LEIDSCH DAGBLAD CYPRUS IN RUIL VOOR DEEL VAN THRACIË ANWB haiHOlweer Nr. 3 geeft iedereen toeristische informatie Oe Thant gaat op bezoek in Ankara MARIJNEN ƒ325 vandaag! Wegenwacht 15 juli ook in Amsterdam DISCRIMINATIE IN DEN HAAG ïg alles ft Vlieland tos Dpgerlcht maart 1860 VRIJDAG 26 JUNI 1964 No. 31298 Directeur: E. A. E. van DlshoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per ween: Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Ondanks veelvuldige besprekingen is de kwestie-Cyprus niet veel dichter bij een oplossing gekomen. De voornaamste ontwik kelingen zijn de volgende: de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ball, zou het probleem vandaag met secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties bespreken in het licht van het overleg, dat presi dent Johnson deze week met de Turkse en Griekse premiers, Inönü en Papandreoe, heeft gevoerd; Papandreoe heeft een rechtstreekse bespreking met Inönü van de hand gewezen: het zoeken naar een oplossing is naar zijn me ning thans uitsluitend een taak voor de V.N.; Oe Thant zal zich binnenkort op uitnodiging van Inönü naar Ankara begeven. „Eerste fase" Generaal Grivas, de voormalige verzetsleider op Cyprus, die de laat ste jaren in Griekenland vertoefde en thans naar Cyprus is terugge keerd, heeft gisterochtend met pre sident Makarios en leden van het Cyprische kabinet besprekingen ge voerd. De Turks-Cyprische vice-pre sident dr. Kütchük, heeft secretaris generaal Oe Thant telegrafisch ge vraagd of de aanwezigheid van Grivas op Cyprus geen schending van een resolutie van de V.N. bete kent. Grivas heeft destijds, aldus Kütchük, eerst de Engelsen uit Cy prus willen schoppen en daarna de Turkse Cyprioten willen vermoorden om de weg vrij te maken voor een vereniging van het eiland met Grie kenland. De Turkse premier, Inönü, heeft gisteren in New York op een pers conferentie gezegd, dat het nuttig zou zijn wanneer Griekenland en Turkije zo spoedig mogelijk met el kaar gaan spreken. Hij was van mening, dat de huidige regering van Cyprus, gebaseerd op de Cyprische grondwet van 1959 en de garantie verdragen, levensvatbaar is. Turkijë zou zelfs de „enosis" aanvaarden, maar dan in de oorspronkelijk vorm: een deel van het eiland komt bij Griekenland, een ander deel bij Turkijë. Een oplossing van de kwes tie Cyprus door het wegvoeren van de Turkse bevolking van het eiland, kan niet in overweging genomen worden, aldus Inönü. De Turkse premier zei dat de Ver enigde Staten hem geen Amerikaans plan hebben voorgelegd ter oplossing van de kwestie-Cyprus, maar „van daag of morgen zullen de Verenig- HEDEN BESTELD, VANDAAG THUIS 135 liter TECHH. BUREAU ZUID-WEST BEVRIJDINGSPLEIN 24 TELEFOON 34600 Advertentie UNIEK ETENTJE in het oude "achthuis van Koning Willem III. IHASLICK met karaf wijn f 6.50. Koningshuys Sassenheim 's Woensdags gesloten. Advertentie jetcherm uw huid met hamol ultra WEERBERICHT WARM EN ZONNIG Het K.N.M.I. verwacht van heden- lot morgenavond: overwegend zon nig, droog en warm weer. Zwakke 27 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.05 uur. Maan op: 23.01 uur; onder: 6.18 uur. ater te Katwijk te 4.36 en uur, laagwater te 0.28 en 12.45 de Staten dat toch moeten doen", al dus de Turkse leider. In officiële Amerikaanse kringen werd gezegd, dat de besprekingen die president Johnson en minister Rusk met de premiers van Grieken land en Turkijë hebben gevoerd, nuttig waren maar „nog slechts de eerste fase betekenen van de pogin gen ter regeling van het