LEIDSCH DAGBLAD WURGER' VAN PARIJS VIEL DOOR DE MAND Njassaland onder naam Malawi onafhankelijk PUBLIEK WILDE HEM LYNCHEN Vlaamse oud-SS-ers hielden bedevaart in een Westduits stadje Dode man gevonden postbode in arrest Opgericht T maart 1860 MAANDAG 6 JULI 1964 No. 31304 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 110.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Zucht naar publiciteit werd hem noodlottig Zijn zucht naar publiciteit is de Wurger" van Parijs nood lottig geworden. Voor hem één keer teveel heeft hij getracht zijn naam in de krant te krijgen. Na een etmaal te zijn verhoord, heeft Lucien Leger, een 27- jarige verpleger uit een psychiatrische inrichting, zondagochtend aan de politie bekend, dat hij de elfjarige Luc Taron heeft ge wurgd en daarna 38 dagen lang pochende brieven over deze moord heeft geschreven aan de politie en de pers. Het was een spectaculair laat ste hoofdstuk voor een van de vreemdste misdaden welke Parijs sinds lang hebben opgeschrikt. Nadat het stoffelijk overschot van Luc Taron op 27 mei was gevon den in een bos in de buitenwijken, heeft de „Wurger" lange brieven geschreven aan kranten, de radio, de televisie, de vader van Luc, de politie en zelfs de minister van Veiligheid, daarin de politie tar tend en aanwijzingen verstrek kend. Hij schreef zelfs aan Scot land Yard, opperend dat Britse detectives misschien slimmer zou den zijn. Vorige week heeft de „Wurger" in het spelletje dat hij met de politie speelde, zich als muis te dicht bij de kat i' Nachtvorst in juli j .(Van onze weerkundige medewerker) In een periode, waarin zomerweer met temperaturen van 20 tot 24 gra den Celsius overdag normaal zou zijn, is van zaterdag op zondag nachtvorst gemeten. Op het vliegveld Volkel in Brabant werd iets boven de grond 1 graad vorst genoteerd. Met onze zondagen zijn wij de laatste vier weken ook niet bijzonder gelukkig, al beperkten de buien zich gisteren meest tot noord- en oost -Nederland. De laatste vier zondagen bleven in De Bilt gemiddeld 4 tot 5 graden kouder dan normaal. Opmer kelijk is het, dat de zaterdag de laat- zomers ka- WEERBERICHT WOLKENVELDEN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan wol kenvelden, maar ook opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen west en zuid west. In het algemeen iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 JULI Zon op: 4.29 uur; onder: 21.00 uur; Maan op: 2.28 uur; onder: 19.05 u. Hoogwater te Katwijk te 0.47 en 13.21 uur, laagwater te 8.51 en 21.28 STRANDVERWACHTING De grote boosdoener van het on bestendige en te koude strandweer van de laatste week, het hogedruk- centrum bij Ierland, trekt zic.h nu langzaam naar de Azoren terug. Morgen op de meeste plaatsen droog met opklaringen, maar nog een te frisse westelijke wind. Overdag 15-17 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: In de loop van deze week een geleidelijke verbete- (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) De wurger" in het Parijse hoofdbureau van politie met een van zijn ondervragers. Verleden week leende Leger wat bloed uit de inrichting in de voor stad Villejuif waar hij werkte en spatte hij er mee rond in zijn kleine auto. Vervolgens meldde hij de po litie dat zijn auto was gestolen en dat de „Wurger" hem per telefoon had verteld dat hij de auto had ont vreemd voor een moord en de wagen met bloed besmeurd had achterge laten op de boulevard Latour-Mau- burg, nabij het graf van Napoleon. De „Wurger" schreef over de auto diefstal ook aan Radio-Luxemburg. Zaterdagachten om half tien ging Leger naar het politiebureau om over de diefstal te praten. Welwillend po seerden hij bij zijn auto voor de foto grafen. Kennelijk had