LEIDSCH DAGBLAD Nogal koele ontvangst voor LUNS in Moskou Lawine sleurt veertien klimmers van bergtop v Ook voor de minister nog vele vraagtekens Russisch plan voor permanente macht van de Ver. Naties VIJFDAAGSE SCHOOLWEEK IN DEN HAAG Eerste Europese raket gelanceerd Zending ruwe diamant zoek Opgericht T maart 1860 WOENSDAG 8 JULI 1964 No. 31306 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Gromiko ter begroeting aanwezig (Van onze speciale verslaggever) Minister Luns is in Moskou koeltjes ontvangen. De journalisten» die gistermiddag met hem meevlogen naar Rusland» waren het daar na aankomst op het vliegveld Sjere- metjewo over eens. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, stond wel onderaan detrap van de Toepolew, die het gezelschap in een non-stopvlucht van drie uur en vier minuten van Schiphol naar Moskou had gevlogen, maar een spectaculaire ontvangst werd het daardoor bepaald nog niet. Er was één Nederlands vlaggetje uitgestoken. Daar bleef het bij. aan een aantal formaliteiten onder werpen, maar de stewardess bewerk stelligde gelukkig, dat mr. Luns ten slotte toch onbelemmerd zijn ambts broeder tegemoet kon treden. De twee staatslieden stonden even later, om geven door een groepje ambtenaren en journalisten, wat bedremmeld te genover elkaar. Gromiko vroeg onze minister of hij een goede reis had gehad. Hy scheen het by de uitwis seling van deze neutrale informatie te willen laten, maar minister Luns had zich beter geprepareerd. Terwijl Nederlandse radio- en televisiemensen microfoons en camera's in zijn rich ting gestoken hielden, zei hij in het Engels iets over de betrekkingen tus sen de twee landen, die steeds zo goed waren geweest, over Peter de Grote en over het feit dat hy, mi nister Luns, de eerste Nederlandse staatsman in jaren was die Rusland bezocht. De heer Gromiko had kennelijk niet op een dergelijk toespraakje ge rekend. Hij knikte maar eens en zei, dat dit alles erg interessant was. Daarna duwde hij lachend de micro foons voor zijn gezicht weg en reed in zijn eentje terug naar Moskou. Als sollicitant Politieke gevolgen van deze start Tan onze minister kunnen wy op dit WEERBERICHT ENKELE BUIEN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien en vanavond in het zuidoosten van het land nog enige regen. Mati ge tot krachtige wind tussen zuid west en west. Koel weer. om 11.15 uur). moment nog niet overzien. Voor ons lee'.: deze ontvangst op die van een sollicitant, die een welwillend, maar nog niets verbindend gehoor vindt. Het is nog te vroeg iets over de gang van zaken hier en over de uitkomst te zeggen. Ook v tenaren vraagteken. Vol goede moed Luns, vergezeld van zijn charmante echtgenote, naar Rusland gereisd. Maar wat er uit de bus komt bij dit bezoek kan ook hij niet voorspellen. Alles gaat ditmaal anders dan onze minister gewend is. Toen de Toepo lew met een boogje om West- Duitsland, verboden gebied voor Rus sische toestellen naar Moskou vloog, wist hij nog steeds niet wat hem voor de boeg stond. Hij wist waar hy zou logeren en hy wist niet welk programma voor hem was uit gestippeld. Hoewel de ontvangst koeltjes was kon er voor de fotografen nog wel een grapje af. Tijdens de begroetingstoespraak verborg minister Gromiko de microfoons. Naar Chroesjtsjow De belangrijkste vraag was daarbij of de minister ook door premier Chroesjtsjow zal worden ontvangen. Anderhalf jaar geleden heeft Rus land minister Luns al voor een be zoek uitgenodigd. Toen een maand geleden werd geïnformeerd of hy nog van plan was te komen, zou hij als minimum eis een ontvangst door Chroesjtsjow hebben verlangd. Zyn secretaris vertelde ons, dat dit voor onze minister wel de proef op de som was voor de goede bedoelingen van Russische kant. Volgens United Press echter zou mr. Luns reeds van daag door de Russische premier wor den ontvangen. Vanochtend om tien uur Moskouse tijd is minister Luns naar het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ge gaan voor het eerste gesprek met Gromiko. Volgens de berichten was daar de sfeer hartelijk en vriend- schappelyk. Voor de leden van de Nederlandse delegatie, die hier nog niet bekende zaken komt bespreken, en voor de Nederlandse journalisten, die moeten