Simon wil je lensóik uitliet vuistje GOEDKOPE AVONDRETOURS IN SEPTEMBER I Overheid moet Hebt U een rijbewijs BUSCHAUFFEUR Amerika grimmig vastberaden ten opzichte van Z.O.-Azië Chroesjtsjow weinig bemind in Zweden Onderduikster biedt reis naar Israel aan De Gaulle's gezag nog onverminderd HET LEIDSCH DAGBLAD, gaat mee op vakantie LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 JUNI 1964 (Van één onzer verslaggevers) ljlJSJ31 111^011 DE EERSTE SPOORLIJN in Nederland werd op 20 septem- her 1839 geopend. Dat was het circa 20 km lange lijntje Haarlem Amsterdam. En thans 125 jaar later is ..de ijzeren weg" uitge roeid tot een gigantisch web van staal, dat alle grote plaatsen in is land aan elkaar koppelt. September is de jubileummaand van de Nederlandse Spoor wegen en dan wacht de treinreizigers een speciaal cadeau: na zes tfUr 's avonds (behalve op vrijdag en zondag) zal men aan elk sta- tionsloket een jubileumretour kunnen kopen. Een retour, waarvoor nen slechts de prijs van een enkele reis betaalt, naar elk gewenst i lation. Dit deelde de president-directeur tin de Nederlandse Spoorwegen, lr. Lohmann mee, tijdens een gister middag ln Utrecht gehouden pers conferentie, waarin hij de plannen Toor de viering van het 125-jarig be gaan ontvouwde. Festiviteiten de hoogtepunten van de nering is het bezoek van de Konin- ing op 25 september aan de NS-be- irijfsonderdelen in Utrecht. Rotter- ijm, Schiedam en Amsterdam. De (fficiële herdenking geschiedt op 19 leptember in het Amsterdamse Con certgebouw. Hier wordt een galacon- «rt gegeven, dat o.m. zal worden be- iislerd door tal van directieleden buitenlandse spoorwegmaat- thappüen. Er staan nog heel wat festiviteiten m stapel. Om wat te noemen: voor et NS-personeel 80 kleinkunstavon- en in diverse plaatsen, acties voor jeugd, een televisiedocumentaire, r boekjes worden uitgegeven voor poowegliefhebbers, en er zullen enige Entoonstellingen worden ingericht, thai [ortom, in die drukke september- np« aand zal men in heel Nederland «er dan gewoonlijk van het spoor- ïggedruis merken en vooral Utrecht al helemaal „spoorweg" zijn. j jonge, belegen, oude .Edammer of Goudse aas Democraten vertragen de burgerrechten Gisteren is een groep betogers te- de rassenscheiding op een stuk id bij St.-Augustine (Florida) geraakt met een twintigtal TJEit Weg romantiek Na de uitvinding van de locomotief, imen de meters aangelegde rails geleidelijk toe, en even gestadig ver dwenen de trekschuit en de diligence, daarmee de room van de roman tiek. Het tijdperk van de techniek brak aan. De trein werd hét moder ne verkeersmiddel. Maar ook die tijd is voorbij. Er zyn andere comforta bele vervoersmiddelen bijgekomen, de auto, het vliegtuig. Maar ir. Lohmann gelooft niet, dat de trein is uitge rangeerd, integendeel hij is erin ge- jd een belangrijke plaats te ble ven innemen in de gehele verkeers' ontwikkeling. En, ln een voorziohtige toekomst bespiegeling, meende de heer Loh- q, dat de trein bij de verdere ontwikkeling betrokken zal blijven. Dit wordt mogelijk gemaakt door de welvaartsgroei, de vergrote beweeg lijkheid van de spoorwegen en door nieuwe woon- en leefgewoonten. Als voorbeeld noemde ir. Lohmann het belangrijke aandeel dat de NS moet leveren om de voortschrijdende ver- steedsing in goede banen te leiden. Uitbreiding De ontwikkelingslijn zal zich hier bij ombuigen: niet langer inkrimping spoorwegouti llagemaar juist uitbreiding. Die uitbreiding is er: op 31 mei werd het voorstadsstation Lombardijen bij Rotterdam geopend, -van reeds zeer druk gebruik wordt gemaakt; in 1965 worden in Rijswijk en in het zich snel in- dustriealisercnde Brabantse Etten Leur nieuwe stations geopend. Het Haagse station Mariahoeve staat op het programma voor 1966. Van grote betekenis voor de Am sterdamse agglomeratie wordt een ipoorwegverbinding Amsterdam Schiphol. Ofschoon de mogelijkheden voor de Schlphollijn nog worden be studeerd, houdt men nu reeds reke ning met dit project