vakanue aanbieding! kracht... van... vlees... voor... uw... soep? Alleen Maggi maakt Goud-Vleesbouillon met extra vleeskracht. Academisch Historisch Museum kreeg veel royalere werkruimte Rundvlees blijft voorals nog duur Spoedige realisatie nieuw W V-gebouw dringend noodzakelijk Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 juni 1964 Tweede blad no. 31293 Advertentie Het grote Pantry Pack nu tijdelijk (Met waardebon voor Nieuwe Maggi Vleesjus J Nieuwe taken mogelijk naast betere behartiging van oude Na geruime tijd gesloten te zijn geweest in verband met restau ratiewerkzaamheden is het Academisch Historisch Museum op de zolderverdieping van het oude Academiegebouw weer voor het pu bliek opengesteld op maandag-, woensdag- en donderdagochtend en op dinsdag- en vrijdagmiddag. Hoewel de bezoekers van het museum weinig veranderingen zul len bespeuren, hebben er zich inmiddels toch vrij ingrijpende ver anderingen voorgedaan, niet zozeer in de museumruimte zelf als wel in de werkruimte en het magazijn. Tot voor kort bestonden werkruimten en magazijn uit een kamer, direct grenzend aan het voor het publiek toegankelijke museum, thans zijn werkruimten en archief ondergebracht in vertrekken in het „nieuwe gedeelte" van het Academiegebouw aan het Rapenburg: een verruiming, die het mogelijk maakt nieuwe taken aan te vatten, het werk royaler op te zetten en (wat zeer belangrijk is) het hoogst noodzakelijke perso neel aan te trekken. Opgebouwd uit niets In 1930 is het museum" gestart met nauwelijks meer dan een boek en een prent. De conservatrice, mevr. O. C. D. Idehburg-Siegenbeek van Heukelom, die tevens secretaresse is van de „Historische Commissie der Rijksuniversiteit te Leiden", heeft in de jaren sindsdien met een onverge lijkbare energie en vasthoudendheid het bezit van het museum uitgebreid tot een bijzonder kostbare collectie portretten, artikelen, publikaties, voorwerpen en wat dies meer zij, die betrekking hebben op het verleden- en het (tot verleden wordende) he- deh van de Universiteit. De beheer der van het museum is de secretaris van de Universiteit, doch de belan- worden in Beter toegankelijk Nu de ruimte, die aan het museum en zijn personeel ter beschikking staan, aanzienlijk is uitgebreid <meer dan verdubbeld) zal het mogelijk blij ken de verzamelingen meer voor het publiek- en voor wetenschappelijke arbeid toegankelijk te maken, maar Advertentie Verbouwings-uilverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de examens: doet. far macie mevrouw G. G. BungeGroe- neveld Meijer (Delft) en prop. godge leerdheid de heer W. Vijf vinkei (Rot terdam). Als nieuwe leerling van het St.- Bonaventura-lyceum te Leiden is niet Paul Betcke ingeschreven, zoals wij gisteren abusievelijk meldden, maar Frank Betcke. daarvoor is tevens uitbreiding van het personel nodig. Reeds is een do cumentalist benoemd, die evenwel zijn werk nog niet heeft kunnen aan vatten. Het is de bedoeling, dat deze documentalist een volledig register samenstelt van het bezit van het museum, maar tevens van het bezit van andere universitaire instellingen op het gebied dat het museum be treft. Daardoor zullen belangstellen den steeds in het museum een volle dig overzicht kunnen krijgen van wat er op het gebied van de geschiedenis van de Universiteit bewaard is en waar dit is te vinden. Breder activiteit De nieuwe werkruimte van het museum, die weliswaar op enige afstand van het eigenlijke museum gelegen is, maar toch bijzonder waardevol is omdat zij nieuwe mogelijkheden schept. (Foto LD/Holvast) dit gebied bijeen te krijgen, artike len te publiceren en bijvoorbeeld ook (waarvoor de plannen reeds zijn op gesteld) een