MAGGI ZANG- EN MUZIEKCONCOURS VAN „DIE GOUWE SANGHERS" kunst kalei öoscoqp de beste... voorvader! STROOI-AROMA Repetitie Navo-taptoe Al 61 inschrijvers HAAGS VESTZAK THEATER „IN DE STEEG" INGEWIJD David schreef de werken var Shakespeare.. Van Otterloo naar Amerika uit de zuiverste tabakken 95 ct. 58 ct. Ongericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 juni 1964 Derde biad no. 31290 Manifestatie te Boskoop: Het inmiddels traditioneel geworden jaarlijkse concours van het Algemeen Mannenkoor ,,Die Gouwe Sanghers" zal dit jaar plaats vinden op woensdag 1 juli en zaterdag 4 juli a.s. Het ligt in de bedoeling het openingsconcert op dinsdag 30 juni te houden. mely k geschieden door het koor met jongenskoor. Naast de reeds genoem de werken zal met als solist de be kende negerbas Henry Blackmon uit Den Haag het lied „Old Man River" worden gezongen. Hij zal met bege leiding van de heer R. Ramp op het elektronisch orgel negro-spirituals ten gehore brengen. Als zangsoliste voor de werken van Brahms zal medewerken mevrouw De BraaiSteyn uit Haarlem. Het meisjeskoor van „Hosanna" zal in de stijl van de „Sweet Sixteen" liederen zingen. Het mannenkoor voert, in samen werking met het meisjes- of knapen koor uit de bewerkingen van Klaas Mulders van: a. Nader bij God tot U", b. Zing de lof van Zijnen Naam, c. Gouden harpen hoor ik ruischen. Van Verdi wordt ten gehore ge bracht: het „Rebellenkoor" en het „Kruis". Mevrouw Van Willigen brengt een of meer operette-frag menten" Deze groei van het koor is zeker opvallend, daar in de omliggende gemeenten diverse koren in de loop der jaren zijn verdwenen of in lagere afdelingen optreden. Het is te hopen, dat „Die Gouwe Sanghers" mei dit concours vee! succes mogen hebben. De aanhouden de poging en, om het culturele leven in Boskoop en in het algemeen te stimuleren en kwalitatief te verho gen, verdienen de volle belangstel ling en waardering. Den Haag is sinds gisteren een klein theater rijker geworden. Het ligt verscholen achter het Westeinde en draagt de toepasselijke naam „In de steeg". Vaste bespeler in de week- Si!e Hir!" I einden is de Stichting Jeugdtheater 01 irwT „Het Masker". Door de week zullen voering onder leiding van de diri gent van „Die Gouwe Sanghers" de heer D. van den Bosch. Alle tekenen wijzen er op, dat er vele verenigingen zullen optreden Er zijn reeds 61 inschrijvingne uit alle delen van het land binnengekomen. Naar het laat aanzien zullen min stens 2.500 bezoekers op dit Nationale Concours aanwezig zijn. In de jury zal ook zitting hebben de bekende dirigent de heer Nico van der Linden. Deze heeft o.a. het Haags Residentie-Orkest, het Beierse Rimdfunkorkest Baden-Baden en het Symfonie-Orkest van Philadelphia gedirigeerd. Hij is tevens bekend als z?mg-muziekpeadagoog. Het koor ,Die Gouwe Sanghers" dat in 1945 met 30 leden begon telt nu 53 leden. In 1945 ving het koor aan in de 4de afdeling en het treedt nu op in de afdeling „Superieur". De sedert 1955 als dirigent aan het koor verbonden heer Van den Bosch heeft door zijn bezielende leiding veel bijgedragen tot deze kwaliteitsverho ging. Een van de mooie successen van Ofschoon algemeen wordt aangenomen, dat Shakes peare inderdaad de schrijver is van de toneelwerken en ge dichten, die op zijn naam staan, zijn er nog altijd na vorsers, die volhouden, dat een ander de werkelijke auteur is geweest. Met deze nog altijd niet overtuigden drijft de Stuttgarter hoog leraar prof. Harry C. Schnur op speelse wijze de spot in een ingezonden stuk in de New York Herald Tribune van woensdag j.l. Prof. Schnur gaat uit van de naam Shakespear, dus zonder „e" aan het slot, een spelling, die ook wel voorkwam. Welnu, die naam bestaat uit vier klinkers en