Misdaad om een erfenis PANDA EN DE PETTENJACHT DE KEEINE KONING WIROMAR 7V LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 JUNI 1964 Dagelijks vervolgverhaal Roman van Jane England (Oorspronkelijke titel „The Peach Orchard")] tv*; Maar zy voelde zich niet gerust. ZU was verschrikt en hulpeloos en zich plotseling bewust van het ont breken van een aantal dingen, die men in de beschaafde wereld als vanzelfsprekend aannam: telefoon post, telegraaf, wagens, taxi's. Hoe kon men van de Timball-farm boodschap verzenden, als de Timballs besloten waren om geen boodschap te laten zenden? Zij kende niemand in Kantani, wat de dichtsbij gele gen plaats was. En bovendien wat voor soort boodschap zou zij kun nen zenden? Zij kon geen beroep doen op de daar gevestigde politie post Wat zou zij kunnen zeggen, dat niet als volkomen krankzinnig klonk? Hoe zou zij kunnen zeggen: 1 f wel weg van de plaats, waar mijn verloofde en zijn moeder wo nen? Nu ja, men zou het natuurlijk wed kunnen doen maar stel je voor, dat de politie dan zou komen opda gen en mevrouw Timball haar schouders ophaalde en zei: Maar waarvoor al die drukte? Julie behoeft hier niet te blijven. Als ze ons gezegd had, dat ze weg wou Wat zou Je dan een mal figuur slaan. En zat er in deze hele geschiedenis wel iets wat het ïedf ith I Ze wilde alleen haar verloving breken en weggaan. Tenslotte zou, wanneer hij niet ernstig gewond was, David wel hierheen komen, zo- dra hij in staat was op zijn benen te staan. Het ls helemaal geen kletskoek, zei Isabelle somber, zij meent het. I En in ieder geval wil ik je niet hel- !n om Rob te benadelen. Ik dacht alleen aan, dat als jij weg zou j zijn, Rob misschien aan het werk I zou gaan. Ik geloof zelfs dat hij dat doen zou, maar ik ben er niet zeker van. In ieder geval ben ik nu al van J idee veranderd en zal ik je niet meer helpen om weg to komen. praat, zei Julie bedaard, zeer kinderachtige manier. David Baxter zal toch willen weten, rat er met mij gebeurd is. Isabelles gezicht kreeg een geheim zinnige gesloten uitdrukking en Ju lie was er zeker van, dat zij een fout had gemaakt. Zij had David niet moeten noemen. Maar het was toch absurd. Wat kon Isabelle doen om David te beletten hierheen te komen?. Bovendien zou de politie, wanneer die bij toeval van die schiet partij hoorde, toch zeker uit eigen beweging wel wat ondernemen. Zij besloot om, hoe dan ook, David een boodschap te sturen. In ieder geval, meende zij, zou er toch wel gauw wat gebeuren. Misschien zou Hoe is het ontstaan? Dit woord: GAANDERIJ Het woord gaanderij, waar mee op het eerste gezicht niets aan de hand is, berust op een misverstand. Het goede woord is galerij, dat evenals het Duitse galerie en het Engelse gallery is overgenomen uit het Frans, dat het weer uit het Italiaans had. Aangenomen wordt dat in het woord galerij het Griekse woord kalon: hout, schip, verscholen is e» dat een galerij dus een hou ten, overdekte gang aanduidde, zoals een gaM, een galjoot en een galjoen houten schepen wa- De fout die mefi nu in het da gelijks gebruik heeft gemaakt, is dat men het woord galerij Ir» verband heeft gebracht met het werkwoord gaan en er dienten gevolge eerst ganerij en vervol gens gaanderij van heeft ge maakt. Behalve gang betekent galerij: tribune, omloop, balu strade en ook: tentoonstellings zaal (National Gallery). haatte die, daar zfj daardoor var de wereld afgesloten was. Isabelle staakte haar op en neei wandelen en zei op kinderlijke toon Ik kan me niet begrijpen, wat er met Rob gebeurd is. Als hij ge probeerd heeft om de rivier ove steken ik maak