LEIDSCH DAGBLAD Generaal Maxwell Taylor ambassadeur in Saigon Aardgas gevonden voor Duitse Noordzeekust Cabot Lodge wordt opgevolgd door een sterk driemanschap Man door politie in heup geschoten 1, 3, 4, 7, 8 hamolweer vandaag'. Publiek en overheid moeten diefstallen van auto's bestrijden Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 JUNI 1964 No. 31294 Directeur: E. A. E. van DlshoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze correspondent in Washington) Henry Cabot Lodge heeft ontslag genomen als Amerikaans ambassadeur in Zuid-Vietnam en zal worden opgevolgd door generaal Maxwell Taylor, tot nu toe de voorzitter van het co mité van chefs van staven en daarmee de hoogste bevelvoerende officier van het Amerikaanse leger. Deze opzienbarende verande ringen deelde president Johnson gisteren op een onverwachte persconferentie mee, waarop hij verder stelde, dat de Verenigde Staten vast van plan zijn de strijd in Zuidoost-Azië voort te zet ten met alle macht en kracht die mogelijk is. Johnson stelde vast, dat Amerika geen uitbreiding van de oorlog wil en dat de Ame rikanen een volk van de vrede zijn. Daarnaast merkte hij op, dat de Verenigde Staten niet te zwak of te bang zijn om een grote oorlog te voeren als de communisten hun buren niet met rust la ten. Johnsons dreigende woorden waren officieel tegen Noord- Vietnam gericht, de rol van communistisch-China in de crisis het Verre Oosten noemde hij niet bij name. Zuidoost-Azieë. oorlog die "zonder gebruikmaking I Van Zuidvietnamese zijde Is mee- kernwapens nauwelijks te winnen gedeeld, dat bij een operatie ten zijn. Van de kant van de progres- zuidwesten van Saigon, die zondag e Republikeinen was gisteren dan begon, aan de zijde van de commu- ook al kritiek te horen op de benoe- nistische Vietcong-troepen 93 De gemeentepolitie in Zeist heelt pas vanmorgen meegedeeld dat één der leden van het plaatselijke korps de vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag gebruik heeft gemaakt van zijn pistool bij de aan houding van een Zeistenaar. De laatste was door een agent van de surveillancedienst aangehouden, omdat hij zich op verdachte wijze op hield in de buurt van een rijwiel stalling. De man ging er echter van door, waarop de agent zijn pistool trok en een waarschuwingsschot loste. Toen de vluchteling niet bleet staan richtte de agent op diens be nen, doch ongelukkigerwijs raakte de kogel de man in de heup. De gewonde man ontkende zich aan diefstal te hebben willen schul dig maken. Hij werd licht gewond behandeling in onderzoek belast in deze zaak, die door de politie met een waas van geheimzinnigheid wordt omgeven. De hoofdagent, die beide schoten loste, is hangende dit onderzoek niet geschorst. Advertentie In de etalages nr. 1, 3, 4, 7 en 8 van juwelier Siebel, Lange Po ten 11 Den Haag, gaat een wereld van goud voor U open. Sieraden van internationale klasse, van blijvende schoon heid en waarde. Advertent!® bescherm uw huid met hamol ultra WEERBERICHT DROOG WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: droog en vrij zon nig weer met opnieuw iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige vind uit westelijke richtingen. 11.15 uur) 25 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 Mam op: 21.41 uur; onder: 4.31 Hoogwater te Katwijk te 3.29 en 15.53 Uur, laagwater te 11.36 en 23.55 (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Het is ernst met militaire steun Johnson maakte ook bekend, dat Taylor als hoogste officier wordt op gevolgd door generaal Earle G. Whee ler, terwijl als plaatsvervangend am bassadeur Alexis Johnson naar Zuid- Vietnam wordt gestuurd, een uitste kend bekende deskundige in Aziati sche zaken, die tot nu toe in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de rang van plaatsvervangend onder minister had. Het was dan ook niet overdreven, toen Johnson zei dat Lodge in Saigon wordt opgevolgd door een sterk team: Taylor, John- en luit.