Enthousiaste intocht van de Laurianen KIP-CARAVANS Hel Courante Hoekhuis HERENHUIS eerste VERKOOPSTl Corry Zwetsloot gekozen als miss Nieuwe wijk Heerlen nu al onbewoonbaar Tachtigjarige doet doctoraal examen WONEN TUSSEN WIELEN HULP AAN DE ROTATIEPERS iverleert in hel Leidseh Daahtod EEN TYPISTE geroutineerde TYPISTE PRINSES MARIJKELAAN 5 Pn ruit 2 nette meisjes „HUIZE DE WEKKEf: JONGENS gevraagd HOEK-HERENHUIS LEIDEN HEBT U CONTANT GELD NODII Boekhandel J. W. de Gruijter LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 11 JULI 1964 Met armen vol bloemen en ge zeten in 'n mooie sportauto trok de in Zwammerdam gekozen miss Laura 1964, mej. Corry Zwetsloot uit Hoogmade, ge volgd door de enthousiaste Lau rianen gistermiddag Alphen aan den Rijn vanuit het vroegere Zwammerdam binnen. Overal langs de straten en vooral in het centrum werden de deelnemers (sters )aan deze Laura 1964 bij de binnenkomst hartelijk toege juicht en met bloemen overla den. De tocht zat er weer op. Reeds daarom heerste er een vreugde en opgewektheid, immers iedereen was het er wel over eens, dat deze Laura 1964 stellig niet de gemakkelijkste is geweest. Niet alleen, dat er vrijwel al le dagen wel eens een bui of buitje regen is gevallen (woensdag is het niet droog geweest), maar de wind is op alle dagen hetzij een welkome, maar bijna steeds een onwelkome deelnemer aan de rit geweest. Ook gisteren was de wind weer vrij sterk Zij wakkerde zelfs aan tot wind kracht zeven. De laatste bui trof de deelnemers in Zwammerdam. De laatste dag bracht de Lauria nen naar het zuid-oostelijk deel van Zuid-Holland over Boskoop en Wad- dinxveen naar Gouda, dat over de Goejanverwelledijk werd verlaten in de richting Gouderak en vervolgens naar het mooie dorpje Berkenwou- de. Door het meest landelijke deel van de provincie ging het toen naar Krimpen aan de Lek en met de veer pont naar Kinderdijk, het meest mo- ïenrijke gebied van Nederland. Hier splitsten zich de A. en B. groepen. De B-rijders namen het rijwielpad langs de talrijke molens en de A-rijders trokken er meer om heen teneinde hun ommetje te ma ken over Alblasserdam, Papendrecht en Sliedrecht. Over Vuilendam werd gereden naar de Lekdijk waar de ontmoeting met de B. rijders weer plaats vond. Allen reden nu weer langs dezelfde weg naar het Schoon- hovense veer. De Lek over, daarna naar Lopik, Hoenkoop en Oudewa ter, en dwars door het polderland naar Hekendorp en Lange Ruige Weide. Daar ging men langs het rij wielpad richting Reeuwijk. Over de Bodegraafsestraatweg bereikte men Bodegraven en vervolgens de plaats waar vanuit de intocht werd geregeld Zwammerdam. opgeven. Een opvallend groot aan tal, waaraan het bijzonder slechte weer van woensdag zeker niet vreemd is geweest. In de Nutszaal was het voorzit ter P. Groenhart, die de enthousiaste Laurianen toesprak en alle instanties hartelijk dank zegde voor de ook dit jaar weer verleende medewerking, waardoor het mogelijk werd zo'n groot aantal f ietslief hebbers een bij zonder prettige week te bezorgen. Dank werd vooral gebracht aan de Rustig Opvallend was het hoe rustig al len deze laatste dag hebben gere den. Geen van de deelnemers toonde ook maar enige haast. Men wilde kennelijk zo lang mogelijk In de sfeer van deze, ondanks regen en vooral wind, toch weer zo gezellig Laura 1964 blijven. Wat bijvoorbeeld te denken van het lid van de Soester politie .die de vorige dag acht kilo meter (door pech) te weinig zou hebben gereden en die bij Schoonho ven toen maar besloten even deze 8 kilometer er bij te rijden. Poedel geerde da Dam fungeerde daarbij als contro leur maar reed Inmiddels deze acht kilometer ook maar weer mee. Een voorbeeld hoe gul, men in de Laura met de kilometers omspringt, men kijkt heus