Minister Marples wil taximeters' in auto's ROYAL BALLETBRACHT THE SLEEPING BEAUTY Vele plannen om de automobilisten uit centrum te houden Kefarine 4 VOOR GIFMOORD 12 JAAR GEEIST Minister Fouché voorspelt samengaan met niet-blanken LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 JUNI J? Holland Festival in Amsterdam Een kleurig plaatjesalbum Het Holland Festival is in Amsterdam geopend met een spec taculaire voorstelling door het Londense Royal Ballet" van Tsjaikowsky's ballet Doornroosje" (..The sleeping beauty"), dat reeds sinds 1930 een triomf van dit ballet betekent. De oerpre- mière van deze bewerking van Perraults sprookje, gezet door de beroemde choreograaf Petipa, vond plaats in 1890 in St. Peters burg. Diaghilew bracht het in 1921 naar Europa. Twee jaar ge leden werd het de zwanezang van het ballet van de markies De Cuevas. Dit ballet is een internationaal repertoire-stuk, al geldt het niet als het meest belangrijke uit het tsaristische tijdperk der Russische danskunst. balletgroep. Ook wat de décors be treft worden de hoogste eisen ge steld. terwijl de orkestbegeleiding aan Tsjaikowsky's muziek een zware taak heeft. in het centrum van de aandacht de danseres Svetlana Beriosova (Aurora) en haar partner Donald Macleary (Désiré), beiden geheel in typisch Engelse styl. Zij waren de sterren van dc avond, bijgestaan door Eliza beth Anderton en Michael Coleman. Het kleurige geheel eigenlijk een soort plaatjesalbum oogstte een stormachtig applaus, ook voor de prestaties van het Utrechts Stedelijk Orkest, dat het ballet muzikaal illu streerde. Vanavond gaat Sn Den Haag het ballet „La fille mal gardée". (SEKS) BOM j Het vertrek van een vliegtuig van de Trans Carrïbean Airways, dat gisteren van Aruba naar San Juan zou vertrekken, heeft meer dan een uur vertraging gehad, omdat de autoriteiten het zekere voor het onzekere hebben geno men, na een waarschuwingdie zij in het vliegtuig aantroffen. In het toestel, dat met ruim tachtig passagiers zou vertrekken, werd een briefje gevonden, waar in stond dat zich aan boord een bom bevond. Achter het woordje „bom" was een fraaigevormde vrouw getekend. Hoewel men ver moedde met een grapje te doen I te hebben (men ging ervan uit dat de onbekende schrijver een I „seksbom" bedoelde) heeft men I toch het toestel ontruimd om een j onderzoek in te stellen onder toe zicht van politie en brandweer. Er werd geen gevaarlijke bom gevonden die juist tevoren zijn jfde Symfonie voltooid had. vol- graag aan het verzoek tot scheppen van dit ballet, vooral i men liet doorschemeren, dat het de Tsaar kwam. Alexander III toonde zich na première op 3 januari 1890 echter geheel voldaan, als zei hij na »p „assez jolie". Het grote succes im eerst toen Diaghilew het met 3 „Ballets Russes" in 1920 naar nden bracht. De verrassende super- ntering bij het ballet van de mar- De Cuevas maakte indertijd indruk. Het sprookje toont o.a. de slaap 100 jaren en de kus, die de beto- breekt, Prinses Aurora en Désiré worden tenslotte het ge- ligst denkbare liefdespaar. De Mtse finale vindt haar bekroning Advertentie i; •voudige combinatie iderdaad veel beter! der vier bestanddelen «farine „4" is wereldberoemd 'g krachtiger. Bovendien zorgt der bestanddelen, dat ook een woelige maag niet van streek likt in de beroemd geworden „grand pas de deux", waarop het geheel besloten wordt met een Sarabande en zurka. Deze romantiek spreekt zelfs onze tijd nog sterk aan. Het ballet vereist een door en door geoefende Vijf zones (Van onze Londense correspondent) Marples, de Britse minister