LEIDSCH m DAGBLAD Liimmlers helper Wolff Jmtkent schuldig te zijn SCHOOLVAKANTIES REEDS OP 1 JULI BAMf ïmol weer 9 Oud-SS-generaal staat terecht MEDEPLICHTIG HEIT) AAN -400.0(10 NAZI-MOORDEN K TEN LASTE Ê'andaag! ONDERWIJS ADVISEERT: VOLGT MIKOJAN BREZJNEW OP? Nederlandse excuses gisteren verzonden VRAGEN AAN MINISTERS (&üc/ Qfyi ttV S ^Jerlcht 1 maart 1860 DINSDAG 14 JULI 1964 No. 31311 Iteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 steur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 fate JL een Münchens gerechtshof is gisteren het proces begon- pgen de 64-jarige voormalige S.S.-generaal Karl Wolff, in- |d hoofd van de persoonlijke staf van SS-Gestapo-leider rich Himmler (die, als bekend, zelfmoord heeft gepleegd), ff wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan driehonderd- «ipd in de tweede wereldoorlog door de nazi's gepleegde U Hflen. Hij zou ook betrokken zijn geweest bij het doodschieten vhustus 1941, van honderd inwoners van de Russische plaats HAC$c, in hoofdzaak joden. Wolff ontkent schuld. Deifechter vroeg Wolff of hij een deziger van Himmler en een be- %aar van Hitler was geweest, in niet veranderd, ik ben mijn idealen trouw gebleven. Men pij misleid en gebruikt", aldus die hieraan toevoegde: „De waarvoor ik tweeëneen- Ojjar in voorarrest heb gezeten, jiten mün voorkennis begaan" verklaarde dat hij indertijd jbt had gekregen het dood- Vn der honderd inwoners S/MJ 'e4r I bij te wonen. In de tenlaste- verklaard, dat hij en bij 't doodschieten aanwezig geweest om de wil der vuur- te ^Ijrolff ten laste gelegde mede- 2gheid aan driehonderddui- 87 tndere nazi-moorden heeft be- hg op het helpen bij het or- ~~Ven van het vervoer per trein ■pchtoffers. Op dit deel der ^^diging ging Wolff niet recht- k in, doch hij ontkende punten schuld. „Gered" rinses Beatrix iiuijra Noorwegen 6es Beatrix is gisteren op het lid Bardufose bij Tromseo in •egen aangekomen. Zij brengt Bzoek van twee dagen aan het ationale jeugdkamp in Ibestad Lofoten van de .Europese werk. van jongeren, waarvan de is oprichtster en voorzitster is digers als getuige voor de openbare aanklager is opgetreden, haalde een uitlating van de Britse veldmaar schalk Alexander aan, volgens welke hij bij door hem in Italië gevoerde onderhandelingen voor de overgave de levens van tienduizenden geal- liaarde en Duitse militairen en van Italiaanse burgers zou hebben gered. Hij sprak ook over een onderhoud, van een uur, dat hij in mei 1944 met de toenmalige Paus Pius XII zou hebben gehad en waarbij gesproken zou zijn over een Duitse overgave aan de Westerse verbondenen en niet aan de Russen. Wolff verklaar de ook in Zwitserland capitulatie onderhandelingen te hebben gevoerd en wel met vertegenwoordigers van het hoofd van de Amerikaanse ge heime dienst, Allen Dulles. Hij zou daar ook met een lid van de Britse geheime dienst, een zekere Tucker, hebben gesproken. Garde - officier Wolff, een rechterszoon, die in de eerste wereldoorlog als garde-offi cier heeft gevochten en die twee maal werd onderscheiden met het IJzeren Kruis, verklaarde dat hij in de SS, die oorspronkelijk slechts als lijfwacht van nazi-leiders in het leven was geroepen, de geest van zijn driehonderd jaar oude Hessische garderegiment had willen invoeren. De voormalige SS-generaal, die gedurende het grootste deel van de oorlog Himmlers verbindingsofficier was met Hitiers hoofdkwartier, werd in september 1943 algemeen SS- en politiehoofd in Italië. De Amerika nen en Engelsen waren daar toen reeds geland. In maart 1945 werd hij tot opperbevelhebber der Duitse strijdkrachten in Italië benoemd. In 1942 m uw huid met hamol ultra pnze weerkundige medewerker) C» komt maar zelden voor, dat i een slecht-weerperiode (zon- st»g veel wind en regen) zo snel ri) periode van warm en stabiel %eer terecht komen. Slechts jNoopje van één dag (gisteren) geweest om reeds van- volop zonnig en zomers weer te ,E en, van Vlieland tot Zuid-Lim- Ifie temperaturen komen tot 25 jfc Celcius of hoger. Een woord B4>f aan het zich in 24 uur ont- pi van 'n Scandinavisch ho- dat nu alle kwaadaar- naar IJsland stuurt, -«fa deze zeer gunstige lucht- [erdeling is een periode met zo- |er van wat langer duur zeer yjChjjnlijk. Een spontaan her- wij in.de laatste jaren juist pe tüd van de zomer misten. 