Calypso r -r MEER OORSPRONKELIJKHEID S.V.P. f/ö^ als eerste op REM-eiland Wie gezag draagt, leeft goedkoop geleerd Fanclub bleek zwendel NACHTCLUB VOOR JONGELUI Saterdag 1964 Vijf leden van de Leidse on derwatersportvereniging „Ca lypso", waarover vorig jaar in deze kolommen uitvoerig is ver naald, hebben onlangs als eerste „civiele" bezoekers voet aan REM-eiland gezet. Tot nu toe waren er uitsluitend EMS-ers, vaklieden en persmensen ge weest. Aanvankelijk was Calypso niet van plan er een bezoek te bren gen, maar het REM-eiland bleek dicht in de buurt te liggen van de plek, waar Calypso haar duikwerkzaamheden wilde ver richten. Sinds de Leidse onder watersporters de beschikking hebben over een bootje-met-mo tor schrijft voorzitter Albert Vossepoel (Heerenstraat 110, Leidenherhaaldelijk excursies op zee uit. Calypso ivas op deze zondag van plan te duiken naar een schip, dat in de oorlogsjaren moet zijn vergaan, ongeveer 16 m diep ligt en 8 meter boven de bodem uitsteekt. Toen de Calypso-duikers langs het eiland voeren en vroegen of zij een kijkje mochten nemen, werd dat verzoek afgewezen. Zij gingen daarop aan het werk, niet zo heel ver van het REM-eiland. Nadat enkele golven hadden ge tracht het vijftal krachtig uit de weg te ruimen, slaagden de Ca lypso-mannen er in een lijn van 750 m lengte te bevestigen aan een daar liggende boei en uiteraardaan de andere kant aan hun boot. Dat geschiedde dusdanig dat de lijn dicht over de bodem kon worden gesleept. Elke keer wanneer de lijn strak trok, verdwenen de Calypso duikers onder water om te kij ken of men op het wrak was ge stuit. Succes werd (nog) niet geboekt. Intussen keken van het REM- eiland een paar figuurtjes toe, die niets om hand bleken te hebben. Toen Calypso aan het eind van de middag wilde ver trekken, werd zij geïnviteerd door mannen, die met de han den borreltjes-drinkende bewe gingen maakten. In een ivat groot uitgevallen „broodmand" werd het vijftal omhoog gehe sen, ivaarna de verjaardag van een der bemanningsleden uit bundig werd gevierd. Er viel op Zwolsmans creatie inderdaad iets meer te nuttigen dan lauwe thee. Daar ook hoorde Calypso dat op het bewuste wrak de somma van anderhalf miljoen aan goud moet zijn. Nu zijn duikers al uit hoofde van hun liefhebberij zeer strak en nuchter redenerende particulieren. Zij weigeren het uiteraard te geloven, ivat overi gens niet verhinderde dat zij bij het horen van het bericht even opbloeiden als pas begoten ge raniums. Een wrak met een schat is een fascinerende zaak. Instructeur Huib Knook en zijn mannen zullen niet rusten voor zij het wrak hebben gevon den. „Ach, natuurlijk niet om dat fabeltje van die schat", voegt hij er glimlachend aan toe. „Wij willen gewoon dat schip vinden". Maar je kunt natuurlijk nóóit weten Omdat hij inspecteur wilde spelen op de manier van de be roemde „revisor" van Gogol, zit de jonge Rus Pankratow nu een gevangenisstraf van twee jaar uit. Kortgeleden stortte hij zijn hart uit in een brief aan het Russische regeringsblad Izwes- tia, dat het epistel prompt pu bliceerde. „Toen ik op zekere dag in de stad Koktsjatow vertoefde, stapte ik een winkel binnen om een pakje Bjelomor-sigaretten en 'n fles wyn te kopen", aldus het relaas van Pankratow. „Ik zag echter noch het een noch het ander in de winkel, waarop ik op strenge toon tegen een wilkeljuffrouw zei: „Ik ben een revisor uit Alma Ata. Wat is hier aan de hand? Heeft u geen Bjelo- mor en wijn?" De verkoopster ver dween vlug in een voorraadkamer, kwam terug met een pak en zei: „Dit is voor u". Ik opende het pak en zag de sigaretten en de wijin. Ik wilde betalen, maar de vrouw zei„Nee, neen, het is zo goed" Toen gaf de duivel mij 'n knipoogje en ik stapte met het