1 RATIO: nieuw offensief in slag om de consument Kom er ACHT-er Prijsprobleem 110. ONDERTROEVEN HOE WERKT HET? VLIEGTUIG- VQNGNET Duitse grossier schakelde de kleine kruideniers in EENVOUDIG kobel trommel] remschijf j lichtbronnen 1 v~w-w1 fotocellen drukleidlng Voor het personeel worden In totaal twaalf premies uit geloofd, voor uiteenlopende activiteiten. Zo werd in alle Grossmarkten een auto be schikbaar besteld aan dat personeelslid dat de klanten (detaillisten) op de meest hoffelijke wijze bediende. Wanneer een lid van het personeel iemand op diefstal betrapt krijgt hij 25% van de waarde van het gestolene. Daarom plaatst men tegenwoordig, vooral op lesvelden, vangnetten aan het eind van de startbaan. Kort nadat de trommel is gaan draaien, opent deze een klep in de drukleiding en treden de remmen in werking. Het niet losgekomen vliegtuig wordt, meestal met slechts geringe schade, door het net tot stilstand gebracht. In het remhuis liggen 200 tot 250m kabel over een trommel, voorzien van met luchtdruk bediende schijf remmen. Meestal wordt het net bediend van de verkeerstoren uit, maar het kan ookdoor fotocellen in werking worden gesteld. Zaterdag 18 juli 1964 Pagina 4 kocht, krijgt hij vier procent, welk bedrag hem per cheque wordt toegezonden. De directie van de Ratio-Markt verwacht dat dit jaar in totaal een miljoen mark aan de winkeliers zal wor den uitgekeerd, uitgekeerd. Overigens is de Ratio-Markt slechts één kant van het levensmiddelen imperium dat Snoek en Tergloth hebben opgebouwd. Tweehonderd jaar geleden werd dit bedrijf ge vestigd. Na de tweede wereldoorlog heeft het zijn kans gegrepen en kreeg deze klassieke groothandel bijzonder spectaculaire aspecten. In 1950 In 1950 voerden ze het Ratio systeem in. Hun klanten-detaillis ten werden voortaan bevoorraad door middel van geconcentreerde aflevering. Men moest voor min stens duizend mark bestellen. Het verschuldigde bedrag moest vol gens het principe „brengen en be talen" worden afgerekend, dat wil zeggen: direct bij de aflevering aan de chauffeur. Ook hier dus vereenvoudiging van de admini stratie, contante betaling, beperking onrendabele ritten. In de praktijk is gebleken, dat de bestellingen ge middeld 2.000 mark groot zyn. In 1957-ging er ook hiervan was Egbert Snoek de initiatiefne mer een schok door de winke lierswereld in Duitsland. In Bo- chum, midden in het dichtbevolkte Roergebied, werd de eerste Ratio- Grossmarkt (zelfbedieningszaak voor detaillisten) geopend, waarvan bakkers, levensmiddelendetaillisten, zieken- en kindertehuizen, slagers, hotels, kortom een precies afgeba kende klantenkring, gebruik kon den maken. Deze detaillisten moe ten een vergunning hebben om op deze Grossmarkt te kopen, zij moe ten kunnen aantonen, dat zij hun vak werkelijk uitoefenen en dat zij omzetbelasting hebben betaald (de desbetreffende kwitantie mag niet ouder zijn dan drie maanden). Op straffe van een boete van duizend mark moeten zij zich schr telijk verplichten om geen misbruik te maken of te laten maken van de koopvergunning. Ook in Mini ster en Hannover zijn dergelijke Grossmarkte van Ratio gevestigd. Het zijn zelfbedieningszaken voor de detaillist, die met een karretje door de enorme, volgepakte hallen rijdt, waar hij keuze kan doen uit zeventig soorten whisky, waar hij Hollanse komkommers kan kopen, honderden soorten kaas, waar hij een heel varken kan vragen, zil veruitjes, limonade, havermout, kortom alles wat men in de levens middelen branche kan tegenkomen. Modelbedrijf Het is een reusachtig bedrijf aan de Alberslörstrasse. Aan de ene kant van deze „Hallen" van Münster rijden de leveranciers naar binnen, aan de andere kant schuiven de winkeliers hun volgepakte karre tjes er uit, naar hun vrachtwa gens of stationcars om de goede ren in te laten, nadat zij eerst con tant aan de kassa hebben betaald. De juffrouw die er zit kent vele van haar klanten, die in een aan tal van duizend per dag komen opdagen. Maar zij is verplicht om van ieder de koopvergunning te vragen. Het gaat er model toe in deze Ratio-Grossmarkt en