LEIDSCH DAGBLAD Rem op uitvoer van REM zender in New York? Chroesjtsjow wil leren van Deense landbouw Bepaalde regering" %ou hand hebben in belemmerende actie JONGEN (13) REDT ZEVEN KINDEREN Nog twee kinderen in Keulen overleden Nieuw succes voor Barry Goldwater Huurverhoging toch op 1 juli GEEN CLEMENTIE VOOR MANDELA Storm in Pakistan: 250 doden Employé 2 jaar onder diamantenlast gebukt IN JAPAN 24 DODEN +S alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 JUNI 1964 No. 31288 pirecteur: E. A. E. van Dishoec* Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Nog niet meer dan geruchten (Van onze Haagse correspondent) Het heeft er alle schijn van dat de uitvoer van de zender voor het televisieplatform van de R.E.M. in New York wordt opge houden, of in ieder geval sterk vertraagd. „Het zijn niet meer dan geruchten zei één van de financiers, ir. P. S. Heerema, ons van morgen tussen twee drukke conferenties door, „maar in principe geloof ik wel dat er iets van waar is". „Er zijn in ieder geval aan- ijzingen, dat een bepaalde re gering de hand heeft in een be lemmerende actie om belangrijke onderdelen van onze zender vast te houden". HOOP Ir. Heerema voerde zijn besprekin- een voor een deel direct met New York telefonisch, waar het versturen ie in verschillende landen ge- in onze Haarlemse correspondent) De 13-jarige Ton i Riel uit Haar- >r het front van zijn klas in de Luciaschool gehul digd, omdat hij in de zomer van Verleden jaar zeven maal een kind 'redde uit het water van de toen nog niet gedempte haven van het Voormalige Holland-Nautic-com- plex. Uit handen van de secretaris van het Dr. W. E. Merenfonds, de heer J. M. Schmidt, ontving hij het loffelijke getuigschrift van het fonds. Ton van Riel heeft zijn zeven moe dige reddingen steeds verborgen proberen te houden. Of dit uit vrees dan wel uit bescheidenheid was is nog steeds niet gebleken. Waarschijnlijk hebben beide facto ren er hun invloed op uitgeoefend. Hij vindt zyn reddingen heel ge woon, zoals uit zyn woorden blijkt. In de zomer van verleden jaar speelde elke dag een groot aantal kinderen bij de nog niet gedempte haven. „Tijdens het spelen op vlotten viel i eruit te halen". Zijn kle ren droogde hij steeds bij zijn grootmoeder, die hem hielp het geheim te bewaren. Slechts één keer kwamen zijn ouders, die de huldiging bijwoonden, op de hoogte. Hij zei, toen hü met klets natte kleren thuiskwam, dat hij uitgegleden was en in het water was geraakt.. Enkele ogenblikken later kwamen de ouders van het geredde kind hun dank betuigen en kwam de waarheid aan het licht. Zeven kinderen, die öf van een vlot óf van de wallekant in het water gleden, in leeftijd variërend van 5 tot 13 jaar, werden zo door hem gered. Advertentie Sikkens autolokken WEERBERICHT IETS LAGERE MIDDAGTEMPERATUREN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond 'Wisselend bewolkt en slechts op ®kele plaatsen wat regen Zwakke •®t matige wind aanvankelijk uit JJjjdelijke, later uit noordelijke rich ten. Over het algemeen iets lagere toiddag temper a turen. Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uu Maan op: 14.08 uur; onder: 1,43 Hoogwater te Katwijk te 10.17 e Hit blad bestaat uit 16 pagina'# fabriceerde zender wordt gecoördi neerd. Gisteren en eergisteren zat hij vrijwel voortdurend in het vlieg tuig om zich persoonlijk van de gang van zaken buiten Nederland op de hoogte te stellen. „Mijn telefoongesprekken geven op het ogenblik nog geen definitief uit sluitsel, maar ik heb er goede hoop op dat de zaken op tijd tot onze tevredenheid kunnen worden gere geld", verklaarde ir. Heerema, enigs zins vermoeid. WERK GENOEG ,,Op het ogenblik worden wij nog nergens door gehinderd. Op het plat form hebben we nog werk genoeg. Er zijn al generatoren geplaatst en morgen hopen we met het afbouwen van de zendmast te beginnen. Alles gaat volgens plan", stelde de recla me televisie-pionier tevreden vast „Even zijn de werkzaamheden wat vertraagd door de vrij sterke wind en de krachtige zeestromingen voor de Noordwijkse kust, maar de verwach tingen zijn zeer gunstig". Na aanslag op school In Keulen zijn gisteren enkele uren na elkaar een meisje en een jongen, beiden negen jaar, over leden aan de brandwonden die zij hadden opgelopen, toen vori ge week donderdag een waan zinnige met een speer en een zelf gemaakte