pak de winkel uit". „Ik begaf me naar de stations restauratie, waar het op dat tijd stip ontzettend druk was. De duivel fluisterde me in: zeg ook hier, dat je een revisor bent. Binnen een minuut werd ik bediend. Een diner van drie schotels. Maar ook daar wilde men geen geld van me aan- „Ik geef toe, ik was zwak, ik drong niet aan en nu zit ik dan ook achter de tralies. Ik verlang geen medelijden van u, maar wel wil ik weten waarom men in die winkel en dat restaurant een revisor moest lijmen. Zij hadden dan beslist wel wat te verbergen en ik ben de enige die in de gevangenis terecht is ge komen. Jammer". Was getekend „Pankratow. gevangen". Er is in dit land vol kastje-kijkende hulsgezinnen een groot te kort aan goede, jonge krachten op het gebied van de lichte muziek het accent in deze regel op „goede en jonge". Dat is te meer on begrijpelijk, omdat er zelden zo enthousiast door jonge mensen is gemusiceerd als thans. Het wemelt van de gitarensembles, de com bo's, de zanggroepen, de piepjonge zangertjes en zangeresjes. Bij velen helaas nemen de pretenties en de zelfverzekerdheid vormen aan, die herhaaldelijk omgekeerd evenredig blijken te zijn aan hun talent en hun doorzettingsvermogen. Hun doen-en-laten komt neer op een muzikaal hoogstandje, dat niet veel nodig heeft om in brokken te eindigen. Zelfkritiek Wie nu bU audities •en wel eens het oor te luisteren heeft gelegd, buigt meer dan eens het hoofd sidderend in de handen orer het gebrek aan zelfkritiek bfj talloze deelnemers. Wie zelfs losjesweg selecteert, komt al vlug tot een aantal ont moedigende conclusies: de gitaarensembles bestaan in acht van de tien gevallen uit Jongemannen-met-pinkelhoutjes, die hun uiterste best doen zo accuraat mogelijk The Shadows te imiteren of een andere, op dat moment internationaal be kende groep; de kopiëerlust is ook van de zangers een tweede natuur. Wat zij voor zingen of voordragen houden is in werkelijkheid veel al boertjes-laten-in-de-micro- foon. Ter wille van de publicity in de lichte muziek spreekt l men louter in Engelse termen, r Nederlands is kennelijk te plat vloers plooit men zijn lichaam in kronkelingen, waarmee men ook al weer voor de publicity tot aan de rand van de be roerte gaat; de zangeresjes zijn vaak meis- i jes, die een defect aan de stem banden voor een groot talent houden. Een misverstand, waar in zij niet zelden worden ge stijfd door ouders, die kennelijk aan de horizon de zilvervloot zien gloren. De kleding, haar dracht en mimiek is zorgvuldig aangepast aan de favoriete ster. Nederlands zingen is uit den boze, maar als men het doet blijken de gekozen teksten van i het genre te zijn dat men bij voorkeur in bad ontwerpt; de zanggroepen bedekken hun Nederlanderschap onder een forse Engelse titel, ook al loeit Ij ©en Amsterdams accent door hun spraakgebruik. Rockets, hurricanes, thunders, Jumping jewels, het zijn ook in de En gelse taal wat vreemde bena- I mingen voor muzikale groepen. Maar zij liggen kennelijk beter in het gehoor dan bijv. „Keec met zijn Kistenbrekers". Eigen stijl Men zou zo nog wel even kunnen doorgaan. Wat al die van tv-roem dromende jongeren, die half of heel in het vak zijn gegaan, blijkbaar over het hoofd zien, Is dit: wan neer men de liehte muze wil die nen, dan moet men dat doen met eigen stijl, zijn eigen aanleg en zijn eigen mogelijkheden. Men neemt nu eenmaal deel aan een auditie of een amateurfestival on der de eigen naam en niet als du plicaat van Cliff, Conny of Elvis. Wij hebben eens verbijsterd ge luisterd naar een jongeman, die niet begreep, waarom hij geen prijs kreeg bij een wedstrijd, want, zo zei hy: „Ik heb Halliday toch in de puntjes geïmiteerd?" Deze door het succes van zijn favoriet bene velde