trachten in het kielzog van de mi nister te blijven, is het verloop niet zonder spanning. Het taalprobleem is daarbij ook een punt. Wij kregen op het vliegveld van Moskou de indruk, dat de Engelse toespraak van minis ter Luns niet erg best tot zijn gehoor doordrong. En het spiekbriefje, dat hij ons in het vliegtuig had laten zien met in het Russisch zinne tjes als: Ik ben de minister van Bui tenlandse Zaken, Dank u wel. Dat is prachtig. Veel kaviaar kon hy daarbij niet gebruiken. In de knoop I De verslaggevers, die de minister niet uit het oog wilden verliezen, kwamen na de landing in een admi nistratieve knoop, die hen meteen een achterstand van anderhalf bezorgde. Terwyl minister Luns zyn ambtenaren snel werden al voerd mevrouw Luns moest onduidelijke redenen apart rijden werden wij met onze collega's an derhalf uur in een hal opgehouden. Niet, zoals men zou kunnen denken, ter controle, maar uitsluitend omdat een bepaalde voor ons gereserveerde auto niet verschenen was. Het oponthoud werd wat ons treft goedgemaakt, doordat we slag konden leggen op het enige exemplaar van het gedrukte pro gramma, dat voor mr. Luns was uit gestippeld. Mogelijk zonder volledige instemming van de ambtenaar, die het niet wist, kwamen wij aan de weet, dat de minister na zijn bezork aan Gromiko, vanmiddag met zijn echtgenote zou lunchen bij de Gro- miko's. Daarna stond een rondrit door de stad en een balletvoorstel ling op het programma. Morgen wordt de dag gevuld met bezoeken aan toeristische attracties. Vrijdag gaat men naar Leningrad, zaterdag naar Kiew, Maandag dineren bij mi nister Gromiko en voor half tien 's avonds van die dag vermeldt het programma: gereed zyn voor een mogelijk televisie-optreden. De Ne derlandse kolonie krijgt donderdag avond in onze ambassade de gele genheid minister Luns de hand te schudden. Levenslang voor Paques De 50-jarige voormalige NAVO- functionaris Georges Paques is gis teren in Parijs wegens verraad ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. De openbare aanklager had de doodstraf geëist. Paques werd schul dig bevonden aan spionage voor de Sowjet-Unie. Hy had toegegeven aan functionarissen van de Russische ambassade jarenlang documenten te hebben gegeven. „INDONESIË zal genaaste bedrijven nooit teruggeven" De Indonesische minister van Voorlichting, dr. Roeslan Abdoelgani, heeft in Djambi (zuid-Sumatra) ge zegd, dat Indonesië de vroegere Ne derlandse maatschappijen die het heeft genationaliseerd, nooit zal te ruggeven. „Het Indonesische volk moet de Nederlanders goed in de ga ten houden in het bijzonder nu de ~M.. w.Nederlandse minister van Buiten- grote risico's op zich te hebben ge- i landse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, nomen voor wat hy als een heilige Indonesië zal bezoeken", aldus mi- missie zag, een menselijke en reli- nister Abdoelgani. gieuze plicht de mensheid voor oorlog „De Nederlanders proberen nu hun te behoeden en de vrede te bewaren.1 oude maatschappijen terug te krij- „Rusland betekent niets voor mij. Het I gen, die volgens hen nog altijd van marxisme is niets voor mij". hen zijn. Deze Nederlandse gedach- tengang is werkelijk heel dwaas", zei In zijn laatste verklaring hij Slot pag. 2 de Indonesische minister. Overstromingen in noord-Japan Overstromingen in noord-Japan hebben drie mensen het leven gekost. Voorts zijn er 53 bruggen weggespoeld en duizenden huizen ondergelopen Hetzelfde gebied is vorige maand door een aardbeving geteisterd. Zeven mensen worden vermist. Geen Cyprioot naar Genève President Makarios zendt geen ver tegenwoordiger naar de besprekingen in Genève over de Cyprische kwestie, zo is officieel in Nicosia meegedeeld. Hij is van mening, dat er geen nut tig doel mee gedienc zou zijn en vreest, dat de Geneefse conferentie het vraagstuk te veel buiten het ver band van de V.N. zal brengen. Bozon een der slachtoffers Veertien bergbeklimmers, on der wie de skikampioen Charles Bozon, zijn gisteren om het le ven gekomen toen zij op de Ai guille Verte, een ruim 4009 me ter hoge bergtop in het Mont Blanc-massief, door een lawine werden meegesleurd. Bergpolitie, die gezien had hoe de enorme massa sneeuw De Sowjet-Unie heeft Ame rika en Engeland