 1 Werkspoor N.V. opgericht heeft Eindhoven. zich gisteren op een persconfe- In teken Mozart en Strauss De Oostenrijkse bondspresident, dr. Adolf Schcirf, opent zondag de Salzburger Festspiele 196Jf. Dit jaar zullen twee componisten die Salzburg beroemd gemaakt hebben, Wolfgang Amadeus Mozart en Richard Strauss, bijzondere aandacht krijgen. Mozart werd ruim twee eeuwen geleden in Salzburg geboren, en Richard Strauss, van wie dit jaar de 100ste ge boortedag wordt herdacht, is een van de initiatiefnemers van de Fest spiele na de eerste wereldoorlog geweest. Van Strauss zyn daarom drie ope- gen staan onder leiding van Wolf- op het programma gezet: „Elek tra", „Der Rosenkavalier" beiden on der leiding van Herbert Karajan, en Ariadne auf Naxos" onder Karl Böhm. Herbert Karajan zal deze zomer vermoedelyk voor het laatst in Salz burg dirigeren. Na te zyn afgetreden als directeur van de Weense Staats- opera, heeft hy meegedeeld met in gang van 31 augustus al zyn werk in Oostenryk te zullen beëindigen. Maar de organisatoren van Festspiele stel len alles in het werk om de dirigent althans voor Salzburg te behouden. Van de opera's van Mozart staan op het programma „Cosi fan tutte", „Die Zauberflöte", „Le nozze di Fi garo" en de zelden of nooit gespeelde „Lucio silla". Verdi's Macbeth is er nog aan toegevoegd. Alle uitvoerin- Rotstekeningen van 13000 jaar geleden Een vooraanstaand Portugees oud heidkundige, dr. Farinha dos Santos, heeft als zijn mening te kennen ge- geveiL, dat rotstekeningen, die het vorig jaar bij toeval zyn ontdekt te Escoural in het zuiden van de pro vincie Alcntejo, naar schatting 13.000 jaar oud zyn. Dr. Farinha deelde mee, dat het onderzoek naar tekeningen in een reeks grotten, die zyn ontdekt toen werklieden in een naburige marmer groeve met springstoffen werkten, waarschijnlijk tien jaar in beslag zal nemen. Er zyn reeds 9 tekeningen ontdekt. Een ervan, voorstellende een tove naar, was even fyn als de beroemde tekeningen te Lascaux en Altamira, zei Santos. Van de overige, die tot nu toe zyn ontdekt, stellen sommige dieren voor. Santos deelde mee, dat deskundi gen de paleolitische tekeningen had den geclassificeerd als gewestelyke varianten op de Franco-Cantabrische kunst die bloeide tussen 10.000 en 13.000 voor Chr. gang Sawallisch, met Dietrich Fi scher-Dieskau, Grace Bumbry en de Spaanse tenor Francisco Lazaro, in de hoofdrollen. De Duits sprekende bezoekers van Salzburg zullen opvoeringen van Goethes „Faust" onder regie van Leopold Lindberg kunnen bywonen, en ook van „De vrouwelyke vrouwtjes van Windsor" van Shakespeare, by gelegenheid van diens derde eeuw feest. „Jedermann" van Von Hoffmanns- thal staat traditiegetrouw ook weer op het programma. De Weense en Beriynse Filharmonieën zullen mu siceren onder leiding van Karajan, Zubin Mehta, Carl Schuricht, Sa wallisch, George Szell. Georg Solti, Lorin Maazel en Böhm. Er zyn voorts solo-recitals, kerk- concerten en voorstellingen door de balletgroep van de opera van Zagreb. kunst' kAleióosc^p SCHILDER FAUTRIER 66 OVERLEDEN De 66-Jarige Jean Fautrier, een der meest vooraanstaande hedendaagse Franse schilders, is te Parys over leden. De oorzaak van zyn overlijden niet bekendgemaakt. Fautrier werd 1897 te Parys gebo ren. Hy is een der eerste abstracte expressionisten; al zeer vroeg be proefde hy de mogeiykheden van de suggestieve werking van het mate- riaal-zèlf. Deze Paryse schilder, dae vóór de oorlog als skileraar in zyn onderhoud voorzag, is ontdekt door de litteratoren met aan het hoofd Malraux. Hy was in Frankryk even beroemd als in ons land onbekend. rentie in Utrecht voor het eerst in het openbaar gepresenteerd. Gascon zal in maximaal vier jaar eer. miljoen aansluitingen om bouwen voor het gebruik van aardgas in de gebieden van de regionale gasvoorzienings-orga- nen Zuid-Holland, zuid-Neder land en centraal Nederland. De president-commissaris van de nieuwe N.V.. de directeur van Werkspoor Utrecht ir. J. van Zwet, deelde mee, dat ongeveer dertig monteurs in september of oktober al met deze werkzaamhe den zullen beginnen in Rotter dam. Er komen geleidelijk aan meer ombouwploegen en na een jaar, als alle 600 a 700 man aan de slag zijn, kan Gascon in negen gemeenten tegelijk opereren. De monteurs zullen in het