TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER HAV Drastisch optreden tegen parkeerzondaren in Rio VADERDAG- verrassing vertrouwen waardï Helclerse lyceist: „Ik K nu geen examen meer doen" Map Marijt naar UVS In ons land circa 500 zwembaden te weinig Druk weekeinde voor zwemmers en poloërs Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 juni 1964 Vijfde blad no. 31290 Kolonel Americo Fontele, die pas is aangesteld tot hoofd van de ver keerspolitie in Rio de Janeiro, heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij van plan is, de automobilisten gehoorzaamheid bij te brengen. Bij degenen die het met de parkeersvoorschriften niet zo nauw nemen heeft zijn naam nu al een beruchte klank gekregen. Om de schrik er in te brengen stuur de Fontele deze week zijn mannen de stad in met de opdracht, drasti sche maatregelen te nemen tegen parkeerzondaren, zonder onder scheid des persoons. In twee dagen tijd lieten zij de banden van meer dan 1500 op verboden plaatsen ge parkeerde auto's leeglopen. Punt Tweemaal f 1000 boete Vlieger ging niet op Een vlieginstructeur uit Bunde tegen wie de Bredase officier van Justitie drie maanden gevangenis straf had geëist, wegens het plegen i valsheid in geschrifte ten gunste een leerling-vlieger, een Roosen- daalse fabrikant, is veroordeeld tot f 1.000 boete subsidiair drie maanden hechtenis. Het vonnis tegen de Roo sendaler was gelijkluidend. De vlieginstructeur had aan het eind van juli van het vorig jaar een overland-vlucht gemaakt naar Texel. Hij liet voorkomen alsof zijn leerling de vlucht had gemaakt als laatste voor het vliegbewijs A. De Roo sendaler vertoefde evenwel op dat ogenblik in het buitenland. De reden waarom de instructeur de vlucht zijn leerling maakte was weddenschap tussen de Roosendaler i diens tante. Zij zou hebben toege- gd de helft van de aanschaffings prijs van een sportvliegtuig (rond f 35.000) te zullen fourneren indien haar neef zijn vliegbewijs voor bepaalde datum, in dit geval 1 augus tus 1963, zou hebben behaald. Om die weddenschap, waarva: rijksluchtvaartdienst in Den Haag ip de hoogte was, te winnen maakte ie instructeur de vlucht zelf. In het aanvraagformulier voor het vliegbe wijs zette hij een valse aantekening op het vliegveld van Hilversum i Texel liet hij het logboek vai leerling-vlieger afstempelen. Daaruit zofi dan ten onrechte moeten blijken dat de Roosendaler de vlucht had gemaakt. De leerling-vlieger zou cap zijn geweest de vlucht te maken. Aan de laatste eis voor het vliegbewijs voldeed hij kort, na deze affaire in omer van 1963. twee van de behandeling bestond uit het laten wegslepen van de wagens naar buitenwijken. Tot de slachtoffers behoorden minis ters, parlementsleden, rechters, generaals, admiraals en zelfs een ambassadeur van een Afrikaans land. Als gevolg daarvan ziet men nu mariniers met machinepistolen op wacht bij auto's van functiona rissen van het ministerie van Marine, parlementsleden die schel den tegen politiemannen, gewapen de politie voor de ingang van het hoofdbureau van de verkeerspolitie en wanhopige automobilisten die de stad afzoeken naar hun weg gesleepte auto's. wegrennende afgevaardigden, die hun auto's wilden redden uit de handen van de politie. Bij deze gelegenheid riep de minister van Marine, vice-admiraal Baptist-a, de hulp in van mariniers, waarna de politie het hoofd boog. Op plaatsen waar auto's verkeerd geparkeerd staan, hangen nu man nen met pompen rond die voor een fiks bedrag de automobilisten die met leeggelopen banden terugvin den willen helpen. Of de politie van deze mannen „tips" krijgt, is niet bekend. Ondanks alle protesten heeft kolonel Fontele meegedeeld, dat hij met zijn actie zal doorgaan tot de auto mobilisten besluiten „tot medewer king". MEERPOEL - Breestraat 171 Wijziging Frans kiesstelsel De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, waar bij van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging voor gemeente raadsverkiezingen wordt afgestapt. In steden van meer dan 30.000 inwo ners zullen de gemeenteraadsleden voortaan gekozen worden bij eenvou dige meerderheid. De regering ver wacht. dat sommige partijen zich nu genoodzaakt zullen voelen, gemeen schappelijke lijsten op te stellen. (Advertentie) IS uw Fabrikanten van deze prachtig elfstrijkende weekenders stelden ns in de gelegenheid U te laten profiteren. MORGEN 9UUR BEGINT DE VER KOOP. Meer dan 2 stuks tegelijk worden t verkocht. i 12 kleur-en dessinvariaties. vanJ5r90-voor7.9° vanAfrXrmor 8.90 mnVWfrvoor 0.9° VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN l'/ï MILJARD GULDEN! .