bijzonderhe den verstrekt over een voorstel voor een permanente VN-strijd- macht. Dit geschiedde gisteren bij monde van de leider van de Russische delegatie bij de Ver. Naties, Fedorenko, die een on derhoud had met de leiders van de Amerikaanse en Britse dele gaties, resp. Adlai Stevenson en Sir Patrick Dean. Later sprak hij ook met secretaris-generaal Oe Thant. De voorzitter van de Amerikaan- senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, senator Ful- bright, heeft al te kennen gegeven, dat Amerika het Russische voorstel welwillend zal overwegen. Het „State Department" (Buitenlandse Zaken) liet meedelen, dat de Ver. Staten het Russische voorstel niet catego risch verwerpen, een voorzichtige omschryving voor de bereidheid het plan van Moskou te bestuderen. De Russische wens de VN-strydmacht ondergeschikt te maken aan de Vei ligheidsraad zal echter in geen geval orden ingewilligd omdat de Russi- 9 JULI Zon op: 4.31 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 4.09 uur; onder: 21.22 u. Hoogwater te Katwyk te 2.36 en 15.09 uur. Laagwater te 10.48 en 23.19 uur. STRAND VERWACHTING De herfstdepressie, die vanmorgen nog een stormachtige wind en regen bracht langs de kust trekt naar Noorwegen weg. Morgen opklarin gen en op enkele plaatsen nog een bui. Afnemende, maar nog een te Krachtige westenwind. Koel, overdag 15 tot 17 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Luchtstoring van de oceaan houdt het strandweer voorlopig nog koel en wisselvallig. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) sche regering dan altyd gebruik zou kunnen maken van haar recht op veto. Overigens zijn de Westelijke reac ties niet bepaald enthousiast. Men ziet in het voorstel een streven om de rol van de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie bij het leiden van vredesoperaties te verkleinen en te komen tot een drievoudige leiding, bestaande uit vertegenwoordigers van resp. het Westen, het Sowjet- Russische blok en de niet-gebon- den mogenheden. Dit laatste is voor het Westen onaanvaardbaar. Waarnemers leiden uit de tot dus ver bekende gegevens van het Rus sische voorstel af, dat de Russen in hoofdzaak hun oude stelling herha len, dat de Veiligheidsraad het eni ge orgaan is dat tot vredesacties van de V.N. kan besluiten. Voorts stelt Moskou opnieuw, dat de com munistische landen een volledige rol in dergelijke acties moeten spelen en in de leiding moeten zijn vertegen woordigd. De „agressor" moet vol gens Moskou de rekening van der gelijke acties aan de V.N. betalen. Anderzijds heeft men geconsta teerd dat het Russische voorstel drie nieuwe aspecten vertoont: Het is de eerste maal, dat Mos kou zich officieel heeft uitgesproken voor het beginsel van de vorming van V.N.-strijdkrachten, afkomdtig van kleine en middelgrote mogend heden; vroeger vonden de Russen, dat de vijf grootste mogendheden deze troepen moesten leveren. Een ander nieuw punt is de Rus- de handhaving V.N. zich van de berghelling losmaak te. begaf zich per helikopter naar de plaats waar men de mannen het laatst had waargenomen. Hoewel men er betrekkelijk snel in slaagde de bedolven klimmers, die vijfhonderd meter door de sneeuwmassa waren meegesleurd, uit te graven, wa ren alle veertien reeds overleden. De groep bestond uit vier instruc teurs en negen jongemannen die in opleiding waren als gids. Bozon maakte als gast de beklimming van de ruim vierduizend meter hoge top mee. De 31-jarige Bozon, wiens lijk al spoedig werd gevonden, was de zoon van een bekende gids uit Cha- monix. Hij behaalde in deze plaats in 1962 het wereldkampioenschap spe ciale slalom. Een der instructeurs had tevoren in een hefschroefvliegtuig de helling verkend, waarbij hy tot de conclusie was gekomen dat het weer en de toe stand van de bergwand gunstig wa ren voor een beklimming Met ingang van het nieuwe school jaar wordt de vyfdaagse schoolweek voor alle openbare scholen in Den Haag ingevoerd. De schoolty den voor het afgelopen schooljaar, waarin een proef werd genomen, biyven van kracht. Dit besluit hebben B. en W. van Den Haag genomen op grond van de uitkomsten van de proef, die op de openbare scholen van alle takken van onderwys is gehouden. Ouders van de