Watersport heeft recht op onaangetaste Kaag item andere recreatievormen af ten bescherm landschaps-schoon Demonstraties waterskiën op eerste dag van Kaagweek Kaagweek officieel in Warmond geopend 0pger?cïit I maart I860 Zateraag 13 Juli 1954 Derde blad no. 31315 Nota aan Provinciale Staten van Zuid-Holland Gestreefd dient te worden naar een streek- ^"an voor het Kagerplassengebied. Om de uit kering en handhaving van zo'n streekplan jgelijk te maken zou een stichting ter finan cing van de verbeteringen of een piassen- hap zoals dat te Loosdrecht en de Marrekrite Friesland reeds bestaat, in het leven kunnen itorden geroepen. Iedere soort recreatie heeft ^chten in de Randstad Holland. De watersport eft dergelijke rechten op het onvolprezen ge bied van de Kagerplassen, zonder verdere aan tasting van het landschappelijk schoon en zon der vermenging met andere vormen van re creatie, die aan de watersport afbreuk doen. Dit is in het kort de conclusie, waartoe het bestuur van de Kon. Zeil-, Roei- en Motor- sportvereniging De Kaag te Warmond komt in een aan de Provinciale Staten aangeboden nota inzake recreatie op en aan de Kagerplas sen. Deze nota is gisteren aan Reeds veel bedorven l(Pe nota valt in drie delen uiteen )(P opsomming van de redenen tot theid ten aanzien van de r.puuK>t van de watersport in dit ejiied door de in de laatste jaren ds voltrokken veranderingen en ontworpen plannen, voorts de isen van de zijde van de water lij; en tenslotte de conclusie, tader de redenen tot ongerustheid den onder meer vermeld het bun- lowpark, dat bij Kaagdorp is ont laten en dat de landschappelijke oonheid sterk aantast benevens belangrijk oevergebied verloren d gaan, voorts de zeer vele woon- lepen in het plassengebied zelf en toegangswateren, de verschijning de laatste jaren van steeds meer avans, kampeerwagens en tenten, onttrekking van oevergedeelten i de watersport door het invoeren i aanlegverboden, het verdwijnen i veel rietwallen, het verdwijnen i landschappelijke bebouwing &s de oevers, het zandzuigen in iiland en Eijmerspoél met het ge- f van veranderingen in de ont- keling van flora en fauna, en ge- ielijk verder om zich heen grij- zwem verboden. Plannen jovendien zijn er plannen voor de komst ontworpen, die reden tot terustheid geven, zoals het uit- 'dingsplan van Warmond (bebou- 'g langs de Grote Sloot en vooral vaste oeververbinding over de 0, deg evolgen vanh et Pro vin- al Rijwielpadenplan, de Rijksweg door de Hanepoel, de aanleg van hthavens te dicht bij het plassen- iled, en de vorming van binnen- i in Laker- en Kogjespolder. Consolidatie De nota merkt over de wensen |f de watersport op, dat naast treffen van enkele kleine Mzieningen de grootste behoef- '%at aan een consolidatie n de bestaande, historisch ge- oeide toestand. De Kagerplas sen zijn in de laatste decennia een watersportgebied geworden voor alle soorten watersportbe- oefening, voor alle maatschappe lijke lagen der bevolking, en al leen bij consolidatie kan deze toe stand voortduren. Bijna iedere wijze van uitbreiding van de ac commodatie in het watersport gebied komt in strijd met de be langen van landschappelijke en andere aard. De boerenbedrijvig- heid mag niet verder worden in gekrompen. Iedere verkleining van het groengebied moet worden tegengegaan. De dorpen mogen zich niet verder in de richting van het water sportgebied uitbrei den. Er -moet geen nieuwe aanleg van jachthavens zijn of van re creatiecentra in het plassenge bied, geen rijwielpaden langs de oevers, geen