zes medeklinkers. Zet 4 en 6 achter elkaar en men krijgt 46. Vervolgens ne me men de Bijbel ter hand en wel de ,JCing James version", d.i. de vertaling uit 1611 in opdracht van koning Jaco bus, te vergelijken met onze Statenvertaling. Men sla de 46-ste Psalm op en zie: het 46-ste woord van voren is „shake" en het 46-ste woord van achteren is „spear". De conclusie ligt voor de hand, zegt prof. Schnur: de werken van Shakespeare zijn ge schreven door koning David öf Shakespeare was de-schrij ver van de Psalmen andere gezelschappen, cabaretgroe pen, voordrachtskunstenaars e.d. er in kunnen optreden. Tevens zullen amateur-toneelgroepen en het stu dententoneel in de gelegenheid wor den gesteld er te experimenteren en zullen er instructieve programma's worden gegeven voor de schooljeugd. Met de totstandkoming van „In de steeg" is een tien jaar lang gekoes terde wensdroom van masker-direc teur Sjef van Leeuwen in vervulling gegaan. Met financiële steun van het Prins Bernhardfonds en het Haagse Anjerfonds slaagde hij erin een oude gaarkeuken die de laatste jaren dienst deed als bergplaats voor dé cors, om te bouwen tot een intiem theatertje dat, zoals de Haagse wet houder van O., K. en Sportzaken, mr. Aziatische kunst op veiling Brandt In de veilingzalen van Paul Brandt aan de Keizersgracht in Amsterdam zal op 22, 23 en 24 juni een bijzonder uitgebreide collectie Aziatische kunst werken onder de hamer komen, af komstig uit verschillende Nederland se en buitenlandse verzamelingen. De catalogus vermeldt 1.080 stuks. Hiertoe behoren ruim 600 Chinese en Japanse keramische voorwerpen, schilderijen, tekeningen, geklemde prenten, bronzen figuren en lakwer ken. Voorts is er een collectie primi tieve inheemse kunst uit Nieuw-Gui- nea en Afrika. Uit Nieuw-Guinea is er om. een uit hout gesneden kano, afkomstig uit Nederlands particulier bezit. Schilderes Stien Eelsingli overleden In het Diaconessenhuis te Meppel is gistermorgen op zes tigjarige leeftijd overleden de Staphorster kunstschilderes Stien Eelsingh. Zij kreeg in bre de kring grote bekendheid toen zij zich in 1949 vestigde in de „Witte Boerderij" te Staphorst. Een groot deel van haar werk was gewijd aan mensen, dieren en dingen in dit Overijsselse dorp. Door haar tentoonstellin gen en inleidende avonden bracht zij velen in aanraking met de kunst. Zij heeft grote beteke nis gehad voor het kunstleven in het Westen van Overijssel en de aangrenzende delen van Gelder land en Drenthe. Als lerares deed zij veel voor de actieve kunstbeoefening. Eind vorig jaar. toen zij zestig jaar werd, werd zij gehuldigd. Bij die gele genheid is zij benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nas- leven bestaande leemte kan Op de openingsavond traden op het Nederlands Mime Theater en Het Masker, welk laatste „Wat ver tellen wij Caroline" van John Mor timer speelde. Zanger-gitarist Tom Keiling laste beide voorstellingen met enige liedjes aan elkaar waarbij hij zich niet van de wijs liet brengen door een bij een stormachtig inge zette flamenco gesprongen snaar. Prinses Beatrix in kasteel Windsor Prinses Beatrix heeft gister avond in het kasteel Windsor de eerste besloten toneelvoorstel ling voor de Engelse Koninklijke familie sinds Koningin Elizabeth op de troon kwam, bijgewoond. Het Koninklijk Shakespearege- zelschap voerde de "Comedy of errors" op. Tot de gasten be hoorden ook Prins Albert en prinses Paola van België en de Aga Khan. Na de voorstelling onderhielden de Koningin en Prins Philip zich geruime tijd met de gasten en de leden van het toneelgezelschap. Miljoenenopdracht: Enorme muziekbal te Kerkrade De firma Heesewijk te Best heeft de opdracht gekregen tot de bouw van een enorme muziekhal voor de internationale muziekfestivals, welke in Kerkrade worden georganiseerd. De hal krijgt een voorgespannen dak volgens het systeem Jawerth, dat grote overspanningen mogelijk maakt. De bouwsom bedraagt 2% miljoen gulden. VOOR GASTDIRECTIES Willem van Otterloo is naar Amerika vertrokken om daar drie concerten te leiden van het Chicago Symphony Orchestra op 20. 