„WIJ BOUWEN ZELF" Pseudo-chirurg veroordeeld tot twee maanden Didammers zeggen: j Tachtig procent van bevolking woont in eigen huis Mr. Hendrikse overleden FRAUDE VAN TWEE TON Gevechten in west-Kenia Loop der bevolking van Leiden BEURS VAN AMSTERDAM LErosCH DAGBLAD WOENSDAG 22 JULI I9M (Van onze Utrechtse correspondent) Vroemen, „dat men zich in Didam voor het huwelijk op de woninglijst laat zetten. Integendeel, ook degenen die weten dat zy zelf geen huis zullen kunnen kopen of bouwen, wachten met een aanvraag voor een huis tot dat zy enige Jaren van het huwelijk hebben in gewoond en totdat de si tuatie moeilijk wordt. Het getal 200 is dus lager dan het werkelijke aan tal woningzoekenden." Toegenomen De eigen bouwactiviteit van de Di dammers is plotseling enorm toege nomen, nadat minister Bogaers in oktober van 't vorig jaar onmiddellijk goedkeuring voor vryetydsbouw in- ln het oosten van de provincie Gelderland, tussen Rijn, IJssel en lei Oüde-IJssel, strekt zich de Lijmers uit, een in oorsprong agrari sche landstreek, die zijn charme ontleent aan het vele en hoge geboomte. De boerderijen zijn er nooit groot geweest en de zand grond dwong tot gejnengd bedrijf. Hoewel de landbouw lange tijd - lef hoofdmiddel van bestaan was, is de varkenshouderij ook een 9'non van inkomsten geweest en gedeeltelijkgebleven. Typerend voor deze situatie is ligenlijk het plaatsje Didam in iet centrum van de streek. De rooms-katholieke bevol- I jng was jaren vrijwel geheel in e agrarische sector werkzaam. Naast de neringdoenden en at gras- en rietsnijders kende b et plaatsje ook een paar klom- enmakerijen. De omvang van deze bedrijfjes ende zich echter nauwelijks voor i naam industrie: zij hebben nooit eer dan 10 man personeel gehad, an oudsher is ook de combinatie idbouwer-aannemer voorgekomen het is mogelijk dat de merk aardige ontwikkeling, die het plaats I thans in 't nieuws brengt, daar- ee verband houdt. feel bouwvakkers Van de 11.000 Didammers, die er op :t ogenblik zyn, woont zo'n 80 pro- jit in een eigen huis. En dat niet rkfeen: van de sinds 1960 gebouwde •ticuliere woningen is 60 a 70 •ent door de bewoners zelf in vrije tyd opgezet, met behulp •rienden, familie of buren. (Amateurwerk? Beslist niet. Zesen- lintig procent van de mannelijke oepsbevolking is op het ogenblik iwvakker. Landelijk ligt dit per- .tage op 9,7. In de Ambachtstraat, weg aan de rand van het dorp, an slechts vier huizen die niet »r de bewoners zijn gebouwd, maar die huizen wonen dan ook geen juwvakkers. De Didamse voorkeur voor dit ',rk heeft zijn reden. Het ver de- van de kleine boerenbedrijf jes der de zoons bood weinig pers- Heven. Het bevolking sover- :ot was dus genoodzaakt het jiten de agrarische bedrijfstak zoeken. De boerenbevolking is )end aan het werken in de nlucht en heeft een afkeer van rieksmuren. In de industrie \cht men het dus bij voorkeur Iet, ook al niet omdat Didam }IJ geen industrie kent en omdat r tot voor kort in de gehele jreek geen bedrijfsopleiding mo- tlijk ivas. Tenslotte hadden een tntal boeren al jarenlang aan- mertje gespeeld en de stap naar bouwvakken ivas dus niet zo i ot. llustratief voor de na-oorlogse ikkeling zijn wel de volgende ers: werkte in 1947 nog 42 pro- it van de Didammers in het Agra- :he bedrijf, nog geen 9 jaar la- bleek dit percentage geslonken zyn tot 21 en in 1960 zelfs tot procent. litzichtloos 1 totaal telt Didam nu 850 bouw- kers. Tussen 1959 en 1963 zyn er, le door de vryetijdsbouw, 360 wo- fen opgezet. „Maar het is be- t niet zo", vertelde ons de heer H. emen, chef de bureau van hel leentehuis, „dat wy geen woning- bleem meer zouden kennen. Er dt hier wel wat meer gedaan dan :rs, maar de woningnood is even lichtloos". ,Er staan 200 woningzoekende innen bij ons ingeschreven. Daar- komt nog een aantal, dat in otten woont -cn krotten waren in Didam nogal wat. Tenslotte is t niet de gewoonte'!, zei de heer OEGSTGEEST Busje over