CA ZONDER HAAST EN ANGST OP WEG NAAR ZON EN BERGEN Eva achter het stuur NIET SLECHTER DAN DE MAN. Verdere Amerikaanse penetratie in Europa „Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 juli 1964 Derde blad no. 31307 Als men een vakantiereis met de auto wil doen slagen, dan moet |i goed worden voorbereid Een vakantietocht voor u betekent im- jers allerminst vakantie voor uw auto. Hij wordt in deze weken vaak zwaarder afgebeuld dan in welke xriode van het jaar ook. Gewend aan het vlakke land, wordt hij Ui de bergen ingestuurd Zijn dagelijkse korte ritten worden ver- mngen door lange snelle dagtochten. Het aanvullend gewicht van louw en kroost zou hij wellicht nog net hebben kunnen torsen laar de dan propvol gestouwde kofferruimte kan hem juist door \e knieën doen gaan. Dit verlangen van optimale prestaties kan fataal zijn als uw ionwe vierwieler niet in hart en nieren gezond is. Voer geen struis- pgelpolitiek door te zeggen, dat uw motor tijdens uw dagelijks yerk nog tevreden zoemt als een honing vergarend bijtje, want de sluimerende mankementen worden bij zon vakantie-"tour de bree" vaak klaar wakker en als ook uw ogen dan pas open gaan, -Jan kunt u er staat op maken dat tenminste één uwer kostelijke \akantiedagen verandert in een kostbare. Dit kan de glans aan uw Ijrije weken ontnemen. Voor u aan de rit van het jaar begint, moet u even controleren of uw tniinepomp van uw auto nog goed functioneert ,of de ventilateurriem de Oorgeschreven spanning heeft en geen potentiële breuken vertoont. Of de Oca in goede staat is. Of de banden nog voldoende profilering hebben. En l bet boordgereedschap nog wel compleet is, daar men dit vaak pas dan Ijniyk mist als men het nodig heeft. Zelfs het bestijgen en het af dalen van de Grossglocknerpas waarvan u hier de top ziet in een grootse omlijsting van besneeuwde bergen behoe ven ook voor de onervaren bergrijder geen moeilijkheden op te leveren. ■Eigenlijk zijn er nog heel wat on- rdelen meer, die u zou moeten Jintroleren om te zien of uw auto [opgewassen tegen de zware taak i hem waoht, maar mist u daar- de lust, de tijd of de nodige dan kunt u van al deze i afkomen door uw wagen gron- e door uw dealer te laten nakijken {hem te laten keuren door een der frkeers- of vervoersbonden. [Wacht hiermee echter niet tot het i nippertje, want u is heus niet enige die er per auto op uit wil een. ,j de verkeersbonden kunt u zich laten inlichten omtrent de te 'fogen routes en eigenlijk over alles fet u op reis nodig kunt hebben. naar verhouding klein be- kunt u zich ook laten verzeke- i tegen bijna elke narigheid, die [onderweg kan overkomen. Bagageruimten zouden eigenlijk 1er rekbaar elastiek moeten i al datgene te kunnen her- teren wat u en uw huisgenoten eigenlijk wel zouden willen Hoe minder u meeneemt, hoe meer ezier u er van hebt, want het is ettiger een beperkt aantal dingen makkelijk bij de hand te hebben i propvol gestouwd laadruim, n een groot deel van de in- oud telkens op grasmat, heide of los moet worden geëtaleerd om het rlangde voorwerp op te diepen, oud er ook rekening mee, dat de lullen, die overdag in de wagen mdslingeren 's nachts in de koffer- rimte kunnen worden weggesloten in einde eventuele zwijntjesjagers let tot auto-inbraak te verleiden. In ieder geval moet u voor één :n plaatsje openhouden. Na- voor een pakketje reserve- ndérdelen, dat men net zo groot of klein kan maken als men zelf maar waarin een ventüateur- n, een stel bougies, een doosje ïkeringen, wat contactpunten en en volledige set lampjes zeker niet ontbreken. .1 goed met uw garagehouder verweg kunt, bestaat er zelfs de aogelijkheid, dat hij u zo'n reispak bruikleen meegeeft. Bij onverhoopte pech kunnen der gelijke onderdelen voor u een veel- toud van hun waarde vertegenwoor- |igen. vooral als het dealernet van ïw wagenmerk in het te bezoeken Vakantieland mazen vertoont. En dat geldt evenzeer als u