Nederlandse ploeg zonder al te grote illusies aan de start 'Ik dacht dit wordt een tweede Peru...' TOUR DE FRANCE BEGINT MAANDAG IN RENNES Uitzonderlijk veel cols in route Tourkoorts NU ZOVEEL VROUWEN EN KINDEREN VANVADERDAG SIGARENDAG WILLEN MAKEN, even een paar adviezen S Pernix speelt NIET Hugens niet naar Tour Exhibitie op Mets-baan 8HTOUR DE FRANCE Scheidsrechter Martens (terug uit Athene) Miljoen schade aan Stadion Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 juni 1964 Vierde blad no. 31290 Serie wedstrijden „De Algemene" De korfbalvereniging „De Alge mene" organiseert zaterdag en zon dag op het NBLO-terrein aan de Zoeterwoudse Singel seriewedstrijden voor adspiranten en senioren. Aan de adspirantenwedstrijden. die zaterdag worden gespeeld, wordt door bijna alle Leidse verenigingen deel genomen. Het Haagse „Ons Eiber nest" zal met drie twaalftallen zijn vertegenwoordigd. Het seniorentoernooi, dat zondag wordt gespeeld, is sterk bezet. Hier aan wordt deelgenomen door de Leidse verenigingen Zuiderkwartier, Vicus Oriëntis, Crescendo, Algemene en de Haagse verenigingen Die Kaghe en GKV. De aanvangstijden van deze toernooien zijn zaterdag 13.30 uur en zondag 10 uur. Als restant van de competitie speelt Vicus Oriëntis 2 zaterdagavond om zeven uur op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel de laatste com petitiewedstrijd tegen Rozenburg 2. Zuiderkwartier 2 speelt de laatste competitiewedstrijd tegen de i \an Olympiaan in Den Haag. Voetbal programma Amateurs Districtsbeker (kwart-finales)Al- blasserdamDe Musschen, ESDO DONK. OW—Roodenburg. LFC Papendrecht (zat. terrein Rouwkoop) Zaterdagvoetbal Wit '28. KNVB-beker: Rijnsburgse Boys- Ter Leede, Sparta NRCL. Cricketprogramma VOC—HCC. Eerste klasse B: ExcelsiorSparta. HCC II—SCHC, Quick N—PW. Tweede klasse B: Ajax LIVUC, Tweede klasse E: LCCRW IV. Derde klasse E: Hercules III Ajax II. Derde klasse F: Excelsior IV Over enkele dagen gaat het grote feest weer beginnen. Dan ontwaakt Rennes, gelegen aan de voet van het schiereiland Bretagne, met een kater uit de kermisroes die voorafgaat aan de start van de Ronde van Frankrijk. De orgie van de reclame makende gemeente, die luidkeels de kwaliteiten van scheerapparaten, wijn, kaas, haarcrême en nog honderden andere artikelen uitschreeuwt, moet dan plaats maken voor het eenvoudige ceremonieel waarmee tourbaas Jac- zfjn als de buit niet bij Anquetil of Janssen Jan Janssen wordt door het in ternationale legertje van journalis ten, radioreporters, film- ques Goddet de rennerskaravaan de weg op jaagt. Maandagaochtend 22 juni is het zover en zullen in totaal 132 renners, verdeeld over 12 extrasportieve ploegen, aan de ruim 4.000 km lange tocht door Frankrijk, België, voor het eerst ook Duitsland en Spanje beginnen en ruim drie weken lang wielerminnend Europa in hun ban gevangen houden. Ook in ons land, waar de afgelo pen jaren steeds minder belangstel ling te bespeuren was, is de tour koorts weer opgelaaid dank zij het feit dat Kees Pellenaars erin slaag de zijn rentree in de grande bou clé" te bewerkstelligen. Door zijn formatie van elf „Télevizieren Leo van Dongen, Cees van Espen, André van Aart, Piet van Est, Jo de Haan, Jacques van der Klundert, Piet Darmen, Henk Nijdam, Cees Haast, Rik Wouters, F ons Steilten is het aandeel van Nederland in de rennerskaravaan groter dan ooit tevoren. In buitenlandse dienst im mers rijden ook Jan Janssen, Huub