de kop i busje met vier inzittenden uit n is vanmorgen omstreeks 6.20 op de Haarlemmertrekvaart in tgeest over de kop geslagen en een transformatorhuisje ge- inzittenden kropen door de ipjes naar buiten. Een van hen een lichte hersenschudding te opgelopen. VOORSCHOTEN Emmanuel-u.l.o. agd voor MULO A en B en lenstandsdiplomaUit Voorscho- W. Sneelooper, J. van Alphen, J. Klemakers, Jan Mens, W. de Rid- K. Valentyn. Uit Den Haag: H. ib. Geslaagd voor MULO-B en ïstandsdiploma: K. Kers uit Geslaagd voor MULO-A en ïstandsdiploma: Uit Voorscho- Beurze, M. v. Delft, K. de Lamboo, N. Olsthoorn, J. rs, L. Rovers, E. Trel, L. v. Vel- L. Vervoort, C. v. d. Voort, K. v. Kiel, K. v. d. Heiden, F. Klaassen, [Kleys, A. v. d. Krogt, R. Laurs, A. Leeuwen, H. Rovers, C. Schrama, [Steinebach, Th. Steinebach. C. v. [Brink uit Leiderdorp. T. Wassen- S uit Voorburg. Uit Wassenaar F. H. Westgeest. Uit Leiden: WASSENAAR Dezer dagen overleed mr. A. C F. Hendrikse te Wassenaar, algemeen directeur van de Nationale Coöpe ratieve Aan- en Verkoopvereniging voor Land- en Tuinbouw G. A. „Ce- co te Rotterdam. De heer Hen- se. die de leeftyd van g4 jaar bereik te, werd per 1 januari 1951 tot di recteur van Cebeco benoemd, na ruim 9 jaar adjunct-directeur te zijn geweest. Naast het algemeen-directeur schap by Cebeco, bekleedde mr. Hen- ankse talrijke andere functies in het bedryfsleven. Zo was hij onder meer directeur van de N.V. Delta Chemie te Vlaardingen, vice-presi dent van de International Co-opera tieve Petroleum Association te New vork, voorzitter van de Centrale Ver eniging van de Coöperatieve Handel bestuurslid van de Nationale Coöpe ratieve Raad, bestuurslid van het Verbond van de Nederlandse Groot handel, lid van de Gasadviescom- nnssie, lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam commissaris van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Brussel en lid van de Spoorwegraad. Verder is de heer Hendrikse ge durende twee jaar lid geweest van de Sociaal Economische Raad en trad hy in de jaren na de oorlog op als regeringsadviseur voor d e Kunstmestvoorziening van het toen malige Ministerie van Landbouw met als standplaatsen Londen en Washington. De heer Hendrikse, die te Wolvega werd geboren en in Leiden studeerde was officier in de orde van Oranje Nassau en officier du Merite Agri- cole. De crematie zal plaats hebben vrij dag a.s. in het crematorium te Vel- zen na aankomst van trein 11.33 uur halte Driehuis- Westerveld. voerde, mits natuurlyk het ontwerp aan de gestelde eisen voldeed. Met een dag of 5 wordt thans over een aanvraag beschikt. De voorwaar de voor deze toestemming is echter, dat de aanvrager bouwvakker is en over collega's beschikt, die hem wil len helpen. Vroeger moest echter an derhalf tot wee jaar worden ge wacht. Het besluit van de minister viel net samen met de totstandkoming van het gemeentelijke bouwplan voor 34 woningen. De Didammers konden toen meteen voor f 150,- een goedge keurd huisontwerp kopen. Daardoor zyn er thans in totaal 62 vryetijds- woningen in aanbouw, 34 volgens ge meentelijk ontwerp en 28 naar parti culier (goedgekeurd) model. Driehon derdvijftig bouwvakkers geven er hun avonden en vrije zaterdagen aan. Deze week en de volgende beperkt hun activiteit zich echter niet alleen tot de avonden. Wordt er „normaal" van 's avonds half zeven af gewerkt (na een haastige ma altijd), thans wordt de vakantie benut om de ge hele dag met troffel en hamer in de weer te zijn. Geen betaling Betaald wordt de vriendenhulp over het algemeen niet. het werk geschiedt meestal in de geest van „Ik help jou, jij helpt mij", geheel volgens de oude dorpssaamhorigheid. En als er een keer wel geld op tafel komt. is het beslist geen f 5,- of f 6,- per uur, zoals de aannemer berekent. Enkele huizen worden neergezet door een bouwbedrijf, maar het aan tal zinkt ver in het niet bij de doe- het-zelf-woningen. De roem van het dorp is nu zozeer