EIDSCH DAGBLAD ZEVEN doden en miljoenen schade door bar noodweer Ernstige onlusten in Newyorkse negerwijk TORNADO TEISTERT ONS LAND NA EEN TROPISCH HETE DAG (§üe/ Qffièmvs WALLACE TREKT ZICH TERUG Nieuwe affaire- Mancroft gericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 JULI 1964 No. 31316 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 schap, die tegen het wetsontwerp op de burgerrechten heeft gestemd. Wallace heeft gezegd, dat hij geen voeling heeft gehouden met senator Goldwater. Hij steunde niemand, maar zou wel de beginselen steunen van vrije onderneming en de rech ten van de Amerikaanse staten. „De beginselen waarmee senator Goldwater zich tot president van de Verenigde Staten wil laten kiezen, zijn fundamenteel onverenigbaar met een christelijk geweten". Dit heeft kanunnik John Collins zondagoch tend in de kathedraal van St.-Paul in Londen gezegd. Hij deed een be roep op de aartsbisschop van Can terbury, de Paus en andere leiders van christelijke kerken, openlijk en ondubbelzinnig de stellingen van de Republikeinse kandidaat aan de kaak te stellen „voordat net te laat is". De Kerk, aldus de kanunnik, kan niet passief blijven tegenover „deze nieu we golf van neofascistische mentali teit". Oud-president Eisenhower heeft toegezegd aan de verkiezingscampag ne voor senator Goldwater te zullen deelnemen. V Uit het Leidsch Dagblad van J 20 Julij 1864: f J Op 13 juni j.l. hield DrR. J J Bakhuyzen van den Brink in J de vergadering van de Kon. f J Akademie van Wetenschap- f pen een rede ter nagedachte- f nis van Mr. J. Bake, welke in f groote oneenigheid had ge- J J leefd met de Minister van J Binnenlandsche Zaken. Op J zijn sterfbed had echter de a verzoening plaats gehad. f J De Prins van Wallis bragt f v dezer dagen een bezoek aan f, v het gebouw der pompiers te f Londen. Na afloop liet Z.K.H. f een brandspuit inspannen en f J reed daarmede naar Marlbo- f v rough-House terug. f Jk Bilt verwacht van heden- tot ^genavond: In de nacht hier en w mist, morgen overdag overwe- öd zonnig weer, maar later "en op enkele lokale onweersbuien, fakke tot matige wind uit oostelijke rating. Warmer. Opgemaakt om 11.15 uur) 21 JULI 1964 op: 04.45; onder: 20.47. jan op: 18.40; onder: 01.52. Hoogwater in Katwijk: 1.03 en 13.31 igwater: 8.58 en 21.29. STRANDVERWACHTING Klein hoge drukgebied brengt ook il «"gen zomers en overwegend zon- strandweer. Tegen de avond gro fs onweerskans. Zwakke tot matige doosten wind. Iets warmer, in de Iddag 24 tot 26 graden. Zeewater graden. Vooruitzichten: kleine onweerssto- bij zuidwest Frankrijk trekt naar ït noordoosten. Komende dagen zo- ers, maar onstabiel. Met getrokken revolvers en I Harlem achter demonstrerende I wapenstokken jagen politieman- negers aan Twee achtervolgden 111 trammer bestaat alt 12 pagina'snen in de Newyockse negerwijk hebben 't veiliger gevonden zich Een dode en vele lichtgewonden Pakje margarine één cent duurder In overleg met het ministerie van Economische Zaken is met ingang van vandaag de consumentenprijs van margarine met één cent per pakje van 250 gram verhoogd. Deze prijsverhoging is noodzakelijk ge worden in verband met de stijging van de wereldmarktprijzen van de grondstoffen, zo deelde de Bond van Ned. Margarinefabrikanten mee. Iers zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens het toebrengen van letsel. In Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, is zondag een ne- gerkerk in brand gestoken. Het ge bouw brandde tot de grond toe af. Het is de tiende maal binnen acht weken dat in deze zuidelijke staat een negerkerk door brandstichting werd verwoest Met man en macht brengen kampeerders de laatste restan ten van wat eens een comforta bele tent was in veiligheid. Op de kampeerterreinen was de el lende tijdens het noodweer van zaterdag niet te overzien Overheid vlagt op Irene's verjaardag Evenals op vorige verjaardagen van Prinses Irene, zal ook dit jaar op vijf augustus, wanneer de Prinses haar 25ste verjaardag viert, van alle Rijksgebouwen gevlagd worden. