LEIDSCH DAGBLAD Verbazing in Parijs over verhouding Bonn-Peking AANVAL OP OUDERE GEMENEBESTLEDEN T s j om be vierde premier Kongo Maar band met V.S. geeft de doorslag Vliegramp in VS: 39 doden Vele landen willen een secretariaat HONDEBROOD alles ra Vlieland Parijse K.L.M.-clief deed greep in kas =5Dpgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 JULI 1964 No. 31308 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Bonn) Het bezoek van president De Gaulle en zijn ministers aan Bonn heeft de Fransen op enkele punten in verbazing gebracht. Een irvan is de wel heel voorzichtige houding, die bondskanselier •hard aanneemt tegenover de avances van Rood-China, een mding die voornamelijk voortvloeit uit de eensgezindheid ran de Westduitse regering en de Amerikanen ten aanzien van 'eking. In mei was er nog sprake van handelsbetrekkingen tussen inn en Peking, maar na Erhards reis van half juni naar de Ver. itaten was de situatie ineens totaal veranderd. bij de invoer van bijv. landbouwma chines uit West-Duitsland. Maar een eventuele erkenning door de regering in Bonn zou voor Peking een winst punt zijn, zowel tegenover de Sow- jet-Unie als tegenover de Verenigde Probleem thans in de ijskast kwam heel duidelijk tot uiting tijdens Een lunch, die de bondskandelier op |0 juni in Berlijn met buitenlandse journalisten had. Daar verklaarde p-ij, dat de bondsrepubliek niet van plan was met China diplomatieke strekkingen aan te knopen, de han del te verruimen of Rood/China jlopende kredieten te verstrekken. iard voegde er evenwel aan toe, er niets tegen was als Duitse idernemingen zonder garanties of un van de staat op eigen kracht handel met China zouden uitbrei- Er moet voorts aan herinnerd lorden, dat ook de kortgeleden ge- i goedkeuring nog van kracht waarbij het persagentschap v-China, dat in 1961 zijn kan van Bonn naar Oost-Berlijn it verplaatsen, zijn vestiging in Bran mag heropenen. De Chinezen op hun beurt stonden het Duitse jwsbureau DPA toe een agentschap in Peking te openen. Politieke voordelen levert een ver- natuurlijk zowel China als de tdsrepubliek op, al zouden de i natuurlijk ook baat vinden Staten. Voor de Sowjet-Ünie een extra-klap betekenen als deze er kenning van Chinese zijde gepaard kwestie. Voor de West-Duitsers zou erken ning een winstpunt tegenover het regime van Ulbricht betekenen, ter men in Bonn zou kunnen reke- op het het kamp der neutralisten Alle 39 inzittenden van een Viscount van de United Airlines zyn gisteravond om het leven gekomen, doordat het toestel in de lucht ont plofte en by Parrotsville, nabij Newport in de staat Tennessee, neerstortte. Het turbineschroefvlieg- tuig was op weg van Washington naar Knoxville in Tennessee. Het had 35 passagiers en een bemanning van vier leden aan boord. De wrakstukken kwamen over een groot gebied verspreid terecht in heuvelachtig gebied. De United Air lines die te Chicago zijn gevestigd, beschikken over nog 45 Viscounts van Britse makelij. In november 1962 verongelukte een Viscount van deze maatschappij in Maryland, nadat het toestel m botsing was gekomen met enige hoogvliegende zwanen. Het ongeluk kostte aan zeventien mensen het leven. In januari van het vorige jaar stortte bij Kansas City een Viscount van de Continental Air lines neer, waardoor allé negen in zittenden om het leven kwamen. De maatschappij heeft de federale recherche verzocht een onderzoek in te stellen. WEERBERICHT TIJDELIJK REGEN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Tamelijk koude nacht met op klaringen en zwakke tot matige westelijke wind. