GOLD STAR 'n klasse apart! Paul Cammermans —filmt in Peeldorpje Seizoengebeurtenis Roseiitlials „De derde" Jongelui op strooptocht r STAKINGEN IN SPANJE 't Loopt de spui(t) gaten uit O CT PITTIGE (Ct%J SIGARETTEN 1,25 "ft Piasticolor! Prima! MET EEN ENKEL WOORD 15 l LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 JUNI 19G4 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Spel en regie: voortreffelijk Het peil van de Nederlandse televisieprogramma's is heel be hoorlijk, maar het is nu ook weer niet zo dat uitschieters tot de dagelijkse gebeurtenissen behoren. Af en toe wordt er veel tam tam gemaakt voor een programma dat ons te wachten staat, zoals voor de Beatles, Sammy Davis jr., de Rudi Carrell-show etc. Programma's waarnaar je dan uitziet, waarvoor je thuis blijft, waarop je (daar gaat het om) tijdig geattendeerd bent. Er zijn tchter ook programma's ,die gewoon tussen neus en lippen door gepresenteerd worden en die daardoor, geheel ten onrechte, met de stroom dreigen meegesleurd te worden. Een voorbeeld daarvan was het stuk „De Derde" van Andrew Rosen thal, dat gisteren door de AVRO op het scherm werd gebracht. Toch zou de AVRO alle reden gehad hebben dit spel met tromgeroffel aan te kon digen, want „De Derde" werd in deze rolbezetting en onder deze regie (en in de uitmuntende vertaling van Bets Ranucci) een van de grote gebeur tenissen van dit seizoen. Dat was in de eerste plaats natuurlijk te danken aan het stuk zelf, dat een wat peni bele situatie van begin tot einde vol komen logisch ontwikkelde. Ten tweede was daar de regie van Jan Retel, diens spelregie en cameraregie. Wat dat laatste betreft: indringen der had het nauwelijks gekund. Aile nuances (en zijn spelregie had er vele aangebracht, met als hoogte punt het langdurig zwijgen in het veelzeggende tweegesprek tussen de vrouw en de oude buurvriend) kwa men ten volle tot hun recht. Retels spelregie getuigde van een buitengewone doorleefdheid, met als voornaamste resultaat dat alle mede spelenden op gelijk, hoog niveau, hun rol speelden, of liever: zijn moesten. Enny Meunier was voortreffelijk. Luc Lutz was voortref felijk. Pim Dikkers was voortreffelijk. Eric Schneiders (een moeilijke rol!) was voortreffelijk en ook het kleine meisje, gespeeld door Barbara Fris, die bijzonder veel tekst en spel te berde moest brengen, paste zich op vallend goed aan bij de ouderen. Als ik naast de kwalificatie „voor treffelijk" dan toch nog een uitzon dering mag maken, dan geldt die voor Arrnet Nieuwenhuyzen. die de rol van de vrouw op een eigen wijze, bepaald indrukwekkend waar maak te, sterk, maar zonder theatraliceit, De Apeldoornse politie heeft drie jongemannen (19, 21 en 27 jaari aangehouden. Zij worden verdacht in de afgelopen weken in diverse za ken in Apeldoorn goederen te heb ben gestolen. De jongenlui gingen steeds met twee man op roof uit en bezochten diverse zaken. Wat door ae ene groep over het hoofd werd gezien, zo redeneerden ze, werd door de ander wel opgemerkt, zodat tel kens bijna elke zaak tweemaal met een bezoek werd vereerd. De buit, die op deze manier werd behaald was niet zo groot als ze hadden ver- VRoht. Naar raming is voor een be drag van f 1500,ontvreemd. De activiteiten van de jongelui werden ondernomen vanuit de woning van een 28-jarige Apeldoorner, die van tal van goede gaven afkomstig