FOUNDATIONS Moeders snipperdag I overpeinzing j het begin van een goed verzorgd uiterlijk (Moederlijke1 tear Het twaalf-uurtje ra TOSCA w gterdag 11 juli 1964 Pagina 3 Iedere vrouw, jong of oud, stelt er prijs op er goed ver zorgd uit te zien Dit „goed ver zorgd" staat geheel los van alle andere kenmerken die zij haar uiterlijk wenst te geven. Een vrouw kan ingetogen, zakelijk, opvallend, wuift of verleidelijk willen zijn; niemand twijfelt er aan, dat afgetrapte hakken, slordig haar en slecht zittende kleding altijd fataal zijn voor de indruk die zij maakt. Voor schoenen is er de schoenmaker, voor het haar de kam en de borstel en, zo nodig, de kapper. Voor goed zittende kleding komt meer kijken. Allereerst de pasvorm van de bovenkleding. Dat is een heel be langrijk punt. Hierbij dient echter direct opgemerkt te worden, dat die pasvorm in hoge mate afhankelijk is van .wat men eronder draagt. Dat is altijd al in zekere mate het geval geweest, maar de aanmerke- om uit het enorme aantal soor- lijk dunnere, vaak enigszins trans parante, stoffen die tegenwoordig algemeen worden gebruikt, vestigen wel heel sterk de aandacht op dit probleem. Een jarretelgordeltje dat te strak over de heupen zit is dui delijk zichtbaar onder een rechte rok en doet het effect daarvan te niet. Een beha'tje, zonder de no dige zorg gekocht, heeft een der gelijke uitwerking op blouse, japon of truitje. De voorbeelden die wij noem den zijn gevallen die veelvuldig voorkomen, maar zij zijn toch niet meer dan symptomen van het feit, dat veel vrouwen, hetzij uit zuinigheid, hetzij uit gebrek zichzelf niet passende, voor haar figuur en haar levenswijze geschikte foun dations. Passen en het advies van ter zake kundige verkoopstars op volgen, zijn de enige middelen ten, modellen en maten de juiste keuze te doen. wl Nadat de kinderen je maan- j^jlenlang van de ene verrassing rkjn de andere hebben laten val- jlen, zonder dat je ook maar één rkdag vakantie of geen vakan- ^jie - hebt kunnen volmaken eronder opvoedingsproblemen, zZfrijg je anarchistische neigin gen. Je begint te verlangen i haar een bom, om die aan tafel laten ontploffen en eindelijk liwen je zo razend nieuwsgierig jiaar de uitwerking en gevolgen ;1ajvan zo'n explosie .dat je de 1verleiding niet langer kunt erpeerstaan en de lont aan- 'tJsfeeA'f. n€j „Hoor eens" zei ik op een avond 1 l,A.s. zaterdag ben ik er niet". iaJ[ „Huh?" bromde vader. „Hoe zo?" „Ik heb zojuist een uitnodiging lontvangen om de zaterdag door te l (brengen in een conferentie-oord, eejmidden in de bossen. Eten, drinken, göuie stoelen en een stuk of dertig edfmensen om mee te praten. Zalig. Ik „Hoe?" vroeg vader praktisch, e- „Jij mag me brengen, om negen .J„Ik zal daar best iemand ontmoeten fjidie toevallig deze kant uitrijdt en JgjmU een lift geeft". „Jullie zorgen maar voor Jezelf. Ik ."Tineb een snipperdag." rj Daarna raapte ik de bomscherven "I bjjeen, veegde ze in de papiermand en ging koffie zetten, de familie be- ^[teuterd achterlatend. Stel je voor., moeder neemt een snipperdag! Hoe verzint ze het! Als je een vrije dag neemt, moet je het goed doen. Ik trok uil mijn liefste jurk aan, liet de ^ontbijtboel staan voor Marian, strooide briefjes bij de voordeur voor de leveranciers en liet mij Vrinsheerlijk naar het conferen tie-oord rijden. Vader zei niet veel onderweg. Ik geloof niet dat :h| hij begreep waarom ik mij zo itfgelukkig voelde met het vooruit- k zicht het gezin de ganse lieve dag in de steek te laten. jDe conferentie werd gehouden in ig,| één van die onwaarschijnlijke land- 1 goederen, die niemand zich meer kan veroorloven, zelfs een miljonair niet en die daarom voor alles en nog wat worden gebruik, behalve om erin te wonen. Kamers, zo groot Met ruim dertig i we problemen, zochten naar een op lossing, verdiepten ons inzicht en lachten om spitse opmerkingen. Om half zeven bedankte ik de man die mij had thuisgebracht en stapte de achterdeur binnen. Het huis leek bijzonder klein. Drie kinderen sprongen mij te gemoet en bekeken mij kritisch; het hondje was uitzinnig van vreugde. „Hoe was het?" vroeg vader, de martelaar. „Buitengewoon interessant en heel instructief", zei ik, want mijn woordenschat was die dag zichtbaar