EIDSCH DAGBLAD emenebest laat Londen tri je hand in Z-Rhodesië cf Leningrad toonde zich op zijn best aan Luns Bosbranden aan Riviera i GEEN VUURWERK OP CONFERENTIE ÉAUe begrip voor -hachelijke situatie dT „Laat de Nederlanders maar komen Westduitse politiek blijft onveranderd teuws Wicht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 JULI 1964 No. 31309 keur: E. A. E. van Dishoeck [redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 FgM ISV: i -m -m f 'Mipmnnrl rinrff Lp siio-cprprpn dat. inmpncincr van Vipf Gpmonohoct Ir (Van onze correspondent Jn Londen) jt explosieve vraagstuk van de toekomst van Zuid-Rhodesië «de gisteren voortgezette Gemenebest-conferentie boven alle -"achting en tot grote tevredenheid van de Britse regering tot vare proporties teruggebracht. De bom is niet ontploft. Ster- 'og: er was helemaal geen bom. Want de wens van alle aan- Je leiders was tenslotte het Gemenebest zo krachtig mogelijk iken. Hoe geladen men misschien ook was ten opzichte van ■Rhodesië, niemand dacht aan zelfvernietiging door onver- mme actie, indien deze al mogelijk zouden zijn geweest. l b on imeen werd erkend, dat de regering de verantwoordelijk- raagt voor de zich al tien jaren zelfbesturende kolonie üodesië, dat alleen de Britse staat is de regering daar- ositief te beinvloeden en dat .lien de mogelijkheden daartoe It zijn. Deze situatie wordt ver gelijkt door het feit dat het Gemenebest het tenminste ver het beginsel dat Enge- opzichte van Zuid-Rhodesië namelijk dat het geen een- inwettelyke uitroeping van de inkelijkheid door de kolonis ering kan dulden en dat Zuid Sië pas onafhankelijk kan wor- versnelling van de tegenwoor- ituatie naar democratie. ERVARING IENSTBETOON SCHITTERENDE Grammofoon 64.- met diamantnaald Hebt U reeds een bezoek gebracht aan onze geheel EERBERICHT VEEL BEWOLKING j K.N.M.I. in De Bilt Iaat ons |n weeroverzicht van tien uur sprankje hoop voor dit week- We hebben een nieuwe de le op bezoek. Dat betekent veel i veel bewolking en af en toe tegen. Pas morgen later op de s er kans, dat de bewolking gaat In het temperatuurverloop ook al geen verandering: het dus koel. 12 JULI 1964 1 op: 04.34; onder: 20.56. op: 08.03; onder: 23.09. Water in Katwijk: 5.07 en 17.38. Water: 0.56 en 13.23. 13 JULI 1964 op: 04.35; onder: 20.56. fin op: 09.23; onder: 23.30. pater in Katwijk: 5.56 en 18.20. water: 1.46 en 14.07. STRAND VERWACHTING liter het regenfront, dat van- 1 passeert zijn zondag weer op- Pgen te verwachten. Nog een ^tige tot harde z.w. wind. Over- 16 17 graden. Zeewater 16 gra- vooruitzichten: door de grote ïKie-activiteit blijft het strand- tot begin volgende week on- tounmer bestaat oh 12 pagina's en een bijvoegsel Op basis van de huidige grondwet zou Zuid-Rhodesië waarschijnlijk over twaalf jaar een Afrikaanse na tionalistische meerderheid bereiken. Het touwtrekken met de regering van Salisbury gaat over de verkor ting van deze periode, waarbij Lon den zoveel mogelijk staat aan de zijde van de inheemsen. De moei- lijheid is het juiste midden te vin den, maar zelfs een fel man als Ghana's president dr. Nkroemah er kent dat het probleem allerminst simpel is, al pleitte hij-voor aanvaar ding van het voorstel van de speciale commissie der Verenigde Naties tot het houden van een onmiddellijke constitutional conferentie, welke de Afrikaners zeer spoedig een meerder heid zou moeten bezorgen. Kalmerend De Britse regering staat in Zuid- Rhodesië thans voor de hachelijke taak om tegelijkertijd zowel een twee de Algerije als een tweede Kongo te voorkomen, nl. een op-hol-slaan van de blanken (220.000 kolonisten) aan de ene kant of van de bijna vier miljoen zwarte inheemsen aan de andere kant. In elk geval werd een speech die de Zuidrhodesische premier Ian Smith donderdag in Sa lisbury hield, algemeen verwelkomd. Ook hij schijnt na een wild begin voorzichtiger te zijn geworden. De rede oefende een kalmerende wer king uit op de Gemenebest-conferen tie. Het „Algerijnse" gevaar lijkt ook niet zo groot door de algemeen gema tigde opinie van de Europese gemeen schap, hoewel deze gematigde hou ding door de Afrikaners als een rem wordt gezien. Als de Europeanen wa ter in de wijn doen zouden de Afri kaners misschien binnen drie of vier jaar zonder