Mej. A. E. Smit nam afscheid van christelijk kleuteronderwijs R.K. Huishoudschool te Leiden reikt getuigschriften Uit MARIE CLAIRE ALAIN GROOTS ONDANKS STIJLFOUTEN OPRUIMING Leidse verfhandel „de Valk" n.v. TECH. SCHOOL DONBOSCO REIKT DIPLOMA'S UIT KAMSTEEG'S Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 18 juli 1964 Tweede blad no. 31315 Na bijna 45 jaar.... .Van „bewaarschool" naar een moderne kleuterschool In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, fun geerde mej. A. E. Smit gisteren voor de laatste maal als hoofdleidster van de chr. kleuterschool aan de Asserstraat. Tijdens een speciaal daartoe be legde bijeenkomst in de aula van de ulo-Asserstraat, welke zowel door een groot aantal ouders, enige hoofden van scholen, het onderwijzend personeel, als door de directeur van de Chr. Kweekschool voor kleuterleidsters, de heer A. D. van Leeuwen, werd bijgewoond, heeft mej. Smit gisteravond officieel afscheid genomen van het chr. kleuteronderwijs. Tevens werd mej. A. Hengstman, tot dusver hoofdleidster te Nijmegen, de voorzitter van de Vereniging Chr. Onderwijs te Leiden, ds. D. J. Vossers, officieel als mej. Smits opvolgster geinstalleerd. In zijn welkomstwoord herinnerde ds. Vossers er aan, dat mej. Smit bij- 45 jaar met grote trouw en liefde het christelijk kleuteronderwijs heeft ediend, waarvan ruim 28 jaar in ,eiden, waar zij, aldus spreker, het [enoegen smaakte de laatste jaren 'ding te mogen geven aan de mooi- e kleuterschool van onze stad. Voorts memoreerde spreker, dat iej. Smit vrijwel gedurende haar gehele loopbaan bij het Chr. Onder- wtfs, deel uitmaakte dit onderwijs en in 1956 tot Rijksgecommitteerde werd .oemd. „Volgens de deskundigen bent U op dit speciale onderwijsge bied steeds bijgebleven en vooruit strevend geweest, hetgeen wij steeds hooglijk in U hebben gewaardeerd", aldus richtte ds. Vossers zich in een extra waarderend woord tot de schei dende hoofdleidster. Hij was er van overtuigd, dat de kleuters, van wie vele moeders zeil nog bij „juf Smit" op de kleuterschool hadden gezeten, slechts node afscheid van haar had den genomen, hetgeen eveneens van de zyde van het verenigingsbestuur het geval was. Als stoffelijk bewys van waarde- ng en ter herinnering aan haar 28 Leidse jaren, overhandigde spreker mej. Smit een zilveren bonbon- schaaltje met inscriptie. Zich hierna in het bijzonder tot mej. Hengstman richtend wees spre ker erop, dat het bestuur gezien haar staat van dienst ten volle overtuigd was, dat ook zy de haar toebedeelde taak in Leiden uitstekend zou ver vullen. Na te zyn voorgegaan in ge bed, verklaarde de predikant de nieu- hoofdleidster officieel geinstal- keer d. Sprekende namens de schoolhoof den, memoreerde de heer M. I. de AFREMMING VAN STUDIE De minister van Onderwijs, K. en W., mr. Th. H. Bot, heeft op vragen van het Tweede Kamerlid dr. J. G. H. Tans (PvdA) meegedeeld, dat hy voorlopig geen verdere mededelingen tal doen over een eventueel afrem men van de studie in de moderne en de klassieke talen, de geschiede nis en de aardrijkskunde. De minis ter zal het rapport afwachten, dat de commissie voor statistisch onderzoek van de Academische Raad zal op- te aan leraren. Het Planbureau met een studie hierover begonnen. Een werkgroep van de commissie voor statistisch onderzoek, die is aangevuld met enige deskundigen van het ministerie