uitgedijd. „Wat hebben jullie dan ge daan?" wilde Henk weten. „Gedaan hébben ive niet we hébben gepraat". „Gekletst in de ruimte, bedoel je, merkte Adriaan schamper op. „Mis", zei ik vrolijk. „De dis cussies stonden op hoog peil dat kan ook niet anders wan neer een stuk of dertig intelli gente mensen bijeenkomen" „Poeh, wou je zeggen dat jij zo intelligent bent?" gierde Henk. Vader deed ook een duit in het zakje. „Marian heeft koffie voor me gezeten die koffie was véél lekkerder dan wanneer jij ze maakt. Daar kun je nog wat van leren!" Het was duidelijk: ze waren alle maal boos omdat ik een vrije dag had genomen. Niemand durfde dat ronduit bekennen, want moeders hebben ook rechten, nietwaar? En handelingsbevoegdheid en een taak in de maatschappij en sociale ver plichtingen en meer van dat moois. Dat is de winst van deze tijd. Maar zodra moeder van die plichten en rechten een dankbaar gebruik maakt, zit dat de heren dier schep ping toch wel dwars. Ze voelen zich verlaten, opzij gezet, verwaarloosd i kijken je deserteur zouden mengeling ve teleurstelling. Nou ja THE A BECKMAN. wisseling brengen in haar kleding. Deze afwisseling is zelfs vanzelf sprekend. Niemand draagt zomer en winter hetzelfde; op het sport veld, aan het strand, wandelend in het bos, gezeten aan een diner of babbelend op een receptie, op kan toor of winkelend in de stad, aan het werk in de huishouding of zit tend voor de televisie, iedere gele genheid vraagt zijn eigen kleding. Met die variatie in bovenkleding komt echter vanzelf een variatie in foundations, want een zonnejurk of strandpakje met boothals of lage rug vraagt een andere beha dan een jumper of overhemd-blouse; een rechte rok of een pantalon stellen andere eisen aan girdle of panty dan een ruime plooirok; een slank gesneden japon tenslotte kan vaak weer beter gediend zijn met een eendelige foundation zoals een cor- Vroeger hebben wij lange pe rioden gekend, dat het jonge meisje in een strak onvoegzaam korset werd gestoken, dat met het klimmen der jaren steeds meer een pantserachtig geheel werd. Het lichaam had zich een voudig te voegen naar de door het korset gedecreteerde vorm. Spieren verloren daardoor vaak hun functie en verslapten, ter wijl de borstkas soms op voor ons onvoorstelbare wijze in de groei werd belemmerd. Tegenwoordig gaan we van pre cies het tegenovergestelde principe uit. De natuurlijke vorm van het Bestellen per telefoon De postorderbedrijven, ook ln Nederland niet onbekend, groeien in de Verenigde Staten de laatste jaren zeer snel. Met die groei gaat een wijziging van het karakter van deze bedrijven gepaard: de klanten maken namelijk hoe langer hoe minder gebruik van de post en doen hun bestellingen per telefoon. „Zend u mij tweemaal 33J33663F" is een opdracht, die geen betrek king heeft op een of ander myste- chemische samenstelling eenvoudig betekent, dat de 9f vrouw aan het andere einde van de telefoonkabel twee hemden wenst, die in de catalogus van dit codecijfer zijn voorzien. In de grote moderne bedrijven worden deze op drachten vrijwel geheel automa tisch behandeld: de telefooncentra le geeft ze zonder rechtstreekse menselijke inmenging door aan de afdeling, waar dit codecijfer wordt verwerkt en de bestelling gaat vlot de deur uit. Meer en meer blijkt de grote kracht van deze bedrijven te liggen in de snelheid, waarmee de opdrachten worden uitgevoerd, het geen mogelijk wordt gemaakt door gebruikmaking van computers en andere moderne apparatuur en van het vliegtuig als transportmiddel. Ook in de grote steden gaan meer en meer dames op deze wijze „win kelen". Men behoeft immers de deur niet meer uit en ontvangt het gewenste artikel zonder dat het no dig is zich naar de meestal drukke supermarket te begeven en daar wellicht nog geruime tijd in de rij te staan. In de grote Amerikaanse post orderbedrijven gaan zo'n 120.000 bestellingen per dag de deur uit. Het is duidelijk, dat de catalogus niet alleen alle bijzonderheden moet bevatten omtrent hetgeen wordt aangeboden, maar dat ook de codering der artikelen duidelijk en gemakkelijk hanteerbaar moet zijn. Er zijn catalogussen die 150.000 artikelen omvatten en dan ook honderden bladzijden tellen. De klant, die zich wil verzekeren van