LEIDSCH DAGBLAD Overwinstdeling reeds dit najaar ter sprake Venezuela eist totale „isolering" van Cuba VAKBONDEN ACHTEN TIJDSTIP GUNSTIG Ook 8.E.R. houdt er zich nu mee bezig I Ambassadeur van VS in Polen loopt boos weg van bijeenkomst VS willen splitsing van OAS voorkomen STILETTO'S WORDEN VERBODEN Felle strijd in Mekong-delta Chinezen en Moleiers slaags in Singapore Geen manier van doen Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 22 JULI 1964 No. 31318 jlrecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De vakcentrales zullen zeer waarschijnlijk reeds in de komende derhandelingen tussen werkgevers en werknemers hun eis van innogensaanwasdeling op tafel leggen. Gezien de spanningen op de arbeidsmarkt gecombineerd met de drei- I ig van een consumptieve overbesteding achten zij het moment daarvoor j bijzonder gunstig. Het gisteren over deze materie gepubliceerde rap- j [t geeft dan wel geen kant-en-klare-oplossing, maar het kan de basis I rschaffen voor een vaste vorm voor elke onderneming of bedrijfstak. TSJOMBE NAAR BOEKAVOE Premier Tsjombe v. Kongo is vandaag vertrokken naar Boekavoe. de hoofd stad van de door rebellie verscheurde provincie Kivoe. De vijftien buiten landse journalisten dde de premier op zijn inspectietocht vergezellen, verwachten dat hij daar de rebellen leiders zal ontmoeten om te trach ten een regeling van het geschil tot stand te brengen. De Wafoelero's, die sedert april van dit jaar in opstand zijn, menen dat zij door het provin ciale bestuur onrechtvaardig worden behandeld. hit deelde de vice-voorzitter NVV, de heer A. H. Kloos gis- tn mede op een persconferentie l de vakcentrales in Utrecht. Maar liddels is bekend geworden, dat I het gerichte SER-advies "dat handelt over het optrek- i van de AOW- en AWW-uitke- fen, over belastingverlaging r de loonruimte voor 1965, komt dag gereed, luist in een hoogconjunctuur", al- [de heer Kloos," heeft het zii het mogelijk de werknemers te b delen in de vermogensgroei, ook omdat er van ons systeem (via {ale beleggingsgemeenschappen) B inflatoire werking uitgaat". r NCIDENTIN WARTE ZEE e gezagvoerder van het Ameri- nse graanschip „Sister Katinga" vorige week door een Russische Dnneerboot is aangehouden, ka ïn Artur Fertig, mag niet meer lussische havens komen, zo meld- tiet regeringsblad Izwestia giste- et Russische schip had drie scho- voor de boeg van het Ameri- tise schip afgevuurd nadat kapi- Fertig op 15 juli uit de haven Noworossjisk was vertrokken Her te zijn uitgeklaard, olgens de Izwestia had de kapi- i nadat hij was gewaarschuwd niet lertrekken, gezegd: „Ik licht het er. Als een schip van de kust- ht het vuur opent, zal de wereld lijf minuten horen dat een Rus- h schip een vrachtschip aanvalt ik zal de Amerikaanse marine hulp vragen". Hij wist klaarblijkelijk niet waar en verwarde de een of an- VVeersverbeterïiig alweer onderweg t i weerkundige medewerker) et alle vakantiegf [oostelijk deel van Tei r ons land naar Duitsland trok, vooral in het noorden van Ierland plaatselijk zeer veel regen Op Terschelling werd van- rgen in Hoorn 58 mm. regen ge len, welke regen diverse kampeer- in een modderpoel deed ver- Ook viel in de provincie hingen veel neerslag. Op de Slochteren viel 59 mm. In- ls is er koelere lucht ons land iien gestroomd, waardoor het zo- r tijdelijk wordt onderbroken. westen komt langzaam al een verbetering naderbij niet zonnige perioden en een lemende frisse wind. EERBERICHT d KOEL let K.N.M.I. verwacht van heden morgenavond: jewolkt met plaatselijk enkele op- pngen en op de meeste plaatsen *>g. Zwakke tot matige noorde- p wind. Aanhoudend koel weer. Opgemaakt om 11.15 uur). dri 23 JULI 1964. jon op: 04.48, onder: 20.44. Blrfaan op: 20.24, onder: 03.15. i Joogwater te Katwijk: 2.26 en Laagwater: 10.31 en 22.58. 