kunst kaleiöoscoQp Love's Labour's Lost' 't is weer tijd voor 1.15 GEORGIO MIRANDI: GROOT SCHILDER IN BOLONGA Speels en stijlvol Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 juni 1964 Derde blad no. 31293 Golven van enthousiasme Imposant door klank en kleur (Van onze Arnhemse correspondent) „Een indrukwekkende manifestatie, waarvoor ik grote bewonde ring heb". Met deze woorden karakteriseerde generaal L. L. Lem- nitzer, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, da zevende Navo-taptoe, die gisteren op de Grote Markt in Arn hem de gala-avond beleefde. De bijna volle maan aan de nagenoeg wolkenloze lucht werd glansrijk geklopt door de zee van kunstlicht tijdens het imposante schouwspel van klank en kleur dat duizenden toeschouwers de kou deed trotseren. Twee uur lang heeft men de ver richtingen gadegeslagen van de ver tegenwoordigers uit de 15 NAVO- landen verenigd om. in de NAVO- kapel. Ovaties van de goed bezette tribunes kregen ook de uitstekend musicerende korpsen van de Franse luchtmacht, de Bundeswehr, de Carabinieri, de Black Watoh, en niet te vergeten de Usareur band, die met de Honor Guard Berlin de VB. ver tegenwoordigen. Het verrassende op treden van de kapel van de Kon. Luchtmacht die onder leiding van kapitein H. F. W. van Diepenbeek, die ook de algehele muzikale leiding Tito ontmoette leiders van Roemenië Maarschalk Tito van Joego-Slavië heeft gisteren een gesprek gehad met de Roemeense premier, Gheorghiu- Dej, bij Temi-Soara op Roemeens grondgebied. Tito was o.a. vergezeld door Popowitsj, minister van Buiten landse Zaken. Van Roemeense zijde waren o.a. aanwezig president Mau- rer en Manescoe, minister van Bui tenlandse Zaken. Op de bijeenkomst zijn vraagstuk ken van wederzijds belang, over de internationale arbeidersbeweging en de huidige internationale toestand besproken in een sfeer „van harte lijkheid en kameraadschap en een geest van begrip en volledig weder zijds vertrouwen", aldus een com muniqué, dat gisteren in Belgrado is uitgegeven. Arrestatie in Zuid-Rhodesië Een woordvoerder van de Zuidrho- desische politie heeft meegedeeld.dat ds. N. Sithole, voorzitter van de Zuid- rhodesische .Afrikaanse Nationale Unie" (Zimbabwe), is gearresteerd op grond van de wet op het handhaven van de openbare orde. Deze arrestatie zou verband houden met de publi- katie van een document waarvan de inhoud gezagsondermijnend wordt geacht. Sithole is een voormalige belang rijke medewerker van Joshua Nkoma, leider van „de voorlopige volksraad", aan wie sinds april een gedwongen verblijf is opgelegd ergens in Zuid- Rhodesië". Ook de secretaris-generaal van de Afrikaanse Nationale Unie, Robert Moegabe, is in het afgelopen week einde gearresteerd maar later op borg tocht vrijgelaten. Verscheidene andere functionaris sen en aanhangers van de partij be vinden zich in een hun aangewezen verblijfplaats na de hevige botsingen, die zich eerder in het jaar tussen de Afrikaanse Nationale Unie en een andere nationalistische party hebben voorgedaan. Koudegolf in Zuid-Afrika Het aantal doden in Zuid-Afrika als gevolg van de strenge winter is tot twintig gestegen. Door ongelukken op gladde wegen kwamen tijdens het afgelopen week einde vyftien personen om het leven. Een Afrikaanse arbeider werd dood aangetroffen in zyn kamer in Jo hannesburg waar hy zich met een brandend houtskoolvuur naast zich ter ruste had gelegd. Afrikaanse vrouw en drie kleine kinderen die waren doodgevroren. In dit district was meer dan twee ler sneeuw gevallen. De koudegolf scheen gisteren v by te zyn en de verbindingen w weer normaal, met uitzondering het oosteiyke deel van de Oranje Vry staat waai- enkele wegen nog ge blokkeerd zyn. advertentie RADIO TELEVISIE GANGETJE TEL. 23005 deze taptoe heeft, oogstte een golf van enthousiasme, waaraan de moderne uitvoering van de Tweede Rhapsodie van Liszt niet vreemd was. De show werd gecompleteerd door het deelnemen van de tamboer, korpsen van de grenadiers, Van Heutz en die van de Luchtmacht Kapel alsmede door het Jachthoorn- korps van de Jagers. „Groot respect heb ik voor het feit dat deze mannen in drie dagen tyd zo bUzonder op elkaar z\jn ingespeeld en na de fraaie