korte geschiedenis van de Universiteit samen te stellen, iets waaraan grote behoefte bestaat. Bo vendien ontstaan er dan meer moge lijkheden (vooral door personeels uitbreiding) om tot een intensievere samenwerking te komen met aanver wante instellingen, waarbij bijvoor beeld gedacht kan worden aan het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen aan de Steenstraat. Het zou mogelijk kun nen zijn. dat doublures in het bezit der instellingen uitgewisseld worden en dat op andere wijze over en weer het bezit der instellingen verrijkt zou kunnen worden. Tentoonstellingen Voorts kunnen, nu het materiaal gemakkelijker beschikbaar is, weer speciale tentoonstellingen ingericht worden, zoals de laatste drie of vier jaar niet meer is geschied. Het ko mende lustrum biedt daartoe een zeer goede gelegenheid. Belangrijk is de unieke portretten- verzameling van het museum, die meer dan 4000 stuks omvat. Voorts zijn er een zeer uitgebreid kranten knipselarchief. een vrijwel unieke complete verzameling almanakken, voorts talloze oraties, studententijd- Eindexamens Chr. Kweekschool Voor het eindexamen tweede leer- kring van de Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd de dames P. J. de Greef (Leiden), E. T. van der Meer (Alphen), H. C. Hoeke (Voor schoten), M. A. Impeta (Noordwijk), P. Mooij (Alphen), C. Schippers (Voorschoten), E. M. du Pon (Lei den) en M. P. Tromp (Lisse), en de heren L. F. Noordegraaf (Noordwijk) J. M. Tazelaar (Hazerswoude), H. Bouman (Katwijk), M. L. Links (Leiden), G. Roos (Zoetermeer), R. Segaar (Leiden), J. B. H. Lefeber (Alphen), G. J. T. Scherpenzeel (Katwijk) en F. H. Noordhuis (Kat wijk). Ronde van Frankrijk Kees Haast mag starten De Nederlandse wielrenner Kees Haast, die gisteren in de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk tijdens een valpartij vrij-ernstig ge blesseerd raakte, zal vandaag starten in fle tweede rit. Haast, één van de belangrijkste troeven van ploegleider Bellenaars, kreeg vanmorgen van tourarts Dumas toestemming te ver trekken voor de tweede etappe, die I de bewindsman zich té verantwoor- van Lisieux naar Amiens voert. I den had voor het feit, dat hij bij Rond de veemarkt Met varkensvlees is het niet anders (Van i deskundige medewerker) Het feit, dat het Produktschap voor Vee en Vlees de vorige week is over gegaan tot een verdere verruiming van de invoermogelijkheden voor rund vlees door de zogenaamde ruilvoet (de verhouding tussen de hoeveelheid slachtvee-, rundvlees, welke mag worden ingevoerd tegenover de hoeveelheid 'koffie"*Ye'komen (een produkt die werd uitgevoerd) wijst er wel op, dat de Nederlandse slachtveemarkt nog ze zelf in voldoende mate over be- geen aanmerkelijke prijsdaling onderging. Toch waren er aanwijzingen, dat I schikken» is weinig waarschijnlijk. Europa en dat Noord-Amerika dan de plaats op de Engelse markt zal gaan innemen, is uiteraard nog niet te zeggen, maar de mogelijkheid zit erin. Men dient echter niet te verge ten, dat de afzet van rundvlees op de continentale markten een tijde lijke zaak zal (kunnen) zijn, terwijl de Engelse markt traditioneel is aangewezen op grote invoer. Of dus de Zuidamerikanen zich zullen laten verleiden om de Engelse markt tyde- ijk te verwaarlozen om straks op de De tijd zal het leren. Met de vette kalveren blijft het van 't jaar nog steeds goed gaan. Fancy-prijzen worden er weliswaar niet besteed, maar in vergelijking met een jaar geleden zijn de prijzen al bezig was het schip te keren. Niet alleen was het binnenlandse bruik uitermate gering, maar bovendien werkte het feit van de grotere mo gelijkheden tot invoer en met name nu ook van het bevroren vlees vooi