op geen stukje meer of minder rijden. i of andere reden hebben moeten mannen van de servicewagen. Elke dag waren er wel zo'n 30 tot 35 repa raties groot of klein te verrichten. Een prettig bericht had de heer Groenhart voor Miss Laura 1964 en allen die haar in de toekomst nog zullen opvolgen. De Nederlandse Po- litie-speurhonden Bond zal elk jaar wedstrijden gaan organiseren met de honden waarvoor de Laura een fraaie wisselbeker beschikbaar stelde die de heer Groenhart aan de lei ding van deze organisatie overhan digde. Deze koppelde daaraan gelijk tijdig het verzoek, dat de gekozen Miss Laura elk jaar deze beker per soonlijk aan de winnaar zal uitrei ken. De intocht van de Laurianen trok veel belangstelling. Oudste echtpaar Het echtpaar Slecht uit Deventer werd vervolgens als het oudste deel nemende echtpaar gehuldigd, maar achteraf is gebleken, dat het echt paar Verhagen uit Alphen aan den Rijn, dat met twee zoons aan deze Laura rit heeft deelgenomen, enkele jaren ouder is. 'het bestuur besloot later op de avond ook het echtpaar Verhagen in de hulde en de prijs te laten delen. De Laura 1964 werd besloten met een gezellige feest-dansavond in de Nutszaal, waar bij de Vrolijke Vrij buiters uit Aalsmeer voor de vrolijke noot zorgden. Het slotfeest duurde tot diep in de nacht en mag weer als een waardige afsluiting gezien worden van een week vol genoegen en gepast plezier. Het bestuur onder de bekwame lei ding van de heer P. Groenhart met als zijn rechterhand de heer P. Ko ren kan zich na een verdiende rust weer gaan beraden op de Laura 1965 die dan de 18de zal te worden. Ho- penlijk zal het aantal deelnemers de stijgende lijn blijven volgen, zodat de 500 ruim gepasseerd kunnen wor- (Foto Leidseh Dagblad) den. Mijnen veroorzaken schade (Van onze Venlose correspondent) Jonge gezinnen, die de pas uit de steigers gekomen nieuwe wijk „Gies- senveld" In Heerlen-oost wonen, voelen zich zwaar gedupeerd. De 120 hui zen, die enkele maanden geleden nog moesten worden opgeleverd, blijken nu al onbewoonbaar te zijn. De nieuwe wijk werd gebouwd op een stuk grond, waar de mijn onder werkt. Met gevolg,, dat de woningblokken en straten verzakken. Heerlen met de bouw van deze Vijl begon, waarschuwden mijningenieurs voor gevaar van verzakkingen. De laatste streek verf was nauwelijks ge droogd of de ellende begon. In som mige huizen waren de muren al ge barsten voor de bewoners erin trok ken. Splinternieuwe huizen staan wegens het gevaar voor de bewoners nu leeg. In andere woningen horen de bewoners 's nachts de mijn „wer ken" zoals dat heet. Trappen en deu ren kraken, het behang scheurt en 's morgens ziet de huiskamer er soms uit alsof het gesneeuwd heeft. Het pleisterwerk dwarrelt naar be neden of valt met brokken van mu ren en plafonds. Deuren sluiten niet meer, doordat ze uit het lood zijn ge zakt. Scheefgezakte ramen gaan niet meer dicht. Soms springt het glas in het raam. Ernstiger is het als buis van de waterleiding door de Lyceist wint prijs In Europese wedstrijd Clemens Dirks, leerling van het St.-Bonaventura Lyceum alhier, heeft in de Europese tekeningen- en opstellenwedstrijd 1964 een door de gemeente Leiden uitgeloofde prys gewonnen. Deze prijs, een boekenbon ter waarde van f. 25, wordt hem maan dagochtend om 9.30 uur, in het Stadhuis uitgereikt door wethouder Sannes. De Europese tekeningen- en op stellenwedstrijd wordt dit Jaar voor de tiende maal door de Europese Beweging in Nederland georgani- alle Westeuropese landen. Behalve de nationale prijzen, die in de verschillende landen werden uitgeloofd, zyn er ook prijzen die door enkele gemeenten werden be schikbaar gesteld voor die deelne mers, die plaatselijk het beste werk stuk afleverden. Ook de gemeente Leiden trekt