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst in antwoord op vragen beves tigd. Er wordt gevlagd, omdat het huwelijk van de Prinses met de Prins van Bourbon - Parma geen afbreuk doet aan het feit, dat zij een lid van de Nederlandse Koninklijke fa milie blijft Vf VLAMMEN bliksem verwoestte boerderij er aassen, Nieuwenhoorn, Beemstei 'EERBERICHT WARMER Een blanke restauranthouder in Atlanta (Georgia) heeft met een re volverschot een 22-jarige blanke, die met zes vrienden zijn zaak was bin nengekomen om er negerklanten uit te verdrijven, ernstig verwond. De restauranthouder is op borgtocht vrijgelaten en de zes blanke aanval- (Van onze correspondent in Londen) Het Hogerhuislid en oud-minister in de conservatieve regering Lord Mancroft, de beste tafelredenaar in Engeland, bevestigde zondag dat hem verzocht is zijn kandidatuur voor president van de Londense Kamer van Koophandel in te trekken om geen moeilijkheden te veroorzaken voor leden van de Kamer die handel drijven met Arabische landen. In december van vorig jaar werd de 49-jarige Mancroft, die tot een bekend joods geslacht in Norwich behoort, onder Arabische druk ge dwongen af te treden uit de raad der commissarissen van de levensverze keringsmaatschappij Norwich Union, Die raad bestond voornamelijk uit oudere heren die door het probleem zouden zijn overrompeld. Later trad de voorzitter van de raad af, nadat de maatschappij ernstige financiële verliezen had geleden doordat tal rijke verzekerden uit protest tegen Mancrofts ontslag hun polissen op zegden en omdat anderen weigerden er een af te sluiten. Van het bestuur van de Londense Kamer van Koophandel dat veel j meer contact heeft met de werke- i lijkheid, hadden velen echter een an dere houding verwacht. Tal van bekende figuren zijn krachtens andere functies bestuurs leden van de Kamer, zoals de lord mayor van de city van Londen, Sir James Harman, de gouverneur van de Engelse bank, Lord Cromer, de voorzitter van Lloyd's, Patrick Milli- gan, de voorzitter van de Londense beurs, Lord Loritchie, en het Lager huislid voor de cities van Londen en Westminster, Sir Harry Hylton-Fos- ter, die tevens de bepruikte en in toga gehulde voorzitter is van het Lagerhuis. Deze nieuwe affaire-Mancroft kan daarom nog verstrekkende gevolgen hebben. Mancroft was voordat de Norwich Union-kwestie aan de orde was benaderd of hjj president van de Kamer wilde worden en had daar in toegestemd. Enkele weken geleden zei dezelfde persoon die hem had ge vraagd, dat z(jn kandidatuur niet welkom is. Mancroft zei schertsend te hopen dat de jongensclub in oost- Londen waarvan h(j voorzitter is, niet op dezelfde manier zal reageren. Watersnood in Japan: 117 doden >1« Een hevig noodweer heeft zaterdagavond ons land geteisterd i voor miljoenen guldens schade aangericht. De storm kostte :ven mensen het leven. Daarnaast bracht het weekeinde onge- oon veel verkeersslachtoffers: meer dan twintig. Enkele perso- :n kwamen door verdrinking om het leven. Om half acht werd het plotseling aardedonker. In verscheidene plaat- ig werd de straatverlichting ontstoken, waarvan de masten vervaarlijk iepten door enorme windstoten. Bomen roerden ontworteld en wierpen irricad.es op de weg op. Dakpannen zeilden van de huizen. De regen cn il met bakken neer en zette in een oogwenk straten blank. Kelders tpen vol water. En dan nog angstwekkende bliksemschichten, die huizen i boerderijen in vlammen zetten. Deze tornado vormde de anticlimax n een zeer warme, benauwende zaterdag, die velen door zijn plotseling fcomen vólkomen verraste. ^1 )e bliksem trof de 28-jarige Cor n Oyen uit Druten in het Gelderse atsje Alphen. n het Braassemermeer bij Oude- II ;ering werd de 