van de inbraak profiteerde en derhalve als verdacht van heling ook door de po litie werd ingerekend. De inbraken en diefstallen zijn gepleegd in een warenhuis, twee radio-zaken, een benzinestation en enige levensmidde- lenbedrijven. De gearresteerden zul len dezer dagen aan de officier van Justitie in Zutphen worden voorge leid. gebeurtenis. Wat mjj betreft wordt „De Derde" zo gauw mogelijk her haald. desnoods alleen op het tweede net. Het is het waard, en het kan het m.i. ook „hebben", zo'n snelle reprise. De rest viel hier naast een beetje in het niet. De brandweerreportage viel trouwens tegen, er had veel meer van gemaakt kunnen worden, zoals trouwens enige tijd geleden werd aangetoond in het KRO-programma „toekomstmuziek", waarin we de Amerikaanse brandweer bezig zagen, niet bij een zelf aangestoken kamp vuur, maar bij een werkelijke brand. „Opera-debuut" bood vier jonge solisten de kans te laten horen wat zij kunnen, zonder dat men een poging had gedaan het ook voor de kijkers aantrekkelijk te maken. AVRO's Televizier verraste met een goede reportage van Pim Korver, die het. zeeslepen van een soort REM-eiland had verfilmd, terwijl Bob Bremer een speelse impressie had gemaakt van het. interzonale schaaktoernooi, waarbij het uitblij ven van informatie gecompenseerd werd door het weldadige zwijgen. bona bij San Sebastian zijn giste ren in staking gegaan ter onder neming van looneisen. De 2.000 arbeiders van een fabriek Beasain, die 8 juni gingen staken, hebben het werk nog niet hervat. Advies gevraagd over prijsbinding De staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft aan de Commissie Economische Mededinging advies ge vraagd inzake een voorgenomen wij ziging van het besluit van 1 april 1964 tot onverbindendverklaring van collectieve vormen van verticale prjjs binding. De wijziging houdt een ver ruiming in van de bepalingen, waar bü de individuele verticale prijsbin ding buiten de werking van het be sluit wordt gebracht. De gevallen waarin de fabrikant niet rechtsstreeks maar via de tus senhandel aan de detaillist levert, doch wel rechtstreeks aan de detail list de prijsbinding oplegt, zullen door de wyziging eveneens buiten de werking van het besluit worden- gebracht. Voor de Nederlandse speelfilm tuas deze week een belangrijke. Op twee fronten ging men aan de slag. Een grote groep filmers stapte op Schiphol in het vlieg tuig naar Curagao om er de bui tenopnamen van „Plantage Ta marinde' 'te gaan maken. Bijna op hetzelfde ogenblik draaide in het uitzonderlijke peelstadje Thorn Paul Cammermans de eer ste instellingen van een nieuwe filmkomedie, die ,,'t Loopt de spui(t)gaten uit!" tot voorlopige titel heeft gekregen. De Vlaamse acteur, die de Neder landse planken met. zoveel succes be trad. heeft zich terdege op zijn de buut als filmregisseur voorbereid. Zeven maanden schaafde hij aan het draaiboek, dat ontstaan was uit het idee van Hans Croiset om een filmkomedie te maken over een pyro maan, die deel uitmaakt van een vrij- wiilige dorpsbrandweer. Als velen am bitieuzen koesterde ook Paul Cam mermans de wens een speelfilm te re gisseren. Hij verkeert in de gelukki ge omstandigheden, dat zijn schoon vader als financiële sprookjesfee wil fungeren voor déze film. die een zeer internationale allure gaat krijgen. Enkele woorden Allereerst al door het feit, dat