van O., K. en W., «treeft er naar een rapport gereed te hebben voor de voorlichtingsdagen van het studiejaar 1965—1966. Naar aanleiding van de afwijzende feactie van de rector-magnificus van de Leidse Universiteit op de brief van de minister aan de Academisch Raad over het afremmen van de «tudie in de betrokken studies wijst minister Bot er o.m. op, dat hy voor aet begin van het nieuwe academi es jaar op grond van de beschik- bare gegevens een voorzichtig gefor muleerde waarschuwing verantwoord vond. Jonge, in zijn afscheidstoespraak on der meer het feit, dat mej. Smit in de loop der jaren de vele verande ringen, die het kleuteronderwijs ten gunste van het kind onderging, prak tisch heeft meegemaakt en mee hielp bevorderen. „U paste zich hierbij niet alleen steeds weer voortreffelijk aan, doch wekte er daadwerkelijk aan mee om van de verouderde „bewaar school" over te schakelen naar de moderne kleuterschool, waar het kind en niet de „bewaarster" op de voorgrond wordt gesteld", aldus spre ker. Als blijvende herinnering aan de prettige onderlinge samenwerking in dienst van het kind, bood hij mej. Smit een gouden hanger aan voor de gouden halsketting, die zij reeds eerder als afscheidsgeschenk van de kleuters ontving. De heer van Leeuwen schetste mej. Smit als een bijzondere figuur in het kleuteronderwijs, die openhartig zegt waar het op staat, hetgeen bij de De scheidende en komende hoofdleidster, resp. mej. A. E. Smit (links) en mej. A. Hengst- (Foto L.D./Holvast) examens der toekomstige kleuterleid sters al menig maal ten gunste van de examinandi is uitgevallen. Namens het bestuur van zijn school bood hij haar een bedrag onder cou vert aan. Tot slot dankte mej. Smit voor de hartelijke afscheidswoorden en de geschenken, die zij hierbij mocht ontvangen. „Ik heb mijn werk altijd met plezier gedaan, want ik houd van kinderen en hoop via mijn func tie van Rijksgecommitteerde bij de examens op deze wijze het chr. kleu teronderwijs ook na deze dag nog vele jaren te mogen dienen", aldus besloot zij haar dankwoord. Van de gelegenheid om hierna zo wel persoonlijk afscheid van mej. Smit te nemen als nader kennis te maken met mej. Hengstman, werd een druk gebruik gemaakt. Advertentie Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Advertentie Het best gesorteerd ln: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909—33300 Verkoop uitsluitend engros. Vele leerlingen van de school van de R.-K. Techn. School „Don Bosco" maakten gisteravond voor het laatst hun dagelijkse gang naar de Boer- haavelaan. Het was een vreugdevolle gang, want zy waren naar het school gebouw gekomen om daar hun diploma in ontvangst te nemen. Een uit reiking, welke met vele goede woorden en een aansporing om zich verder te bekwamen, gepaard ging. Voor het diploma Metaalbewerken (3-jarige cursus) kwamen in aanmer king: W. Duindam, G. Gordijn, L. Nieman, P. v. Noort, R. Otto E. Pes- schier, G. Pouw, H. v. Tilburg, H. v. d. Ven, J. Witsenburg, J. Wynands, L. Bakker, M. v. Brakel, Th. Bijlemeer, J. v. Dijk, J. Heymans, L. Hoger- vorst, A. Jansen, W. Koeleman, J Kortekaas, A. v. Leeuwen, J. v. d. Meer, G. Remmerswaal, G. v. Steyn, J. Huffner, J. v. d. Lans, M. v. d. Berg, A, Bonte, C. Jansen, J. Ludla- ge, A. v. d. Mey, H. v. Mullingen, W. Opdam, J. Schrijver, J. Steenvoor