LEIDSCH DAGBLAD Scholten en Lunsgeen enkel pardon voor R.E.M. Kennedy's Poolse reis is een succes Zo nodig wordt reces I Kamer onderbroken Toestand Rudy Beens niet onbevredigend MONTEUX OVERLEDEN Bemiddeling van Acheson op Cyprus? Landmijn ontplofte: wandelaar gedood OOK ILLINOIS KIEST VOOR GOLDWATER De tiende.... Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 JULI 1964 No. 31300 Directeur: E. A E. ran DlshoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Ook al is Noordzee-tv in de lucht (Van onze parlementaire redactie) De minister van Justititie, mr. Scholten, heeft gisteren in de weede Kamer meegedeeld, dat er geen twijfel mag bestaan over Ie wens van de regering wettelijke bevoegdheden te krijgen om jgen de R.E.M. te kunnen optreden. Van enige aarzeling bij de regering is geen sprake. R.E.M. noch kijkers behoeven in onzekerheid te verkeren. De regering wil dorzetten of het ilevisiestation nu in de lucht is of niet. De minister kwam in de Kamer brief toelichten, waarin het uit- van de parlementaire behande- ng van het wetsontwerp contra de E.M. is medegedeeld. Hy verzette ch allerminst tegen de brede aan- Irang uit de Kamer om het wets- ntwerp zo mogelijk nog in augus- te behandelen. Ook minister die hem vergezelde, deed dat iet. De regering houdt zich gaarne eschikbaar als de Kamer het reces 11 onderbreken, zei minister Schol- Besloten werd, dat de Kamer- oorzitter in overleg met de bijzon- mmissie nader zal bekijken, rat de Kamer te doen staat zodra memorie van antwoord is ver benen. De mogelijkheid dat het re- zal worden onderbroken is dus iet uitgesloten. Geen verwijten Minister Scholten accepteerde geen erwyten over gebrek aan besluit- lardigheid, die hem door de socia- Vondeling, de K.V.P.-er Baeten de A.R.-woordvoerder Smallen- roek waren toegevoegd. Hij zette Ogmaals uiteen, dat een spoedige (handeling van het wetsontwerp iet ten koste mag gaan van een irgvuldige wetgeving. De bewinds- ian liet er geen twijfel over bestaan, de wet te zijner tijd in gerech- ijke procedures zal worden ge- (tst aan de internationale verdra- i, waarop het stoelt. Daarom dient wijze van wetgeving, inclusief de elementaire behandeling, nog zorg- ildiger te zfjn dan normaal. Nu het voorlopig verslag van de imer zo diep op de volkenrechte- ke aspecten van de zaak is inge- jan, hetgeen zij niet had verwacht, ht de regering het onmogelijk op Drte termyn met de memorie van d te komen.. Van dit uitstel gebruik gemaakt om een commis- deskundigen te raadplegen, nmissie kon niet eerder wor- ïi gehoord, omdat daardoor de in- De Kamer ging maar nauwelijks koord met deze verklaring. Vooral socialist dr. Vondeling verweet de Sering niet meer haast te hebben maakt met de ratificering van het eneefse verdrag van 1958, zodat ader meer ingegrepen had kunnen orden. Maar minister Luns deelde dat het goedkeuringsvoorstel ar de Kamer onderweg is. Trou- tns, ook ander landen moeten nog reren, zodat het verdrag toch rechtskracht zou hebben ge- Testbeeld t Vondeling had in eerste in- atie het uitstel „een testbeeld van ht beleid" genoemd. Hij vond het 1, dat er een einde komt aan de tace tussen regering en R.E.M., hij kenschetste als „kantjesjage- 'Ook de K.V.P.