SENATOR vaderdag 21 juni geef vader een boek penseel Aangrijpend verhaal over tragische dood van schepeling Budd j Films van deze week in Leiden Te veel eer voor Christine Keeler Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 juni 1964 Tweede blad no. 31290 Iedereen aan boord mocht hem STUDIO Deze film van regis seur Peter Ustinov is het bewogen en aan het slot zelfs aangrijpende ver haal over het leven aan boord van een Engels oorlogsschip ten tijde van de oorlog met de Fransen onder Na poleon. Ustinov stelde het draaiboek samen op basis van een roman van Herman Melville, die wat dieper pro beert te graven dan alleen maar een tragisch verhaal van een jonge ma ter", d.i. de i lyk was voor varenden. Zowel film rijst de vraag, wat zwaarder weegt: de strikte naleving van de letter van de wet of een eerlijk be grip van rechtvaardigheid. Kapitein Vere en zijn luitenants pogen wel, het op het laatste te houden, maar zij buigen tenslotte het hoofd voor de letterlijke tekst van de voorschriften. En daarmee is dan Billy Budd's lot bezegeld. Billy zou de dood op jeugdige leef tijd wellicht ontlopen zijn, indien de koopvaarder, waar hij aan boord was niet het pad gekruist had van de „Avenger", een Engels oorlogsschip, dat opdracht heeft de Engelse scheepvaart te beschermen tegen Franse aanvallen. En om de beman- 'ning aan boord van de oorlogssche pen op peil te houden, hadden de ka piteins het recht schepelingen van Engelse koopvaarders over te nemen. Ook Billy is daarvan het slachtoffer: zeer tegen de zin van kapitein en be manning van 't vrachtschip "Rights of man" wordt hij meegenomen naar de „Avenger". Daar is hij spoedig ge liefd bij de gehele bemanning, kapi tein Vere incluis. Maar Billy trekt zich wel aan, dat wapenmeester Clag- gart een meer dan ijzeren tucht handhaaft door willekeurig schepe lingen uit te kiezen voor geseling, een straf waar deze ziekelijke sadist bij zonder veel plezier in heeft. Ook Bil ly moet zijn slachtoffer worden en Claggart geeft een man, die hij in zijn macht heeft en als provocateur optreedt, de opdracht Billy te be schuldigen van pogingen tot opstand en verzet. Voordien is een zieke sche peling door Claggart de mast inge stuurd, waarop de zieke, duizelig ge worden, omlaagstort en sterft. Nu wordt het de bemanning toch te veel Maar als een van hen, Kincaid, tracht Claggart te vermoorden en 's nachts op hem toesluipt, weet Bil ly dat te voorkomen. Claggart heeft intussen kapitein Vere op de hoogte gesteld van zijn beschuldigingen te gen Billy, die zo beduusd is als hij in aanwezigheid van de kapitein met de schurk geconfronteerd wordt, dat hij in zijn zenuwen geen woord kan uit brengen, maar reageert door .de man aan te vallen. De schelm met zijn ge niepige glimlach komt ongelukkig te vallen en is dood. Helaas slaagt de formalist kapitein Vere erin de ande re officieren, die een krijgsraad heb ben gevormd om Billy's daad te be oordelen, over te halen en zo komt Billy, onder enorme spanning onder de bemanning, aan de galg. Hij heeft nog maar nauwelijks zijn onrecht vaardige straf ondergaan of de „Avenger" wordt door de Fransen aangevallen en verdwijnt, na een he vig gevecht, met man en muis in de golven. De film vertelt boeiend over het le ven aan boord, over de kuiperijen van de lafhartige Claggart, het stille verzet van de bemanning en Billy's reacties op die nieuwe omgeving. Zelfs een schijnbaar „droog" ver haal als de