me ongerust. Ik verwacht, zei Julie on schillig, dat hij naar de Kantani Club gegaan is. Neen, zei Isabelle snel, daar zou hij niet heengaan. Julie gaf geen antwoord. Zij trok een olie jas aan en ging naar de deur Laten we naar mevrouw Tim ball gaan, zei ze kortaf. Toen zij buiten kwamen, was het alsof er een compact gordijn van regen uit de hemel viel. Haar haar was onmiddellijk doorweek. De ande re hutten leken bijenkorven, die zichtbaar waren door een sluier heen. Zelfs de hond zwierf niet rond, maar had een schuilplaats opgezocht. Isa belle kwam dicht achter haar aan en toen zy in de buurt van de eet- hut kwamen, greep zij Julie by de zy weet het niet van David Baxter, zei ze angstig. Vertel het haar niet. Ik zal het haar zeker vertellen, zei Julie beslist, er moet haar heel wat verteld worden. Als je het haar vertelt, zei Isabelle met gespannen stem, zul je heel wat kwaad doen. Julie rukte zich los en liep door. Het was niet zo gemakkeiyk om ïevrouw Timball iets te vertellen, zy zat in de eethut, die vochtig en muf rook en de hond lag aan haar voe ten. De hut was vry donker en het moeilijk om haar gezicht te zien, r Julie meende, dat zy flauwtjes glimlachte. Waar is myn zoon? vroeg zy. Dat weet ik niet, zei Julie 1 het kan me ook niets schelen. Het zou jammer zyn, als hem iets overkwam, zei mevrouw Timball zachtjes. Dat was een bedreiging, dacht Jir- een directe bedreiging, die haar op de een of andere manier ver schrikte. zy wist, dat het verkeerd om bang te zyn. zy kon zich ook geen voorstelling van enig recht streeks gevaar maken, maar toch zij bang. zy zei by zichzelf, dat de oude vrouw de een of andere i van hypnose toepaste en som mige dingen opzettelyk een sinistere klank gaf, maar dat het niets te betekenen had. Tenslotte, zei Julie zeker wel voor de honderdste keer bü zichzelf, leven we in de twintig ste eeuw en niet in de middeleeuwen. Er komen politiepatrouilles op deze farm, die weten, dat ik hier ben. Ik weet, dat het een afgelegen plaats iaar wat dan nog? Toch had zy het angstige idee. dat de oude vrouw krankzinnig was op een afschuwe lijke, gevaariyke manier. Dat zou myn schuld niet zyn, w if zy ten antwoord en zy voelde onmiddeliyk, dat zy wederom een fout had gemaakt. Zy moest zich niet op het defensieve, maar op het of fensieve instellen. Mevrouw Timball begon opnieuw te praten. Op een rustige toon zei zy Natuurlyk kunnen er verschillen de dingen gebeurd zyn. Rob kan naar Kantani zyn gegaan dat keur ik af. Hy geeft daar geld uit, wat hy zich niet permitteren kan en verkoopt myn vee om zyn schulden te betalen, zy maakte met haar hoofd een beweging als een uitschie tende slang in de richting van de zwygende Isabelle, toen zy dit zei. En Julie realiseerde zich, dat noch Isabelle noch Rob er maar het ge ringste idee van had, dat de oude w op de hoogte was. (Wordt vervolgd) Extra vakantiegeld voor tienduizenden. Naar wy vernemen staat duizenden mensen in de komende tyd een aar dige buitenkans te wachten. Het mooie is bovendien dat hiervoor geen enkele bijzondere prestatie zal behoeven te worden geleverd. Het gaat er alleen maar om zoveel moge- lyk vakantie-inkopen op de markt te doen - en wat een profijtehjke be zigheid dat is, daar weten ontelbaren van mee te praten. De prijzen zyn op de markt immers veel lager, doordat marktkoopman en straathandelaar grote hoeveelheden tegelyk inko pen en weinig kosten hebben. Het geld dat men spaart door op de markt te kopen kan voor meer vakantieplezier worden besteed. Op de markt vinden verstandige huis moeders en -vaders honderden arti kelen die voor