zelf lot de technische analfabeten zou behoren, want in zo'n geval bestaat er nog altijd de kans, dat een half- <fas monteur uit het naburigste ge hucht of een plaatselijke hoefsmid u met de meegebrachte motoringre- Ülënten uit de brand kan helpen. Toch is er niets tegen en alles vóór te zeggen, dat u de dealers- Hjstcn van de te bezoeken landen •an uw autopapieren toevoegt. En eigenlijk kunt u ook een reser veblik met benzine, een bus olie, een gevarendriehoek (in sommige lan den zelfs verplicht), een sleepkabel en een EHBO-doos niet ontberen. Reserveer ook wat plaats voor een extra dosis voorzichtigheid. Kijk uit Het rijden op de (Duitse) Auto bahnen ondanks alles een snel traject om zeer zuidelijk gelegen Ivakantie-oorden te bereiken is in bet zomerseizoen geen sinecure. Het tempo ligt er aanzienlijk hoger dan op onze autowegen en de vele onge- jjoutineerde rijders, die het wegver keer dan larderen, vormen er net •ulke onberekenbare factoren als 'tijdens het weekeinde-verkeer binnen onze landsgrenzen. Daarbij komen dan nog de vrachtmastodonten, die in dit geweef op de soms sterk gol vende wegdekken niet van hun uit gestippelde gemiddelden willen af leken. De bestuurders van deze op rubber geschoeide goederentreinen zien zich met een „tienbak" en het kolossale gewicht van hun voertui gen gesteld voor een veel ingewikkel der schakel- en ruim te techniek dan nun personenwagen-collega's en on- t verwachte uitschieters naar de lin- j kerrijbaan kunnen daarvan het ge- volg zijn. Om al deze redenen dienen in- naalpogingen met de grootste om zichtigheid te worden genomen en in het fileverkeer moeten de af standen tot de voorliggers eens zo groot zijn als in het normale verkeert En wie eenmaal in het Autobahn- schuitje zit, moet meevaren, want de vluchtstroken, indlien aanwezig, zijn er niet als bij ons om even te stoppen, laat staan pauzeren, maar mogen uitsluitend gebruikt worden in geval van pech. Behoort u zelf tot het gilde der „kilometervreters" wier hoogste ge lukzaligheid het is om na afloop van de vakantie te kunnen verklaren, dat him dagrecords met-vier cijfers moeten worden neergeschreven, dan beklagen we niet alleen u, maar vooral uw mede-inzittenden, die deze inspanning inplaats van ont spanning hebben moeten meebele- Wie niet uitsluitend naar het asfalt wenst te turen, dat in het buitenland trouwens veelal slechter is dan bij ons, maar ook nog iets van de schoonheid der natuur in zich wenst op te nemen, dient zijn dagtrajecten tot hooguit letwel hooguit 600 kilometer te beper ken en hoogstens om de 150 kilome ter voor een vaste of vloeibare lichaamsrestauratie te zorgen. En zou u gedwongen wordfen tot een tweegevecht met Klaas Vaak, beslis dit duel dan niet van achter het autostuur, want door even te stop pen jaagt u hem dikwijls meteen op de vlucht. Al ervaart men in het nerveuze verkeer der Duitse snelwegen dan ook nog niet de begeerde vakantie rust, de Autobahnen behoeven tooh evenmin de rijstebrijberg te zijn die men voor lief moet nemen om in het luilekkerland uwer vakantiedro- men te belanden. De rijstebrij moet alleen met smaak bereid en wat joyeus geser veerd worden en dan is zo'n voor gerecht allerminst te versmaden. Houdt u daarom zoveel mogelijk aan de normale dagindéling en ver trek niet in het holst van de nacht, zeker niet als er kinderen tot uw reisgezelschap behoren. Geniet op uw gemak van een hapje of een fris-drankje op een terrasje van een der Rasthauser, die men langs de autowegen vindt, of maak een gezellig picknickpartijtje rond de ruwe tafels op de officiële parkeer plaatsen. Kleed u zodanig, dat u geen hin der van knellende riemen, schoenen of boorden heeft als u achter de volant zit, want kleine ongerief lijkheden aan het begin van de dag kunnen tegen de avond ware kwel lingen worden. Muggen De vakantietijd is ook de tijd van de muggen en de vliegen. Een voort snellende auto blijkt