1 STRANDVERWACHTING. Jdelijk veel bewolking maar een t hogedrukgebied van de Azoren Noorwegen komt dichterbij. Mor- Imeer opklaringen en droog weer. A' middag ongeveer 20 graden, iniet enige stijging I nummer bestaal oiv 12 pagina's Geen herhaling De heer Kloos verklaarde verder, dat het in elk geval niet zo moet gaan als indertijd met de arbeidsver- korting. Die is in 1955 voor het eerst in discussie gebracht, maar pas vier jaar later in praktijk gekomen, toen er „een kleine opening" in een SER- rapport was. „Maar toen is hij dan ook als een vloedgolf gekomen", zei de heer Kloos, die er niets voor voel de nu weer „op sleeptouw" te worden genomen. Hij meende, dat het rapport van de vakcentrales over bezitsvorming door vermogensaanwasdeling nog ver der moet worden uitgewerkt voor de concrete praktijk. Ook NVV, NKV en CNV zien hun studie nog niet als het ei van Columbus. De drie grote werknemersorgani saties hopen echter, dat dit rapport de discussie over de bezitsvorming voor de gewone man op gang zal brengen. Compromis iDe vorm van de sociale beTeggihgs- gemeenschappen moet worden gezien als een compromis, waarmee alle drie de vakcentrales zich gelukkig voelen, zei de heer Kloos, die als voorzitter van de studiecommissie name vakcentrales het woord voerde. De Amerikaanse ambassadeur in I die de wereld „naar een atoomslach- VVarschau, John Cabot, verliet giste- ting" zou kunnen leiden, ren een bijeenkomst in de Poolse hoofdstad uit protest tegen een aan- Ambassadeur Cabot liep weg hal- val van de Poolse communistische; van G°moelka, leider Gomoelka op het Amerikaan Hü verwacht in de komende tijd de nodige kritiek. „We staan open voor iedereen, die met ons de vermogens ongelijkheid te lijf wil", aldus de heer Kloos: „Maar kritiek, die alleen maar bedoeld is als een rem op een sterke maatschappelijke ontwikkeling zal terecht komen, waar zij thuis duizend personen bestaande gehoor, hoort: in de prullemand". De heer onder wie premier Chroesjtsjow, Kloos noemde het rapport een toets- verklaarde Gomoelka in zijn rede o.a. steen voor de wil tot maatschappe- I ook, dat senator Barry Goldwater lijke hervorming. een buitenlandse politiek voorstaat militarisme. De Britse ambassa deur, Sir George Clutton, die deken van het diplomatieke corps in War schau is, volgde aan het eind van Gomoelka's toespraak het voorbeeld van zijn Amerikaanse collega. Onder applaus van het uit twee- OVan correspondent in Washington) De gisteren in Washington begonnen conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Organisatie van Amerikaanse Staten moet een harde noot kraken. Venezuela wenst namelijk dat er maatregelen tegen Cuba worden doorgezet wegens steun van Castro aan de Venezo laanse rebellen. Caracas beroept zich op het inter-Amerikaanse verdrag voor wederzijdse bijstand van 1947 en wenst een besluit van de OAS dat alle leden verplicht om de diplomatieke en handelsbetrekkingen met Cuba, dat in 1961 uit de OAS werd gezet, te verbreken. Ook zou er een eind moeten komen aan communicatie- en transportverbindingen vol gens Venezuela. De Verenigde Staten plus een tiental andere leden wensen daaren tegen mildere maatregelen tegen Cu