43-jarige fotograaf JA. Schiet uit Amsterdam door het n idweer verrast. Hij was met zijn [ra ihter en haar vriendin aan het len toen het bootje door een ruk- id kapseisde. De meisjes die zich i de boot konden vasthouden, :den gered, maar de fotograaf dronk. levrouw Dieters uit Brussel ver- ink in de Oosterschelde, nadat ir jacht was omgeslagen. )p het IJsselmeer is de 27-jarige he ten Dierick uit Harderwijk omge- kc nen. Hij was met een zeilboot het ie ;er opgegaan. )e 16-jarige Wim Schreuder uit ten, die met een vriend in een iiibootje een heel eind buiten de t op het IJsselmeer voer, raakte r het noodweer in paniek en ong overboord, hoewel hij niet -1 zwemmen. Hij is nog niet ge il den. Zijn vriend bereikte de wal. Ie zesjarige Klaas Slagter uit P.kbrug, die onder een boom zat te 2 len, werd gistermiddag door de III ;sem getroffen. Hetzelfde over- am de 42-jarige H. Altena in de yurt van Hardenberg. Hij was bezig t hooien. 11AZEND DRUK ae Iet noodweer trok met een snel- ss d van 55 km. per uur in noorde- ie richting over het westen en mid- fc van ons land. Er werden wind- ulten gemeten van meer dan 100 ajl. per uur. Politie en brandweer .11 igen het razend druk. Honderden is-antennes hielden geen stand en 4llden met dakpannen naar bene- pa i. Kampeerders zagen hun tenten ballonnen wegvliegen. Het ver- tr stagneerde door de omvergeval- en i bomen, de hevige slagregen en fól onberekenbare windstoten. In n-fst-Brabant viel de stroom uit. I Suidwest-Nederland is het zwaarst a roffen. Op de Westerschelde sloeg )5p jacht met vier Belgen om. Ze >1 iden worden gered. 'Ier andere Belgen konden zich aauwernood op een zandplaat in Oosterschelde in veiligheid bren- Onder de ongeveer 200 passa- s van de veerboot van Dintelsas Ooltgensplaat brak paniek uit, de boot op een zandplaat in het llkerak liep. Het onweer barstte in hevigheid los en inktzwarte en hulden de omgeving in vol len duisternis. Maar de kapitein gde erin de gemoederen tot rust fl brengen. De veerboot kwam later, opkomend tij, weer los en veilig Ooltgensplaat. de Rotterdamse Waalhaven sloe- vjjf zeeschepen los, maar met lip van sleepboten zijn ze weer hun boeien gelegd. De schade f beperkt tot gebroken trossen en ïrtouwen. en Haamstede. Kapitale gebouwen van honderdduizenden guldens, waar in veelal hooi was opgeslagen, gin gen in vlammen op. Bij Den Haag brak een duinbrand uit, maar de re gen bluste het vuur. Op de kampeerplaatsen bjj Ooster hout, Breda, Oostvoorne en op Ter schelling waaiden vele tentjes weg. De kampeerders moesten onderdak zoeken in kampeerhuisjes, schuren en kantines. Een vallende boom trof op de weg BredaTilburg een man, die in zorg wekkende toestand in een ziekenhuis is opgenomen. In Benthuizen werd een dakkapel van een woning gerukt, in de wijk Hillegersberg in Rotter dam werden de galerij-wanden van drie etages van een bejaardenflat over een lengte van 16 meter een halve meter naar buiten geduwd er in Amsterdam kwamen een schoor steen en een schildersstellage oi auto's terecht. In Lekkerkerk woei een voorgevel uit een huis en zeil den rietmatten van een fabriek door de lucht als in een Oosters sprookje. De Jumping Jewels met Johnny Lion en Trea van der Schoot gaven in Eindhoven op een groot plein een open-luchtshow, toen op het podium een filmscherm van 200 vierkante meter door een rukwind omver ging. Het scherm viel naar de goede kant: van de artiesten af. De voorstelling Het aantal doden als gevolg van allesverwoestende overstromingen die de westkust van Japan teisteren, is vandaag gestegen tot 117 terwijl 34 mensen nog worden vermist. Enkele honderden personen liepen verwondingen op. Dertigduizend men sen verloren hun behuizing. Het heeft drie dagen achtereen hevig ge regend. Het water staat hoog boven de stra ten van kuststeden. Reddingsploegen maken van boten gebruik bij het af- en van doden en