dikwijls een betere vliegenvanger dan het voor werp, dat als zodanig dienst doet in uw huiskamer. Na een zomerrit in straf tempo is uw voorruit vaak het toonbeeld van een bloederig muggenslachtveld. dat u het zo noodzakelijke uitzicht steeds meer vertroebelt. Een bezoek aan een benzinepomp met een hulp vaardige bediende kan dit euvel bij tijd en wijle verhelpen, al geniet u meestal niet lang van zo'n afge- sponsde ruit, omdat weldra de eer ste netvleugelige slachtoffers weder om sneuvelen op dit doorzichtige veld van eer. Hoedt u ook voor het muggenge- vaar, dat uw radiateur bedreigt. De nauwe openingen van uw koelwa tersysteem fungeren namelijk niet alleen als prima fuiken voor uw zoemende rustbelagers, maar zij vormen tevens het kerkhof van vele muggenlfjken en als deze begraaf plaats tot een massagraf van enige proportie is aangegroeid, dan kan dit de temperatuur van uw koel water door gebrek aan luchtcircula- tie tot boven de rode streep doen stijgen. Er zit dan niets anders op dan de overledenen uit hun laatste rust plaats te verwij deren, daar een der gelijke grafschennis onontbeerlijk is voor het juist functioneren van het koelwatersysteem van uw gemotori seerd vervoermiddel. Geen angst Wie zijn stuurmanskunst alleen nog maar op vlakke wegen placht uit te oefenen, behoeft tegen het rijden in Alpenland of ander sterk geaccidenteerd terrein niet als tegen een berg op te zien. Het valt heus wel mee. Het beste kunt u op zo'n tocht uw hoogste versnelling maar een snip perdag geven, zij zal er toch vrijwel niet aan te pas komen, want de tac tiek van het bergrijden is vooral tijdig terugschakelen. Als de naald van uw snelheids meter het vertikt om naar hoger regionen te gaan wanneer u meer gas geeft, wordt het de hoogste tijd om van drie naar twee, of van twee naar één terug te gaan. Op deze wijze zult u over het algemeen wei nig moeite hebben om welke Euro pese pas dan ook te beklimmen. Maar nu komt de moeilijker afda ling. Tenzij u zelfmoordplannen hebt mag dit nimmer het is trouwens verboden met afgezette motor geschieden, want de hoofd bron van uw remkracht dient de motor, ingeschakeld op een der lagere versnellingen, te leveren. De wiel remmen komen pas in de tweede plaats aan bod. Rem vóór een scherpe bocht of hair-pin en dus niet in de bocht zo nodig af met enkele forse drukken op het rem pedaal, want een langdurig gebruik van dit pedaal is funest voor uw remmen. En laat ook het koppe lingspedaal zoveel mogelijk met rust. Rijds vooral uiterst rechts, want bergwegen zijn meestal een aan eenschakeling van onoverzichtelijke bochten. Mocht het koelwater toch tot kookhitte komen, dan is dit nog allerminst een reden om uw hoofd niet koel te houden. Zet de wagen aan de kant en open de motorkap om het afkoelproces sneller te doen verlopen. Hetzelfde geldt bij het zich voor doen van gasbelvorming in de ben zineleiding vapour-lock)waarbij een afgeslagen motor niet meer wil starten. Put uw accu dan niet uit met nutteloze startpogingen, maar geniet een twintig minuten van het fraaie uitzicht, waarvan u als be stuurder toch al zoveel mist, en daarna zullen de kuren van de motor wel weer zijn verdwenen. Auto-industrie in beweging De Amerikaanse Chrysler-fabrie- ken hebben door aankoop 30 pet der stemgerechtigde en 50 pet der niet- stemgerechtigde aandelen van d( Engelse Rootes-groep verworven er daarmede een tweede steunpunt in de Europese auto-industrie gekregen. Ohrijsler heeft de laatste jaren de wind behoorlijk in de zeilen gehad en ontwikkelt niet alleen in de Ver. Staten, maar ook daarbuiten een opmerkelijke activiteit. Naar het voorbeeld van de andere twee leden van de Grote Amerikaan se Drie, die elk met twee fabrieken 'n belangrijk aandeel in de Europese auto-industrie hebben, General Mo tors met Vauxhall en Opel en Ford met de fabrieken te Dagenham Keulen, zocht ook Chrysler reeds ja ren naar Europese nederzettingen. Pogingen