hele land worden gerekruteerd. De ar beidsvoorwaarden zyn gebaseerd op die in de metaalnyverheid. Daarbo ven krygen de monteurs een ver goeding voor ongemakken, reiskosten en dergelyke. Ze worden in enkele weken opgeleid in drie speciale scho len, waarvan er één in Utrecht is gevestigd en twee in Rotterdam. Vol gens ir. Van Zwet is het niet uitge sloten. dat Gascon, wanneer men in de noordelyke provincies klaar is met de ombouw, ook het personeel zal aantrekken van de kleinere be drijven, die in Groningen, Friesland, Drente en Overijssel hebben ge- Pasfoto i ust, rust, rust Dat willen we allen in onze vakantie. Komt daar echter nog wat van? De meesten trekken er op uit en komen nog vermoeider thuis dan ze waren. Ze hebben in trein, vliegtuig, auto of bus zóveel gezien, dat er slechts een warreling aan herinneringen is overgebleven, behalve dan voor degenen die systematisch en hèèl nauwkeu rig van dag tot dag alles precies hebben opgeschreven en boven dien nog over een stel dia's be schikken, waardoor de reis na weken of maanden weer voor het geestesoog opdoemt. De zogenaamde „welvaarts staat" heeft de dingen overhoop gesmeten. Onze voorouders nestelden zich voor korte tijd op één en dezelfde plaats en konden er tot in detail de byzonderheden over vertellen. Nu jakkeren de men sen van stad tot stad, van dorp tot dorp, vangen er vleugen van op en komen hygend van ver moeidheid In de eigen woning terug. Zou het een wonder zyn als hier eens een reactie op komt?... e eerste symptomen zyn er. Er zijn al heel wat men sen. die het parool „ver der, steeds verder" vervloeken en het dichter by huis gaan zoeken. Of het devies .kalmpjes aan, dan breekt het Hjntje niet", hul digen. Ze laren begrijpen, dat- het „terug naar de natuur, maar vooral naar de rust" belangrijker is dan al dat rusteloze gejaag. Ze verlangen diep in hun hart terug naar de tijd van de diligence of de trekschuit en denken met weemoed aan hun voorouders, wier bloeddruk door al dat emotionele gedoe van te genwoordig niet verhoogd werd. Is het daarom, dat deze En gelse meisjes uit Dartford en Ashford een 130 jaar oude wa gen, eenmaal het bezit van een fiere zigeunerkoningin, voor twee pond per dag gehuurd hebben om er een gezapige reis door de Kentse dreven mee te maken? Het goedmoedige paard Lazy, dat eenmaal in een circus z'n sprongen maakte, doet het nu ook langzamer aan en kan met de meisjes mee genieten van wat er zo al langs de weg te genieten valt. Van al die dingen, die je nau- weiyks of niet ziet in 't kleine autootje van U. dat altyd op topsnelheid moet staan, met alle risico's van dien. deze meisjes willen straks volkomen fit zajn om weer aan de slag te gaan. Ze eten heerlyk in de boer derijen waar ze langs komen, ze slapen in de wagen of onder de blote hemel en ze houden alles wat haar evenwicht verstoren kan, op verre afstand. Zouden ze niet gehjk hebben? Of houdt U t liever op de honderd kilo metervaart „Ieder z'n meug". Wy voor ons zouden best met dit tweetal willen meeliften FANTASIO De monteurs van Gascon krijgen uniforme gryze kleding en een legi- timatiebewys met pasfoto. Tydens de opleidingscursus wordt bovendien streng gelet op hun gedrag en daar na volgt nog een na-selectie, zodat de huisvrouwen ervan verzekerd kunnen zyn, dat ze niet „zomaar iemand" in hun keuken krygen. Ir. Van Zwet zei, dat men de 700 monteurs niet kan garanderen, dat Gascon hen tot aan hun pensioen aan het werk kan houden. Ander zijds voorziet men ook niet. dat de mannen na vier jaar al weer moe ten worden ontslagen. Nadat Zuid- Holland, Utrecht en zuid-Nederland zyn afgewerkt, liggen er misschien nog mogeiykheden in Noord-Hol land. Gascon heeft ook al aanvra gen gekregen uit Duitsland, zodat er Nu kopen, in oktober betalen vanaf ƒ728.