by wegen- en tunnelaanleg. De president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. J. Loh mann, is van oordeel dat de overheid moet bijspringen bij de financiering van grote spoorwegprojecten. De Schlphollijn, de spoorlijnen rond Rotterdam, een spoorwegverbinding door de IJsselmeerpolders en de aan sluitende verbinding via Zeeland op de kanaaltunnel wachten op verwe zenlijking, maar de spoorwegen zullen deze projecten nimmer alleen kun nen financieren. De Schiphollijn vergt zo'n omvangrijke investering, dat de lijn pas na vele jaren exploi tabel is. „De overheid gaat nu na of de aanleg van de lijn kan worden gezien als een belang voor Neder land", zei ir. Lohmann. Verschil De investeringen van de NS be droegen in 1963 147 miljoen gulden. Dit bedrag wordt steeds groter; er komen steeds meer en kostbaarder 'nieuwingen. hoewel de buiten- J Geen extraatje j A Als een bedrijf een rond aan- a tal jaren bestaat, is dat meestal a wel een reden om feest te vie- a ren. En als een bedrijf 125 jaar J oud is, mag men rustig uitbun- f dig feestvieren en de personeels- i leden gul bedenken met ge- f (1 schenken of Iets dergelijks. i Maar bjj de Nederlandse Spoor- l a wegen moet men toch voorzlch- f a tig zijn. De vakbonden van a spoorwegpersoneel hebben de J directie van de N.S. gevraagd, of J f ter gelegenheid van het 125-jarig v jubileum een extraatje zal wor- f t den gegeven aan de 30.000 spoor- j f wegemployé's. f a President-directeur ir. J. Loh- J man gaf als antwoord dat de a financiële toestand van de N.S. v iets dergelijks niet toelaat, want J f „een extraatje van één procent f t zou reeds een bedrag vergen van f i f 3.000.000.—. f ger en nu: in de eerste ontwikke lingsfase der spoorwegen was alles wat gebeurde zichtbaar. Wat er nu gebeurt, welke ontwikkelingen er thans gaande zijn, de buitenstaander heeft er vaak geen weet van. Vroeger zag men het vuur op de stookplaatde machinist en de stoker. En nu is het de tijd van de relais, de onzichtbare elektro nica, de geheugens van compu ters. Advertentie Dan hebben wij voor U een goede baan! IN HET WERK VAN EEN ZIT VEEL MEER DAN U DENKT KENNISMAKINGSAVOND hedenavond van half acht tot negen uur. NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Geprikkeld jegens Europese bondgenoten (Van onze correspondent in Washington) Azië niet te laten ontaarden in overwinning voor de communisten. De stemming in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington wjjst erop, dat men de communis tische bedireiging in Laos, Vietnam en eventuele andere staten met alle mogelijke kracht tegemoet zal tre den en dat men eventueel een oor log met communistisch-China wil riskeren om dat deel van Zuidoost- Azië te beschermen. Men beschouwt Zuidoost-Azië als ren essentieel voor de veiligheid van het Westen en de vrede in de we reld als bijvoorbeeld Berlijn en Cu ba. En de Amerikanen lijken van plan een even hard standpunt in te zullen nemen in het Verre Oosten als tijdens de crisis rondom Cuba en Berlijn. De politiek van de re gering Johnson beoogt de Chinese communisten in te peperen, dat zij met geweld niets bereiken en op de verkeerde weg zijn. Aan deze opzet is dan ook niet vreemd, dat men in Washington de laatste tijd vastbe raden gezichten trekt en af en toe de vuist balt. Men acht dit tegen- de Chinezen op dit moment de enig mogelijke politiek en wel om dat men er hier van uitgaat dat Peking nog steeds in een agressief- revclutionair stadium verkeert en dat het van dit punt een essentieel ander inzicht dan Parijs, dat over eenkomsten mogelijk acht en gelooft dat een neutraal Zuidoost- Azië door de communisten met rust gelaten zou worden. Opvallend is voorts, dat de Amerikanen er sinds enige tijd op uit zijn niet alleen de Chinezen er van te overtuigen dat het ernst is met hun strijd in Zuidoost-Azië. ook de Europese bondgenoten. Men ergert zich ln de Amerikaan se hoofdstad aan het gebrek aan be langstelling, dat vele Europese sta voor de