er slechts enkele tientallen woorden in zullen worden gesproken. Niet alleen zal het buitenland dan vergeten te schrikken van de Nederlandse taal, maar ook het vervaardigen van een Italiaanse. Franse, Engelse en Duit se versie van dit vuur-en-vlam-ver- haal zal weinig investeringen ver gen. Om die internationale markt dichterbij te halen heeft men enkele llllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Carlo Pisacane, een 74-jarige Ita liaan, die een onbedaarlijke opa sneelde in „Dieven hebben het ook moeilijk" komt naar Nederland vlie gen om een vlekkeloze kerkceremonie meester op de Limburgse bodem te zetten. Jacques Dufilho, de snaakse schoenmaker uit „Zazie" en de-DD vreemde dansmeester uit „Fijn, 'tis gepeperd" zal de hoofdrol van py romaan spelen. Trouwens de hele filmgroep is internationaal. De came- reman Jean-Jacques Tar bes werkte om. bü Jacques Tati. En voorts is er een aantal Nederlanders en Bel gen betrokken bü deze film, die ge heel op locatie zal worden gedraaid. Onveranderd Waarom in het kalkwitte Thorn? Omdat dit plaatsje door zün meng- sei van Nederlandse, Franse en Duit se stül een goede achtergrond voor een universele film kan zün, die zich in heel Europa zou moeten kunnen afspelen. Een bükomend voordeel is dat Thorn nog steeds het Thorn van heel vroeger is gebleven. Voor een bus, die gistermiddag de dorp straat wilde verlaten was het zelfs nodig, dat het uithangbord van de plaatseUjke koekenbakker even werd opgetild. Produktieleider Jos van Weeren is al omstreeks Pasen naar Thorn ge trokken om goede maatjes te worden met de bevolking, die er een ruime rol in de film gaat spelen. Büna In het Noordlimburgse plaats je Thorn zijn gisteren de eerste opnamen gemaakt voor de film ,t Loopt de spui(t)gaten uit", waarin de hoofdrol vertolkt zal worden door de acteur Paul Cammermans. Op de foto Cam mermans, die een scène van het standpunt van de cameraman be kijkt. alles wat met deze film te maken heeft gebeurt in Thorn zelf. De dé cors worden er gemaakt en een ju weel van een antieke brandweerauto (uit Eygelshoven) is er door de plat- selüke garagehouder opgepoetst, ge smeerd en bügesteld. Met enkele plaatsgenoten gaat hü het voertuig bemannen om door de Thornse stra ten te stuiven voor de wagen luid- Uilenspiegel Paul Cammermans beoogt met ,,'t Loopt de spuj(t) gaten uit!" een produktie van Paul Küzers Kap pa Film" een moderne Uilenspiegel te scheppen, hetgeen betekent, dat hü de tragische kanten van de hoofd figuren niet zal verwaarlozen. Een boertige klucht moet men zeker niet verwachten. De humor is die van de situatie, waarmee de camera de kleine gemeenschap observeert. De jonge, energieke Vlaming op de achtergrond steeds bü gestaan door zijn charmante echtgenote houdt zü n spelers en speelsters onder wie Kitty Coubois die succesvol in Italië haar filmdebuut maakte ,Rien van Nunen, Bernard Droog en Alex Faassen) voor dat leutig spel zün film. Dat vindt hü als regis seur geen bezwaar, omdat hü zün draaiboek zo door en door kent en dus precies weet wat er als acteur Cammermans van hem wordt ver wacht. Hü vergeet trouwens niet te luisteren naar de kundige adviezen Tarbes en de assistent-regisseur. Brand Gisteren is de eerste brand in de Peel gesticht. Wie de komende maanden rookwolken zjet boven dit gebied make zich dus niet ongerust, want het is