Luns verzorgt weer een lachnummer Converteerbare obligatie is en aantrekkelijke belegging Slachtveeprij zen brokkelen langzaam af HAV vertrouwen waard Kerkdiensten Leiden en omgeving Nog steeds wordt er oorlogstuig gevonden Cabaret Voorzitters Langdradig LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 JULI 1964 Vooral in huidige onzekere situatie (Van onze financiële medewerker) «der de 41 emissies waarmee het bedrijfsleven in het eerste halfjaar naar de gunsten van de belegger gedongen heeft, bevonden zich zeven .verteerbare obligatieleningen. Het totale aantal op de beurs van Am- fdam genoteerde convertibles is daarmee gekomen op ruim 60. Er is dan geen sprake van dat de converteerbare obligatie <en financieringsmid- is dat zich zelf overleefd zou hebben. ntegendeel, de convertible is nog altijd springlevend en de beurs wordt jt de laatste tijd weer eens geconfronteerd met een nieuwe golf van dit rt leningen. En zowel de ondernemingen als de beleggers trekken zich inig aan van de opmerking van een vooraanstaand Kamerlid, oud- ecteur van de Twentsche Bank, dat de converteerbare obligatie „een uit- ding van de duivel is". einig of niet voelen voor recht streekse belegging in aandelen (en is ook niet mogen). tliaap met 5 poten Ie belegger ziet dit papier meer een schaap met vijf poten. Het Schaft hem de zekerheid van een gatie met de winstkansen van 'aandeel. Hij weet wel dat deze prie niet altijd op gaat, maar de solide onderneming, die ren- lel is en die de convertible doel- just in haar financiering heeft toast, zal hij in het algemeen bedrogen uitkomen. Als de con- »tuur meezit, het bedrijf zich vol- 5 de verwachtingen ontwikkelt en beurs niet tegenwerkt, kan dit rdepapier haar houders veel voi cing schenken. Hogere waarde bij Ubbink-Davo zullen aandeelhouders Ubbink die in oktober 1962 van hun •echt gebruik maakten om in ihrijven op de 5% converteer- obligatie die a pari werd uit- even, daar vast geen spijt van ad hebben. Inclusief de kostprijs de claims kwam deze converti- toen uit op ca. 110% (hoogste laagste koers 1962 3/4 resp. 3/4%). De uitstekende gang van en en de aantrekkingskracht die dit „aardgas-fonds" op de be {er uitging, stuwden de koers der delen omhoog van ca. 200% vlak de emissie van oktober 1962 tot begin juni jl. De koers van de verteerbare obligaties, die van 1 ember 1963 af in aandelen ver teld konden worden in de verhou- g van drie obligaties van f500 j toebetaling van f300 in contan- voor één aandeel van f 1000 (con- liekoers dus 180%), liep in het feog van de aandelenstijging mee hoog. Vlak vóór de recente dubbe- èmissie (aandelen en obligaties) fed de koers op 224% na een bgste stand van 232% op 1 juni Vie voor de emissie nog in aande- oonverteerde, verzekerde zich i het voorkeursrecht op de nieuw te geven aandelen. Als gevolg i een en ander was de „gedaante wisseling" van verreweg de mees- ponvertibles toen een feit. De in- ryvers van het eerste uur zullen I niet verwacht hebben, dat hun estering in zo korte tijd in waarde l verdubbelen. Een waardevolle aanwinst willen suggereren dat e converteerbare obligatie op een ry ending" kan rekenen, mag wel worden opgemerkt dat de iverteerbare obligatie voor vele be- gingsportefeuilles een waardevol- lanwinst kan betekenen. Dit geldt meer in de huidige onzekere beurs, üatie, die thans onder meer ont- an is door de voor Nederland torisch bezien hoge rentestand, t de convertible