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 09304 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN (Van De correspondent) de 19-jarige Piet Exter uit Den Helder is de laat ste dagen in vrijwel alle Nederlandse dagbladen verschenen, omdat deze iyeeïst op principiële gronden heeft geweigerd het schriftelijk examen Grieks over te maken. Het tweede kamerlid dr. J. G. H Tans stelde zelfs over deze kwestie vragen aan si aatssecretaris mr. J. H. Grosheide. Dat was voor Piet van Exter geen verrassing, dat da zaak in de Kamer kwam. Hij had namelijk tevoren uit voerig contact gehad, met de heer Tans, die het volkomen met hem c-ens is, dat een leerling het recht heeft de motieven te vernemen als hij een schriftelijk examen moet overmaken. Niets zeggen Volgens Piet van Exter, met wie wij thuis een gesprekje hadden, had de conrector, de heer W. van Koldam gezegd de motieven niet te medede len. De heer Van Koldam bevestig- ns dit later. Hy heeft er slechts lis van genomen uit de doorslag een brief van de rijksgecommi- teerde prof. dr. J. C. Kamerbeek aan de minister en hij meent, dat hij niet gerechtigd is daaruit mededelingen te doen. hypernerveuze indruk Hij sprak snel met afgebeten zinnen. „Ik blijf er beslist bij. De motieven zijn niet gerechtvaardigd. Ik wil eerst be wijzen, dat ze wel gerechtvaardigd zijn. Dit is onrecht. In principe ben ik wel bereid alsnog hei examen af te maken. Maar ik ben er nu psychisch toe in staat. En was ik dat wel, dan zou toch eerst de eis, dat het Grieks overgemaakt moet worden, worden ingetrokken". Prof. Kamerbeek heeft Piet van Exter gezegd, dat de kwestie van de motieven een zaak is tussen de minister en hem. Piet van Exter vertelde ons nog, dat zijn verhouding tot de rector dr. Jonkers zowel als die tot de conrec tor de heer Van Koldam altijd prima was. Onjuist Toen wij de heer Van Koldam vroegen of de eis, dat het Grieks iroet worden overgemaakt, zou blij ven gehandhaafd, antwoordde hU bedachtzaam: „Ik dacht van wel. De leerling betoogt namelijk, dat het doen van een herexamen voor hem betekent, dat hij toegeeft medeplich tig te zijn geweest aan onregelma tigheden. In overleg met dr. Kamer beek heb ik Piet van Exter in het bijzijn van zyn ouders op de on juistheid van dit motief gewezen. Daarna heeft prof. Kamerbeek zich neg eens bereid verklaard voor een gesprek hierover met Piet en zijn ouders". Auto's in het bollenland keihout zijn gistermiddag omstreeks twee auto's tegen elkaar ge botst-. Hierbij werd een bestuurder gewond. Hy moest naar het Aca- huis. De heer A. van Looren de Jong uit Lekkerkerk naderde het kruis punt in zijn personenauto. Hy zou geen voorrang hebben verleend aan 1 uit de richting Noordwijk ko- nde vrachtauto. De vrachtauto greep de personenwagen in de linkerflank en duwde hem van de weg af. waar de auto in het enkele lager gelegen bollenland be landde. De vrachtwagen schoot links de weg af. ook in het bollen- \eld. De vrachtwagenbestuurder klaagde over pijn in borst en be Tot nu toe heeft men de Helderse lyceist dus nog niet tot andere ge dachten kunnen brengen. En de tijd ringt, want het schriftelijke exa men Grieks wordt op 23 juni over gemaakt. De mondelinge examens worden gehouden op 24 en 25 juli. Intussen verblijft de rector nog steeds met ziekteverlof in Den Helder. GEEF PAPA Een heerlyke luie stoel van WOUT BERGERS Haarlemmerstraat 232 Rynsburgerweg 121 Intrede ds. van Beek Ds. A. C. van Beek zal zondagmid dag 28 juni a.s. om twee uur afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Ottoland in de classis Gorinchem en veertien dagen later, nl. zondag middag 12 juli a.s., na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door zijn voorganger, ds. H. de Valk intrede doen als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Katwijk aan den Rijn. Albert Coenraad van Beek werd op 11 september 1933 te Woerden gebo ren. Hij bezocht eerst het christelijk lyceum te Alphen aan den Rijn en studeerde daarna nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 21 mei 1960 zijn kandidaatsexamen theologie aflegde. Nadat hij twaalf dagen later op 2 juni 1960 na. praepa- ratoir examen door de classis Woer den was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij op 14 september I960 door de classis Gorinchem peremptoir was ge ëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sacramenten in genoemde Ker ken werd hij op 30 oktober 1960 door ds. E. Pijlman uit Wassenaar-Zuid, toen nog predikant te Rotterdam- Kralingen. bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Ottoland. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de Gereformeerde Kerk van Ottoland heeft ds. Van Beek voor de particuliere synode van Zuid-Holland Oost en in de classis Arrestatie van communisten in India In Vijajawada in de Indiase staat Andhra zyn vyftig mensen, voor het merendeel Peking-communisten, gearresteerd naar aanleiding van vijf branden die drieduizend arbeiders woningen tussen 10 en 14 juni in as hebben gelegd. De leiders van de Peking- en de Moskou-communisten in Adhra heb ben beiden de gearresteerde commu nisten in d'e steek gelaten, elkaar be schuldigend. De Chinese tak stuurt aan op een nationaal congres in nieuw Delhi in juli, waarop men zou moeten komen tot oprichting van een nieuwe communistische party, vrij van de controle van het aan Moskou trouwe bestuur van de In diase CP. In Vijajawada zijn politieverster- kingen aangekomen die rondrijden in met radiozenders uitgeruste jeeps en vrachtauto's. Uit omliggende ste den zijn brandweerkorpsen aange voerd. De eerste branden in Vijajawada begonnen op 10 juni, toen minstens duizend arbeiderswoningen met de grond gelijkgemaakt werden. Een dag later Werden er vijfhonderd door brand vernield, en nog drie branden volgden elkaar in de volgende drie dagen op. Een merkwaardig feit is dat de rampen alleen dichtbevolkte arbei derswijken hebben getroffen waar communistische vakbonden domine- De bonden zijn evenals de par tijen scherp verdeeld in aanhangers Moskou en aanhangers van Pe king. De branden in Vijajawada zijn gevolgd door paniek, en men heeft de nachten voor alle zekerheid in de buitenlucht doorgebracht. De premier van de staat Andhra, Brahmananda Reddy, heeft zaterdag tegenover de pers verklaard dat de branden het gevolg zijn van „wel overwogen optreden van de ruziën de vleugels in de communistische partij". Hy zei het niet met zoveel woorden, maar het was aan weinig twijfel onderhevig dat hij de Peking Aardbeving eiste 25 levens dinsdag in Japan 25 doden ge- allen. Er zijn 377 mensen gewond geraakt en elf personen worden „DE PLAATSBEKLEDER": DIEPE INDRUK IN ISRAËL Het toneelstuk „De plaatsbekleder" van Rolf Hochhut is gisteravond in Israël in première gegaan. Tot het diep bewogen publiek in de Habimah- schouwburg te Tel Aviv behoorden overlevenden van de vernietigings kampen van de nazi's en leiders van de joodse opstand in het Getto van Warschau. Aan het einde bleef het stil in de zaal. Het stuk werd door het Israëlische nationale toneelgezelschap gebracht in een Hebreeuwse vertaling. Gorinchem enlgP deputaatechappen vervuld. Zo was hij o.a. deputaat. voor evangelisatie en deputaat ad art. 17 t Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant, Twee „volbloed" Ritmeesters. Weering naar Spel. Enschede Sportclub Enschede heeft gister avond de 22-jarige rechtsbuiten van GVAV Henny Weering gecontrac teerd. Weering, die in Coevorden woont en werkt, heeft, nadat hij zijn oorspronkelijke club Germanicus ver liet, gespeeld voor Leeuwarden en de laatste twee jaren voor