bouw van rijkswegen, bruggen e.d. die de vaarmogelijk- heden belemmeren. In het alge meen dient er een permanente waakzaamheid te bestaan tegen alle vormen van landschapontsie ring. Kleinere voorzieningen De nota noemt voorts o.m. de vol gende aan te bevelen kleinere voor zieningen. Enige beplanting langs de oever de Eijmerspoel kan iets van het Niet de goedkoopste sport Repetitie (Van één onzer redacteuren) Leden van de waterski-afdeling van de watersportvereniging ,,De Kaag" zullen vanmiddag omstreeks half 6 voor de Kaagsociëteit een demonstra tie waterskiën geven. Deze demonstratie wordt gehouden in het kader van de 44ste Kaagweek, die gistermiddag in Warmond is geopend. Het programma omvat onder meer een vlaggenparade, een tumdemonstratie op de ski's van de Westeuropese kam pioene, een slalom en een wedstrijd ringsteken. Ook zul len bepaalde houdingen wor den gedemonstreerd. Het is de eerste keer dat op de Kaag een waterski-demonstratie wordt gehouden. Men hoopt hiermee meer belangstelling voor deze tak van sport te wekken en in de toekomst op de Kaag wedstrijden te houden. Niet op alle plassen mag worden „gewaterskied". Maar voor vandaag heeft men toestemming van de po litie, want op het Sweiland, de plas voor de Kaagsociëteit, mag men pas per 1 januari 1965 waterskiën. Gisteravond is de generale repetitie voor de demonstratie van vandaag gehouden. Op de tot start- en fi- nish-gelegenheid omgebouwde zol derschuit hadden wij een gesprek met mevrouw Bolland, die samen met haar echtgenoot en de heer A. Heydra de leiding heeft van de groep waterskiëers. Zij vertelde ons dat de waterskigroep nu ongeveer 50 leden heeft. Het lidmaatschap van de waterski-afdeling kost f 10 - per jaar, maar men moet wel lid zijn van ,JDe Kaag". De meeste Se riën zijn onder de 20 jaar. Verschei dene leden hebben een speedboat (kosten ongeveer f5.000), zodat er geen gebrek is aanboten. Ski's kan men van anderen lenen, zolang men nog geen eigen ski's heeft ge kocht (per paar minimaal f150). Perspectieven Er wordt geoefend in de schoolva kanties en op zondagen. Men is onlangs lid geworden van de Ne derlandse Waterski Bond, wat nieuwe perspectieven in verband met wedstrijden en demonstraties opent. Wtf hebben no geven in een (alumi nium) speedboat rondgevaren, om de jeugdige waterskiërs van dicht- bij te kunnen gadeslaan. Hoewel het schuim van de golven hoog op spoot en de skiërs over het water dansten, leek het toch niet zo moeilyk. „En het is ook niet moei lijk", zei mevrouw Bolland ons nog. „Als U precies doet wat ik zeg, blijft U na een paar keer starten wel op kunnen onttrekken. Ook beplanting van de dijk aan de oostzijde van het bungalowpark is aan te bevelen met het oog op het uitzicht vanaf de Ke- Het zal niet mogelijk zijn, de woonschepen nog te verwij deren uit Vennemeer en Achtergat. Ook hier zou beplanting kunnen worden aan gebracht. Getracht kan nog worden de schepen uit de Zijp te verwijde ren door verplaatsing naar Boek horstvaart en Zomersloot en door geen nieuwe vergunningen voor de Zijp meer uit te geven. Genoemde vaart en sloot dienen dan van oever beplanting te worden voorzien en van betere bredere toegangswegen. Een deel van de noordelijk van de Koppoel gelegen woonschepen zou ook overgebracht kunnen worden naar deze beide vaarten. Tegen verder opdringen van woon schepen in het plassengebied zelf dient voortdurend te worden gewaakt mede in verband met het infectiege- b(j ten- Caravans, kampeerwagens ten moeten verdwijnen langs de plas sen