- cleef v'008 OÏNSHOOON £N VAr.MANSCHAA a 7uit een kans bestaat, dat de NV te zy- ner tyd, wanneer het Groningse aardgas wordt geëxporteerd, over de grens gaat werken. De Gascon zal gedurende de eerste vyftien maanden worden bygestaan door de Amerikaanse firma Shriver Gas Conversions, die onder meer 20 gespecialiseerde instructeurs ter be schikking stelt voor de ombouwploe gen. Organisatie De organisatie speelt by het werk uiteraard een zeer belangryke roL De gemeenten moeten hun rayon verdelen in secties, die door de om bouwploegen in ongeveer een week kunnen worden afgewerkt. Uit een enquête moet dan eerst blyken, welke toestellen per huishouding moeten worden omgebouwd, of er tydeiyk vervangingstoestellen nodig zijn, enzovoorts. Mensen, die niet thuis zyn als de monteurs aanbel len krygen een extra waarschuwing in de bus, omdat het gebruik van niet omgebouwde toestellen in een sectie, die op aardgas is overgescha keld, gevaarlyk kan zyn. De inde ling in secties is op zichzelf al geen eenvoudige zaak, aangezien men byvoorbeeld in oude stadskernen niet altyd meer weet hoe de onder grondse gasleidingen lopen. De voorlichting aan het publiek geschieden door de gemeenten zelf, die daarvoor richtlynen krij gen van de Gascon en de gasbedry- ven. De materiaalvoorziening wordt landeiyk georganiseerd, zodat niet elke gemeente afzonderiyk de beno digde onderdelen hoeft te bestellen. Cijfers die getuigen van de enorme trekkracht van de Skoda Combi en de Skoda Super. Ideale wagens voor de caravanner.Vraag 't overzicht van trek* krachtgegevens bij uw Skoda-dealer. OEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 2820 (Van onze Arnhemse correspondent) DE VRIJE-TIJDSBOUW heeft naast voordelen helaas ook het ont staan van minder prettige praktijken opgeleverd. Zo is het zelfs voorgekomen, dat aanvragen werden ingediend voor te bouwen woningen met een bouwsom van rond f 100.000 per stuk. De minister van Volkshuisvesting en Bouwny verheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, vertelde dit gistermiddag in het Gelderse Didam, ter gelegenheid van het plaatsen van een gedenk steen in de laatste van 62 woningen, die door Didamse bouwvakkers in hun vrye tyd worden gebouwd. De bewindsman noemde het hierboven aangehaalde voorbeeld wel typerend voor de moeiiykheden, die een minis ter ontmoet als hij wat soepelheid wil betrachten. Ook schynt het volgens de be richten, die minister Bogaers uit het bedrijfsleven hebben bereikt, te zyn voorgekomen dat zogenaamde vrije- tydsbouwers aan hun tweede of der de woning toe waren. Ook werden wel ryksgoedkeuringen voor vrije-tyds- woningen aangevraagd ten behoeve van aannemers, die op deze manier het toewyzingsbeleid wilden ontdui ken. Werkverzuim Nog een ander hoogst ongewenst verse hynsel noemde minister het moedwillig werkverzuim, dat hier en daar het gevolg is geweest. Degenen, die dergelijke praktyken toepassen, wees hy erop dat zy zo bezig zijn een in wezen goede zaak, die voor vele honderden bouwvakkersgezinnen een einde van de woningnood kan betekenen, te torpederen. Om dit te voorkomen zyn onlangs de touwtjes wat strakker aangehaald en zyn nauwkeuriger richtlynen voor het afgeven van ryksgoedkeuringen voor vrye-tydswoningen gegeven. De ze richtlynen. welke voorwaarden in houden waaraan moet zyn voldaan alvorens tot de afgifte van een ryks- goedkeuring mag worden overgegaan hebben geenszins de bedoeling de ech te vrijetijdsbouw beperkingen op te leggen, maar wel om te voorkomen dat het toewyzingsbeleid wordt ont doken of de voortgang van de nor male bouw wordt verzwaard. De minister wil voorts voorkomen, dat vrye-tydsbouwers een soort han del in zelfgebouwde woningen gaan beginnen. Cijfers Met enkele cyfers toonde hy aan, dat er van de geboden moge- lykheden ruim gebruik was gemaakt. De eerste acht maanden van 1963 werd In geheel Nederland voor 263 vrye-tydswoningen rijksgoedkeuring verleend. In de periode september tot en met december 1963, in vier maan den dus, kon in ons land voor maar liefst 682 woningen rijksgoedkeu ring worden verleend, ruim tweemaal zoveel in de helft van de tyd. In 1964 tot en met de vorige week kon den 1963 woningen worden goed gekeurd. hetgeen een nog sterkere groei betekent Nadat de bewindsman nog had ge wezen op het belang van het ar beidsbesparende bouwen, de indus triële woningbouw en de bevordering van de continuïteit, deed hy aan het slot van zUn toespraak de suggestie in het stadium van de allerlaatste afwerking gebruik te maken van be kwaamheden, waarover toekomstige bewoners mochten blyken te be schikken. Dit zou byvoorbeeld kun nen gebeuren In gevallen, dat de af werking van woningen als gevolg van gebrek aan personeel, relatief lang duurt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11