vlammenwerper dood en verderf zaaide in een lagere school in de Keulse voorstad Volkhoven. Het aantal slacht offers is hiermee tot zes geste gen. Van de resterende veertien ernstig gewonde kinderen bevinden er drie zich nog in levensgevaar. Hun toe stand zou vrijwel hopeloos zijn. Voor de elf anderen komt het kritieke sta dium over ongeveer twee weken, wan neer specialisten zullen trachten huidtransplantaties te verrichten. Men kan de uitslag van deze opera ties onmogelijk voorspellen. De be handeling zal vele maanden in be slag nemen. Alle kinderen zullen voor het leven getekend zijn. Onder bijzonder grote belangstel ling zijn gistermiddag de twee onder wijzeressen begraven, die door de aanvaller, de 43-jarige Walter Sei- fert, waren neergestoken toen zij de kinderen probeerden te beschermen. Het beeld van de moordenaar is inmiddels door talloze getuigenver klaringen aanzienlijk helderder ge worden. Nadat Seiferts vrouw op het kraambed tezamen met haar baby was overleden, voltrok zich in de ge- dachtenwereld van de labiele Seifert een beslissende verandering. Hij woonde van toen af bij zijn moeder en broer, die postbode is, in huis. De strijd om zijn „rechtherstel" nam hem geheel in beslag. Nadat de ge meente Keulen evenwel had uitge maakt dat Seifert zijn tuberculose al voor zyn intrede in de Wehrmacht had opgedaan, hielden de brieven aan het gemeentebestuur op. De „goedaardige dwaas", zoals zijn bu ren hem noemden, versomberde meer huiszoeking vond De 56 afgevaardigden, die de Re publikeinen in de staat Texas op de komende partijconferentie te San Trancisco zullen vertegenwoordigen, hebben zich eenstemmig verbonden tot „onherroepelijke steun" aan se nator Goldwater, die zij zullen ge ven „zolang hij deze nodig heeft". Hierdoor hebben zich nu 674 afge vaardigden verbonden om Goldwater te San Francisco te steunen, hetgeen, \olgens niet-officiële cijfers, 19 meer is dan het aantal dat hij nodig heeft als Republikeins presidentieel kan didaat te worden aangewezen. Goldwater zelf heeft echter gezegd dat hij zijn campagne voor het win nen van afgevaardigden nog zal voortzetten „voor het geval gedele geerden, die mij thans gunstig ge zind zijn, ten tijde van de conferen tie van mening zouden zijn veran derd". Gouverneur Nelson Rockefeller heeft gisteren gezegd dat hij ex- president Eisenhower en de vroe gere vice-president Nixon heeft verzocht gouverneur Scranton te steunen bij zijn strijd tegen de rechtse senator, Barry Goldwater. Eisenhower noch Nixon had zich echter gebonden, zo zei hij op een persconferentie Rockefeller zei dat hij ook andere leiders van de Republikeinse partij had verzocht Scranton te steunen, maar ook zei hadden niets beloofd. Hij hoopte dat de 85 afgevaardig den van New York (waar Rockefel ler gouverneur is) Scranton zouden steunen. Scranton is gisteren tweemaal met de dood bedreigd met een anoniem telefoongesprek en met een brief die het poststempel van New York droeg, zonder adres van afzender. (Van onze parlementaire redactie* De Eerste Kamer zal reeds vol gende week dinsdag de huurverho ging behandelen. Gaat de Senaat met het voorstel akkoord, dan zal de huurverhoging nog op de oorspron kelijk voorgestelde datum, namelijk 1 juli aan:-taande, kunnen ingaan. Aanvankelijk was rekening gehou den met de kans dat de Senaat niet snelle openbare behandeling De schriftelijke voorbereiding is ech ter sneller verlopen dan was gedacht, zodat minister Bogaers die datum- correctie, die hij reeds in de Tweede Kamer heeft aangekondigd, waar schijnlijk wel achterwege kan laten. Tremler Verwoerd heeft gisteren verzoeken uit het buitenland om cle mentie voor Nelson Mandela en ze ven andere die vorige week wegens sabotage en samenzwering tot le venslange gevangenisstraf werden veroordeeld, afgewezen. De Zuidafri- kaanse premier zei in het parlement, dat Zuid-Afrika zich aan geen en kele druk zal onderwerpen en geen buitenlandse inmenging in zijn rechtspraak kan toestaan. „Is het een kwestie van verschillende maat staven voor de sterke en zwakke Janden? Mandela en de andere ver oordeelden waren precies als iedere In het Muiderslot werd gis termiddag de staatsprijs voor letterkunde, de P.C. Hooft-prijs, door de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Weten schappen drs. L. f. M. van de Laar uitgereikt aan prof. dr. F. G. L. van