ba, niet uit sympathie voor Castro maar om te voorkomen dat de OAS zich splitst. Dit is namelijk geens zins denkbeeldig, aangezien Mexico, Chili, Uruguay en Argentinië rond uit tegen sancties zijn, terwijl Bra zilië, Bolivia en Haiti twijfelen. De Amerikanen vrezen vooral een splitsing als gevolg van het door drijven van drastische sancties, waarvoor misschien net de benodig de tweederde meerderheid is te vin den. Vandaar dat men gokt op de mogelijkheid om als resultaat van deze moeizame conferentie slechts een aanbeveling te bereiken aan de leden-staten om de betrekking met Castro te verbreken, hetgeen overi gens alle staten op vier na reeds hebben gedaan. Venezuela, gesteund door Costa Rica, vormt evenwel een moeilijke figuur op deze conferentie, aan gezien de regering in Caracas vast besloten is om de scherpst mogelijke sancties tegen Castro te bepleiten, ondanks het feit dat is aangetoond dat de activiteiten van het rebelle rende Bevrijdingsfront sinds de vo rige herfst zijn teruggelopen. Het is trouwens pikant dat de hui dige OAS-conferentie samenvalt met activiteiten van Castro om de be trekkingen met de Verenigde Staten te verbeteren. De Cubaanse leider bood onlangs onderhandelingen aan, waarbij Cuba wilde toezeggen zijn ondergrondse activiteiten in Zuid- Amerika te staken, politieke gevan genen vrij te laten en een regeling te treffen voor vergoeding voor ge nationaliseerde Amerikaanse bezit tingen. Daartegenover zouden de Amerikanen de huidige economische blokkade moeten opheffen en hun aanmoediging aan de Cubaanse bal lingen om een anti-Castro-revolutie te beginnen, moeten staken. Ondanks deze redelijke Cubaanse houding, waarachter Moskou staat, lijkt Washington geenszins bereid tot verzoening. De officiële politiek in Washington blijft: het verwijde ren van het Cubaanse communisme door blokkades, isolering enz., aan gezien een links regime op het Wes telijk halfrond onduldbaar wordt ge- Slot pag2 Het blijft onrustig In de New Yorkse neger wijk Harlem. Agenten voeren een opstan dige neger weg. die de politie met lege flessen had bekogeld. Het dragen van stiletto's wordt ver boden. Minister Scholten (Justitie) wil op het bij zich hebben, invoeren, aardigen en afleveren van sti letto's een straf stellen van hoogstens maanden hechtenis of f 4000, boete. Bjj de Tweede Kamer is een etsontwerp hiertoe ingediend. De wet zou vijf jaar moeten gelden, ►a arna zou een herziene vuurwapen - et, waarin dit wapenverbod wordt ondergebracht, van kracht moeten worden. De stiletto (een mes waarvan het lemmet door een drukmechanisme of door een zwaaibeweging zeer snel uit het heft kan schieten) is ongeschikt, meent de bewindsman, voor een normaal gebruik als mes. Ze is alleen gevaarlijk aanvalswapen, ;éds gewelddaden zijn ge pleegd. De" bezitter van een stiletto krijgt, als deze wet van kracht wordt, veer tien dagen de tijd om het mes bij de politie in te leveren. Hij zal hiervoor vergoeding krijgen, zo is de be doeling. nadat deze had verklaard dat Westduitse en Amerikaanse „militai- risten" een gemeenschappelijk pro gramma van .militant anti-commu- nisme en het drijven van de wereld op de rand van een oorlog" hadden. Gomoelka had toen nog niet over Goldwater gesproken, maar volgens Amerikaanse zegslieden zouden de aanvallen op Goldwater de ambas sadeur er ook toe hebben gebracht, de bijeenkomst te verlaten. Premier Chroesjtsjow, die ook het woord voerde, verklaarde dat sena tor Goldwater had getoond, dat hij in het