B. A. M. SCHREINER „luchtvaartaannemer" KREYMBORG VAKANTIE-TIP 13. „Je kunt toch niet stil blijven zitten... LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 JUNI 1964 (Van onze Haagse correspondent) Thuis in mijn jeugd heb ik het eigenlijk wel gemakkelijk gehad. Mijn vader deed in zijn goede tijd heel grote zaken. Hij was de meubelfabrikant Pierre Schrei- ner uit de Zoutmanstraat. Een echte Hagenaar, net als alle vier mijn grootouders. Ik ben ook hier geboren en als het even kan, ga ik niet weg uit Den Haag. Ik zou met mijn zaak heel goed in Rotterdam kunnen zitten, een fijne stad met internationale sfeer, snaar als ik geschikte ruimte kan vinden blijf ik hier. Mijn hbs-jeugd was gewoon een fijne tijd. We konden van alles en we mochten van alles. Vader had in 1922 al een auto. Mèt chauffeur nog wel, dus dan kunt u begrijpen. je ziet de zaken dan zo achteruit nollen. Van lieverlee was er niets meer te doen in de meubelbranche en tenslotte heeft vader de zaak zelfs moeten verkopen. Hij is nog voor de oorlog gestorven. Nou. en wat doe je dan als jon gen? We zaten met z'n zeventienen in de hoogste klas van de h.b.s. en maar één van ons had voor na het eindexamen een baantje kunnen vinden. Ik bezat werkelijk geen cent en de vooruitzichten waren wat je noemt mistig. Nu zat een oom van mij in Antwerpen in het verzeke ringsvak en ik dacht, je moet toch iets aanpakken. Laat ik maar naar Antwerpen gaan, 't is misschien met een nog goed voor de taal ook. Dat is wel tegengevallen, van die taal dan. Toen ik doorkreeg dat Antwerpen om je Frans wat bij te sprijkeren niet de meest geschikte plaats is, was het al te laat. Mijn Frans is nooit erg mooi geworden, al kan ik me redden. Vliege Verzekeringetjes afsluiten is dus mijn broodwinning geworden, 't Ging niet slecht. Ik verdiende genoeg om te kunnen leven en ik kon zelfs een autootje houden. In die tijd al had ik belangstelling voor de luchtvaart. Dolgraag wou ik vlieger worden, maar de omstandigheden zaten niet erg mee. De militaire luchtvaartaf deling nam in de' jarer. dertig niet meer dan tien officieren en tien on derofficieren per jaar in opleiding en hoe ik ook mijn best deed. Bob Schreiner was er niet bij. Pas in '39 loen de zaken gingen spannen, kreeg ik een kans. De nationale luchtvaart- school op Ypenburg gaf in de week einde praktische vlieglessen, waar bij je zelf in die avonduren de theo rie moest leren. Zo heb ik eerst mijn a- en later mijn m-brevet ge haald, nog op die mooie Koolhoven FK -46. Maar alweer had ik pech, want net toen het wat leek te gaan worden met de vliegerij ik werd ingedeeld bij het derde regiment luchtstrijdkrachten in Vlissingen kwam een schilder met een zwarte snor een dikke verfstreep door de rekening halen. Half mei 1940 had ik moeten beginnen. Opgesloten ten in het stille Nederland je. Geen zaak meer te doen. Ik had wel een baantje gevonden op een rijksbu reau, maar het was dom werk en ik zou zo graag wat. Twee keer heb ik geprobeerd om naar Engeland te ko men. De eerste keer al in de herfst van 1940. We zouden op het Tjeuke- meer worden opgepikt door een se kogels weggejaagd. Later hebben wc gehoord, dat die vlieger die met de splinters in zijn broek ontkwam, Heije Schaper was, U weet wel, de ex-chef van de luchtmachtstaf, die nu voorzitter van de K.N.V.V.L. en chef van het militaire huis van de Koningin is. Met een paar zeilvrienden heb ik het een jaar later nog eens gepro beerd. In een schuur ergens in Noordwijkerhout hadden we een buitenboordmotoer gebouwd aan een grote sloep en daarmee wilden we de Noordzee oversteken. Maar dat plan netje is bij teveel mensen bekend geworden. Toen we op het strand kwamen, stonden de Duitsers ons al op te wachten. Hans Fles is die nacht gepakt en later in Oraniën- burg gestorven. Zo raakte in mijn beste vriend kwijt. Getrouwd Maar je moet toch weer verder. Nieuwe ontvluchtingspogingen heb ik niet meer gewaagd