van Transport, wiens drastische denkbeelden om automobilisten zoveel mogelijk uit het centrum van Londen en andere steden te weren, met gemengde gevoelens zijn ontvangen, laat zich door zijn vijanden „weg met Mar ples" staat er op de achterruit van vele wagens niet af schrikken. Zijn laatste ideeën zijn neergelegd in een rapport van een van zijn ministeriële commissies. De belangrijkste kreet welke het aanheft is: kleine wagentjes voor de stadskernen. De commissie wil verder de toe gang tot het hart van Londen zo duur mogelijk maken, tot twee pence ofwel een dubbeltje per minuut toe. Voorgesteld wordt namelijk om een tolsysteem in te voeren door auto's van speciale meters, zoals als taxi- meters te voorzien welke moeten worden ingeschakeld bfj de betreding van bepaalde drukke zones. Geopperd wordt nameljjk om de stad in vjjf zo nes te verdelen, paars voor de drukste Advertentie Gullebui? DROSTE pastilles altijd welkom!^. Vrouw (60) ontkent moord op haar 68-jarige man De 60-jarige vrouw uit Goirle had tweemaal bekend. Tegen de .jolitie had zij na lang ontkennen en na veel tegenstrijdige ver- combinatie in één tablet werkt [.klaringen uiteindelijk toegegeven, dat zij haar man had vergiftigd door een insektenverdelgingsmiddel in zijn koffiekruik te doen. En later had de vrouw die bekentenis bij de rechtercommissaris herhaald. Deze bekentenissen vormen wettig materiaal. Maar voor een veroordeling is wettig èn overtuigend bewijs nood zakelijk. Aan die overtuiging schort bij de Bredase rechtbank nog iets, ofschoon de officier van Justitie, mr. K. Thijssen. er wèl van gifmengster was. Hij eiste 12 Eisenhower over (Ie rol der V.S. Verenigde Staten moeten een irsrol vervullen en niet als be geer optreden. De banden tus- .öns en onze bondgenoten zijn in totste tijd zwakker geworden als «e van door bepaalde personen tokte fouten en tengevolge van hen aangewende werkwij- aldus heeft oud-president gene- «senhower in Philadelphia op «verkiezingsbijeenkomst der Re- ^inse partij verklaard, lenhower weidde op dit punt niet "uit. Hij vervolgde echter:. „Het t mogelijk om belangrijke di- tieke zaken in het openbaar te Dit moet geschieden in be dien achter gesloten deuren", -lower zei ook, dat de Verenig den „in de afgelopen zeven daaronder drie jaar van zijn bewindsperiode) een tekort aan ervaren personeel", het- tot gevolg had dat „een aantal overtuigd was. dat de vrouw jaar gevangenisstraf. Dat is nog niet de zwaarste straf voor een moord. Dat is levenslang. De officier wilde dit echter niet eisen, in verband met de grijze haren en het tragische leven van de verdach te. Tweemaal heeft de vrouw bekend het vergif parathion in de kruik van haar man te hebben gedaan, maar tijdens de behandeling van haar zaak voor de rechtbank, ontkende ze weer even stellig. Ze had toegegeven, om dat ze onder druk had gestaan, zei ze. Haar 68-jarlge man was ondanks zijn pensionering nog gezond en zeer vitaal. Maar plotseling overleed hij, in de morgen van 15 oktober 1963 op zijn werk. Dat gebeurde, nadat hij enkele slokken koffie had genomen uit zijn drinkkruik. naar een groene, roze, bruine en blauwe zone. Automobilisten zouden alleen door deze zones mogen rijden indien ze een meter bezitten. In de buitenste zone moeten zij de meter op blauw zetten. Het aan tal verbruikte eenheden, dat deze toont terwijl er in de wagen een blauw lichtje gaat schijnen, neemt in dit geval slechts langzaam toe, in de bruine zone gaat dit sneller, in de paarse gaat het zeer hard. Daar zal het rijden een dubbeltje per minuut kosten, terwijl