bloedvergieten de meer derheid kunnen behalen. In netto-resultaat van het Rhode- sië-debat, dat maandag zal worden voltooid, is een gevoel van opluchting voor de Britse regering dat dit de bat gehouden is, en een gevoel van dankbaarheid jegens het feit dat er beter wederzijdse begrip voor de si tuatie blijkt te heersen. Dit alles betekent echter niet, dat er een spoe dige oplossing in zicht is. De meeste premiers, in grote meer derheid zwart of gekleurd, schijnen de problematiek inzake Zuid-Rhode sië te beseffen. Het vertrouwen in de Britse regering is allerminst geschokt passen". Niemand durft te suggereren, dat Engeland zich uit het wespennest in Zuid-Rhodesië zal terugtrekken, 'integendeel, iedereen erkent de on verminderde verantwoordelijkheid van de Britten voor Zuid-Rhodesië. Ook een winstpunt voor Londen is, dat er onder de Afrikaanse premiers allerminst eensgezindheid over een oplossing bestaat, waardoor er spra ke kan zijn van een eenheidsbom tegen Engeland. Niemand vergat, dat STAKING BIJ BRITSE PTT De vakbond van het 120.000 man tellende personeel van de Britse pos terijen kondigde gisteren een 24- uursstaking af voor volgende week donderdag na het mislukken van de onderhandelingen over een loonsver hoging met de directeur-generaal van de posterijen, Reginals Bevins. Nog gisteravond begon de staking echter al. Nog geen twee uur na het be kend worden van het nieuws dat Be vins niet aan hun eisen tegemoet was gekomen, legden in Londen 3700 man het werk neer tot maandagoch tend. Drie betogers „niet meer in leven" Het hoofd van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (FBI) Edgar Hoover, heeft gisteren gezegd te vrezen, dat de drie propagandis ten voor rassengelijkheid, die een maand geleden in de staat Missis sippi verdwenen, niet meer in leven zijn. De nasporingen naar de drie mannen twee blanken en een ne ger zouden echter worden voort gezet „tot de lijken worden gevon den", aldus Hoover. Hij zei dit te Jackson in de staat Mississippi, waar op last van presi dent Johnson een nieuw bureau van de FBI is geopend waar vijftig man zullen worden gestationeerd. Goldwater tegen discriminatie Senator Barry Goldwater heeft gisteren gezegd dat hij kracht zal bij zetten aan de wet op de burgerrech ten en deze niet zal intrekken als hij president zou worden. Op vragen van de programmacommissie van de Re publikeinse partij zei hy voorts dat hij „op meer manieren dan door de wet" zal trachten een eind aan de rassendiscriminatie te maken. Op de vraag of hy zou trachten de wet te herroepen omdat daar volgens hem punten in voorkomen die in strüd zijn met de grondwet, ant woordde Goldwater: „Nee, dat is naar myn mening niet de taak van de president. Ik aanvaard het stand punt van de meerderheid. De taak van de president is de wet toe te inmenging van het Gemenebest in eikaars interne aangelegenheden uit gesloten is en dat de Gemenebest conferentie slechts een zuiver raad gevend karakter draagt. Niemand tracht dan ook anderen zijn standpunt op te leggen. Naast Zuid-Rhodesië was Brits Guyana punt van discussie, maar beide ge bieden zyn niet met elkaar te ver gelijken. Vandaar dat de suggestie van Obote van Oeganda, dat Enge land in Zuid-Rhodesië zal ingrijpen zoals het ook in Brits Guyana heeft gedaan, niet opgaat. Zeker is, dat een Brits militair ingrijpen in Zuid-Rho desië uitgesloten is. 9 Slot pag. 2 (Van onze speciale verslaggever) HET HANDJEVOL Nederlandse diplomaten en journalisten minister Luns aan het hoofd - dat na een driedaags bezoek aan Moskou nog wat door west-Rusland reistis gisteren in Leningrad enthousiast ontvangen. Op het vliegveld wapperden Ne derlandse vlaggen. Wat mannen met open harten, vertegenwoordigers van het stadsbestuur, ieder gewapend met een klein bosje rozen, wachtten mi nister Luns en zyn echtgenote op. De stad liet zyn gouden torens aan de brede Newa op zyn best zien in deze tyd van de witte nachten, waar in het 's avonds om elf uur nog dag is. En de burgemeester stak zijn bezoekers een stevige hand toe, zo als men die in een havenstad ver wacht. „Zeg maar in Rotterdam, dat ze wat mij betreft mogen komen. Hoe meer Nederlandse schepen hier, hoe beter", zei hy. In het stadhuis, eens keizerspaleis, met een mozaïekvloer van palissan