Duitse soldaten gooien met eten Toekomst bloemisterij niet somber inzien" □KW F11 f5695,- Koningin bij opening „Oostenrijk-week" Kwaliteitsverbetering kostprijsverlaging en goede afzetmethode VN-deskundigen voor onderzoek apartheid Gif zaak Veenoord: lerenslang geëist Zomereveiiemeiiteii in Noordwijk LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 JUNI 1964 Botertje TEGEN de boom (Van onze correspondent in Bonn) i Krijgen de soldaten van de Bundeswehr teveel te eten? Deze op gewonden vraag houdt vanmorgen het Hamburger schandaalblad lildzeitung bezig, dat erachter is gekomen wat er in Aurach in het gebied van Feuchtwangen is gebeurd: boter kleefde aan de bomen, worsten lagen over de grond verspreid en hele plakken chocolade, jovoor het oprapen, bleven achter, nadat een Bundeswehr-colonne van tweehonderd voertuigen door het bos was getrokken waarover houtvester Klaus Fischer de scepter zwaait. Fischer verklaarde tegenover Bild ook nog dat er thee en koffie gevonden was. Er was (ten genoeg om een aantal families wekenlang te voeden, zo zei hij. Dit bericht is kenmerkend grinding: die ,cbr r rond de Bundes- ontstaan na de onthullin- jo) van de militaire ombudsman, jfthrbeauftragte Helmuth Heye, dat ,reen en ander aan de Bundeswehr sift deugt. Het oorspronkelijke idee pn de „staatsburger in uniform" ia onopgemerkt, maar volgens plan jrden verlaten, terwijl het leger ïfer bezig is een „staat in de staat" vormen. Ombudsman Hey, die door het irlement ter controle van de Bun- fswehr is benoemd en boos werd it h(j in het parlement niet monde- ag zijn jaarlijkse verslag mocht nalichten, uitte zich hierover op cherpe manier in het geillustreerde «kblad „Quick". Nadat van de drie grote partijen jffleen de regeringspartij, de CDU, ch openlijk achter afwijzing van eyes stelling door de regering had jsteld, is het tij nu aan het ke- j beschuldigingen van Heye zonder seer had afgewezen, hebben enige arlementsleden voor de CDU nu ireneens in het openbaar geëist dat beschuldigingen van Heye niet ider meer moeten worden ontkend, Adt :inoverbrulk. Veilige 10.000 km. Veel ruimte voor 5 per sonen; Alr-conditioning, verwar ming en defrosters. Tochtruitjes, Gesynchi llngsbak. Stuurschakeling. Sublie me wegligging.' MAAK '8 ONTOEKKINGSRIT BIJ: Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN Levendaal 80, Tel. 2296234000. LEIDEN. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anita Maria, d. v. P. J. M. de Boer 3. M. Smits. Wilhelmina Jo- d. v. J. Mulder en J. Nagte- pal. Roland Richard Carl, z v. A. L. impel en M. Phllippo. Matthijs, z. v. J. Paddist en C. Colpa. Johanna eternella, d. v. J. N. Haasbroek en i Haantjes. Andreas Matthias, W. Kleinveld. Johannes itrtinus, z. v. J. M. Hogeboom maar dat wel degelijk een nauwkeu rig onderzoek naar de toestand in het leger moet worden ingesteld. Een der afgevaardigden zei zelfs: ..Het gevaar dat de Bundeswehr zich als in een getto isoleert is groot. Dat de Bundeswehr een „staat in de staat" dreigt te worden, kan noch bewezen nog weerlegd worden. Het zax onderzocht moeten worden". Heye zelf zal zaterdag met minis ter Von Hassel spreken. Hij heeft ook zijn schriftelijke uitleg over zijn handelwijze in „Quick" nog niet aan de Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier overhandigd. De admiraal b.d. is op Noordzee-eüand Wangerooge, hij oud- -officieren deeneemt. Intus sen verzamelen studenten uit Bonn handtekeningen voor een verklaring F amilieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Florentine Sophie, dr. v. NieuwkuykOfferhaus. Rotterdam. Overleden: C. E. v. Mansvelt, 89 J., Den Haag; Dr. C. B. Sneller, 