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met tijdelijk vegen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Korte verbetering met zon. Zater- i dag toenemende bewolking met wel- T licht voor de avond nog een regen- frontje. Matige, meer zuid-weste- hjke wind. Overdag 17 tot 19 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: weekeinde nog onstabiel met gemiddeld een iets hogere temperatuur dan in de af- 1 gelopen week. 11 JULI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.57 u, Maan op: 6.41 uur; onder: 22.43 u Hoogwater te Katwijk te 4.16 en 16.50 uur. Laagwater te 0.06 en 12.32 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina s. „Jack Kul)y is krankzinnig" Jack Ruby is volslagen gek", zo heeft gisteren de advocaat Jo To- mahill verklaard nadat hij zijn cliënt in diens cel had bezocht. De moordenaar van Lee Harvey Oswald, die op zijn beurt, naar algemeen wordt aangenomen, president Ken nedy heeft gedood, had zijn kleren gescheurd en zijn tweede advocaat, Phil Burlesom, enkele vuistslagen gegeven, toen deze hem trachtte te kalmeren. De twee juristen waren de ter dood veroordeelde Ruby komen opzoeken hoger beroep vast te stellen. Ruby had uitgeroepen, dat elke maand in de VS 100.000 joden wor den vermoord door de communis ten, omdat hij de communist Oswald had gedood. Indonesië maakt zelf geleide projectielen Kolonel Hartono, hoofd materieel van het Indonesische leger, heeft meegedeeld dat Indonesië zelf gelei de projectielen maakt. Zij zullen spoedig worden beproefd. Zij worden krachtiger genoemd dan de Britse „Bloodhound-2"-projectielen, waar over Maleisië kan beschikken. dere communistische landen, wat ook al ten goede zou kunnen komen het Bonner standpunt in het probleem Duitsland. Maar met Erhards vage uitlatin- :n in Berlijn willen en kunnen de Chinezen vanzelfsprekend niets aan vangen. In Bonn wordt niet verwacht, dat Erhard van gedachten zal verande- zolang de Amerikaanse invloed Bonn zo groot blijft. Voorstanders i de erkenning wijzen er spijtig op dat zelfs de Hailstein-doctrine deze erkenning nauwelijks' in de weg zou staan, want men knoopte toch ook betrekkingen met Moskou aan? Van Chinese kant ontkwam Bonn boven dien aan de tegenhanger van deze doctrine, de zogenaamde één-China- doctrine, want de Bondsrepubliek er kende Tsjang Kai-Sjeks regime op Formosa niet. In dit verband moet overigens worden opgemerkt, dat het gehele probleem in elk ge"al tot na de ver kiezingen in de Verenigde Staten in de ijskast zal blijven staan. Opperman valt van torenflat De 34-jarige gehuwde opperman H. Schreuder uit Leeuwarden is gis teren na een val van 22 meter van de achtste verdieping van een in aanbouw zijnde torenflat aan de Groninger Straatweg in Leeuwarden aan de bekomen verwondingen over- De opperman was bezig door mid del van een hijskraan een aantal bekistingstukken te transporteren. Op onverklaarbare wijze kwamen de jukken in beweging en de heer Schreuder bleef achter een daarvan haken. Het zwaargewonde slachtof fer werd na zijn val ook nog getrof- De voormalige Kantangese presi dent Moise Tsjombe is vannacht de vierde premier van Kongo gewor den, nadat een decreet van presi dent Kasavoeboe tot vorming van de nieuwe regering was mede-onder tekend door enige leden van de oude regering, die echter niet met name zyn genoemd. In de nieuwe, elf leden tellende regering bekleedt Tsjombe behalve het premierschap ook de functies van minister van Buitenlandse Zaken, Voorlichting en Buitenlandse Handel. De demissionaire premier, Adoela, heeft vandaag in een perscommu niqué gezegd, dat hem nog niet was verzocht het presidentiële decreet mede te ondertekenen. Hij was in elk geval niet van plan het te doen. Volgens het persbureau Reuter is het nog steeds niet duidelijk, wie de mede-ondertekenaars dan wel zijn. De grondwet laat wel toe, dat de vice-premier of twee andere minis ters in plaats van Adoela tekenen. In de nieuwe regering is Albert Kalondji, de vroegere zelfuitgeroe- pen „koning" van de diamantrijke provincie Kasai, minister van Land bouw. Godefroid Moenongo, de vroegere minister van Binnenlandse Zaken en „sterke man" in Elisabeth- stad, bekleedt thans dezelfde functie in de nieuwe Kongolese regering. Het Kabinet van Tsjombe ziet er verder als volgt uit: Financiën: Dominque Ndinga: Mijnen en Ener gie: Adolphe Kisjwe: Openbare Gezondheid: André Loebaja; Open bare Werken en Vervoer: Jean Jules Kidisjo: Justitie: Leon Maboe- leo: Economische Zaken: Jean Ebo- siri: Onderwijs: Frederic Balondji; Jeugdzaken en Sport: Joseph Nda- Zowel Tsjombe als Kalondji is vorige maand in Kongo terugge keerd na een ballingschap in Europa. Adoela heeft gezegd, dat in tegen stelling tot wat beweerd was. hij in het geheel niet de bedoeling heeft gehad het decreet van Kasavoeboe nirt mede te ondertekenen. Tsjombe heeft gisteravond in een radio-toespraak gezegd, dat zijn regering zal streven naar „natio nale verzoening". Het ministerie van Defensie in zyn regering wordt overgenomen door een speciale commissie onder leiding van president Kasavoeboe. De Westduitse bondskanselier I genomen kort voor het diner, dat Erhard brengt een bezoek aan de Deense regering haar gast Denemarken. Deze foto werd aanbood. Van links naar rechts In verband met de apartheid in Zuid-Afrika: mevr. Krag. de echtgenote van de Deense premier Otto Krag (in het midden). Rechts prof Erhard. (Van onze correspondent in Londen) Terwijl de journalisten gisteravond zaten te wachten op de dage lijkse, nogal karige informaties over de Gemenebest-conferentie, werden zij opgeschrikt door het luide geraas van naderende brand weerwagens, die vlak bij Marlborough House stilhielden. Even later vertrokken ze weer. Het was een vals alarm. Ook voor de verzamelde persschare, die erop gerekend had dat het brandende probleem van Zuid-Rhodesië gisteren aan de orde zou komen, ivas dit een vals alarm, ivant het agendapunt dat de voortgang behandelt van Britse koloniën op hun weg naar onafhankelijkheid, zou waarschijnlijk pas vanmiddag aan de beurt komen. Toch was er even vuurwerk, toen Albert Margai, de premier van Sierra Leone, een aanval deed op de hou ding van de oudere Gemenebest-lan den ten opzichte van Zuid-Afrika. Hy beschuldigde sommige, niet door hem bij name genoemde landen ervan, dat zij financiële winsten belangrijker vinden dan overwegingen van men selijkheid. Hij zei dat de politieke situatie in Zuid-Afrika en Zuid-Rhodesië snel verergert en dat er tijdens de confe rentie enkel? huichelachtige redevoe- De aftredende secretaris-gene raal van de NAVO. mr. D. U. Stikker, die op het ogenblik een afscheidsreis maakt door de di verse NAVO-landen, is gister middag met zijn echtgenote door H.M. Koningin Juliana in het paleis Soestdijk ontvangen. Mr. Stikker, die zich na zijn aftreden in zijn villa in noord-Italië zal vestigen, vertrok gisteravond naar Parijs ringen zijn gehouden. Sir Robert Menzies, de Australische premier, had, zo zei hij, steun toegezegd aan Malesië in verband met de Indone sische dreiging en Margai hoopte dat Menzies ook zou willen meewerken aan het herstel van de menselijke waardigheid in Zuid-Afrika. Maar, zei Margai, Menzies opmerkingen schenen te dienen als een vertragen de factor in verband met de grote be leggingen in Zuid-Afrika van zekere landen. De an'dere Afrikaanse premiers zouden, volgens het uitgelekte ver slag, door een hoofdknik hun instem ming te kennen hebben gegeven met Margai's betoog, toen deze aandrong op de grootst mogelijke openhartig heid gedurende de eerstvolgende da gen en op de positievere houding van Engeland betreffende eventuele eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika. Andere Afrikaanse leiders eisten ook economische sancties. Maar president Nkroemah van Ghana, de eerste spreker gedurende de algemene be schouwingen over de internationale toestand, sprak op gematigder toon dan verwacht was. Hij gewaagde van de noodzaak voor de rijkere landen de armere te helpen. De bewering dat de Afrikaanse leiders na Margai's rede in ver voering zouden zijn opgesprongen om Margai uit dankbaarheid voor zijn woorden te omhelzen, was echter volkomen uit de lucht ge grepen. Elke demonstratie blijft in deze besprekingen achterwege. Sommige verslagen over de confe rentie moeten dan ook met een korreltje zout