leerlingen gaven in overgrote meerderheid (81 procent) te kennen een vrye zaterdag voor hun kinderen te willen. van een dergelyke vredesmacht mede te bekostigen; de Sowjet-Unie heeft steeds geweigerd haar deel van de kosten van het optreden van de V.N. troepen in het Midden-Oosten en Kongo te betalen Tenslotte ziet men in het voor stel een streven van de Russen om actief deel te nemen aan de politie- sische bereidheid i militaire programma's de De Republikeinse gouverneur van Pennsylvanië. William W. Scranton (rechts) is naar de conventie van de partij in Cali- fornië vertrokken waar uitge maakt zal worden of hij dan wel senator Goldwater Republikeins tegenkandidaat van (de Demo cratische) president Johnson zal worden bij de strijd om de lei ding van de Ver. Staten gedu rende de komende vier jaren. Scranton geniet de steun van Henry Cabot Lodge (links) die uit Vietnam naar Amerika te rugkeerde om Scranton te hel pen in zijn strijd tegen Gold water. Vanaf basis in Sardinië Afgelopen maandag, ruim 3 maanden na de officiële ratifica tie van ESRO door negen Euro pese landen, is de eerste Euro pese raket voor wetenschappe lijke doeleinden met succes ge lanceerd van de lanceerbasis Salto di Quirra op Sardinië, zo is gisteren van de Europese Or ganisatie voor Ruimteonderzoek vernomen. De neuskegel van deze raket werd samengesteld in de laboratoria van het Europese centrum voor ruimte technologie (Esfcec), een onder afdeling v. Esro, die zich momenteel bevindt te Delft, en bevatte instru menten die op hoogten van 150 km en 200 km barium en ammonium in de atmosfeer hebben verspreid. De aldus ontstane wolken werden op- de grond af gemeten het verkrijgen van gegevens omtrent windstroming, temperatuur en ver- spreidingscoëfficient. Het wetenschappeiyke gedeelte van de proefnemingen werd uitge voerd onder verantwoordelykheid van het Max Planck-Instituut te München en het Astronomische Instituut te Luik, terwyi Esro zorg heeft gedragen voor de uitvoering van het experiment. Twaalf tech nici van Es tec werden belast met de lanceringscampagne, in samen werking met enkele geleerden van de wetenschappeiyke afdeling der organisatie. Voorts werkten mee de technische staf van de lanceerbasis twee Australische experts die Britse Skylark-raket. Het bedoeling dat een tweede identieke proefneming binnen enkele dagen zal worden gehouden. Salto di Quirra is een Italiaanse nationale lanceerbasis, gelegen aan de oostkust van Sardinië, die ter beschikking is gesteld van Esro tot dat deze organisatie gebruik kan gaan maken van haar eigen basis, die gevestigd zal worden te Kiru na in Zweden. Charles Bozon, die in 1962 wereldkampioen speciale slalom werd ,is een van de veertien mannen die gisteren door een la- wine werden meegesleurd en om het leven kwamen. Een zending ruwe diamant ter waarde van meer dan een miljoen gulden, per vliegtuig van Schiphol naar Shannon (Ierland) verzonden, wordt vermist. Zy was bestemd voor een Ierse firma. De zending arriveer de j.L vrijdagavond per KLM op Shannon en is zondagochtend afge haald door een jonge man, waar schijnlijk e>en buitenlander, die ervoor tekende. Hy gaf zich uit voor een vertegenwoordiger van de geadres seerde, Man en diamanten zyn sinds dien onvindbaar. Weer juwelen uit „Ritz" gestolen Steele sieraden tentoonstelden. De drie mannen kwamen in twee auto's aanrijden. Eén van de auto's zetten zy dwars op de weg waar langs slechts éénrichtingsverkeer is toegestaan. Daarna stapten zy gemas- den zy het personeel en de gasten op een afstand, plunderden de vitrines en verdwenen te voet in de richting van de nabygelegen grote boulevards. Op 17 mei j.l. werd in Ritz even met juwelen gevulde etalage inbreker hetzelfde. (9ud teuws Uit het Leidsch Dagblad van 8 July 1864: Ook te Rome heeft men de i nagedachtenis van Meyerbeer willen vieren. Het concert, i met dat doel te geven, werd i echter door de kerkelijke i autoriteiten verboden, omdat componist een Israëliet i was geweest. Zondag a.s., 's namiddags te 5 uur, zal Z.M. den Keizer van Rusland met den Groot vorst-troonopvolger op Soest- dijk aankomen en bij H.M. de Koningin-weduwe een of twee dagen vertoeven.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1