om met de inmiddels ge liquideerde Borgward-f abrieken tot een akkoord te komen leden echter schipbreuk en toen in Duitsland geen geschikte partner ie vinden bleek, richtte Chrysler het oog op Frank rijk. Invloed Simca had indertijd de Franse Fordfabrieken in Parijs aan zich ondergeschikt gemaakt, waarvoor Ford een aandelenpakket van ca. 2C pet. in de Simcafabrieken verwierf. Chrysler begon met deze aandelen van Ford over te nemen, hetgeen reeds tot een nauwe Chrysler-Simca samenwerking leidde, maar de Ame rikaanse indringer, zoals president De Gaulle hem noemde, rustte niet voor hij de meerderheid der aande len in zijn bezit had en daarmee be slissende invloed op de leiding kon uitoefenen. Chrysler heeft nu een tweede, wel iswaar nog schuchtere, stap op Euro pese bodem gedaan door bezit te men van een deel van de Engelse Rootesgroep, die vier personenwa gen fabrieken omvat, nl. Hillman, Humber, Sunbeam en Singer. En met het Franse voorbeeld voor ogen het lang niet denkbeeldig zijn, dat eindelijk ook deze Engelse combina- Concentratie Dat het ook in Europa tot een grotere concentratie van automobiel fabrieken moet komen, is een duide- i ljjke zaak. Slechts groot-machten zullen de steeds groter wordende Natuurlijk weer een vrouw achter het stuur Het klinkt nog dikwijls (hoge lijk oneerbiedig) binnen de stalen beslotenheid van een huisje op wielen. Maar van een algemeen standpunt, dat het onverantwoord zou zijn om een rijbewijs in vrou wenhanden te geven, is geen sprake meer. Integendeel Geen enkele verkeersonderzoe- ker is tot een negatieve uitspraak gekomen over het rijdend deelne men aan het verkeer door Eva's dochteren. Er is zelfs een onmis kenbare tendens bij dergelijke on derzoekingen, dat de mannelijke automobilist er slechter afkomt dan de vrouw achter het stuur. Er is in het algemeen gesproken een wezenlijk verschil. Het ware ka rakter van de mens wordt nergens zo goed ontbolsterd als juist achter het stuur van een auto. Zodra de man zich omhult met het stalen harnas van zijn voertuig, voelt hij zich als een ridder uit de twintigste eeuw. die zich aangordt voor het nooi. Het laagje politoer beschaving wordt door het accuzuur weggevaagd-. Hij voert een privé- steekvlam met elke andere verkeers deelnemer. Hij geeft zijn paard de sporen als een ander hem passeert. Hij legt bij elk op groen springend verkeerslicht terstond de zweep er over. En hij heft dreigend zijn lans op als er iets van links komt. Hij ziet alleen nog de belagende voertui gen. Voorzichtig Bij de vrouw daarentegen roept zo'n stalen omhulsel geen reminicen- cies op aan het verleden. Zü ziet in de auto, wat het wezenlijk wil zijn: een plezierig gebruiksvoorwerp om zich gemakkelijk te verplaatsen, waarbij de topsnelheid haar maar matig of in het geheel niet interes seert. Ze vindt tachtig kilometer al prachtig genoeg. Waarom zal ze weg spuiten bij een verkeerslicht? Ze heeft nog tijd genoeg. Zonder enige wrevel stopt ze voor een doordrukker van links, overwegende, dat die wel licht meer haast heeft dan zij. Het dringt ook tot de vrouw dieper door, dat zij haar spullen gaaf moet hou den. Want elke reparatie kast geld en ongerief. Daarom wacht ze liever met inhalen tot er geen risico meer is. Ze houdt ook beter afstand. Goed vrouwen mogen dan iets ge ringere natuurlijke aanleg voor het rijden hebben en een tikkeltje minder technisch gevoel, de grotere dosis voorzichtigheid, die ze aan de dag leggen, weegt daar ruimschoots te genop. Diverse statistieken wijzen er dan ook op, dat vrouwen minder brokken, en vooral minder ernstige brokken maken. Nu hebben mannen heel sterk de eigenschap te denken, "dat zij alléén heel goed rijden en iedere andere automobilist die zich niet bij die rij stijl aanpast, rijdt als een sukkel, of een smid ofeen „vrouw". Juist deze verheerlijking van het Ego doet ons soms heel sterk twij felen of het met ons verkeer, dat