bespreking in de krijgs raad is uiterst boeiend verfilmd. De tragische afloop moge voor sommi gen een teleurstelling zijn, daar staat tegenover, dat de "Allied Artists" van Rank erin geslaagd zijn op meesle pende wijze dit verhaal in beeld te brengen. iiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin LUXOR Zo'n dik jaar geleden stond de wereld en vooral Engeland stijl overeind van verbazing en nieuwsgierigheid door een affaire, die als „het Profumo-Keeler schan daal" een plaats in de archieven heeft gekregen. Het is onnodig in deze kolom nog eens uitvoerig te ver halen van de enorme beroering, waarmee alle lagen van de bevolking met de kwestie hebben meegeleefd. Zelfs de personen, die zich ambts halve aan de zaak dienden te erge ren, zorgden er wel voor elk saillant detail onder ogen te krijgen. Uit de woelige memoires van Christine is in Denemarken een film gedestilleerd. Wie daar nu de ogen over laat gaan, merkt dat men dat beter had kunnen laten. Schandalen als die met Christine Keeler lenen zich er niet voor direct na de reali- Wrekende kogels Western LIDO „Wrekende kogels" is het verhaal van een sheriff (Tony Young) die op de dag voor zijn hu welijk èn ontslag in ernstige moei lijkheden verzeild raakt, doordat hij noodgedwongen de zoon van zijn pleegvader neerschiet. De voorman (Dan Duryea) van zijn pleegvader probeert de situatie uit te buiten door eerst de sheriff bij zijn bescher mer in diskrediet te brengen en er vervolgens met het geld, het vee en de tweede vrouw van de pleegvader vandoor te gaan. Het slot brengt een revolvergevecht in de stad a la High Noon. Al met al een niet onaardige western. Geef Vader FOTOSPULLETJES Foto»Ciné Jan Wolfslag N.V. BREESTRAAT 123 TELEFOON 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 TELEFOON 32778 teit op het filmdoek te worden ge schilderd, daar kan beter eerst de adem van de tijd overheen gaan. Zó het dan beslist nodig is er een film aan te wijden. Als reële gebeurtenis was de Keeler-zaak opzienbarend, als speelstuk is het dat niet. In de wereld van de film heeft men al heel wat schokkender taferelen kun- De makers van de Keeler-story hebben zich op een lichtelijk ridicuul vlak bewogen door een boven-realis tisch décor op te bouwen, waartegen Christine Keeler (Yvonne Bucking ham) haar levensverhaal vertelt. Zij verklaart heel het gebeurde een wat hemels gezeten rechter, ter wijl beiden als het ware door de wereld zijn omgeven. Het- geeft haar het aureool van belangrijkheid, wat onzinnig is. want Christine schilde slechts daarin van andere meisjes van plezier, dat zij met hoog geplaatste personen „omging". Ook een kind kan zeggen, dat haar mo raai niet deugt en vervolgens eer waarschuwende vinger heffen daar heeft men geen hemels ge plaatste rechter voor nodig. Artistiek gezien is de film derhal ve een mislukking. Als tijdsdocument heeft hij talloze tekortkomingen, daar alleen Christines memoires in het geding zijn. Samenvattend gezegd: deze film schenkt te veel eer aan een vrouw, wier horizon niet verder reikte dan het bed. Merkwaardig is voorts, dat de Rus sische attaché Ivanov met al zijn amoureuze bedoelingen in beeld wordt gebracht terwijl de grootste figuur in het schandaal. Profumo, als vader dit boekje opendoet ontdekt hij 10 geurige sigaren! Doe het deze vaderdag anders. Geef hem die doos met-boekomslag vol lichte en geurige Senator sigaren! GRANDIOOS f 2,50 - REGENT f 2.70 PER DOOS VAN 