der Meer (links). Bij zijn bezoek aan Denemar ken ontmoette premier Chroesjt- sjow de Rood-Chinese zaakge lastigde, die hij heel hartelijk be groette. De Russische ministerpresident Nikita Chroesjtsjow, die thans een bezoek van vijf dagen aan Dene marken brengt, heeft gisteren tegen over zijn Deense ambtgenoot en gast heer Otto Krag verklaard, dat hij gaarne zo goed mogelijk op de hoog te zou worden gesteld van de gang «•an zaken in de Deense landbouw. Hij vroeg of Denemarken mogelijk zijr. kennis en ervaring op dit gebied met de Sowjet-Unie zou willen delen. Krag verklaarde later tegenover ver slaggevers dat dit verzoek van de Russische eerste-minister in overwe ging is. Aan een noenmaal in het stad huis van Kopenhagen hield Chroesjt- sj'.w een toespraak, waarin hij, van zijn tekst afwijkend, onder meer zei: „Het doet mij veel deugd dat ik hier vertegenwoordigers van al lerlei politieke schakeringen, van af vuurvaste communisten en mild gestemde liberalen tot uitgesproken conservatieven, aantreft". Hij ver volgde :„Toen ik vanaf de twintig ste verdieping van het Royal Hotel mijn blik over Kopenhagen liet gaan, dacht ik eraan dat er eeuwen van werk voor nodig zijn geweest om dergelijke mooie steden als Kopen hagen, Moskou, Praag, Warschau, Parijs, Londen en nog vele andere te bouwen. Zouden de volken ter we reld werkelijk toestaan dat deze mooie scheppingen in een aantal seconden van de aardbodem zouden worden weggevaagd? Alle mensen van goede wil moeten gezamenlijk streven naar afwending van het gevaar van een derde wereldoorlog, waardoor in een oogwenk tijds alle steden en schepselen van de kaart zouden worden geveegd, aldus Chroesjtsjow. Op een officiële ontvangst, die de Deense regering gisteren te Kopen hagen aanbood, hield Chroesjtsjow een toespraak, waarin hij het ver schil liet uitkomen tussen zijn op treden en dat van Stalin. „Indien Stalin nog aan het bewind was ge weest in de periode van droogte welke wij kortgeleden hebben mee gemaakt en die de aanleiding was tot een graancrisis in de Sowjet- Unie, zou hij geen graan in het bui tenland hebben aangekocht. Wij zou den dat ook hebben kunnen nalaten, waar wij besloten wel te kopen. En toen waren er penridders, die ons lanu deswege aanvielen. Dit getuigt echter van een bekrompen geestes- verblindheid en beperkte vermo gens", aldus Cliroesjtsjow. Hy voegde hieraan toe: „Wjj heb ben eerbied voor het Deense volk, dat zijn landbouw op een dergelijk h» og peil wist te brengen. Maar hoe veel kunstmest gebruikt u? Wij ge bruiken in het geheel geen kunst mest. hetgeen erop wjjst dat u ver standig bent en wjj dom zjjn. Maar wij zullen vorderingen maken", ver klaarde de Rus. Volgens in Karatsji ontvangen be richten zijn in het afgelopen week einde In het district Hyderabad, in West-Pakistan, 250 mensen het slachtoffer geworden van stormen, die dit gebied teisterden. Duizenden huizen zouden zijn ver nield. De schade aan te velde staande gewassen en onder de veestapel wordt geraamd op vele miljoenen guldens. Twee jaar lang Is een Amsterdamse spoonvegemployé gebukt gegaan onder een zware diamantenlast. Gisteren is deze 34-jarige conduc teur gearresteerd op verdenking van ontvreemding van twee bril janten ter waarde van f. 80.000. Twee bijzonder kostbare diamanten, afkomstig uit Hongarije werden twee jaar geleden per treinpakje van Amsterdam naar Den Haag verzonden. De diamanten kwamen nooit op de bestemming aan. Dc vermissing bleef voor de politic een raadsel, dat thans is opgelost. Blijven liggen Het pakje met de briljanten was ge woon in de trein blijven liggen. De conducteur had het gevonden t-n mee naar huis genomen, met het plan het de volgende dig in te leveren. Toen hij echter ontdekte wat de inhoud van het pakje was, nam hü zich voor het de volgende week in Den Haag af te geven. Dat heeft hij niet meer gedurfd. Maar zijn geweten bleef de man plagen. Hij zat met de diamanten in dc maag. Nooit heeft hjj getracht de briljanten te verkopen. Een kans Vorige week maandag zag hH echter een kans zich van de edelstenen te ontdoen, nadat de dag tevoren enige kostbare stenen uit de etala ge van een juwelier in de Leidse- straat waren geroofd. De conduc teur stapte naar het hoofdbureau van politie in Amsterdam, met de mededeling dat hij op de Over toom een diamantje had gevonden De