gewonden naar hoger gelegen plaatsen. werd afgfelast, waarop ettelijke dui zenden mensen, die zich ondanks de dreigende lucht op het plein hadden verzameld, ijlings een goed heenko men zochten. VOGELS Honderden vogels hebben hun le ven te danken aan de bestelwagen van een inwoner van Rotterdam. Hij stelde zijn auto ter beschikking van de dieren, die op straat waren gesmakt. De auto verschafte de drijf natte en versufte vogels veiligheid warmte. De man heeft de vogels, die hij zomaar voor het oprapen had, zondagmorgen weer de vrijheid ge ven. Ook boven Engeland en Frankrijk hebben zaterdag zware onweersbuien gewoed. De temperatuur zakte in i'arijs in zeer korte tijd tien graden. In Nederland daalde de temperatuur tijdens het noodweer acht graden. In Zuid-Limburg werd zaterdagmiddag 36 graden gemeten. Het record voor Nederland bedraagt 38.6 graden Cel sius (in 1944). ZIE OOK ELDERS Nadat zich zaterdagnacht al zeer ernstige onlusten hadden voorgedaan, kwam het zondag avond in Harlem, de Newyorkse negerwijk, weer tot botsingen tussen negers en politie. Daar bij werden twee negers door ko gels uit politiewapens gewond, terwijl drie agenten verwondin gen opliepen door stenen en flessen waarmee de demonstran ten gooiden. Zaterdagnacht werd een neger doodgeschoten, toen hij met andere betogers een politiebureau aanviel. De wanordelijkheden braken gister nacht uit, nadat negers hadden ge demonstreerd tegen het doodschie ten, donderdag jl., van de 15-jarige negerjongen James Powell. Deze zou een politieman, die op dat moment geen dienst had, met een mes hebben aangevallen. De agent trok toen zijn revolver en schoot de jongen neer. Bij deze ongeregelheden, die tot zondagochtend duurden, werd een neger tijdens een aanval met een vijf honderdtal rasgenoten op het po litiebureau van Harlem dodelijk ge troffen. Vier agenten liepen lichte verwondingen op en tachtig personen moesten voor builen en schrammen in het ziekenhuis worden behandeld. De politie arresteerde 40 betogers. Zij belegde later een bijeenkomst met de leiders van de negergemeenschap pen om te beraadslagen hoe verdere ordeverstoringen konden worden voorkomen. Gisteravond kwam het evenwel op nieuw tot relletjes. Enkele honder den negers die zich hadden verza meld voor het huis waar het stoffe lijk overschot van James Powell ligt opgebaard, onthaalden de toegesnel de politie op een regen van flessen en stenen. Deze vuurden in de lucht, waarop de betogers de vlucht namen. In verscheidene straten in het centrum van Harlem heeft de politie barricades opgeworpen. Het hoofd van de Newyorkse politie heeft ver klaard, dat men de gebeurtenissen in het vlak van de misdadigheid en niet als een sociale kwestie moet zien. Sociale werkers hebben echter ge zegd, dat de wrok die de negers in Harlem tegen de politie koesteren, hevig is en diepgeworteld. Men is er ook diep verontwaardigd over het so ciale onrecht dat de negers wordt aangedaan. De haat van de negers tegen de blanken is de afgelopen maand in New York herhaaldelijk tot uitbar sting gekomen en wel voornamelijk in de ondergrondse, waar negerbenden blanken aanvielen. Bij twee overval len, beide in de buurt van Harlem, werden vrijdag twee blanken afge ranseld en beroofd. op de grond te werpen en daar door schoten en slagen te ontlo pen. De gouverneur van Alabama, George Wallace heeft voor de televisie bekendgemaakt, dat hij zich terugtrekt als kandidaat voor het presidentschap. Men had verwacht, dat de demo cratische gouverneur in zestien sta ten en wellicht 25 staten zou meedingen om zijn meningsverschil len met president Johnson over de burgerrechten te accentueren. Waarnemers verwachten dat het besluit van Wallace een gunstige in vloed zal hebben voor de kansen van senator Barry Goldwater, de Republi keinse kandidaat voor het president-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1