GVAV. De 22-jarige Enschedeër Egbert ter Mors die vorig jaar van Enschedese Boys overging naar Go Ahead heeft de wens te kennen gegeven op de transferlijst te worden geplaatst. Ter Mors heeft enkele malen voor Jong Oranje gespeeld. Touwtrekken om Cliris Geutjes Chris Geutjes, de 23-jarige voor hoede-speler van Elinkwijk, gaat zijn club verlaten. Welke nieuwe voetbal- „baas" van zijn niet geringe schut- terscapaciiteiten gebruik gaat maken is nog steeds een opwindend geheim. Go Ahead zegt: Geutjes komt bij ons. Er is reeds lang onderhandeld over en met hem. Wy rekenen op deze knaap. SC Enschede zegt: onze nieuwste aanwinst is Chris Geutjes. Wij kun nen hem een huis aanbieden en wij zijn ervan overtuigd dat hij er in trekt. Elinkwijk zegt: Het kan ons niet schelen wat Chris doet. Hij gaat bij ons weg en hij moet zelf weten naar welke club. Chris Geutjes zegt: Ik wil naar En schede. maar als Go Ahead erg lastig wordt stap ik helemaal uit het be taalde voetbal en ga ik weer terug naar RVW, mijn oude club in Ren- kum (vierde klasse amateurs). Naar wy van de zyde van het UVS-bestuur vernemen, heeft de KNVB de Noordwyk-Iinksbuiten Map Marijt ingaande 15 augustus over schrijving naar de blauwwitten ver leend. LFC speelt in Y oorschoten In verband met herstelwerkzaam heden aan haar terrein speelt LFC de bekerwedstrijd tegen Papendrecht morgenavond op het Rouwkoopterrein te Voorschoten (Juliana van Stolberg- laan). Aanvang 6 uur. Roodenburg heeft haar thuiswedstrijd tegen OVV (Oostvoorne) omgezet in een uitwed- Zege voor Zoet De Nederlander Bart Zoet schreef donderdag de eerste etappe van de Ronde van Frans Vlaanderen op zjjn naam door de 180 km in 4 uur 23 min. en 2 sec. te winnen vóór de Fransen Reaux, Pamart, Bocquillon en de Belgen Butler en Smits. Rudie Liebreehts, de Nederlandse schaats- crack, eindigde op de achtste plaats. MEER SCHOOLZWEMMEN Duistervoorde vond aardige oplossing De heer J. Pruis, hoofdbestuurlid van de Koninklijke Bond tot het Redden van Drenkelingen meent, dat een verlaging van de leeftyd, waar op het zwemdiploma kan worden behaald, wenselijk is. Hij pleit voor verplicht zwemonderricht op de la gere school en uitbreiding van dat onderricht tot de derde en vierde klas. Ook een grote uitbreiding van het aantal zwembaden acht de heer Pruis noodzakelijk. Elk jaar verdrin ken in Nederland 500-600 mensen, grotendeels kinderen onder de zestien jaar. De directeur van de stichting licha melijke opvoeding en sport in Amers foort, de heer B. Verschuur, becijfer de gisteren in Teuge, dat er in ons In Sneek is op 77-jarige leeftyd overleden de bekende Regenboogzei ler Klaas Vrolijk, meldt de Telegraaf. waterpoloërs staat een druk weekeinde te wachten. Zo wel zaterdag als zondag worden in verschillende baden wedstrijden en toernooien gehouden. Zaterdagmor gen om 10 uur komen waterpoloze- ventallen in Alphen aan den Ryn in actie, waar in het zwembad aan de Foreestlaan een groot nationaal wa- terpolotoernooi wordt gehouden. Tij dens dit toernooi wordt tevens gestre den door de jeugdteams van de ver schillende kringen van Zuid-Holland om het provinciaal kampioenschap. Om vier uur begint ln de richting „De Zijl" de zwemdriekamp tussen de F. S. Wuppartal. De Zijl en de (organiserende) Leidse Water vrienden. Zondag wordt op drie plaatsen ge streden. In De Zijl wordt vanaf 1 uur het nationaal jeugdtoemooi gehouden, waaraan de volgende verenigingen deel nemenDKD i Leiderdorp RZPC Rotterdam De Sleutelstad Leiden) Nereus (Zaandam), HPC (Heemste de), ZIAN (Den Haag), Het IJ (Am sterdam), HZPC (Den Haag), Rot terdam en De Zijl. De Leidsche Zwemclub organiseert in Poelmeer haar traditionele vetera nen-toernooi met deelname van AZ '70, (Amsterdam), HZPC (Den Haag), HVGB (Haarlemï, HZC (Hilversum) en LZC. Een zwemploegje van de Leidse Golfbrekers trekt naar het Zuider- parkbad in Den Haag, waar deelge nomen zal worden aan de wedstrijden, die Vitesse organiseert. land minstens 500 openluchtbaden, veertig overdekte baden en 110 in- structiebaden tekort zijn. Om bij te komen zou een investering van 425 miljoen nodig zijn. Bij het huidige rijksgoedkeuringsbeleid is dat inlo pen een illusie. In 1963 werden 46 goedkeuringen verleend en dat was dan een topjaar. In de eerste helft van 1964 kregen slechts 17 plannen een bouwvergunning. Schoolbad Het streekcomité „Bevordering stich ting instructie en recreatiezwem baden", dat hoopt een landelyke ac tiviteit voor het inlopen van de ach terstand te bewerkstelligen, liet het schoolbad van de r.k.