52 jaar, Dordrecht. Advertentie LUXAFLEX Decoratief Modern Voordelig Gratis plaatsen. Vraag prijsopgaaf. Textielhandel en woning inrichting. W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A LEIDEN - TEL. 24610 MIDZA Het koelschip .Brunswick" van 3.128 ton is gisteren in de haven van Hamburg gekapseisd toen het uit een droogdok kwam. Het vaartuig was juist door de Westduitse rederij overgedra- gen aan de Russen die het heb ben gekocht. De Russische ma trozen die zich aan boord bevon den sprongen allen te water en konden worden opgepikt. Een personeelslid van de Duitse re derij. een hofmeester, bevond zich evenwel benedendeks. Zijn stoffelijk overschot is later ge borgen. Wie dezer dagen een beetje sfeer van het vrolijke Wenen wil inademen, als een voorproefje voor de naderen de vakantie, kan zich in het Rotter damse Rynhotel verlustigen aan een kleine charmante tentoonstelling over „Festliches Wien", het feestelijke We nen. Foto's en teksten vertellen dat Wenen een stad is van muziek, thea- volksfeesten. Er ls meer: in de Ahoyhallen, ook in Rotterdam geeft een expositie een beeld van wat Oostenrijk aan indus triële en consumptiegoederen produ ceert. En nog veel meer: in Amster dam (Apollohal) is een mode- en textielexpositie ingericht, en er zijn manifestaties in Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Dit zijn allemaal onderdelen van de „Oostenrijk-week", die van 19 tot en met 28 juni wordt Koningin Juliana heeft gistermid dag de opening van deze feestelijke week in de Ahoy-hal bijgewoond. In het Wiener Café, een heerlijke pleis terplaats op de tentoonstelling sprak minister Andriessen (Economische Zaken) over de commerciële betrek kingen tussen Oostenrijk en Neder land. Ook dr. B. Kamler, vice-voor- zitter van de Oostenrijkse bondska- mer voor Economische Zaken wees op de vriendschappelijke relatie tus sen beide landen. 99 Dr. Verhage op persbijeenkomst Wanneer we erin slagen op het gebied van kwaliteitsverbe tering, kostprijsverlaging en af- zetmethoden vooraan te blijven, dan behoeven we niet beangst te zijn voor de toekomst van de bloemisterij in Nederland. Mo derne methoden, toegepast door de individuele bedrijven en door de organisaties van het bedrijfs leven, kunnen ondanks de con- GETROUWD J. J. Klsman en M. M. Meertens. van Glnkel en M. Donker. R. van d Loos en V. J. G. van Uhm. H. F. v; Beukering en M. Daalmeijer. mg - A. M. Ham. srdijn. G. B. Haalem. P. ra en C. de Leen. OVERLEDEN A. Knijnenburg, 69 jaar, H. W. Kissing, 15 jaar, zoon. Besluit van Veiligheidsraad currentie uit het Middellandse Zee-gebied de afzet van onze bloemen en planten nog aan zienlijk bevorderen. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Siergewas sen en De Nederlandse Bloemisterij zei dit vanmiddag in een tijdens een persbijeenkomst gehouden beschou wing over de toekomst van de Ne derlandse bloemisterij in het licht van de EEG. Binnen de EEG, aldus dr. Verha ge, zijn er nog landen waar het ge bruik van bloemen en planten aan zienlijk kan worden opgevoerd. Hij dacht daarbij aan Frankrijk, waar het gebruik nu niet hoog is. Derge lijke landen met een grote koop kracht en een modern levenspeil zijn trouwens ook buiten de EEG te vin den. Nederland teelt zijn kwaliteitspro- dukten onder glas, dus in een kunst matig geschapen klimaat, maar er zijn ook landen die van nature een voor deze teelten veel gunstiger kli maat hebben: in de EEG Zuid- Frankrijk en Italië, daarbuiten an dere Europese en Afrikaanse landen aan de Middellandse Zee. Vroeger hoefden we hun concurrentie niet zo zeer te vrezen, de huidige transport mogelijkheden hebben