Vakcentrales bepleiten deling vermogensaanwas Uitreiking diploma's techn. school Katwijk UITKERING UIT DE OVERWINST Herdenking mislukte aanslag op Hitier Veilig vissen met de BOOMKO Soekarno ontvangt mr. Luns LE1DSCH DAGBLAD DINSDAG 21 JULI 1964 NAAR REDELIJKER VERDELING De drie vakcentrales hebben vandaag gezamenlijk een 92 pagi- na s tellend rapport over bezitsvorming door vermogensaanwas- deling gepubliceerd. N.V.V., N.K.V. en C.N.Vbepleiten hierin een redelijker verdeling van het vermogen tussen de grote groep van de op het ogenblik merendeels vermogenloze werknemers en de kleine groep oorspronkelijke vermo- gensbezitters Aandelen e.d. De vakcentrales denken daarbij aan de verdeling: van „nieuw" ver mogen. Dit zou, volgens hen, kun nen geschieden door een uitkering; uit de overwinst. Dat wil zeggen uit de winst, die overblijft na aftrek van alle kosten, die moeten worden ge maakt om het bedrijf in stand te houden. Teneinde de onderneming niet in moeilijkheden te brengen zou de uitkering moeten geschieden in vermogenstitels, zoals aandelen. Op de vraag, welk deel van het winstbedrag aan de werknemers moet toevallen, geeft het rapport geen antwoord omdat daarover geen eensluidende uitspraak kan worden gedaan. Het antwoord zal zo me nen de opstellers gevonden moeten worden in de onderhandelingen tus sen de werkgevers en werknemers in de verschillende ondernemingen en bedrijfstakken. De door de onderneming beschik baar gestelde aandelen zouden niet zonder meer aan de werknemers kunnen worden afgegeven. In de eerste plaats, omdat het aantal aan delen niet nauwkeurig correspondeert met 't aantal werknemers, in de 2e plaats omdat wellicht teveel werk nemers hun aandelen zouden verko pen om de opbrengst consumptief te gebruiken, zodat er dan geen sprake zou zijn van bezitsvorming. Beleggingsfonds Daarom suggereren de drie vak centrales op oprichting van een be leggingsfonds van werknemers. Een zoals zjj dat noemen Sociale Bcleggings Gemeenschap (SBG), die de aandelen ontvangt van de on derneming en op grond daarvan participatiebewüzen uitgeeft aan de betrokken werknemers. Aan 't eind van het jaar komen dan de bezitters van de participatiebewyzen in aan merking voor het op de oorspronke lijke ondememingsaandelen uitbe taalde dividend. Teneinde te voorko men, dat de participatiebewü zen overbid te gelde worden gemaakt kunnen de verzilveringsmogelykhe- den worden beperkt, dan wel maat regelen worden getroffen waardoor het in het bezit houden van de be wezen byzonder aantrekkelijk wordt. Een voordeel van de S.B.G. is, dat er een zeer nauwe band blijft be staan tussen de onderneming en de werknemers. Daartegenover staat echter het belangrijke nadeel, dat de werknemers veel risico lopen omdat hun vermogen is geïnvesteerd in één onderneming. Uit het feit, dat de meeste ondernemingen bovendien niet groot genoeg zijn om een apar te S.B.G. op te richten, concluderen de vakcentrales, dat er plaats is voor een behoefte aan gemengde beleg gingsfondsen. Deze gemengde S.B.G.'s kunnen ge sloten of open zijn. Bij een geslo ten S.B.G. wordt ten behoeve van 'n aantal met name genoemde onder nemingen het beheer gevoerd over de vermogensaanspraken der werk nemers. terwijl bij een open S.B.G. elke onderneming participatiebewij - zen kan kopen voor haar personeel, die dan betaald kunnen worden met aandelen, obligaties, schuldbekente nissen of contant