crisis in het Verre Oos ten tentoonspreiden en men ergert zich helemaal aan regeringen, die de Chinezen eerder vriendelijk toe lachen dan met grimmige vastbera denheid een vuist onder de neus hou den. Deze ergernis richt zich niet al leen tegen Frankrijk, dat Peking kort geleden erkende, maar ook tegen de Britse premier Sir Alec Douglas-Ho- communistisch-China tot de Ver enigde Naties en voor meer contac ten met het regime in Peking. En bovendien zijn de Amerikanen geergerd over de kleinere Europese bondgenoten, die volgens hen veel te weinig beseffen dat hun eigen vrij heid en veiligheid op het spel staan in de crisis in Vietnam en Laos. Vele Zweden zyn niet erg ingeno men met het bezoek van premier Chroesjtjow. Dat is gisteren, op de dag dat de Russische leider in Stock holm arriveerde, trouwens wel ge bleken. 's Ochtends vroeg werden in de Zweedse hoofdstad pamfletten verspreid met een foto van Chroesjt sjow en met het onderschrift „ge zocht wegens moord". Volgens deze pamfletten heeft Chroesjtsjow per soonlijk de zuiveringen in Oekraine geleid, die naar schatting aan ruim 400.000 mensen het leven hebben ge kost. Twee Russische vlaggen die in de omgeving van het kasteel Haga, d? verblijfplaats van Chroesjtsjow in Zweden, waren uitgestoken, werden vernield. Het dagblad Stockholm Tidningen heeft zeventien inwoners van de hoofdstad naar hun mening ge vraagd over het bezoek. Veertien van hen gaven op bijzonder duidelijke wijze te kennen, dat zij er niets van moesten hebben. Slechts één van de zeventien verklaarde, dat hij de Rus sische leider met gejuich zou begroe ten. 1 token, die niet wilde toestaan dat :rs daar gingen zwemmen. Zes ijjïstanders van rassenscheiding gearresteerd. Bij de indiening van het wetsont- trP op de burgerrechten, dat vorige fek door de Amerikaanse Senaat tongenomen, is gisteren de onmid- Mijke behandeling in het Huis van '"evaardigden tegengehouden door lelijke Democratische afgevaardig- Zij dwongen behandeling door .commissie van orde af. Deze com mie, die door de zuidelijke Demo- benoemd, kan de wet tien ertragen. Na deze periode Ml het wetsontwerp voor debat en tOJ itstemming door het Huis worden Eind tandcld. De verenigingen van naar Zweden uitgeweken vluchtelingen uit Est land. Letland en de Oekraine heb ben de internationale pers in Stock holm meegedeeld, dat zij gedurende ac gehele week van Chroesjtsjows \erblijf in Zweden „tegencommen- taren" zullen geven. Voor dit doel is in Stockholm een perscentrum ge opend. Een van de onderwerpen die zullen worden behandeld, luidt: „De r"' van Chroesjtsjow bij het in sla vernij brengen van de volken van de Kaukasus". Volgens het vooraanstaande Zweed se dagblad Dagens Nyheter heeft de politie een komplot van „buitenlan ders" om Chroestsjow uit het kasteel Haga te ontvoeren, verijdeld. Vier mannen, wier leider inmiddels is ge arresteerd, wilden het zwaar bewaak te kasteel binnendringen, de Russi sche premier ontvoeren en hem vast houden totdat „duizenden politieke gevangenen" in hun geboorteland zouden zijn vrijgelaten, aldus het blad. Gistermiddag om twaalf uur zet ter Chroesjtsjow en de zijnen in Stockholm voet aan wal. Na de ont vangst door premier Erlander en an dere hoogwaardigheidsbekleders, Vooral buitenlandse politiek in ere (Van onze Parijse correspondent» De populariteit van generaal Char les de Gaulle blyft, zoals de jongste opiniepeiling heeft uitgewezen, nog altyd bijzonder groot, zo niet onaan getast. Wanneer er nu verkiezingen voor het presidentschap werden ge houden, zou De Gaulle met 42 pro cent van het kiezerskorps al zijn con currenten heel ver achter zich laten. Want de socialist Gaston Defferre zou dan op slechts dertien, de com munistische kandidaat op tien, de rechtse-extremist Tixier Vignancour op vier cn de radicaal Cornu op niet meer dan twee procent der stemmen mogen rekenen. Bij een vorige test, een maand eer der, stond De Gaulle op 43 en Def ferre op 23 procent. De vermindering met tien