5 CHEEPS ERICHTEN Misdaad om een erfenis Kodak PANDA EN DE MEESTER-MEESTER HpLijm hout met plezier en met b"tEr CETAFLEX^^ Echo weer zichtbaar LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 JUNI 1964 Dagelijks vervolgverhaal Roman van Jane England [Oorspronkelijke titel „The Peach Orchard") Julie bleef even stil zitten, terwijl haar hand het briefje samenkneep, zodat haar knokkels zich wit afte kenden. Burgoyne scheen geheel in zijn glas verdiept te zijn. Na een paai minuten zei hij; Baxter staat ongeveer op een mijl afstand van hier met een wagen. Hij zei mij, dat ik tegen u zeggen moest, dat wanneer u er iets voor zcu voelen om de Femdales een be zoek te brengen, hij u daar onmid dellijk heen zal rijden. Hij zegt, dat zijn muildieren nog fris zijn en dat u er tegen de morgen kunt zijn, als ii er niet tegenop ziet om de nacht door te rijden. Hij voegde er nadenkend aan toe: Als u er inderdaad over mocht denken om hen een bezoek te bren- zou ik deze gelegenheid maar aangrijpen. Ik ruik regen in de lucht. Wilt u hem alstublieft zeggen, zei Julie op onderdrukte toon, dat ik op hem wachten zal.dat ik erg graag weer eens naar de Fem dales zal gaan. Burgoyne grinnikte. Verstandig meisje, zei hij. Ik zal het hem zeggen. Hoe lang hebt u nodig om te pakken? Langzaam zei ze: Ik zal niet veel meenemen. Het zal niet langer dan een half uur duren. Dan ga ik ervandoor, zei Bur goyne. Baxter zal over een half uur hier zijn. Hij liet zich van de tafel glijden en ging de hut uit. Een ogenblik blokkeerde zün reusachtige gestalte het licht, dat door de deur naar bin- viel. Toen was hij verdwenen en hoorde zü zijn zware voetstappen, terwijl hij om de hut liep. ""i een minuut verliet zij eveneens de hut en ging naar haar slaaphut. Zij voelde zich bijna ziek worden woede. Rob was dus naar de Femdales geweest, terwijl hij voor gaf. dat hij op het terrein van de farm werkte. Het moest die keer zijn geweest, dat hij de nacht niet op de boerderij had doorgebracht en ge zegd had, dat hij door een vergade ring was opgehouden. En haar brie ven! Zij had verschillende keren aan mevrouw Ferndale geschreven. Toen zij haar hut binnen ging, was zij zich bewust van een grote teleur stelling. Zij was gelukkig en hoopvol geweest. Alles scheen zo goed te gaan. Maar dit! Zü ging op de rand haar bed zitten en krabbelde een briefje aan Rob. Een kort, nogal bit ter briefje. Tenzü je me werkelyk afdoende uitleg kunt geven, besloot zij, zal ik niet terugkomen. Ik zie niet, hoe we een succesvol huwelyk kunnen bouwen op zulke zwakke grondslagen. Rob, ik houd van je, r bedrog kan ik niet uitstaan. Ju. Zü deed de brief in een enveloppe in zette die op de kaptafel. Toen pakte zü haastig een koffertje. De Hoe is het ontstaan? Dit woord: ONDERDAAN Voor de verklaring van het woord onderdaan moeten wü te ruggaan naar een werkwoord onderdoen dat de klemtoon op de eerste lettergreep had en dat betekende: onderwerpen, de baas worden. Het voltooide deelwoord luidde: ondergedaan. Daaruit is het bijvoeglüke naamwoord on derdaan ontstaan, dat beteken de: onderworpen en dat later is vervangen door oi derdanig. Al leen als zelfstandig naamwoord ls onderdaan nog in gebruik. Eigenlijk zou men er iedereeen mee kunnen aanduiden die zich ln de macht van een ander be vindt. maar men bezigt het slechts in de verhouding van volk tot vorst. Schertsend wordt het meervoud onderdanen ook gebruikt voor de benen, die ge acht worden ondergeschikt te zijn aan de persoon die zü dra deur van haar hut stond open. Het