den, R. Uylenbroek, A. v. Velzen, C. Juffermans, J. Winkelman, J. Ham, J. Wasser, A. Koot, J. Rietbroek, J. v. Zeist A. v. d. Berg, P. v. d. Steen, Th. Gutteling. Afgewezen: 4 leerlingen. De schoolprijs werd toegekend aan G. Pouw uit Rijpwetering. Houtbewerken (3-jarige cursus) G. Belt, L. Hakker, P. Jufferman, J. Kouwenhoven, C. Lelieveld, L. v. d. Poll, F. v. d. Post, A. Pouw, A. de Ro- myn, N. v. Ruiten, F. v. Rijn, J. v. cL Star, W. Steenvoorden, J. Stol wijk, A. Vreeburg, H. Wallaaxt, A. Wildenburg, J. Zonneveld, P. v. d. Bos, J. de Groot, J. Hop, S. v. d. Ing, C. de Jong, N. de Koning, W. Kraan, H. v. d. Krogt, L. v. Leeuwen, A. Rietbroek, P. v. Rijn, P. v. Schie, J. Stravers, W. Tijssen, J. Verhaar, J. Verlaan, J. Weenink, H. v. d. Werff, J. Zuidhoek, J. Ammerlaan, I. Bak ker, H. v. Beek, N. v. d. Berg, W. Berg, P. v* Diest, Th. v. Es P. v. d. Geest, G. v. d. Haar, A. v. Haestregt, L. v. Haestregt, Th. Knijnenburg, Th. Mooyekind, W. v. d. Pouw Kraan, N. v. Santen, G. Sebel, N. v. d. Slot, J. Witteman, W. Zandvliet, J. Belt, A. Floor, W. Lut. Afgewezen 2 leerlingen. De schoolprijs werd toe gekend aan A. v. Haestregt uit Rijp wetering. Autotechniek (4-jarige cursus)L. v. Beek, J. v. d. Geer, J. Kuipers, A. v. Leeuwen, Th. Mulder, J. v. Nobe- len, B. v. d. Ploeg, W. v. Steyn, J. Straathof, F. v. Veen, C. v. d. Werf, J. v. d. Werf, J. v. Wieringen, P. Wit teman. De schoolprijs werd toege kend aan J. v. d. Geer uit Voorhout. Elektrotechniek (4-jarige cursus) A. v. d. Aart, J. v. Berkel, P. Groe nendijk, R. Groenewegen, A. Hoo- geveen, J. v. d. Hoorn, D. de Lange, Th. v. Mosseveld, R. Roling, J. Schrier, F. Rozier, F. Veeren, J. Vreeburg. Afgewezen: 2 leerlingen. Fjjnmetaalbewerken (instrument maken) 4-jarige cursus: A. Belt, J. v. Berkel, J. Borst, P. Hartwijk, P. Gor dijn, M. Hermans, A. Hoek, P. de Jong, W. v. Kleef, J. v. Leeuwen, J. t, J. v. d. Meer, J. v. cL Ploeg, C. d. Poel, H. Vink, A. de Vogel, A. Warmerdam Afgewezen: 1 leerling. De schoolprijs werd toegekend aan J. d. Meer uit Roelof arendsveen. Part-time onderwijs (2-jarige cur- is) Timmeren 5 Ta: J. F. Bloem- ,ad, F. Gordijn, Th. v. Grieken, C. d- Hoeven, J. den Hollander, J. Hoogenboom, J. Jansen, P. de Jong, W. de Jong, H. Kleyweg, A. Knij nenburg, C. Meeuwissen, A. Mourits, Nobelen, Th. Oostdam, A. v. Spronssen, Th. v. Veen, J. Vrijburg, d. Post. Afgewezen: 1 leerling; Timmeren 5 Tb: A. Akerboom, B. v. Berg, W. Belt, J. Dofferhoff, P. Dam, H. Egberts, Th. Giesen, A. Grimbergen, H. v. d. Kamp, F. v. d. Kraan, H. v. Kuyen, J. v. Leeuwen, B. Mol, H. Otto, H. Pieterse, J. Sprok- kelenburg, P. Starrenburg, J. v. d. Veer, P. Witteman, J. Zwirs. Afge- ezen2 leerlingen. Part-time onderwijs (2-jarige cur- is) Metaalbewerken: J. Borst, M. Bourgondiën, P. Dubbeldeman, B. Roling, V. Rotteveel. P. Rijkelijkhui- T. v. Vliet, H. Went ;idem Auto techniek: C. v. d. Berg, W. Duiven voorde, L. Knijnenburg, H. Lager - berg, J. Loos, F. v. d. Meer, Th. Mooyekind, J. Nahuis, G. Outshoom, J. de Ridder, A. v. Veen, J. v. Velsen, J. de Vetten, N. v. Vliet. Th. Straat hof. Afgewezen: 8 leerlingen. Beste leerling van school De door de Kamer van Koophan del en Fabrieken van Rijnland be schikbaar gestelde prijs voor de beste leerling van de school kwam in han (afd. Houtbewerken). Beek to Voorhout Rijnland in 1963 TOTALE RESTAURATIE GEMEENLANDSHUIS 7 TON In een lijvig boekwerk heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland de gegevens omtrent het bestuur en de waterstaat van dit college en haar ambtsgebied over het jaar 1963 vast gelegd en gisteren uitgegeven. De reglementswijziging-zuivering afval water kreeg nog geen beslag. De nog in het verslag over 1962 vermelde raadpleging van de besturen der af delingen Noord- en Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten alsmede van de Kamers van Koophandel en Fabrieken binnen Rijnland had in zoverre een teleur stellend resultaat, dat alleen eerst genoemd bestuur zich kon verenigen met de door de commissie zuivering afvalwater voorgedragen, voor het college van dijkgraaf en hoogheem raden aanvaardbare amendering van het aanvankelijke ontwerp. Het Gemeenlandshuls aan de Bree- straat ondergaat thans een algehele restauratie. In overleg met Monu mentenzorg wordt voorzien in restau ratie van daken en gevels en het we der aanbrengen van kruisvensters. De eigenlijke restauratie duurt ongeveer 5 jaar en vergt een bedrag van ruim f 720.000,— waarvan na aftrek van rond f 405.000,subsidies die wor den verwacht, ongeveer 315 mille ten laste van Rijnland zal komen. De omslag voor het ongebouwd eigendom werd voor 1963 verhoogd tot f 15,per ha; die voor het ge bouwd eigendom bleef gehandhaafd op f 1,40 per f 100,kadastrale be lastbare huurwaarde. De minimum aanslag is gesteld op f 1,50. De ontvangsten gewone dienst be liepen f 2.849.661 (w.o. f 2.452.822 om slag). De uitgaven f 2.777.111. Voor delig saldo derhalve f 72.549 Het nadelig saldo van 1962 gewone 1963 f 772.930 bedroeg, batig saldo 1963 in 1964 zal worden toegevoegd (f 72.549). Over 1963 is ongeveer 699 miljoen m3 water geloosd. Opmerkelijk was, den. terwijl normaal des winters ten minste 1 '4 maal zoveel wordt ge loosd dan des zomers. In totaal werd 210 miljoen m3 water ingelaten, waarvan 46% (97 miljoen m3) be stemd voor doorvoer naar Delfland. Kwaliteit van het water vele rioollozingen, die het op zijn weg naar het inlaatpunt bij het gemaal Mr. P. A. Pijnacker Hordijk te Gouda te verwerken krijgt. Bovendien loost Gouda zijn rioolwater nog steeds op de Ussel. Hoewel er bij het inlaten naar wordt gestreefd, zo weinig mo gelijk water van slechte kwaliteit binnen te voeren, moet met het oog op de noodzakelijke verversing en peilbeheersing toch vaak genoegen worden genomen met water van nau welijks aanvaardbare kwaliteit. De hoedanigheid van het Rijn water bleek in mei en juni 1963 het gunstigst te zyn. Naarmate Leiden wordt genaderd, wordt het kwalitatief steeds slechter (rioollozingen). Ook het Rijn-Schiekanaal was tot en met maart 1963 slecht. De vervulling was het gehele jaar vrij groot. Inzake het Kagermeer bij Sassen - helm was de invloed van de riool lozing van Sassenheim vooral de eerste maanden duidelijk merkbaar, gezien de vrij sterke vervuiling met organisch materiaal. Vanaf mei is er echter een goede waterkwaliteit, waarbij alleen in augustus en septem ber een te laag zuurstofgehalte. Het onderzoek naar de rioolwater zuiveringsinstallaties gaf aan, dat in Alphen aan den Rijn-West een on voldoende capaciteit bestaat. Na uit breiding zijn hier goede perspectie ven. Hazerswoude-Zuid was voldoen de, Heemstede uitstekend, in Hoofd1- dorp was de mechanische reiniging voldoende, de biologische zuivering beslist onvoldoende. Leiderdorp, uit gezonderd de werking van de