slechts filmpyromaan Dufilho, die er rondwaart. Cammer mans sprak de aanmoedigingen, de camara dook begerig in de vlammen en Kats vuurwerk lag klaar om in noodgevallen voor wat extra rook wolken te zorgen Brusse's enquêtefilm ligt klaar. „Plan. tage Tamarinde" is in produktie. En in het tijdschrift van de Nederland se Bioscoopbond wordt beloofd, dat Herman van der Horst „Een teveel in bed" in roulatie gaat brengen. Maar dat moeten we maar niet se rieus nemen. Het lykt een te grote overgang voor onze lyrische natuur- filmer. ...Wild» haren... passen niet bij U. Veel beter: mo dern verzorgd haar met ViCREM: most modern hairdressing dat haar soepel en in model houdt de hele dag, zonder glimmen - zonder plak ken. Per pot 2.15. Per tube 1.50. RADIO EN TV VANAVOND Rita Reys, Johnny Griffin en Han Bennink zün de gasten in „Dzjes zien", waarin Pim Jacobs iets vertelt over jazz en met zijn trio speelt (NCRV, 7,35 uur). Om 8.20 uur kan men küken naar „Lucille Ball in Mexico", waarin Maurice Chevalier gast is. Caroline Kaart zingt om 9.55 uur weer haar liedjes. Voor de VARA-microfoon speelt om 9 uur het Promenade-Orkest- o.l.v. Güsbert Nieuwland Franse ballet muziek. Daarna wordt het vierde deel van „Signalementen van het andere ik" herhaald. De KRO zendt om 8,20 uur een documentaire uit over het verdwijnen van de boerenhoeven. Willem Hijstek leidt de wedstrijd „Wie het weet mag het zeggen" tussen groepen muziek studenten. VOOR ZATERDAG 8.00 Nieuws, postdulvenberlchten socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte e muziek. 8.30 Wegwijzer, tips werken, praatje. 9.10 Lichte gr.n n, praatje. VARA: Advertentie Janr ant HAARCREME Commissie-Warren lioorde laatste getuige De commissie-Warren, die op last van president Johnson een onder zoek instelt naar de moord op pre sident Kennedy, heeft gisteren de laatste geuige gehoord. Het was het hoofd van de geheime dienst, James Rowley, die zich overigens op de dag van de aanslag niet in Dallas be vond. De commissie zal nu de laatste hand leggen aan haar rapport. Men verwacht, dat zü hiermee nog deze maand gereed zal komen. Advertentie Weer proces tegen oorlogsmisdadiger De 50-jarige Heinrich Klauster- meyer uit Bünde in Westfalen zal zich voor het gerecht moeten ver antwoorden voor moord in twintig gevallen. Naar de officier van Justi tie in Bieleveld gisteren meedeelde werkte Klaustermeyer, die al sinas 1961 in voorarrest zit, van 1940 tot 1S44 op het bureau voor joodse zaken van de veiligheidspolitie in War schau. Hij wordt ervan beschuldigd, in het getto uit eigen beweging, zon der daartoe bevl te hebben gekre gen, verscheidene joodse mannen en vrouwen op straat te hebben dood geschoten. Ook zou hü de dood van een klein kind op zün geweten heb ben. BINNENLAND eden Op 27 Behalve het de Nederlandse Ba- oranjekwartet. Boerderij venvo noodweer, dat gist de modelboer- brandden af. Een aantal big gen en kippen kwam in de vlammen om. De schade bedraagt f 100 000, doch wordt door verzekering gedekt. Gif verloren Omstreeks half drie gistermiddag ponyflorzon. enige flesjes bespultlngsmiddel ;n bij de brug zien gaan. Nadat Jongen enigr .dden de ark bewoners "hem niet meer gezien. Maar zij schonken daar aanvankelijk niet kon de politie met zekerheid vaststellen, wie het slacht- middenstand was sterk aangedrongen op de invoering van