im mers een samenspel moet zijn, wel ooit goed komt. Vrouwen veroveren de auto Vrouwen rijden anders: zachtmoediger, kalmer, voorzichtiger maar daarom behoeft haar rijstijl nog geen blaam te treffen! Integendeel, want zij rijden ook veiliger dan mannen. Lieve Kenau Ei- heerst een volslagen wanbegrip van de meeste mannen ten opzichte van de vrouwelijke rijstijl. De vrouw verloochent haar karakter in de auto niet. Zij wordt verondérsteld in huis lief en zacht te zijn. Hoe kan men dan verlangen, dat ze zich het volgend ogenblik als een Kenau op de weg Maar hoe mannen ook over de rij stijl van de andere sekse mogen den ken, zij zullen zich er toch mee moe- dat in de toekomst nog veel meer lieftallige handen het stuurwiel zullen omklemmen. De tijd dat de automobiel uitslui tend het domein van de man was, is voorgoed voorbij. In Frankrijk is in tien jaar (van 1952 tot 1962) het aantal vrouwen met een rijbewijs gestegen van 16 tot 39To van het totaal. In West-Duitsland kwam in 1950 nog slechts 5% der nieuwe rijbewijzen in handen van vrouwen, in 1960 ech ter al 19 pet. In de Ver. Staten is het aantal rij dende vrouwen sinds 1956 gestegen met 53 pet., terwijl in dezelfde perio de bij de mannen slechts een toene ming van 6% viel te constateren. En in Nederland steeg het aantal aan vrouwen uitgegeven rijbewijzen van 1951—1963 van 5 tot 27 pet vani het totaal. Behagen U ziet het, de automobiel is hard bezig de vrouw te veroveren. Nee, be weerde een Franse autofabrikant, het is niet de automobiel, die de vrouwen verovert, maar de vrouwen veroveren de automobiel. En dat is inderdaad juister. Want in het eerste geval za ten we nu nog met die somber ge kleurde en wat triest ingerichte auto's van enkele tientallen jaren terug. De invloed van de vrouw op de constructie van de auto is zo groot geworden, dat de ontwerpers al van af het eerste stadium af, rekening houden met haar ideeën. Het uiter lijk van de wagen moet er aantrek kelijk uitzien, waarbij de kleur een grote rol speelt. Er zijn tijden ge weest, dat de auto's alleen maar in zwart waren te verkrijgen. Sommige grote fabrieken hebben nu een keuze uit meer dan honderd kleurencombi naties. Van Panama-geel tot keizer lijk kastanje-bruin. De kleurloze bekleding is nu smaakvol en fleurig, wamt de vrouw wenst het auto-interieur gezellig comfortabel als haar woning. De stoelen zijn zacht als fauteuls hebben geen ruwe kanten meer, de nylon kousen kunnen beschadigen. De deurknoppen zijn zo geconstru eerd, dat japonnen en handschoenen er niet meer achter kunnen haken. De elegante nagels worden niet meer beschadigd door harde dashbord- opperatuur. De hele inrichting van de auto staat dan ook in het motto van „Be haag de vrouw". Microfoons Men heeft in een geëxposeerde nieuwe auto eens heimelijk micro foontjes opgesteld om te horen, wat de dames van het nieuwe model von- Er werd tijdens deze discussie geen woord gerept over prijs, vermogen of andere technische gegevens, maar wel maakten de dames zich druk over het volume van het handschoenenkastje, over de vorm van de stoelen, over het gemak der schakeling en of er een kind tussen twee volwassenen op de voorbank zou passen. Ook bij de keuze van een te kopen auto spreekt de vrouw des huizes een hartig woordje mee. Ze wordt door de man niet meer beschouwd als een achterbankpassagiere. Wat kleur, be kleding en accessoires betreft, heeft ze vaak een beslissende stem, terwijl de heer des huizes het mechanische deel voor zijn rekening neemt. Bij een in 1962 in Frankrijk gehou den enquête bleek, dat van de hon derd gehuwde mannen die een auto kochten 49% rekening hield met de opinie van zijn echtgenote, 39% maakte zelfs de demonstratierit in gezelschap van zijn gade. Ongeveer 55% der vrouwen ging volledig akkoord met de keuze van de man, 15% stelde zich tevreden met de kleur te kiezen, eveneens 15% be kende niet door de man bij de keuze te