Witte Huis wilde komen onder „leuzen van dolzinnig anti-commu- nisme en militaire bedreigingen". Het Amerikaanse volk moet nu be slissen of het het programma van de Republikeinse partij zal steunen en daarmee „de koers goedkeuren die gevaarlijk is voor de gehele wereld, ook voor het Amerikaanse volk", zo verklaarde de Russische premier. Hij beschuldigde verder de imperialisten ervan pogingen in het werk te stel len om de socialistische landen te verzwakken met methoden als het doen herleven van nationalisme en het gebruiken van economische ban den. Zij trachten volgens hem de socialistische landen tegen elkaar uit te spelen, maar hij vertrouwde erop dat de mensen in die landen „zich niet door de vijanden zullen laten beetnemen". De bijeenkomst in het Warschause Paleis van Cultuur ter gelegenheid van de viering van de twintigste verjaardag van de bevrijding van Polen en het twintigjarig bestaan van de Poolse communistische staat werd tevens bijgewoond door de Oostduitse leider Walter Ulbricnt en president Novotny van Tsjecho- Slowakije. Niet alleen in ons land. ook aan de overzijde van de oceaan hebben velen last van de warm te en af en toe behoefte aan een koele dronk. President Johnson leste zijn dorst aan een fontein tje in de tuin van het Witte Huis toen hij wachtte op de premier van Nieuw-Zeeland, die hij voor een officieel bezoek zou ontvan gen. De communistische Vietcong-op- standelingen hebben gisteren twee 2ware aanvallen ingezet in het be langrijke gebied van de Mekong- delta. Volgens de eerste berichten zouden de verliezen zwaar zijn. Minstens zestig man regeringstroe pen werden gewond, toen ten westen van Vi Thanh (een kleine 200 kilo meter ten westen van Saigon) een konvooi in een hinderlaag viel. Twee compagnieën, die waren uitgezonden orn het konvooi te ontzetten, vielen een hinderlaag. Voortdurende gevechten tus sen Chinezen en Maleiërs heb ben ertoe geleid, dat vanmorgen vroeg in Singapore opnieuw een uitgaansverbod is ingesteld, nog geen zes uur nadat het vorige was opgeheven. Het eerste ver bod was gisteren van kracht ge worden, toen bij botsingen tus sen beide bevolkingsgroepen acht personen waren gedood en eni ge honderden gewond. De onlusten waren begonnen tij dens een prosessie die werd gehou den ter gelegenheid van de geboorte dag van de profeet Mohammed. Toen een Chinese reservist in de wijk Gey- land aan vijf Maleiers die waren achtergebleven, vroeg zich weer bij de prosessie aan te sluiten, werd hij aangevallen. De ongeregeldheden breidden zich daarna snel over de (Van onze Haagse correspondent). „Maar dat is geen manier van doen", riep een 52-jarige geachte Haagse notaris verontwaardigd uit, toen hij twee agenten bezig zag met Gatso-meters, waarmee ZÜ de snelheid van passerende automobilisten controleerden. .De notaris stuitte op zijn avond wandelingetje over de Van Al- kemadelaan op de „stiekumme" draadjes over straat, met de daarbij behorende contactdozen op de trottoirrand. Ondanks zijn 52 jaren haalde notaris flink uit, en schopte de doosjes de straat op. Hij is aangehouden. En hij kreeg een proces-verbaal wegens het belemmeren van het werk van de politie. zouden worden gestraft en dat reeds diverse arrestaties waren verricht. Na een betrekkelijk rustige nacht kwam het vanochtend vroeg weer tot botsingen, als gevolg waarvan zes Maleiers en een aantal Chinezen naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Een Maleise motorrijder werd door Chinezen van zijn voertuig gesleurd