probleem- Cyprus". Het overleg heeft grond slagen gelegd, waarop de bemidde laar der V.N., de Fin Tuomioja, een voor allen aanvaardbare oplossing kan ontwerpen. Minder Britse troepen Duncan Sandys, de Britse Geme nebestminister, kondigde gisteravond in het Lagerhuis aan, dat de Brit se regering voor een nieuwe perio de van drie maanden troepen zal blijven bijdragen aan de veiligheids macht van de Verenigde Naties op Cyprus. Londen heeft voorgesteld, dat het Britse contingent van 1800 man zal worden verminderd op 1100 a 1200 man. Oe Thant kijkt thans verlangend uit naar de extra 800 man, die van elders moeten ko men. Zijn hoop dat Nederland deze zal bijdragen schijnt niet te worden vervuld. Voor Engeland, dat elders ook de handen vol heeft, be- Geef ze de ruimte' Knuppel in hoenderhok de ►en- der hok van het Nederlandse Onderwijs gegooid met de stel ling: „Ouders, die hun vakantie wensen te nemen buiten de pe riode half julihalf augustus, dienen de vrijheid te krijgen hun Het is de tiende van de veer tien stellingen, die de ANWB naar voren brengt in een bro chure met de veelzeggende naam „Geef ze de ruimte". Het is de baanbreker in een serie bro chures, die recreatievraagstuk ken gaan behandelen. Men kan er meer ondubbel zinnige opmerkingen in tegen komen, zoals „Er dient strenger te worden opgetreden tegen te veel dieselwalm verspreidende motoren. Onderzocht dient te worden hoe de uitlaatgassen van benzine- en dieselmotoren ver minderd kunnen worden". En „een wet op de waterverontrei niging is thans broodnodig. On derhandelingen met buurlanden hierover moeten worden gevoerd in het bewustzijn, dat het gaat om een levensnoodzakelijkheid". Het doel en streven van de ANWB vindt men duidelijk te rug in stelling nummer elf: „Wonen, werken, verkeer en re creatie zijn vier gelijkwaardige grootheden". is met de voorzienin gen voor de openluchtrecreatie in ons steeds dichterbevolkte, verstedelijkte Nederland. De brochure bepleit een actief re- creatiebeleid op lange termijn. Het boekje wordt binnenkort aan 5600 bij de recreatie betrok ken functionarissen van Rijk, provincie en gemeenten verzon- (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's) nr. 3 van juwelier Siebel, Lange Poten 11 Den Haag ontdekt U een fascine rende collectie gouden ringen met brillant. Sieraden van on vergankelijke schoonheid en waarde. tekent de troepenlegering op Cyprus een zware last, maar het is bereid op het eüand te blijven indien de regeringen van Cyprus, Turkse en Griekenland dit uitdrukkelijk wen sen, hetgeen inderdaad het geval blijkt te zijn. De Turkse premier Inönü arriveert zaterdag in Londen en zal zondag avond tijdens een diner besprekingen voeren met premier Sir Alec Douglas Home, de minister van Buitenlande Zaken Butler en Gemenebestminis ter Duncan Sandys. Sommige Britse en Amerikaanse di plomaten geloven dat vereniging van Cyprus met Griekenland thans de enige hoop is voor een oplossing van het bittere conflict, waarbij Grieken land territorriale concessies zou moe- Moskou is vredelievend. Anastas Mikojan, de eerste vice- premier van de Sowjet-Unie die op bezoek is in Indonesië, heeft in Dja karta gezegd, dat de wapens die de Sowjet-Unie aan Indonesië heeft ge leverd, beter zijn dan de wapens die Engeland in de omgeving heeft. „Wij oefenen ook de Indonesiërs in het gebruik van de wapens", zei hfj op een massale bijeenkomst, die door 10.000 mensen werd bijgewoond. President Soekarno zei: „Indone sië heeft moderne wapens en wü zijn niet bang van het Britse voornemen