-generaal William West moreland, de nieuwe militaire bevel hebber. Vooral de benoeming van generaal Taylor, die overigens al her haalde malen samen met de minister van Defensie Robert McNamara be zoeken aan Vietnam bracht, heeft kennelijk ten doel duidelijk te maken dat het Washington ernst is met zijn militaire steun aan de Vietnamezen. Uiteraard hoopt men dat deze vast beradenheid ook tot de communisten zal doordringen. Ferme woorden sprak de president verder over Laos. Onze vliegtuigen gaan voort met verkenningsvluchten en onze mannen zullen terugschieten als zij aangevallen worden, zo zei hij. De vluchten kunnen echter onmid dellijk stopgezet worden als de com munisten ophouden met hun agressie en zich houden aan de internationale overeenkomst over Laos, die in 1962 in Genève werd bereikt, aldus de president. De steeds krachtiger uit spraken van de laatste dagen over Amerika's militaire hulp aan Zuid- oostaziatische landen komen tegemoet aan de kritiek in Amerika zelf op de halfslachtigheid van de operaties in het Verre Oosten. De conservatieven rondom de Republikeinse senator Goldwater hopen al maanden op een krachtiger beleid in Vietnam en de bereidheid een grote oorlog, eventueel met communistische-China, te riske ren. Aan de andere kant zijn er ook politici in Washington, die niet ver- ming van generaal Taylor, die te sterk de indruk zou wekken, dat de Ver enigde Staten erop uit zijn vooral ilitaire doelen in Zuidoost-Azië te :rwezenlijken. Meer over de toestand in dat on doorzichtige deel van de wereld hoopt men overigens van Henry Ca bot Lodge te horen na zijn terugkeer in de Verenigde Staten. Lodge heeft verklaard naar huis te komen om Scranton te helpen bij zijn pogingen de presidentiële kandidatuur van de Republikeinse partij te be machtigen. Dat zal wel betekenen, dat Lodge belangstelling heeft voor de vicc-presidentiële kandidatuur naast Scranton, zoals hij ook kandi daat voor het vice-presidentschap is geweest in '60 naast Richard Nixon. Of Lodge ditmaal kans heeft op die baan. valt evenwel te betwijfelen om dat het nog steeds onwaarschijnlijk is dat Scranton kandidaat voor het presidentschap wordt. Daarop maakt nog altijd de conservatieve senator Goldwater de meeste kans. „Meneer Aanval" Generaal Maxwell D. Taylor was de eerste Amerikaanse generaal die, aan het hoofd van de 101-ste divisie lucht landingstroepen „Schreeuwende Aren den", in 1944 in Normandië Europa binnenkwam. De nu 62-jarige gene^ raai spreekt vijf talen, waaronder Chinees. Zijn bijnaam is „Meneer Aanval", uit erkentelijkheid voor zijn bereidheid op het slagveld te vechten en zich thuis te mengen in de tegen stellingen over de defensiepolitiek. Na de tweede wereldoorlog werd hij benoemd tot Amerikaans comman dant in Berlijn, commandant van de Amerikaanse troepen in Korea, gou verneur van de militaire academie in West Point en stafchef van het leger onder president Eisenhower. In 1959 trad hij af wegens tegen werking bij zijn streven naar moder nisering van het leger. Hij schreef een boek, getiteld „De onzekere trom pet", waarin hij uitlegde wat naai zfjn mening fout was. Daarmee zoi hij president Eisenhower, tijdens de tweede wereldoorlog zijn <^nerbevel- hebber, boos gemaakt hebben. President Kennedy, die hem be wonderde, haalde hem uit de verge telheid terug in 1961, om de defensie politiek voor de regering van he „nieuwe front" te herzien. Later be noemde Kennedy hem tot voorzitter van de gezamenlijke stafchefs. Ken- Hef booreiland "MR. LOUIE Ti ten westen van Helgo- zijn gesneuveld en 23 gevangen ge De Zuidvietnamezen verloren Van Amerikaanse zijde zjjn evenwel de volgende cijfers verstrekt: 83 gesneuvelden van de Vietcong en 20 doden en 85 gewonden aan Zuid vietnamese zijde. De strijd heeft zich afgespeeld in de zogenaamde „Riet vlakte" ten westen van de Zuidviet namese hoofdstad. Vorige week vrij dag zijn bij gevechten ten noordoos- Tay Minh 37 man van de Zuidvietnamese regeringstroepen ge sneuveld Amerikaan. Reorganisatie De Amerikaanse hulp aan het Zuid vietnamese pacificatie-programma zal verregaand worden gereorganiseerd, zo is in Saigon vernomen. Volgens betrouwbare kringen hebben hoge Amerikaanse burgerlijke en militaire functionarissen de details van een plan uitgewerkt, waarbij