hij belangstel ling voor de zaak. Hij vertelde dat hij zelf het bloed had geanalyseerd iets dat hem met zijn ziekenhuiservaring niet moeilijk viel, en da bloed was. Vreemd gedrag De detectives vroegen hem hoe „de Wurger" er in was geslaagd zijn adres te weten te komen en hem in het ziekenhuis op te bellen. Zjj vroe gen zich ook af waarom zyn schoe- bloed waren besmeurd. Men had venvacht dat Leger zou antwoor den dat dit in de auto was gebeurd, maar Leger antwoordde dat het bloed op zijn schoenen was gespat toen hij patiënten een spuitje gaf. Tegen het middaguur waren de de tectives het er over eens dat Leger „een rare" was. Een van hen vertel de: „Hij antwoordde schrander op sommige vragen, maar op andere ogenblikken leek hy volkomen ge tikt". Om vier uur 's middags namen detectives Leger mee naar zijn hotel kamer aan de boulevard Latour- Maubourg. Hij vertelde dat hij alleen leefde omdat zijn vrouw werd ver pleegd in de psychiatrische inrichting te Villejuif. In de hotelkamer vond men Franse en Engelse kranten over de moord op Luc Taron en een lijst met de namen van Franse journalis ten die zich met de zaak bezighiel den. Brieven in de kamer leken van dezelfde hand te zijn als de morbide brieven van „de Wurgetr". Verbitterd Bekentenis het de ochtend bekende hij de briefschrijver te zijn. Om half tien bekende hij dat hij Luc had ontmoet bij het station Are de Triomphe van de metro en het jongetje, dat verdrietig was we gens een thuis gekregen uitbrander, had meegenomen voor een ritje in de bossen. Toen het kind was uitge stapt, luidde de bekentenis, was Le ger door moordzucht gegrepen. In sommige van zijn schampere brieven, ondertekend met vijfmaal X, had Leger beweerd vier andere slachtoffers te hebben gemaakt. Zijn Blauwbaardrol was op fantasie geba seerd. Hij heeft de politie verteld dat hü alleen maar Luc heeft vermoord De verbitterde vader van het ver moorde kind, die samen met zijn vrouw met de moordenaar is gecon fronteerd, heeft aan de pers verteld, dat het hem speet dat hij niet de eerste is geweest die de moordenaar heeft gevonden. „Ik had hem kunnen vermoorden", aldus Yves Taron. Zijn huilende vrouw vertelde: „Deze mis daad was verschrikkelijk. Mijn man en ik werden ook verdacht. Het is het einde van een nachtmerrie". Ook na zijn arrestatie scheen Leger nog op zo veel mogelijk publiciteit ge steld te zijn. Toen een batterij van camera's van de dagbladen en de te levisie op hem werd gericht, stak hij zijn duimen op en met zijn geboeide handen wees hy naar zijn ongescho ren gelaat alsof hij zich voor zijn on verzorgde uiterlijk wilde verontschul digen. Van het hoofdbureau werd Leger overgebracht naar Versailles voor verder verhoor. Toen hy het gebouw verliet, werd uit de grote menigte „moordenaar" geroepen. Leger glim lachte en wuifde. By het paleis van justitie in Versailles kreeg Leger het moeilijker. Het publiek drong op en probeerde hem uit de arrestanten wagen te trekken en hem met de vuist te bewerken. Een paar mensen lukte het Leger een stomp te geven. De politie sloeg links en rechts op het publiek in en zag ziqh gedwongen Leger het gebouw binnen te dragen. Slechts met grote moeite gelukte het twaalf politiemannen een pad naar de ingang te banen. Er bleef daarna nog veel publiek op de been. Er werd geroepen: „Lynch hem, maak hem af". Skelter schoot in het publiek: meisje gedood De zesjarige José Kuipers uit Schim men is zondagmiddag tjjdens een skelterwedstrijd in het Limburgse plaatsje vrywel op slag ge dood. De skelter van de Duitse coureur Schött kwam na een aan rijding in het publiek terecht. Le vensgevaarlijk gewond werden een zevenjarig broertje van José Kui pers en het achtjarig zoontje van de