zelf. Voor vaste plaatsen elders komen in aanmerking de buurtschap Zevenhuizen, een terrein bij het Vennemeer. bij Rijpwetering en bij Een vorm dient gevonden te wor den om verdere oeveronttrekking in de vorm van aankoop door particu lieren tegen te gaan. Aankoop door een plassenschap zou een oplossing kunnen zijn. Er dienen voorzieningen getroffen te worden tot behoud van de nog be staande rietkragen langs de plassen en tegen verdere afkalving (zoals de landtong tussen Kever en Balgerij). Vooral ten behoeve van een ver betering in de wedstrijdbaan bij zeil- V oor de Kaag sociëteit waren de waterskiërs gisteravond aan het oefenen. (Foto L.D./Holvast) wedstrijden zou de zeer nauwe door gang tussen Zweiland en Kever ver breed kunnen worden door weggra- ving van de uitstekende punt van de Waterloospolder. In beperkte mate zouden nog en kele eenvoudige mogelijkheden ge maakt kunnen worden hier en daar langs de plassen aan land te gaan. Er dienen beperkende bepalingen te zijn ten aanzien van he' met snJle motorboten. Uitbreiding van het gebied voor deze boten bui- Deze schets is een om tech nische redenen iets gewijzigde weergave van de overzichtskaart welke als bijlage aan de nota aan Provinciale Staten van Zuid- Holland is toegevoegd. „Contact zeilers en bevolking moet steviger worden" (Van één onzer redacteuren) De 44ste Kaagweek is begon nen. Gistermiddag had in 't Trefpunt in Warmond de offi ciële openingsplechtigheid plaats Hierbij waren aanwezig de com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr, J. Klaasesz, burgemeester F. K. Langemeijer van Warmond met zijn wethouders, de voorzitter van de Warmondse V.V.V., de voorzitters van vrijwel alle Ne derlandse zeilverenigingen en politieautoriteiten. In de tuin van 't Trefpunt concerteerde de kapel van de Marine Luchtvaart Dienst van het vliegkamp Val kenburg. Burgemeester Langemeijer sprak een welkomstwoord. Hij zei, dat het zeilen voor het genoegen eigenlijk al oud is, want in 1687 kocht de eigenaar van het Huys te Warmont een ple zierjacht. Maar pas in het begin van deze eeuw nam het zeilen een grote vlucht. Naar aanleiding van een zeil wedstrijd werd de zeilvereniging De Kaag opgericht. Warmond is steeds bij de zeilsport betrokken geweest. Op 1 oktober 1910 schreef het Leidsch Dagblad: „Warmond zal wel het mid delpunt van de zeilsport worden". Er werd een jachthaven aangelegd en met de trein kwamen de zeilsport- liefhebbers naar Warmond. Aan de andere kant hebben die be woners van Warmond steeds nogal sceptisch tegenover de zeilers ge staan. Men noemde hen .kapitalis ten" en het is voorgekomen, dat in de winkels aan zeilers hogere prijzen werden berekend. Als taak voor de overheid zag bur gemeester Langemeijer het regelen van de massa-recreatie langs de wa terkant, het instellen van beperkin gen voor de ligging van woonsche pen en voor de raceboten en water- Met deze officiële opening hopen het Warmondse gemeentebestuur en de VW een traditie in te stellen. Middenstand De voorzitter van de VW, de heer J. H. Th. Tijdhof, was eveneens van mening, dat het contact tussen zei- Warmond ver stevigd dient te worden. Vooral voor de middenstand voorzag hij een grote toekomst. De voorzitter van De Kaag, 5 het hier- n de ver weest over de weinige activiteiten dia in Warmond! tijdens de werden georganiseerd. Burgemeester F. K. Lange meijer van War mond helpt mr. J. Klaasesz in de boot, die het gezelschap naar de Kaag zal (Foto L.DyHolvast),

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5