daardoor tot her- uwde bloei komt, is dan ook niet verwonderlijk. Haar aantrekkelijk- Id ligt juist in het dualistische rakter dat de converteerbare obli- tie eigen is. De belegger die bij mineurstemming waarin de beurs verzeild geraakt weinig voelt #r rechtstreekse aandelenbeleg- Ig. maar die het vertrouwen in de prsontwikkeling op de wat lagere imijn niet verloren heeft, biedt de iverteerbare obligatie als het ware soort tussenoplossing. Vu heeft een obligatie met beperkt érsrisico en bevredigend rendement Ithans bjj die solide convertibles 6 tot de laaggeprijsde soorten be- fren), straks kans op meeprofite- n by een koersstijging van de aan- len als het bedrijf zich volgens ver achtingen ontwikkeld. Dit is trou- ens ook de reden waarom de conver ge steeds meer in trek komt bij de Ititutionele belggers die bv. uit Jofele van vaste guldensverplichtin- Dualistisch karakter Het is daarom begrijpelijk dat zo veel converteerbare obligaties dik wijls hoger noteren dan men op grond van hun rentetype en de reële conversiemogelijkheid zou verwach ten. Deze „premie" ontbreekt alleen als de beurskoers der aandelen het conversierecht illusoir maakt, terwijl in dergelijke gevallen ook wel eens twijfel kan bestaan met betrekking tot de solvabiliteit van de betrok ken onderneming. Door die „premie" is de converteerbare obligatie dus niet helemaal een schaap met vijf poten, maar toch wel één met meer dan vier. Natuurlijk zal in tijden van hausse die premie hoger zijn dan in tijden van baisse. In de hausse voert het aandeel in-spé de boventoon, maar in de baisse speelt het obligatiekarakter de eerste viool. Doch de bijzondere beleggingskwali teiten van de converteerbare obliga tie komen toch het duidelijkst tot uiting m een periode van beurson- zekerheid, zoals wij thans doorma ken. Enerzijds lijken gewone obligaties door de hogere rente wat aantrek kelijker geworden te zijn, maar de voortdurende geldontwaarding die juist in deze sector zulke funeste gevolgen heeft, moedigt aankoop van vaste rente dragende papieren niet aan. Anderzijds vormt de mineur stemming op de aandelenmarkt nu niet direct een stimulans om koste wat het kost in deze sector te beleg gen. Zoals gezegd, de convertible biedt door zijn dualistisch karakter juist in deze situatie, dus de situa tie van vandaag-de-dag, een oplos sing voor het probleem waarvoor veel beleggers zich thans geplaatst Nieuwe emissies Beleggers doen er daarom goed aan alle aandacht te schenken aan de converteerbare obligaties die hun pas op de emissiemarkt zijn aange boden of die in de nabije toekomst nog zullen komen. Van de recente lijk uitgegeven leningen noemen wij de 5% converteerbare obligatie hout handel Jongeneel (koers circa 115%), de 5% Elsevier (koers circa 133%), 5 van Berkei's Patent (koers 107%) en de 5 1/4% Blaauwhoed (koers circa 108%). Blauwhoed is aantrekkelijk koers en gelet op de vooruitzichten op de wat langere termijn bij dit uitstekend geleide concern een aan trekkelijke beleggingsmogelijkheid genoemd worden. De conversieperio de gaat in op 1 juli 1966 en loopt tot 15 juli 1979 Vier converteerbare obligaties van f 1000,- alsmede een bedrag van f750,- in contanten ge ven dan recht op één aandeel van f 1000,-. De conversiekoers bedraagt dus 475%. Huidige aandelenkoers cir ca 443% De koper van nu speelt op winst zodra de koers van de aande len in genoemde periode boven de 507% uitkomt. Rond de Veemarkt