het echter wel nodig gemaakt over deze zaak na te denken. i nog De Veiligheidsraad heeft gisteren ten aanzien sloten een commissie van deskun- |en te laten onderzoeken wat on- het Handvest van de Verenigde töes tegen apartheid kan worden faan. De indieners, Noorwegen en 'llvia, hadden in hun voorstel geen Wg gemaakt van sancties tegen "M-Afrika, omdat dit zou stuiten I verzet van de Westelijke landen. jSowjet-Unie vond het voorstel nu "kr niet krachtig genoeg en ont- M zich, met Frankrijk en Tsjecho- iwakije, van stemming. De resolu- kreeg de steun van o.m. de Ver- Engeland. De leden %le Staten de commissie zullen afkomstig uit de elf landen, die deel van de *d uitmaken. De Afrikaanse lan- stemden voor het voorstel omdat rtan oordeel waren dat de com- toch de mogelijkheid ^resolutie veroordeelt de politiek ^apartheid in Zuid-Afrika en in bijzonder de zogenaamde anti- «tagewet, waarbij personen gedu- «e negentig dagen in arrest kun- worden gehouden. De Veilig- ^sraad doet een hernieuwd beroep 'Zuid-Afrika degenen die zich om 1verzet tegen de apartheid in ge- genschap bevinden vrij te laten 'aan zulke personen geen dood- Wen te voltrekken. (Zoals bekend de Zuidafrikaanse regering na melijk ontkend, dat verzet tegen apartheid tot arrest en veroorde- ^zou leiden, maar dat het om sa- jage gaat. Red.) De Zuidafrikaanse 'er'ng wordt voorts verzocht voor november van dit jaar de secreta- 'ftneraal van de Verenigde Naties standpunt kenbaar te maken de voorgestelde con ferentie van alle rassen in haar land. De commissie van deskundigen moet uiterlijk 28 februari volgende jaar met haar onderzoek gereed zijn. Het bij herhaling gedane beroep om geen wapens, munitie en mili taire voertuigen aan Zuid-Afrika te leveren wordt herhaald in deze reso lutie, die tenslotte de leden van de VN verzoekt die maatregelen te ne men die zij geschikt achten om Zuid- Afrika ertoe te brengen zich naar het besluit van de Veiligheidsraad te voegen. Geen nut De ambassadeur van Zuid-Afrika in Den Haag ziet weinig nut in een bespreking tussen hem en het be stuur van de PvdA over de apart heidspolitiek. In een communiqué wordt hierover door de PvdA meege deeld: „In verband met gebrek aan acti viteit van de zjjde van de Nederland se regering heeft de Partij van de Arbeid zich rechtstreeks gewend tot de ambassadeur van Zuid-Afrika in Den Haag. In april hebben de heren Vondeling en Suurhoff, resp. als voorzitter van de Tweede Kamer fractie en als voorzitter van de par tij, om een onderhoud verzocht met ambassadeur Rust. Zij vroegen om dat onderhoud in verband met de toenemende verontrusting onder de aanhangers van hun partij over de toestand in Zuid-Afrika Dezer da gen (d.w.z. zeven weken later) heeft de ambassadeur tot hun teleurstel ling geantwoord, dat een bespreking van weinig nut zou kunnen zijn en het verzoek afgewezen". Toch behoeven we on niet al te bezorgd te maken, omdat een klimaat waarin planten en bloe men zich gunstig ontwikkelen als ne- venverschynsel ook ziekten en pla- klimaat. Ook de kostenstijging bedoelde landen is jaar op jaar aan zienlijk. Waar dan weer tegenover staat dat met name Spanje, Frank rijk en Italië er in de loop van de jaren in geslaagd zijn de kwaliteit zeer te verbeteren. Antwoord Het enige antwoord dat Nederland kan geven is: kwaliteitsverbetering, verlaging van kostprijzen, een zo goed mogelijk afzetmethode. Ten aanzien van de kwaliteitsverbetering wordt al veel gedaan. Bij kostprijs verlaging moeten we denken aan grotere bedrijven, waar mechanisatie en automatisering vertrouwde be grippen zijn. De mentaliteit van de tuinder moet gaan in de richting