de vakantie van pas komen, zy kunnen gezellig en op hun gemak kyken, vergelyken en uitzoeken en zy trekken er straks op uit met een dikkere vakantie portemonnee, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER V.'AAItD Trettner van oorlogsmisdaden beschuldigd In Oost-Beriyn is een witboek ge publiceerd met foto-kopieën van persuittreksels en beëdigde verkla ringen omtrent oorlogsmisdaden waarvan generaal Heinz Trettner, inspecteur-generaal van de West- duitse strijdkrachten, van Oostduit- se zyde wordt beschuldigd. „Hy zou aan deze misdaden schuldig zijn „vanaf het barbaarse bombardement van Guernica tijdens de oorlog in Spanje tot de vernieling van kost bare kunstwerken in Italië in de laatste maanden van de tweede we reldoorlog". Volgens dit witboek was generaal Trettner de ontwerper van de plan nen voor het bombarderen van Rot terdam in mei 1940 en als chef van de staf van de luchttroepen van de Wehrmacht in 1940 de leider van de aanvalsplannen tegen Nederland, België, Luxemburg en Frankryk. 17980. Toen Panda merkte, dat de hoge militair voorlopig niet in staat was om zijn pet na te hollen, zette hij zelf de achter volging in. Dit deed hij niet alleen, omdat hij zich een beetje schuldig voelde, maar ook omdat die rare pet hem nieuwsgierig had gemaakt. Het hoofddeksel scheen in de gaten te hebben, dat het achtervolgd werd. want het zette er een extra spurt in en trachtte Panda met snelle wendingen te ontwijken. De metalen voetjes klepperden over de straatstenen. „Het lijkt wel een kip!" dacht Panda. „Ik heb vaak petten met rare versiersels gezien maar een pet met voeten is toch wel het malste, dat ik ooit heb meegemaaktHet lijkt me ook niet prettig om zoiets te dragen met die spartelende beentjes langs je oren Ha! Wacht, nou heb ik hem!" Maar opnieuw wist het hoofddeksel zijn grijpende handen te ontwijken en het volgende ogenblik snelde het een deur binnen, die op een kiertje stond. Zonder zich te bedenken rende Panda er achter aan naar binnen Vervolgverhaal voor de kleintjes 8283. Even bleef het stil. In het water wezen grote kringen en golfjes de plaats aan, waar koning Valentin kopje onder was gegaan. Toen kwam zijn kletsnatte hoofd boven water Blubblubblub H-h-help! riep hij angstig. Koning Wiromar zette zijn voet op de rand van de vijver. Geef je het op, koning Valentin of wil je nog meer?! lachte hij. Nee n-n-neehijgde de grote koning. Jij hebt ge wonnen! Help me asjeblieft eruit, ik kan niet z-z-zwemmen!l ,eidóe cfenclo. king „De getemde feeks", 8.30 Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's Getuigen, 7.25 uur nm. Pieterskerk: Holland Festival Toon kunstkoor, zingt Bach's „Hohe Messe", 7.45 uur nm. king: „De getemde feeks' Garenmarkt: K en O-excursie naar Deltawerken, 7.30 uur vm. Loge-gebouw: Leldse Ver. van post zegelverzamelaars. 8 uur nm. Openluchtsamen komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte: 7.30 tot 8 Zomerzorg: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. v. d. Berg, 8 uur nm. DONDERDAG AcademiepleinShakespeare-herden- klng „De getemde feeks", 8.30 uur nm. Hogewoerd 175Dienstvergaderlng in Jehovah's Getuigen, 7.25 uur nm. Ulo-sohool Diepenbrocklaan: Jaar vergadering Geref. Schoolver.. 8 uur VRIJDAG. Advertentie tengem. „Ecclesia". ZATERDAG AcademiepleinShakespeare-herden- klng „De getemde feeks". 8.30 uur nm. Doopsgezinde kerk: Adventkerk, 10 tot 11 uur vm. bijbelstudie, 11-12 uur de heer C. Berger. Hogewoerd 175: Dlenstlezing van Statlonspeln (halte bus 41): Excur sie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Pan van Persljn. 