slijk- gistingstank, goed. In Nieuwkoop kan een verbetering totstand komen. In Waddlnxveen is ln 2964 met uitbrei ding van de installatie begonnen. Over Leiden-Noord zijn verschillende besprekingen gevoerd. De uitbreiding zal vermoedelijk spoedig gereed komen. Advertentie SNELLE UUac rSERVICE AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Doktersassistente De navolgende leerlingen van de Leidsche Analysten School slaagden voor het diploma doktersassistente mevr. G. Krooshof-Pet te Voorscho ten en mej. G. A. M. de Lange te Vooschoten, mej. P. J. van Leeuwen te Leiderdorp, mej. P. J. van der Tang te Noord wij kerhout, mej. J. Y. van Duijn te Noord wijk a. Zee, mej. E. van Klaveren te Leiden, mej. H. Noort te Katwijk a. d. Rijn, mej. T. v. Zadelhof f te Abbenes en mej. W. A. ZuiJderduijn te Katwijk a. d. Rijn. Met 1 kandidate wordt het voortgezet. Afgewezen: 2. Einddiploma H.T.S. Haarlem Aan de H.T.S. te Haarlem zijn ge slaagd voor het einddiploma bouw kunde: Q. P. Vermeij Lisse, J. J. G. Warmenhoven Voorhout; weg- en waterbouwkunde: J. M. Binnendijk Noordwijk-Binnen, P. Hordijk Noord- wijk, H. van Huls Zoeterwoude, H. v. d. Reyd Noordwijkerhouut; werktuig bouwkunde: P. Boermans Wasse naar, H. M. A. van Gent Leiden, F. Heemskerk (met lof) Rijnsburg, J. de Bos Noordwijk, J. Runia Oegstgeest, A. M. Heruer Lelden. G. N. de Jong Leiden, L. B. Kretzschmar Leiden, G. J. van Ruiten Lelden, A. Verkuyl Nieuw Vennep, L. G. M. Warmerdam Lisse; elektrotechniek: C. M. Seyse- ner Hillegom, J. W. M. Hendriks Lel den. E. J. Keunlng Oegstgeest, G. Th. J. Niekerk Warmond, P. Re ij ne veld Voorschoten, Th. G. P. Wiering Sas senheim, C. J. Wijngaarde Leider dorp; scheepsbouwkunde; A. Schaap Lisse. C. W. van Tongeren Warmond, J. van der Wiel Katwijk aan Zee. Aan de Leidse R.-K. Huishoud en Industrieschool zyn geslaagd voor het tweede deel staatsexamen lera res N XLL, de dames C. Drenth, Veendam; L. Janse, Breda; J. Pon- cin, Santpoort; J. v. Ruiten, Lisse; Cl. Suykerland, Breezand; A. Altena Bloemendaal; A. de Boer, Leiden; C. Bühler, Oegstgeest; P. v. Glab- beek, Enschede; E. v. Hassel, Zun- dert; L. Scheurink, Oldenzaal: E. Vermeulen, Boskoop; Th. v. d. Hei ligenberg, Nieuw Vennep; T. Kars- ten. Voorburg; A. Langelaan. Hille gom; A. Nyst, Zeist; H. Zwartjes, Alphen a. d. Rijn. Afgewezen 6. Voor het 1ste deel Staatsexamen lerares akte N XII, slaagden de dames E. Groothuyse, Alphen a. d. Rijn; P. Heemskerk, Reeuwijk; G. Schoot Uiterkamp, Zwollerkerspel; I. Schreinemachers, Echt; S. Teu- nissen. Nieuwkoop; M. Tolboom. Den Haag; E. Vastert, M. ter Laak, M. de Vries, Oldenzaal; C. Wolters, Doetinchem; W. Hakfoort. 's Hee- renberg; M. Parera, Noordwij ker hout; E. v. d. Boom, Bergen op Zoom; F. Coppes, Maastricht; M. Donders, Arnhem; L. Schreuder, Haarlem; G. Smits, Cuyk; M. Vis ser, Enschede; A. v. d. Weyden, Helmond; C. de Windt, Willemstad, Curasao. Afgewezen 4. Het getuigschrift Huishoudkunde werd behaald door de dames H. Hoyng, Groenlo; I. Kouwenhoven, L. Ponten, Utrecht; B. Rodenberg, Groningen; A. v. Rooyen, Almelo; M. de Vreeze, Hillegom. Uitgesteld getuigschrift 4. Afgewezen 3. Het getuigschrift Vormangsklas behaalden de dames: M. v. Alphen, R. Bakker, P. Niersman, Voorscho ten; M. v. d. Bosch, Alphen a. d. Rijn; R. de Faber, A. Hogeling, Lei den; M. Brenninkmeyer, Leeuwar den; G. Deenen, Eygelshoven; C. Boer, A. Heynis (zr. Eucharistica) Hazerswoude; C. Langeslag, Rijn- sa terwoude; M. v. Lent, De Kaag; Th. Ludewigs, Rotterdam; A. Mul der, Hekendorp; A. Pannekoek, Eindhoven; Chr. v. d. Post, Hoog- made; L. Scholte, Dedemsvaart; J. v. d. Zand, Tiel; M. Zandbergen, Warmond: Y. Bonnet. Oegstgeest; E. Dahlhauss, Gendringen; J. v. Heden besteld, vandaag thuis Vakkundige voorlichting. Ruime keuze o.m. FRIVENTA 130 LITER f. 298.