van die van de moderne industriële ondernemer. De afzetkanalen zijn bij ons al ideaal in vergelijking met het buitenland. Behalve de bloemen winkelier vinden we immers ook overal de markt- en straathandel, in het buitenland is dat niet zo. Dr. Verhage herinnerde eraan dat Nederland na de tweede wereld-oor log in vele en moeizame besprekingen de buitenlandse tuinbouw-organisa ties ervan heeft weten te overtuigen dat maatregelen met publiekrechte lijke binding, via het huidige pro duktschap voor siergewassen, geva ren van marktverstoring en dumping zouden voorkomen. Na jaren was het zover dat die buitenlandse organisaties eraan mee werkten dat aan de invoer van onze bloemkwekerijgewassen minder moei lijkheden in de weg werden gelegd. Zo kon onze totale uitvoer van bloemkwekerijprodukten toenemen van 2.7 min gulden in 1947 tot bijna 122 min in '63. In dat laatste jaar ging van die export 73 procent naar de EEG De verwachting, dat die belang rijke export naar de EEG geen han delspolitieke moeilijkheden meer hoeft te ondervinden is volgens dr. Verhage te optimistisch. Men denke aan artikel 44 van het EEG-verdrag, dat minimum-importprijzen bij marktverstoring mogelijk maakt. Dit, aldus dr. Verhage, is een belang rijk motief om ook voor de export naar EEG-landen maatregelen te blijven nemen die marktverstoring zo goed mogelijk zullen voorkomen. Daar komt nog bij dat de export naar niet-EEG-landen ook niet zon der betekenis is: in belangrijke af zetgebieden als Engeland, Zweden, Zwitserland en Oostenrijk zijn de ge varen, die onze export door handels politieke maatregelen bedreigen po tentieel nog groter. Engeland heeft na de oorlog al tweemaal het invoer recht op bloemen verhoogd om de eigen cultures te beschermen. Het te hoge Engelse invoerrecht neemt nu al afzetmogelijkheden bij ons weg. Voorzichtig Wij zullen wel een voorzichtig be leid moeten blüven voeren, meende dr. Verhage. Ook voor onze EEG- partners is dat van belang, omdat gemiste afzetmogeiykheden in derde landen zich op de EEG-markt, waar het aanbod immers dan groter wordt, zullen werken. Het bloemisteryvak in de zes EEG-landen betreurt het dan ook dat de Europese commissie zo weinig haast maakt met het op bouwen van een gemeenschappelijk beleid in deze sector. Tuinbouw wordt een moeilijk vak Tuinbouwbeurs Wéliaté met de nieuwste snufjes De Wéhaté groeit als kool, of. om het meer in Westlandse stijl te houden, als met CO 2-gas behandelde sla. Overigens is dit eve nement. dat zich jaarlijks in en bij de Coöperatieve Centrale West landse Snijbloemenveiling te H'onselersdijk afspeelt, al lang van een .Westlandse handelstentoonstelling" een .nationale tuin bouwbeurs" geworden. Met deze paar cijfers is de groei wel onge veer geillustreerd: de beurs beslaat dit jaar 19.000 m2, 6000 meer dan vorig jaar, het aantal standhouders nam met 30 toe en be draagt nu 255. plukwagentjes verlichten de oogst- Opening De beurs zal van dinsdag 30 juni tot en met zaterdag 4 juli worden gehouden en niet moeiiyk te vinden ztfn. Een ballon, zwevend boven de toren boven de ingangspoort, zal een ieder duideiyk maken waar het is. Ook 's avonds, want dan is hü ver licht. By de ingang zal een reeds van verre zichtbare, heldere gasvlam branden. De directeur van de tuin bouw, ir. A. de Zeeuw, zal hem maan dagavond 29 juni 's avonds ontste ken en daarmee de Wéhaté offici eel openen. Aan de bloemencultuur en dan speciaal aan rozen, anjers, fresia's gerbera's en chrysanten wordt de ze keer grote aandacht besteed. Naast het proefstation voor groen ten- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk zal ook het proefstation