geld. Niet gelijk iedere eraan deelhebbende werkne mer 'n gelijke vermogensaanspraak heeft: elk jaar wordt iedere ver mogensaanspraak opnieuw verhoogd met een bedrag, dat afhankelijk van de vermogensaanwas van onderneming waarin hij werkt. De totale hoeveelheid rente en di vidend, die de S3.G. jaarlijks ont vangt wordt wel verdeeld over alle uitgegeven participaties. Op die ma- ïier ontvangt iedere deelhebber een •ente, die alleen afhankelijk is van het aantal participatiebewijzen, dat hij bezit en geen dividend, dat is ge baseerd op de grotere of kleinere winsten, die zijn eigen onderneming uitkeert aan haar aandeelhouders. De vakcentrales achten het wen selijk, dat de te stichten beleggings gemeenschappen van het gemengde, open type zijn. Andere vormen In het rapport wordt voorts bespro ken, hoe de vermogensaanwasdeling bü verschillende ondememingsvor- kan worden toegepast. Over de kleine bedrijven, bijvoorbeeld in am bacht, detailhandel en landbouw, wordt gezegd, dat deze de methode de collectieve winstdeling of die het investeringsloon zouden kun- gebruiken. De daaruit verkregen bedragen zouden dan moeten worden ort in een fonds dat de ontvan gen gelden belegt en participatiebe wijzen verstrekt. Wat de overheid betreft: ook deze zal zich, volgens de vakcentrales, naar gelang de vermogensaanwasde ling meer en meer wordt toegepast, moeten bezinnen op overeenkomstige maatregelen. Daarby zal dan een zeker verband dienen te worden ge legd tussen de hoogte der overheids- uitkeringen en die in de particuliere sector. De financiering zal in de ren derende overheidsbedryven niet op moeilykheden stuiten. Voor de amb tenaren in de niet direct produktieve sector kan worden gedacht aan een investeringsloon, waarby de overheid contant geld in de betreffende fond sen storten. Middelen, die uit de be lastingen kunnen worden opgebracht. Een tweede methode zou het stor ten van obligaties in een S.B.G. zijn. Er zijn dan geen directe middelen nodig, maar de belastingsbetaler zal in dat geval de rentelast over de uit gegeven obligaties moeten dragen. De vraag, hoe de wettelijke voor zieningen winstdelingsspaarregelin- gen en fiscale faciliteiten effecten bezit en de algemene premiespaar regeling van toepassing kunnen wor den verklaard op de nog te stichten S.B.G.'s zal nog nader bestudeerd moeten worden. Volgens het rapport is een nadere wettelijke regeling van de S.B.G.'s op langere termijn mis schien wenselijk. mee, dat de arbeidsmarkt voor de ar beidsintensieve bedrijven nog krapper wordt. Deze zullen dan eveneens loonsverbeteringen moeten toestaan en de invloed daarvan op de fabrica- gekosten moeten trachten te vermin deren door het produktieproces zo doelmatig mogelijk in te richten. In de eerste hoofdstukken voeren de vakcentrales de rechtsgronden aan voor hun pleidooi. Alle maatre gelen tot bezitsvorming ten spyt is er sprake van een blijvende onge- lykheid der vermogensverdeling. Van een vermindering van deze ongelyk- heid is sinds 1945 blykens vermo gensanalyses geen sprake, eerder het tegendeel. Een deling van de ver gensaanwa zoals de vakcentrales die voorstaan, kan volgens haar, by algemene toepassing binnen het ver loop van één generatie een duidelyk verbeterde spreiding der vermogens over de verschillende maatschappe- lüke lagen tot stand doen komen. In Bonn is gisteren de aanslag op Hitler in 1944 herdacht. Bondskanselier Erhard