geregelde toezending van de catalo gus, die meestal elk halfjaar het licht zien, moet in zes maanden voor minstens vijftien dollar beste den. Ook hier maakt automatise ring het mogelijk, in een oogwenk na te gaan, of dit inderdaad het geval Is. Binnen vijftien Jaar verwacht men, dat de televisie-telefoon het kopen op deze wijze nog aanzienlijk zal doen toenemen; immers, dan kan de klant een telefonische de monstratie van het gewenste arti kel krijgen. lichaam is het uitgangspunt en de foundation kledingstukken dienen (met uitzondering natuurlijk van medische korsetten) vrijwel uitslui tend als basis voor de bovenkleding, die al evenzeer de natuurlijke lichaamsbouw als grondslag heeft. Nu is deze overeenkomst met de natuurlijke vormen maar tot op zekere hoogte mogelijk en vrijwel ieder meisje en iedere vrouw heeft een zekere correctie en steun van node om haar bovenkleding onbe rispelijk te laten passen. Juist de moderne materialen en technieken maken het de industrie mogelijk deze correctie en steun te geven met behoud van de bewegingsvrijheid die de vrouw van nu minder dan ooit kan ontberen. Die moderne materialen zijn elastisch, licht, en huidvet. Al met al verbetering niet alleen ten aanzien van de starre corsetterie van vroe ger, maar ook ten aanzien van de produkten waarin elastische rub bergarens waren verwerkt. Deze laatsten immers werden snel aan getast en verloren dan hun elasti citeit. Deze ontwikkeling heeft ook meegebracht, dat met uiterste pre cisie moet worden gewerkt, juist omdat iedere kleine afwijking direct zichtbaar wordt. De Nederlandse industrie heeft in dit opzicht een zeer goede naam, wat o.m. blijkt uit een hoog exportpercentage ook naar landen die op mode- en kledinggebied een eerste plaats innemen. Deze vooraanstaande plaats hebben wij mede te dan ken aan het feit, dat bijtijds de belangrijke vernieuwingen, die in Amerika vorm kregen, naar ons land zijn overgebracht. Zo zijn er witte foundations op de markt gebracht, die tegen alle verwachtingen en protesten in. groot succes boekten. Voor het eerst sinds jaren verloren de groezelige roze en zalmkleuren terrein om na enkele jaren volledig te verdwijnen; naast wit zijn tegenwoordig zwart Ook de versteviging uit Amerika. Deze bewerking stelt zeer hoge eisen aan ontwerpers, produktie- mensen en materiaal. Deze schijn baar volledig richtingloze grond stof heeft namely k wel degeiyk de neiging in een bepaalde rich ting te werken. Houdt men by het snyden en confectioneren daar mee geen rekening, dan treden reeds na enkele wasbeurten ver vormingen van het kledingstuk Aankopen van foundations zyn aankopen die rust en zorg vereisen, van de klant evengoed als van de verkoopster. Wie achteloos een foundation kledingstuk koopt, ris keert niet alleen een teleurstelling en ontwerpers, die voor iedereen het Juiste trachten te creëren en van de detailhandel die met kennis van zaken heeft ingekocht en ter zake kundig kan helpen by de keuze van hun cliënten. (W)E TENS WAARD Het twaalf-uurtje neemt een belangrijke plaats in onze voeding in, of het nu thuis, op het werk of op school wordt gebruikt. Een veel grotere plaats bijvoorbeeld dan het ontbijt, dat men al tijd min of meer gehaast gebruikt. Bij het twaalf uurtje hoeft niemand haast-je-rep-je de deur uit te snellen en bovendien maakt gedane arbeid hongerig. Natuurlijk kan van de huis vrouw, die moet zorgen dat de hele schare 's morgens tijdig de deur uit is, niet verwacht wor den, dat ze naast het ontbijt ook nog uitgebreide lunchpakketten verzorgt. Maar dat is ook niet nodig. Met heel weinig extra moeite en wat ideetjes kan het „twaalfuurtje" er al veel aan trekkelijker uitzien en ook sma kelijker zijn en blijven. Het „twaalf-uurtje" maakt korte metten met het knagende gevoel in onze maag, maar is hoofdzakeiyk belangrijk, omdat het ons de kans geeft onze voeding werkelyk vol waardig te maken. Met alleen een goed samengestelde warme maaltyd komen we er namely k niet. De huisvrouw moet dus haar gezin van een goede en naüuuriyk smakelijke middagboterham voorzien, of ze die nu aan tafel zullen eten of uit een trommeltje of zakje op het werk. De boterham-mee is nog al eens het stiefkind. Er wordt vaak te weinig aan gedacht, dat die er aan- trekkeiyk uit moet zien met recht om in te by ten. Onsmakelyke boterhammen verdwynen in de as bak, worden mee teruggenomen of vinden hun bestemming by de eendjes. Het gat in de maag wordt gevuld met ysjes, croquetten en patates frites. I mkkelijke serre's met schuimrub beren banken. 