Ratio-Markt, Het is er bijzonder schoon, de ge bouwen zjjn nieuw en doelmatig ingericht en niemand komt er zon der papieren binnen. Op strategi sche plaatsen staan portiers, voor zien van een bordje „halt". Sommi ge hekken gaan alleen open als er op een knopje wordt gedrukt. En boven dit reusachtige complex van gebouwen en parkeerruimte han gen pittige koffiegeuren van de ei gen koffiebranderij van Snoek en Tergloth, die met hun klassieke groothandel, de zelfbedieningshan- del en de Ratio-Markt het vorige jaar een omzet hadden van 42 miljoen mark en die dit jaar zal groeien tot 700 miljoen mark, waar mee zij, zo zeggen ze, onbetwist de grootste levensmiddelengroot handel ter wereld zün. Het kan echter in enkele seconden rechtop wor den gezet. Onze damrubriek Wij zijn de lezer nog een aantal oplossingen verschuldigd. Het stukje van Belinfante was moeilijk. Slechts J. Wortman te Ha- zerswoude vond de oplossing. Het is natuurlijk schijf 13 die gekroond moet worden, waarna de rest gaat: 27—22, 32x21, 29—24, 28—22, 40—34, en 44x4. Men' ziet, niet zo mooi, maar wel een raadsel. Wat De Haas' demanstratie eind spel van TJoumanof betreft is de winst gemakkelijker: 23—19, 4—10 gediw., 4736 en de zaak is uit door de dreiging 2520. Rubriek van 13 juni: No. I (Wortman) 4641, 22—17, 16x25, 3631, 15x48 wint. ^No. II: Zie oploss. rubr. v. 13 juni No. in (v. d. Boogaard) (ver kort) 33 (39) 28. 47, 49, 4, 33, 7 21, 43, 42, 42, 44, 34. 2, 22, 16 28) 38 (14) 47 (32) (15—20) 15 (37) 47 (19) 20 (23) 15 (28) a 10 (33) 29 (41) 47, w. a: (39) 24 (41) 19 wint. Rubriek 27 juni: Menager) 8—2, 33—38 (39, 6—1— 39, of 40), 2—24, 38—43, 7—1, 43— 48, 1—34, w. (v. Heerwaarden) 3849, 26—31, 9—4, 31—37, 4—36, 37—42, 49—43 en 36—47, w. Met de standen Simons en Mer- tens wachten wij nog even. Wat het 7de prijsbrobleem aan gaat, wit speelde 39—33, en de vraag is nu of dit juist is? Men denke er om dat dit vraagstuk niet zo maar enkele zetten diep is. Wat de positie van Baas (En schede) betreft, hier staat mien ver stomd hoe diep sommige dammers kunnen combineren. Positioneel zijn zij helaas meestal niet de besten. Hier speelde wit 4843, maar Baas had een afwikkeling op 27—22 ge zien die geniaal is! Van Eik, een Haarlems mist en Tévan, uit Lille stelden hier een paar jes samen. Los ze maar van blad op! PRIJSPROBLEEM No. No. I Z.: 5 dam, 13, 14. W.j 15, 28, 45, dam. Het complex van Ratio te Munster Links het hoofdkan- foor van het levensmiddelen- imperium. De markten waar van sprake is, in dit artikelzijn gevestigd in het lage gedeelte van het complex, waarvoor zich de batterij benzinepompen bevindt. Geheel rechts de kof fiebranderij. Het kan thuisbezorgd worden, maar Snoek en Tergloth bedanken daar voor. Zij laten dat over aan de firma, die het ameublement aan hen heeft geleverd. Of: men kan ook zelf een vrachtauto huren, maar de Ratio-markt doet het niet. van een bepaald merk radio-tran sistor afweet, want degene die een artikel gebreken vertoont, dan is er volledige garantie en service. Maar er is geen service in die zin, dat de verkoper bijvoorbeeld alles van een bepaald merk radio-transi tor afweet, want degene die een die een stoel verkoopt, verkoopt ook tuinslangen en elektrische boren, en de verkoper die een grammofoon plaat aan de man brengt, verkoopt ook fietspompen en overhemden. Er lopen in dit reusachtige Kauf- haus dan ook bijzonder weinig men sen met witte jassen. Daarmee wordt geld verdiend, de contante betaling levert geld op, er is geen transportapparaat en de omzetsnel- heid is bijzonder groot. Nu zou men de tegenwerping kunnen maken dat de Ratio- markt de winst afsnoept van de kruidenier, die ook nylonkousen is gaan verkopen. Daarvoor heb ben Snoek en Tergloth het vol gende bedacht: elk artikel dat de Ratio-markt verkoopt, wordt ge registreerd op naam van de win kelier die de klantenkaart heeft uitgereikt. Van het totaalbedrag dat op ztjn klantenkaart is ver- Onze bridgerubriek Ondertroeven is bij bridge toe gestaan. Het komt echter niet vaak voor dat een slag is te win nen, maar niettemin ziet men deze