23 en 27 juni in het Ra- vinia Festival. Als solisten werken aan deze concerten mee John Browning (piano) en Leonard Rose (cel lo). In dit Festival treden als gast- dirigenten o.m. op Pierre Mon- teux, Igor Strawinsky, Aaron Copland, Sixten Ehrling. In de maand juli dirigeert Van Otterloo drie concerten in Buenos Aires en twee concerten in Montvideo Russisch protest tegeu uitwijzing tcerd tegen de uitwijzing Bolsjoi-ballet. Een desbetreffende nota is door de Russische ambassa deur in Bonn aan het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd. Dordtse lycëisteu wonnen jeugdtoneel De jury van de prijskamp voor het Jeugdtoneel, die door de Stichting „Ons leekenspel" in het seizoen 1963 —1964 werd gehouden, heeft de be schikbare prijzen als volgt toegekend: De eerste prijs van f 200 voor de voorstelling van „Leonce en Lena" van Georg Buohner, door de Dordtse Gemeentelijke Lyceumclub te Dor drecht; de tweede prijs van f 150 voor de voorstelling van „Richard II" van Shakespeare, door klas V en VI van het college Sparrendaal te Vught; de derde prijs van f 100 voor de voorstelling van „De wijze kater" van Herman Heijermans, door het Serviamlyceum te Sittard. Een extra-aanmoedigingsprijs werd toegekend aan de voorstelling van „Het geheim van de Koomor" van Lambert Melissen, door de jeugdbe weging „St.-Pancratius" te Sloten N.H. Première Groninger Groen Cantate Als onderdeel van de viering van het 350-jarig bestaan van de Rijks universiteit in Groningen zal op 19 juni de eerste uitvoering gegeven worden van de „Groninger Groen Cantate" van Jaap Geraedts. Herha lingen volgen op 24 en 25 juni. Deze compositie voor gemengd koor, bariton-solo, spreekstem en orkest is geschreven in opdracht van het Gro ninger Studenten Muziekgezelschap „Bragi" (dirigent: Bertus van Lier), ter gelegenheid van het 30e lustrum van het Groninger Studentencorps „Vindicat atque polit". De teksten voor de cantate zijn ontleend aan het „mengelwerk" van de Groninger Studenten Almanak uit de jaren 1836—'75, in het bijzonder de gedeel ten die de praktijk en de sfeer van de ontgroening uit die dagen weer geven. Opnamen van het galaconcert, te geven door koor en orkest van „Bra gi" op 25 juni in de „Harmonie" te Groningen, worden zondagmiddag 28 juni voor de radio uitgezonden. in de nandige tafelstrooier nu ook in voordelig' vulzakje slechts Maggi Strooi-Aroma is een volkomen plantaardig aroma in strooibare vorm om spijzen te kruiden en de smaak te verfijnen. Voor alle eiergerechten, to maten, groenten, aardappelen, vlees, vis enz. enz. Kruidt elk gerecht naar ieders eigen smaak. *voor het vullen bodem van strooier verwij deren. Nieuw toneel in Brabant (Van onze correspondent) Abspoel zal worden belast met de leiding van het kleine beroepstoneel gezelschap „Proloog" dat in Eindho ven wordt gevestigd en dat tot doel heeft een toneelpubliek te gaan vor men in de provincie Noord-Brabant, waar twee nieuwe schouwburgen (Tilburg en Eindhoven) samen met de bestaande (Breda en Den Bosch) dingen naar de gunst van het kunst minnend publiek. Als provincie en gemeente voldoende subsidie ver strekken, zal „Proloog" op korte ter mijn worden opgericht. Het gezel schap zal veelal optreden in de gro tere plattelandsgemeenten. Kiuistmaaiulorkest voor de jeugd De Commissie „Esthetische vorming van de schoolj'eugd" doet er goed aan af en toe de