in Den Haag doorge drongen, dat minister Bogaers het nodig heeft gevonden zelf poolshoogte te nemen. Morgen zal hij als bewijs van erkentelijk heid de eerste steen metselen in de laatste woning van de groep van 62. Zijn komst zal ongetwij feld de Didammers stimuleren Didam. met zijn ruim tiendui- zend inwoners. Tachtig procent f van de bevolking bezit een eigen woning. f Onze Utrechtse correspon- j) f dent vertelt in deze reportage a door welke omstandigheden de <t Didammers ertoe gekomen zijn, f niet op een huis te wachten, f a maar zelf de hand aan de f a cementmolen te slaan. f op de ingeslagen weg voort te gaan. En misschien niet de Di dammers alleen Boekhouder aangehouden (Van onze correspondent) In Bergen op Zoom is gisteren een 53-jarige man gearresteerd op verdenking van het verduisteren van ruim twee ton. Hy zou deze verduis tering hebben gepleegd als boekhou der bij het onderhoudsbedrijf Euro- markt in Bergen op Zoom. Hem wordt ook valsheid in geschrifte ten laste gelegd. De fraude is uitgeko men na een belastingonderzoek. Het was gebleken dat de firma Euro- markt ver achter liep bij de belas tingbetaling en de belastingconsu lent riep de directeur van de firma ter verantwoording. Deze verklaarde dat hij steeds cheques had getekend om de belastingaanslagen te vol doen. Een accountantsonderzoek wees uit dat deze cheques nooit waren af gerekend. Denemarken contra Goldwater De Deense minister van Onderwijs K. Helweg Petersen, heeft vandaag gezegd, dat ernstig moet worden overwogen of Denemarken lid van de NAVO zal blyven indien de Gold- water-tendentie de Amerikaanse bui tenlandse politiek gaat beheersen. De minister is van mening, dat als de tot dusver door Goldwater ge uite opvattingen de Amerikaanse buitenlandse politiek gaan beheer sen, een rampzalige toestand zou kunnen ontstaan. In het westen van Kenia is ge durende twee nachten hevig gevoch ten tussen twee stammen, waarby 1200 mensen dakloos zyn geworden, een kerk en een school zyn uitge brand. een dode is gevallen en ver scheidene mensen gewond zyn. Met grote spoed worden politie- versterkingen naar het gebied ge bracht. waar reeds meer dan hon derd politiemannen en een peloton van de para-militaire organisatie van de algemene dienst in actie zijn gekomen om verdere onlusten te voorkomen. De gevechten zouden zyn uitgebroken na geruchten vol gens welke een van de stammen zich gereedmaakte voor een aanval op de andere stam. De student, die met een Ameri kaanse vrouw is getrouwd en in de VS woont, kwam in oktober van het vorige jaar naar ons land om zijn studie te voltooien. Hij dacht deze zomer zyn doctoraal examen te kun nen doen. Samen met zijn vrouw werkte hij in de VS om geld voor de studie bijeen te krijgen. Na zyn aankomst in ons land ging hij naar het St.-Elisabeth-ziekenhuis, waar hij de chirurg zei dat hij in Amerika afgestudeerd was en wel als zijn assistent wilde optreden. Hij slaagde erin het vertrouwen te win nen. De Leidse chirurg was hem zo dankbaar voor zijn assistentie, dat hij hem eerst een zomerhuisje in Warmond aanbood om daar te wo nen. Later ging hij bij de chirurg in wonen. Op deze feiten baseerde de of ficier zich voor de tenlastegelegde oplichting. De student, die de feiten erkende, zo zei de officier van Justitie, jhr. mr. T. W. v. d. Bosch in hech tenis genomen om een vlucht te voor komen. De student merkte dat er na een half jaar argwaan tegen hem was gerezen omdat hij ondanks her haald aandringen zijn papieren niet in de week van 15 juli 1964 gevestigd H. F. Kleefstra. opperman. Hoge- woerd 175. A. M. E. Prast geb. Gras huis en fam.. bibliothecaresse, Corel- listr. 30. H. W. H. Weede en fam., arts Nachtegaallaan 16. V. B. Meulenhoff en fam., militair, Corelllstraat 60. C. L M. Klein en fam., techn. ambt.. Boshulzerlaan 26. L H. de Vos en fam., kok, Turfmarkt 2. J. Toering geb. De Vries. W. de Zwijgerlaan 133. K. Toering, W. de Zwijgerlaan 133. J. A. Bakker en fam., rijksambt.. Corellistr. 