„Magnetiseur" krijgt boete van f 1000.- van de koning MLCHEUJp toffees Leven van patiënte ternauwernood gered Geen enkele reden tot afremming studie in literaire faculteit Morgen bij de Koning Bad- of Douchelaken ALLEEN WOENSDAG 3.9 8 Flanellen lakens ALLEEN WOENSDAG 5.33 Jongens-pyjama's ALLEEN WOENSDAG 3.75 MOOR MA£ PtRS0NtW*NS wAABOM rs a) aankomend kantoorbediende (vri.) b) beginnend kantoorbediende (vri.) c) magazijnbediende hulp- of onderhouds monteurs KIP Woninginrichters SIGARENZAAK LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 JUNI 1964 Voor de Leidse kantonrechter Ten koste van oog „De wet laat helaas niet toe, dat ik voor deze ernstige vorm van kwakzalverij een hogere boete dan f 1.000 subs 1 maand eis temeer omdat de aangeefster van deze zaak door verdachtes toedoen een oog moest missen", Aid»'» «drukte de officier, mr. R. B. M. Berger, in een zeer scherp gesteld requisitoir zijn spijt uit, dat hij tegen een 54-jarige mag netiseur uit Leiden slechts een geldboete kon eisen. Hoewel verdachte verstek liet gaan. gaf de kantonrechter, mr. W. de Ko ning, er de voorkeur aan zijn zaak in het openbaar te behandelen en ter wille van de algemene preventie di rect vonnis te wijzen. Verdachte moest terechtstaan wegens het on- - bevoegd uitoefenen van de genees kunst, doch uit het resumé, dat de kantonrechter van het proces-verbaal gaf, bleek wel, dat achter deze over treding een drama schuil ging met een bijna dodelijke afloop. Het slacht, offer en tevens aangeefster van ver dachtes kwakzalverij werd enige maanden geleden door haar huisarts vanwege een ernstig oogletsel naar een chirurg verwezen. Op aanraden van een kennis vervoegde zij zich echter by verdachte, die na een op pervlakkig onderzoek vaststelde: „Daar help ik U wel vanaf". Gedu rende de weken, dat de patiënte door verdachte werd „behandeld" nam haar oogletsel een dermate ernstige vorm aan, dat zij zich ten lange leste toch onder behandeling van een chi rurg moest stellen. Deze kon door een spoedoperatie ternauwernood het le ven van de patiënte redden en wel ten koste van het oog. Bijzonder ern stig werd verdachte aangerekend, dat te kunnen genezen en haar niet met klem had geadviseerd zich onder be handeling van die chirurg te stellen. „Verdachte heeft achteraf welis waar zijn spijt betuigd, doch de bij. zonder kwalijke wijze waarop hü om geldelijk gewin met een mensenleven heeft gespeeld gaat inderdaad alle perken te buiten", aldus de kanton rechter in zijn vonnis wijzing, waarin ook hij liet uitkomen, dat hier helaas geen hogere strafmaat kan worden aangelegd. Hij vonniste de kwakzal ver met f 1.000 boete subs. 1 maand. Gevaar op cle weg Een 36-jarige kruidenier uit Mid delburg hoorde hierna zowel een boete van f 150 subs. 30 dagen als de onvoorwaardelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid voor de tijd hü aan het feit, dat hü met zün auto op Rijksweg 4 onder Zoeterwoude het verkeer in ernstig gevaar .had ge bracht. Uit de verklaringen van drie ooggetuigen bleek namelük, dat ver dachte op genoemde weg rustig was gaan keren om via de middenberm op de rübaan van het tegemoetkomende verkeer te komen. De bestuurder van een met hoge snelheid naderende auto kreeg de schrik van zün leven toen hü verdachtes auto plotseling voor zich zag opdoemen. Slechts door „op de rem te gaan staan" en de wegberm in te sturen kan hü een botsing, met alle gevolgen van dien, voorkomen. „Het spy't mü. dat ik zo onvoorzich tig ben geweest", was het enige dat de kruidenier tot zün verdediging kon aanvoeren. Na de eis, verklaarde hü nog ,dat hü door een ontzegging van zün rijbevoegdheid ernstig gedupeerd zou zün bü het uitoefenen van zün beroep. „U bent een gevaar op de weg en het is een wonder dat hier geen doden zün gevallen", antwoord de die kantonrechter. Daar het alge meen bedang, aldus de rechter, boven het privébelang van verdachte ging kon hier van een voorwaardelijke ontzegging geen sprake zün. Wel bleek hü bereid te zün het termün van de ontzegging te stellen op 6 maanden met een geldboete van f 125 subs 25 dagen. Prachtig om te zien „Het was prachtig om'te zien hoe hij steeds weer