Stabilisatiepunt ongeveer f 3.80 per kg (Van een deskundige medewerker) De voornaamste ontwikkelingen, welke op de vee -en varkensmarkt ovei de afgelopen veertien dagën te melden zijn, betreffen het langzaam afbrok kelen van de prijzen voor slachtvee en de oplopende prijzen voor slacht- varkens. Men kan vaststellen ,dat het geleidelijk meer openen van de in- voerkraan, dat de prijzen voor slachtvee aanvankelijk tot staan heeft ge bracht, nu toch tekenen van een verdere prijsdruk begint op te leveren. Dit is de afgelopen week ook wel met enige voldoening vastgesteld tijdens de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees. En hoewel er van slagerszijde nog wel op werd gewezen, dat het invoerrecht op vlees en slachtvee, afkomstig uit landen buiten de EEG, alsmede het feit dat deze invoer nog steeds in een te krappe verhouding aan de uitvoer van slachtvee en vlees is gebonden, de kostprijs van de invoer hoger doet zijn dan strikt noodzakelijk is, besloot het bestuur met instemming van het onderhavige lid de ontwikkeling voorlopig maar weer eens veertien dagen aan te zien. Dit lijkt ons een verstandig besluit. miljoen slachtvarkens heeft afgeno men en België, dat er een kleine 40.000 voor haar rekening nam. Niet voor niets zegt. men dat tegenwoordig Parijs die prijs op de Nederlandse varkensmarkt bepaalt". VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 1'/2 MILJARD GULDEN! .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 69304 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 u dr. P. L. Schoonheim; 7 u ds. H. J. van Achterberg. Hooglandse Kerk: 8.30 u dr. G. P. H. Locher te Oegstgeest voor ds. Groot.; 10.30 u ds. J, A. ds. B. Meyndert ds. D. J. Vossers. ds. J. A. Eekhof; e Waarder. ds. H. Bouter. Bethlehemkerk: 10 Maranathakerk: 10.30 u ds. J. Godt- help te R'dam-C. vóór ds. Van den Berg. Bevrijdingskerk: 9 u ds. P. Kloek. Konlngskerk: 10 u dr. G. P. H. Locher te Oegstgeest voor ds. Groot. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 u dr. K. E. H. Oppenheimer. Ver. Vrljz. Herv. (Leldse Volkshuls) 10.30 u ds J Zuurdeeg te Wassenaar. Egllse Wallonne: 10.30 u ds. J. M. Dlaconessenhuis: 10.30 Geref. Kerk, Zulderkerk- 10 Westerink; 5 Bevrijdingskerk: 10.30 u ds. J. P. >rlns; 5 u ds. De Boer. Groenhoven: 10 u ds. De Boer. Zulderkerk: 3 u Dienst voor doven. Jeugdhaven: 10 u De Mirt (Ouderen- dienst) dhr. De Koning. Chr. Geref. Kerk: 10 u het eeuwige leve (ond. Troost door herdenken) dr. Ve- Rem,. Gem.: 10.30 u prof. dr. P. A. H. Doopsgez. Gem.: 10 u ds. C. P. Hoe- stegracht 3)10 Kerk: 10.15 u ds. H. Het is immers niet ondenkbaardat de prijsdruk op de slachtveemarkt sterker zal worden naarmate het weideseizoen voorschrijdt, hetgeen kan inhouden, dat er meer slachtvee uit de eigen veestapel zal worden aangevoerd. En anderzijds moet men er rekening mee houden, dat de in voer van bevroren vlees uit overzeese koop en de levering geruime tijd verstrijken moet vanwege d© te over bruggen vervoersafstand. In vleeshan delskringen houdt men er rekening mee, dat er in augustus wel een wat ruimere invoer van bevroren vlees zal zijn. Dit valt dan samen met een mo gelijk grotere produktie van rundvlees uit binnenlandse slachtingen. Er is niemand die zeggen kan wat dit voor de prijsontwikkeling kan betekenen. Wil men dus de producent in Neder land geen grotere stroppen bezorgen, dan past het Produktschapsbestuur een uitermate voorzichtig