der hout, waarop je haast niet durft te lopen, werd het gezelschap ont vangen. „Leningrad is het juweel van de Sowjet-Unie", zei minister Luns tegen burgemeester Isajef. Hy meende het. Bliksemtocht Peter de Grote die soms (maar heel even dan ook maar) herinnerden aan het Hollandse gezelschap op het Delfstsblauwe bordje, dat minis ter Luns de burgemeester heeft ge schonken. Over de 620 bruggen ging het over en langs de Newa, waarop overdag heen-en-weer-bootjes met een snel heid van 60 kilometer per uur schie ten en waarover 's nachts zeesche pen gedurende de twee uur, dat de negen Newa- bruggen open zyn, ver der het binnenland intrekken. En de 3,5 miljoen inwoners van de stad lijken tussen dat alles permanent op de been te zyn. Het gezelschap had er toen al een uitputtende bliksemtocht langs de voornaamste bezienswaardigheren van Leningrad opzitten. Tien auto's met Nederlandse en Russische vlag voorop, stoven gistermiddag door de stad. Langs de hoogste kathedraal van Rusland, de grootste granietzuil ter wereld, de tuin waar Poesky heeft gewandeld en langs de vlakten van Aan de Franse Rivièra in de buurt van Saint Raphael en Fré- jus en voorts in de omgeving van Marseille woeden enorme bosbranden, welke met man en macht worden bestreden. Grote oppervlakten dennebomen en struikgewas zijn reeds prooi der vlammen geworden. Op som mige plaatsen hebben de bran den het spoor- en wegverkeer De juiste omvang der schade is nog niet bekend. De foto, gemaakt bij Saint Raphael, toont soldaten die de strijd met het vuur hebben aan gebonden. Triest stad op de honderd eilanden wil zien. Op het grote kerkhof heeft minister Luns gistermiddag een moment de 632.253 inwoners herdacht, die by het driejarige Duitse beleg van hon ger omkwamen. Zy liggen begraven op een onafzienbaar kerkhof. In drukwekkender nog is een klein ge bouwtje bij de ingang, met foto's uit die helse jaren. Er ligt een dag boek van een meisje van zeven jaar, Tanja Sawietsjewa. Voor Leningrad wat voor ons Anne Frank is. Een kind, dat later met al haar fami lieleden van honger is omgekomen. Een bittere tentoonstelling, die een beklemmend beeld geeft van de ja renlang durende, door artillerievuur en zware vorst veroorzaakte barre hongerwinter en van de stryd in het achterland om het leed van de stad met voedseltransporten over het ys te verlichten. De gaten van dat leed zyn inmiddels gedicht. Dat heeft de stad met Rotterdam gemeen. De oe vers van de Finse Golf bieden ook ruimte voor wat Europoorten, maar die heeft Leningrad nog lang niet nodig. De haven ziet er vanuit de lucht nogal erg leeg uit. Misschien brengen de besprekingen, die minis ter Luns in Moskou heeft gevoerd, ook daarin wat verandering. Van burgemeester Isajef mogen wij ko men. De Europese politiek van de Westduitse Bondsregering zal geen verandering ondergaan. Dit heeft de regeringswoordvoer der, Von Hase, gisteren verklaard na afloop van een kabinets vergadering. Bonn zal blijven streven naar een Europese politieke unie „op basis van het samenwerkingsverdrag tussen Frankrijk en West-Duitsland". Von Hase voegde er aan toe, dat de politiek van zijn regering op vier beginselen berust: prioriteit voor de hereniging van Duitsland; behoefte aan steun van alle bond genoten, in het bijzonder van de VS, Engeland en Frankrijk; de regering in Bonn moet niet kiezen tussen Parijs en Wash ington; een dergelijke keuze zou nadelig zijn voor de Duitse her eniging; benutting van alle mogelykheden, geboden door het Frans-Duitse verdrag in het perspectief van de Europese politieke unie. Frans-Westduitse politieke samen werking „in alle sectoren" is de eer ste voorwaarde van de Westduitse re gering voor een Europese politieke minister van Defensie Franz-Jozef Strauss verklaarde gistermiddag op een persconferentie, dat de tegen stellingen tussen hem en Adenauer aan de ene kant en bondskanselier Erhard en minister van Buitenland se Zaken Schroder anderzijds geen afbreuk deden aan het door allen binnen de CDUCSU eendrachtig voorgestane algemene beleid. Strauss gaf de kranten de schuld van de ge ruchten rond een dreigende oorlogs verklaring van de Adenauer-Strauss- groep aan Erhard en zijn minister van Buitenlandse Zaken. Ook ont kende hy dat Adenauer begin deze week