Ik leerde een meisje kennen. Daar ben ik een tijd je later mee getrouwd. Dan loop je niet zo gemakkelijk meer weg. Ze is nog steeds mevrouw Schreiner en we hebben nu zeven kinderen. Ik hou er niet van om stil te blijven zit ten. Toen de oorlog eindelijk voor bij was, dacht ik: laat ik maar eens in Engeland gaan kijken. Toch En geland dus, alwas het dan jaren la ter. Mijn ervaring in verzekeringen is me toch wel te pas gekomen, want gaandeweg kon ik van de ene fa briek na de andere het agentschap voor Nederland lospeuteren. Van al les was erbij. Maar het had allemaal met luchtvaart te maken. Eerst on derdelen en zo. Toen ai gauw ook complete vliegtuigen. Als ze één keer hebben gezien, dat je wat kunt ver kopen, krijg je meer commissies. De luchtvaarttechnische handelsmaat schappij Schreiner en Co. bestaat nog, alleen de „co" is er niet meer bij. Dat was een prima zakenman, van wie ik veel heb geleerd. Maar na twee jaar vond ik. dat ik het wel alleen kon. Toen heb ik hem voor f20.000,- uitgekocht. We zijn als vrienden gescheiden. De han delsonderneming beheert nu dertig agenturen van allerlei grote fabrie ken, zoals Boeing, Sud Aviation, Hil- ler, Piper en Vertol. We hebben twee buitenlandse kantoren, Schreiner Aircraft S.A. in Brussel en Schrei ner Rietdorf GMBH in Koblenz, 't Is natuurlijk heerlijk als je hier in Nederland aan de luchtmacht en aan de marine mag leveren, maar als ze hier over twintig helikopters denken, denken ze in Duitsland me teen over tweehonderd. Dat is finan- Ad verten tie strandsets strandshorts zwembroeken badjassen weekenders v.a. 4 10 90 STILLE RIJN, TEGENOVER DE HARTEBRUGSKERK zijn materieel in het buitenland te moeten aanschaffen. Dus hebben we daar een eigen kantoor gesticht. Nu kan de Bundeswehr gewoon Koblenz terecht. Ook voor de service en voor onderdelen en zo. Onze handelmaatschappij loopt goed, dat ze de basis kan vormen Er ik eigenlijk vind ik het helemaal niet zo leuk Ik geloof dat ik al dat ik graag wat om handen heb. Kiekj es Wel, als je toch in vliegtuigen han delt, is de gedachte om er zelf mee gaan vliegen niet zo ver van je af. Ik ontdekte, dat er wat te verdienen viel met luchtfoto's. Gewoon kiek jes uit de lucht. Dat werden dan oornamelijk plaatjes van boerderij n en zo. Met een doodgewone Leica in de hand snorden we een paar keer iaag over zo'n hofstede en een paar dagen later ging er dan een man mij met een afdrukje naar die boer. Of-ie 'm wou kopen voor f 25,-. Dat was bijna altijd raak. In een 1 van tijd had ik zes beman ningen vliegen voor dat werk man in een autootje op de weg letterlijk de boer op te gaan. Eén miljoen gulden omzet per jaar heb- we gehaald. Maar natuurlijk moest er net toen ik wat je noemt leaker zat", weer iets mis gaan. Steeds vaker maakten de boeren er bezwaar tegen, dat we ook op zondag te dag voor dit werk omdat we dan de minste beperkingen door het an dere luchtverkeer kregen opgelegd. Toen moesten we er wel mee ophou den op zondag. Anders kocht nie mand meer zo'n foto van je. Omdat die vliegtuigen toch niet kan la ten stil staan, zijn we toen voor de weekeinde reclamevluchten gaan con. tractoren. Drie jaar later, toen die' hele boerderij-affaire afliep, omdat we ze allemaal gehad hadden, is dat trouwens mijn redding geworden. Het reclamewerk was toen zo opgelopen, we helemaal daarop konden overgaan. En uit dat slepen met reclamelappen, dat we nu niet meer doen, is tot op maandag iets aardigs Advertentie overgebleven voor twee vliegtuigen uit onze vloot: het slepen van „man- cnes" voor schietoefeningen van de luchtdoelartillerie bij Den Helder. Helikopters Begint mijn verhaal niet eentonig te worden? De luchtreclame loopt goed, ik heb goede mensen in zitten en ik kijk om naar wat al opgevallen, mezelf anders. Nu was h dat de Engelsen en de Amerikanen veel helikoptenverk hadden gevon- pijen tegenwoordig moeten 0 ken zijn zo uitgestrekt en liggen vaak