beleid. Nu kan daartegenover wel de vraag ge steld worden: en de consument dan? Men dient er wel oog voor te hebben, Wij voor ons zijn i een redelijk prijspeil mag heten, wan neer de slachtveeprij zen thans nog 10, hooguit 20 cent per kg gesl. gew. zul len dalen. Wat zou betekenen, dat de normale winkelkwaliteit slachtvee in plaats van rond f 4,— per kg gesl. gew. op f 3,80 zou komen te liggen. Zou het prijspeil verder inzakken, dan zou dit om twee redenen onge wenst zijn. In de eerste plaats zou het de produktie van rundvlees niet sti muleren, maar afremmen en in de tweede plaats zou men de kans lopen, dat maatregelen zouden moeten wor den genomen om de prijzen weer te herstellen. Het is duidelijk, dat het beter zal zijn, wanneer het zover niet Culinaire horoscoop voor de komende 2 weken voor u die geboren is onder het teken AC M Bami goreng met kroepoek en spiegelei D Gestoofde niertjes in madelrasaus, doperwten en rijst W Gebraden saucijsjes, bloemkool, aardappelpuree D Gepaneerd kalfslapje, verse groente, aardappelpuree V Tongfilets a la meunière, salade, gekookte aardappelen Z Nasi goreng met spiegelei, kroepoek en pisang goreng Er staat u deze week veel verandering van spijs te wachten. En dat doet eten. U zult vlot worden bediend en veel geld sparen, want eten in Albert's Corner is voordelig. CORNER Stationsplein 24 Leiden komt. We zijn er overigens ook niet zo bang voor, maar dan moet het be leid toch zeer voorzichtig getint blij- Varkens tijdelijk duur Iedereen, die geen vreemde ls op het terrein van de varkenshouderij, ziet met meer of minder zorg in de toekomst de ontwikkeling op de var kensmarkt tegemoet. Momenteel be leven we weliswaar 'n periode waarin de prijzen weer behoorlijk aantrek ken, maar dit is een bijna jaarlijks zomerseizoenverschijnsel, dat thans alleen maar verrast, omdat we pas een periode gehad hebben waarin de prijzen sterk daalden. Beziet men de mogelijkheden voor het tweede halfjaar van 1964 en voor het eerste halfjaar van 1965, dan kan men bepaald niet optimistisch ge stemd zijn. Onder invloed van de vrij behoorlijke prijzen voor biggen heeft fokkerij namelijk een omvang de in Iedere week worden bij het Korps Hulpverleningsdienst van het minis terie van Binnenlandse Zaken nog vijftig vondsten gemeld van uit de oorlog achtergebleven projectielen of wat daarvoor wordt aangezien. Die laatste categorie is trouwens r erg klein. In 95 97 procent de gevallen blijkt het vermoe- van de vinders, dat ze met oor logstuig te doen hebben, wel juist te zijn. Dit Jaar zijn er al meer dan elf honderd vondsten gedaan en vorig bedroeg de „oogst" 1066 gra naten, 1444 mortiergranaten, 50 fos for gr ana ten, 164 rookgranaten, 2136 handgranaten, 110 grote bommen, 21 brandbommen, 500 landmijnen van allerlei soorten, 36 „pantservuisten", 32 „pantserschrikken" en zes ton kleine munitie. Wie zoiets vindt doet goed aan, er zorgvuldig af te blij- en direct de politie te waarschu- n. Ook na zoveel jaren kan oor logstuig nog gevaarlijk zijn. Mees tal houdt men zich aan die raad. Een enkele keer gebeuren helaas nog ongelukken, zoals deze week nog in Zaltbommel. spreekt aangenomen, die erop wijst dat jaarproduktie aan slachtvarkens ons land inplaats van de gebruike- 4.5 tot 5 miljoen stuks in de ting gaat van 6 miljoen stuks. Nu is op zichzelf een vermeerdering met rond 1 miljoen stuks van de Ne derlandse jaarproduktie niet zo van betekenis wanneer