10 STUKS Gunfight at Comanche Creek Verbouwings-uilverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Toelatiiigsexamèn Louise de Coligny H.B.S. leerlingen toegelaten J. B. Bakhuis, Leiden; E. C. Boddé, Leiderdorp; C. J. M. Boon, Leider dorp; V. Bos. Leiden; J. I. Brinns, Leiden; H. M. Buys, Oegstgeest; A. M. Y. Claas, Leiderdorp; M. J. van Dam, Bodegraven; M. van Delft, Leiden; A. M. Doornhein, Rijnsburg; A. W. J. Duiverman, Oegstgeest W. Elzenga, Oegstgeest; C. A. M. Esch- lei, Leiden; M. C. Fransen, Oegst geest; M. P. Geensen, Leiden; A. S. van Gent, Leiderdorp; L. Gortzak, Leiden; C. W. Hagemans, Leiden; L. G. van Hattum, Katwijk aan Zee; M. A. M. van der Hoek, Oegstgeest; M. den Holder, Oegstgeest; Y. G. Holtman, Voorschoten; T. J. A. Jan sen, Leiden; J. A. de Jong, Katwijk aan Zee; M. Jongkees, Voorschoten; M. W. Kemmerling, Noordwijker- hout; A. J. Koppier, Sassenheiny, W. A. Kroes, Leiden; N. Kukler, Leiden; J. M. Labordus, Leiden; A. M. Lem- son, Leiden; C. M. Link, Leiden; G. M. Leesberg, Noordwijk aan Zee; F. S. Logeman, Leiderdorp; T. A. van Loon, Voorhout; A. Lugthart, Kat wijk aan Zee: C. Y. Mens. Leiden; W. E. Neuteboom, Oegstgeest: E. van Overbeeke, Sassenheim; R. C. Prevo, Leiden; L. J. Schouten, Leiden; A. L. Serné, Leiderdorp; A. A. E. Stephan, Leiderdorp; E. I. Tem- minck, Leiden: S. A. Valkhoff, Oegstgeest; C. Verhey van Wijk. Noordwijk aan Zee; M. L. Vermeij, Boskoop; T. J. de Vries, Oegstgeest; S. L. van de Wetering, Katwijk aan als moedige detective trekkelijk onderwerp, dat in deze film herhaaldelijk tot spannende momenten aanleiding geeft. Bob Gif ford valt de twijfelachtige eer te beurt de geraffipeerde rovers aan de kaak te stellen, maar voordat het zover is en hij de ware leider van de bende ontmaskert, gebeurt er heel wat in dit verhaal. Er wordt stevig geschoten en Gifford bevindt zich meermalen in uiterst gevaarlijke si tuaties, waaruit hij tenslotte echter als overwinnaar naar voren treedt. Dat Audie Murphy de hoofdrol vertolkt zegt voldoende. Er lielpt geen lieve vader aan CAMERA De lange sympathieke James Stewart speelt in dit filmpje van Henry Koster de rol van vader Miohaelson. Een eerzaam advocaat, die gezien zijn materiële welstand niet van intelligentie gespeend moet zijn. Maar zijn ontwikkeling schiet toch duidelijk tekort wanneer cursus is bestemd voor jonge hij te maken krijgt met de pedago- j Europese juristen of ver gevorderde gische problemen, die het volwassen juridische studenten. Er zijn vele a aanmeldingen geweest; 62 deelne- Zomercursus Amerikaans recht aan de Leidse Universiteit Mede verzorgd door Columbia University Van 29 juni tot 24 juli a.s. zal voor de tweede maal in het Gra vensteen" te Leiden een zomercursus over Amerikaans recht wor den gegeven door zes hoogleraren van de juridische faculteit van de Columbia University in New York. Betrof het in 1963 een expe riment, door de Leidse Universiteit en Columbia University gro tendeels op eigen kosten georganiseerd, de cursus van 1964 is een onderdeel van een programma voor vijf jaren, mogelijk gemaakt door een gift van de Ford Foundation. Ook de Universiteit van Amsterdam is thans betrokken bij deze onderneming, wier officiële naam is ,,Leyden Amsterdam Columbia Summer Program in American Law". De cursussen zullen het ene jaar in Leiden, het andere jaar in Amsterdam plaatsvinden. Na de ..Leyden Session 1964" zal dus een „Amsterdam Session 