zo verschrikkelijk afgelegen, dat je er alleen maar met een helikopter ko men kan. Wat die kunnen kan ik ook, dacht ik. In Perzië was toen tertijd een Nederlander, ir. K. Schol- tens uit Groningen, president van het Iranian Oil Consortium. Dat is „Big business", zo'n consortium. En deze ir. Scholtens hij is nu gepensio neerd was een formidabele kerel. Goed. ik krijg een contract en gaan vliegen in de meest barre standigheden, die u zich maar kunt voorstellen. Een land zo kaal ei woest als in de oertijd en een gemid delde temperatuur van 120 graden Fahrenheit, Mijn mensen daar sla pen in tenten en soms zijn ze drie weken achter elkaar met een ploegje seismologen verdwenen. Diep het ge bergte in. drie maanden gewerkt heb ben krijgen ze één maand Europees verlof met een K.L.M.-retourtje Aba- dan-Schiphol. Die reisjes kosten om f 150.000,per jaar, maar de men sen hebben het hard nodig en ze ver dienen het. Ik wil, dat onze medewer kers het naar hun zin hebben, anders kun je geen grote dingen doen. U weet waarschijnlijk, dat twee van die jonge vliegers eind maart een hoge Amerikaanse onderscheiding hebben gekregen, omdat ze in januari twee neergestorte Amerikanen uit het ge bergte hebben gehaald? Schreiner Aeroontractors noemen e dat bedrijf. „Luchtvaartaanne- er" zou je kunnen zeggen. Die olie maatschappijen werken veel met on deraannemers. Ze hebben „contrac tors" voor dit en „contractors'" dat, dus „aerocon tractors" is naam, die ze begrijpen. Dat geldt niet voor het grote publiek en daar- hebben wij ons jongste bedrijf Schreiner Airways genoemd. Daar mee zijn we dit jaar voor het eerst ook in het toerisme gedoken. Van het massale vervoer van vakantiegan gers naar het zuiden verwachten wij heel veel. Onze eerste „friend ship" staat al volgeboekt voor de hele zomer met 30.000 passagiers heen en terug. Moeilijk Maar nou loop ik even op t daar het 150.000ste vlieguur volge- maakt. Nieuw-Guinea, de expeditie naar het sterrengebergte, het jungle- vliegen voor de missie. Moeilijk, maar heel mooi werk. Dan komen we in Libië. Ik zocht meer werk voor Aero- contractors en ik dacht in Noord- Afrika iets te kunnen beginnen. Mijn vrouw is meegegaan op de eerste reis. Die is de enige, die aan dat avon tuur iets verdiend heeft, want ze schreef een verhaal voor „Libelle" Marokko. Daar kreeg ze f 250, Het is daar niet geworden, wat ervan verwacht hadden. Twee jaar lang hebben we ons best ge daan op een verbindingslijn van Tripoli naar de oases en de conces siegebieden. De vliegers deden enorm veel ervaring op met woes tij nvliegen wat heel moeilijk is, vooral als je door een zandstorm elk contact met de aarde verliest maar de over heid ging er steeds moeilijker doen. Voor elk vliegtuig moest ik twintig procent van de aankoopsom als in voerrecht in hun schatkist storten. De directeur van het werk moest een Libiër zijn. De aandelen moesten in meerderheid in Libische handen ko- En toen ze tenslotte verlangden dat ik zelfs mijn boekhouding in het Arabisch ging voeren, werd het me te dol. Met de hele vloot ben ik toen opgebroken en over de woestijn ge vlogen. Zo kwamen we in Nigeria te recht. Dat is een land naai- mijn hart. Vroeger als je aan het strand ging zwemmen, had je kans dat bij te rugkomst je kleren gestolen waren, maar het is nu hard bezig een mo dern land te worden. De autoritei ten daar zijn niet op de golven van de politiek in één nacht naar de top gespoeld, maar nette keurige lieden met een academische opleiding in Engeland. Ze doen het heel rustig, maar ook heel zeker. Zo komen ze ongemerkt precies waar ze wezen willen. In de vijf jaar. dat wij er nu werken, heb ik dat land enorm vooruit zien gaan. Als president-com missaris van de „Aerocontractors Company of Nigeria Ltd" heb ik een werkelijk formidabele kerel ge vonden. Hij is commissaris van twin- grote maatschappijen tegelijk, deze mister Bank Anthony en ieder een in Lagos kent