'EERBERICHT WARM WEER Bilt verwacht van heden- tot rvond: warm. droog en vrij weer. Zwakke tot matige i tussen oost en zuid. Aan de Mjdelijk zeewind. •t (Opgemaakt 11.15 uur) 15 JULI op: 04.37; onder: 20.54; nop: 11.51; oneer: gwater in Katwijk Wolff verklaarde reeds in 1942 een Duitse nederlaag geducht te hebben, was toen onderhandelingen voor overgave begonnen, met het doel de oorlog onbeslist te doen ein digen en te verhinderen dat de communisten in noord-Italië de macht in handen zouden krijgen. Hij had Hitier en Himmler slechts ten dele over zijn stappen ingelicht. Hij was, in het kader van zijn capitulatie-overleg, ditmaal naar Zwitserland gereisd, de laatste keer in maart 1945, om met steun van de andere Duitse bevelhebbers in Italië, met de Amerikanen over een beëin diging van de oorlog te spreken. Hij merkte in dit verband op dat Churchill in zijn oorlogsherinnerin gen heeft vermeld dat Stalin woe dend was over deze onderhandelin gen, „welke ongelukkigerwijs niet tot de breuk tussen Sowjet-Rusland en de Westerse verbondenen hebben geleid, waarop ik had gehoopt". De rechter stelde Wolff daarop de vraag of hij, door het voeren van dit capitulatie-overleg, zijn leven niet in gevaar had gebracht. Deze antwoordde: „Ik heb op 18 april 1945 hierover rapport uitgebracht aan Hitier. Deze keek mij doordrin gend aan en vroeg toen hoe ik het had gewaagd om dit buiten zijn voorkennis om te doen. Als ik toen niet, geholpen door mijn goede ge weten, in staat was geweest deze blik te doorstaan, zou het met mij gedaan zijn geweest", aldus de voor malige SS-generaal. Slot pag. 2 Psychopaat ontsnapt aan zijn bewaker (Van onze Eindhovense correspondent) In de door bos en loofhout omge ven rijkspsychiatrische inrichting aan de Boschdijk in Eindhoven werd gistermiddag een 34-jarige man bin nengebracht, die opgesloten was ge weest in het huis van bewaring in Arnhem. De ontoerekenbaar ver klaarde man werd indertijd veroor deeld tot onvoorwaardelijke ter be schikkingstelling en plaatsing in een rijkskrankzinnigengesticht. Maar meteen, toen hij de wacht kamer van de inrichting met zijn het verplegend personeel was ver schenen had hij de deur aan de bui tenkant van de wachtkamer al weer dichtgedaan, om het op een lopen te zetten. Hij had een goed heenkomen gezocht voor het personeel was ge waarschuwd. Alle nasporingen bleven vergeefs. Ook de actie van de in haast gealarmeerde Eindhovense po litie, die 30 man inzette om park en Boschdijk af te zoeken. Zelfs enkele politiehonden, die werden ingezet kregen geen lucht van de man. (Van onze Haagse correspondent) Ter bevordering van de vakantiespreiding moeten de zomer vakanties van het lager en voortgezet onderwijs reeds op 1 juli beginnen. De duur van de vakanties behoeft in het algemeen niet te worden verlengd. Tot deze conclusie kwam de ambtelijke werkgroep uit de onderwijsinspecties in haar advies aan de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. H. Grosheide. dat juli als vakantiemaand niet der geschikt is dan augustus, echter de vakanties begin juli zouden beginnen en niet worden verlengd, verdient het aanbeveling de herfst vakantie van drie op zes dagen te breiigen. Zonder een verlengde herfstvakantie zou de schoolperiode in het najaar te lang worden. Voor het v.h.m.o. beveelt de commissie andere regeling aan. Ze acht het ge wenst, de v.h.m.o.