genomen worden. De toon van alle sprekers, inclu sief Margai, was vriendschappelijk, zoals het in een „familiebijeen komst", zoals deze conferentie het liefst wordt omschreven, betaamt. Natuurlijk deinzen sommige Geme nebest-leiders er niet voor terug har de waarheden te laten horen. Maar dit neemt niet weg dat de sfeer op de conferentie zeer vriendelijk is. Er bestaat algemene sympathie voor Maleisië in zijn afweer tegen de In donesische agressie. Premier Sir Aboebakar Kafawa Balewa van Ni geria zeide, dat Maleisië met zijn tien miljoen inwoners geen partij is voor Indonesië met homderdmiljoen inwoners. Hij zei ook dat het tijd is dat China in de Verenigde Naties wordt opgenomen. Voor het overige kwam er wat het Gemenebest betreft een oud denk beeld op de proppen, n.l. de oprich ting van een permanent secretariaat. Voor en kort na de oorlog had Sir Robert Menzies ditzelfde denkbeeld geopperd, dat toen echter door het oude Gemenebest verworpen werd, omdat men er over 't algemeen niets voor voelde van het Gemenebest een instituut te maken. Allen die gisteren het woord voerden, stemden echter in met het idee dat door Nkroemah als eerste preker werd aangeroerd. Vooral onder de Afrikaanse minis ters bestond er een zekere geestdrift voor een dergelijk secretariaat. Later zal de conferentie deze zaak, naar verwacht wordt, concreter formu leren. Sommige zien dit secretariaat als een clearing-house voor handel, technische hulp en ontwikkeling. Aangezien Londen het centrum is voor alle verbindingen met het Ge menebest, zou het logisch zijn het secretariaat, indien het er ooit komt, daar te vestigen. Maar dan is er het bezwaar dat het erop zou lijken alsof Engeland nog steeds het moederland is, zoals in de koloniale tijd. Het zou dus misschien ergens anders moeten komen. En of dan kan, weet nie mand. Advertentie Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voorde doe-het-zelver. 2x per week vers Vijftien verschillende soorten: 50% vlees (1.20. per kilo) of 10% vlees. Fijn, middel of grof. Extra gevitamineerd voor jonge honden. Voermout als complete maaltijd. Zes verschillende soorten koekjes, w.o. merg- pijpjes en leverkluifjes. Op u na is Vlieland de beste vriend van uw hond weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) De 49-jarige hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. in Parijs is vorige maand wegens verduistering van ongeveer f90.000, op staande voet ontslagen. Een begin juni uitgevoerde rou tine-controle van de kas bracht aan het licht, dat er een aanzienlijk be drag ontbrak. Na een uitvoeriger onderzoek gaf de leider van de K.L.M.-vestiging in de Franse hoofdstad toe, dat hij het zelf was geweest, die zich aan de contanten had vergrepen. Volgens de persdienst van de maatschappij is hij tot zijn daad gekomen „omdat hij pech had ge had met een privé-transactie". Waaruit die transactie bestond wilde men niet zeggen. Men wenste zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan de affaire te geven, teneinde de ontslagen employé het vinden van een nieuwe werkkring niet onmoge lijk te maken. Om die reden is ook geen aangifte bij de Justitie gedaan. Wel heeft de man een verklaring moeten tekenen, waarin hij aan ae KLM-directie schuld bekent en be looft het verduisterde geld zo spoe dig mogelijk te zullen vergoeden. Tot zijn opvolger is de heer A. Posthumus benoemd. Voor VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES AE.G IGNES - INDESIT RONDO EEMCO N.V. WS Uit het Leidsch Dagblad van 11 Julij 1864: Vrijdag, 8 Julij, genoot de heer B. M. Beuth het voor recht het 25-jarig huwelijks feest te vieren, maar ook te vens van z\jn betrekking als voorlezer der Isr. Gemeente i alhier. In het departement Pas de Calais heerscht een epide mische ziekte onder de ha zen. Men heeft sedert 3 we- ken 80 doode hazen gevon- 4 den, en men berekent dat het t aantal slagtoffers ruim 10- t maal zo groot is.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1