om 36 raketbases in te richten in noord-Borneo". noot Soekarno en de Maleisische ste minister Toenkoe Abdoel Rach- man in nota's voorgesteld de minis ters van Buitenlandse Zaken der drie betrokken landen opnieuw te doen beraadslagen in een poging om een oplossing te vinden voor het geschil om Maleisië. Het overleg zou binnen twee weken moeten beginnen. Macapagal heeft verder voorge steld tot Siam het verzoek te richten om de Siamese militairen, die in het Maleisisch-Indonesische grensgebied in noord-Borneo tot taak hadden toezicht uit te oefenen op het terug trekken der Indonesische guerrilla strijders nog op hun posten te laten. ten doen, waarschijnlijk In west- Thracië, waar de Turks-Cyprioten zich met financiële tegemoetkoming zouden moeten vestigen. Dit ligt ge heel in de lijn van Grivas, die te gen elke vorm van compromis zou zijn. Weer incident bij Guantanamo Een Cubaanse schildwacht is v nacht ernstig gewond door een schot, dat kwam uit de richting van Amerikaanse marinebasis aan baai van Guantanamo, aldus bericht Radio-Havanna. Dit radiostation meldt verder, dat een tweede schot werd afgevuurd, toen een andere Cu baanse soldaat zijn getroffen kame raad te hulp wüde komen. Op 10 dezer heeft zich evem een incident in de omgeving Guantanamo voorgedaan. Volgens een mededeling der Cubaanse rege ring werd ook toen een Cubaanse schildwacht ernstig gewond door schot, dat vanuit Guantanamo zijn afgevuurd. Een recente foto van PRINS BERNHARD die maandag zijn 53ste verjaar- dag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Twee van de drie gezinnen met vakantie (Van één onzer redacteuren) Een groot deel van de Nederlandse bevolking gaat met vakan tie. Om precies te zijn: twee van elke drie Nederlandse gezinnen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is tot deze conclusie gekomen na een representatieve steekproef" in zo'n 2000 gezinnen in ons land. Dit onderzoek werd ingesteld op verzoek van de A.N.W.B.die wilde weten hoe de Nederlandse gezinnen met vakantie gaan. wel onafgebroken de telefoon. Over de meest uiteenlopende onderwerpen op toeristisch gebied worden vragen afgevuurd. Over toestand van wegen, benodigde documenten, speciale voorschriften en nog veel meer. Deze ervaring heeft de A.N.W.B. ertoe gebracht met ingang van ui terlijk 1 september een Centrale In formatie in het leven te r oepen. Twintig A.N.W.B.-employé's zullen iedere dag van 's ochtends acht tot 's avonds tien uur via de Haagse telefoonnummers 81.43.81 en 81.43.91 pogen direct antwoord te geven op alle vragen op toeristisch- en ver keersgebied. Deze diensten worden niet beperkt tot de 600.000 leden van de A.N.W.B., maar iedere Nederlan der kan er gratis gebruik van ma- De uitkomst was belangwekkend. Van de honderd Nederlandse gezin nen gaan er nog altijd 38 helemaal niet met vakantie. Dat wil zeggen, dat zü niet enkele dagen achtereen buiten nun woonplaats verblijven. Van de overige 62 gezinnen, bleven "5 in het binnenland, 19 gingen het buitenland en 8 gezinnen gingen zowel binnen als buiten on- grenzen met vakantie. Een van de vier gezinnen, die vakantie houdt, gaat zelfs al twee of meermaal per jaar. Dit jaar zullen meer Nederlandse gezinnen per auto met vakantie gaan dan met alle andere voertuigen sa- In 43 procent van de Neder landse gezinnen heeft een of meer leden een rijbewijs, in 29 procent heeft men reeds een auto ter beschik king. Dat heeft vooral het kamperen grote vlucht bezorgd. Het aan tal kampeerders overschreed vorig jaar de twee müjoen. Informatie Negen van de tien Nederlandse vakantiegangers organiseren hun va kantie zelf. Daarbij wülen zij zich omgeven zien door allerlei gegevens, die hun van nut kunnen zijn. Deze conclusie uit het C.B.S.