— Marijnen, Boscli, Fiat, Friventa. CREDIET SERVICE TECHN. BUR. ZUID WEST Bevrijdingplein 24 Telefoon 34600 Galen, Wassenaar; M. Hageman, Voorhout; E. Kaptein, Lisse; M. v. Klink, Roelof a rendsveen; C. Krol, Bodegraven; W. Scheer. J. Voordouw Bodegraven; H. Munsterman, Nieuw Vennep; E. Schinkel, Zoeterwoude; L. Teunissen. Nieuwkoop; L. v. Wem Noordwijk aan Zee; J. Aartman. Noordwij kerhout. Uitgesteld getuig schrift 4. Afgewezen 2. Het schoolgetuigschrift Kinderver zorgster werd behaald door de dames: E. Allemans, H. Aalbersberg, D Bosscher, C. Bronmeyer M. Cat- tin, M. Eradus, H. v. d. Klis, L. Knaap, H. Uyttenhout, B. Wessen- dorp, E. de Winter, Leiden; L. Vee- lenturf, Bodegraven: M. v. Eeuwijk, Noordwijk aan Zee; E. Schouten, Hazerswoude; C. Spigt, Noordwijker- hout: J. Vierhout, Den Haag. Uit gesteld getuigschrift 1, Het diploma Kolonieleidster van de Centrale Raad werd behaald door de dames: E. Allemans, L. de Bree, M. v. d. Klis, L. Knaap, Lei den; C. Dijkman, Alphen a. d. Rijn; Th. Kortekaas, Lisse. Afgewezen 3. Het getuigschrift Coupeuse be haalden de dames: A. v. d. Berg, Noordwijkerhout; T. v. Berkel, L de Dubbelden, T. de Haas, L. Peeters, Leiden; J. Gerritsma, Voorschoten; J. Vroonhof, Voorhout; B. Zonder op Alphen a. d. Rijn. Het getuigschrift kostuumnaaister behaalden de dames: G. Bennekom, Y. Meyer, L. Mooten, R. Ouwersloot, B. Scheffers, Leiden. Het getuigschrift assistente met de nadruk op vorming in de Naald vakken behaalden de dames: C. v Beek, Lisse; G. v. d. Berg. W. Bleys- wijk, A. Wanninkhof, Lelde.,W. Berg. M. Blom, Voorschoten; J. ten Donkelaar, Rijnsburg; R. v. d. Geest Oud Ade; C. de Gijzel. Sassenheim; L. v. Haastregt, Nieuw Vennep; A. Redegeld, Alphen a. d. Rijn; A. Out, Hazerswoude; N. Roesen, M. Suvaal, Zoeterwoude. Uitgesteld 1, afgewe- met Het getuigschrift assistente de nadruk op huishoudelijke vor ming behaalden de dames: E Broekhof, Noordwijk; M. Aalders, R. v. Diest. Th. Franse. E. de Groot, G. de Groot, N. Kok, M. v. d. Linden, G. Mallo, M. Oerlemans, M. Peyen- borg, I. v. d. Voort, Leiden; J. v. d. Geest, Oud Ade; T. Castelein, Th. Koek, Roelof arendsveen; R. van Leeuwen. T. Oostdam, Zoeterwoude: N. Mastop, G. Rijnbeek, Boskoop; A. Straathof, Alphen a. Rijn; J. v. d. Post, H. de Rooy, P. Strijk, Oegstgeest; N. de Boer, Ha zerswoude; M. Borremans, Zoeter- meer; W. v. d. Reijden, J. Wakka, Leiderdorp; Th. de Roode, Noord- owv wykerhout; H. Winnubst, Wasse- geest. Uitgesteld: 3, afgewezenT10. naar; M. Eldering, Sassenheim. Uit gesteld getuigschrift 3, afgewezen 2. Het getuigschrift Leerling Ver koopster behaalden de dames; A Ammerlaan, J. Neuteboom, M. Phi- lippo, J. Siebert, Leiden; L. den Dubbelden, J. v. Es, G. Veerman, Leiderdorp; N. Heemskerk, C. v. d. Zon, Hazerswoude; R. Klein, Oude Wetering; A. Meegdus, L. Schrama, J. Valentijn, R. Verhoork, Voorscho ten; A. v. d. Oever, Oegstgeest; R. v. d. Ploeg, R. v. d. Star, Rijpwete