winkelverkoop, wel drukkend op de prijzen voor slachtvee. Zonder dat mer kan zeggen, dat het bevroren vlees een „best-seller" is (integendeel), be tekent de aanwezigheid ervan bjj de groothandelaren toch dat de slagers toch nog steeds behoorlijk té een uitwijkmogelijkheid hebben. Dit brengen zjj tot uitdrukking in hun bied- men. De vorige week prijzen op de markten voor het slachtvee op. Voor het vlees van binnen landse dieren voorzover zfj dit van grootslachterijen betrekken. Maar inter nationaal lagen de prijstendentles de vorige week eerder hoger dan lager. Dit is dan ook de oorzaak geweest van 't niet doorzetten van de prfjsdruk, die maandag op de Rotterdamse markt duidelijk voelbaar was en ook in de notering tot uitdrukking kwam. Den Bosch gaf in dit verband woensdag dan ook geen krimp en ook de eindmarkten hebben geen zwak prijsverloop te zien gegeven. Neen, rundvlees schijnt vooralsnog een duur artikel te blijven. I Hoe groot de samenhang in deze I internationaal is, werd nog eens dooi de Engelse minister van Landbouw uiteengezet in het Lagerhuis, Voor de Leidse kantonrechter Levensgevaarlijke toeren van wielrijdster op de autoweg Honderd gulden boete Noch de kantonrechter, mr. W. de Koning, noch de officier, mr.R.B. Berger, had geen goed woord voor schriften, jaarboekjes, wetenschappe lijke publikaties en verslagen, pen ningen, talloze voorwerpen die op het verleden van de Universiteit betrek king hebben, tekeningen (b.v. van Brakensiek voor Klikspaan, waarvan onlangs een zevental originelen kon worden aangekocht) etc. Hechter band Het ligt ln de bedoeling, ln de herfst een rondschrijven te richten aan alle academieburgers en alle oud-alumni, waarin nog eens aan het bestaan van het museum wordt herinnerd en op het belang daarvan gewezen. Door middel van een soort „vereniging van vrienden van het mueum" hoopt men een hechtere band te vormen, die vooral ten goede zal komen aan het verwerven van nieuw materiaal. Het is bekend, dat veel belangwekkend materiaal verlo ren gaat doordat men zich niet rea liseert!, welke waarde dit kan hebben voor het De magazijnruimte, welke door haar sfeer bijzonder aan- trekkelijk is. en door haar om vang voor lange tijd zal blijken te voldoen. (Foto L.D./Holvast) de wijze waarop een 59-jarige wiel- ïfjdster uit Leiden in de middag van de 30ste januari j.L zichzelf en en kele automobilisten in levensgevaar had gebracht. Op die datum stak deze dame per rijwiel doodgemoedereerd de Rijks weg 4 onder Oegstgeest over, zonder zich om enkele met hoge snelheid naderende auto's te bekommeren. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat er onder de bestuurders van de ze auto's een paniek ontstond. „Ik kon mijn ogen bijna niet geloven, toen ik haar nog geen twintig me ter afstand rustig trappende de rij weg zag oversteken", verklaarde des tijds de bestuurder van de auto, die de wielrijdster met een snelheid van circa 130 km per uur het dichtst was genaderd. Hij ging op de rem staan en trok zijn stuur naar links, doch kon desondanks niet voorko men, dat de wielrijdster door zijn auto werd geschept en op de midden berm werd gesmeten. Haar rijwiel bleef op de rijbaan achter. Volkomen vernield en in tweeën „gezaagd". Zij zelf mankeerde niets. „Toen zij overeind was gekrabbeld, moest ik haar tegenhouden, want zij wilde haar vernield rijwiel ijskoud van de lijbaan gaan halen", aldus één der getuigen-automobilisten, die de wiel rijdster en genoemde auto nog Juist had kunnen ontwaken. „Het was nogal druk op de weg en als ik haar niet had tegenhouden was zij hoogst waarschijnlijk doodgereden", ver klaarde deze getuige nog nader. Verdachte zelf liet verstek