procent van Defferres aan hang valt te verklaren uit het feit, dat in tegenstelling met mei nu voor het eerst door de opiniepeilers ook WATERPOLO (Van onze correspondent) Na bijna twintig jaar zal een Amster dams echtpaar worden beloond voor de hulp die het in de oorlog heeft verleend bij het onderduiken van een joods meisje. Dat meisje, in middels mevrouw SteinbergBar- zelay heeft het haar dezer dagen uitgekeerde „smartegeld" voor een belangrijk deel bestemd om de heer bezoeken van Israël is sinds lang een hartewens van het echtpaar De Vroet (69 en 74 Jaar oud). in 1942 werden de ouders van de toen 18-jarige Nani Barzelay door de Duitsers opgepakt en weggevoerd. Het meisje zocht een onderduik adres en het was die heer De Vroet, die een schuilplaats voor haar in richtte in een voormalige concierge. woning van de werkplaats voor geestelijk onvolwaardigen aan de Ringdijk in Amsterdam, waar hij werkmeester was. Ruim twee Jaar heeft het meisje zich hier verborgen weten te houden. De heer en me vrouw De Vroet zorgden voor le vensmiddelen. In de hongerwinter werd Nani ziek en moest ze naar een gezin in Beverwijk worden ge bracht. Na de oorlog heeft het meisje voor apothekeres gestudeerd. Zij trouwde later met een chemicus. Toen zij onlangs vernam, dat zij een uitke ring volgens de ,.smartegeld"-rege. ling zou krijgen, beloofde ze de fa milie De Vroet me» wie het contact sinds de oorlog zeer nauw is geble ven een reis naar Israël. Ruime overwinning Zijl -reserves De Zijl-reserves blijven ondanks de nederlaag tegen titelkandidaat HPC 2 nog meetellen in de strijd om het kampioenschap van de reserve derde klasse F. De Zijl won gisteravond in eigen water met 7-1 van het vijfde team van het Haagse ZIAN en bezet met twee punten achterstand op HPC de tweede plaats. Na een 0-1 ZIAN-voorsprong kwam De Zijl ten. De Leidse Zwemclub houdt zondag 12 Juli ln Poelmeer een bijzonder sterk bezet internationaal waterpolo- toernooi waaraan de Westberlijnse vereniging Neues Köln, de hoofdklas ser Nep tun us Arnhem en de Amster damse eersteklasser De Meeuwen zul len deelnemen. ZWEMMEN Militairen behalen succes in Napels In de strijd om de internationale militaire zwemkamploenschappen, die in Napels worden gehouden, heeft de Nederlandse estafette-ploeg de 4 x 100 meter vrije slag gewonnen in 4 min. 0,5 sec. West-Duitsland werd in 4.01.3 tweede en Zweden ln 4.01.4 vierde. De Nederlander Bergman werd vijfde op de 1500 meter vrije slag. De overwinning was voor de Duitser Bartl, die na 19 min. 22 sec. aantikte. De Italiaan Borello werd in 19.35.5 tweede. Voor Bergman werd 20.34.1 afgedrukt. Het gevechtszwemmen over 100 meter leverde een zege op voor de Nederlander Wouda in 1.15,9. Wieger Mensonides werd in 1.17,4 derde. België versloeg voorts in het wa terpol otoernooi Nederland met 43. De tussenstanden waren: 10, 01, 2—2, 1—6. Italië klopte West-Duits land met 73. DAMMEN Damkampioenschap De uitslagen van de gisteren ge speelde partijen in de vierde ronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen te Merano lui den: Relmann (Tsjech)Sanirsad (Suriname) 02, Agliarel .Monaco). Hisard (Fr.) 0—2, Saletnik (It.> Koeperman (Rusl.) 11, Baba Sy (Senegal)—Van Dijk (Ned.) 1—1,1 Bajolle (Fr.)Cazemier (Zwits.) 0—2. Verpoest (Belg.)—Deslaurlers I (Canada» 11, Tsjegolev (Rusl.)St. I Fort (Haïti) 20, Bom (Ned.)Lan- j een communistische kandidatuur werd gesteld. De communisten, die weinig van Defferre moeten weten, hebben echter nog niet besloten of ze volgend jaar wel of geen eigen kan didaat zullen stellen. De uitslag van de peiling heeft in elk geval bewezen, dat de communis ten zonder eigen kandidaat hun stemmen inderdaad wel aan Defferre zouden geven. Maar ook met die bij drage heeft de kandidaat van de ge hele linkse oppositie nog altijd een aanzienlijke achterstand (van 20 pro cent) op De Gaulle markeren. Naast de propa ganda tournees door de Franse provincies fungeren de opiniepeilingen onder de Vijfde Re publiek als