parkeerschfjven. Nederlandse bestolen Een dief heeft woensdag uit de woning van een 6000 franken (ongeveer 4500 gulden) aan juwelen gestolen. Toen de secre- lit Den Haag afkomstige enkele Juwelen. BUITENLAND Sneeuw in Zuid-Afrika In Zuld- Afrika is veel sneeuw gevallen. In Jo- omgeving ligt hier en •eken is het voor begin van deze valt. Honderden schapen zijn al van koude gestorven. Versterkingen De Australische re gering heeft met het oog op de on stabiele toestand in Zuidoost-Azlë be sloten haar strijdkrachten te verster- lakt. Er zullei men. twee nieuwe fregatten "en hon derd Mirage-straaljagers zullen worden uitgerust met geleide raketten. De Canberra-bommenwerpers zullen in 1968 worden vervangen door Ameri kaanse F-III's. De militaire krijgen soldij verhoging. Melig Vijf in witte overalls gesto- hebben gisteren een Ju- wijk Hampstead parkeermeters dan parkeersch len de gemeenteraad 400.000 gulden. Hun niet alledaags. Achter elkaar zij de winkel. De droeg een kist meel. Kalm hij zijn vrachtje uit over het de aanwezige klan biedt dan parkeerschljven en zij stel- parkeermeters op plaatsen zijn 638 parkeerplaatsen. Van I ten. In de wolk die ontstond maakten zijn maats snel hun keuze. Men ver trok in een auto. die buiten met lo pende motor stond te wachten. Telefoonkabel President Johnson neeft gisteravond de eerste telefoon kabel tussen de Verenigde Staten en Japan officieel in gebruik gesteld, een van de langste kabels ooit gelegd. het bedrijfsleven 1 stand van 16.000 kilometer overbrugt, een kort gesprek met de Japanse premier Ikeda. Het project heeft tach tig miljoen dollar gekost. Nieuw kabinet In Irak is de af- ls. Minister Zaken ls Soebhi Abdel Hamld. Abdel Wattari staat aan het hoofd lle-aangele- het ministerie Joen roepla van dë hand, aldus Indonesische persbureau Antara. Het geld zal worden gebruikt voor „hulp aan het volk van Noord-Borneo ln zijn vrijheidsstrijd". Staking Te middernacht zijn de jsingsstaklng 24 begon nen. ZIJ eisen kortere werktijden salarisverhoging „Enterprise", de len bewapende kruiser „Long Beach" het fregat „Balnbrldge". hun regering Cuba bezoeken, linkse groepering behoort, heeft dit in een vraaggesprek gezegd. Aardverschuiving In Bejdllll, een dorp ln Turkije, hebben achttien men sen door een aardverschuiving de dood gevonden. Een dertigtal hulzen Leveranties het Midden-Oosten wordt door de Zwitserse regering niet toegestaan, doch sommige fabrieken leveren deze gereedschappen en onderdelen voor ïtlgers, 14.25 Metropole-orkest e. jsollste, 15.05 Gesproken port»." 15.20 De Metropolitan 1925-19^ Opera-fragmenten (16.00-16.02 Nleunï en 16.20-16.40 Boekbespreking), 17?? Lichte orkestmuziek, (stereof uii>; VARA: 18.00 Nws. 18 15 Lichte muziek, 18.20 Ranjblersrevue, ïa'.i Orgelspel, 19.00 Tiid voor teena»? 20.00 Nieuws. 20.05 Dlsco-Festlr 21.00 Socialistisch commentaar, 2l'i VARA-Bandshow: gev. muzikaal pv gramma, 22.00 Filmmuziek, 22 n Muzikale commentaartjes, 22.30 N» 22.40 Actualiteiten, 22.55 Ballroom orkest (stereof. ultz.), 23.20 Licht. trr mii7 9-ï RI-OA nn Ml»,,™ ul< 7.15 Klass. gr.muz., 7.45 Geestel. ren. 7.55 Overweging, 8.00 Nws., 8n DJlnn, gev. progr.. 12.00 Angelu 12.04 Katholiek nieuws. 12.10 Lledui over het Verre Westen, 12.33 Med t.b.v. land- tuinbouw, 12.33 Am mm 12.50 Regeringsuitzending: 12 Mill»; schoon. Samenstelling: Wil Mullemeii ter, 13.00 Nws., 13.15 Marktber., 1311 Musicerende dilettanten: Dameszati. vereniging, 13.40 Franse les. 14/» Voor de jeugd. 