in Bonn had geprobeerd hem, wat men in de kranten noemt, terug te houden van een z.g. paukenslag, met de bedoeling het meningsverschil aan de openbaarheid te onttrekken. De moeilijkheden zijn ontstaan tij dens het bezoek van De Gaulle aan unie, aldus woordvoerder Von Hase. Bonn, waarbij Erhard de Franse voor- West-Duitsland zou echter in geen geval een „Europa van de twee" aan vaarden. De Frans-Duitse samenwer king is niet het doel, maar het mid del om tot een verenigd Europa te komen, zo zei hy. Bondskanselier Erhard die van zijn bezoek aan Denemarken in Bonn aankwam, zei tot verslaggevers te menen dat hij „daar meer voor de consolidatie en eenheid van Europa had gedaan dan het geval was bij sommige gesprekken hier" (in Bonn). Erhard gaf geen nadere uitleg voor zijn opmerking, maar politieke waar nemers noemden het duidelijk dat de Bondskanselier doelde op de pogin gen van de Gaullistische vleugel om druk op hem uit te oefenen om te streven naar een Frans-Duitse poli tieke unie. „Geen afbreuk" (Van onze correspondent in Bonn). De donderslag op het CSU-congres in München is uitgebleven en oud stellen voor een direct begin met een politieke unie tussen beide landen had afgewezen, omdat hij van mening is dat alle EEG-staten by deze poli tieke unie betrokken horen te zijn Oud-kanselier Adenauer was het vanzelfsprekend met deze opvatting niet eens, maar ook Strauss was er fel tegen en zijn heimelijke argumen ten konden zowel een poging zyn om zijn tegenstander Schröder opnieuw schaakmat te zetten, alswel om zelf weer in het zoeklicht van de wereld politiek terug te keren. De CSU-partij dagen in München zag men in CDU-kring daarom met angst voor de befaamde paukenslag naderen die zelfs tot een uiteengaan van CDU en CSU had kunnen lei den. Maar al deze bange verwachtin gen werden door Strauss zelf gister middag met een schouderophalen af gedaan. „Wij zijn het over alle grote lijnen volkomen eens", verklaarde hij. „maar nu en dan moet er eens iets scherp worden gesteld om de discus sie binnen de party gaande te hou den". De nieuwe brug over het Ha ringvliet bij Numansdorp, welke 20 juli door minister Van Aart- sen zal worden geopend, gezien vanaf de zijde van Numansdorp. Het afwerken van deze belang rijke verbindingsschakel tussen Noord- en Zuid-Nederland verkeert in het allerlaatste sta dium. Spreekverbod in België voor dr. Paardekoper By besluit van de Belgische staats veiligheidsdienst is aan de Neerlan dicus dr. P. C. Paardekoper in Bel gië een spreekverbod opgelegd. Deze zou gisteravond in Mechelen het woord voeren op een openbare bijeen komst, welke de „Vlaamse volksbewe ging" had belegd ter voorbereiding van de herdenking van de gulden sporenslag, waarin de Vlamingen in 1302 de Franse edelen versloegen. Dr. Faardekoper zou spreken over de „culturele strydlust op taalgebied". Het spreekverbod werd gemotiveerd door het feit, dat een andere spre ker op de bijeenkomst het zou heb ben over „politieke Vlaamse aanspra ken in een Belgisch perspectief". De autoriteiten achten het niet gepast, dat een buitenlander als dr. Paarde koper zich zou mengen in de bin nenlandse politieke kwesties van Bel gië. In met 1962 werd dr. Paardekoper niet in België toegelaten, toen hy daar in Leuven wilde gaan spreken over het themai „Er zijn geen Bel- Twee buurmeisjes bij oversteken gedood Twee buurmeisjes (vijf en zes Jaar) zijn gisteren in Nymegen by het oversteken van de Groenestraat door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De kinderen hadden Juist in een winkel wat klappertj es gekocht. Sa men op een step rijdend, staken zy daarna tussen langs het trottoir ge parkeerde auto's de rijbaan over, zy werden aangereden en vele me ters meegesleurd. De verongelukte meisjes zijn de zesjarige C. Hoek man en de vyfjarige M. P. A. van den Weerden, beiden uit de Brede- rodestraat. ZOMERPRIJZEN Uit het Leidsch Dagblad van 12 Julij 1864: Z.M. heeft tot 2e commis saris van politie te Leiden benoemd C. van der Maaren, thans inspecteur van politie te Rotterdam De Arrondissementsrecht bank te Leiden heeft voor de openstaande betrekking van kantonrechter te Woubrugge aanbevolen, A. J. Wijnstroom en N. W. Stuffkens, advoca ten te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1