in de buitenste zone vijf cent voor tien minuten rijden zou worden berekend. Automobilisten zouden hun rantsoenen bijvoorbeeld in eenheden van honderd van te vo ren moeten kopen.Dit plan wordt echter op het ogenblik vanwege de naderende verkiezingen als politiek dynamiet beschouwd. Andere „boe mandenkbeelden" om de automobilist, die zich in het centrum waagt, te treffen, zijn: een speciale vergun ning voor het toelaten van een wa gen tot het drukste deel van de stad van honderd pond f 1000,-) per jaar, dagelijkse vergunningen waarvan de kosten nog niet worden genoemd, welke in boekjes zouden moeten worden verkocht, en parke ren voor 7 shilling (f 3,50) per dag Marples heeft inmiddels reeds beslo ten om voor het Londense West End een parkeermetertarief van 2 shilling (f 1,-) per uur te gaan heffen. Ook wordt gedacht aan een spe ciale benzinebelasting voor wagens welke tot in het centrum doordrin gen en firma's die in het centrum zijn gevestigd voor elke employé die ze in dienst hebben een speciale be lasting te laten betalen. Wesp stak VROUW IN ZIEKENHUIS (Van onze Venlose correspondent) Een wesp is er indirect de oorzaak van, dat de 52-jarige mevrouw J. van Herpen in het Brabantse plaatsje Leende een hersenschudding sen gebroken neusbeen heeft op gelopen. Al fietsend werd mevrouw Van Herpen door een wesp in haar arm gestoken. Ze zoog het wondje uit, doch werd toen door het wes pengif onwel en viel van de fiets. Voorbijgangers vonden de vrouw buiten bewustzijn naast haar fiets op de grond liggen en dachten aan vankelijk aan een misdrijf. Mevrouw Van Herpen verblijft nu in een zie kenhuis. Hebben militaire chauffeurs te weinig ervaring? Het ministerie van 1 een onderzoek in naar van de beweringen van I dant van de Rijschool der Infanterie nog niet van plan in Venlo majoor T. E. Spier die on- te bevelen, lands in "n intervier heeft verklaard. dat hij ongerust is over de te geringe rij-ervaring waarover ue dienstplich- j Langs de Duitse autowegen zijn de eerste depots met bloed- j plasma ingericht. Het mag door j de politie, die de sleutels van de I depots in haar bezit heeftalleen aan artsen worden overhandigd. Maar Marples is deze denkbeelden Eerst zal zich een andere commissie de wenselijkheid van de plan- uitspreken. Marples heeft verder studiegroep benoemd om een revolutionaire wagen te ontwerpen, welke geschikt moet zijn om in het 2010 in de steden te worden gebruikt. In deze commissie zitten de leiders van drie grote Engelse autofabrieken (BMC, Ford en Ja guar». De minister, die zelf klein stuk is. en een van de laatste wielrijders in Londen, droomt van miniatuurwagentje dat opgebor- zou kumien worden in de bagage ruimte van een auto. een denkbeeld een Franse ingenieur. Marples praat ook al over auto's, die zijdelings ?en parkeerplaats zouden kun nen schuiven. Hij sputtert terecht tegen een enorme Rolls Royces, waar van men in het avondspitsuur in het Londense centrum tientallen zich statig en hooghartig uit de autozee tuig ziet verheffen. Er komt dit jaar een 1 miljoen extra auto's op de weg. zodat ingrijpende maatregelen zeker in een land vol nauwe kronkelige wegen en straten niet kunnen uitblijven. De kritiek op Marples is, dat de plannen voor de verre toekomst zich hoe langer hoe hoger opstapelen, maar dat er veel te weinig gedaan wordt om de tegenwoordige toestand het hoofd te bieden. Het eenrich tingsverkeer in het Londense cen trum is een belangrijke vooruitgang, maar er is veel te weinig parkeer ruimte aan de buitenkant van de metropolis of aan de rand van het