legde een krans bij het gedenkteken, dat aan de mislukte aanslag her innert. In West-Duitsland is gisteren het feit herdacht dat twintig jaar gele den een mislukte bomaanslag op Hit ler werd gepleegd. In West-Berlün legde president Heinrich Lübke een krans op het kerkhof van het voor malige legerhoofdkwartier, dat by de aanslag op 20 juli 1944 door de sa menzweerders werd bezet. De presi dent van de Bondsdag, dr. Eugen Gerstemaier, die zelf een der samen zweerders is geweest, zei in een toe spraak dat niet meer bewezen hoeft te worden dat de bomaanslag niet bedoeld was om Duitslands vyanden te helpen, maar om meer bloedver gieten te voorkomen en om de nazi dictatuur op te In Bonn legden kanselier Erhard, zijn voorganger Adenauer en gene raal Trettner, inspecteur-generaal van de Westduitse strüdkrachten, kransen op het nieuwe gedenkteken voor de oorlogsslachtoffers en de slachtoffers van de dictatuur. De Westduitse minister van De fensie, Von Hassel, zei tot een groep militairen in kazerne te Sigmarinen van graaf Stauffenberg, dat de offi cieren de moeilijkste en belangrijkste rol in de mislukte aanslag hebben ge speeld. Zij moesten de aanslag voor bereiden en tegelijkertijd hun plich ten tegenover hun kameraden aan het front vervullen. Graaf Klaus von Stauffenberg werd onmiddellijk door de nazi's terechtgesteld na de mis lukte aanslag. Gerstemaier zei in zijn rede dat de Westelijke mogendheden „de op stand der Duitsers tegen de natio- naal-socialistische overheersing aan merkelijk hebben gehinderd door het tegen „buitenlandse stemmen" die zeggen dat van Duits verzet pas iets bleek toen de oorlog reeds verloren Rode raketten voor Indonesië De stafchef van de Indonesische Marine, vice-admiraal Eddy Marta- dinata, heeft gisteren in Djakarta gezegd, dat binnenkort uit de Sow- jet-Unie raketten en met raketten uitgeruste oorlogsschepen in Djakar ta zullen aankomen, aldus het offi ciële persbureau Antara. Dit jaar zullen uit Frankrijk en de Sow jet- Unie tevens 58 hefschroefvliegtuigen voor onderzeebootbestrijding aanko- nen, zei Martadinata. Op feestelijke sluitingsavond „Woekeren met talenten" In de aula van het schoolgebouw aan de Louise de Colignylaan werden gisteren, tydens een feestelyke slui tingsavond van het schooljaar 1963/ 1964, de diploma's uitgereikt aan de leerlingen, die met goed gevolg de school hebben verlaten. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. W. Slotboom wees de gediplomeerde leerlingen er op dat het behalen van het diploma niet de eindstreep bete kent. Het is gemakkelijk om in deze tyd van welvaart en hoogconjunctuur Bestuur Het bestuur van de S.B.G.'s moet in meerderheid bestaan uit door werk nemers aan te wijzen personen. Daarnaast is een vertegenwoordiging samenwerkende ondernemingsraden zouden als vertegenwoordigers van de werknemers kunnen optreden en by de open S.B.G.'s kan het bestuur worden aangewezen door de betref fende vakbond. Het rapport gaat tenslotte nader in op de invloed van de winst- en ver mogensaanwasdeling op de nationa le economie, op het arbeidsinkomen en de produktiekosten („voorkomen dient te worden dat de vermogens aanwasdeling beperkend werkt op de ruimte, die voor loonsverbeteringen beschikbaar is"), op de belastingen, op de overheidsschuld, op de kapi taalsbewegingen naar het buiten land en op de arbeidsintensieve en arbeidsextensieve bedrijven. Wat dit laatste