Zilverberg, Ab Geldermans en Jo de Roo. Ten aanzien van de ploeg van Pellenaars mag men echter geen al te grote illusies koesteren. De Pel heeft door omstandigheden buiten zijn schuld te laat kaarten op tafel kunnen leggen, te laat om werkelijke azen" in zijn equipe op te kunnen nemen. Die hadden intussen al con tracten hernieuwd of afgesloten met vreemde stalbazen. De grotendeels uit debutanten bestaande ploeg alleen Piet van Est, Piet Damen en Jo de Haan hebben Tourervaring zal zo hier en daar trachten een graantje mee te pikken. Misschien zitten er enkele etappe-overwinnin gen in, misschien komen de renners in het ploegenklassement goed uit de voeten. In het grote spel zullen zij beslist geen hoofdrol kunnen spe len, al is er de stimulans van het thuisfront, dat voor Nederlandse begrippen bijzonder royaal in de zak tastte en een rijke buit aan premies in het vooruitzicht heeft gesteld. Uit apathie Advertentie el *en fe Sigaar iet Wilt u (zoals zoveel vrouwen) hem nu aan de sigaar brengen, laat de sigarenwinkelier u dan helpen bij uw keus ISGd'Spaarp0. I ®e? bood. In et Zo Vet' priJ"sklass^n ied®be dat Pellenaars door zijn „stunt", ant anders kan men deze terugkeer de ploegleiderskaravaan haast niet noemen, de Nederlandse indus- tie heeft wakker geschud uit de apathie die er ten aanzien van de profwielrennerij bestond. Er wordt gefluisterd, dat een ander Neder lands concern al verregaande plan- heeft om het volgend jaar even met een fabrieksploeg in de markt te komen, hetgeen ongetwij feld tot resultaat zou hebben dat vedetten de vreemde stallen de rug zullen toekeren. Want ondanks de gemompelde fantastische bedra gen die enkelen daar zouden ver- zouden de meesten toch lie- r een Nederlandse fabriek ryden, al zou het alleen al zijn omdat zij het over het algemeen niet verder kunnen brengen dan de posi tie van eerste luitenant in het ge volg van de azen van de betrokken landen. Wat nu het televizierelftal voor de- 51ste Tour de France betreft: de Pel heeft aangekondigd met louter soldaten naar Rennes te vertrek ken. De maarschalksstaf is niet bjj oorbaat toegewezen, maar gezien de resultaten in de afgelopen weken ziet aar uit, dan Henk Njj- dam de belangrijkste kandidaat voor de leidersplaats zal blijken te z\jn. beslist een prettige verras- Bahaniontes Toen Jacques Goddet. die na twee jaar „ontrouw" terugkeerde naar de traditie, dat de tour het ene jaar om de west en het andere om de oost wordt gereden, zijn plannen voor de èJste met een slordige f130.000 aan prijzengeld begiftigde ronde op tafel legde, moet Bahamontes uitgeroepen hebben: „Dat is een tour voor mij. 36-jarige Spanjaard, bergkoning 1954, 1958, 1959, is dicht bij zijn afscheid van de wielersport en hoe hij dat beter kunnen vieren dan met een overwinning in het groot- speeld door met kwistige hand niet minder dan 35 „cotes" en „cols", in hoogte variërend van 200 tot meer dan 2.800 meter, over de 22 etappes Uit te strooien. Onmiddellijk is de adelaar van To ledo dan ook zijn veldtocht gaan uit stippelen. In de zware Alpenrit op de negende dag van Briancon naar Mo rnet de 2.111 meter hoge Col de en de bijzonder woeste, 2.802 meter hoge Col de Restefond het dak van de Tom- en daarna in de slopende Pyreneeënrit van Luchon Pau met de Peyresourde 1.563 meter), de Aspin <1.489 meter), de Tourmalet (2.114 meter) en als „toe gift" de vervaarlijke Aubisque (1.710 meter), die vaak in dichte nevels