gaan. Zij verklaarde, aldus het proces-ver baal, destijds zelf: „Ik ben pas over gaan steken, toen ik niets zag aan komen en schrok dus niet zuinig toen ik plotseling door die auto werd ge grepen". In een scherp requisitoir hekelde dt officier verdachtes verregaande roekeloosheid, die niet alleen een ware poging tot zelfmoord was. doch waarbij ook anderen in groot gevaar werden gebracht. Hij eiste in dit geval dan ook niet minder dan f 150 boete sub 30 dagen. „Jammer, dat de wet de ontzeg ging van het besturen van een rij wiel niet toelaat, want dan zou ik deze dame verplichten in het ver volg te gaan wandelen", aldus drukte de kantonrechter zyn spijt over dit hiaat in de wet uit Hij vonniste ver dachte bij verstek met f 100 boete subs. 20 dagen. „Verwervingskosten" van kunstschilder „Als je mooie plekjes wilt schilde ren kun je je niet aan al die ver bodsborden houden", aldus de me ning van een 20-jarige kunstschilder uit Leiden. Hij stond terecht, omdat hij zich op 5 april j.l. zonder vergun ning in het duinterrein van deL.D.M. bevond, welke overtreding prompt met een proces-verbaal werd gehono reerd. Daar het hier geen „halsmisdaad" betrof, eiste de officier slechts f5.- boete subs 1 dag. Onder hilariteit nement geen reductie krijgen, want ik zal in de toekomst nog wel eens meer moeten voorkomen". „Dan hoop ik voor U, dat Uw schilderstukken voldoende opbrengen om al die toe komstige boetes te dekken", merkte sterk opgeiopen prijzen voor slacht vee in Engeland, de uitvoer van Engels slachtvee naar het vasteland van Europa niet aan banden wenste te leggen. De minister verdedigde zijn beleid met erop te wijzen, dat in de eerste plaats de kwaliteit van het Engelse slachtvee, dat wordt uitge voerd, niet die is, welke door de Engelse slager wordt begeerd. Naast dit (niet sterke) argument wees hij betekenen, omdat het resultaat zou zijn, dat de prijzen op het vasteland van Europa nog verder zouden aan trekken waardoor dit gebied alleen nog maar meer vlees uit Zuid-Ame rika zou kopen en zulks ten koste van de Engelse markt door Zuid- Amerika. Intussen is dan Noord-Amerika thans potentieel leverancier voor vlees naar Europa, in welk verband de Amerikaanse regering in samen werking met het bedrijfsleven dan ook een verkoopactie heeft ingeleid. De Amerikaanse slachtveemarkt be. leeft een even sterke baisse als dê slachtvee-rundvleesmarkten in de rest van de wereld een hausse be leven. Maar het Amerikaanse vlees ls naa.r Europese smaak (althans die op het vasteland) te vet. Men is nu begonnen met de Engelse markt van een proefzending te voorzien, die deze week al op de grote Londense vleesmarkt (Smithfield) arriveerde. Het Engelse publiek is van huisuit meer gewend aan vet rundvlees al tendeert ook daar de smaak de laat ste jaren naar meer mager vlees. Of we nu in de toekomst een verschui ving in het internationale vleeshan delspatroon zullen zien van Zuid- Amerika naar het vasteland van voeren enorm groot. Dat was zowel maandag te Barneveld als dinsdag te Rotterdam, woensdag te Den Bosch, vrijdag to Zwolle het geval. Maar alles is betrekkelijk vlot en tegen stijve prijzen opgenomen. De slachtvarkensmarkt ondervindt momenteel sterk de invloed van het goede oogstweer, dat de boeren aan het land bindt- om het hooi binnen te krijgen en hun weinig tijd overlaat om zich met de krulstaarten op hun bedrijf bezig te houden. Aangezien dit een seizcenszaak is, die ook voor de ons omringende landen geldt, ligt het voor de hand, dat ook de buiten landse markten een stevig prijsver- loop hebben, hetgeen een grotere zuigkracht geeft op de toch al krap voorziene Nederlandse markt. De betere prijzen helpen intussen