LEIDSCH DAGBLAD Goldwater zal tegen de wet burgerrechten stemmen Po S3 Intensievere van leger in patrouille Suriname Volgens hem enige bepalingen strijdig met de Grondwet op z'n dooie akkertje alles Herman Ilmer failliet Maleisië-top begint morgen ONREGELMATIGHEDEN BIJ LEIDS SOCIOL. INSTITUUT HANS MOSER OVERLEDEN Gesprekken Weense KRO - correspondent werden afgetapt Vlieland Weer meisje in Keulen overleden VADERDAG DEMCO N.V. (9ud Wtteuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 JUNI 1964 No. 31290 Directeur; E A.fi;. van Dishoeclc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Goldwater zal tegen het wetsontwerp op de burgerrechten stemmen, omdat sommige bepalingen ervan in strijd zijn met de Grondwet. Dit verklaarde de senator voor Arizona, die zich be schikbaar heeft gesteld als Republikeins kandidaat voor het pre sidentschap en dus als tegenstander van (de Democraat) presi dent Johnson, gisteren tijdens de debatten in de Amerikaanse senaat. Overigens ben ik, aldus Goldwater, krachtig gekant tegen elke vorm van achterstelling. President Johnson heeft zich, met zijn regering, geheel achter het wetsontwerp op de burgerrechten geschaard. Onrust in St. Augustine De negers moeten toegang krij gen tot alle hotels, motels, restau rants en andere openbare gelegen heden in de Ver. Staten; Er moet een orgaan in het leven worden geroepen, dat tot taak zou krijgen een einde te maken aan ach terstelling op grond van het ras bij het vervullen van openstaande be trekkingen. Volgens Goldwater zijn deze twee bepalingen in strijd met de Ameri kaanse grondwet. „Hierom moet ik tegenstemmen, hoewel ik ten volle achter de rest van het wetsontwerp - .Hi tot Republikeins presidentieel kandidaat te worden aangewezen. En indien hij dit inderdaad zou worden, kan het bijna zeker worden geacht dat zijn beslissing van invloed zal zijn op de verkiezingscampagnes van de Demo cratische en de Republikeinse kan didaat. Senator Goldwater heeft gisteren voordat hij zich in de senaat over het ontwerp uitsprak, in Gettysburg, in Pennsylvanië, een niet-aangekon- digde bespreking met ex-president generaal Eisenhower gehad. Gouverneur William Scranton van Pennsylvanië, die zich eveneens, als i soort tegenkandidaat van Gold water, beschikbaar heeft gesteld als Republikeins presidentieel kandidaat, heeft de beslissing van Goldwater „betreurenswaardig" genoemd. Hij deed een beroep op de senator zijn mening te herzien. „De overweldigende meerderheid ?an het Amerikaanse volk staat ach ter het wetsontwerp op de burger rechten. Goldwater zal, indien hij de Republikeinse kandidaat wordt, bij "de presidentsverkiezingen in novem ber a.s. zeker door president Johnson worden verslagen, indien hy tegen dit ontwerp stemt", aldus gouverneur Scranton. Rassenonlusten in Florida In St.-Augustine in Florida heb ben zich gisteren opnieuw rassenon lusten voorgedaan. Ongeveer vijftig negers werden gearresteerd. Grote deining ontstond toen zes negers zich in een alleen voor blan ken toegankelijk zwembad van een hotel begaven. Terwijl de blanke badgasten om politie en politiehon den riepen ledigde de hoteleigenaar enkele flessen zoutzuur in het bad. Dit bleek niet veel indruk op de on genode zwemmers te maken, want zij weigerden het water te verlaten. Een politieman sprong te water om daar een nat gevecht te leveren, ter wijl zyn collega's probeerden van de vaste wal af met hun wapenstokken de hoofden van de telkens schielijk wegduikende negers te bewerken. Tenslotte gaven dezen het op en ver lieten het water, waarbij zij nog me nige rake klap van een politieknup- pel opliepen. De hotelhouder had als gevolg van zyn manipulaties met met grasscheerder „Spits", 'n sterke, 12 duim breed, héél goedkoop voor 46, Rotoschaar, ideale graskant- snijder - 28, Vraag demonstratie thuis van MOTORMAAIERS vanaf 225.— nieuwe modellen weet heeft (Van onze weerkundige medewerker) In de westelijke helft van ons land viel gisteren de hele morgen al lichte regen bij 16 tot 18 graden. In de oostelijke helft was het zo mers met in Groningen 25, Twen- the 27 en Zuid-Limburg 29 graden als maximum. In Den Helder en op de Wadden kwam het kwik niet hoger dan 17 graden. Tot 7 uur gisteravond was er ner gens meer dan 5 tot 8 millimeter regen gevallen, maar een onweers bui was juist over Brussel getrok ken met 27 mm neerslag. In de avond en nacht trokken deze buien het zuiden en westen van Neder land binnen, plaatselijk vergezeld van hagel. Ook in de nanacht en vroege ochtend werd in het westen nog onweer waargenomen. Vanmorgen werden vrij grote hoeveelheden regen ge noteerd. Noord-Beveland meldde 42 mm