1965" volgen. Deelnemers uit vijftien landen worden van zijn lieftallige dochter (Sandra Dee) met zich meebrengt. Als een blind paard davert hij dan door haar eigen wereldje. In zijn slungelige onhandigheid komt hij in de ene compromitterende situatie na de andere terecht. De film begint, waar James Stewart zich voor de onderwijsraad heeft te verantwoor den voor de vele schandalen, die hij zo verwekt heeft. In langdurige te rugblikken laat Henry Koster dan op de overbekende manier zien hoe alles in zijn werk gegaan is. Veel heeft het niet om het lijf. Het is een luchtige komedie, waarin de pedagogische problematiek van de opgroeiende jeugd van de vrolijke kant wordt be keken en met een handomdraai wordt opgelost. Maar James Stewart doet ons in zijn kostelijke vertolking van de onhandige vader veel van dit gebrek aan ruggegraat vergeten. Dankzij hem blijft er een uurtje pro bleemloze ontspanning over. Prolongatie TRIANON Nog steeds is Leiden niet uitgekeken op de Irma la douce, zoals die door de pittige Shirley Mac- Laine onder regie van Billy Wilder op het witte doek is gezet. Ze is al aan haar negende week in de Sleu telstad bezig. Zee; J. M. de Wolf, Leiden; M. I. Wijnstra. Leiderdorp; A. Wijntjes, Kaagdorp; A. van Zanten, Oegst geest; J. van Zanten, Oegstgeest; M Link, Leiden; T. v, d. Spek, Leiden. zijn tenslotte toegelaten. De meerderheid ontvangt een volledige of gedeeltelijke studiebeurs. Naast het twintigtal beurzen van de Ford Foundation is er nog een aantal be schikbaar gesteld door enkele grote bedrijven in Nederland en door het Stifterverband für die Deutsche Wis senschaft in Essen. De deelnemers z^n uit de navol gende landen afkomstig: Nederland (14), West-Duitsland (14), Zwitser land (7), Zweden (5), Groot- Brit- tannië (4), Italië (4), Oostenrijk (4), Frankrijk (2), Spanje (2), België (1), Joegoslavië (1), Tsjechoslowakjje (1), Denemarken (1), Libanon (1), Tai wan (1). Zij zfjn gemiddeld tussen de 25 en 30 jaar. De meesten zjjn in het laatste stadium van hun ju ridische vorming (stages, disserta- enkele ouderen zijn reeds volop in de praktijk, terwijl sommi gen nog student zijn. kaans recht, staatsrecht, contracten recht en burgerlijk procesrecht. Daarnaast zijn er vier keuzevakken, waarvan de deelnemers minstens twee moeten nemen: internationaal privaatrecht, administratief recht, arbeidsrecht, en strafrecht. Er zijn doorgaans vier colleges per dag, waarvoor de deelnemers zich naar Amerikaanse gewoonte terdege moe ten prepareren teneinde de gewen ste responsies te kunnen geven. Op één avond zal een Moot Court Trial worden gehouden. Onder de hoogleraren zijn er drie, die reeds vorig jaar ln Leiden heb ben gedoceerd, de professoren Gell- ïorn, Reese en Smit. De overige drie professoren Taylor, Farnsworth en Sovern, komen voor de eerste maal. Prof. Taylor is vertegenwoordiger van de Verenigde Staten in de Neu- renbergse processen tegen oorlogs misdadigers geweest. De hoogleraren zullen worden ter zijde gestaan door twee gevorderde studenten van Columbia, redacteu ren van de Columbia Law Review. De cursus zal op 29 juni a.s. wor den geopend met toespraken van de rector magnificus der Leidse Univer siteit, van de zaakgelastigde der Verenigde Staten in Den Haag en van professor Smit. Uit BRANDKAST ƒ5000.