familie Meyers. Lichtgewond werden een ander zoontje van de familie Kuipers en zijn moeder, mevrouw B. Kuipers-Erkens. Allen werden in het katholiek ziekenhuis in Geleen opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens inter nationale races, waaraan Nederlan ders, Belgen, Amerikanen, Britten en Duitsers deelnamen. Het circuit was uitgezet op het heuvelachtige terrein van een villawyk van Schinnen. Na het ongeluk zijn de wedstrijden afgelast. Coureur Schött kwam tijdens een af daling op een recht stuk van het parcours in aanrijding met de skel ter van zyn landgenoot Schütt. Hy verloor de macht over het stuur, reed tegen een paal en vloog van zijn voertuig, dat de lucht inslin- gerde en onder de touwen van de afzetting door in het publiek op het trottoir terecht kwam. Het circuit was door de skelterbond goedgekeurd. In de bochten was het afgezet met strobalen en op de rechte stukken met touw. De wed strijd werd georganiseerd ten bate van het Katholiek Militair Thuis- (Van onze correspondent in Bonn) Een samenraapsel van leden van de Vlaamse beweging, de vroegere Vlaamse SS en andere Vlamingen die menen dat Adolf Hitler de kruis ridder is geweest, die de strijd aan bond tegen het communistische in lister, zijn gisteren voor een „be devaart" bijeen geweest in het mid deleeuwse stadje Münstereiffel, op grondgebied van de bondsrepubliek. Het gezelschap, waarvan sommige leden waren uitgedost in kleding stukken die aan uniformen van nationaalsocialistische organisaties deden denken, stond onder aanvoe ring van „verzetstrijder" Van Ros- sum, die verklaarde in het kamp Amersfoort te hebben gezeten en die het nu als zijn roeping ziet alle mensen van goede wille samen te smeden voor de stryd tegen het communisme. De plechtigheid werd geopend (op het kerkhofje buiten de stad, waar enkele Vlaamse SS-ers begraven liggen) met fanfaregeschal uit de instrumenten van vier in steenrode fantasie-unilormen gestoken Ant werpse muzikanten, die vooraf aan espondent verklaarden der lat ze zich louter ver- >r alle mogelijke gelegen- piechtige muziek werd hebben huurden heden w gewenst. Na hèt Antwerps fanfaregeschal volgde een r.-k. godsdienstplechtig heid, gecelebreerd door een voor deze gelegenheid meegekomen jeug dige priester en opgeluisterd door een meegenomen zangkoortje, kwam „verzetsstrijder Van Rossum voor de microfoon. Hij hieid een toespraak, die niets mei een dodenherdenking van doen had. Van Rossum ver klaarde. dat allen die de strijd tegen het oosten hadden aangebonden, zich dienden te verenigen. Hij wees daarbij op drie in camouflage kostuum gestoken personen, over wie hij mededeelde dat zij aan de strijd in Korea hadden meegedaan. Tege lijkertijd circuleerde het gerucht, dat enige zeer vooraanstaande lei ders van geheime FS-organisaties zich onder het publiek bevonden. De toespraak van Van Rossum werd nauwlettend gecontroleerd door een ambtenaar van de criminele recherche, cue de enthousiaste spre ker af en toe wat moest afremmen, als deze zich, ondanks de doden herdenking, als vreemdeling op Duits grondgebied wat te veel Tegen de draak Na afloop van de bijeenkomst ver klaarde Van Rossum onder vier ogen, dat een groot deel van de vroegere Vlaamse SS-ers, die de dood in Rusland hadden gevonden, op aandrang van de lagere Vlaamse geestelijkheid indertijd naar het front waren vertrokken om „de communistische draak" te verslaan, zoals de geestelijkheid het toen uit drukte. Dit was overigens een on vriendelijke geste tegenover de mee gekomen priester, die op vragen van journalisten weigerde zijn naam te noemen en al snel van het toneel verdween. Bij het monument voor de geval lenen werden kransen gelegd ei enige in het zwart