centrum en ook het openbare trans- sport naar het centrum toe schiet al vele jaren vaak hopeloos tekort. tige chauffeurs, die zijn school af levert, beschikken. Majoor Spier (Ridder M.W.O. der de klasse, oud-Korea-stryder) heeft gisteren in antwoord op vragen ge zegd: „Ik weet nog niet, waar ik aan toe ben. De zaak is in onderzoek". Verdere mededelingen wilde hfj nu niet doen. In het interview zei hij onder meer, dat de rijschool als gevolg van bezuinigingen de mensen onder meei niet kan trainen in hec kolonne- en terreinrijden. De com mandant van de rijschool vond dat bezuinigingen „die het verstand be driegen". „Chauffeurs die het laatste half jaar bij ons zijn weggegaan hebben een tekort aan ry-ervaring. Ze ver trekken als mensen, die een voer- kumien ver plaatsen, maar dat is voor een militair chauffeur niet genoeg. Ik acht het dan ook onverantwoord dat men een man, die pas bij ons vandaan komt een wagen met dienstplichtigen bijvoorbeeld naar La Courtine zou laten rijden. Die chauffeur kan dat wèl als hij bij de parate troep een aanvullende trai ning krijgt, maar ik twijfel eT aan of dat ln voldoende mate gebeurt", zo verklaarde majoor T. E. Spier. Scholier (15) 10 dagen op zwerftocht (Van onzeEnschedesecorrespondent Een oplettende douanier heeft zater dagnacht een einde gemaakt aan een 10-daagse zwerftocht van een 15- jarige jongen uit Brunsum. Het was reeds na middernacht, toen de douanier de jongeman aantrof in de onmiddellijke omgeving van een snackbar ln Aalten, waar hfj, zoals later zou blijken, wilde pogen bin nen te dringen <»m iets eetbaars te bemachtigen. Wegens moeilijkheden op school had hij 10 dagen geleden zijn ouder lijke woning verlaten en van dat moment af had hij nauwelijks meer fatsoenlijk te eten gehad. Per brom mer begon hij zijn omzwerving in het Westland, waar hij in Maassluis een transistorradio stal. De bromfiets, die inmiddels defect was geraakt, liet hij achter, om lopende zijn tocht te vervolgen. Voordat hij al zwervend ln Amsterdam arriveerde, bracht hij ondermeer een bezoek aan Gouda, waar hij een fles melk stal en aan Bodegraven, waar hij zich de toe gang verschafte tot een snackbar. In Amsterdam „leende" hij een flets, waarop hij de tocht naa.r de Achter hoek begon. De nachten bracht hij in de open lucht door. Vaderdag? DROSTE pastilles altijd welkom Grote defensieproduktie in Zuid-Afrika „Het zal in de toekomst nog zo ver komen, dat niet-blanke Afri- I kaanse staten met de Republiek van j Zuid-Afrika zullen samenwerken in de verdediging v. Afrika tegen „Oos- ierse inpalming". Die staten zullen Geen twijfel alle drie beschikken over het flesje met Parathion, dat gebruikt werd om luis op de kool te bestrijden. Een maand na de moord sloot de politie het onderzoek af. De vrouw was vele malen betrapt op leugens. Het flesje zou eerst in gruze.ementen zijn gevallen. Later heette het, dat het gevaarlijke spul was weggegooid. Maar uit de verklaringen van haar dochter en schoonzoon bleek, dat zij het flesje steeds nog ergens hadden zien staan. Uiteindelijk bekende zij toch. Maar: „Ik heb alleen bekend, omdat ik overstuur was. De politie bleef maar aandringen en myn kin deren zaten vast", verklaarde de vrouw voor de rechtbank, en trok haar bekentenis weer in. Uit de verhoren van de politie-ge- tuigen bleek echter, dat de vrouw opnieuw loog: zij had nooit onder druk gestaan. Motief? psychiater, dr. J. Zitman uit Bergen Kanselier Klaus in Brussel (Van correspondent in Brussel) De Oostenrijkse kanselier, Josef Klaus, is gistermiddag voor een staatsbezoek