- ontvreemd In de afgelopen nacht is ingebro ken in de garage van de Gebr. Van Ulden in de Verdamstraat. Door het forceren van de magazijndeur wist men de garage binnen te komen. In het kantoor werden een schrijfbu reau opengebroken en de brandkast geopend. Met dit laatste had men weinig moeite, want de sleutel van de brandkast werd aangetroffen in een stofjas, die naast de brandkast hing. Uit de brandkast werd een bedrag van f 5.000 ontvreemd. Onge veer gelijktijdig werd ingebroken in de over de garage staande openbare school in de Kernstraat. Hier ver schafte men zich toegang door een ruit aan de achterzijde, van de school te verbrijzelen. Hoewel alle lokalen werden doorzocht, wordt hier niets vermist. Wateroverlast in vele delen stad De zware regenval in de afgelopen nacht en de vroege ochtend heeft ln diverse delen van de stad tal kelders, gangen en schuurtjes onder water doen lopen, terwijl ook vele straten blank kwamen te staan. Het gevolg was. dat de politie en de brandweer tientallen meldingen van wateroverlast bereikten. In volgorde van binnenkomst en al naar gelang de omvang werd assistentie verleend. Hedenochtend was de brandweer o.a. in de Hansenstraat, nog druk bezig om de behulpzame hand te bieden. Leidsclie Wolspinnerij tevreden over resultaten Promotie Kerkelijk Leven Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de faculteit der rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: De Onderwijsraad Gehoord, de heer H. Drop, geboren te 's-Gra- venhage, wonende te Voorschoten. Promotor was prof. dr. C. H. F. Po-i Lelie"të^Buurmaisen" lak. de Ble te Aalst. Dividend 20% De vergelijking der resultaten van het boekjaar 1963-64 met de vooraf gaande verslagjaren geeft de direc tie van Leidsche Wolspinnerij N.V. rccien tot tevredenheid. Het gecom bineerde bruto exploitatiesaldo is, volgens het verslag, in bevredigende mate hoger dan het jaar tevoren. Als winstsaldo resteert fl,04 miljoen (onveranderd). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van twin tig procent in contanten. Vooruitzichten: deze laten zich nog moeilijk voorspellen. Er zijn nog onvoldoende aanwijzingen omtrent het toekomstige omzetverloop. Men moet er rekening mee houden, dat compensatie van de hogere kosten meer tijd zal vergen dan in voor gaande gevallen noodzakelijk was. De directie meent dat thans van een Nederlandse voorsprong op het ge- kan geraken. Ten aanzien van de Belgische ves tiging zyn de exploitatieresultaten in belangrijke mate aangewend voor afschrijvingen. Nadat in november 1963 een om zetstijging voor de vennootschap was bekendgemaakt van 20 procent, werd het boekjaar afgesloten met een om- zet.vermeerdering van ruim 8 pro cent. Dit is een gevolg daarvan, dat de laatste drie maanden van dit Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraalexamen Ned. recht de heren A. H. D. Ingen Housz (Brummen) en M. C. Moeren hout (Leiden). NED. HARTSTICHTING MET VELER STEUN OPGERICHT boekjaar bij de verwachtingen zijn achtergebleven. De uitbreiding van de dochteron derneming in Lokeren (België) kon inmiddels in bedrijf worden gesteld. De geldmiddelen waren voldoende toereikend tot dekking van de be hoefte aan liquide middelen. De in concernverband geplaatste bestellin gen op duurzame bedrijfsmiddelen bedragen circa f 1 miljoen. mode 641 international Uiteenlopende taken (Van correspondent) Met warme woorden van aanbeve ling van dr. J. E. de Quay, de oud-mi. nister-president en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en met steun van zesentwintig orga nisaties op sociaal en medisch