-vakanties, die zeven weken en een dag duren, te verlengen tot twee maanden (juli augustus)Aan verlenging van de herfstvakantie bestaat dan geen be hoefte- Met het oog op de examens advi seert de werkgroep, de vervroeging de vakanties in twee etappes in jeren. De eerste zou in 1966 moe ten ingaan (vakantie na de eerste week in juli), de tweede in 1967 (alle scholen op 1 juli dicht). vindt ons land daarvoor te klein. Ook de schoolbesturen hebben bezwaren tegen een regionale vakantiesprei- S.E.R. Ook de Sociaal-Economische Raad heeft onlangs een advies over de spreiding van de vakanties uitge bracht. De S.E.R. beveelt eveneens vervroeging van de zomervakantie aan, maar sluit bovendien verlenging van de zomervakanties niet uit. De raad wijst er voorts op, dat verlen ging van de pinkstervakanties eer aantrekkelijke vakantietijd zou kun nen opleveren. Ook de S.E.R. verzet zich tegen re gionale vakantiespreiding, en wel, omdat dit vooral de produktiviteit in de bouwvakken nadelig zou beïnvloe den. Wel vraagt de S.E.R. zich af, of de noodzaak van bedrijfsvakanties nog wel zo sterk aanwezig is. Veel belang hecht de S.E.R. aa neen in tensieve propaganda voor vakantie spreiding. De raad wijst erop, dat ongeveer 1,25 miljoen volwassen kantiegangers (een derde van totaal) vrij is, wat betreft de keuze van de vakantietij d. De helft deze mensen gaat niettemin in het (dure en drukke) hoogseizoen met vakantie. Anastas Mikojan, de Russi sche eerste vice-premier, zal Leonid Brezjnew opvolgen als voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet (ofwel pre sident). Dit is van doorgaans goedingelichte zijde in Moskou vernomen. De verkiezing Mikojan zou tijdens de huidige „- 7.31 en 1 uur; laagwater: 3.20 en 15.38. strandverwachting edrukgebied boven Scandinavië 1 de depressies nu op een af- 1 Ook morgen zomers strand- hi de middag zwakke zeewind pperatuur: 23-25 graden, tem- wur zeewater 17 graden. [Uitzichten: je kans op zitting van de Opperste Sowjet, die gisteren is begonnen, plaats hebben. Mikojan is in 1895 in Tiflis gebo ren. In 1935 werd hij lid van het toenmalige Politburo. In 1955 werd hij eerste vice-premier. Leonid Brezjnew is in 1906 geboren. In fe bruari 1956 werd hij lid van het pre sidium en op 7 mei 1960 volgde hij maarschalk Worosjilow op als presi dent. De zomerzitting van de twee Ka mers van de Opperste Sowjet (het Russische parlement) begon met een toespraak van premier Chroesjtsjow over „de maatregelen ter uitvoering van het partijprogramma inzake de verhoging van de welvaart van het Russische volk". Naast Chroesjtsjow op het podium zat de Roemeense premier, Ion Gheorghe Maurer, die in Moskou vertoeft voor politiek overleg. In het feit dat het parle ment Maurer bij zyn aankomst een ovatie bracht, zien waarnemers een aanwijzing dat de Sowjet-Unie de meningsverschillen met Roemenië op vriendschappelijke wijze wil regelen. Chroesjtsjow kondigde aan, dat »or het eerst in de geschiedenis alle arbeiders in de Russische landbouw pensioen zullen krijgen. De in voering van een nationale pensioen regeling voor collectieve boeren noemde hjj een maatregel van „enorm historisch belang". Tot dus- ver hadden alleen arbeiders op allen. Aan het parlement is een wetsont werp voorgelegd, dat voorziet in de vorming van een nationaal sociaal verzekeringsfonds voor collectieve boeren uit bijdragen van de collec tieve boerderijen en de staat. Het aantal boeren dat in aanmerking zal komen voor een pensioen bedraagt ongeveer 6.5 miljoen. Ouderdoms pensioen zal worden uitgekeerd aan mannen bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd, aan vrouwen wanneer die 60 jaar worden. Het wetsont- William E. Miller de voorzit- ter van de Republikeinse con ventie in San Francisco, regeert de vergadering met een enorme hamer hoe kan het anders in Amerika. Als Gold water de race van Scranton wint, zal Miller op de nominatie komen te staan voor het kandidaat schap van vice-president. Uitwijzing Amerikaanse jongen (Van onze correspondent in Washington) De ambassadeur in de Ver enigde Staten mr. C. W. A, Schürmann zond gisteren een brief aan de familie Steinbrügge in Atlanta, in de staat Georgia. In dit schrijven worden excuses aangeboden voor het vasthou den en terugzenden van zoon Robert door de Rotterdamse vreemdelingenpolitie, aangezien deze bij aankomst in Rotterdam op doorreis naar Oostenrijk slechts 72 dollar bezat. e Nederlandse verontschuldi gingen gingen gepaard met een bedrag van 400 dollar voor schade vergoeding