zuivelhuis en de slang was zü volkO' men vergeten. Er moet een rede> lüke uitleg voor zün, herhaalde z< telkens weer inhaar gedachten. Natuurlijk is er 'een verklaring voor maar waarschünlük geen erg prettige. Toen zij klaar was met pakken e zich omdraaide om haar hóed op 1 zeiten, hoorde zij voetstappen naz de hut toekomen. Isabelle stak het hoofd om de deur. Hallo! zei zü- Tante Carey de deurpost en keek naar Julies kof fertje. Geef je Rob de bons? vroeg zü op vreemde toon. Niet precies, zei Julie grimmig. Er ligt een dode adder in het zuivelhuis. zei Isabelle, alsof zü haar vraag geheel vergeten had. Julie rilde. Ik had het net zo goed kunnen zyn en niet de adder, zei ze een beetje beverig. O o, wat afschuwelük, zei Isa belle snel en kwam de hut in. O Julie, hoe afschuwelük. Heeft Ri chard Burgoyne dat beest doodgesla gen? Zü greep met haar kinderlüke han den Julies arm en zei: Julie, ga niet weg! Ga alsjeblieft niet weg! Ik veronderstel, dat Rob weer iets stoms heeft gedaan je hebt iets ontdekt. Maar hü houdt van je, werke- bjk! Ik moet gaan, zei Julie. Wer- ke.'ük, Isabelle. Als Rob van mü houdt, zal hü toch moeten verande ren. Hü zal het moeten bewüzen. Het is niet mogelük, dat hü van mü houdt, anders zou hü dergelüke din gen niet doen. Isabelle wierp het hoofd in de nek. JÜ houdt niet van hem, riep zü- Dat doe je niet. Jy weet niet, wat liefde betekent. Wat iemand ook doet het komt er allemaal niets op aan, als je werkelük van hem houdt. Dat weet ik. Liefde is niet alleen maar een kwestie van het juiste ge drag. Jü houdt niet van Rob. Dat doe ik wel, zei Julie haastig. Dat doe ik werkelyk. Maar je be- gry'pt het niet daar ben je nog te jong voor. Er moet heel wat meer zijn om een gelukkig huwelük te moet trots op hem kunnen zün. Ik moet hem kunnen vertrouwen! Hem vertrouwen! riep Isabelle hartstochtelük. Jü idioot, die je bent! Je moet Rob liefhebben de hele tüd. Niets anders is voldoende. Met een half onderdrukte snik rende zü de hut uit. Julie hoorde de voetstappen zich snel over de harde grond verwyderen. En op dat ogenblik hoorde zü het geratel van de wagen, nam haar koffertje op en liep snel de hut uit naar de weg. David hield zyn muildieren in en sprong uit de hoge wagen op de grond. Hü nam haar koffertje en zette dat achterin. Daarna nam hü haar elleboog en toen zü haar voet op de naaf van het wiel zette, gaf hij haar een steuntje om omhoog te Hü klom aan de andere kant naar boven en zü zag, dat zyn grüze ogen een vreemde uitdrukking hadden. Julie bleef zwügend zitten, terwyl de wagen over het ongelüke spoor hob belde. Davids muildieren waren zwa- beesten met brede schoften en in staat tot vrij lange en zware ritten. David was in gedachten verzonken. Zü voelde in zyn stilzwügen een grote onvriendelükheid en vroeg zich af, of hü geweten had. wat er de brief van mevrouw Ferndale gestaan had en of hü iets van Robs gedrag af wist. Soms leek het haar dat hy' haar verachtte, net zoals Isa belle dat deed. De kar hobbelde verder. Ik zal de muildieren om tien uur voor een uur uitspannen, zei Da vid kortaf. Dat is wel genoeg en dan kunnen we tegen het aanbreken van de dag de farm bereiken. Ja, zei Julie flauwtjes. Hü keek haar met een eigenaardige onderzoekende blik aan. (Wordt vervolgd) Advertentie KENNERS KOPEN FILMS J. Middelhuis pleit voor doelmatigheid in vakbeweging O O Er is volgens NKV-voorzitter J. A. Middelhuis de laatste jaren op so ciaal-economisch terrein veel be reikt. Maar de waardering daarvoor is niet navenant. In een begroe tingstoespraak op het congres van de katholieke metaalbewerkersbomd „St.