zijn geraadpleegd en slechts 5% stond lijnrecht tegenover de keuze van haar man. De vrouw dringt steeds verder door in de wereld van de automobiel. concurrentie kunnen volhouden. Borgward viel reeds enkele jaren ge leden als een der eerste spectaculaire groep weer boven op komen en DKW ging op in Daimler-Benz als onder deel van het grote Flick-concern. Thans gaat het de meeste Europese autofabrieken nog wel naar den vle ze, omdat de vraag naar nieuwe per sonenauto's momenteel groter is dan ooit tevoren, maar zodra de eerste symptonen van een verzadiging van de markt zich zullen voordoen, kun nen brokken niet uitblijven. In Frankrijk voelt men reeds het eerste onbehagen opkomen als ge volg van de grote concurrentie der Europese Amerikanen, nl. de Vaux hall Viva, de Opel Kadett, de Ford Cortina en de Ford Taunus 12m, mededingers die niet alleen de Fran se afzet op de exportmarkten terug dringen, maar die ook, als gevolg van de steeds ruimere mvoerbepalingen in verband met de E.E.G. op de Franse thuismarkt steeds meer wor den gezien. Fusiegeruchten doemen dan ook al weer op in de vorm van een samen gaan van Peugeot en Citroën. Hoe dit ook zij, in ieder geval staat vast, dat alle drie de Amerikaanse reuzen nu op twee benen op Europese grond hebben gezet en dat het tijd wordt, dat de Europese industrie te genmaatregelen gaat nemen, wil ze niet onder de zevenmijlslaarzen van deze giganten worden verpletterd. Advertentie Druppeltjes autonieuws Elf duizend gulden in prijs ver hoogd is de Mercedes 600 Pullman, die nu f 85.000 kost. De standaard uitvoering onderging een prijsstij ging van f 65.000 tot f 75.000. Renault en Panhard waren de enige fabrieken die niet deelden in de gestegen Franse personenwagen - produktie, die opliep van 378.000 in het eerste kwartaal van 1963 tot 393.000 in dezelfde periode van 1964. O Op huishoudgas wordt de motor van elke Rover 2000 drie uur lang ingedraaid. Voor verdubbeling van de pro duktie van 300 tot 600 wagens per jaar wordt de Austin Martin-La- gondafabriek in het Engelse plaats je Newport-Pagnell uitgebreid. De autotentoonstellingen te Pa rijs, Turijn, Genève en Londen zul len jaarlijkse evenementen blijven omdat de Eengelse SMMT niet ak koord gaat met een tweejaarlijkse expositie voor de Engelse hoofd stad. Evenals voor een DAF-terrein- wagen met een variomatic (auto matische versnelling) heeft het Amerikaanse leger nu ook belang stelling getoond voor een terrein- uitvoering van de BMC-minicars en wel voor de Mini-Moke (één motor van 850 cc) en de Twini- Moke (twe motoren van 1100 cc). Van de Wartburg 1000 zijn twee, iets vergrote, combinatiewagens verschenen, één in standaard- en één in luxe uitvoering. Het vouw- dak van de personenwagen is ver vangen door een stalen schuifdak. De 8 miljoenste Volkswagen is dezer dagen van de band gelopen. De 1.000.000e verscheen op 5 augus tus 1955 en de 5 miljoenste op 4 december 1961. Precies 832 auto's geraakten in 1963 in ons land te water, (ca 100 minder dan in 1962). Hierbij kwa men 42 inzittenden om het leven, Japanse Toyota's naar Nederland Binnenkort zullen in Nederland de produkten te koop zijn van de groot ste autofabriek van Azië: Toyota in Japan. Deze fabriek heeft een maan delijkse produktie van 37.000 wagens m een aantal verschillende typen. De firma Louwman en Parqui in Leid- schendam neemt de import van deze autos ter hand. De eerste zendingen kwamen dezer dagen bij het bedrijf binnen. Voorlopig zal hier te lande alleen de zwaarste uitvoering van de Japanse auto's met een cilinderin houd van ongeveer 2000 cc worden verkocht tegen de prijs van f 9.750 De Scandinavische landen zijn de enige andere Europese staten, waar de Toyota op de markt is. Advertentie PiBSOÜIIXE LEBIIGEII Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE DIENST VOOR KASBEHEER El KREDIETWEZEN iO, IEL 20Z70 I

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5