is gehuld, wil de Spaanse bergkoning zijn slag slaan. Anquetil Men weet het nooit met Anquetil, de slanke grootmeester van de afge lopen jaren, ook al heeft hij toegege ven: „ik ben gereed om deze Tour te verliezen". Mocht het idool van Frankrijk de erschrikkingen van het hooggeberg- e weer op fenomenale wijze van het vorige jaar doorstaan dan heeft Ba- De kampioenswedstrijd tussen Per nix en DKDO gaat niet door. Het bestuur van de Leidse oranjekragen is niet door de knieën gegaan voor het ultimatum dat het bestuur van de Christelijke Korfbalbond gister middag om 12.30 uur telegrafisch Dome in handen gekregen. Slechts drie dagen voor Parijs kan deze door zijn grote stijgingspercen tage beruchte gedoofde vulkaan even buiten Clermond Ferrand de rol van laatste scherprechter gaan vervullen. Op diezelfde Puy de Dome reed Bahamontes op de 10de juli 1959 in een slechts 12,5 km lange tijdrit de illusies van berggroten als Charlie Gaul, Roger Rivere, Jacques An quetil, Henri Anglade en Ercole Bal- d;ni aan flarden. We zijn nu vijf jaar later maar nog moet de zwart harige Spanjaard het in zijn macht hebben om hier weer een beslissing te forceren. Op de Puy de Dome moet Baha montes minstens twee minuten winst veroverd hebben op Jaques Anquetil wil hij de Fransman in diens specia liteit de tijdrit over ruim 27 km op ae slotdag van Versailles naar het Pare des Princes kunnen weer staan. Kapers Moet de Tour dan onvermijdelijk weer uitdraaien op een duel tussen deze twee azen alleen? Beslist niet. In het veld zitten aasgieren genoeg op de loer om het been voor de neu zen van Anquetil en Bahamontes weg te kapen. Bijvoorbeeld Raymond Poulidor, die dit jaar zijn grote ri vaal Anquetil angstvallig uit de weg is gegaan om zich niet bloot te ge ven Bijvoorbeeld ook de jonge Ita liaan Adorni, met wraakgevoelens bezield na zijn forse nederlaag tegen Anquetil in de Giro, ook de door te veel tegenslag weer achterop raken de Rik van Looy, die graag wil be wijzen. dat hij niet over zijn hoogte punt is, ook de Brit Tommy Simp son, opvallend rustig gebleven na zijn winstgevende zege in Bordeaux- Parijs van het vorige jaar, ook de Duitser Rolf Wolfshohl, ook de ge duchte Spaanse klimmers Gabica. Perez Frances en Manzaneque, ook de felle Mastrotto, ook de Belg Planckaert. Het zou een verrassing Na Dick Groeneweg, is gisteren ook Jan Hugens niet voor honderd procent fit bevonden door sportarts dr. Rolink. Ploegleider Kees Pelle naars heeft voor hem in de plaats de Limburgse renner Fons Steuten uit Weert gecontracteerd. vorige jaar, tot htf de tiende etappe in het laatste stukje van de afdeling van de Tourmalet door een knappende voorband een fatale val maakte, de revelatie van de Tour, al kende men Janssen dan uit de Ronde van de Toekomst. Dit jaar heeft de gebrilde Noot dorper zijn plaats onder de groten onderstreept door een waarlijk bril jante zege in de voorjaarsklassieker Parijs-Nice. De vriendelijke Maurice de Muer, ploegleider van Pelforth, gaat sindsdien voor zijn Nederland se pupil door het vuur. Janssen heeft vrijspel gekregen voor deze tour, zal wellicht geen serieuze gooi kunnen doen naar de allerhoogste eer, maar is en blijft gevaarlijk voor wie dan ook. Het ligt echter meer voor de hand, dat Janssen, die in staat mag wor den geacht, enkele etappe-overwin ningen te behalen, een gooi gaat doen naar het puntenklassement. De strijd om de groene trui kan bijzon- Jo de