aan de familie Stein brügge, die welgesteld maar geens zins miljonair is. De ambassadeur schrijft het in cident toe aan een misverstand door onverklaarbare redenen. Hij doelde daarmee op de onbegrijpe- werp voorziet ook in een invalidi- teitsuitkering en een weduwen- en wezenpensioen. Voorts is een wetsontwerp aan de Opperste Sowjet voorgelegd dat voor ziet in een salarisverhoging van ge middeld 25 procent voor onder- ijzend personeel en van meer dan 40 procent voor personeel van kinderbewaarplaatsen. Van de sala risverhogingen zullen profiteren 2.2 miljoen onderwijzers, 2.6 miljoen an deren die bij het onderwijs werk- i zyn, 4 miljoen arbeiders in handel en industrie, 500.000 artsen, 1.5 miljoen verpleegsters en 2 mil joen bouwvakarbeiders. nog klein 8 nuöimer bestaat uit 14 pagina's) Vijf dolgelukkige Nederlandse zangeresjes omhelsden elkaar gisteravond in Knokke. Ze had den gewonnen! Het charmante Nederlandse zangkwintet had de sterke Franse ploeg met maar liefst 410 tegen 332 punten ver slagen. Het behaalde hiermee het hoogste aantal punten, dat tot nu toe op dit internationale zang feest is toegekend. Hoewel er dus wel reden toe zullen het vanavond allemaal hebben de meisjes gister avond geen feest gevierd. Direct na hun optreden zijn ze door ploegleiderLou van Rees naar hun hotel gebracht, want van daag wacht de dames een zware dag. Vanmorgen om tien uur al begonnen ze te repeteren voor het zangduel tegen de Belgische ploeg. De Nederlandse t.v.-kijkers kunnen i Hoe uitbundig de Nederlandse ploeg gisteravond was, toen de uitslag bekend werd, illustreert deze foto. Van links naar rechts Rita HovinJc, Willeke Alberti, Trea van der Schoot, Shirley Zwerus, Lou van Rees en Ilonka Biluska. eet U graag Koop het dan VERS kant en klaar Alle Ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten In de braadpan en het Is klaar. Slechts f /,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, l MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keuken- In Nederland. GOftTflOttN 27 DEN HAAG T|L fól# 5 lijke feiten, dat de zestienjarige Robert in een cel werd gehouden in Rotterdam, dat geen contaab werd opgenomen met de Ameri kaanse consul aldaar, dat de poli tie zijn vliegboeking naar Oosten rijk bij Icelandic Airways niet na ging en dat Robert niet werd toegestaan te telefoneren met zijn ouders of zijn schatrijke Oosten rijkse gastheer, naar wie hij onder weg was. Consequenties Deze officiële verontschuldiging via de Nederlandse ambassade werd overigens geformuleerd om Robert Steinbrügge, van blaam te zuiveren. Zijn paspoort wordt n.L ontsierd door het stempel „ultge- Dit dreigde ernstige consequen ties voor de jongeman te hebben. Hy wil naar de militaire academie in Westpoint en daar worden alleen jongelieden van onbesproken gedrag geaccepteerd. Een pikante bijzonderheid In deze onaangename kwestie is, dat Robert via Nederland naar Oostenrijk reisde op aanraden van zijn vader, die als Amerikaans sergeant in 1945 in Nederland was geweest en sinds dien een enthousiast bewonderaar van ons land was. Vragen Intussen heeft het socialistische Kamerlid mevr. G. Brautigam ge vraagd aan de minister Scholten (Justitie) en Luns (Buitenlandse Zaken) of die verontschuldigingen van de regering niet overdreven zijn. Zou het niet juister zijn ge weest de ouders te wijzen op de hier en elders geldende regels: vreemde lingen, die geen vluchtelingen zijn wordt de toegang geweigerd, wan neer zij niet over voldoende midde len beschikken om hun voorgeno men verblijf te financieren. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Julij 1864: Door de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland is een subsidie van f 600 verleend tot vernieuwing van de wo ning van den persoon, die aan het hoofd der kweek school voor zeevaart te Lei den is geplaatst. (Advertentie) Wordt ge vraagd een ongehuwd koren molenaarsknecht, van de P.G. en goede getuigschriften kunnen overleggen. Adres P. G. v. Rijn, korenmolenaar te Haarlemmermeer.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1