men bedenkt dat Nederlands aandeel in de EEG-pro duktie betrekkelijk gering is. Maar wanneer men dan ziet. dat de pro- duktievergroting in Nederland sa menvalt met een naar verhouding nog veel ruimere produktievermeer dering in het geheel van de Gemeen schappelijke Markt en met name ii West-Duitsland, waar men al s van een „Schweinie-Hymalaya plaats van zoals voorheen „Schweine-berg", dan wordt het toch we! iets anders Optimisten wijzen weliswaar op de toenemende con sumptie èn door de aanhoudende hoogconjunctuur èn door de bevol kingstoename, maar pessimisten stel len daartegenover, dat de varkenssta pels harder groeien dan de bevolkin gen toenemen en we moeten eerlijk zeggen- de pessimisten hebben daarin het gelijk wel aan hun kant. Men moet overigens ook weer niet al te pessimistisch zijn, want het met de varkensvleesproduktie zo, c niet alleen het getal aan beschikbaar komende slachtvarkens de omvang van de hoeveelheid varkensvlees uit maakt. Het individuele gewicht vai de dieren speelt ook een rol en daar mee kan men wel enigermate ma nipuleren. Maar dat is dan ook fei telijk alles en het is niet voldoende om het getalseffeot volledig teniet te doen. Een prijsdaling op grond van een te groot aanbod ligt dan ook wel degelijk in de verwachting. Het zov goed zijn wanneer dit de varkenshou ders wat voorzichtiger maakte. De mesters dienen deze voorzichtigheid uit te drukken in matige prijzen door hen aangekochte biggen; fokkers zouden hieruit wel leren, dat men zeugen en beren niet al te veel „vrij-"held moet geven. Door de grote produktie in West-Duitsland is de uitvoer van derland naar deze traditionele nemer van Nederlandse slachtvarkens varkensvlees en spek dan ook vrijwel opgedroogd. Wanneer wij ons niet vergissen, zinnen Westduitse slach terijen er momenteel reeds op naao Nederland te gaan uitvoeren! De grote afnemer van slachtvar kens en varkensvlees uit ons land i: thans Frankrijk, dat gedurende het afgelopen halfjaar bijna een half Vergeleken met de jaren vlak na de oorlog, het jaar 1948 bijvoorbeeld, toen 374.000 projectielen werden op geruimd, is het aantal vondsten nu nog maar bescheiden- Na een melding duurt het gemid deld twee of drie dagem voor de hulpverleningsdienst een projectiel onschadelijk heeft gemaakt. Althans by die projectielen, die door hun ligging gevaar veroorzaken voor het publiek. Liggen ze op voor het pu bliek afgesloten plaatsen dan kan het enkele dagen langer duren. Als het mogeiyk is de projectielen te vervoeren gaan ze naar Venlo en Deelen, waar ze in bunkers worden verzameld en ingevroren in beton blokken- De reis gaat dan verder naar Haamstede, vanwaar een of twee keer per jaar een schip ver trekt om het aldus in beton ver pakte oorlogstuig in een diepe trog in de Noordzee te deponeren. Is vervoer te gevaariyk, dan wordt een projectiel ter plaatse gedemon teerd. Een enkele keer ook tot ont ploffing gebracht, maar die metho de is riskanter en dus zeldzamer ge worden naarmate ons land dichter bevolkt raakt. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30 uur dienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewykstr. 