jongen meende, dat een nauwkeurig cliché van Halliday hèm logischerwijs ook een triomf zou brengen. Hij vergat, dat de lichte mme niet naar kopieën vraagt maar naar oorspronkelijk heid. Het drong niet tot hem door, dat de belangstelling in de zaal niet voor hem was, doch voor het afwezige idool, dat men in hem herkende. Als die ster-in-kwestie zakt, valt zijn duplicaat reddeloos mee. Dat is het trieste met deze figuren. Voor de van alle oorspronkelijk heid gespeende zangertjes en zan geresjes en alleen voor hen zijn wedstrijden gekomen als: de Nederlandse Conny, de Nederlandse Elvis, de Nederlandse Cliff. De jon geren, die hier zegevieren verwach ten wellicht, dat men diep de hoed voor hen afneemt en dat de deur naar Het Grote Succes nu wagen wijd openzwaait. Zij beseffen niet dat het behaalde succes niet meer is dan een verguld randje om een grauw-middelmatig talent. Het creëren van een eigen stijl ls een zaak van bloed, zweet en tranen. Zij komt meestal niet Glenn Miller heeft jaren lang gezocht naar en gezw< een eigen „klank". Hij had groot respect voor zichzelf vreden te zijn met de rol vs l dub- Om ir muziek behoeft men geen conservatorium- opleiding te bezitten. Wie denkt dat hij er komt met het louter en alleen teisteren van iemands ge hoororganen, gaat echter van het betreurenswaardige andere uiterste uit: namelijk dat dit een vak is dat J niet behoeft te leren. Wie achter een microfoon plaats neemt, moet zelfkritiek en zelf respect hebben. Een moeilijke com binatie. Als men haar bezit, dan alleen is men in staat de eerste stap te doen op de weg naar oor spronkelijkheid. En juist daarop zit men bij radio, tv e.a. te springen. .militaire spelen", die onlangs waren georgani seerd door de „Vereniging voor hulp aan het leger" (Dosaaf), tezamen met de organisatie van de pioniers. Er werd onder meer een theoretisch examen afgeno men en er werden „oefenin gen" gehouden, waarbij een groot deel van de initiatie ven waren overgelaten aan plaatselijke organisatoren. In Briansk namen 500' kin deren deel aan een spel „waarbij alles volgens de werkelijkheid bij een veldslag verliep: vuurpijlsignalen, ont ploffingen tijdens de .strijd' en camouflage-uitrustingen". In Tasjkent speelden de scholieren „mijnenvegen", legden zij verbindingen en hielden zij nachtwacht. Te Machatsjkala rukten zij op over „radio-actief ter rein" na een „atoomaanval". De beste 25 ploegen ont vingen van de Dosaaf ere diploma's, tenten, verrekij kers en geweren van klein kaliber. De Parijse modekoning Pierre Cardin heeft zijn collectie spor tieve herenkleding getoond. Drie van deze modellen die helaas niet nader omschreven zijn zijn op deze foto afgebeeld. helderd. (Van onze correspondent in Parijs) De directie van de Franse tele visie heeft een onderzoek gelast naar de opzet en achtergronden van een club waarin zich de fans van de jonge hoofdrolspeler van het populaire tv-feuilleton „Thierry la Fronde" verenigden. De oprich ting van de club werd door de ac teur, de Belg Jean-Claude Drouot, kort geleden persoonlijk voor de camera's bekendgemaakt, waarbij hij zijn duizenden Jeugdige bewon deraars verzocht leder vijf frank te storten om als lid te kunnen worden ingeschreven. Ze zouden dan ook allemaal net zo'n mooie verzilverde halsketting krijgen als de onoverwinnelijke held van het avonturenfeuilleton zelf pleegt te dragen. Tienduizenden kinderen hebben na die oproep hun spaarpotten omgekeerd om die vijf frank naar de televisie te sturen. Sedertdien hebben ze zich echter alleen kun nen vergenoegen met het zalige denkbeeld lid te zijn van een club die door Thierry la Fronde per soonlijk wordt aangevoerd. De mooie keten heeft nog niemand zien verschijnen. Het eerste onderzoek