show kans zien zo'n machtige finale te presenteren", al dus de Amerikaanse vier-sterren generaal, die gisteravond in gezel schap van de voorzitter van het Comité chefs van staven, generaal G. J. Lefèvre de Montigny, het saluut in ontvangst nam. Expositie in ,,'t Reghthuys" te Nieuwkoop Zaterdagmiddag te half vier wordt in ,,'t Reghthuys" te Nieuwkoop door prof. dr. N. R. A. Vroom een expo sitie geopend van schilderijen van Paul Hugo Ten Hoopen en Rik van der Mey. De tentoonstelling biyft tot 19 juli. Begrafenis Hans Moser De eind vorige week overleden ac teur Hans Moser zal morgen worden by gezet in een eregraf van de stad Wenen op de Centrale Begraafplaats waar het stoffelyk overschot van be kende Oostenrykse politici, geleerden toneelspelers ter ruste is gelegd. Advertentie Op eraregie van Louis MALLE Het in 1958 door de componist Gian Carlo Menotti te Spoleto gestichte Festival van twee werelden dat een maand duurt, is voor de zevende maal begonnen met een opvoering van de Rosenkavalier van Richard Strauss onder regie van de Fransman Louis Malle. Dirigent was de Amerikaanse maestro Thomas Shippers. De reactie op de uitvoering was gemengd. Sommigen vonden de tech niek van Malle, een der filmregisseurs van de Franse nouvelvague, die voor het eerst een opera regisseerde, inte ressant en nieuw, anderen vonden haar niet geschikt voor de opera. zó zacht zó geurig Luister naar „*t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. „Bezige Bij" klaagt Trouw' aan Wegens belediging (Van onze A'damse correspondent) Dc uitgeverij „De Bezige Bij" heeft bij de Justitie een aan klacht wegens belediging inge diend tegen het dagblad Trouw en een van de redacteuren van dit blad. de heer J. van Doorne. De heer Van Doorne had in Trouw van 23 mei een bespre king gewijd aan het door de Be zige Bij uitgegeven boek „Ik Jan Cremer". Boven het artikel was als kop geplaatst: „De smerige bij bezig", terwijl de uitgeverij in het artikel zelf als „stink uit geverij" werd aangeduid. De directie van „De Bezige By" had de hoofdredactie van Trouw ver zocht deze uitlatingen in het open baar terug te nemen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, werd be sloten een aanklacht ln te dienen wegens belediging, subsidiair on rechtmatige daad. De schrijver Jan Cremer wordt in het artikel een „viespeuk en een misdadiger" ge noemd. De heer Cremer zei ons geen enkele behoefte te hebben actie tegen de critici. „Havank" -60- overleden Bekend schrijver detective romans In de leeftijd van ruim 60 jaar is gisteravond in Hotel Amicitia te Leeuwarden, tengevolge van een hartaanval overleden, de heer H. van der Kallen. Hij ge noot grote bekendheid als schrij ver van spannende detective romans onder het pseudoniem „Havank". By de uitgeverij Bruna te Utrecht verschenen meer dan 30 speurders romans van znjn hand, waarin de hoofdrol steeds werd gespeeld door inspecteur Charles M. Carlier, by ge naamd „De schaduw". De heer Van der Kallen hield zich de laatste jaren hoofdzakelijk bezig met het vertalen van de romans van zyn collega detectiveschrijver Lesly Charteris. Hy woonde ln Engeland, waar zyn vrouw op het ogenblik verbiyft. Hy zelf is in Leeuwarden geboren en op gegroeid en bracht regelmatig bezoe ken aan zyn geboortestad. Een van zyn boek „Circus Mikkinie", liet hy ook in de Friese hoofdstad spelen. De heer Van der Kallen had een nieuwe roman grotendeels voltooid. IN MEMORI Stillevens vestigden roem in de laatste twintig jaar „Vinder" van diamanten vrijgelaten Een 34-jarige N.S.-conducteur uit Amsterdam, de „vinder" van de twee zeer kostbare diamanten (waarde 30.000 gulden), die bekend heeft de briljanten twee jaar geleden te heb ben achter gehouden uit een trein- zending, is door de rechter-commis- saris in vryheid gesteld. Er waren geen redenen meer om de man lan ger ln voorarrest te houden. Na een uitgebreid onderzoek van de Amster damse centrale recherche en de spoorwegrecherche werd de conduc teur, wiens verhaal van het „vinden van de stenen" direct al argwaan by de recherche wekte, vorige week Europa heeft zoals wij gisteren kon melden - een van zijn belangrijkste schilders verloren. In Bologna is donderdag Giorgio