betreft zegt het rapport: een ruim aanbod voor de kapitaalinten sieve bedrijven (relatief min der werknemers en dus per werk nemer een hogere uitkering uit de vermogensaanwas) brengt met zich De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. van Aartsen heeft gisteren de brug over het Haringvliet geopend door het eerste tolkaartje te verkopen aan de vrachtwagenchauffeur Bas van Dongen uit Dirksland. In het midden de echtgenote van de minister. In première op Sch '64 De cineast Piet Wlndmeyer heeft in heer J. G. de Wit, inspecteur der Vis- In Düsseldorf arriveerde gis-de hoofdredacteur van de Izwes-\ teren de schoonzoon van ciehia, Alexej Adzoebij. Hij brengt Russische premier Chroesjtsjow, een bezoek van enige dagen aan West-Duitsland op uitnodiging van enkele Westduitse kranten. opdracht van het ministerie Landbouw en Visserij een film „Vis sen met de boomkor" gemaakt, die is bedoeld om de vissers voor te lich ten over de manieren waarop zij by deze vorm van visscry ongelukken kunnen voorkomen. Op de tentoon stelling Sch. '64 te Scheveningen is deze film gistermiddag in première gegaan. Het vissen met de boomkor ls al een oude techniek dde door de me chanisatie in het vergeetboek was geraakt, maar die de laatste jaren onze kottervloot weer heeft veroverd. Het zij n nu niet alleen de garnalen- vissers op de Wadidemzee die zich er van bedienen, op de Noordzee wordt platvis gevangen met de boomkor. Bij dieze vorm vaal visserij wordt varende gevist met 2 netten die aan gieken ter weerszijden van het schip zajn op gehangen en die door een boom wor den opengehouden. Boomkorvisserij heeft verschillende voordelen. Een daarvan is dat voor het binnenhalen van de netten maar weinig hanid- krachit nodig is. Er zijn echter ook ri sico's aan verbonden. Zo kan als een net ergens aan vasthaakt gevaar ont staan voor omslaan van het schip. Nog kort geleden zijn enkele onge lukken met koomkorschepen gebeurd. De directie der visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft al op verschillende manieren de vissers doen weten hoe zij de risico's kunnen verminderen en doet het nu door middel van deze film. Er gaan wel stemmen op om de hele boomkorvisserij te verbieden maar dat is niet realiseerbaar, zei de serijen in het eerste district, die ter introductie van de film een korte toelichting gaf. Hij vergeleek de boomkorvisserij met het wegverkeer waar men hogere meiheden, dan 20 km per uur toch ook niet kan verbie den, en deze film met een slipschool waar de weggebruiker ook leert onge lukken te vermijden. Minister Luns zal tijdens zijn bezoek aan Indonesië worden ontvangen door president Soekarno. Ook zijn ontmoetingen voorzien, behalve met zijn ambtgenoot en eerste vice- premier dr. Leimena en de derde vice-premier Charioel Saleh. ^e Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken vertrekt vrijdag per KLM naar Djakarta, vergezeld van mevrouw Luns en enige amb tenaren. Hij zal zaterdag in de In donesische hoofdstad arriveren. Het vertrek uit Indonesië is vastgesteld op 2 augustus. Zoals bekend maakt werkgever trekkend zich niet verder te bekwamen. Uiteindelyk koopt men daar echter niets voor. By een ver- ndering van de conjunctuur zal toch immers de grootste zekerheid bestaan hen, die met een voortgezette op leiding langere tijd bij eenzelfde baas hebben gewerkt. Vervolgens was het woord aan de directeur van de school, de