heeft al uitgeweken dat het idee van de fanclub van een koffiefabrikant is uitgegaan, die ook alle contributies zou hebben geïnd. Wat precies de rol van de acteur is geweest en hoe de RTF, de Franse televisie, zich voor dit reclamewagentje heeft laten spannen, zijn evenwel vragen die nog docr een voortgezet onder zoek zullen moeten worden opge- DAGBOEK VAN EEN JONGEN „Hoe een grapje uit te halen dat slaagt", stond in het dagboek van de veertienjarige Duncan White uit Londen. „Neem een klein beetje dynamiet dat sterk genoeg is om een muur te laten schudden, maar niet te doen omvallen. Het kan het beste gedaan worden om twaalf uur 's nachts, omdat er dan vrij wel iedereen is om te schrikken. De hele zaak zal schudden door de harde klap. Fijn om naar te ky- Het dagboek werd voorgelezen tijdens een gerechtelijk onderzoek naar de omstandigheden van Dun can Whites dood. Hij stierf nadat de bom die hij aan het maken was, ln zijn handen was ontploft. Zijn vriendje, de 13-jarige Garry Newington, werd ernstig gewond. KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Gangsters Twee „gangsters", die op heterdaad werden be trapt bij een bankroof ln Dublin, zijn door de politie met melk en biscuits verwend. Zij waren dan ook nog in de dop, vier en zes jaar. De kinderen hadden kans gezien tijdens de lunch pauze van het personeel over de balie te klimmen. Een bewa ker verraste hen terwijl zij bezig waren hun zakken vol te prop pen met „mooie plaatjes" uit de geldkist van de kassier. De po litie nam met het oog op de prille leeftijd van de arrestan ten geen verdere maatregelen. Zij gaf de ouders wel de raad hun spruiten enig inzicht in de regelen van eigendom by te brengen. Politiek De Cubaanse rege ring heeft zaterdag bekendge maakt, dat binnenkort op alle Cubaanse lagere scholen een be gin aal worden gemaakt met de politieke vorming van de leerlingen. De lessen over de theorie en de praktijk van het marx isme - leninisme sullen wor den gegeven door instructeurs, die daarvoor uitgekoeen en op geleid zyn door de „Vereniging van jonge communisten", aldua de bekendmaking. Tien geboden Een rechter te Hammond, in de Amerikaanse staat Indiana, heeft twee Jon gens veroordeeld tot het elk tweeduizend maal opschryven van de tien geboden. De Jon gens, 15 en 17 jaar. maakten deel uit van een groep die een automobilist had lastig gevallen en de ruiten van zyn wagen had ingegooid. Sinds kort bezit het Newyorkse vermaakscentrum Broadway een nachtclub voor Jongelui. Het eta- blissenment is qua verlichting en meubilering als traditionele nacht club Ingericht. Men schenkt er de bezoekers, die niet Jonger dan zes tien en niet ouder dan twintig Jaar mogen zyn, dranken die geen alco hol bevatten. Animeermelsjea en strlptease-danseressen zyn er ta boe. De bedoeling van de eigenaar, die overdag als boekhouder by een scheepvaartonderneming werkt, is de Jongelui te beschermen tegen de verleidingen van de gelegenhe den temidden waarvan de Jonge nachtclub zich heeft genesteld. De Jeugdige bezoekers worden ver maakt met door scholleren ge brachte zang en muziek. VIT HET In een Parys' cabaret heeft het Italiaans-Amerikaanse filmsterretje Annette Funi- cello de Malibu Beat, een nieuwe dans, gedemonstreerd In passende kledy en en thousiast. En met de zanger Frank Alamo als partner. We herinneren ons nog van een paar maanden geleden het optreden van Annette in de Warmondse boer d er y Meerrust. Waar zij pas na heel lang bidden en smeken de Malibu Beat demonstreer- f de. En heel wat minder en- f Bb a a na lifPI I thouslast. Annette is er nog I I SlH wa S I steeds niet in geslaagd een Lr£4£41% VB ba Lr nieuwe dansrage te ontkete-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15