speelwijze wel eens succesrijk toe gepast in een situatie als bijv. de volgende Ru. 8 5 4 N Ru. V B 9 W O Sch. H V 10 Z Sch. A B 3 Schoppen is troef, noord is aan slag alle spelers hebben nog slechts drie kaarten. Noord speelt ruiten, oost troeft in met schop penvrouw. Als zuid overtroeft ver liest hij nog twee slagen, als hij echter de schoppen drie onder- troeft moet oost schoppen naspe len en maakt zuid de laatste twee slagen door te snijden. Is dit voorbeeld bijzonder een voudig, subtieler denkspel wordt in de onderstaande partij van oost verwacht: Sch. V 10 9 6 Ha. B Ru. A H 10 7 3 KI. A 10 4 Sch. Sch. 7 5 4 3 Ha. H V 9 8 N Ha. 10 765 3 W O Ru. 6 z Ru. V B 9 8 5 KI. 9 7 5 2 KI. V B 3 Sch. A H B 8 2 Ha. A 4 2 Ru. 4 2 KI. H 8 6 West was gever, niemand kwets baar. West opende met drie har ten noord doubleerde oost Kom er ACHT-er 1. veer rechter Indiaan weg 2. naad broek middelste Indiaan anders. 3. steel van pannetje op andere plaats 4. onderste patroon op voorste tent 5. den meer op achtergrond 6. mouw van vrouw langer 7. achterste hertje op totempaal gewei 8. meer sneeuw op berg links paste. Zuid besloot de knoop maar door te hakken en schoot naar zes schoppen waarop noord zeven schoppen bood. Dit laatste bod is te gewaagd, vooral na een pre- emptief openingsbod der tegen partij dat als regel ongunsti ge kaartverdeling waarschijnlijk West speelde hartenheer voor zuid nam hartenaas. N.Z. beschik ten reeds over 12 slagen, n.l. vijf schoppens, drie hartens (met in troevers) en tweemaal aas en heer. De 13de slag moest kennelijk uit de ruitenkleur komen of van een dwangpositie. In slag 2 speel de zuid harten en troefde met schoppen negen oost deed rui ten vijf weg. In slag 3 kwam zuid weer aan slag met schoppen acht en in de 4de slag kon zuids derde harten hoog op tafel (noord) ge troefd worden. Oost had op dit moment nog: Sell. 7 5 4 Ha. - Ru. V B 9 8 KI. V B 9 wat moest hij afgooien? Ruimt hij rui ten op, dan worden noords ruitens later (door introeven van zuid) hóóg: gooit hij klaveren af, dan maken n.z. drie slagen in die kleur. De enige goede verdediging van oost is om in slag 4 ónder te troeven! Nadat oost dit had ge daan, werd van noord uit troef gespeeld zuid speelde de troeven door en deze situatie bleef over: Sch. Ha. Ru. A H 10 KI. A 10 4 Sch. v Sch. Ha. V Ha. Ru. 6 W„° Ru. V B 9 KI. 9 7 5 2 Z KI. V B 3 Sch. B Ha. Ru. 4 2 KI. H B 6 Op de voorlaatste troef hadden noord en oost elk een ruiten afge gooid. Zuid speelde nu zijn laatste troef, west hartenvrouw wat moest noord weg doen? Noord ruimde klaveren vier op en dat gaf oost de gelegenheid klaveren drie weg te doen. Noord maakte toen twee hoge ruitens, daarna volgden klaverenaas en klaveren heer, doch wests klaveren negen- tje redde de situatie: één down! H. W. FILARSKI. Voor de consument luidt het devies: haal en betaal. (Van onze correspondent in Enschede) MÜNSTER in de slag om de Duitse con sument is een nieuwe Dikke Bertha in stelling gebracht. De naam is Ratio-markt. De man die deze „markt van het verstand" heeft gecreëerd en die daarmee een bom liet ontploffen aan het woelige distributiefront, is Egbert Snoek uit Münster. Hij is met Fritz Tergloth firmant van Tergloth und Snoek GmbH Lebensmittel und Importgrosshandel. Hij schiep iets dat nieuw is voor Europa en waarvoor in Amerika gro.te be langstelling bestaat. De Ratio-markt greep de kleine levensmiddelen-winkelier onder de ar men, liet de consument profiteren van lagere prijzen, stelde de belangen van het eigen bedrijf veilig en deelde klappen uit aan de postorderbe drijven. warenhuizen en supermarkten. De Ra tio-markt heeft een polemiek veroorzaakt, waar van het einde nog niet in zicht is. Snoek en Ter gloth waren het mikpunt van verdachtmakingen en bedreigingen. Na driekwart jaar Ratio-markt blijkt dat de omzetten elke maand stijgen. Zij bedragen ver over de honderdduizend mark per dag. Een kleine storing in de start kan fatale gevolgen hebben, wanneer een vliegtuig niet meer kan stoppen voor het eind van de baan. De conceptie van Snoek was de eenvoud zelf, een ei