-Eloy" signaleerde de heer Middelhuis gistermiddag bij som mige arbeiders een apathische hou ding en een zure stemming. Hij vond dit onjuist, want de vakbe weging moet zijns inziens tonen, dat zü iets meer wenst dan stoffe lijke welvaart alleen. In dit ver band vroeg hü zich af of de vak beweging wel alle krachten benut om de beweging doelmatiger te urn aanuauiu GC ÖOUClllven aan algemeen maatschappelük werk, dat plaatsehj'k en regionaal tot ontwikkeling zou kunnen wor den gebracht. Tot de toekomstmo gelijkheden behoort het vraagstuk van de erkenning van de mense- lüke waardigheid. De bezitsvorming en de vermogens aanwasdeling ver dienen ook de volle aandacht. Veel sociale vraagstukken zijn vol gens de heer Middelhuis opgelost, maar vraagstukken zullen er altijd blijven. 176—79. De volgende morgen ontving Panda een nota: ,.Voor rechtskundige hulp en bijstand alsmede zegelkosten gelieve u te voldoen de somma van: f 1000,15 (duizend florijnen en 15 cent) Mr. Joris Goedbloed, Advocaat en procureur ..De onbeschaamdheid!" zei Jolliepop. „Hij tracht alsnog de duizend florijnen in de wacht te slepen, die de ongunstige Mr. Vlijmen als Huur voor Huize Hobbeldonk heeft moeten betalen!" „Dat kan wel zijn", mompelde Panda nadenkend, „maar toch vind ik wel, dat het geld hem toekomt. Want als hij het Mr. Vlij men niet had laten betalen, zou ik het nxi ook niet hebben". „Dat deed hij niet voor u"zei Jolliepop. „Hij was alleen op eigen voordeel uit". „Nee. niet helemaal", wierp Panda tegen. „Toen hij me uit de Bengelboei hielp, deed hij dat in de eerste plaats toch voor mij. Natuurlijk. Joris probeert altijd ergens geld uit te kloppen, maar hij heeft ons toch echt geholpen .Ik ben van Mr. Vlijmen verlost en jij'zit niet meer in de gevangenis". „Rakelt u dat liever niet meer op. wat ik u bidden mag", sprak Jolliepop. „En laat ons die nota dan maar voldoen .al zijn we er niet toe verplicht. Hij meet zich onrechtmatig de meestertitel aan". „Och, ook daar heeft hij wel een beetje recht op", zei Panda. „Hij heeft toch maar een gewiekste advocaat verslagen, dus is hij eigenlijk wel een meester-meestervind je niet?" EINDE Vervolgverhaal voor de kleintjes 76—77. Au!! brulde koning Valentin. Hij was nogal hard terechtgekomen in het gras en hij keek erg beduusd. Zo iets had hij niet verwacht! De kleine koning Wiromar keek met een triomfantelijk lachje op zijn tegenstander neer. Dat had je niet gedacht hè? grinnikte hij. Ja, mannetje je kon je weieens in me vergist hebben, zoals je ziet! De ministers, die om hen heen stonden, keken met open- gezakte monden onthutst toe. Hoe was het mogelijk king „De getemde feeks". 8.3 Louise de Collgny-h.b.s.: Leerlln- genuitvoering Leidse Muziekschool. 7.30 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. Ecclesia. 8 uur nam. ZATERDAG AcademiepleinShakespeare-herden- king „De getemde feeks". 8.30 u nm. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 10-11 uur vm, bijbelstudie; 11-12 uur, ds. C. P. de Ruiter van Rotterdam. Garenmarkt: Excursie K en O naar watermij, 9.30 ZONDAG Dr. Van Voorthuyzenschool (aula): tuurhistorlsche Ver. naar de Biesbos. 7.10 uur vm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste lagen, 10.30 uur vm. Zomerzorg- Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra 10 uur vm. MAANDAG AcademiepleinShakespeare-herden- klng: „De getemde feeks", 8.30 u nm. Rest. Van der Heijden: Jaarverga dering VVV. 8 uur nm. DINSDAG Academieplein: Shakespeare-herden- king „De getemde feeks", 8.30 uur nm Pieterskerk: Holland Festival Toon kunstkoor, zingt Bach's „Hohe Messe", 7.45 uur nm. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, king: „De getemde feeks", Garenmarkt: K en O-excursle naar Deltawerken, 7.30 uur vm. Loge-gebouw: Leidse Ver. van post zegelverzamelaars, 8 uur nm. Avondstilte: 7.30 tot 8 Zomerzorg: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. v. d. Berg. 8 uur nm. DONDERDAG AcademiepleinShakespeare-herden- king „De getemde feeks", 8.30 uur nm. Ulo-school Dlepanbroeklaan: Jaar vergadering Geref. Schoolver., 8 uur BIOSCOPEN Studio: „Bllly Budd, 14 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Luxor: „The Christine Keeler Story", 18 Jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Wrekende kogels", 14 Jaar. Dag. 2.30, 7 - fight at Comanche Creek", 14 jaar. Maandag t/m woensdag „Al Capo- ne". 18 Jaar. Dag. 2.30. 7.15 en 9 15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 Dag. 2 en Astra, Wassenaar: Donderdag 8 uur, vrijdag 8 uur. zaterdag 8 uur, zon dag 8 uur, dinsdag 8 uur, woensdag 8 u.: „The bridge on the river Kwal 14 Jaar. Zondagmiddag 2.30 uur. Woensdag middag 2.30 uur „De avonturen van Dik Trom", a.l. TENTOONSTELLINGEN „De Ruif" Janvossensteeg 59): Ten toonstelling schilderijen en tekeningen Harry Kamoen. Dag. 10 uur v.m. 8 uur n.m. (tot 3 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling ..Shakes peare. hoe en waar". Werkd 10-4 uur; zond. 1-4 uur (t/m 29 Juni). Lakenhal: Tentoonstelling van de 50 best verzorgde boeken uit 1962 en litho's van Rein Dool (tot 13 Juli). De Lakenhal: Dag 10-4 uur; zond Advertentie DEN HAAG ROTTERDAM AMSTERDAM EINDHOVEN Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u Tentoonstelling „Bisonjager en bleek- gezlcht". Werkd 10-5 (Steenstraat 1): Dag. 10-17 i gle, v. d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur; zond 1-4 uur. Wassenaar Kunstzaal Heuff Tentoonstelling werk A. B. Newjean en Peter Leijenaar Werkd. 10 uur vun. 5 uur n.m.; vrijdagavond bovendien 8-10 uur (t/m 18 Juni). Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Heraingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken. op dokterstelefoon 22222. dat de Amerikaanse ballonsatelliet Echo H de komende dagen 's nachts zichbaar zal zün als een heldere ster van de 0-de tot 1-ste grootte, die van zuid naar noord langs de hemel be weegt. Zü zal op de volgende dagen en tijdstippen te zien zün: 20 juni om 2 uur 20 min. nabü het zenith; 21 juni om 1 uur 55 min. nabü het ze nith; 22 juni om 1 uur 27 min. hcog in het oosten; 23 Juni om 1 uur 00 min. in het oosten; 23 Juni om 2 uur 50 min. in het westen; 24 juni om 0 uur 35 min. laag in het oosten; 24 juni om 2 uur 24 min. hoog in het westen; 25 juni om 1 uur 57 min. hoog in het westen; 26 juni om 1 uur 30 min. nabü het zenith; 27 juni om 1 uur 05 min. hoog in het oosten; 28 juni om 0 uur 38 min. hoog in het oosten; 28 juni om 2 uur 27 min. laag in het westen; 29 juni om 0 uur 10 min. in het oosten; 29 Juni om 2 uur 00 min. in het westen; 29 juni om 23 uur 45 min. laag in het oosten; 30 juni om 1 uur 34 min. hoog in het westen. Posities Nederlandse schepen Barend»! 18 v KarsL/Va^Lon "nbsesesin2eP V7 v$%ttèrdam "nu? f v Vigo n Lelxoai Hydra 17 v Bril OZ<5 Pygmalion 8 v Live 17 op 600 m OZO teggebor'g 18 v Gooit te Delhi» teglne 17 v Bremen te Ipfwich RIJnborg 17 te Krijt Spoorsingel p 17 Sporonia 18 te Zeesleepvaart

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19