voor de bloemisterij ln Nederland te Aalsmeer tot de standhouders be horen. En natuurlijk ook de gast vrouw, de coöperatieve Centrale Westlandse Snij bloemenveiling. Nieuwe methoden Tuinbouw en machine krijgen steeds meer met elkaar te maken en dat is ook dit Jaar weer heel duide lijk op de beurs te merken. De ap- pa ratuur voor de bemesting met kooldioxyde (CO 2) is opnieuw ver beterd, wie sla moet leveren aan de supermarkt, waar geen kropje te groot, geen kropje te klein mag zijn, kan op de Wéhaté machines aan schouwen, die de sla op de tien gram af nauwkeurig sorteren. De automa tisering van de kasberekenlng heeft zich met grote snelheid uitgebreid, arbeidsbesparende methoden bij het grondstemen worden in de praktijk steeds meer toegepast, plukrails en werkzaamheden. Ir. J. A. Stender, rijkstuinbouw- consulent voor bedrijfsuitrusting en arbeidsmethoden te Wageningen, die de pers allerlei bijzonderheden over die mechanisatie vertelde, kwam tot de paradoxale conclusie: de tuin bouw wordt een moeilijk vak. Plastiekas Mechanisatie en het gebruik van CO 2 hebben ook consequenties voor de kassenbouw. Het eerste maakt kassen nodig met zo weinig mogelijk obstakels op de grond, zodat de be langstelling voor grotere overspannin gen is toegenomen, het tweede eist een grotere dichtheid van de kassen. De opblaasbare plastiekas (ook op de Wéhaté te zien) en de, torenkas heb ben zich aangediend. Aardgas Zal aardgas kunnen dienen voor de produktie van CO 2 voor de bemes ting? Het gas uit de Lier, dat binnen kort in het Westland zal worden ge distribueerd, wordt er niet voor aan bevolen. Het bevat zwavel, was voor stoken niet erg is, maar wel vragen oproept als het om bemesting gaat. Het Slochterense aardgas is voor dat doel wel uitermate geschikt. Nog een paar cyfers van ir. Sten- der: Nederland heeft op het ogenblik ongeveer 6.000 hectare tuinbouw on der glas, dat is een kwart van de glastuinbouw van de gehele wereld. De helft daarvan is verwarmd glas en de totale ketelcapaciteit bedraagt bijna zesmiljard kilocalorieën per uur, dat is evenveel energie als zeventig miljoen handarbeiders nodig hebben om een uur te produceren. Iedere dag op de Wéhaté zal er iets anders gedemonstreerd worden: de eerste dag intern transport, de tweede grondbewerking, de derde lichte grondbewerking en de laatste „aller lei". De officier van Justitie rechtbank in Assen, mr. C. J. van Oldenbeek heeft vanmorgen in de zaak, die bekend staat als de gif- moord in Veenoord levenslange ge vangenisstraf geëist tegen een 45- jarige vrouw. Hy koos daarbij uit drie mogeiykheden, waardoor op 2 december van het vorig jaar de dood van de echtgenoot van verdachte een metselaar moet zijn ingetre den. De officier verklaarde ervan overtuigd te zyn, dat het vergif (parathion) niet per ongeluk of by toeval is gebruikt. Ook was hij tot de conclusie gekomen, dat de man de zichzelf niet van het leven had be roofd. Hij moet dus vermoord zijn. De officier ging in zyn requisitoir opzettelijk voorby aan eventuele medeplichtigheid van een negenjarig dochtertje. Tal van attracties Na maandenlange voorbereidingen en talloze besprekingen kan de Eve- nenmenten-commissie Noordwyk de burgery en haar gasten in dit sei zoen, weer een lange, gevarieerde lyst van attracties, festiviteiten en cul turele manifestaties presenteren. Tijdens een by eenkomst in het „Hof van Holland" hebben de heren J. J. Buyze, J. van den Haak ei de directeur van de Stichting VW, de heer R. A. Dekker hun plannen be- bekend gemaakt. Behalve enkele traditionele evene menten, die nu eenmaal niet te ver vangen zijn, zoals concerten en vuur werk. staan