van drie dagen aan Bel gië in Brussel gearriveerd. Hij wordt vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken en een aantal hoge ambtenaren. Het bezoek moet dienen ter bespreking van de cul turele en commerciële betrekkingen van beide landen. Het is het eerste buitenlandse bezoek dat de Oosten rijkse kanselier brengt na zijn ambtsaanvaarding van enige maan den geleden. Meer nog dan een visite aan de Belgische regering is het er een aan de Europese Commissie. Deze heeft juist dezer dagen een rapport uitge bracht aan de ministerraad over de problemen van een mogelyke asso ciatie van Oostenrijk met de EEG. De heer Klaus zal dan ook bespre- Zoom. Hij meende voorts dat de I kjngen voeren met prof. Walter JHaü- verhouding tussen de man goed was. Het was hem een raadsel, waarom de vrouw haar man zou hebben willen vermoorden. De officier, die zijn bewijs op bouwde uit de twee bekentenissen en uit het gemanoeuvreer met tegen strijdige verklaringen van de vrouw, meende dat zij had gemoord uit ja loezie. Ze zou niet hebben kunnen verdragen altijd alleen te zijn, ter wijl haar man een horretje dronk, of werkte, of bij zijn broer was, die hij boven haar zou stellen. Doodgoed de EEG- sche minister van Buitenl. Zaken Spaak heeft gisteren de ontvangst cp het Brusselse vliegveld niet kun nen bijwonen. Hij had opnieuw een aanval van jicht. Een gesprek dat de Oostenrijkse bewindsman gister middag met hem op het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zou hebben gehad werd daarom af gelast. Duister bleef het motief de Er zat vergif in de koffie daar over bestaat geen twijfel. Dat de man niet zichzelf het leven heeft ontno men is zonneklaar. Daarvoor wandel de hij te opgewekt en te vrolijk door het leven. Neen, het vergif moest i moord. Bij haar bekentenis had de thuis in de kruik zijn gedaan. Voor vrouw tegenover de politie gezegd, deze gifmengerij kwamen drie ver- dat zij haar man ziek wilde maken, dachten in aanmerking: zijn vrouw, zodat zy hem elke dag thuis zou zijn inwonende dochter en haar man, I hebben. „Dwaasheid", meende de De raadsman, mr. Lap uit Bergen op Zoom schetste de verdachte als een doodgoeie vrouw, die haar leven lang de wil van anderen heeft ge daan en die geen enkele reden had ineens te besluiten haar man te ver giftigen. De verdediger, zich beroe pend op verklaringen van de psychia ter, kwam tot de conclusie, dat er geen enkel motief was. De bekente nissen waren volgens hem wel dege lijk na vele verhoren onder psychi sche druk afgelegd. Hij vroeg vrij spraak. Op 29 juni zal de rechtbank uit spraak doen. Expositie Lakenhal ,,50 best verzorgde boeken uit 1962" In het Stedelijk Museum de Laken hal is thans een expositie te zien betreffende de „50 best verzorgde boeken uit 1962", gekozen door de commissie voor de Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek. Deze wordt tot 13 juli gehouden. Te vens stelt Rein Dool recente litho's tentoon. is", aldus voorspelde de Zuidafri- kaanse minister van Verdediging, Fouché, in een toespraak te Potgie- tersrust. „Al het gepraat over de ge varen, die Zuid-Afrika omringen en over militaire boycot hebben meer gedaan om het land op eigen benen te laten staan dan iets wat in het verleden is gebeurd. Zy, die zo luid keels tegen ons te keer gaan, zouden verbaasd zyn als ze wisten hoeveel militaire uitrusting er reeds in Zuid- Afrika vervaardigd wordt en hoeveel er vervaardigd zal worden. Ik wil hiermee niet zeggen, dat we geen wapens uit het buitenland nodig heb ben, maar ik wil de nadruk leggen op het feit, dat we