19): Geref. Kerk (vrygem.): 10 en 5 uur ds. J. van der Haar. Baptlstengem.: 10 en 5.30 uur H. Schouten Jr. (vrijdag 8 uur bidstond kerk Leger des Hells: 10 uur helliglngs- dlenst; 6.45 uur straatpredlklng Gan getje; 7.30 uur verlossingssamenkomst 6.30 u ds. J. Haltsma en 6.30 uur ds. W. Geref. Kerk: 9.30 en M. Ha- nemaaljer (HA en Dankz.Aula Im- manuelschool. A. v. Burenlaan: 9.30 u ds. M. Hanemaaijer (HA); 6.30 u ds. Koudstaal (HA Koudekerk a/d Rijn. 9.30 en 6.30 u ds. H. dankz.). Oudshoorn - 10.30 u dhr. S. Zaandam; 6.30 u ds. W. Wijma. Sal- vatorlkerk. W. de Zwijgerlaan: 10 u ds. Wijma; 6.30 u ds. Brouwer. Alphen- Noord. Hooftstraat: 10 en 6.30 u ds. W. Tom. Geref. Kerk (vrljgem.): Kok. Oud Geref. Gem Van Mandersloostr.: 9.30 en 4 u Leesdlenst. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Baptlstengem.. Dsclubgebouw 10 u Eredienst; 6 u ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem:. 9.30 en 6 u ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 u leesdlenst. ds. W. Balke 10 en 6.30 u ds. J. G. Lenslnk te Haastrecht. Nieu- werbrug: 9.30 en 6.30 u drs. R. v. d. Berg. Geref. Kerk (vrijgem.) Leesdlenst; 4.30 - ref. Gem.: 10 en dag 7.30 u kand. A. Bregman te Bent huizen). Evang. Luth. Kerk: 10.30 u ds. H. C. J. v. d. Poel, legerpred. te Den Haag. Evangelisatiekring: 10 uur Eredienst; 6.45 u A. Ramaker te Rot- gaarden te Hoofddorp. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u ds. A. Langeler te Valken burg. Chr. Geref, Kerk: 9.30 en 4.30 u dhr. J. van Mulllgen te Apeldoorn. Ge ref. Gem.: 9.30 en 6 u leesdlenst. Ver. Vrfjz. Herv.: 10 u dr. P. Glas. Geref. Kerk: 10 en 5 u dr. E. de Vries uit A'dam. Chr. Geref. Kerk: 10 uur Dienst des Woords (leesdlenst); 7 u dr. W. H. Velema uit Lelden. Ned. Prot. Bond: 10 u (Nutsgebouw, v. d. Ende laan 52) dra. Boeke-Rijnbach. (Evan gelisatie-samenkomst. Donderdag 8 uur In het gebouw Haven 50. evangelist Simon Mik uit IJmulden). Een ex-seiner eerste klasse van i Koninklijke Marine onthulde deze week in de Tweede Kamer, dat hij tijdens zijn opleiding loei veel over de zee, maar minder over het volkenrecht had geleerd. Later tijdens zijn studie en zijn carrière als diplomaat had hij echter ook daarover wel het een en ander opgestoken zodat hij nu zeker in staat is over de juridi sche aspecten van een televisie zender in zee mee te praten. Dat moet hy ook wel, want deze ex-seiner-diplomaat ls minister Luns, die samen met minister Scholten dinsdag een klein voorproefje beleef de van het grote debat over het anti- R.E.M.-wetje, dat de Kamer liefst zo snel mogelyk wil houden. 's Ministers verhaal over zyn ver leden ter zee en in de diplomatie was een typisch „Lunsiaanse grol", die het in het zenuwachtige debat over de R.E.M.-rimram heel doed deed. Na de toornige uiteenzetting van vele Kamerleden deed de laco nieke minister ons weer eens even de betrekkelykheid van onze televisie- zorgen beseffen. De Kamer had de populaire be windsman deze week een hele mid dag en avond op bezoek, niet alleen vanwege het R.E.M.-debat, maar ook voor het beantwoorden van een paar mondelinge vragen en voor de behandeling van het roemruchte Schelde-Rynverdrag. Vooral by zyn antwoorden op de vragen heeft de bewindsman de Kamer weer eens laten schuddebuiken van het lachen. De minister moest improviseren en had het nogal te kwaad met de na men van een aantal geachte afge vaardigden. De pacifist Burggraaf werd herdoopt in Burgerhart en de socialist Wieldraaier in Wieldraver. Nu zün vergissingen in namen op staat is de Kamer grif bereid een simpele verspreking als een kostelyk cabaretnummer te beschouwen. Zo nu weer. De minister zelf was er wat verbaasd over en zei: „Met myn vergissingen wil ik niet op goedkope