Roo. die met Ab Geldermans Voor de Wimbledon-exhibities, die zondag 5 juli as. op de Scheveningse Mets-banen plaatsvinden, heeft orga nisator Hans van Dalsum twee zeer sterke spelers kunnen engageren. Het zijn de Australische kampioen Roy Emerson, die voor de komende Wim- bledonkampioenschappen aLs eerste is geplaatst en de Spanjaard Manuel Santana. DezP laatste behaalde on langs het internationale kampioen schap van Frankrijk. Voor Wimbledon is hij derde geplaatst achter Emer son en McKinley. Van Dalsum zal tijdens het Wimbledonkampioenschap zelf nog twee spelers engageren. Jeugd in Goffert achter gaas.... De jongensrangen van het Nij meegse Goffert Stadion zullen met gaas worden afgescheiden van de overige tribunes van het speelveld. Op grond van esthetische overwegingen weigerde het college van B. en W. vorig jaar een door de voetbalvereni ging NEC ingediend verzoek in te willigen. Nadien heeft de jeugd zo vaak moeilijkheden in het stadion veroorzaakt, dat het gemeentebestuur de gevraagde maatregel nu zal in- .Geneutraliseerd iTotaal 22etappes. Totale lengte van hajekh [de route ca.45(Xl<m avond 7 uur mede te delen of zij akkoord ging met het zaterdag spelen van de wedstrijd tegen DKDO op het terrein van War mond. In geval van een negatieve beslissing zou artikel 21 van het reglement wedstrijden in werking treden, de vereniging met twee ver- liespunten en 20 gulden boete be straft worden, terwijl de wedstrijd zou moeten worden gespeeld op het terrein van de tegenstander. Hoewel het bestuur van Pernix ant woordde dat volgens artikel 49 van ditzelfde reglement „alle kam pioenswedstrijden als normale com petitiewedstrijden" worden be schouwd, heeft het CKB-bestuur besloten, na overleg met de tech nische commissie, artikel 21 van kracht te laten worden. Nadat het bestuur van Pernix nog maals een beroep had gedaan op het gezond verstand van de CKB- bestuurders (zonder succes), ver zocht had gehoord te mogen wor den in de hedenavond plaatsheb- (Van onze correspondent) „Die wedstrijd vergeet ik nooit meer. Het publiek was volko men tot razernij gebracht. Wij liepen tenslotte door het vuur. Ik I dacht: dit wordt een tweede Peru I Scheidsrechter Johan Martens uit Zeist deed ons gisteravond het relaas van de woensdag door hem geleide voetbalwelstrijd OlympiakosPanathinaikos in het stadion van Athene, dat na afloop van de wedstrijd door het woedende publiek in een ruïne werd veranderd. „Er waren voor de bekerwedstrij den vier scheidsrechterteams geko men, namelijk uit Oostenrijk, Italië, Zwitserland en Nederland", aldus de heer Martens. „Wij kregen de zwaar ste wedstrijd, die tussen Olympiakos en Panathinaikos. Het stadion was met 35.000 man tot de laatste plaats bezet. De wedstrijd begon om vijf uur. Het ging aanvankelijk allemaal fijn. Alles verliep bijzonder sportief en ik kan niet anders zeggen ian dat beide ploegen zeer fair hebben ge speeld. De rust ging in met 1—1 en toen moeten er onder het publiek al geruchten zijn gegaan dat de ploe gen het op een gelijk spel zouden aansturen, om nög een beslissings wedstrijd te kunnen spelen. In het verleden zou dat ook reeds zijn ge beurd. Enfin, ook de tweede helft werd een sportieve strijd, maar er kwamen geen doelpunten meer. Toen het einde kwam, nog steeds met 1 1, en ik de wedstrijd met een half uur verlengde, begon het publiek te Rotterdam en Van der Veer uit Schiedam keerden gisteravond om half negen op