ter rein is dezer dagen de Nederlandse Hartstichting opgericht. De stichting, waarvan oud-minis ter J. M. Th. Cals voorzitter is en waarvoor de stoot werd gegeven door verschillende Nederlandse cardio logen, wil fungeren als representa tief lichaam op het terrein van de bestrijding van hart- en vaatziekten. De werkzaamheden zijn te vergelij ken met die van organisaties ter be strijding van tuberculose, kanker, uma en astma. Hoewel hart- en vaatziekten de laatste Jaren de grootste oorzaak zijn van ziekte, invaliditeit en sterven in 1962 overleden in Nederland 43.467 mensen (46 procent» aan hart- en vaatziekten is pas de die zich vooral in landen met hoge ontwikkeling het meest voor doen. Op een ln Den Haag gehouden persconferentie zetten mr. Cals en initiatiefnemer prof. dr. H. A. Snel len uit Leiden in het dagelijks be stuur vice-voorzitter het doel var de stichting uiteen: het geven var voorlichting aan bevolking, patiën ten en artsen, het instellen van ad viesbureaus, bevolkingsonderzoek er researchwerk. Voorlichting is zekei onontbeerlijk, omdat zowel publiek als artsen, jarenlang van mening zyn geweest dat een hartkwaal een onafwendbaar fatum was. dat nauw samenhing met het ouder worden van de mens. Thans weet men dat beslist niet alleen ouderen worden getroffen: zes tot acht per duizend geboren kinderen hebben een aan geboren hartziekte: 25 per duizend vrouwen van 40 tot 49 jaar hebben hebben een coronaire aandoening. Wij hebben zeker een bedrag van zeven cijfers nodig om tot een wer kelijke aanpak te komen, aldus mr. Cals. Bij de overheid is reeds een aanvraag voor subsidie ingediend. Maar ook bedrijven en particulieren kunnen zich opgeven als donateur, contribuant of begunstiger. Inlich tingen kan men ontvangen bij het bureau: Jan van Nassaustraat 87. Niet alleen wetenschappelijk, door middel van research, wil de stich ting zich aan de door haar gestelde taak wijzen. Ook maatschappelijk, door het opsporen van hartziekten door middel van bevolkingsonderzoek en revalisatie van de getroffen mens, wordt het probleem aangepakt. „KLASSE" PANTALONS a. Dumak - Sturma - Santega Victory - Llspan 39. Zowel klassiek als modern. Nieuwe straten in Morskwartier B en W hebben besloten aan een aantal straten in het Morskwartier de volgende namen te geven: Diamant- laan. Granaathof, Onyxhof, Ame thisthof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Topaaslaan, Parelstraat, Aquamarijn- straat. GESLAAGDEN „ENDEGEEST" Voor het le overgangsexamen: de zusters: M. C. J. Audoor, J, Bolland, M. L. L. Breedfjk, J. M. v. Campen- hout, J. H. G. Egberink, A. J. Jacque- mijn, G. A. Lamers, G. G. Nieuwland, R. J. v. Och, M. I. den Os, M. Post. M. C. R. J. v. Slot, J. M. Tuyn, T. J. A. Vorstenbosch; die broeders: A. P. Guldentops, A. H. A. Kuijte, A. G. V andien bussche Voor het 2e overgangsexamende zusters: A. v. d. Berg, T. A. G. M. J. Debeuf. L. de Groot, M. M. van den Hauwe, D. L. M. v. d. Kamp. T. J. v. Leerdam, J. C. Lubeck. J. C. v. d. Meer. P. I. Onderdelinden. M. P. de Poortere, A. M. de Schrijver, C. A. Slobbe. L. J. M. Struycke, G. C. Wal ter; de broeders: L. de Vries, N. Wak ker. Voor het diploma ziekenverpleging B: de zusters: D. L. Amersfoort, J. M. v. d. Berge, J. I. Birge. W. A. de Jongh. G. C. v. Kan, E. W. Lagerveld, M. Noordervliet. J. W. v. Triet, J. Vermeulen; de broeders: J. J da Bruin, H. M. Koek,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3