en bewusteloos geslagen. Auto's werden met stenen beko geld. Politie sceptisch tegen over spoor van Rietje Af ink Hoofdinspecteur J. Steeneveld, chef van de Amsterdamse kinderpo litie, is er helemaal nog niet zeker van dat de sinds 30 april verdwenen 13-jarige Rietje Afink inderdaad in de Belgische badplaats Ostende is gesignaleerd door een verpleegster van een Rode-Kruispost aan het strand. Deze via de Ostendese poli tie opgespeurde vrouw, heeft aan de hand van een foto van Rietje Afink verklaard het meisje te herkennen dat zij enige tijd geleden had ver bonden aan een opengehaalde voet. De Amsterdamse politie heeft ech ter ruime ervaring in gevallen, waar in vermisten positief van een foto worden herkend. Pas nog meldde zich bij ons een Amsterdammer die Rietje Afink van een foto meende te herkennen. Het meisje van de foto werd gevonden en bleek inderdaad sprekende gelijkenis te vertonen met Rietje, maar het was Rietje niet. aldus hoofdinspecteur Steeneveld. Twee rechercheurs zijn gisteren naar de badplaats vertrokken om de zaak nader te onderzoeken. Resultaten rijexamen nieuwe stijl goed (Van onze Haagse correspondent) digheidsbewijzen met het rijexamen nieuwe stijl gedurende de eerste twee weken, dat ook wordt geëxamineerd buiten de bebouwde kom, zijn goed te noemen. In deze twee weken zijn ongeveer 15.000 examen afgenomen, waarbij in de grote steden het per centage voor de eerste maal geslaag den terugliep van 36 naar 31, ter wijl er op het platteland bijna geen verschil is. Dit verschil in resultaat tussen ste delingen en plattelanders is niet zo merkwaardig als het lijkt als men in het oog houdt, dat plattelanders al lang gewend zijn meer te lessen op de buitenweg dan stadsbewoners. Naar de mening van mr. C. Pfjl- Hogeweg, adjunct-directeur van het C.B.R. is het lessen in de kleinere steden op het platteland, waar het verkeer veel minder intensief is dan in de grote steden, beslist niet mak kelijker. Want, zo zegt hij, in de klei ne steden zijn de straten veel smal ler, is het verkeer minder goed gere geld en loopt men veel meer kans voor onverwachte situaties te worden geplaatst. Willem Barentsz niet naar Japan Hoewel de Willem Barentsz, tege lijk met de rechten voor walvis vangst aan Japan is verkocht de Japanse regering moet de transac tie nog goedkeuren zal het schip vermoedelijk toch in Nederland blij ven. Japan heeft namelijk alleen be langstelling voor het vangstrecht. De Willem Barentsz zal waarschijn lijk enige tyd in Amsterdam worden opgelegd, en later door de Nederland se Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. worden teruggekocht. Het'vaar tuig zou dan bijv. kunnen worden omgebouwd tot tanker, of worden gesloopt. Dit is meegedeeld door mr. H. F. van Leeuwen, president-commissaris van de N.V.. Zoals reeds in de laat ste jaarlijkse algemene aandeelhou dersvergadering is meegedeeld, is het bestuur bereid geleidelijke terugbe taling op de aandelen in overweging te nemen. Er zal in totaal tussen de 50 en 100 procent kunnen worden terugbetaald, aldus mr. Van Leeu- Uit het Leidsch Dagblad van i 22 Julij 1864: In de zitting van den Ge- u meenteraad van Donderdag is benoemd bij het Stedelijk gymnasium tot rector Dr. W. H. D. Suringar. Het Ie en 2e bataljon van het 4e reg. infanterie uit Delft en Leiden, zullen a.s. Maandag en Donderdag te 's Hage aankomen ten einde gecombineerde manoeuvres in het vuur te doen plaats hebben. wé

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1