gestoken man nen zwoeren dure eden in he Kroatisch en Hongaars. Een Neder landse SS-er, die waarschijnlijk op het sprekersprogramma gestaan had verscheen niet ten tonele. Wel werd na afloop na ,,de Vlaamse leeuw" ook het zesde couplet van het Wilhelmus door de Antwerpse fanfareblazers ingezet, dat door enige in Duitsland wonende Nederlandse SS-ers werd meegezongen Daarna verdween het gezelschap naar de busjen. zonder ook maar één blik te hebben gesla gen np de graven op het „helden- kerkhof". dat links achter het mo nument gelegen ls. Protestactie Eén dag voor deze plechtigheid had de „Vereniging van vervolgden van 't nariregime in Duitsland" in Münstereiffel een protestbetoging gehouden. De betogers droegen bor den met zich, waarop te lezen stond: ..Denk aan Sachsenhausen" en ..Nooit meer Auschwitz". De beto ging werd door de politie met arg- Na 73 jaar Brits bestuur is Njassaland te middernacht onder de naam Malawi Afrika's 37ste onafhankelijke staat geworden. De hertog van Edinburgh, echtgenoot van koningin Elizabeth, over handigde vandaag in Blantyre, de hoofdstad, de officiële documen ten waardoor het land zelfstandig wordt. Vertegenwoordigers van tachtig landen woonden de plechtigheden bij. Malawi, dat deel uitmaakte van de inmiddels ontbonden federatie met Noord- en Zuid-Rhodesië, zal bin nen het Gemenebest blijven. Noord- Rhodesië (Zambia» wordt op 24 ok tober onafhankelijk. Ian Smith, de rechtse premier van Zuid-Rhodesië, streeft naar eenzijdige afkondiging der onafhankelijkheid voor zijn land. Een van zijn ernstigste tegenstanders is dr. Hastings Banda, de premier van Malawi. Malawi betekent „dageraad" en was de naam van het Bantoe-rijk dat er vier eeuwen geleden bestond. Malawi strekt zich uit over een lengte van 840 km, maar de breedte varieert slechts van 80 tot 160 km. Het land drie miljoen hoofdzaak Economisch blijft Malawi voorlo pig nog van Engelse hulp afhanke lijk. Overigens is men optimistisch een luidsprekerinstallatie, was een dergelijke apparatuur de oud-ge vangenen ontzegd, met de medede ling dat Münstereiffel een kurort is, waarvan de bezoekers niet mogen worden gestoord. De Vlamingen de den de betoging van de vorige dag schouderophalend af met de mede deling, dat de „Bond van vervolg den" een bedekte communistische organisatie van opruiers is. Wel be loofde Van Rossum dat er, als de concentratiekamp-slachtoffers vol gend jaar zouden terugkomen, harde klappen zouden vallen. De Vlamin gen komen n.l. dan al voor de elfde keer; aan de IJzer hebben ze blijk baar niet genoeg. gestemd over de toekomst van d e we staat. De regeringspartij, welke 95 procent van de stemmen kreeg, is gematigd en de oppositie is geruisloos. De bevolking geniet de re putatie ijverig en intelligent te zijn. In vergelijking met Kenia is er wei nig wrijving tussen de stammen en heerst er godsdienstvrede. Malawi een miljoen moslims; voorts heeft de Schotse Kerk er grote in vloed. In zyn buitenlandse politiek staat Malawi gereserveerd tegenover het pan-afrikanisme en wenst het zich verre te houden van het commu nistische blok. Banda gaf Malawi in zeventien maanden tijd algemeen kiesrecht. Het aantal zetels in het parlement is verhoogd van 28 tot 53. Vijftig daarvan worden gekozen aan de hand \an een algemeen kiesregis- ter. Voor de drie overblijvende zetels bestaat een speciaal Europees kies- register, zodat de blanke minderheid blijft vertegenwoordigd. Premier Chroesjts.iow heeft zon dag in een boodschap aan dr. Banda verklaard, dat de Sowjet-Unie Mala- Acheson in Genève De voormalige Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, is zondagavond in Genève aangekomen voor besprekingen over de kwestie-Cyprus. Vandaag zou