56. J. A. Braakman, textlelgroothande- laar. Roodenburgerstraat 60. J. G. Kerkhoven, wetensch. ambt.. Leven daal 63. A. M. Schrama, kant. bed., Joh. de Wittstr. 42. J. M. Schuttel, verpleegster, Lijsterstr. 32. C. de Nle, adm. ambt., V. d. S. Bakhuyzenlaan 1. G. H. Hoorn, verpleegster. Lijsterstraat 32. R. A Wlnckel, Nieuwe Rijn 46. J. T. P. M. Droes. Kllkspaanweg 14. G. C. van Leeuwen-Eversen, de L. de Kan terstraat 3 P. S. Knijnenburg, Linde straat 19a L. H. A. H. Tolenaar, Rljns- burgerweg 31f. J. J. Voorbij-Zwaan, tandartsass.. a.b. Waard. C. G. Erades, verpleegster. De Goelestraat 40. A. Conde Feljoo, goudsmid, Nw. Beesten markt 8. J. Puga Mosquera, goudsmid. Nw. Beestenmarkt 8. C. A. T. M. Horstlnk-Kester, Brahmslaan 105, G. J. J. van de Laak, los werkman. Nw. Beestenmarkt 8. F. J P, Cuijpers. Plantsoen 29. E. C. M. Karruppannan- de Jong, facturlste-secr., Seringenstr. 4. F. W. van de Sande, militair. Noord einde 2a. W. van der Pot. 1.1. verpl.» Leeuwerikstraat 6. vertrokken burgerweg 62, Amsterdam, Nic. Ans- lijnstraat 157. H. O. Prade, Langebrug 26. Suriname. J. Verkoren en fam.. Oude Singel 144, Schoorl, Heereweg 282. P. J. J. Wirth en fam.. Kanaal- weg 81. Zoeterwoude, Nassaustraat 31. C. H. Bakker en fam., a.b. t.o. Room- burgerweg, Zoeterwoude. Zuidhof 30. J. Abspoel en fam.. Raamsteeg 35, Gouda. Verzetlaan 162. W. F. J. Col- lee-Goejee en fam., Kalserstraat 17, Oegstgeest. Terweeweg 58. P. F. Wle- senhaan en fam., Oude Vest 11, Oegst geest. M. H Tromplaan 210. A. Klin kenberg en fam., Cobetstraat 56, Bloe- Sala. Geslaagd voor MULO AUit I mendaal. Rijperweg 4. H. van Alphen nt„n. T Kmimpnhnvpn pn P I en fam- Moddermanstraat 7, Breuke- m e ^ouwennoven en r. ]en g s v ruwlellaan 92. l. van Totaal geslaagd37 kan- Delft en fam., Maredijk 22. Leiderdorp, 1 kandidaat. Pinksterbloem 68. C. M. Schuster, Kraaierstraat 3b, Oegstgeest. L. de Co- lignylaan 8-10. J. Boter, Lammen- schansweg 41, Amsterdam. Nic. Ans- lynstr. 58. A. M. Boter-van Zwieten, Verdamstr. 42, Amsterdam, Nic. Ans- lijnstraat 58. L. C. Prade, Langebrug 2«. Suriname. J. H. M. Schuurman, Noordelnde 2a, 's-Hertogenbosch L. v Veghelstraat 21. J. G. Valstar, Noord einde 2a, Monster, Jan Olierookstr. 27. M. J. W. M. Ellis, Watersteeg 4, s-Gravenhage, Alex Gogelweg 6. J Vermeulen- van Breen, Havenkade 20, Amsterdam, Ells Wolffstr. 66. J. T A Bos. Oude Vest 3, Canada. A. J. van Orden-Vis. De Gljselaarstraat 9, Oegst geest, Oudenhoflaan 24. W. M. van de Wetering, Herenstraat 41, Zwitserland. W. van Arend, Morsweg 30a, Bussum, Karei Doormanlaan 43, A. C. A. Deen, V. d. Helmlaan 4, Rhenen. Herenstraat 67. P. G. H. N. Jansen, Hogewoerd 30, Amsterdam, Reguliers., Breestr. 38II J. Broeren. Noordelnde 2a, Den Helder Buitenhaven 5. W. F. L. Buschkens Rapenburg 12, Suriname. M. G. Cas- pers-Vlasman, St. Jacobsgracht 1. mill, ca. Past. Maasstr. 7. H. Westerneng, Hof de Blauwe Klok 11. Hilversum, Kretschmar. v. Veenlaan 73. J. Geerders. Hooigracht 11-29, Heemstede Paertzslaan 3. J. M. Sepers, Oude Rijn 158. Oegstgeest, Warmonderweg 60. M, C. VerkïeiJ, V. d. Brandelerkade 3, Wassenaar, Kerkstraat 38. E. Huber- Bouman, Zaanstraat 10. Leiderdorp. Mauritssingel 15. A. Reitsma. Zoeter- woudseslngel 99. Rijnsburg, Vliet NZ 94. S. G. van der List. Wolmaranstr. 6. Italië. J. I. van der Voort, Morsweg 83-83a, Zoeterwoude. Stadhouderslaan I. T. Niekerk, J. v. Goljenkade 18. Bloemendaal, Burg Den Texlaan 41. D. Zwart, Rijn en Schiekade 26. Gouda. Nleuwstraat 14. V. L. Goedhart, Witte Singel 81, 's-Gravenhage Polsbroekstr. 31. D. J. Moll, Witte Singel 90. 's-Gra- venhage. 't Hoenstraat 27. M. M. Smit Marislaan 5. Utrecht. M. H. Trompstr 8. H. E. Brand, Haagweg 47, 's-Graven hage, Bosschestr. 14. M. C. Moeren hout, Kllkspaanweg 28. Heerlen, Val kenburgseweg 123, A. J. M. van Hou- wellngen. Herensteeg 17, Utrecht, Adm v. Gentstraat 21. L. Voorhoeve, Kore- vaarstraat 3. 