hiervoor ieder jaar een bedrag uit. De nationale Jury wees Clemens Dirks aan als de beste Leidse deel nemer in 1964. Deze prestatie leverde hy met een tekening in de categorie A (12—14 jarigen). De opdracht vöor deze categorie was het maken van een tekening waarin het idee tot uit drukking komt dat de landen van Europa door wegen, bruggen, spoor wegen, vliegtuigen en schepen met elkaar worden verbonden. In wijsbegeerte 0pse (Van onze Groningse correspondent) De 80-jarige heer Lammert Groefsema te Groningen, is aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen geslaagd voor het doctoraal examen in de wijsbegeerte. Toe komstplannen? „Als ik met de boeken ophoud, ga ik dood. Ik ga straks weer college lopen uit liefhebberij. Maar eerst houd ik even vakantie. Dat heeft prof. Delfgaauw (dat is mijn hoofd prof) me ook geadviseerd". De heer Groefsma, die alleen woont, heeft een klein, maar nog opvallend krachtig postuur en kijkt van achter zijn donkere bril onder zoekend de wereld in. Hij heeft het hoog gewaardeerd dat de pro-rector Veertig nieuwe leden Maatschappij der Nederlandse Letterkunde bijeen Grenzen van goed Nederlands niet wetenschappelijk vast te stellen In de vandaag in het Leidse Academiegebouw gehouden jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde zijn opnieuw 29 leden tot de Maatschappij toegelaten. Bovendien heeft het bestuur, krachtens artikel 15, in het afgelopen verenigingsjaar elf leden benoemd. zakking breekt. Dat betekent kelder vol water. Of als de gasleiding doorknapt. Ook deze levensgevaar lijke breuk heeft zich al eens voorge daan. Gelukkig kwam die avond de bewoner laat thuis. Echtgenote en kinderen sliepen in het huis, dat vol gaslucht hing. De bewoners van de nieuwe wijk zyn ten einde raad. zy verwyten de woningbouwvereniging grote ondes kundigheid. Het is hier een wantoe stand en niemand trekt zich meer iets van ons aan, is hun klacht. Him ontevredenheid werd tot kook punt gebracht, toen ze als klap op de vuurpyi ook nog een huurverhoging van 20 procent kregen te voldoen. De burgemeester van Heerlen heeft nu op eigen initiatief aan minister Bo- gaers verzocht deze huurverhoging ongedaan te maken. Intussen heeft de woningbouwver eniging bekend gemaakt, dat in de ernstigste gevallen op korte termijn een regeling zal worden getroffen, die vermoedeiyk zal bestaan in een tegemoetkoming in de huurprijs. De maatregelen worden genomen in samenwerking met de Oranje Nas- saumynen, die de schade hebben veroorzaakt. De grootte van de tege moetkoming zal afhankelyk zyn van de ernst van de mijnschade, die het betreffende huis heeft opgelopen. Alvorens de namen van deze leden bekend werden gemaakt hield de voorzitter van de Maatschappy, prof. dr. C. A. Zaalberg, een toespraak over „Beraden taaiyver". Spreker betoog de. dat de grenzen van „goed Neder lands" niet wetenschappelyk zijn vast te stellen, maar dat by het be vorderen van goed taalgebruik de taalkundigen toch een taak hebben. Prof. Zaalberg formuleerde twee taalpolitieke axioma's: „onnodige taalveranderingen dienen te worden tegengegaan" en „men dient te be- Tot de onnodige taalverande ringen rekende spreker het weglaten van de buigings-e in „de algemeen leider", het weglaten van het lid woord in „commissionair in effecten Pieterse" en de omwisseling van by- woord en voorzetsel in „op tenminste hbs-niveau". Van onbedoelde dubbel zinnigheid gaf hy voorbeelden uit boek en periodieken. Spreker conclu deerde, dat er plaats is voor een or gaan voor taalkundig overleg, dat het heeft nu eenmaal geen top) kan te gengaan en dat het had kunnen pro testeren toen het gebruik van de woorden pond en ons strafbaar werd gesteld. Nieuwe leden Medegedeeld werd hierna, dat tot binnenlandse leden van de Maat schappy zyn benoemd de heren J. Bernlef (pseudoniem voor H. J. Marsman) te Amsterdam, drs. J. Vee ring te Delft, dr. P. A. M. Geurts O.P.M. te Leiden, rector van het R.