-er mr. Baeten be- £de het uitstel, waarin hij een ge- k aan slagvaardigbeleid onder zie. De heer Smallenbroek (A.R.) to? zich af, waarom de regering de Wiemen niet vroeger heeft onder- kal Hij wilde de managers van de ^M. duidelijk laten weten dat hun WEERBERICHT HALF TOT ZWAAR BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond: half tot zwaar bewolkt op de meeste plaatsen droog weer. overwegend matige wind, krimpend [an noordwest naar west tot zuidwest, ets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 JULI op: 4.25 uur; onder: 21.03 uur. op: o.33 uur; onder: 12.14 STRANDVERWACHTING Worgen een tijdelijke verbetering iet overwegend droog weer en en- •Je opklaringen. Matige westelijke tod. Overdag 1618 graden, zee ster 15 graden Vooruitzichten: luchtstroom van de teaan houdt het voorlopig te koel en "tot onbestendig. In juni werden in Katwijk 9 dagen [•et slecht. 9 dagen met matig, 6 ia€en met goed eei. 6 dagen met 'raai strandweer genoteerd. Lankhorst en de communist Bakker waren met het uitstel niet tevreden en hekelden de trage gang van za ken. Anders dacht de liberale fractie leider mr. Geertsema over het uitstel. Het besluit om met de memorie van antwoord te wachten tot dat een dui delijk beeld is verkregen van de vol kenrechtelijke problemen, die daaruit kunnen ontstaan, vond hij alleen maar verstandig en een bewijs van goed staatsmanschap. Zo ook dacht de C.H.-fractieleider mr. Beernink er over. Hij wilde voorkomen, dat er een wet komt, die de toets van de volkenrechtelijke kritiek niet kan doorstaan. Beide sprekers zagen niet dadelijk aanleiding voor een onder breking van het zomerreces, al wilde mr. Beernink zich daartegen niet verzetten. De boerenleider Koekoek zag geen reden voor optreden tegen de R.E.M., die volgens hem is opge komen uit reactie op de slechte pro gramma's van Bussum. Hij wilde vrye televisie. In het zeven eeuwen oude kerkje van Gardslösa op het eiland Öland in de Oostzee is gisteren het huwelijk voltrokken van prinses Margaretha van Zweden met de Britse zakenman John Ambler. De fotograaf „knipte" het paar na het einde van de plechtigheid: terwijl de prinses in spanning afwacht kijkt de bruidegom of de regen zal doorzetten. Jn het midden prinses Sibylla, de moeder van de bruid. Ontspanning Oost-West (Van onze correspondent in Washington) Het bezoek van minister Ro bert Kennedy aan Polen wordt in de Amerikaanse hoofdstad als een groot succes beschouwd door de overhartelijke ontvangst Na mysterieuze schot De toestand van Rudy Beens, de zeventienjarige Utrechtse scholier, die zaterdagnacht by Rhynauwen is gevonden met een schotwond in de rug, is niet onbevredigend. De jongen blijkt ook een scheurtje in de nier en een gaatje in de lever te hebben opgelopen. De artsen menen echter, dat deze verwondin gen goed kunnen herstellen. De be langrijkste vraag is op het ogenblik, in hoeverre zijn zenuwstelsel door de beschadiging van de wervelkolem heeft geleden, maar zijn reflecties zijn zodanig, dat de doktoren de zaak niet al te somber inzien. Rudy lijdt nog wel veel pijn, maar zijn moeder vertelde ons, dat hy nu gelukkig koortsvrü is. Wanneer hy het ziekenhuis zal mogen verlaten, valt uiteraard nog niet te zeggen. Het mysterie van het schot is on dertussen nog niet opgelost. De bromfietser, die in de bewuste nacht op het politiebureau kwam vertellen dat hij hulpgeroep had gehoord, heeft zich ondanks herhaalde oproe- van de politie nog niet gemeld. De wereldvermaarde dirigent Pierre Monteux is vanochtend vroeg in zyn woning in de Amerikaanse staat Maine op 89-jarige Ieeftyd overleden. Voor minister Luns waren niet alle onderdelen van het debat even interessant. Rechts minis ter Scholten. Amerika heeft de V.N.-bemidde- laar op Cyprus, de Fin Tuomioja, aangeboden hem te helpen bij zijn pogingen om een oplossing voor liet probleem-Cyprus te vinden. Volgens Amerikaanse persberich ten hadden de V.S. Tuomioja voor gesteld hem een speciale vertegen woordiger ter beschikking te stellen, die hem by zyn pogingen zou helpen. Er zouden vijf personen voor deze taak zijn genoemd, onder wie Dean Acheson, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, en generaal Lauris Norstad, voormalig opperbe velhebber der NAVO-strijdkrachten. V.N.