's-Gravenhage, Celebes- straat 44 M. Roodzant, Nleuwsteeg II. 's-Gravenhage. Koninginnegracht 87. G. J. E. Denen. Noordelnde 50, Nijmegen. Theseaurierweg 1. M. M. S. Etalman, Noordelnde 50. De Bilt (U.) Bllthoven. N. Houdringenlaan 20. A. W. H. Klinkenberg, Cobetstraat 56, Bloemendaal. Rijperweg 4. W. Dotsch. Zoeterwoudsesingel 97, Kortenhoef, Kortenhoefsedijk 92. M. E. Margedant, Rynsburgerweg 10, 's-Gravenhage, Th. Schwatzestraat 16.J. F. Boer, Ger- rit Doustraat 29, Utrecht, Zadelstraat 38 bis. Een 27-jarige medische student, I toonde. Toen de student op 24 juni die kans heeft gezien een half jaar j.l. op de boot naar Amerika wilde lang als assistent van een Leids chi- stappen werd hij door de Rotterdam- rurg op te treden en tal van opera- se politie gepakt. het Smt-EIisabeth Zieken- Nadat de officier zijn eis had ge- huis verrichtte, is vanochtend door steld, zei de verdedigster mevr. mr de Haagse politierechter overeenkom- E. C. Maris, dat naar haar mening stig de eis veroordeeld tot twee hier van oplichting geen sprake is Reuzeii-sclmbdier in Dierenpark Het dierenpark Wassenaar Wel had bedrog of het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst ten laste kunnen worden gelegd. Zy vroeg dan ook ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. De rechter achtte oplichting ech ter bewezen. Hij wees de verzoeken van de verdediging tot directe invrij heidstelling en een schriftelijk von nis af. CORRESPONDENTIE J. R. te L. Tot onze spijt kun nen wij U niet meer aan deze foto helpen. Been gebroken bij botsing Een zesjarige jongen uit de Park straat Is gisteravond omstreeks zeven uur het slachtoffer van zijn eigen onvoorzichtigheid geworden. De knaap stak zonder op het verkeer te letten de rijbaan over, waardoor een botsing met een fietser onvermijde lijk was. Hij brak zyn linkerbeen en moest door de E.HD. naar het Aca demisch Ziekenhuis worden vervoerd. Wedvluchten P.V. „BONTE DUIF" Vilvoorde. Eerste duif 8.41.52. D. v. Mosseveld 1, W. Siera 2, 10, M. J. Noordervliet 3, 5. 9. J. Roest 4, J. Kukler 6, .P de Haas 7, 8. Saint Denis. Eerste duif 10.36.26. D. van Mosseveld 1, 3, 5, J. Kukler 2, L. v. d. Meer 4. Lezers schrijven Houdt Uw stad rein! Geachte Redactie, maandag 20 juli maakte ik uw redactie erop attent, dat het mogelijk om pedagogische redenen nuttig zou zijn de vuilnis belt voor de lagere school in het Noordeinde te kieken. Tot grote ontsteltenis en ergernis van voetgangers en mijzelve zagen wij aldaar de bènde aan! Dat zoiets mogelijk is, geeft een triest beeld van asociale gevoelens van een deel van onze bevolking! De gemeente geeft duizenden per jaar uit voor reclame „Houdt Uw stad rein!" De gemeente kan beter dit geld bezuinigen en hier voor cursussen organiseren voor het onderwijspersoneel, om jong geleerd, oud gedaan, de kinderen in te pren ten dat vuil niet op straat of elders in 't wilde weggeworpen moet wor den! Nu ik weet hoe zelfs een school er toe in staat is zonder enig pardon dc rommel op straat te gooien, is bij my de hoop wel opgegeven dat ooit zónder dwangmaatregelen, onze stad schoongehouden kan worden! Het ergerlijke van deze vuilnisbelt was, dat er werkelijke werkstukjes van de leerlingen uit de tentoonstel ling weggesmeten werden! Zes ervan heb ik nog kunnen redden, deze wa ren te goed om vernietigd te worden! Ik vraag mij in alle gemoede af of het niet tijd wordt een gemeentelijke verordening te maken waarop voor 't wegwerpen van vuil, papier enz. een strenge boete komt! Wellicht is dat 't enige systeem, dat in deze stad tot nut van 't algemeen zou dienen! Wie niet horen wil, moet voelen! Dank voor de plaatsruimte. E. L. Heskes—Van Bergen, voormalig kwekelinge van een Haagse school. Ds, J. S. Hartjes overleden Op 76-jarige leeftyd is in Spaarn- dam ds. J. S. Hartjes, em. predikant der Ned. Hervormde Kerk overleden. Ds Hartjes werd in 1913 predikant by de Eglise Reformee Evangelique te Barnave-Ancelon (Frankryk). Hij was ook aalmoezenier by het Franse leger. In ons land diende hy de gemeenten van Rilland Bath en Vlissingen. Na zyn emeritaat in 1953 heeft ds. Hartjes nog bystand in het pastoraat verleend te Holysloot by Amsterdam. De begrafenis heeft vrijdagmiddag op de Noorderbegraafplaats in Haar lem plaats. VOORSCHOTEN Ruim 30 dravers ingeschreven De kortebaandravery op maandag- middag a.s. in Voorschoten wordt ge- j Oslo 50.4850.53; Wenen 14.00% houden op de Prins Bernbardlaan 10.01%; Lissabon 12.5612.57%. Er zyn al 32 dravers ingeschreven. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 juli Londen 10.077/8—10.08%; New York 3.61A—3.61A; Montreal 3.34%— 3.34%; Parijs 7.73%—73.78%; Brussel 7.26%—7.26%; Frankfort 90.95%— 91.00%; Stockholm 70.37—70.42; Zü- rich 83.61%—83.66%; Milaan 57.82%- 57.87%; Kopenhagen 52.24—52.: BEURSOVERZICHT Hoofdfondsen gedrukt Amsterdam 22 juli. Van de hoofdfondsen is Aku van middag by de opening favui.c. ge weest. Dit fonds bracht een eerste koers op 461, tegen een vorige slot- koers van 452%. Gedurende de niet- officiële ochtendhandel maakte Aku een sprong van 445 tot 462. Dit op een bericht dat het Aku-concern voor f75 miljoen onderhandse lenin gen heeft afgesloten op middellang termyn. Dit bericht was voor de beurs het sein dat het Aku-concern niet met een aandelenemissie zou komen en tevens dat de converteer bare obligaties niet vervroegd zouden worden afgelost. Hierover gingen de laatste tijd ter beurze geruchten, waardoor de koers van de Aku-aan- delen scherp was gedaald. In de morgenuren haastten bais siers zich, op het bericht van ge noemde onderhandse leningen, om tot aekkingsaankopen over te gaan vandaar genoemde forse koersstij ging. De officiële beurs opende op vrijwel het hoogste niveau van de morgenuren doch kreeg later aanbod, als gevolg winstnemingen, te verwer ken waardoor de koers inzakte tot 453. De overige internationale waar den openden alle beneden het voor gaande slotniveau. Later daalden de koersen door gering lokaal aanbod dat in een vrijwel lege markt kwam. Philips zakte in van f 150.50 tot f 150 <f 150.80). Unilever verloor terrein van f 146.50 tot f 145,50 <f 146,70). Kon. Olie daalde van f 166,30 tot f 165,40 (167.50). Voor Kon. Olie be stond op het verlaagde niveau be langstelling van Zwitserse zyde. De orders in Hoogovens waren zo schaars dat slechts werd volstaan met een advieskoers op 600 605%). Een golf van kooporders, onder lei ding van de automobielwaarden, zorgden er gisteren in Wall Street tegen het slot voor. dat verreweg het grootste gedeelte van de eerder op de dag ontstane scherpe koersverliezen weer werden ingehaald. Van de Ne derlandse hoofdfondsen daalde Kon. Olie er een halve dollar. Dit is van middag van invloed geweest op de koers van de aandelen Kon. Olie in Amsterdam. In de scheepvaartsector viel weinig nieuws te bespeuren. De koersveran deringen in neerwaartse richting bleven binnen nauwe grenzen. De lei dende cultures moesten opnieuw enig terrein prijsgeven. In de Staats fond senboek was de stemming er prijs houdend behalve voor de Staffelle- ning die lager lag. Aandelen Centrale Suikermaat- schappy werden op ca. 393 verhan deld tegen gisteren als slotprijs op ca. 400. Aandelen Walvisvaart werden op 61 (64%) geadviseerd. Op het spel staat dit jaar het kam pioenschap voor Zuid-Holland. On der de inschryvingen zyn enige nieu welingen, die nog nimmer in Voor schoten aan de start verschenen, maar wel landeiyke bekendheid ge nieten. Verder een aantal inschrij vers, die voor de eerste maai op de kortebaan uitkomen, na successen ge boekt te hebben op de lange baan. Tot de inschrijvers behoren de he- ren Wagenaar Sr. en Jr. met Boy van 1 Quick en Bosuiltje S., verder T het bezit gekomen van een exem- w a r- olaar van haf. rpii7.p-sehnh- I DöoiJeweert met Cromwell W A. G. Heskes met X-Bond en Fred, J. de Vlieger met Sammy Mars, A. Siderius