-K. Lyceum, mevr. E. van Hali- Nyhoff te Amsterdam, dr. Jef Last te Amsterdam, dr. J. A. Bornewasser te Nijmegen, Kees Fens te Zandvoort, Jo Landheer te Loenen, dr. C. van de Kieft te Amsterdam. Albert Besnard te Bloemendaal. dr. A. G. F. van Holk te Klimmen, dr. R. H. van Gu- lik te Den Haag, drs. G. M. D. Ondei te Leiden, dr. J. Heringa te Gronin gen. Inez van Dullemen te Den Haag, dr. H. C. Rümke te Utrecht, dr. ir. C. L. Temminck Groli te Voorburg, Koos Schuur te Amsterdam. Jac. Schreurs M.S.C. te Spaubeek, Michel van der Plas (B. G. F. Brinkel) te Aerdenhout, Sybren Polet (S. Min- nema) te Amsterdam, Simon Vinken oog te Amsterdam en Jan Wolkers te Amsterdam. Tot buitenlandse leden werden benoemd de heren B. F. van Vlierden (pseud. Bernard Kemp) te Heideken-Ganshoren (Brussel), prof. dr. W. J. de Koek te Kaapstad, dr. F. J Sn-yman te Stellenbosch, prof. Su- mitaka Asakura te Tokio, prof. dr. Frans Kalda te Praag en Robert Franquinet te Parys. De elf door het bestuur benoemde leden zyn mej. A. Hübner en de heren M. Buisman, J. P. Duyverman, H. Fedder, A. G. Kloppers, P. Korthuys, R. Roemans, D. J. Roorda, J. Schönle, P. Steenber gen en N. wynen. Toekenning van prijzen In de loop van de dag de verga dering duurde ook hedenmiddag voort zal een beslissing moeten vallen over de toekenning van de Lucy B. I en C. W. van der Hoogt-prys, de dr. Wynaendts Franckenprys en de pry's voor het meesterschap. naat een exemplaar van het gedenl j boek van de universiteit heeft i geboden. vertellen. „Myn vrouw heeft het M 1 laas niet meer mogen beleven, is in 1961 overleden", zegt de nieu» P doctorandus in de wysbegeerte, van vyf kinderen en grootvatf y negen kinderen en oud-ondej wyzer van vele honderden kindera 'j was de oudste uit een boerej arbeidersgezin met zeven kindera uit Aduard en was een uitblinker a school, maar het bleef zeer de vraij I Krasse student of hy zou ontkomen aan het lot xsió\e' de arbeidersjongens uit die tyd: 3p10el de vierde of vyfde klas de schoJwon Weggejaagd Km 'den Dankzy het feit dat hy de eersttloor de beste dag door de boerenknecMRob werd weggejaagd, kwam hy op «3—6 school terug. jrino Toen zyn vader een nieuwe bod eeg in Ezinge, ontving Lammert Groefsema ook daar weer veel steuul 1 het hoofd van de christeiykd J school. Tot zyn veertiende jaar'bleed hy daar schoolgaan (apart geholped door de meester by zyn studie) ei toen kwam hy als kwekeling voor dJ klas. Op achttienjarige leef tyd slaag-) D de hy voor de onderwyzersakte eil nee |na in Uithuizen te hebben gestaafde werd hy in 1905 op 27-jarige leeftyl pen het jongste schoolhoofd van dlEui christeiyke scholen in GroningeJDe door zyn benoeming in Oldehove. fay In Oldehove is de heer GroefsemiAet vele jaren meer dan hoofd der schoolde geweest. Hy richtte daar de christejsch ïyke arbeidersvereniging op en wajlaa actief in de politiek. Toen hy in 195l6ch als 66-jarige met pensioen ging vesjpre tigde hij zich in Groningen. wei Met de studie was de heer Groefj var sema al tydens zyn onderwyqzerjnai schap begonnen, zelfstudie in de tol sta len en de wiskunde, hetgeen vaafcble 's nachts moest gebeuren met oog op de school en het vele ma schappelyke werk daarnaast. In 1926 op 42-jarige leef tyd, slaagde hy net staatsexamen Grieks, La Frans, Engels, Duits en Wiskunde e stond de studie aan de universite (college lopen op zaterdag met 1 oog op de school) voor hem open. In 1933 deed hy zyn kandidaats examen, in de filosofie by i lak, maar daarna had hy be; tyd meer om met de studie verder gaan. Hy begon er weer t hy gepensioneerd