Mirandi overleden. In de oude Italiaanse universiteitsstad waar hij in 1890 was geboren, heeft hij zijn gehele leven gewerkt. Hij is een van de weinige Italiaanse schilders geweest, die nooit in Parijs hebben gewoond. In zijn geboortestad heeft hij de academie be zocht, in 1930 is hij aan die zelfde academie hoogleraar geworden in de grafische kunst. ryen van als regel beperkt formaat, gehouden in zachte pasteltonen, oud roze. blauw, ivoor, het wi oker van de stad Bologna, soms een licht violet of Veronees groen. Césanne. zo heeft hy zelf eens gezegd, had van alle schilders het meeste indruk op hem gemaakt. De Duitse kunstkriticus Haftmann noemde zyn werk een mo dern aanvoelen van Glotto. Mirandi zocht en bereikte de vereenvoudiging tot het essentiele in zyn geval het vol maakte evenwicht in de oompositie welke hy voor zich opbouwde. risten," later by de Ohirico en Carra, die onafhankelyk van hem in Ferrara en Parys hadden gewerkt. Van die „metafysische" schilderkunst is hy na enige jaren weer teruggekomen. Hy liet de modelpoppen, de kogels en cilinders achter 3ich en nadat hy enige jaren veel landschappen had geschilderd kwam hij tot de stillevens, die de laatste dertig paar zyn roem hebben uitgemaakt. Het landschap heeft hy zelf nooit helemaal veron achtzaamd. Telkens duiken in zyn oeuvre weer de kleine doeken met verbeeldingen uit de buitenwijken en de omgeving van zyn woonplaats, Bo logna, op. Perfect evenwicht Maar zyn geliefkoosd onderwerp was het stilleven. Een aantal voor werpen vindt men steeds weer terug: flessen, blikken bussen, vazen en schalen van wit aardewerk, karaffen, een petroleumlamp, een tinnen choco, ladepot, schelpen, oude drinkglazen en zo meer. Hy stelde de stillevens van die voorwerpen op een tafel. In oneindige verscheidenheid heeft Bristol Old Vicin blijde Shakespeare DE jeugdige Shakespeare, die van ongeveer 1592, was al een virtuoos in het spitse, intelligente woordenspel, al stond hij dan nog in het begin van de absolute bedrevenheid daarin. Daarvan getuigt zijn blijspel "Love's Labour's Lost", waarmee de beroemde "Bristol Old Vic Company" zich gisteravond in de Stadsschouw burg te Amsterdam presenteerde en daarmee de talrijke Holland Festival-gangers een onderhoudende en geestrijke avond bezorgde. Nog geen sprake van de diepgang van zijn latere werken, maar niettemin een vermakelijke en fijnzinnige comedie. waarin mede de satire een grote rol speelt. Ook hier heeft Shakespeare tijdgenoten spottend op de hak ge nomen .ditmaal in een geheel zelf verzonnen intrige, in tegenstel ling tot anders, want de grote auteur heeft wat dit betreft, veelal „leentje-buur" gespeeld. moristische momenten t Het waren allen weer varianten op de onaanzienlijk^ voorwerpen, welke j Mirandi tijdens zijn leven laad by'een geleefd. Kleine schilderijen. die toch al het andere in de grote, wat ouder wetse maar gezellige kamer, volko men deden wegvallen, omdat de be zoeker alleen maar die stillevens kon zien. Mirandi heeft zyn leven lang in een groot apartement in het oude Bo logna gewoond. Eerst met zyn oude moeder en drie zusters, later alleen met die zusters. Hy is nooit getrouwd. Wie hem zag wandelen onder de ar cade van zyn stad kon denken: een ambtenaar of een militair in ruste. De roem. welke hy de laatste twin tig jaren had verworven, Het hem vrijwel onberoerd. Hij werkte dage lijks, schilderde of etste in rijn atelier met de witte wanden en de vloer van zeskantige rode tegels. Op de grond en op tafels stonden daar de tiental len voorwerpen, waarvan hij steeds weer rijn stillevens schikte. Als Venneer reeks van die stillevens. Ze hingen tegen een wijnrode bespanning van een kamer met 19de eeuwse mahonie houten meubelen. Een woord, een naam schoot me te binnen: Vermeer. Die intense rust van het besloten in terieur, bekledingen van wit, grjjs en ivoor, zoals men kan vinden by de Delftse meesters, ademden ook die stillevens. Thans 20.000 bezoekers op de Antiekbeurs Op de Oude Kunst- en Antiek beurs in het Prinsenhof te Delft arriveerde gisteren de 20.000ste be zoeker. Deze was de heer D. Janssen uit Nymegen. Hy en zyn echtgenote bezochten de beurs van dit jaar voor de vyfde