-secretaris generaal Oe Thant heeft inmiddels in antwoord op het Amerikaanse aanbod gezegd, dat Tuomioja zelf moet beslissen hoe hy zyn verdere onderhandelingen met de betrokken partyen in het Cypri sche geschil wil organiseren en of hy hulp van buitenaf wil hebben. In sommige kringen van de N.V. is van mening dat het antwoord Oe Thant zeer dicht by een afwijzing van het Amerikaanse aan bod komt en sommige waarnemers nen er een zekere geïrriteerdheid te ontdekken. van de bevolking. Men hoopt I namelyk evident, dat Kennedy hap- hier ook, dat de ontvangst niet g» zal nalaten indruk te maken op j kiezingen, of de ambassadeurspost de Poolse regering. De bedoe ling van het bezoek is namelijk versteviging van de banden tus sen Amerika en Polen, die ove rigens, doordat miljoenen Ame rikanen van Poolse voorouders afstammen, van nature al hecht zijn. Washington streeft naar betere relaties met Polen in het kader een beweging om de contacten met communistische Oosteuropese landen te stimuleren. Door die actie wordt gehoopt, wordt de nationale zelfstandigheid van die landen ver groot. Polen dat reeds jarenlang financiële hulp van Amerika krygt, wordt voorts belangrijk geacht in een verdere ontspanning Oost-West. Robert Kennedy is uiterst geschikt voor een quasi-privébezoek aan Polen, wegens de populairiteit van zijn broer wylen president Kennedy aldaar. Verder is er nog zyn familie relatie met de Poolse prins Radziwill, echtgenoot van de zuster van Jacqueline Kennedy en voorts nog de Ierse achtergrond van de fami lie Kennedy, die parallellen heeft met de Poolse mentaliteit. In dit verband is het opmerkelijk, dat minister Kennedy bij besprekin gen in Warschau de Poolse leiders dringend vroeg om initiatieven die de Oost-Westontspanning stimule ren. Daarbij legde hij de nadruk op de noodzaak voor een oplossing van de Duitse kwestie. Zo vormde minis ter Kennedy een Amerikaanse echo van Chroestjsjow, die tezelfdertijd in Scandinanvië een oplossing voor de Duitse problemen eiste. Kennedys trip toont aan dat- Wash ington zijn ontspanningspolitiek te genover het communisme voortzet, al mag niet vergeten worden, dat de Poolse reis van minister Kennedy persoonlijk aspect bezit. Het is Zoeken opgegeven De 29-jarige Amerikaanse Britt Sullivan, die sinds zondagavond wordt vermist, enkele dagen nadat zij begonnen was met een poging de Atlantische Oceaan over te zwem- is nog steeds niet gevonden en de Amerikaanse kustwacht heeft het zoeken opgegeven. Britt Sullivan werd zondagmiddag nog aan boord van haar volgvaar- tuig gehesen omdat er haaien in de buurt waren. By het aanbreken van de avond, toen de haaien weg m, begon zij weer te zwemmen r verloor daarna het contact met de volgboot. Moskou. Kennedy beseft evenwel dat president Johnson zijn medewerking niet nodig heeft voor een verkie zingsoverwinning, zodat de kans op het vice-presidentsschap theoretisch blijft, ondanks de steun voor Robert van alle noordelijke Democratische partyleiders. Het bezoek aan Polen dient evenwel om aan te tonen, dat de minister hoogst bruikbaar is voor de ontspanningspolitiek, waardoor de mogelijkheid open blijft, dat presi dent Johnson gebruik zal maken van Kennedy's kwaliteiten in de buiten landse politiek. (Van onze Bossche correspondent) De 25-jarige stoffeerder H. Boesveld uit Zaltbommel is gister middag omstreeks half zes omgekomen, toen een landmijn ont plofte. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van zijn vrouw, met wie hij een wandelingetje maakte langs de Waal. „Dat kon wel eens een myn zyn" ren de laatste woorden, die het slachtoffer sprak. Toen hy met eer stokje even het voorwerp aanraak te, waarop hy zyn vrouw attent maakte, volgde een hevige ontplof fing. De man was op slag dood. Zijn echt genote de 21-jarige mevrouw G. kenhuis van Zaltbommel worden opgenomen. Het echtpaar Boesveld was zowat een jaar getrouwd. De myn lag in de uiterwaarden tus sen enkele strekdammen in de Waal. Daar hebben de Duitsers in de laatste oorlogsjaren mynen ge legd. Tot nu toe dacht men, dat al dit oorlogstuig verwyderd was en onschadelyk gemaakt, maar na het ongeluk wordt het in Zaltbommel niet voor onmogelijk gehouden, dat er nog meer onontplofte mynen langs de Waal liggen. Mijnopruimers De hulpverleningsdienst van ministerie van Binnenlandse Za ken, die de zorg heeft voor opruimen van alle explosieven die niet op militaire DH blad bestaat uit 16 pagina's terreinen of in zee ligt, zal waar- schynlyk pas volgende week kun nen gaan kyken of er in Zalt bommel nog meer oorlogstuig ligt. Altijd al enigszins overbelast heb ben de twaalf specialisten van de dienst het deze week byzonder druk omdat by al het gewone werk gisteren ook nog de vondst is ge komen van een grote bommen werper op een bouwterrein in Arnhem. Elf bommen van vyf- honderd kilo elk moeten daar worden verwijderd. Pas als dit gevaarlijke karwei geklaard is zal dit team uit Arnhem naar Zalt bommel worden gestuurd. Andere ploegen werken thans in Zeeland, Lobith, Venlo en Rotterdam, waar in de Waalhaven een bom is op- Senator Barry Goldwater heeft de steun gekregen van 48 van de 58 af gevaardigden van Illinois naar de conventie van de Republikeinse partij, nadat deze afgevaardigden gisteren afzonderlijk gesproken had den met Goldwater en zijn voor naamste rivaal, gouverneur William Scranton. Senator Goldwater verwacht nu de stemmen te krijgen van 690 van de 1.308 afgevaardigden naar de conventie, dat wil zeggen heel wat meer dan de volstrekte meerderheid van 655 die nodig is voor verkiezing tot Republikeins kandidaat voor het presidentschap. Gouverneur Scranton, vertegen woordiger van gematigde en liberale vleugel van de Republikeinse party, ls van mening dat het besluit van de overgrote meerderheid van de delegatie van Illinois nog niet fataal is voor zyn kansen. Henry Cabot Lodge, de voormali» ge Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, die Scranton steunt, heeft gisteravond een gesprek ge had met oud-president Eisenhower, Gisteren is het tiende slachtoffer van de aanval met een vlammen werper op 11 juni door de geestelijk gestoorde Walter Seifert op de r.-k. lagere school van Keulen-Volkho- ven, namelyk de negenjarige Inge borg Hahn, in een kinderziekenhuis overleden. Negen andere kinderen verkeren nog steeds in levensge vaar. Met de door Seifert gewonde 67-jarige onderwijzeres Anna Lan- gohr gaat het thans beter. Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 (9uc/ teuws 1 Uit het Leidsch Dagblad van 1 1 Julij 1864: Gelijk met weet zullen er eerlang te Rotterdam proe- ven worden genomen met een t stoombrandspuit. Ook de heer v P. G. Houthuyzen, directeur der brandbluschmiddelen al- hier zal zich derwaarts bege- ven. Te Castellemare is een maatschappij opgerigt, die zich ten doel stelt door che mische bewerking, katoenen lompen weder tot den oor- spronkelijken toestand van f katoenen terug te brengen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1