heer R. Rijkeboer, voor het uitreiken van de getuigschriften aan de 122 geslaag den. Alvorens dat te doen sprak hij de jongelui toe, waarbij hij hen aan spoorde om te woekeren met de ta lenten welke zij van God hebben ontvangen. Wethouder H. Haasnoot reikte de getuigschriften uit aan elf leerlingen, die van het schoolbestuur wegens bijzondere prestaties een blijk waardering ontvingen en aan de leerling T. Ouwehand te Katwijk aan Zee, die in aanmerking was gekomen een blijk van waardering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland te Leiden. Nadat de voorzitter nog een slotwoord had ge sproken richtte mevrouw Slagtveld uit Noordwyk, namens de ouders, een woord van dank aan bestuur en leraren van de school. namen van de geslaagden luiden als volgt: (Voor zover bij de Timmeren: Gerrit de Best, Peter de Bode, Was- enaar; Cornelis Caspers, Noordwijk; Johnny Dieben, Noordwijk; Krijn Durieux, Cornelis van Duyn, Leo T. Duyn; Cornelis v. d. Eijkel, Rijns burg; Jan L. Haasbroek; Leendert de Heer, Oegstgeest; Cornelis J. Hovingh Nico de Mol; Hendrik Noort, Rijns burg; Jacob v. d. Plas; Bastiaan Roe- leveld. Wassenaar; Leo Rosdorff, Noordwijk; Pieter Souverein, Arie Vlieland; Jan v. d. Voet, Sassenheim; Pieter H. Vooys, Rijnsburg; Willem de Vreugd; Cornelis Zandbergen, Noordwijk; Cornelis Zuyderduyn; Teunis Barnhoorn; Willem P. Dek ker, Noordwijk; Cornelis v. Duyn, Jacob van Egmond, Egbert Cuyt, Ni- colaas Hoek; Ronald Hoek, Noord wijk; Willem Kuyt-, Dirk v. d. Marei, Cornelis de Mol; Abraham de Mooy, Rijnsburg; Pieter Noort, Jacob Ru waard; Jan Slagtveld, Noordwyk; Jan Verdoes, Jacob v. d. Bent, Jacob Duyn, Hendrik Groen, Cornelis Hoek, Jacobus Klinkenberg; Pieter v. d. Plas, Wassenaar; Aldert v. Schie, Noordwijk; Hendrik Schone- veld, Rijnsburg. Niet gediplomeerd; 1 leerling. Machinebankwerken Hendrik Ammeraal, Johannes Bal, Johan Barnhoorn, allen te Noordwijk; Bouwe v. Beelen, Jan Boesaard, Wil lem de Jong; Pieter Jongeneel, Voor schoten; Bernard Kaptein, Noord wijk; Ewout W. Koning, Valkenburg; Hendrik Minnee, Jacob de Mooy, Nico Nieuwkoop, Gerard v. d. Oever, Willem Ouwehand, Huig v. d. Plas, Maarten Plug, Gerrit Remmelzwaal, Dirk Schaap, Huig Schaap; Hubertus Schaddé v. Doorn, Oegstgeest; Jan Slagtveld, Noordwijk; Arie Tipker, Wassenaar; Dirk Zuyderduyn, Cor nelis Zwaan, Willem v. Beelen; Wil lem v. Duivenboden, Noordwijk; Adr. v. Duyvenbode, Noordwijk; Johannes v. Egmond; Jozef v. Egmond, Wasse naar; Johannes Freke; Albertus Klinkenberg, Noordwyk; Jan Klin kenberg, Noordwijk; Jan Kraayen- oord, Sjoerd Kuyt, Cornelis P. Meij- vogel; Nico de Mooy, Noordwijk; Dirk Plug, Noordwyk; Johan Remmel zwaal, Pieter Rovers, Wolter van Rijn Johnny Thijssen, Noordwyk; Roelof v. d. Velden, Leiden; Thomas Vink, Noordwijk; Cornelis v. 't Wout, Noordwijk; Paul Zandbergen, Valken burg; Dirk P. Barnhoorn, Hendrik v. Beelen, Jacob van Duyn, Jan v. Dijk; Robert Feenstra, Schagen; Willem Hazelaar, Wassenaar; Jeroen Hellen- berg; Willem de Koning, Rijnsburg; Cornelis Kwakernaak, Jacob Ouwe hand, Adri v. d. Plas, Jacob Barn hoorn, Jacob v. Beelen; Adriaan Bentschap Knook, Wassenaar; Floris v. Duyn; Koen Groen, Wassenaar; Pieter v. d. Haak, Noordwijk; Corne lis Harteveld, Pieter de Mol, Teunis Ouwehand, Cornelis v. d. Plas; Klaas Spikman, Wassenaar; Cornelis de Vreugd. Afgewezen: 4 leerlingen. Schilderen: Piet J. Barnhoorn, Noordwijk; li i