de periodieke barometer voor de populariteit van de persoon en de politiek van het almachtige Franse staatshoofd. Ook nu is trou wens weer gebleken, dat de persoon en de politiek in die tabellen lang niet altyd even innig hand aan hand behoeven te gaan. De peilingen heb ben trouwens een frappant verschil in waardering aan het licht gebracht ten aanzien van de diverse politieke activiteiten van de generaal. Zijn buitenlandse politiek, waar door Frankrijk in de wereld nu zo'n hoge toon weet aan te slaan, wordt door 47 procent van het volk toege juicht of althans gewaardeerd. Minder bewondering oogstten daar entegen de economische en sociale maatregelen van de regering, die resp. maar op 35 en 28 procent aan hangers mogen bogen. Maar ook door die betrekkelijk magere cRfers op zijn schoolrapport wordt aan De Gaulle's algemene aanzien bij z(jn volk toch maar weinig afbreuk gedaan en zo lang hy op een goede gezondheid kan rekenen behoeft de generaal zich over zijn politieke toekomst voorlopig nog weinig zorgen te maken. Prins Bern hard heeft gisteren in Amsterdam als regent van het fonds, dat zijn naam draagt, de Zilveren Anjers 1964" uitge reikt aan v.l.n.r.) jhr. mr. M. v. d. Goes van Naters. prof. dr. A. Fokker en de heer M. B. B. Nij- kerk. Spanning groeit in Brits - Guyana een Indiase vrouw en haar dochter vermoord. Hierdoor is het aantal slachtoffers van de onlusten, die reeds vier maanden in het land woe den en waarby negers en Indiërs te genover elkaar staan, tot 57 gestegen. Bovendien zijn 19 personen, allen Indiërs en negers, gewond by vuur gevechten die zich in het weekeinde hebben afgespeeld. Acht van hen zyn Elf leden der speciale commissie van de Algemene Vergadering van de V.N. voor kolonisatie hebben gis teren een ontwerpresolutie ingediend. V72arin zij een beroep op de Britse regering doen om „zonder uitstel een datum vast te stellen, waarop onaf- hankeiykheid aan Brlts-Guyana moet worden verleend". De elf Indieners India, Joego slavië en negen Afrikaanse landen willen verder dat een drie man sterke ..ondercommissie van goede diensten" zal worden ingesteld, die Srits-Guyana zou moeten bezoeken De indieners van de ontwerpreso lutie betreuren het, dat Engeland nog geen datum heeft bepaald, waarop Brits-Guyana onafhankelijkheid zal worden verleend. Zy menen dat dit nog niet bepalen van deze datum „de voornaamste oorzaak vormt van de ernstige en tragische toestand in dit gebied". (Engeland heeft nog geen datum vastgesteld, omdat het een tweede Cyprus, d.wi. een land. waar geen eenheid onder de bevolking heerst, wil voorkomen. Red.). ZONDER EXTRA KOSTEN, maar alleen, als eme veerschrfften goed opvolg t. U maakt gebruik vaa de wekeltfka te om blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 12 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. U zorgt, dat Uw opdracht tenminste 7 dagen voor de eerste opzending*- dag in ons bezit Is. Niet opbellen, want telefonische opdrachten worden niet ta behandeling genomen. ir Weekabonnees moeten niet vooruit betalen voor de weken waarin zy met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wij voor die weken een kwitantie t i UW Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Naam: Straat;No. Woonplaats:. grass (Aust.) 20. De Italiaan Fanelli ronde vrij. Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is. in deze VAKANTIEADRES: A8* rte<\' 'Wo st Vo^ele^e<" 8 Vraag Uw Beslissingstweekamp PortischReshevsky De beslissingstweekamp tussen de Hongaar Portisch en de Amerikaan Reshevsky zal donderdag in Amster dam beginnen en duren tot woensdag 1 juli. De inzet van deze tweekamp, die vier partijen zal omvatten, is een plaats in het kandidatenschaaktoer nooi. waarvan de winnaar te zijner tyd wereldkampioen Petrosjan mag uitdagen. Op grond van het z.g. Son- nenbom-Byger-systeem heeft de Amerikaan aan twee punten voldoen de om te mogen deelnemen aan het kandidaten-toernooi. Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7