ring; H. Schouten, J. Volwater, Roelofarendsveen. Herexamen 1, af gewezen 3. Het getuigschrift 4-jarige middag opleiding behaalden de dames C. de Best, Katwijk aan Zee; M. Luyten, Katwijk aan den Rijn; T. Nijhuis, T. Querreveld, W. v. d. Zijden, Lei den. Het getuigschrift van de 2-jarige middagopleiding: M. Kouwenhoven, Voorschoten; A. v. Veen, Zoeter woude; M. Hagen, Leiden. Het getuigschrift 2-jarige Primaire Dagopleiding behaalden: M. van Aken, R. Beekman, T. Bekker, M. v. d. Berg, I. Brusche, L. Cier, J. Devilee, M. Eijck, J. Hoppezak, I. Janssens, C. de Haas, E. Juliën, H. de Jong, L. van Kaam, E. Kettenis, J. Lamlboo, J. Nijhuis, R. Ouwer- kerk L. Pont, M. Post, R. Reize- voort;, J. Roodhuizen, E. Rekelhoff, M. v. d. Ruit, W. Schaafsma, J. Smit, M. Scheffers, A. Stolwijk, G. Stuart, V. v. d. Voort, V. UI jé. E. Wielogroch, te Leiden; A. Bakker, J. Duivenvoorden, R. Heemskerk, M. v. Kinks, H. Janissen. F. Oudshoom, C. van Zoen te Rijpwetering; N. Hoogduin, Rijnsburg; E. Luytjes, T. Ravensberg, W. Romijn, L. v. d. Weyden, Boskoop; L. Hoogenboom, C. Juffermans, L. v. Leeuwen, S. Schavemaker, B. Schoo, Warmond; B. van Wieringen, Voorhout; B. van Diemen, J. Koeleman. N. Verde- gaal, T. Vriesekoop, M. Zwartjes. Hazerswoude; Th. de Gier, Leid- schendam: E. Giezen, A. v. d. Kroft, T. Overdijk, Leiderdorp; N. Heems kerk, Koudekerk a. d. Rijn; I. Kne- lange, L. Zandvliet, Leimuiden; B. Captein, L. de Jong, A. van Klink, B. van Leeuwen, R. van Nierop, A. v. d. Ploeg. T. v. d. Poel. A. van Reeuwijk, L. van Teylingen, J. van Teylingen, N. van Velzen, J. van der Ven, Zoeterwoude; M. Aanhane, Katwijk; J. Berg. A. v. d. Berg, J. Cortenbach, A. Droogh, M. Giesen. B. de Jong, A. v. d. Ploeg, A. Valen tijn, J. v. d. Werf. Voorschoten: M. l'Ami, L. Schouten, Roelofarends veen; I. v. d. Geest. A. Oleijerhoek, Oud Ade: J. Hoogeveen. N. Steen voorden. Noordwijk; T. Blom, Nieuw Vennep; L. de Boer, Abbenes; L. de Hollander, E. de Rooy, A. de Rooy, Rossum, N. Vletter. Oegst- In de Pieterskerk: Technisch fabuleusmaar geen mededeling Alvorens zich te wijden aan Nikolaus Bruhns en aan Bach voor ons het interessante deel van haar programma heeft Marie Claire Alain in de beter dan ooit gevulde Pieterskerk een zestal stalen gegeven van Franse orgelkleinkunst uit de 17de en vroeg 18de eeuw. Te weten van Dandrieu, G. Carette (ons verder onbe kend), Nivers en De Grigny, de laatste met drie delen van zijn Pange Lingua. Misschien was de hoeveelheid van dit kleingoed, in wezen klavecinbelgoed en derhalve kamermuziek, wel wat te hoog opgevoerd. We bekennen dat na Grigny's Plein Jeu, dat nog voeling had met de li turgie, de Fugue en het Récit ons niet veel meer te zeggen hadden. Hier raken we een wonde plek. Marie Claire Alain speelt bewonderenswaar dig, techn isch -f abuleuswie ter wereld twijfelt daaraan maar is door een diermate voortvarendheid bezeten, dat van een feitelijk voor dragen en van enige lichtval op de muzikale beelden weinig sprake is. Haar ontbreekt de „mededeling". Voor deze vertolkster zijn nauwe lijks orgelgeheimen onontsluierd ge- blveen en haar zin voor coloriet bezit een hoge graad van ontwikkeling. Timbres en stemmen worden gedra gen door een meestelijk voortstro- mende ritmiek in de doorgaande be weging, zoals de barokstijl die eist. Zy geeft haar kleinmeesters, licht en elegant, weergegeven