was en ningen woonde. Die studie is dus i i bekroond! Dagelyks te bezichtigen. (Ook zaterdags tot 6 uur) Direct uit voorraad leverbaar type .Kemphaan". Prijzen vanaf f 2.660. AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. Officieel dealer voor Leiden en omstreken Officieel RENAULT-agent. VIJF MEILAAN 7 - LEIDEN - TELEFOON 24647 gevraagd, van 2.30 tot plm. 5 uur. Zaterdags van 10-1 uur. Aanmelden: N.V. Leidseh Dagblad - Witte Singel 1 Winkelpand te koop of te huur gevraagd Uitsl. Haarlemmerstraat. Indien behooriyk pand, prys geen bezwaar. Brieven onder no. 45504 Reel.-, Advies- en Adv. bureau „Die Haghe" N. V., Postbus 354, Den Haag. Mrs. P. en M. de Clercq, advocaten en procureurs te Leiden eken, ln verband met het vertrek van een der huidige secretaressen (die 8 jaar in dienst is geweest) lanmelden: LANGEBRUG 8A, LEIDEN, tydens de kantoor uren of na telefonische afspraak. Groot confectiebedrijf zoekt voor vestiging in Haar- lemmersta&t Winkelpand te huur of te koop Brieven onder no. 45505 Recl.^, Advies- en Adv. bureau „Die Haghe" N.V„ Postbus 354, Den Haag. ECK vraagt tegen - Oegsfgeest, te koop, vrije vestiging Centrale verwarming olie, tuin aan drie zyden met schuur; beneden: grote zit-eetkamer, kelder, keuken, w.c.; 1ste etage: drie kamers, badkamer, w.c.,; 2de etage: flinke kamer met overloop. Prys f 70.000, kosten koper. Te bevragen: JAN DE CLER. TELEFOON 070—540336 Te zien maandag 13 Juli a.s. van half elf tot drie uur. HUURT UW AUTO bij LEIDSE AUTOVERHUUR CENTRALE (A. J. Bierman) Oude RUn 54 - Leiden. Telefoon 32310. IGf»«OKEN Voor alle voorkomende werk zaamheden in automatiek- bedrijf vragen wy: boven de achttien jaar. li wisselende middag- en avond dienst 14—19 uur of 19—24 u. 30-urige werkweek. Zondags vry. Spoedige indiensttreding zeer gewenst. Automatiek Th. J. VAN ROODEN, Oude Herengracht 20, Leiden. Tel. 26306. ALUMINIUM JALOEZIEEN MET 4 DAGEN GEPLAATST 10 verschillende kleuren. 20% KORTING ENGBERTS METAALGIETERIJ VINKEWEG IX—13 KATWIJK AAN DEN RIJN Tel. (01118) 25 53 - 25 89 Hotel I HERENGRACHT 100 - TEL. I Uw adres voor besloten recep} en partyen. x>r assistent plaatbewerker in de jachtbouw. Indeling parterre: 2 kamers, keuken, hal, voor- en zytuin en binnenplaats. Ie etage: 2 slaapkamers en badkamer. 2e etage: zolder met kamer. Vry uitzicht. KOOPSOM f. 52.000 Alleen voor Leidse ingezetenen. Direct na koop leeg te aanvaarden. Inlichtingen: FALKENBURG CO. Makelaars - Taxateurs Denneweg 62 - 's-Gravenhage - Tel. 0 70—631989 of na 6 uur: R. de la Court, M. H. Tromplaan 156, Oegstgeest, Telefoon 01710—53598. (hoekhuis). Ind.: grote woonkamer, keuken, kleine voor- en ach tertuin met garage. Ie verd.: vier kamers en douche cel. 2e verd.: zolder met grote kamer. Spoedig leeg te aanvaarden. Geen vrye vestiging. Koopsom f 55.000 k.k. InL: MAKELAARSKANTOOR H. D. VAN WELZEN Willem de Zwijgerlaan 26—28 Oegstgeest PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt f bedragen van f. 300.— en hoger. Aflossen in 12, 15,1 of 20 maandeiykse termynen. j Snel, discreet, geheel schrift, behandeling mogelij By overly den van kredietnemer wordt het rest» krediet kwytgescholden. j Aanvraagformulieren verkrygbaar by N.V „NEMAFI", Rynsburgerweg 3, Leiden 1 of worden op telefonisch- of schriftelyk verzoek tr gezonden. Telefoon 01710-52340—52341 HOOFDSTRAAT 251 Dieat piaats aan een met goede algemene ontwikkeling en gj ervaring in boekhandel, winkelbeheer en* boek. Ervaring in kantoorboekhandel strekt totr beveling. Sassenheim heeft goede busverbindingen bollenstreek (kwartierdienst) Reiskostenvergoeding. 2 Vrye middagen per week. Uw sollicitaties met volledige inlichtingen gaartfr I bovenstaand adres.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4