-onderzoek voor de A.N.W.B. geen nieuws. In het A.N.W.B.-hoofdkantoor in Den Haag ratelt in het hoogseizoen vrij- Stadsdienst Dit was overigens niet het enige nieuwtje, dat wij gisteren hoorden op de persconferentie, die traditio neel de voorloper is van de algemene vergadering van de A.N.W.B. morgen in Den Haag. Ook werd bekendge maakt, dat de Wegenwacht met in gang van 15 juli haar vleugels ook over Amsterdam zal uitspreiden. Al jaar en dag regent het daar bij de V.V.V. klachten van toeristen, die bulten de normale werkuren geen garagehulp kunnen krijgen. Op Am sterdams initiatief zal daar nu een einde aan komen. Pechvogels, die in Amsterdam het telefoonnummer 22. draaien, krijgen het Wegen- Ie werkuren zorgt de dienstdoende verkeerswacht ervoor, dat een garage hulp verleent, op andere tijdstipppen wordt er per mobüifoon een wegen wacht naar toe gedirigeerd. Als er meer dan „eerste technische hulp" verleend moet worden, wordt daar ook gezorgd. Enige tientallen Bovag- garages hebben zich daartoe bereid verklaard. Voorlopig is dit een hoofd stedelijke primeur. Maar de heer H. Rienstra directeur wegenwacht van de A.N.W.B. ver klaarde zich gaarne bereid tot me dewerking (zo mogelijk) wanneer in andere steden eenzelfde behoefte zou worden kenbaar gemaakt. Amerikaanse negerbladen (Van onze Haagse correspondent) Twee Amerikaanse negerbladen ,.]et" en ,,New Amsterdam", be schuldigen Den Haag van racisme. Dezer dagen berichtten de bladen dat de Verenigde Staten een aanvrage voor toestemming hebben ingediend voor een nieuwe ambassadeur in Den Haag. Washington stelde een neger als ambassadeur voor, maar dit zou de Nederlandse regering hebben geweigerd, aldus de Ne gerkranten. ontkennen evenwel dat er een der gelijke aanvrage is geweest, evenals iedere polsing door de Amerikanen van de Nederlandse regering. Dwangpositie „D kranteberichten zijn uit de lucht gegrepen. Er is nog helemaal geen keuze bepaald", aldus het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washington. Vermoed wordt dat het hele verhaal is bedoeld om de Amerikaanse regering in een dwangpositie te brengen, waarin zij een neger tot ambassadeur zou moeten benoemen en Nederland dat zou moeten aanvaarden. De berichten uit de Negerkranten komen voor ingewijden niet als een verrassing, al zijn ze feitelijk on juist. Ook in Den Haag wordt ge discrimineerd. Niet door het minis terie van Buitenlandse Zaken, dat zich altijd correct heeft gedragen tegenover negerdiplomaten, maar door eigenaren van woningen in de Haagse diplomatenwijken. Neger- attaché's hebben in het verleden slechts met grote moeite een huis in Den Haag kunnen vinden. Beschamend Rij-examen ook in avonduren (Van onze correspondent). Het enorme aantal aanvragen tot het doen van rijbewijsexamen (het CBR heeft op het ogenblik al 103.000 aanvragen méér dam op de zelfde tijd vorig jaar) noodzaakt deze instelling tot het afnemen van examens in de avonduren. Dezer dagen werd daartoe besloten. Over een dag of tien gaat men er mee beginnen. Dit kan uiteraard alleen gedurende de zomermaan den, als het lang licht is. In de week vóór 15 mei de dag waarop het verhoogde tarief en het langer examineren een feit werden kwamen ongeveer 40.000 aanvra gen méér binnen dan normaal. De achterstand, die daardoor ontstond, is nu ingelopen. In sommige