-jongensschool in Duistervoorde zien. Het school hoofd, de heer Van der Sluis reali seerde, met gelden die krachtens de onderwijswet, beschikbaar zyn voor de aanschaffing van leermiddelen, een schoolbad. Daarin krijgen nu 700 schoolkinderen drie maal een half uur zwemles per week. Het bad is gebouwd uit plastic materiaal en was binnen tien da gen bedrijfsklaar afgeleverd. Rijks goedkeuring was wegens het gebruik te materiaal voor de bouw ervan niet nodig. In Zutphen is men in 't uitbreidings plan-oost begonnen met de bouw van vyf van deze zwembaden. Ze zullen nog voor de winter gereed komen. Sangster mag niet schrijven In Engelse tenniskringen wacht men gespannen of er in het grote En- geLse weekblad „Sunday Mirror" een voorbeschouwing over Wimbledon van de hand van Mike Sangster zal ver schijnen. De Britse tennisbond heeft namelijk Mike Sangster uitdrukkelijk verboden over tennis te schrijven, aangezien hij anders niet op Wimble don zal mogen spelen. De hoofdredac teur van de „Sunday Mirror" heeft echter verklaard dat Mike Sangster reeds lang geleden een contract heeft gesloten. In Engeland is het gewoon- dat tennissterren hun commentaren leveren over Wimbledon. De vroegere Wimbledonkampioen Jaroslav Drobny schreef verleden jaar voor een Lon- dense krant. Toen nam hij niet deel. maar dit jaar staat hij weer op de deelnemerslijst. BOKSEN Europees boksteam w on in Londen Een Europees team, waarin boksers uit Polen, Ierland, West-Duitsland en Nederland waren opgenomen, zege vierde gisteravond in Londen met 64 over Groot-Brittannië. Beteken de deze nederlaag een teleurstelling voor het Britse team, voor de pen ningmeester van het Olympische fonds was het een meevaller, want ruim 3.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Van onze landgenoten maakte Wim Gerlach een uitstekende indruk. Hij versloeg de Engelse kampioen Robert Taylor royaal op punten. Zwaargewicht Leon Gerards heeft het heel wat moeilijker gehad tegen de Brit Woodhouse. De Maastrichte naar, die te langzaam was. verloor op punten, SCHAKEN Smyslow naast Spassky De uitslagen van de afgebroken partijen van het interzonale schaak toernooi luiden: Gligoric (J-Sl)Bilek (Hong) 10; V ranesic Can Smyslov Rusl 01; Rossetto (Arg)Stein (Rusl) 0—1 Gligoric (J-Sl)— Reshevsky (VS) V» De stand aan de kop ziet er met; nog twee jonden te spelen als volgt uit: 1/2. Spassky en Smyslov 16; 3/4/5. Larsen. Tal en Stein 15%; 6. Bron- stein 15; 7,8. Ivkov en Portisch 13; 9/10/11. Reshevsky, Darga en Gligoric KLAVERJASSEN Oosthoek wint wisselbeker Het Leidse klaverjaskamploensteam „Oosthoek 1" won gisteravond na een uitermate spannende strijd de uitda gingswedstrijd tegen „De rest van Leiden" en legde dus voor de tweede achtereenvolgende maal beslag op de door de federatie beschikbaar gestel de wisselbeker. Dat het in de kantine van Oost hoek niet aan de nodige spanning heeft ontbroken blijkt uit het feit, dat Oosthoek (16581 ptn) de strijd uiteindelijk met slechts 170 punten verschil in haar voordeel besliste. Dit dankte het kampioensteam in niet geringe mate aan het sterkste Leidse koppel M. S. Sierat—G. Montanje, dat met 4813 punten de „topscore" van de avond noteerde. Het sterkste koppel bij de rest van Leiden was ditmaal H. BijleveldN. Klootwijk, dat 4506 punten behaalde. De wedstrijdresultaten zagen er als volgt uit: le ronde: Oosthoek 6005 ptn, R. v. L. 5729 ptn, 2e ronde Oost hoek 5646 ptn, R.v.L. 4936 ptn. 3e ronde: Oosthoek 4930 ptn. R.v.L. 5746 ptn. Eindresultaat: Oosthoek 16581 ptn, R.v.L. 16411 ptn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9