'Jeen enkel kind in I de wyde omtrek. I Het goed onderhouden park stond er pralend omheen, de eekhoorntjes 1 gluurden nieuwsgierig naar binnen en de ramen stonden open. De war- I me lunch was voortref felyk, de dis- ies waren spannend en ik amu- -ie me. De rollen waren omge draaid vandaag werd ik opgevoed, mgewijd in een moeilyk onderwerp. ©I Hier hebt u op gewachtmevrouw De nieuwste, gemakkelijke manier om uw huid een complete schoonheidsbehandeling te geven. De half-vette crème van het beroemde merk 4711. Deze nieuwe vinding is het geheim van drie crèmes in één tube: Vochtinbrengend - uw huid blijft soepel, glad en jeugdig-fris. Beschermend - zelfs voor de teerste huid bij het ruwste weer. Als onderlaag - vóór u de make up aanbrengt. Dat geeft het gevoel van een werkelijk verzorgde huid. Begin morgen direct met de proef: u zult versteld staan over het resultaat. TOSCA SOFT CREAM PER TUBE 2.95 Allereerst een paar recepten voor beleggingen, die eens anders zyn dan anders. De meeste kunt u een dag van te voren klaarmaken. Kaas met komkommer of radijs Een boterham met boter of mar garine besmeren en met kaas be leggen. Enkele plakjes komkommer of radys op de kaas leggen en de boterham met een andere besmeer de boterham bedekken. Eimengsel Voor 4 dubbele boterhammen: 2 hardgekookte eieren, Va groene pa prika of flink wat peterselie, eetlepel mayonaise, peper en zout. De eieren en paprika of peterselie kletnsnyden en met de mayonaise door elkaar mengen. Het mengsel op smaak afmaken met zout en pe per. Vispasta Voor 4 dubbele boterhammen: 1 blikje vis, b.v. tonyn, 2 theelepels mayonaise, 1 theelepel ketchup, stukje ui, peterselie. De tonijn, mayonaise, ketchup, fijngesneden ui en peterselie met desgewenst wat zout door elkaar mengen. Kruiden-„boter" Voor plm. 10 boterhammen: 50 g boter, margarine of een half pakje zachte witte kaas, zout. peper, 1 volle eetlepel fyngesneden verse kruiden, b.v. de blaadjes van 5 stengels peterselie, enkele stengels bieslook, zo mogelyk 4 takjes ker vel en/of 4 blaadjes dragon. De boter margarine of kaas met de fyngesneden kruiden en wat zout en peper door elkaar mengen. Het brood met een tameiyk dik laagje besmeren; of met een dun laagje bedekken en beleggen met b.v. plakjes kaas, tomaat, ham, radys, komkommer, hardgekookt ei. Ook wanneer de lunch thuis ge bruikt wordt is het gezellig, wan neer er zo'n schaal met kleurrijke boterhammen op tafel staat. Vooral de kleintjes zullen het fantastisch vinden uit zulke boterhammen een keuze te mogen doen. Behalve uit bovenstaande, kunt u ook kiezen uit de volgende echter niet van kunnen worden. De boterhammen met boter of margarine besmeren met b.v. dys. geraspte wortel, bestrooid met enkele rozijnen en fyngehakte peterselie en besprenkeld met wat citroensap. een groenteslaatje van rauwe groente. Hoeveelheid voor 8 A 10 boter hammen: 10 worteltjes, 5 racüjsjes, 2 grote rozen bloemkool, Va paprika, 1 to maat, stukje ui (stukje komkom mer) 2 eetlepels, mayonaise, peper en zout. De groente heel klein snyden en vermengen met mayonaise, wat zout en peper. Het brood met de groentesla-pasta besmeren en be strooien met fyngehakte peterselie. Een rest groentesla kan op een koele plaats heel goed tot de vol gende dag worden bewaard. Natuurlijk mogen melk of an dere zuiveldranken en fruit niet aan het twaalfuurtje ontbreken. Geeft u ze op een zomerdag eens samen in de vorm van een vruchtenkamemelk of yoghurt- drank. Sinaasappel- karnemelkd rank Voor 4 glazen: plm. 1 karne melk, het sap van 2 perssinaasap pelen en een kleine citroen, ge raspte schil van 1 sinaasappel, sui ker naar smaak (plm. 75 g). De ingrediënten met een garde of mixer goed met elkaar vermengen en luchtig kloppen. Aardbeien - yoghurtdrank Voor 4 glazen: plm. Va 1 yoghurt, plm. 200 g aardbeien (of frambo zen), suiker naar smaak (plm. 75 de drank luch-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9