plaat sen wordt het verlengde rij-examen reeds afgenomen. Elders zal men volgende week beginnen. Het afnemen van de rij-examens in de avonduren zal in principe alleen door de losse medewerkers van het CBR geschieden. De vaste krachten zijn meestal reeds de hele dag in touw en bovendien zijn de vakan ties voor deze examinatoren aan gebroken. De directie van het CBR schat (en zij blijft daarbij aan de zeer voorzichtige kant) dat dit jaar meer dan 800.000 rijexamens zullen worden afgenomen. Nieuiv succes voor Johnson De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor de toewijzing van gelden heeft gisteren aanbevolen het Amerikaanse pro gramma voor hulp aan het buiten land te besnoeien met 200.127.600 dol lar het kleinste bedrag dat ooit is bekort op deze hulp. De beperking van slechts 55 pro cent wordt beschouwd als een uitge sproken overwinning voor president Johnson. De commissie beval aan voor het komende jaar, dat op 1 juli begint, 3.316.572.400 dollar te verschaffen, pres. Johnson had om 3.516.700.000 dollar verzocht. eigenaar, die een negerdiplomaat als huurder weigerde. De betrok ken neger zou zijn intrek nemen in het huis, dat door diens voorganger een blanke collega was bewoond geweest. Een schriftelijk contract werd opgemaakt en de huiseige naar maakte toen geen enkel be zwaar. Maar toen de nieuwe huur der persoonlijk kwam kennismaken had de huiseigenaar plotseling wel ernstige bezwaren tegen de huur overeenkomst. Vrees De reden lag voor de hand. De huis eigenaar vreesde dat de huidskleur van de nieuwe huurder de „stand" van de woning zou verminderen, wat waardevermindering ten ge volge zou hebben. Ook bij andere huiseigenaren bleek deze vrees te bestaan, waardoor de betrokkene pas na lang zoeken een woning Ernstig ongeluk op TT-circuit Btf de training van de 125 cc-klasse voor de Asser TT is hedenmorgen rond tien uur een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een tweetal renners was betrokken. Kort na elkaar kwamen de Zwit- met een Bultaco reed. door de knie- booht voor de hoofdtribune, heen. Een van de rijders gleed onderuit en de achter hem komende renner kon ontwijken. Beide ren- hem niet i ners zijn naar het ziekenhuis i sen vervoerd. Roland Foell blijkt zwaar gewond te zijn. Hij heeft een schedelbasis- fractuur, een hersenbloeding en een ernstige verwonding aan een oog. Zijn toestand is uiterst kritiek. Ginger Molloy klaagde over pijnen in de rug, maar het schijnt dat hü er beter afkwam dan Roland Foell. De Zwitser reed voorop door de bocht, toen zijn moter onderuit gleed. Hij kwam tussen de strobalen terecht met zijn machine boven np hem. Mol loy, die niet kon uitwijken, reed op de gevallen motor in en werd hoog door de lucht geslingerd. GEEN SCHIJN VAN KANS.... hebben VLOOIEN LUIZEN SCHIMMELS KEVERS RUPSEN MIEREN SLAKKEN ONKRUIDEN noem maar op met goede BESTRIJDINGSMIDDELEN op de juiste manier toegepast. Kom maar praten. Wij weten de weg. Nieuws Rijn 50 Tfn 20824 (01710) VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES A .E.G. - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO RONDO 1EMCO N.V. ÊW Heden Zaterdag heeft Mr. J. F. Buys het gewone Hoog- leeraarsambt bij de Rechts- geleerde faculteit der Leid- sche Hoogeschool in het groot auditorium aanvaard met een redevoering over het modem begrip van Staat. (Advertentie) Zomerzorg. Dingsdag 30 Juny 1864. Het 4e der zomer-concerten, onder j Directie van den Heer H. Völlmar. Aanvang ten half zeven ure.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1