wyze lacheffecten behalen. Myn eigen naam is trouwens zo dat ik uiterst voorzichtig moet zyn". Het debat over het Schelde-Ryn- verdrag was minder lacherig. Het was een beetje saai. Een best bewys voor de theorie, dat moeiiyke pro- plemen vanzelf verdwynen. Het Schelde-Rynprobleem, dat onze ouders en grootouders nog in vuur en vlam zette, bracht het deze week niet verder dan vriendeiyke volzinnen. Minister Luns zat er ten slotte zelfs wat slaperig by. Hy gaapte met zyn mond dicht. Een moeiiyke kaakspierengymnastiek die onze minister in de loop der jaren aardig heeft leren beheersen. Maar niet altyd lukte hem dat dinsdag. Daarvan getuigden wel de foto's in de dagbladen Deze op één na laatste week van dit zittingsjaar van de Tweede Ka mer heeft nog een paar by zonderhe den opgeleverd. De kamervoorzitter Van Thiel was ziek en kon niet ver vangen worden door één van de on dervoorzitters, omdat deze alle twee het woord wilden voeren. Het regle ment van orde schrijft voor dat dan het oudste lid de vergadering presi deert. En dus viel deze eer te beurt aan de K.V.P.-er dr. Lucas (71), die zich na een paar uur het vervangen door de op één na oudste in de Ka mer, de S.G.P.-er ir. Van Dis (70). Het was een unieke gebeurtenis. Vooral voor ir. Van Dis. Want het is naar menseiyke berekening mogelyk, dat zyn driemansfractie nog eens zo groot zal worden dat zy een echt voorzitterschap zal kunnen claimen. i Zee Herv. Gem.. P. Holst te Den Haag; 10 u ds. De Vos (HA); 6 u ds. J. G. van Ieperen te Terheyde (HA). Kapel: 10 u ds. Tukker (HA). Gr. v. Pr .school: 10 u ds. Tukker. Geref. Kerk, Voorstraat: ds. De Vries; 5 u ds. Pyiman. i ds. Pijlman; 5 u 0 en 5 u Leesdlenst. Geref. Gem. 1 Ned.: 10 en 5 u Leesdlenst. Koudekerk aan den Rijn Herv. tem.: 10 u ds. Koerselman; 7 u ds. [eijmans te Boskoop. Geref. Kerk: 10 n 7 u ds. Makkinga. Lelden. Kerkzaal Zljlkwar- Hoek. Geref. ds. Van Drie; 5 u ds. Mlnnema. i prof. dr. S. U. Zuldema te Amstel- Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 u (HD) ds. S. Koolstra; 7 u ds. J. H. Boeriyst te Den Haag (Jeugddienst). Verleur (HA). Geref. Gem.: 10 koop Herv. Gem.: 9.30 u ds. J. Poort te Lelden; 6.30 u dhr. J. v. d. Leiderdorp. Geref. Kerk: 9.30 6.30 u dhr. J. van Leeuwen te Den Haag. Rem. Geref. Gem.: 10 u G. Bloe- mendaal te Delft. A. de Leeuw te Boskoop (HA). Geref. Kerk: 9.30 u ds. Meln- ders; 6.30 u ds. G. P. Snel. N'oordwUk aan Zee Herv. Gem.: (HD) ds. D. Keunnlg. Ge- Schoolstr. 2: 10 Estrik te Genemulden. Noordw()k-Blnnen Herv. Gem.: 10 Dok. Geref. Kerk: Berghstichtlng11 G. Th. Rot- H. Smits. Gemeen te wo- hulzen te Lelden. NoordwUkerhout Herv. Gem.: en 10 nlng: Jappn R.-K. Meisjesschool) ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem.. Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 u ds. H. Per dok Pauluskerk10 u ds. W. E. Ver donk; 7 u ds. J. Irlk. Rijnlands Ly ceum: 10.30 uur ds. P. J. Mackaav (jeugdkerk). Ver. v. Vryz. Herv.. W. de Zwijgerkerk: 10.30 u ds. W. J. H. Hu- beek. Geref. Kerk, Maurltslaan: 10 A. S. Scherpenlsse te Scheve- Geref. Kerk (vrljgem.), W. de ijgerkerk8.30 r - Ook de lange openbare vergadering van de commissie van landbouw mag men onder de byzondere ge beurtenissen scharen. Meer dan der tien uur duurde de vergadering, char mant gepresideerd door mevrouw Stoffels-Van Haaften. Erg veel van het besprokene zal men niet in de kranten gelezen hebben, want de landbouw-discussies munten uit