neerslag. Pernis 40, Brui- nisse 37, Oud-Beijerland 31, Rot terdam 30, Alkmaar 25 mm regen. Deze buiendepressie trekt nu lang zaam naar Duitsland weg en zal tijdens het weekeinde dcor drogere en koele lucht worden gevolgd. Aan de vooravond van de kalen der-zomer is het weer wel even van slag. zoutzuur brandwonden opgelopen. De zes negers werden gevangengezet. Korte tijd later trachtten betogers tegen de rassenscheiding, onder een aantal blanken, zich toegang tot het niet voor gekleurden toeganke lijke restaurant van hetzelfde hotel te verschaffen. De politie arresteerde de gehele groep. De leider van de beweging tegen rassenscheiding, ds. Luther King, was ook bij de beto ging aanwezig. Omdat hij slechts een toeschouwersrol vervulde werd hy niet meegenomen. Tijdens het debat in de Ameri kaanse senaat over het wetsontwerp op de burgerrechten ontvouwde plot seling een bezoeker van de publieke tribune een vlag met een hakenkruis erop. Al zwaaiende met de vlag riep hij luidkeels: „Wij hebben de blanke Van onze R'damse correspondent) Midden in een serie grandioze plannen is Herman Ilmer, de vroe gere exploitant van het Cinerama- theater, failliet verklaard. Met deze uitspraak is een voor lopig einde gekomen aan een storm achtige carrière, welke de thans 40- jarige zakenman voortdurend in het nieuws hield. Na lang voor de A V.R.O. te hebben gewerkt (na de ocrlog was hij nog adviseur bij de Borite-Treinprogramma's) sloeg hy zijn grote slag op de wereldtentoon stelling in Brussel, waar hij Cine rama introduceerde. Hij verdiende er zes ton aan en bracht in 1960 Cinerama naar Rotterdam. In 1963 verkocht hij in verwarde omstan digheden zijn aandeel in dit bedrijf voor ruim een miljoen gulden. Van zyn vele plannen noemen we een torengarage, een drive- en bio scoop bij Breda en als laatste een speelfilm, waarvoor Herman van der Horst en Godfried Bomans wa ren benaderd. „Vijf kruisen voor de eeuwigheid" is doorkruist door de faillisementsaanvrage, uitgaande van een Rotterdamse pianohandel, naar verluidt over de betaling van een elektronisch orgel. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag bekendgemaakt, dat morgen de presidenten van Indone sië en de Philippijnen en de premier van Maleisië zullen bijeenkomen om de kwestie-Maleisië te bespreken. De Philippijnse delegatie maakte bekend van de regering van Thailand bericht gekregen te hebben dat In donesische guerrillastrijders zijn be gonnen met de terugtocht uit Noord- Borneo. Een ploeg waarnemers uit Thailand heeft vastgesteld, dat 32 Indonesische vrijwilligers Noord- tische senator John Stennis uit Mis-1 Borneo langs controleposten in Te- sissippi zijn filippica tegen het ont-1 boedoe (Serawak) vanochtend heb- werp voortzetten. ben verlaten. nationaal-socialistische partij) kan ons nu nog redden!" Zaalwachters schoten toe en ver wijderden de woedend schreeuwende betoger. Daarop kon de Democra Accountantsdienst O. K. en W. stelde diepgaand onderzoek in Curatoren der Leidse Universiteit delen mede: Bij controle van de administratie van het Sociologisch Instituut zijn admini stratieve onregelmatigheden van beperkte omvang gebleken. Zulks heeft geleid tot het verzoek van Curatoren aan de Accoun tantsdienst van het ministerie van O., K. en W. een diepgaand onderzoek in te stellen. Dit onderzoek is thans voorlopig afge sloten en ter beschikking gesteld aan Curatoren, die de direct nodige maatregelen hebben getroffen en andere voorbereiden. Intussen wordt het beheer van het Instituut tijdelijk door het Bureau van de Leidse Universiteit gevoerd. Koningin Juliana heeft giste ren tijdens haar bezoek aan Gouda in de nieuwe wijk Vree wijk het beeld „De ontheemden" van de Amerikaanse beeldhou wer Albert Stewart onthuld. De Koningin in gesprek met burge meester mr. dr. K. F. O. James na de onthulling. De Oostenrijkse film- en toneelspe ler Hans Moser is afgelopen nacht in Wenen overleden. Hij was 83 jaar. Moser, een bij oudere filmkenners geliefde humorist, trad in talrijke films op met o.a. Lucie Englisch, Ca- rola Höhn, Anni Rosar, Theo Lingen, Heinz Rühmann en Hans Holt als medespelers. De ouders van Moser, wiens wer kelijke naam Jean Juliet was, hadden een handelsopleiding voor hem geko zen, doch hij ging al spoedig over naar het variété-theater. Enkele weken geleden werkte hij nog mee aan de opnamen van een film voor de televisie. (Van onze Haagse correspondent) De Weense correspondent van de KRO, de heer Jules Huf, heeft bij de Oostenrijkse regering en de Oostenrijkse radio gepro testeerd tegen het feit dat zijn gesprekken met de KRO uit de stu dio s van de Oostenrijkse radio in het geheim zijn afgetapt en op de band opgenomen. Jules Huf kwam hier bij toeval achter, doordat hy een dienstrooster van de Oostenrijkse radio onder ogen kreeg, waarop zo'n „geheime opna me" stond vermeld: „Geheimer Mittschnitt von übertragung nach Hilversum". Protest lil grensgebied met Nieuwe Rijn 59 Tfn 20824 (01710) WEERBERICHT LAGE TEMPERATUUR Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krach je wind tussen noord en west. Koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 16.26 uur; onder: 2.