verschillende nieuwe at tracties op het programma. Het aantal vuurwerken is tot vier ingekrompen. Zij vinden plaats op 2 juli, 21 juli, 4 augustus en 18 augustus op het strand voor de Ko ningin Wilhelmina Boulevard. De commissie acht een viertal werkelijk goede vuurwerken te verkiezen boven een groter aantal van mindere kwa liteit. Muziek Aan muziek zal het deze zomer weer niet ontbreken. Het programma vermeldt vier concerten, uit te voe ren op de Koningin Wilhelmina Boulevard en bij ongustig weer op het Kerkplein aan de Hoofdstraat Op 2 juli a.s. concerteert „Crescen- op 6 augustus „Excelsior" op Orgelcentrum te Haarlem zullen in de Grote Kerk te Noord wij k-Binnen weer orgelconcerten worden georga niseerd. Op 17 juli concerteert Feike Asma, op 10 augustus Jan Bonefaas, orga nist van de Grote Kerk te Gorcum en op 21 augustus speelt Feike Asma Sport 10 augustus weer „Crescendo' 27 augustus „De Echo der Duinen". Bovendien vinden enige grote mu zikale manifestaties plaats. Deze vangen aan met een drum band-show op donderdag, 25 juni a.s. op de boulevard. Zes korpsen zullen er met hun drumbands en majoret tes aan deelnemen. Op 16 juli en 13 ..ugustus voeren de drie plaatselijke muziek korpsen met hun drumbands een taptoe uit. Om bij de muziek te blijven samenwerking met de Stichting I lem dag. 27 juni as. speelt de voetbal vereniging „Noordwijk" op het Ge meentelijk Sportpark tegen de Duit se semi-profclub „Duisburg", terwijl men in samenwerking met het be stuur van „Noordwijk" nog bezig is een wedstrijd tussen het eerste elf tal en een club-uit de ere-divisie te arrangeren. In dit verband noemen wij ook nog de show- voetbalwedstrijd tussen een elftal tv-artiesten en een team van de Noordwykse politie, waarvan de opbrengst is voor het Ned. Roode Kruis. Deze wedstrijd vindt plaats op 22 juli op het Gemeentelijk Sport park. aanvang 7 uur nm. Ook op het gebied van de tennis sport blijft de badplaats niet achter. De Noordwijkse Sportvereniging or ganiseert van 3 tot en met 9 augus tus op de Casino-banen weer de In ternationale badgastenwedstrijden en van 20 tot en met 23 aug. vinden op deze banen de tenniswedstrijden plaats van de wereldtopspelers van Kramer. Liefhebbers van de paardesport kunnen op 15 augustus genieten van een kortebaandraverij. die jaarlyks door de harddraverij ver. „Prinses Irene' 'op de Koningin Wilhelmina Boulevard wordt gehouden. Kozakken Pleinevenementen Op 3 juli a.s. zal het Vuurtoren- plein officieel in gebruik worden genomen. Onder de vaardige hand van de heer Kiersch zal het voor deze gelegenheid worden versierd. De plaatselyke muziekkorpsen zullen de plechtigheid opluisteren. Verschillende malen zal dit kunst zinnige plein het centrum van zo- merevenementen zijn. Er zullen twee openluchtvoorstellingen worden ge geven en op 18 juli wordt daar een grote teken- en kleurwedstryd voor kinderen georganiseerd. Verder voert de ECN nog besprekingen over een optreden van de beroemde Franse folkloristische dansgroep „La Lionai- se" op het Vuurtorenplein. Vast staat reeds, dat dit gezelschap op 24 juli in het Huis ter Duin voor het voet licht zal komen. Op 6 augustus vindt in het nieuwe badcentrum een optreden plaats van een groep bekende Nederlandse ar tiesten. De autocross om de „Prijs van Noordwijk", die vorig Jaar verregen de, wordt ook dit jaar weer gehou den en wel op 25 juli op een terrein aan de Herenweg. Besprekingen worden nog gevoerd over een bijzonder fraaie rolschaafs- show. Deze staat voor 1 of 8 augus tus op het programma. De plaats moet nog vastgesteld worden, doch de gedachten gaan in de richting van de tennisbanen van het „Huis ter Duin". Op het strand Op zaterdag 8 augustus vinden op het strand voor de Koningin Wilhel mina Boulevard reddingsdemonstra ties plaats door de Nederlandse kust- brigades. De Noord'fijkse Reddings brigade treedt als gastheer op. Dinsdag 11 agastus Is een byzon- dere dag. De Leidse „Sint Vincen- tiusvereniging" organiseert dan weer op het strand nabij het Palace hotel haar schatgravery met de schatkist, inhoudend honderd guldens, hoofdprys. Dit graaffestyn begint Een zeer spectaculair evenement vindt maandag. 