met Zelda The Saint en vele ande ren. Aan pryszen is beschikbaar een totaal van f2000. plaar van het reuze-schub- dier (Smutsia Gigantea). Slechts en kele dierentuinen in de wereld be zitten een exemplaar van dit dier. Het reuze-schubdier, één van de zeven soort ne esbtadn secauhebb- zeven soorten bestaande schub- dieren, kan een lengte van 1.80 me ter bereiken. Tanden heeft het dier niet, maar de maagwand is bedekt met een hoornlaag, in plaats van zoals by andere zoogdieren, met een slymlaag. Niet alleen in de vochtige wouden van Afrika treft men het schubdier aan dit exemplaat komt daar van daan), maar ook in droge steppen- gebieden, ofwel in een gat in de grond of hoog in de bomen. Vaak treft men het reuze-schubdier in de buurt van water, waarin het zich volkomen thuis voelt. Voelt dit pri mitieve zoogdier zich bedreigd, dan trekt het zich vaak in het water terug, waar het dan onderduikt, het geen het byzonder lang kan volhou den. Kan een reuze-schubdier het water niet meer bereiken, wanneer het. wordt aangevallen, dan richt het zich op de achterpoten op en grijpt met de voorpoten, die van lange klauwen voorzien zyn, de aanvaller vast. Wordt de tegenstander gepakt, dan drukt het reuze-schubdier deze tegen zich aan. Bepaald plezie rig is een dergelijke omarming niet, een grote hond byvoorbeeld zou deze niet overleven. Het schubdier voedt zich met mieren en termieten. Om dat men in het dierenpark niet over deze insecten kan beschikken heeft men voor het reuze-schubdier een speciaal voedermengsel samenge steld. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 27 Juli. Groente- en Fruit veiling. Prijzen per 100 kg: Aardappe len 12-17. Andyvie 8-11, Doperwten 68-86, Snijbonen 30-84, Kroten 7-12, Kroten, gekookt 45. Prei 25-28, Spina zie 7-22, Komkommers 10-15, Tomaten A 25-52. Uien Picklers 10-17, Waspeen 12-ro, Zilveruien 33-44. Per 100 stuks: Meloenen 75-160, Perziken 10-26, Bloemkool A 12-32. Komkommers A 10-24, Sla A 20-37, Per 100 bos: Bospeen 16-39. AALSMEER. 21 Juli. Bloemenvei ling. Chrysanten tros per bos 110- 220. Fresia 20-40. Snijgroen 70-160, Gladiolen 30-80, Colvillei 20-65, Dahlia 20-35 per bos. Anjers: rood 6-10 per stuk. roze 5-8, wit 4-11, tangerine 10- 15, joker 14-28 per stuk. Rozen: Roselandla 3-5, Parel van Aalsmeer 3-5, Geh. Dulsberg 7-18, Towny Gold 3-7, Baccarat 15-24, New- yorker 4-6, Carol 3-7, Super Star 10- 16, Garnette 3-6 per stuk. BODEGRAVEN, 21 Juli. Aanvoer 107 partijen Goudse Kaas. Prijzen (in guldens per kg): le kwal. f2.83-f2.88, 2e kwal. f 2.70-f 2.82 en extra kwal. tot f3.30. Handel traag. WOERDEN, 22 lull. Kaasmarkt, Aanvoer 110 partijen. Prijzen: le kw. f 2.80-f 2.88. 2e kw. f 2.70-f 2.79, extra kwal. tot f 3.20. Handel kalm. Woensdag, 22 juli 1964 ACTIFVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1000."- Donderdagavond om acht urn- bestaat er gelegenheid om in het Bondsgebouw afscheid te nemen van kapelaan J. Duivesteyn van de St.- Laurentius-parochie te Voorschoten. De kapelaan is zoals bekend overge plaatst naar Rotterdam. WARMOND Veel enthousiasme voor kinderspelen Het was gisteren de dag van de kinderspelen en het was een lust om te zien met welk een ijver en enthou siasme de kleintjes een prys tracht ten te bemachtigen. Na afloop reikte de burgemeester de prijzen uit. Vlaggetje steken: 1. Elsje Welsink, 2 Lidy van Winsen, 3. Ria v. d. Geest: Eierenrace: 1. M. Broxterman; 2. Jan Stol, 3. Huib de Vroomen. Sluit de fles af: 1. Els van Dam, 2. Tleneke Sonnier, 3. Siska de Franck. Zaklopen: 1. Nico Welsink; 2. Jurle Kerkvliet, 3. Loek van Winsen. Steltlopen: 1. Corrie van Ryn, 2 A. v. d. Meer, 3. Ineke Juffermans Ringsteken op de fiets: 1. Nico Duinhoven, 2. Carl Sprunken, 3. Jac. v. d. Hulst. Serveerrace: 1. L. v. Styn, 2. F. van Ryn. 3. Chr. Duinhoven. Vlaggetje steken: 1. Bas v. d. Kroft 2. Joman van Noort, 3. Jos. v. d. Hulst. Mastversieren: 1. Paula Buters, 2. Ria van Hulst, Marja