maal. Beiden zyn zU enthousiaste verza melaars. De heer en mevrouw Jans sen werden ontvangen door de orga nisator van de beurs, de heer Marcel B. Keezer, en kregen als aandenken een antieke munt „Love's Labour Lost" bevat het ver makelijke, soms wat kinderiyk aan doende verhaal van Koning Ferdi nand van Navarre, die met zyn drie vrienden: Berowne, Dumain en Lon- gaville de plechtige afspraak maakt, zich gedurende drie jaren uitsluitend aan de studie te wyden en geen mi nuut te besteden aan de liefde of an dere uitspattingen. Waar dat op uitloopt laat zich ra den, wanneer de Prinses van Frank rijk en haar drie vriendinnen Rosa line, Katherine en Maria met haar hoveling Boyet op het tapyt verschy. nen. Alle voorgenomen plannen ver smelten als sneeuw voor de zon, iets. waarvoor de sceptische Berowne al gevreesd had. Daar is de bombastische Spanjaard Don Adriano de Armado, die ver liefd is op het zwoele en aartsdomme boerenmeisje Jaoquenetto. Hy stuurt de knecht Costard, die eveneens aan haar zyn hart verloren heeft, er op uit om als „postillon d'amour" te fungeren. Briefjes komen in verkeerde handen, met alle complicaties van- dien. Het zou te ver voeren het ganse verhaal op te dissen: het zy genoeg j te verklaren, dat de heren bij de da mes, die hen met geiyke munt beta len als zy, aanvankeiyk geen kans krygen. Maar Shakespeare weet het toch zo te draaien, dat na een grandioze mas kerade tot slot, de dames en hun min naars tot elkaar komen. Niet voor goed: de hevig begeerden moeten naar huis, want de Koning van Frankrijk is gestorven en haar aan wezigheid in het eigen land is drin gend vereist. Er volgt opnieuw een gelofte: de vrienden zweren trouw voor een jaar en de geliefden weten, dat zy op hem kunnen rekenen. En dat is in de ge geven omstandigheden al heel wat! Zo gleed een avond voorby, die te gen de achtergrond van een fleurig en met smaak samengesteld décor, de verbale spiritualiteit van Shake speare alle eer aandeed en waarby het genoegen ook werd opgewekt door de luchtige actie van de met de Shakespearestyl vertrouwde leden van Nu eens geen „gecompUceerde" Shakespeare, maar een, die men in een héél simpel gegeven gemakkelijk kon volgen, mits men ook zijn En gels goed onder de knie heeft. Dat er wel eens „grapes" (af en toe erg uit de tijd!) aan het oor voorbij gingen, spreekt vanzelf. Maar daarnaast wa ren er ook ruimschoots lachsalvo's, die op het juiste moment opklonken, een bewijs, dat het auditorium naar waarde van dit schuimende litterair© vocht kon genieten. Het langdurige applaus na afloop heeft dit wel duidelijk gemaakt. Donderdagavond brengt d8 ..Old Vic" dit gezellige, dikwyls uitbundige blijspel ln Den Haag. H. Een scène uit Shakespeare s "Loves Labour's Lost"t boven Don Armado (Christopher Ben jamin) en de geestelijke (Frank Middlemas)Op de voorgrond de schoolmeester Holofernes (James Cossins) en Costard (Russell Hunter). Joyeus en sprankelend is dit biyspel door de „Old Vic"-leden de zaal in gebracht, waarbij genoten kon worden van de vele spitsvondigheden, die Shakespeare al jong op zyn Mjstje had staan en in hofkringen van zyn tyd zo byzonder gewaardeerd werden. Een vermaarde Ierse actrice als Eithne Dunne (Prinses van Frank rijk) was met haar charmante vrien dinnen een lust voor het oog, niet al leen door de bevalligheid van hou ding en gebaar, maar ook door de prachtige („beeldige" vingen wy in de zaal op) kostuums. Maar ook de man nelijke partners maakten het ge loofwaardig. dat zy by haar in de smaak vielen en daar was het hun toch in de eerste plaats om te doen! Bij hen stonden David Domidead als de Koning van Navarre en Richard Pasco als Berowne vooraan. Er waren ook twee caricaturale fi guren, die, naast de komische Costard (Russell Hunter) de lachers op hun hand hadden, t.w. de geesteiyke Sir Nathaniel (Frank Middlemas) en de schoolmeester Holofernes (James Cos. sins)beiden zodanig acterend, dat zij niet in het al te kluchtige vervielen En Don Armando, (Christopher Ben jamin) in wiens figuur iets van de „onoverwinnelyke" Spaanse Armada te herkennen viel, zorgde eveneens door rijn enorme affectatie voor hu-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5