van Columbus. Hij redeneerde aldus: „Wij zijn ge boren en getogen grossiers in levens middelen en ons bedrijf staat of valt met een gezonde winkeliers stand. Die winkeliers hebben het moeilijk. Hoge kosten, zware con currentie van postorderbedrijven, alle levensmiddelen verkopen. De kleine winkelier, die deze voor hem wurgende activiteit van het groot winkelbedrijf op zich ziet afkomen, verweert zich enigszins door nylons te verkopen, wasmachines of radio's Dat werk is eigenlijk vreemd door hen, maai* ze moeten wel meedoen in de optocht. Dikwijls hebben ze weinig kapitaal en vaak is er ge brek aan ruimte. Welnu: 50.000 le vensmiddelenzaken zijn klanten van ons, Snoek en Tergloth. Wan neer die ten gronde gaan, worden ook wij bedreigd. Daarom hebben we besloten de Ratio-markt in te stellen, een reusachtig magazijn, waar alle artikelen, die de levens middelenwinkeliers naast hun ge wone assortiment verkopen of kun nen verkopen, maar welke niet tot hun branche behoren, worden aan geboden aan de klanten van die winkeliers." Het was een eenvoudig, verme tel idee. Snoek en Tergloth GmbH schreven een brief aan tienduizen den klanten-detaillisten, waarin werd gewezen op de gevaren, die hen bedreigden. Bij elke brief wer den voorlopig vijftig kaarten ge voegd, voorzien van een nummer en de naam van de winkelier. Deze kaarten kón de winkelier uitreiken aan zijn klanten (wilde hij er meer hebben, dan moest hij zich wenden tot de ratio in Münster). Op ver toon van deze kaart kan de con sument dat wil zeggen de klant van de winkelier, die weer klant is van de levensmiddelengroothan del Snoek en Tergloth zich wen den tot de Ratio-markt in Münster, waar hü een keuze kan doen uit niet minder dan 7.000 artikelen, wel ke niet tot de levensmiddelenbran che behoren. Hü vindt er Perzische tapüten, autobanden, tuinstoelen, zomerhuisjes, tenten, nijptangen en fietsen; dit zün er zeven van de 7.000. Al deze artikelen worden met korting verkocht. Die korting va rieert, dat hangt van diverse facto ren af. Reusachtig Op 16 september 1963 dromden de eerste klanten naar de Ratio-markt die vier kilometer van het centrum van Münster ligt en gevestigd is op Lottenheide, dicht bij de Mün- sterlandhalle. Het is een reusachtig complex van gebouwen dat door midden gesneden wordt door een betonweg, waarover tanks van een Engels pantserregiment rijden, dat vlak achter het „Kaufhaus" van Snoek en Tergloth ligt. De bezoekers zagen een hal van 220 meter lang en 30 meter breed en vergaapten zich aan de voorraad artikelen, wel ke hier is bijeengebracht. Zij zagen voorts een modern, stijlvol restau rant met Quick-service, er was een parkeerterrein met plaats voor 500 auto's en een batterij benzinepom pen, waar de motorbrandstof tien pfennig goedkoper is dan elders. Iedereen voelde dat hü te wei nig geld op zak had en de Ratio- markt ging snel over de tong. En er stond in Münsterland een enor me deining. Men sprak van oneer- lüke concurrentie, men verspreidde geruchten dat de Ratio-Markt ook levensmiddelen zou verkopen, er werd druk geoefend op de winke liers om geen klantenkaarten uit te geven enz. De president van de Duit se levensmiddelenaetaillistenver- eniging en de voorzitter van de detaillistenvereniging in Neder-Sak- sen liepen storm togen de Ratio- markt. Men deed een (vergeefse) poging om het Bundeskartellamt de Ratio-markt te laten verbieden. De golven van de emotie werden hoog opgejaagd. Maar aan le Alberslör strasse bracht elke maand hogere omzetten. Het standpunt van Ratio is: snijd overbodige en overdreven diensten uit het distributieproces, run je be drijf met zo weinig mogelijk per soneel, dan kan er winst worden gemaakt en de klanten kunnen goedkoper kopen. „Maren" Er zün echter ook „maren" ver bonden aan deze Ratio-markt. Wie bijvoorbeeld een t.v.-toestel koopt alle merken zijn er voorradig moet maar zien dat hü het thuis krijgt. Met een koelkast idem. Voor het vervoer van een ameublement of andere zware of omvangrijke ar tikelen is een regeling getroffen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 10