de militairen een belangrijker rol zullen gaan spe len dan voorheen. Volgens de nieuwe regeling zal lui tenant-generaal William Westmore- land, die zaterdag het bevel op zich nam over de Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam, namens de Ameri kaanse ambassadeur het toezicht krij gen op de pogingen om de steun van de bevolking in de provincies te krij gen. De reorganisatie, die reeds door Washington is goedgekeurd, zal vrij wel direct in de provincies Long An, Hau Nghie en Binh Doeong van kracht worden; deze provincies vor men een strategische boog rondom Saigon. Het nieuwe programma staat los van de militaire acties om de Vietcong-eenheden uit te roeien. De bedoeling Is dat een militair op provinciaal niveau een dominerende rol zal spelen In gebieden waar de veiligheid nog het voornaamste pro bleem is, terwijl een burger de leiding zal overnemen als het er veilig is en het normale werk rustig kan worden uitgevoerd. In de praktijk zal het er op neerkomen, dat de uitvoering van het programma in de meeste provin cies onder voorlopige militaire con trole zal komen, omdat weinig pro vincies thans veilig kunnen worden geacht. Staande temidden van de haar gisteren bij het jaarlijkse défilé van bejaarden aangeboden ge schenken en met een in Zuid- bevelandse klederdracht gesto ken echtpaar uit Ovezande als „erewacht"wuift Koningin Ju- lana naar haar bejaarde bezoe kers. Met geweldige kracht uit boorgat (Van onze Groningse correspondent) Amper drie weken nadat hier de boringen voor het Duitse Noordzeeconsortium zijn begon nen heeft het gigantische Ame rikaanse booreiland „Mr. Louie'* aardgas aangeboord voor de Oostfriese kust in de Noordzee. Maandagnacht begon het gas met geweldige kracht uit het boorgat te stromen. Het gat werd onmiddellijk afgesloten en verze geld, maar bij het booreiland vormden zich twee kleine kraters, waaruit gas en gesteente omhoog kwamen. Aanvankelijk wel tot veertig meter boven het water oppervlak. Vaartuigen met zware stenen gin gen op weg om de kraters te dem pen en de scheepvaart op de Noord zee kreeg de waarschuwing om de be trokken plaats, ongeveer 35 mijl ten noorden van het eiland Juist en 35 mijl ten westen van het eiland Hel goland te mijden. Lichten uit Op het moment, dat de erupties plaats hadden werden alle lichten op het booreiland gedoofd met het oog op gevaar voor explosies. Al het per soneel, dat niet direct bij de werk zaamheden is betrokken, zoals niet- technische hulpkrachten en keuken- personeel kreeg de opdracht de „Mr. Louie" te verlaten tot het gevaar voor ontploffingen zou zijn geweken. Gisteren voer de reddingboot van Borkum, de „Georg Breusing" uit om zonodig hulp te verlenen aan de mensen op het booreiland. Het was de bedoeling, dat deze reddingboot na 24 uur zou worden afgelost door de reddingboot van het Duitse wadden eiland Nordeney. Bij blijvend gevaar zouden de boten om beurten blijven waken. Op 3.000 meter Over de omvang van de gasreserve en de omstandigheden waaronder de ze is aangeboord is nog niets bekend gemaakt. Maar de „Mr. Louie" heeft de gasbel op een diepte van circa 3 000 meter aangeboord. Dit werd be kendgemaakt door het ministerie van Economische Zaken van de Duitse deelstaat Saksen. Volgens de r. maatschappij Preussag. die met *n tien-tal andere maatschap pijen deelneemt in het Noodzeecon- sortium kan van een ontsnapping van gas niet gesproken worden. De veiligheidsinstallaties zouden ge werkt hebben, maar men gaf toe dat de druk vermoedelijk groter is dan werd verwacht. Door anderen werd een druk van 260 atm. genoemd. Op de Westduitse effectenbeurzen zorgde de gasvondst voor flinke koersstijgingen in de aandelen van de maatschappijen, die erbij betrokken zijn. Deutsche Erdöl steeg 12 mark tot 271. Huurverhoging gaat 1 juli in (Van onze parlementaire redactie). De Eerste Kamer heeft gisteren met 33 tegen 18 stemmen de door mi nister Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) voorgestelde huur verhoging goedgekeurd. Tegen stem den de PvdA, de PSP en de CPN. De huurverhoging, die tien procent in de eerste en tweede gemeenteklasse