van Winsen. Sluit de fles af: 1. Kok Juffer mans, 2. Tonnie v. Leeuwen, 3. Paul Slingerland. Blikkenrace: 1. Corrie van Tonge ren, 2. Cobi v. d. Voet, 3. Hella Kor- tekaas. Steltlopen: 1. Koos Heemskerk, 2. Hans Roest, 3. Jaap van Leeuwen. Ringsteken op de fiets: 1. Agnes van Styn, 2. Anne Wellsink, 3. Nellie van Ryn. Hengelwedstrijd: 1. Hans Spruit, 2. Ria van Leeuwen, 3. Elma v. Winse. Vlugge bediening: 1. Mieke Kok, 2. Willy van Rijn, 3. Th. van Leeuwen. Roeien: 1. Jan van Dyk, 2. Jan van Rijn, 3. Henk v. Winsen. Kruiwagenrace: 1. Jappe Help en A. Beugelsdyk, 2. Jaap v. d. Hulst en Paul Beugelsdyk, 3. Jaap Schaven- maker en Jan Juffermans. Een onweersbul kwam de feest vreugde gisteravond verstoren maar gelukkig waren de spelen vrywel be ëindigd. Vandaag is het de dag van de volksspelen waarvoor, gezien de vele inschrijvingen, zeer grote be langstelling bestaat. vorige slotkoers koers v hedeD Ned '58 4% 93% 93% Ned '59 4% 92% 92% Ned '60-1 4% 93 92% Ned '60-11 4% 91% 91% Med '59 4% 91% 91% Ned '60 4% 90% 90 Ned '61 4% 90 90 Ned '63 4% 89% 89-V Ned *53 3% 84% 84% Ned Gb obi 3% 74% Ned '47 3% 81% 80% Ned *51 3% 90 90 Ned '53 T-II 87% 87% Ned '56 3% 861 i 86% Ned '48 3% 78 78 Ned bel cert 3% 78x Ned '50 T-TT 3% 78 78 Ned '54 T-n 3% 80% 80% Ned *55 T 3% 80% 80% Ned '55 n 3% 85% 85% Ned *37 3 84% Ned Gb ob '46 3 84% 84% Ned dol In '47 3 89 89 %x Ned Tnv cert 3 95%* 95% Tndi? *37 3 96% Tndlë *37 A 3 89% 89 ft Ned wonbl '57 6 101% 101 N. won.b.l. *58-'59 91 90% Ned wonbl *60 4% 91 90% ACTIEVE AANDELEN Amst Rubber 108% 108 Ver HVA-my. 147 144% A.K 452% 452% Dell My cert. 124.— 122 Hoogovens cert 605% 593 Philip^ eem be2 150.80 149.80 Unilever cert 146.70 145.50 Onrdtse petr 775% 760 Kon P (50 f 20) 167.50 165 40 Holl Amer Li1n 105x 104% Java China Pak 1455 144 K.L.M 64.50 63.50 Kon Ned St.boot 141 140 V8 Kon Paket Mil 140 138 Stoom v Mil Ned 134 130% Nlev Goudr cert 102% 102% v Ommeren cert 239 233 Kon Rott Llovd 138% 135 N Scheepv üni» 1267k 12674 vorige slotkoera koers v heden Alkmaar '56 2% 80% 79% A'dam *53 3 109x 109 A'dam '51 I 2% 85% 84% A'dam '50 I 2% 8074 80% A'dam '56 D 2% 92% 9274 A'dam '56 m 2% 92% 92% A'dam '59 2% 80% 80% 3reda '54 2% 8274 82 Dordrecht '56 2% 80 80 Eindhoven '54 80% 80% Enschede *54 2% 76% 76% Den Haag '52 I 2% 8974 89% Td^m n 2% 87'i R'dam *52 12%. 88 89% Idem n 2% 88x 87x rdero '57 2% 83 83 Utrecht '52 2% 97 98% Z.-Holl 1957 2% 83 8374 Zuid-Holl *59 2% 83% 8374 111. 235 510.— 137.— 384% 23% 341% 70% MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem.lenfngen A'dam '47 3% 88b 88% A'dam '48 3% 88b 88 R'dam '52-1 4% 891A 88 Idem *37 1-1113% 88 Bankwezen Bank N G 85' 5% 97% 98% Idem '58 6 94 93 94 Idem '64 5 94% Id N WB-52 4% 91% 9174 BVG Rspbr 7)2 158% 157 BVG Rspbr f500 138% 139 trdostr Obligaties Philips Dol '51 87% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunle r 60 206 205 Nefo f 60— Robeco nnltas f 50 Ver Bez v 94 f 5C Amst Bank Cultuurbank Holl Bank O eert Ned HandelmiJ Ned Mid hank Rott Bank Twentsrhf Bank Industrie Ondernemineen Albert Retln 597 Berkel's Patent 215 Borfiumli -Wehry Bronsw Calvé Delft cert K Pap v Gplder 150 K Ned Orofsm 125 De Gruyter pref b 140 Holl Constructie Ine hm- v B nil* Interna tto 7 Kemp en Bee Kon Zout Ketien Leidse Woispry MUller en Co NB Ned Knhelfabr Philips nref -tott Drooed Mil Ver MachfabT Ver Tonwfabr Vthamy Walvisvaart Wemlnk's Ret.mil Wilton FUenoord v. Wllk - Heringa Zaalberg Afljnhoow en netrolenm 1003 147% 298 138% 284% 338 51 50 150 475 Rlllton 2de r. 423 420 Kon Petr (f 20) 165.50 163 Amer fondsen Canad Pacific R 46% 46% Intern Nickel 86% 8674 Anaconda 4574 44 iV Bethlehem Steel 37% 3774 Cities 8endce 72% 72% General Motors 95 9474 Kennecott 84% 83% Republic steel 45% 45% Shell OH 4874 49% Union Pacific 48B 46% Un States Steel 59% 58% VERKLARING DEK TEKENS I Bieden Ex dividend d Exclaim Laten

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9