leerlingen der lagere scholen en enige kweekscholen in kennis te brengen met een „écht" orkest, dat dan de werken komt spelen, die tevoren in de klasse aan de hand van grammofoonplaten door de onderwijzers besproken zijn. Ditmaal was het o.a. van de televisie zo bekende „Kunst- maandorkest" uit Amsterdam, onder leiding van Anton Kers jes aan de beurt, om drie onge veer tegelijkertijd ontstane com posities uit de romantische pe riode uit te voeren. Dit orkest heeft deze taak met enthousiasme vervuld. Tweemaal was gistermiddag in de Stadsgehoorzaal een groep leerlingen aan de beurt om te luisteren naar de prestaties van dit orkest en wat ons daarbij bijzonder is opgevallen, was de concentratie van deze jon geren, die werkelijk muisstil hebben toegehoord. Voordat er gemusiceerd werd, gaf Anton Kersjes telkenmale een bon dige toelichting op de compositie en hij deed dit zodanig, dat de aan dacht onmiddellijk gespannen kon zijn. op drie zodanig overbekende werken, t.w. de stemmingsvolle Steppenschets uit Midden-Azië van Borodin, de Moldau-suite van Smetana en ten slotte vier delen uit Bizets „L'Arlé- sienne-suite" met de kleurige en le vendige Farandole en het geroffel van de echt-Provencaalse tamboerijn, waarover het orkest beschikt, tot be sluit. Doch deze drie „programmatische composities" roepen wel, in haar be grijpelijk en indringend suggestief coloristisch gewaad, de nodige liefde de muziek op en aan deze voorwaarde, is door het overigens niet altijd volkomen zuiver en accu raat spelende orkestruimschoots voldaan. Er is daarbij stellig genoten van de door Borodin opgeroepen stem mingen, van het illustratieve karak ter der natuur-impressies, die Sme tana zo sterk beroerden en tenslotte van de muziek, welke Bizet inspi reerde naar aanleiding van Alphonse Daudets toneelstuk. Wij hopen dat bovengenoemde commissie, wier muziek-pedago- gische waarde niet ondeirschat mag worden, haar werk nog lang mag voortzetten. Jeugd voor muziek win nen betekent voor haar een verrij king voor het leven! De generale repetitie voor de zevende Navo-taptoe op de markt in Arnhem is gisteravond ondanks de langdurige regen toch nog kun nen doorgaan. Duizenden belangstellenden volgden van de tribunes af het gehele programma. De taptoe staat ditmaal gelijk gemeld in het teken van het 15-jarig bestaan van de Navo en de herdenking van D-day, twintig jaar geleden. Amerika is vertegenwoordigd door de USA-Reur-band en een exercitiepeloton. Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland doen ook met beroemde korpsen mee. De taptoe werd geopend door een korps musici en vlaggendragers uit de deelnemende landen. Tot slot marcheerden alle korpsen op en werd het Wilhelmus gespeeld. De gala-uitvoering heeft maandag a.s. plaats. Deze zal ook worden bijgewoond door de opperbevelhebber van de geallieerden in Europa generaal L. L. Lemnitzer. Morgen wordt, zoals de laatste jaren ge bruikelijk is, opgetreden in Amsterdam Tijdens de generale repetitie speelde b\j de finale een draagbaar Klokkenspel, dat gemonteerd icas op een vrachtwagen. Men ziet het hierboven afgebeeld. SPIEGEL-REFLEX CAMERA'S Dader steekpartij aangehouden (Van onze Haagse correspondent De Haagse politie heeft een 20- jarige loswerkman aangehouden, die ernstig. De verdachte heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Bij hem thuis is het wapen gevonden, een vier cm lang zwaar dolkmes. Maandagmiddag is een 22-jarige sloper, een broer, aangehouden in verband met deze messteek. Hij leek echter alleen maar veel op de ei genlijke dader. Ze zijn twee kinde ren uit een gezin, dat 27 kinderen in totaal telt. De sloper is weer op vrije voeten gesteld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5