en twaalfeneenhalf procent in de overige gemeenteklassen bedraagt, gaat op 1 juli in. Woningen gebouwd na 1 januari 1957 vallen in het alge meen buiten de maatregel. Hoezeer de verschillende huur niveaus nog uit elkaar liggen illustreerde minister Bogaers met de mededeling, dat de huren van de in 1963 gebouwde woningwetwoningen nog altijd 50 procent hoger liggen dan die van de tussen 1945 en 1956 gebouwde huizen in deze categorie. Daarom zullen nog verdere huuraan- passingen nodig zijn. Een exact per centage kon de bewindsman niet aangeven. Hoeveel huurverhogingen er nog moeten komen om de gewens te harmonisatie te bereiken hangt af 'an de beschikbare ruimte, waar over de SER heeft te adviseren. Het aantal autodiefstallen, inclusief joyriding, neemt onrust barend toe. Alleen al in Amsterdam zullen dit jaar naar schatting 800 autodiefstallen worden gepleegd. Daar moet iets aan worden gedaan. Dat „iets" moet beginnen bij het publiek, dat bijzonder slordig is. Men laat auto's open staan, met de sleutels in het contact en zelfs met de autopapieren in het dashboardkastje Ter voorkoming van diefstallen moeten de autobezitters iets aan hun wagen doen. Er zijn verschillende mogelijkheden: een blokke ring op het stuur, de versnelling, het contact, een onderbreking van het stroomcircuit of een geluidsalarmapparaat. Dat zijn eenvoudige, niet kostbare middelen om autodiefstallen afdoende tegen te gaan. Valse papieren Over deze diefstallen kan hoofd inspecteur T. C. J. Sanders, chef van de groep der Amsterdamse centrale recherche, die belast is met de be strijding ervan meepraten. In 1953 werden in de hoofdstad 102 aangiften van autodiefstallen gedaan en vorig jaar 668. Weggebleven zijn er in die jaren resp. 63 en 47. De laatste maan den zijn er in Amsterdam nieuwe, of zo goed als nieuwe grote auto's ge stolen, die in het buitenland werden teruggevonden, o.a. in Italië en Noorwegen. Anderzijds worden er veel vreemde wagens, vooral uit Duitsland in de stad aangetroffen. Het schjjnt erg eenvoudig te zijn met een gestolen auto de grens over te komen. Veel douaneposten blijken Manieren Voor onbevoegden zijn verschillen de manieren zich toegang tot een auto te verschaffen. Tochtraampjes bieden vele mogelijkheden. Daar naast zijn er valse sleutels. Ook laat de argeloze autobezitter dikwijls de portierramen een stukje openstaan, die dan verder naar beneden kunnen worden gedrukt. Voorts zijn er auto's met bijzonder onsolide sloten, vooral in de middenklasse. Als men een paar keer aan het portier rukt, gaat het open, aldus de hoofdinspecteur Het starten van een auto zonder contactsleutel, levert ook weinig moeilijkheden op. Vaak worden ge woon de draden achter het dash board doorverbonden. Taak Ter bestrijding van autodiefstallen zou, naast meer zorg door de auto bezitter zelf, voor de overheid een taak zijn weggelegd door dwingende voorschriften aan de auto-leveran ciers op te leggen. Bijvoorbeeld dat een wagen voorzien moet zijn van een bepaalde beveiliging. Voorts zou de overheid kunnen zorgen voor be- Grafstenen omvergegooid (Van onze Enschedese correspondent) Vermoedelijk in dezelfde nacht toen met blauw krijt bakenkruizen op de muur van de oude joodse be graafplaats in Winterswijk werden getekend (eergisteren), zijn ook van dalen aan het werk geweest op het nieuwe joodse kerkhof in Winters wijk. Er zijn tien grafstenen omver gegooid. Op één ervan stond met blauw krijt het hakenkruis. Boven dien was op de aula met roze krijt geschreven: „Jullie gaan eraan". De politie stelt een diepgaand on derzoek in. (§«d teuws Uit het Leidsch Dagblad van 24 Junij 1864: (Advertentie) Door het 1 steeds toenemen van abon- nés op het Leidsch Dagblad, 1 geeft de uitgever kennis, dat van af le Julij a.s. het L.D. voor abonnés buiten de stad niet meer zal worden i zorgd, tenzij men aan de poorten een adres opgeeft voor bezorging. A. W. Sijthoff, Lelden (Advertentie) Omnibus- dienst van Katwijk aan Zee naar Leyden vice versa Re tour-kaart f 0,90. Afrijd- plaats te Leyden: Hótel de Zon op de Breêstraat.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1