opnieuw met grote snelheid door de bochten ging", ver klaarden, aldus het proces-verbaal, de getuigen in de zaak tegen een 2T jarige grondwerker uit Sassenheïm. De grondwerker bezat een rac< motor en gaf op een avond op de bochtige Achterweg onder de ge meente Alkemadie zün toeschouwers een klein voorproefje van de TT- races en wel door met veel lawaai en _w hoge snelheid de ene bocht na de jaar tegen zich eisen. Deze eis dankte andere te .nemen". H. B. R. Heller verlaat Markt- en Havendienst De heer Heller, aanvankelük hoofd-timmerman, later opzichter A bü d e Markt- en Havendienst, gaat deze dienst verlaten. De heer Heller was speciaal belast met het toezicht op de veemarkten. Direct na de oorlog kwam hü in dienst; jarenlang kon men zich geen veemarkt voorstellen zonder zün persoonlükheid. Van vrüdagmorgen 3 uur tot 's middags 4 uur was hü bezig, de veemarkt had de liefde van zün hart. Vanmorgen waren de directeur van de Markt en Havendienst, de heer M. Weima en zün echtgenote en de adjunct-directeur, de heer T. C. Sonnenberg bü de heer Heller thuis en werden woorden van waar dering gesproken. De heer Weima stelde vast, dat de heer Heller op een zeer eigen wüze zün arbeid heeft verricht. Geduren de dertien jaren was er een prettige samenwerking. De wens werd geuit, dat de ge zondheid van de heer Heller van dien aard moge zün, dat hü nog vele jaren aan zün arbeidsterrein mag denken, de Leidse veemarkt. Tot hoofdredacteur van het damesweekblad Eva/Het Rü'k der Vrouw", dat in Leiden is gevestigd, is benoemd de heer N. Bergkamp te 's-Hertogenbosch. In een der bochten verloor hü ech ter die macht over het stuur. „Wü zagen de motor plotseling onder hem uitschieten, waarna hüzelf driemaal over de kop ging alvorens in de sloot te duiken", aldus het verslag van de ooggetuigen. „Ik hield dat ding voor mün ple zier en reed er vaak mee op het cir cuit te Zandvoort", verklaarde ver dachte destijds tegen de politie. „De Achterweg is geen race-baan en wat Verdachte liet rustig verstek gaan nam hiervan dus geen kennis. Ook niet van de eis, die neerkwam op een geldboete van f 125 subs. 25 dagen alsmede de onvoorwaardelijke ont zegging van zün rübevoegdheid voor de tüd van 1 jaar. Het vonnis werd f 100 boete subs. 20 en een onvoorwaardelijke ont- voor de tüd van 6 maanden. Universiteit contra minister Onjuiste interpretatie van aanvechtbare cijfers leidde tot foute conclusie minister Er bestaat geen reden, de academische studie in de literaire faculteit, onder meer voor de moderne talen en de geschiedenis af te remmen. Aldus het omonwonden antwoord van de rector magnificus van de Leidse Universiteit op een brief van minister Bot, waarin een dergelijke afremming werd bepleit. Tijdens een gisteren gehouden persconferentie heeft de rector gewezen op de onjuiste uitgangspunten van de overwegingen van de minister en een verkeerde hantering van op zichzelf reeds aanvechtbare cij- wers. Er is geen sprake van een tegen 1970 te verwachten over schot aan leraren in de moderne talen en de geschiedenis. Een afremming zou een groeiend tekort betekenen, met een onverant woorde schade aan het onderwijs en wetenschapsbeoefening als gevolg. Ingegeven door bezorgdheid In tegenwoordigheid van de voor zitter van het literaire faculteitsbe stuur prof. dr. C. Soeteman herin nerde de rector magnificus prof. dr. W. den Boer aan de brief van minis ter Bot van 11 maart, gericht aan de Landelüke Commissie Academische Studievoorlichting en aan de Acade mische Raad, waarin de noodzaak van afremming van de studie .in de faculteit der letteren werd bepleit. De genoemde commissie heeft gewei gerd, medewerking aan een derge- lüke afremming te verlenen bü de voorlichting over de studie voor scholieren. Nadat de brief ook ter kennis van de universiteiten was ge komen, is interfacultair overleg over deze affaire geopend. Aangenomen moet worden, aldus be zorgdheid, dat zich de toestand van de jaren dertig zou kunnen herha len toen er zeer grote overschotten aan leerkrachten voorkwamen. Maar de basis, waarop hü zün oordeel grondde, is onjuist. De minister grondt zün uitspraak op een nog niet voov publikatie