hij een onderhoud hebben met de VN-bemiddelaar voor Cyprus, Tuomioja. wi als onafhankelijke staat erkent en bereid is diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Ook de volksrepubliek China heeft de nieuwe staat erkend. Sabotagemateriaal in Zuid-Afrika gevonden jacht op personen, die op grond de anti-sabotagewet worden verdacht van betrekkingen met communisten of met ondergrondse groeperingen van het verboden „Afrikaanse na tionale congres" en het „Panafri- kaanse congres" Vrijdag begon de actie met huiszoekingen in Johan nesburg en Witwatersrand. Daarbij werden zeventien blanken gearres teerd en boeken en geschriften in beslag genomen Zaterdag richtte de politie haar aandacht op de Kaappro vincie en Natal, waar voor zover be kend geen arrestaties werden ver richt. In de kantoren van de „Libe rale party" in Pietermaritzburg wer den vroegere geschriften van de No belprijswinnaar Albert Loethoeli in beslag genomen. Gisteravond sprak de Zuidafri- kaanse minister van Justitie Baltha zar Vorster de verwachting uit, dat de ontdekkingen van de politie mo gelijk zullen leiden tot „de vernie tiging van de door de communisten geïnspireerde ondermyningscampag- ne". De politie heeft o.a. een zeer krachtige radiozender gevonden en mechanismen voor tijdbommen als mede apparaten, die voor sabotage gebruikt kunnen worden. Tot de ge- Onderaan de trap van een wo ning in de Oosterparkstraat in Amsterdam is zaterdagochtend het lichaam gevonden van een man die twaalf uur later geïden tificeerd werd als de 60-jarige Amsterdamse huisschilder A. Alberts. Kort nadat het stoffelijk overschot was gevonden, arresteerde de politie één der bewoners van het huis, een 28-jarige postbode. Hy wordt ervan verdacht het slachtoffer van de trap te hebben geduwd. Volgens de politie zou de huisschilder circa vyf uur on der aan de trap hebben gelegen. Bu ren werden gisternacht opgeschrikt door herrie ten huize van de post bode en hadden daarna een plof ge hoord. Ontkennen Aanvankelijk ontkende de postbode zelfs maar bezoek van het slachtof fer te hel ben gehad, maar na zich herhaaldelijk in tegenstrijdige ver klaringen te hebben vastgepraat, gaf hij tenslotte toe de schilder ontvan gen te hebben. Hij blijft echter hard nekkig ontkennen iets met de dood van de huisschilder te maken te heb- Beide mannen bleken sterke drank te hebben gebruikt. Omdat de echt genote van het slachtoffer verklaard heeft, dat haar man op medische gronden geen alcohol mocht gebrui ken, en bovendien aan evenwichts stoornissen leed. twijfelt de politie opzet. Prins Bernhard heeft zater dag in Breda de eerste getuig schriften van de K.M.A. (Bul len) aan 45 afgestudeerde ca detten uitgereikt met zijn linker hand. Zijn rechterhand droeg de prins (foto) in verband met een ze nuwontsteking in een draagvet- band. Kruitfabriek de lucht in Enkele hevige explosies hebben zaterdag een Franse kruitfabriek in Sorgues, bij Avignon, tot een puin hoop gemaakt. Twee mensen kwa men om en negentien werden ge wond. In een straal van twee küo- meter sneuvelden vele ruiten. De ontploffing deed zich voor in een droogzaal waar twee ton buskruit lag opgeslagen. tbuws Uit het Leidsch Dagblad van 5 Julij 1864: Om de ingezetenen der gemeente Weert in de gele genheid te stellen spoedig den uitslag der verkiezing voor de 2de kamer te weten, had men, bij gebrek van een telegraaf het met 2 postdui ven gedaan, welke in 7 min. tijds het nieuws overbrach ten. Dezer dagen zijn te Woe- nen 3 kinderen overleeden door het in de mond steken 1 van lucifers. De koppen dier 1 lucifers blijken zoo giftig te 1 zijn dat één voldoende was 1 voor doodelijke vergifting.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1