Schiphol terug na een vliegtocht met hindernissen omdat de Griekse Voetbalbond de vliegpas- sage bij een verkeerde maatschappij had geboekt. bende bondsvergadering („de agen da is overladen", was het ant woord) heeft de Leidse vereniging besloten de wedstrijd tegen DKDO niet te spelen. DKDO staat overigens volledig bui ten deze onverkwikkelijke affaire. Het bestuur van deze Heelsumse vereniging, dat evenals Pernix eerst woensdag bericht kreeg van het afkeuren van het terrein Burg- gravenlaan, heeft Pernix het vol gende laten weten: „Wij willen graag in Leiden op het terrein aan de Burggravenlaan spelen. Wij deze door de schreeuwen". Gooien met vuur „Er werd geroepen van verkocht, verkocht, en „Peru, Peru", en men begon te gooien met allerlei rommel. Een groot geluk was dat het veld was omgeven door een twee meter hoog hek. En dat er ruim driehonderd politiemannen in het stadion waren. Het publiek bestormde de hekken, maar slaagde er aanvankelijk niet in er overheen te komen. Langzamer hand begon de woede uit te groeien tot ware razernij. Er werd gevochten op de tribunes en men probeerde er brand te stichten. Later hoorde ik dat de politie en de brandweer daar een verwoede strijd leverden. Maar ik had mijn aandacht bij de wedstrijd. Plotseling werd er met vuur naar de spelers ge gooid. Men stak kranten en program ma's in brand en wierp die op het veld. Ik heb het zo lang mogelijk trachten vol te houden, maar ten slotte heb ik afgefloten. Dat was zeven minuten voor het einde. Op dat ogenblik brak de menigte door de hekken. De spelers en ook wij vluchtten in de kleedkamers. Ik hoorde dat het publiek de doel palen heeft vernield, het meubilair van het restaurant in stukken heeft geslagen en probeerde de banken in brand te steken. Er zou voor een miljoen gulden aan schade zijn aan gericht. De spelers hebben zich tot tien uur schuil moeten houden. Wij besloten Volleybal teams samengesteld De dames- en heren volleybalteams die dinsdag 23 juni in Tilburg en donderdag 25 juni in Den Haag te gen een Franse dames- en een Ja panse herenploeg zullen uitkomen, zijn als volgt samengesteld: Dames: H. van Gulik, L. Drenth, A. Plant, A. van Boelen, C. Blij leven H. Kok, E. Vissenberg, M. Ebeler, T. Horsman, J. Wassink, en N. Brugge- man. Trainer-coach is J. van der Haar. Heren: Korsloot, Kooien, Tinkhof. Oosterbaan, Groenhuysen, Swieter, Van Wijnen, De Vink, Van der Stoep Ewalds, Van der Hoek, Constandse. Trainer-coach H. Blok. om half negen al het stadion te ver laten. Ja, ik was ergens wel een beetje bang, maar toen het publiek ons zag werden wij toegejuicht. Dat deed mij goed. want wij hebben ons best gedaan de wedstrijd zo goed mogelijk te leiden. Dat de Griekse Voetbalbond ook zo hierover dacht, blijkt wel uit het feit dat men heeft gesmeekt of ik zondag een wedstrijd in Pirius wilde fluiten. Ik heb ervoor bedankt. Ik had wel graag willen blijven, maar ik ga volgende week met vakantie en moest dus terug naar huis. Mijn kleren stinken nog naar de rook. Maar ik ben dankbaar dat het voornamelijk tot materiële schade beperkt is gebleven dat is geheel te danken aan de politie. De agenten gedroegen zich bijzonder rustig. Zij waren ook ongewapend als zy revolvers hadden gehad zou het stel lig zijn uitgelopen op een ramp zoals in Peru NEDERLAND WEER IN DE TOUR en natuurlijk op LOCOMOTIEF gemonteerd met Vredestein banden

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7