22 juni a.s. plaats op het parkeerterrein aan de Golf baan. Daar treden de Don Djlguiten Kozakken op met een „adembene mende, halsbrekende en artistieke" majorettes naardenshow, gecombineerd Russische volkszang wyk zal de enige plaats tussen Haar. Den Haag zyn waar men de ïyke. Gespannen De toestand in het gezin was eind vorig jaar gespannen, mede door financiële moeilijkheden. Een poging van de vrouw om werk als huishoud ster te vinden liep op niets uit. Op de bewuste dag vroeg het doch. tertje om kersen Haar moeder, die kruiken had gevuld en naar boven had gebracht, zette de glazen met kersen vooraan op het aanrecht in de keuken. Toen zij beneden kwam zat haar man de krant te lezen. HU gaf nergens antwoord op, ook niet toen de kleine spottend en argeloos zei: ,Kyk eens, papa heeft er melk in gedaan". „Mijn man zat maar steeds te lezen en te roken" zei de vrouw, die de kersen in de vuilnis emmer had gegooid en opnieuw de glazen had gevuld. Tegen zeven uur gooide de man de krant neer en sprong op. „Ik ga weg en kom niet weer" moet hij heb ben gezegd. Naar de vrouw verklaar de heeft zy hem aangeraden een paar zenuwtabletten ln te nemen en naar bed te gaan. Daarna kwam om standig het verhaal hoe hy naar buiten was gelopen en daar ziek was geworden. De buurvrouw had haar aangeraden de dokter te waarschu wen, maar de vrouw was van oordeel dat hij zich maar wat aanstelde. Hij had haar nog nooit verteld, dat hy vergif ln huis had. „Ik had alle hoop gehad dat het nog weer goed kwam. als we de familie maar ver lieten. Hij stond niet vast in zyn schoenen. Voor my en mijn dochter tje is hij steeds goed geweest", aldus de verdachte. Brief Op een vraag vaal de officier van Justitie mr. C. J. van Oldenbeek waarom zy hem in een brief schreef te hebben willen straffen kon zij geen bevredigend antwoord geven. In verband daarmee werd na schor sing de zaak gistermiddag verder achter gesloten deuren voortgezet. In totaal werden 15 getuigen ge hoord. De vrouw heeft steeds haar on schuld volgehouden. In het door dr. R. Zijlstra uitgebrachte psychiatri sche rapport wordt zy „meer slim dan intelligent" genoemd. Moraal en ethiek blijken volgens het rapport niet haar sterkste zyden te zyn. zy wordt volledig toerekeningsvatbaar, doch niet volstrekt eeriyk en be trouwbaar geacht. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Walterus P. Joh., z v W k.v,an, dej °°rd en M- B j ei«- hoff. Maria E, Joh., d. v. p. c. van der Vooren Met deze opsomming is de lijst nog lang niet uitgeput. Wij noemden nog niet de internationale ruilavonden Jolanda van de afdeling Noordwijk van Phi- "uoZl, Hans A- z v1 latelica, de mldgetgolfwedstrijden j m vr- .Vlerwn> _Arwin p.. voor badgasten op de Seinpost- Sandra banen, de bazaar van Tesselschade- Rijsdam Arbeid Adelt, verschillende exclu- Ondertrouwd: sieve festiviteiten en evenementen in ^Ulstra. dans. Noord- hotels als „Huis ter Duin". Palace T hotel en Rembrandt hotel, en derge-1 p S. M. Koolman. J. Scheurwater .R. Ketting Meyier t n dCr Putten Overleden G. Blansjaar.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17