door een ingewikkeld en langdradig spe cialisme, dat alleen de leden van het „groen front" en de minister van Landbouw langdurig boeit. Zo'n com missievergadering is vooral voor de specialisten een gelegenheid om hun kennis weer eens aan die van de mi nister te toetsen, maar dat gaat dan op zo'n gecompliceerde manier, dat de openbaarheid een twyfelachtig nut krijgt. Trouwens, zelfs de specialisten raakten af en toe de draad van de logica een beetje kwyt. Een lid kwam tot de wat wonderiyke conclusie, dat van het sociale landbouwbeleid tot nu toe maar weinig „boven water is gebracht". En minister Biesheuvel, sprekend over zyn Brusselse mara- thon-gesprekken. zei. dat hy bang was zyn „drukmiddel" kwyt te ra degenen, die het nog niet hebben ge hoord). „In Engeland is alles toegestaan, dat niet uitdrukkelijk is verboden. In Duitsland is alles verboden, dat niet uitdrukkelyk is toegestaan. In Frankrijk is alles toegestaan ook als het verboden is. In Rusland is alles verboden, ook als het is toegestaan". J. J. Verleur. 6.30 u da. C. A. Verhoog. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 u dhr. J. Baart te Utrecht; 7 u da. C J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst dea Woords; 2.15 u da. C. den Hertog te Den Haag. Rilnsburg. Ned. herv. Gemeente: grote kerk: 9.30 uur ds. J. van Noort te Vlaardln- gen. 5 uur ds. H. van Gosllga. Bethel- kerk Brouwerstraat: 9.30 uur ds. H. van Gosllga, 5 uur ds. Jac. de Vos te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk. Rapen- burgkerk: 9.30 uur ds. L. v .d. Linde. 5 uur ds. H. Post. Petrakerk Voorhou- terweg: 9.30 uur ds. J. BIJleveld. 6 u. ds L. v. d. Linde. Maranathakerk. Burg. Hermansstraat 10.30 u ds. W. H. Walvaart; 5 u da. W. H. Walvaart (HD). Geref. Kerk: 9.30 u ds. P. D. Kuiper; 5 u ds. H. van den Berg. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 u ds. L. S. den Boer. 6.30 u ds. Heynër. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 u ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk 10 en 5 u ds. J. v. d. Klaauw t« 's-Gravenzande. Geref. Kerk (vrljgem.): 10.15 u ds. R. Brands; 3 u ds. C. J. Geref. Kerk (ln herv. kerk) 7 u dienst. Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u ds. Saraber (HA). Dorps kerk 7 u ds. Meijerlng (HA). Rijndijk: 10 u ds. Meyering. Hulp en Heil: 10 u ds. Zyistra. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 u ds. Smit. Geref. Kerk (vrljgem 8.30 u ds. J. v. d. Haar te Lelden; 3.15 u ds. R. Brands te Oegstgeest. Rem - Doopsgez. Kring (Hal Cult. Centrum): 10.30 u ds. A L. Boer te Hilversum. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 u ds. J. Verwellus (HD); 6.30 u ds J. R. fl1J. R. Cuperus. Wijkgebouw: 9.30 i Cuperus (HD); 6.30 u dhr. J. Neljen- huls. Bethel: 10 u dhr. J. Neyenhula; 5 u ds. J. Verwellus. Ver. Wet en Evangelie: 9.30 u ds. E. H. Kalkman; 7 u as. H. M Cnossen te A'dam. Ge ref. Kerk: 9 30 u ds. J. Snoey (HA): 6.30 u ds. B. Koekkoek. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. J. G. Paardekoper Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 u ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. H. L. Boonstra (HA) Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en Kempenaar. Geref. Kerk: ds. F. de Jonge. De Hoef: 7 de Jonge. Geref. Kerk: 9.30 en 1 Herv. Gem.: 10 i Kerk: 10 en 6.30 Rem. Geref. Gem.: te Den Haag. 10 u ds. B. Nfjholt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11