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.28 uur, kagwater te 7.49 en 20.26 uur. Hit blad bestaat uit 20 pagina's Brits Guyana Gouverneur William Scran ton maakt op het ogenblik een verkiezingstournee om aanhan gers te winnen voor zijn kandi daatstelling voor het president schap. Scranton tussen enthou siaste aanhangers met spandoe ken. De KRO-radionieuws- en actuali teitenprogramma's tekende formeel protest aan, terwijl ook de Neder landse ambassade op de hoogte werd gebracht. Dinsdag kreeg Jules Huf schrifte lijk antwoord van de directeur van de Oostenrijkse radio, Josef Scheidl, dat aan zijn drie eisen wordt vol daan: onmiddellijk stopzetten van het aftappen, de verzekering dat het aftappen niet door enige instantie buiten de Oostenrijkse radio mogelijk is en dat de geluidsbanden zijn schoongewist. Het is niet officieel bekend waar om van Jules Hufs uitzendingen ge heime opnamen werden gemaakt. Er zun alleen vermoedens. Eén ervan is dat Hufs contracten in Oostenrijk, bijvoorbeeld met de leider van het Joods documentatiecentrum Wiesen- thal, er de reden van zijn. Een an dere mogelijkheid is dat men in de heer Huf een voorstander ziet van de terugkeer van aartshertog Otto van Habsburg naar Oostenrijk. (Van onze Haagse correspondent) Op verzoek van de Surinaamse regering hebben de Nederlandse strijdkrachten in Suriname hun patrouille-activiteiten in het grens gebied met Brits Guyana verhoogd. In Suriname maakt men zich bezorgd over klandestiene wapenleveranties door Cuba aan links gerichte groeperingen in Brits Guyana. Deze wapensmokkel zou plaats heb ben via de brede Corantyn-rivier, die de grens vormt met Suriname. De Nederlandse strijdkrachten in Suri name omvatten 600 man infanterie, zonder lucht- of marinesteun. Het bezoek, dat het marinefregat ..Du bois" dezer dagen aan Suriname brengt .houdt echter volgens het Ne derlandse ministerie van Defensie geen verband met de verhoogde acti viteiten op de Corantyn-rivier. Dat geschiedt volgens een eerder ge maakte afspraak. Reactie „Het wordt zoetjesaan wel tijd, dat men in Den Haag wat meer aan dacht schenkt aan de verdediging van Suriname" ,zo reageerde het in Paramaribo verschijnende dagblad ,.De West" op deze mededelingen van het Ministerie van Defensie. „Waarom zendt men niet enige snelle motortorpedoboten naar Suri name voor de kust- en grensbewa king? Waarom moeten onze vliegvel den volkomen onbeschermd blijven? En waarom heeft de troepenmacht niet eens de beschikking over een helikopter voor het verrichten reddingswerkzaamheden Moeilijk De vraag van de motortorpedobo ten is niet nieuw, zo vernamen wij in Paramaribo. De moeilijkheid is ech ter, dat de Nederlandse marine deze vaartuigen niet meer in dienst heeft. Vlak by het vliegveld Zanderij in Suriname liggen enkel compagnieën van het leger. Op technische gronden zal het wel onmogelijk zijn in Suri name een enkele helikopter van de lucht- of zeemicht te stationeren. Dit is des te moeilijker, omdat deze beide onderdelen van de Nederlandse strijdmacht niet in Suriname aanwe zig zijn. Gisteren is wederom een slachtoffertje overleden van de aanslag, die een krankzinnige vorige week met een zelfver- vaardigde vlammenwerper op een school in Volkhoven, bij Keulen, pleegde. Ditmaal be zweek de 9-jarige Rosel Rönrig, die bij de aanslag zware brand wonden aan de benen had op gelopen. De daad van de psy chopaat heeft tot dusver het le ven gekost aan twee onderwij zeressen en vier kinderen. Der tien kinderen en een onderwij zeres liggen nog in het zieken huis. En nu voor eerst naar Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G - IGNES - ENDESII ERRES - SIEMENS BICO RONDO Uit het Leidsch Dagblad van 20 Junij 1864: Vrijdag had op het plein van de Ruine een groote wa penschouwing plaats van de schutterij, de infanterie en de artillerie ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin en de gedenkdag van het 25-jarig huwelijk van het koninklijk echtpaar. Het admissie-examen aan onze Hoogeschool is bij zonder gunstig afgeloopen. Van de 28 candidaten is geen enkele afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1