15.00 Karakteristiek' licht progr.. 15.30 Lichte gr.muziei 16.00 Voor Jonge mensen, 16.15 Svo. kope: muziek van gisteren, 16.40'n. Springplank: Jonge artiesten, 1791 KRO: 18.00 Kunstkroniek, ïga Licht Instrument, kwartet. 18.50 Licht baken, lez., 19.00 Nws., 19.10 Actual]-' 19.22 Sportperlscoop, 19.30 Ster. ulti- "Tdlophilharmonisch orkest en plano, klass. nvuziek, 20.20 Klass. plano. muziek, 20.30 Raaien gr .muziek, 21.30 Van kritiek moet"ï democratie het hebben, lezing, 2145 Lichte gr muziek. 22.15 Wereldoord I. documentaire progr., 22.30 Nleu»i 22.40 Teken des tljds. gesprek ore waarden in het geestelijk leven, 23 c Limburgs symfonie-orkest: klasslcti en mod. muziek (m.m.v. solist), 23<j Grammofoonmuziek, 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Pinguïns ln de Zuidelijke IJszee, file. 3.15 Zonnestreek, korte nieuws. NTS: 20.45 Was dat die kiel. nen man man?, herdenksprogr. ore: Louis Davids VARA: 21.30 Happy, tr. 22.45-22.50 Journaal. Experimentele televlsieult zen ding ip het tweede net (kanaal 27). AVRO: 20 20 Florello la Guarda, 22.30 Een plaatje wiefllmdocumentalré. 12.00 Kroniek voor de automobllli- ten, 12.30 Interviews, 12.55 Weerbet, en programma-nieuws, 13.00 Nieu*!, 13.10, Am. progr., 13.40 Interview gr.muziek, 14.10 Hoorspel, 15.10 Ho«. tepunten uit de programma's van ik afgelopen week. 16.00 Licht prop. Nieuws. 18.10 Regionaal nieuws, 18'! Berichten, 18.17 Sportberichten, 1841 Parlementsoverzicht, 19.00 Am.mui, 19.30 Klankbeeld. 20.00 Am.muziiï 20.30 Hoorspel. 22.00 Nieuws, 2211 Boekbespreking, 22 45 Avondgebedn 22.59 Weerbericht, 23.00 Nieuws, 23!!i tot 23.45 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programmal jrmuziek, 12.32 Cl 13.45 Gev. profl gramma, 18.30 Fllmkronlek 19.00 1 en Journaal, 19.24 Sport, 19.31 Llcni orkestmuziek. 20.30 Nieuws, 20.40 Rt- portage 20.50 Orkestcol- de 2W Jazzmuziek, 23.50-23.55 Report»» autorennen. Nordwestdeutsclier Rundfunk 309 n 12.00 Nieuws, 12.15 Am.muziek, 1300 Nieuws, 13.15 Kinderkoorzang, 14® 19.20 Planorecital, 21.30 Nieuws, 223 Klass. muz.. 22.50 Lichte muz„ 231) Dansmuziek. 24.00 Nieuws, 0.10 Gtt. muziek, 1.00 Jazzmuziek, 2.00 W«t- bericht en gev. muziek. Frankrijk 3, 13.37 Kamermuziek, 15.15 Kamermui, 19.58 Nieuws. 20.42 Hoorspel, 23.51- berichten, 13.0) Nieuws, 13.20 Lichte muziek, HM Nieuws. 14.03 Verkeerstlps voor weekeind. 14.30 Voor glsche compoir 16.20 Fllmkronlrt 17.00 Nieuws en med., 17.15 Llcbti orkestmuziek en zang, 17.25 Klndtr- koorzang. 17.35 Lichte muziek, Engel- les, 18.00 Nieuws, Voor dl soldaten. 10.28 PaardesportberlchtM, 18.30 Liederen, 19.00 Commentaar uil Amerika. Daarna: Nieuws en weerbe:- Wenen met cabaret 20.30 Programma 1 ret en am.muz., 22w berichten. 22.15 Dansmuj. 12.18 Gev. muz., 15.03 Gev. mut 16 03 Bel Canto, 17.00 Nieuws, 18® Voor de soldaten. 19 08 Lichte muzW 19.30 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 20J Chansons, 22.00 Wereldnieuws^ 22.» WE-ERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 anr) S 0. |ci li il 11 oi 6 Oi Bordeaux half ichen geh. bew. Macclo onbewolkt 26 16 f Madrid licht bew 32 1* Mallorca zwaar bew 27 18 Lissabon onbewolkt 25 15

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2