1.40 uur nm. ZONDAG Dr. van Voorthuijsensenschool (aula): Pinkstergemeente, 3 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's Getuigen, 4 30 en 6.30 uur nm. Openbare lezing, 3 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur vm. BIOSCOPEN Studio: „Billy Budd, Zondag 2.30, 4.45 Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 Lido: „Wrekende kogelB", 14 Jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.1' 2.30, 4.45, 7 en 9.15 Camera: „Er helpt geen lieve vader Zondag Astra, Wassenaar: Donderdag 8 uur, vrijdag 8 uur, zaterdag 8 uur, zon dag 8 uur, dinsdag 8 uur, woensdag 8 u.: ..The bridge on the rlver Kwal" Zondagmiddag 2.30 uur. Woensdag- Dik Trom", a.l. TENTOONSTELLINGEN „De Ruif" Janvossensteeg 59): Ten toonstelling schilderijen en tekeningen Harry Kamoen. Dag. 10 uur vjn. 8 uur n.m. (tot 3 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling „Shakes peare, hoe en waar". Werkd 10-4 uur; zond. 1-4 uur (t/m 29 Juni). Lakenhal: Tentoonstelling van de 50 best verzorgde boeken uit 1962 Legermuseum (Pesthulslaan)Met Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Blsonjager en bleek- gezicht". Werkd. 10-5 uur; 's zondags 1-5 uur (tot 10 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur; 's zon dags 13-17 uur. Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie vai 10-12 dagen 2-4 i Rijksmuseum Tona. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur; zond 1-4 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Weekend- party? DROSTE pastilles altijd welkom! Laatste dienst Zondagmiddag werd in de kerk van de Evangelische Broedergemeente te Ganzee in Suriname de laatste dienst gehouden. Het kerkje zal met het gehele dorpje worden verzwolgen door het water van het stuwmeer van Afo- Ongeveer 500 mensen, onder wie vele gasten uit Suriname's hoofdstad, woonden deze ontroerende dienst by. De dienst waarin ds. Breeveld van de EBG, voorging, werd besloten met het „Onze Vader" in de Saramac- caanse taal. Even later werd de klok, die in dit bosnegerdorpje vanaf 1879 heeft gebeierd, neergehaald. Tot slot volgde een stille omgang over het kerkhof, waar vele gelovige inwoners hun laatste rustplaats vonden. Ook de inwoners van enkele omliggende christendorpen woonden de plechtig heid by. Advertentie Veroverend fris... Kerkelijk beraad over ontwapening Vele kerkeiyke functionarissen protestanten, orthodoxen en Angli canen uit Oost en West zyn in Genève bijeen voor een gedachten- wisseling over ontwapening. De bij eenkomst is georganiseerd door de Oecumenische Raad van Kerken. Onder de deelnemers bevinden zich de Nederlanders prof. Patyn, dr. Vis ser 't Hooft en Pelt. Voorts zyn aan wezig metropollet Justin uit Roeme nië, de Moskouse metropoliet Nico- deme, aartsbisschop Noth uit Dres den ,twee Amerikanen, een West duitser en een Tsjech. Adzjoebei naar West - Duitsland Alexei Adzjoebei, hoofdredacteur van de „Izwestla" en schoonzoon van de Russische premier Chroesjtsjow, heeft een uitnodiging van de West- duitse pers aanvaard om in de twee de helft van Juli een bezoek aan de Bondsrepubliek te brengen. Een woordvoerder van de Izwestla deelde verder mee, dat Adzjoebei zal worden vergezeld door zyn echtge note en twee of drie collega's. De Westdultse uitnodiging is uitge gaan van drie dagbladen: „Ruhr Nachrichten" (Dortmund), „Miln- chen Mercur" (München) en de „Rhelnlsche Post" (Düsseldorf). Het doel van het bezoek wordt door de bladen beschreven als „een verbete ring van het wederzyds begrip tussen Russische en Westdultse publicisten".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13