niets nodig heb ben voor het handhaven van de binnenlandse wet en orde", aldus minister Fouché. De Zuidafrikaanse minister van Bantoe-administratie en -ontwikke ling, De Wet Nel heeft op een ^raag in het parlement geantwoord, dat men nog steeds voortgaat met 't bouwen van Bantoeaorpen in de Bantoegebieden. Van negentien nieuwe Bantoedor pen liggen de meeste dicht bij de grensgebieden van de Bantoe-thuis landen, waar veel werk in de fa brieken beschikbaar is. Volgens het jaarverslag van de Anglo-American Corporation zal de Zuidafrikaanse gouaproduktie in de volgende jaren nog groeien. Elf van de twee en twintig mijnen, die na 1950 in produktie kwamen, tonen voortgezette uitbreiding en bi) veel mijnen zijn verbeteringen in de produktiviteit bereikt. De goudpro- duktie is tussen '53 en '63 meer dan verdubbeld. Zij steeg van 13.000.000 ons tot 27.400.000 ons met een waar de van R 686.000.000 (1 Rand Is vijf gulden). De twaalf producerende goudmijnen van de Anglo American Corporation droegen 19.500.000 ons goud bij in de record produktie van 1963 (34% van de totale Zuidafri kaanse goudproduktie) In deze uit breiding leverden de Vrijstaatse goudvelden het grootste aandeel. De totale produktie van de beste mijnen van de groep is groter dan de totaie Canadese goudopbrengst. „Het is be vredigend, dat van de twee en vijftig goudmijnen die aan het einde van 1963 produceerden, er twee en twintig na 1950 in produktie gekomen zijn en dat de nieuwere mijnen 60 pro cent van de totale goudproauktie van velleden jaar leverden, zegt het ver slag De bekende Zwitserse fabriek Adolph Saurer", vervaardigers van textiel- machineric, zal nu ook een fabriek in Zuid-Afrika bouwen. Deze fabriek moet in 1965 met het monteren van uit Zwitserland ingevoerde weef- machines beginnen. dadelijk in Zuid-Afrika vervaardigd worden. Adolph Saurer zal aanvankelijk voor tien percent van Zuidafrikaan se onderdelen gebruik maken maar hoopt uiteindelijk de machines ge heel en al in Zuid-Afrika te bouwen. Steeds meer produkten uit Japan naar Nederland y-y.-..v Japanse Industriële produkten onderweg is naar Nederland om ln Rotterdam een drijvende tentoonstelling te vormen voor geïnteresseerde Im porteurs en inkopers, heeft het Japanse Hitasji-concern gisteren in het Apollopavtljoen in Amsterdam alvast laten zien, waarmee het de Nederlandse markt wil bestoken. In het najaar zou Hltasjl een be gin maken met in ons land een reeks huishoudelijke apparaten te verkopen, waaronder stofzuigers, naaimachines, ventilatoren, kachel tjes. koelkasten, broodroosters en strijkbouten. Hitasji is sinds kort niet zonder succes op de Neder landse markt vertegenwoordigd met radio's, grammofooninstallaties, draagbare t.v. -ontvangers, band recorders en draagbare zend-ont- vangers. Desgewenst kan men ook andere produkten bestellen bij dit veelzijdige Japanse bedrijf: fa- brleksmachines. complete elektri sche centrales, een kernreactor, landbouwmachines. locomotieven treinen voor monorail, kranen en andere hefapparaten en complet» computers. Hitasji is thans het grootste in dustriële concern van Japan, dat over 28 fabrieken beschikt, waarin meer dan 120.000 mensen werken De kleine tentoonstelling in het A pollopa vil Joen en straks de aan komst van het tentoonstellingsschip .Sakoera Maroe" in Rotterdam (op 24 juni) zullen wellicht niet onmid dellijk de Europese Industrie tot wanhoop brengen, maar het kan nuttig zijn te weten dat er in de fabrieken op het oostelijk halfrond niet wordt stilgezeten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7