vrijgegeven concept nota van het Centraal Planbureau en op een door prof. dr. P. H. Win kelman te Nümegen gemaakt over zicht van de arbeidsmarkt voor aan staande leraren in talen, geschiede nis en aardrijkskunde. Verkeerde cijfers De in dit laatste overzicht gepubli- vserde cüfers zün echter onjuist als landelük beeld, terwijl zü ook om andere redenen niet gehanteerd mó gen worden op de wüze, waarop dit is geschied. Het- lerarengebrek heeft geleidelijk aan meer mensen met de tweemaal zoveel MO-n als academici bü dit onderwüs werkzaam zün. Dat is echter in principe een onjuiste situatie. Ge heel onjuist is bü een prognose van de arbeidsmarkt tevens de bezitters van een A-acte mee te rekenen, aangezien {leze eigenlük geen be voegdheid bezitten maar nu slechts in een noodsituatie ingeschakeld zün. Neemt men deze factoren in reke ning, dan is er niet een teveel aan leerkrachten te verwachten, doch integendeel een tekort. Inadequaat De studerenden voor het A-dipIo- ma als potentiële leraren (en dan nog met een veel te hoog percentage geslaagden) in een statistiek te la ten figureren, moet volgens de lite raire faculteit, de rector en curato ren op onvoldoende kennis van za ken berusten en in ieder geval als inadaquaat worden aangemerkt. Op grond van dergelüke onjuiste interpretaties van bovendien aan vechtbare getallen zyn ook de mini steriele verwachtingen ten aanzien afremming van de academische stu die in de literaire faculteit. Bü dit alles is zelfs nog niet in aanmerking genomen, dat gestreefd wordt naar kleinere klassen, dat er thans leraren zün die veel meer les uren maken dan het theoretische maximum, dat jonge leerkrachten de eerste jaren geen maximaal aantal lesuren behoren te maken, en dat oudere leerkrachten op den duur met behoud van volledig salaris minder uren les behoort te geven, zo als bv in Duitsland reeds het geval is. ia fleurig streepdessin, 70 x 130 cm. Normale waarde 5,50 Royale 2-persoons flanellen lakens, 180 x 230 cm, voor een ongelooflijk lage prijs. Normale waarde 7,45 Effen en fantasie jongenspyjama's, in de maten 2 t.m. 16. Normale waarde maat 2 4,95. MAAT 2 50 ct. stijging per maat. ÉEIDEN KATWIJK RIJNSBURG 1ste band met «?^«aWrade" stabilisenngsgof ;:èpar,ng H. E. VAN DER HEIDE ZONEN - LEIDEN VRAAGT Vlot kunnende typen, kantoorervaring vereist. Aanmelden NIEUWSTRAAT 2A 830—12.30 en 1330—1730 uur of na afspraak (telefoon 23941). 64-1142-H ALUMINIUM JALOEZIEEN MET 4 DAGEN GEPLAATST 10 verschillende kleure 20% KORTING ENGBERTS METAALGIETERI KATWIJK AAN DEN BD Tel. (01718) 25 62 - li VINKEWEG 11—13 In verband met uitbreiding doorsmeerafdeling vragen wij Schrijf of bel voor het maken van een afspraak 3NT.V. Official dealer HAARLEMMERWEG 2—4 TELEFOON 01710—33141 Wélk hartelük pleeggezin wil tijdelijk de zorg op zich nemen voor 4 zusjes en 2 broertjes uit één gezin in de leeftüd van 11 tot 2 jaar. Brieven Stichting De Opbouw, Burg. Reigerstraat 86, Utrecht. geslacht 1.98 Teekens Kippenbor LANGE MARE 94 Zit U omhoog met Uw werk? Belt U 24050 eens op- voor woninginrichting en behang- werk. Ook voor buiten de stad. In het bezit van bestel wagen. Reizen is reuze vooral met El tours. Rei zen voor vriendelüke prijzen. Comfortabele touringcars bren gen u waar u altüd al zo graag eens heen had gewild. Folders vol verrukkelüke dag en middagtrips liggen op u te wachten. Vraag ze vandaag nog i l bü TE KOOP Geen woningruil. Zonder papieren en contai ten niet reflecteren. Brieven aan het bureau v« dit blad onder no. 37344. Hebt li nog kamers te behangen Belt U eens telefoon 24050 en het komt prima in orde. Ook voor woninginrichting, enz. Ook voor buiten de stad. Alleen vakwerk. Verkade frulttoffees met zuivère vruchtensmaken. Prijs per 100 gram 35 cent Per zakje 57 cent. Er zijn 10 heerlijke Ve.rkade toffeesmaken. U koopt nu voordelig uw zomer- of regenmantel. Mantels van luchtige zomertweed en ragfijne kam- garen. vanaf: T 39,75 Modieuze regenmantels (met kraag en revers) van waterafstotende Terlenka, kreukherstellend en ge- makkelijk op reis. Vanaf: T 49,50 Verrukkelijk... het is Verkade!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4