volgende dag bracht hU er nog een. die op precies dezelfde plaats zou hebben gelegen, zei hij. collectie van de beroofde juwelier. Toen kwam uit dat de beide diamanten in 1962 uit de trein waren ontvreemd. Hij verklaarde tegenover de politie dat hU de In de trein gevonden diamanten niet had durven aange ven, uit vrees dat hem gebrek aan accuratesse zou worden verweten. Ingniar Bergmans eerste kleurenfilm slecht ontvangen Bergman, is door Stockholmse re censenten slecht ontvangen. In de film, getiteld „Niet te spre ken van al deze vrouwen", spelen o.a. mee Jarl Kulle, Eva Dahlbeck, Bibbi Andersson en Hariet Andersson. De première had maandagavond plaats. Nils Beyer van de Stockholmse „Tidningen" noemde de film „teleur stellend en saai" en schreef, dat hfj zich gedwongen had tot het einde te blijven. In de „Degens Nyheter'b schreef Mauritz Edström, dat de nieuwe Bergman film „van alle humor ge speend is". Ed-.tröm interpreteerde de film als een kritiek op filmcritici, maar zei, dat zelfs een criticus enige „harte lijkheid of warmte" achter de kri tiek mocht verwachten. Het verhaal speelt zich af op het zomerverblijf van de grote cellist „Felix" en de personen rondom deze figuur, onder De Noorse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad heeft gisteren. bU de hervatting van het debat over de apartheid, een ontwerp-rasolutie ingediend, waarin de apartheid in Zuid-Afrika wordt veroordeeld en op nieuw een beroep op de Zuidafri- kaanse regering wordt gedaan, alle politieke gevangenen vry te laten en af te zien van terechtstelling van de ter dood veroordeelden onder hen. Het ontwerp bevat het voorstel tot vorming van een commissie van des kundigen, bestaande uit vertegen woordigers van de landen die zitting hebben in de Veiligheidsraad. Deze commissie zou de mogelijkheden moeten bestuderen van de toepas sing van sancties tegen Zuid-Afrika en de gevolgen hiervan. De Amerikaanse afgevaardig- stemmen, zonder dat Amerika zich evenwel zou verplichten tot de toe stemming van sancties tegen Zuid- Afrika. Een gezaghebbende Britse zegsman zei later, dat de ontwerp resolutie in Londen op ernstige bedenkingen zal stuiten. Verwacht wordt, dat de Sowjet-Unie het Noor se voorstel zal steunen. In de door een aardbeving getrof fen stad Niigata en andere delen van noord-Japan waren vandaag grootscheepse hulpacties gaande. De Japanse en Amerikaanse vliegtui gen brengen tonnen chemisch schuim naar Niigata voor het bestrijden van branden in olietanks en chemische fabrieken. Er stonden vanmorgen nog 36 olietanks 'r brand. Ongeveer driehonderd huizen in de buurt van deze tanks zyn ontruimd. Een derde var de stad, die ongeveer 300.000 in woners telt, is onder water komen te staan doordat de zeedijken het onder het geweld van de aardbeving begaven. Jacht op politie De Deense kranten hebben een nieuw spelletje uitgevonden: het ontmaskeren van de politieman nen in burger, die premier Chroesjtsjow tijdens zijn bezoek aan Denemarken onopvallend be geleiden. Een van hen kreeg van daag van de kranten te horen niet met zijn handen in zijn zak te lopen. „Want dan is zijn pistool duidelijk te zien". Twee Noorse studenten op va kantie bezorgden de Deense poli tiemannen de schrik van hun le ven. Men had een van hen met een pistool gezien. Na een klop jacht van anderhall uur werden de studenten gevonden. Het was een waterpistool. Advertentie OP VADERDAG ZINGEN FLUITEN PRATEN PRONKEN Een lieve lust is Vlieland's vogel* afdeling. Tropische vogels, kana ries, parkieten, papegaaien rond om hebt u voor het kijken, luiste ren, kiezen. Gevederde vriendjes, die leven en kleur en muziek brengen in uw huis. Kom langst verheug u in zo veel vogels bij elkaar in de speciale afdeling. Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) (9uc/ Qffieitivs Uit het Leidsch Dagblad van 17 Junij 1864 Eenige dagen geleden i heelt in het Departement van La Gironde een hevig onwe- 1 der gewoed waarbij zooveel hagel viel, dat de straten 1 met een laag ter dikte van 40 1 a 50 duim bedekt waren. Er waren stenen bij ter grootte 1 van een abrikoos. De zilveren schenkkan- nen aangeboden aan H.HM. M. den Koning en de Konin- gin bij gelegenheid van hun i 1 25-jarige echtvereeniging zijn vervaardigd in de Kon Ned Fabriek van J M van Kem- 1 pen te Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1