zoals een Frans auteur de orgeltrio's van Bach eens typeerde, als „nue musique qui ré- pond au jeu d'esprit", zegswRze, die i t liefst onvertaald laten. Helaas heeft de organiste Bach's Praeludium in Es met de tripelfuga ook aldus verstaan. Haar gallische geest heeft haar hier misleid. Hier geen vermeien meer van de geest, maar het Jesu Juva bovenaan en het Soli Deo Gloria breed onderaan. En deze Bach is, wat hij ook van elders moge ingezogen hebben. Duits. Ten andere vormen hier Praeludium en fuga's de omlijsting vrn de „Orgel - messe". De afglijding naar een con certstuk betekent een stijlfout. De prélude was stukken te snel, de eerste fuga liep onnatuurlijk traag, de beide andere klonken zwevend, te weinig gefundeerd en substantieel en dóór een overdaad aan mixtuur ondoor zichtig. Onvergetelijk echter zal ons Bach's (berucht moeilijke) Trio tn C blijven. Hier werd alles celest en allerhoogste noblesse en finesse. En ongemeen heeft ons, ook als vertolking. Bruhns geboeid in zyn Praeludium et Fuga in e. Deze fuga mag in orthodoxe zin nauwelijks een fuga heten, maar welk een veemuftig spel is hier bedreven op en met dat diep dalende en diep «grijpende la-mento- of oructfixus- motief, eenmaal zelfs zuchtend en steunend terugkerend als van de kruisdrager! V. FRANZ-PAUL DECKER DIRIGEERT TE LONDEN De chefdirigent van het Rotter dams Philharmonisch Orkest en Generalmusikdirektor van de stad Bochum, Franz-Paul Decker, zal in de seizoenen 1964/65 en 1965/66 het B.B.C. Orkest te Londen als gast- dirigent leiden. Draaiorgelconcours 's Hertogenbosch De Jury voor het nationale draal- orgelconcours op de parade ln Den Bosch heeft gisteren drie eerste prij zen toegekend: aan „De Lekkerker- ker" alt Gouda (met lof), aan de „Cello" uit Amsterdam en aan de „Kleine Beer" uit Breda. De wedstrijd voor prominente-ama teurs uit Den Bosch werd gewonnen door Jan Somers, dirigent van de Oeteldonkse hofkapel „De Kikvor sen". Drs. Joep Naninck, hoofd redacteur van het Brabants Dagblad, kon zijn „draai niet vinden" en ein digde op de vyfde plaats. Aan het echte concours werd deel genomen met tien pierementen. Ook „De Arabier" was naar Den Bosch gekomen, maar kon slechts buiten mededinging meedoen, daar dit pronkstuk van welluidende schoon heid vorig jaar de eerste prijs van het nationale concours won. On danks de warmte hadden vrij veel mensen op de parade er hun slin ger ln te zien en te horen hoe geldraaiers en prominenten zich schitterend van hun taak kweten 1 Subsidies voor Studio-Eusemble B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld subsidies toe te kennen aan de toneelgroepen „Cen trum" en „Studio" voor het seizoen 1964/65. Als de raad akkoord gaat, zal „Centrum een subsidie van f.500.— per voorstelling krijgen met een maxi mum van 112 voorstellingen (f 56.000) en „Studio' f 400.— per voorstelling met een maximum van 85 voorstel lingen (f34.000). Het college vindt dat het zuidelijke toneel „Ensemble" geen subsidie moet worden toegekend omdat het niet Amsterdam als standplaats heeft. Dit hoeft echter geen beletsel te zijn voor financiële tegemoetkomingen voor bijzondere kosten, verbonden aan op voeringen in Amsterdam. Met het oog hierop stellen B. en W. voor een kre diet van f 10.000 ter beschikking te stellen van de betreffende bijstands-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3