hem. Koningin Elizabeth heeft hem pas geleden ge ridderd, omdat hij zoveel voor zijn land heeft gedaan. Opeens heet hij nu Sir Mobilaji. Dat kunnen die En gelsen zo mooi doen. Dat wij de char term arkt in Nigeria beheersen is geen overdrijving. We vliegen er met elf toestellen, vijf tweemotorige Toeristen twee helikopters, een Alaouette een Bell. die overal kunnen lan den. We doen er douanevervoer. We vliegen voor de politie en we bren gen belangrijke personen weg als ze ergens in Afrika iets te bespreken hebben. Als u hoort, dat de Neder- lits-ders er goed opstaan in Nigeria geloof ik, mede ook lerlandse bedrijfsleven, weet u natuurlijk. Ik heb pas een enquête gehouden om te zien of er belangstelling is voor een recht streekse verbinding tussen Rotter dam en Hamburg, zodat de zaken man op één dag heen en terug kan. Dat idee gaan we binnenkort mis schien realiseren. Van ons charter- bedrijf hoef ik wel niets meer te ertellen. Als „Aerocontractors aannemers, weet u wel staan we klaar voor ledereen, die maar met ons vliegen wil. Een rijksdaalder per kilometer. We brengen pelgrims naar I.ourdes en scheepsbemanningen naar verre zeehavens. En als u met een man of acht een dagtrip naar de een of andere zakelijke bespre king wil maken, hoeft u zich bij ons voor de terugreis niet te haas ten: uw eigen vliegtuig wacht wel. Ik heb nagenoeg uitsluitend nieuwe kisten. Daar maak ik een punt van. Zodra het kan. gaan de laat ste tweedehandskisten Dakota's, die nog uitstekend zijn, overigens de deur uit. Volgend jaar maart krijgen wij onze eigen F-27 van Fok ker en ik hoop, die we nu gehuurd hebben van Braathens-Noorwegen te kunnen houden. Verder denken we aan de aankoop van grotere straal- verkeerstoestellen voor ons toeristen- vervoer. Wat dat gaat worden weet ik nog niet precies. Dat zijn zaken, op twee F-28 „fellowships" ben ik met Fokker in onderhandeling, maar dat is voor een latere datum 1968 zo ongeveer. In dit vak moet je vooruit kij ken. Ik heb nu 160 man in dienst, Daaronder zo'n twaalf ex-K LM - vliegers. We hebben dertig vlieg tuigen en onze eigen helikopter- school op de luchthaven Rotter dam. Ik heb prima commissaris sen en een stevige steun in de rug door de samenwerking met Phs. van Ommeren. Die mensen hebben 125 jaar ervaring als re ders. Hier in mijn hoofdkantoor in Den Haag en op de bijkanto ren in Koblenz, Brussel, Teheran en Lagos heb in de zaken in han den gegeven van door onszelf op geleide managers. Alleen prima mensen met stuk voor stuk een grote ervaring in de vliegerij. Ik zelf leg me in hoofdzaak toe op de toekomst. Want al lopen de zaken prachtig, je kunt niet stil blijven zitten I Advertentie VADERDAG - 21 JUNI Zeg het met bloemen en... bestel tijdig Beheerder van postagentseliap in beroep De beheerder van het postagent schap in de Haagse Bijenkorf, de heer Th. Molenkamp, is in appèl gegaan bij het Haagse Gerechtshof tegen de beslissing van de recht bank. die hem vergoeding ontzegde van de voor een raadsman gemaak te kosten, toen hij ten onrechte werd verdacht van diefstal uit een post zak van een bedrag van f34 000. Zo als gemeld heeft de heer Molenkamp hiervoor begin 1963 vijf weken in voorarrest gezeten en heeft hij maandenlang zyn werk in het post agentschap niet kunnen doen. De door hem gemaakte kosten van ongeveer f 1500 wil de heer Molen kamp terug hebben en bovendien wenst hij nog „smartegeld" te ont vangen voor de schade, die aan zijn goede naam is toegebracht. De man, die het geld had gesto len, (een chauffeur van een expedi- tiebedrijf) is reeds gestraft. De heer Molenkamp is in beroep gegaan op grond van een nieuw ar tikel in het wetboek van Strafvorde ring, waarin wordt bepaald dat in dien een zaak eindigt zonder opleg ging van de straf of maatregelen, de betrokkene een tegemoetkoming voor geleden schade en gemaakte kosten worden toegekend

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11