het verlies voor de mesters, die nu bezig zijn hun eertijds met de zeer hoge varkensprijzen duur gekochte biggen als slachtrijpe varkens af te leveren, te verkleinen. Ook voor de komende week ziet het ernaar uit, dat in de krapte- situatle nog niet veel wijziging zal komen zodat op vaste tot verder aantrekkende prijzen valt te reke- Het wolvee Is van het Jaar lang niet in zo groten getale op de mark ten aanwezig als andere Jaren. De grasstand is er niet naar. dat hou ders van schapen met. lammeren nu één, twee, drie genoodzaakt zijn om hun jonge diertjes te ruimen. Ook lijkt het. dat er een tendens bestaat naar uitbreiding van de schapen - stapel, zodat er minder voor de slachterijen wordt aangeboden. De Drijzen lagen de laatste weken zo hoog, dat op de markten vrijwel eeen lammeren voor de slacht wer den verkocht, maar deze week was er toch meer animo ondanks de hoge prilzen. Te Leiden werden vrijdag echter bij een ruimere aanvoer dan vorige week en een daardoor matig han- delsverlooD. voor de overhouders lagere prijzen besteed dan vorige week. De weidelammeren bleven nog wel tameliik op prijs, al was ook hierin de handel maar matig te noe- Het bestuur van de VVV zal deze week besprekingen voeren met het gemeentebestuur over de verplaatsing van het V.V.V.- bureau. Het bureau ligt door de laatste verkeerswijzingen in Lei den ten dele buiten de route. Bo vendien is het door de steeds toenemende activiteiten te klein geworden. tweemaal zo hoog als het jaar daar voor. Met de opbrengst van deze Lu naparken hoopt de VW een jaarlijks terugkerend evenement te kunnen organiseren. Er zijn wel plannen in die richting, maar hierover kon de voorzitter nog geen nadere medede lingen doen. Uit het verslag van de penning meester bleek dat 1963 een batig sal do van 700 gulden had opgeleverd. De subsidie van de gemeente (die het bedrag aan eigen inkomsten verdub belt) bedroeg over 1963 23.000 gulden. Dit jaar rekent men op een subsidie van 24.000 gulden. vergadering in restaurant van aer Heijden. De belangstelling van de l^OlltributlC zijde der leden was zeer gering. Ver- scheidene bestuursleden hadden, om de zaal enigszins te vullen, tussen het publiek plaats genomen. „Bij de propaganda in het buiten land," aldus de voorzitter, .moeten wij niet alleen de aandacht vestigen op het Volendammer kostuum, de molens en de klompen, maar ook op onze industrie, de middelen van be staan en de wetenschap. Van deze zijde is wat meer belangstelling wel gewenst". Tevreden Over het algemeen was het bestuur wel tevreden over de propaganda in het buitenland. Enkele we?isen van de VVV zijn de aanleg van een camping en een jachthaven. Maar om dit te realiseren is medewerking van ge meentelijke en andere instanties noodzakelijk. Het Lunapark in 't af gelopen voorjaar is een onverdeeld suoces gebleken. De opbrengst was De minimumcontributie voor de le den en de minimumbijdrage voor de donateurs werd vastgesteld op f5 en f2.50, In de zaal gingen stemmen op het lidmaatschapsbedrag te verho gen, waarop de voorzitter meedeelde, dat dit enkele jaren geleden ook al eens is gebeurd. De totale Inkomsten bleven toen echter geltfk, omdat ver scheidene leden bedankten. Het le dental blijkt ook nu nog steeds niet toe te nemen. Toch zal de contribu tieverhoging in de bestuursvergade ring worden besproken. De heer C. van Eijken vestigde de aandacht op de mogelijkheid, een postzegelbeurs. die ook toegankelijk is voor vreemdelingen, te houden. Dit het bestuur worden besproken. Branderhorst werden herkozen. De vacature W. van der Kloot zal wor den vervuld door de heer A. J. J. van

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3