chiel v. d. Bent, Huig v. Duyv< i voorde, Jan Guyt, Arie C. Kuyt, Cr nelis Schonenberg; Jacob Heemske» Rijnsburg; Cornelis Vegt, Rijnsbu Een blyk van byzondere waarderi 1 ontvingen: P. v. d. Haak, Noordwi 1 Henk Noort, Rijnsburg; Johan B 1 Noordwijk; Nico de Mol; Willem' i Duivenboden, Noordwijk; Alber i Klinkenberg, Noordwijk; Willem 1 zeiaar, Wassenaar; Jacobus Klinkt berg, Jacob Ruwaard, Huig i venvoorde, Cornelis Hoek. Een blijk van byzondere waar derf aangeboden door de Kamer Koophandel en Fabrieken voor I land te Leiden ontving Teunis Ou\ hand, Katwijk aan Zee. Afdeling schilderen (Part-ti cursus)(A-getuigschrift)C. Duyn, Nico van Maren, Jacob Plas; Th. W. van Duyvenvoor(v Noordwijkerhout. (B-getuigschrift)Gerrit v. j_ Bent; Gerard Brugman, Hazerswoit Floris v. Duyn, Hendrik Guyt, Dt Kuyt; Ynze de Leeuw, Wassenar Hendrik Mens, Sassenheim; Dp: Minnee; Cornelis v. Rooyen, Nool wijk; Willem Theil, Wassenaar. Extra-verlof i voor ruim 2(| militairen i (Van onze Haagse corresponded De minister van Defensie heeft! officieren en 170 onderofficieren, I tydens de jongste reorganisa maatregelen binnen de Koninklij Landmacht buiten spel zyn kori te staan, voor onbepaalde tyd ij verlof gezonden. Tydens dit ver dat maximaal anderhalf jaar ij duren, genieten zij volle bezoldigP medische verzorging en volledige |S Tot deze maatregel heeft mini De Jong moeten besluiten, door de opheffing van enkele leg onderdelen een aantal vrijwillig nende officieren en onderofficiers vrij gekomen, dat niet onmidde in een andere functie kon wordei® werk gesteld. „Het aanwezig mor zijn zonder een reële taak te hebl zou uiteraard voor de betrokke hoogst onaangenaam goede gang van zaken binnen Kon. Landmacht niet bev zijn", schrijft de bevelheb landstrijdkrachten in een vand aan zijn ondercommandanten zonden brief. De maatregel treft militairen, op het tijdstip van opheffing van onderdeel toevallig bij dat onder j dienst verrichten. Er heeft dan geen enkel keuze-element gespeeld en het is de bedoeling de betrokkenen zo spoedig mogf, opnieuw worden ingedeeld in hen passende functie. De verwachting is dat de van de ruim tweehonderd verlofg gers binnen een jaar hun bestemming krijgen aangewezen. minister Luns de reis naar Indone sië op uitnodiging van mimfister Soebandrio, die enkele maanden geleden een bezoek aan Nederland bracht. Het voorlopige door de Indonesische autoriteiten opgestelde programma omvat o.m. een reis naar Djokja karta en naar Bali. Tijdens zijn verblijf in Djakarta zal minister het Indonesische ereveld. Kali- Neutralisten in Laos zij li- in opmars De neutralistische strijdkracl in Laos hebben het grootste deel® de berg Phoe Koett tussen Moei,, Soei en de Vlakte oer Kruiken op Pathet Lao heroverd, zo heeft U neutralistische militaire woordv der gisteren in Vientiane meegede De Neutralisten, die worden 8 gevoerd door de generaals Am Soekhavong en Kong Le, hebben noordzijde en de top van de J meter hoge berg thans in bezit, I Pathet Lao strijdkrachten beze I de zuidzijde. De neutralisten po de Pathet-Lao terug te dry ven over de rivier de Nam Ngoem. De sterkte van de neutralist^ strijdkrachten, die worden one steund door de Laotiaanse lui macht bedraagt vier bataljons. De Phoe Koett, die de weg t Moeong Soei en de weg van Vieni ne naar Loeang-Prabang be hef was half juni door de Pathet 1

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4