Studenten speelden in snelle vaart „DE GETEMDE FEEKS" PRINSESSEN BIJ OPENING VAN „HOLLAND FESTIVAL" kunst kalei öoscqqp „TOONKUNSTKOOR" ZINGT WEER BACHS HOHE MESSE REUS I Jant Aquarel van Vincent y. Gogh voor 60.000 SHAKESPEARE IN DE ACADEMIE Bezielde leiding van Anne Marie Prins LUISTERRIJKE AVOND Typisch Hollands concert in Kurhaus Tsjombe doet aanval op Amerika en prijst de Franse politiek Dolce Vita in Delft Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 16 juni 1964 Derde blad no. 3128Z Tijdens „Holland Festival" Ootmoedige belevenis op 23 juni in de Pieterskerk Bij de tiende uitvoering van de ..Hohe Messe" van J. S. Bach, op 23 juni a.s. in de Pieterskerk is een kleine terugblik op de acti viteiten van dit koor wel op zijn plaats. De „Hohe Messe" is niet alleen het meest veeleisende maar ook het zwaarste koorwerk dat Bach heeft geschreven. Nog nimmer was de „Hohe Messe" in onze stad uitgevoerd door een Leids koor met een Leids dirigent. Weliswaar heeft Daniël de Lange in de negentiger jaren grote delen van de „Hohe Messe" in de Stads gehoorzaal ten gehore gebracht en gaf de Ned. Bachvereniging op uitnodiging van K. en O., een volledige uitvoering in Leiden, de eerste echte Leidse première, werd gegeven in de Stadsgehoor zaal op 22 januari 1953. Een historisch moment in de koorgeschie denis van de Sleutelstad! De gloed die van dat concert uit ging, het enthousiasme waarmee het concert ontvangen werd, stonden wel in scherp contrast met het ongemo tiveerde scepticisme waarmee som migen deze uitvoering tegemoet zagen. Voor diegenen die dit concert hebben meegemaakt, is deze avond onvergetelijk gebleven. De vocale solisten waren toen Dora van Doorn- Lindeman, Annie Hermus, John van Kesteren en Hermann Schey, terwijl Gris-Ritsema en Bram Martijn resp. het klavercimbel en het orgel be speelden. Een bevestiging van het kunnen van het Toonkunstkoor beleefde men met de uitvoering van het Requiem van Verdi, met Gré Brouwenstijn sopraan in januari 1954. In juni datzelfde jaar werd een herhaling van de „Hone Messe" gegeven nu met leden van het Concertgebouworkest. Hoewel de zaal akoestiek te verkiezen valt vraagt de muziek van een Bach om de wijding van een kerk. De Hooglandse Kerk, met zijn prachtige intimiteit vormde de juiste omlijsting van Bach's Mis. De prestaties van het koor werden zo hoog geschat, dat opname in hef Holland-Festival volg de. Sindsdien is de „Hohe Messe' er als jaarlijkse traditie in opgenomen. Slechts gedurende twee jaren is er geen „Hohe Messe" uitvoering ge weest, namelijk in 1957 en in 1958. (Advertentie) Uitkering ineens op Vaderdag Het cadeaufestijn voor vaders be looft dit jaar een extra plezierige aangelegenheid te worden. Het is namelijk gebleken, dat tallozen op de goede gedachte zijn gekomen, eens op de markt te gaan rondneu zen. omdat naar verluidt, daar zó veel welkome vaderdag-geschenken te koop zijn, dat het de moeite ruim schoots loont een kijkje te nemen. Wie naar de markt toe stapt zal in zijn verwachtingen niet teleurge steld worden. In de gezellige kra men van marktkoopman en straat handelaar liggen honderden artike len uitgestald die voor vaders „ge knipt" zijn - te veel om op te noe men. De prijzen zijn natuurlijk veel lager dan elders en dat verdiende geld mag dan ook met recht een „uitkering ineens" genoemd wor den. Daar komt bij dat het gezellige uitzoeken een veel betere kijk geeft op alles wat er alzo te koop is. Wie op de markt koopt - ook voor Vader dag - doet verstandig, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Jubileumexpositie Piet Bulthuis In de kunsthandel „Liernur", Zee straat 63 in Den Haag wordt van 20 juni tot 10 juli een jubileumtentoon stelling gehouden van werk van de thans 65-jarige kunstschilder Piet Bulthuis. De expositie zal worden geopend door zijn broer, de auteur en kunstcriticus Rico Bulthuis. Piet Bulthuis heeft indertijd ook in onze stad geëxposeerd. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! Technici zijn in de werk- j plaatsen van de Amerikaanse 1 „General Electric Company" in j Schenectady bezig met het ver- j vaardigen van een machine die een mens in een „reus" omto- j vert. De machine bestaat uit een i 5 meter hoog metalen skelet, I waarin een man kan gaan zit- j ten. Iedere beweging van diens j armen en benen worden ver- sterkt uitgevoerd, zodat hij in I staat is zonder moeite zware ge- I wichten te tillen, op zijn gemak j door ruw terrein kan wandelen j en daarbij alles wat hij tegen komt opzij schuift. De machine heeft ook al een i naam: Pedipulator. Zy wordt i ontwikkeld voor het Amerikaan- 1 fijn voor vader! after shave lotion Veroverend fris.. In 1957 werd er een klassiek pro gramma uitgevoerd met werken van Carissimi, Bach en Bruckner. Vooral Bruckners Mis zal bij velen nog in de herinnering blijven, omdat tijdens het concert een hels losbrak, waarbij de tem- gaan. peratuur steeg totdat alle Neder landse records gebroken waren! In 1858 was het een modern programma dat de aandacht vroeg, waarbij o.a. St. Joris van Sem Dresden zijn eer ste uitvoering beleefde. In verband met de restauratie van de Hooglandse Kerk, wordt de „Hohe Messe" nu in de Pieterskerk gegeven al sinds vele jaren onder Iskar Ariko. Vele solisten hebben In de afgelopen jaren aan de uitvoeringen der Hohe Messe meegewerkt. Behalve de reeds genoemden o.a.: Corry Bijster, Watty Krap, Erna Spoorenberg, Hanni BackCosack, Emmy Lisken en Charles Holland. Aan de komende uitvoering zullen als solisten mee werken: Nelly van der Spek, sopraan; Aafje Heynis, alt; George Maran, tenor en David Hollestelle, bas; Albert de Klerk, orgel; Jan Keessen, Viool. De belangstelling voor de „Hohe Messe" blRft groot. Muziekliefheb bers uit w\jde omgeving van Leiden, uit Rijnstreek en bollenstreek trek ken jaarlijks op naar de Pieterskerk om er het werk van de allergrootste muzikale evangelist in bewondering ootmoed te beleven en te onder- De kunst van het Europese lied Vooraanstaande zangers uit ver schillende Europese landen zullen deelnemen aan een speciale serie re citals die volgende maand onder de titel „De Kunst van het Europese Lied" in Londen zal worden gege ven. Deze serie maakt deel uit van het Festival van de City of London (6—18 juli). Hermann Prey opent de reeks op 6 juli; met begeleiding van Gerald Moore zal hij liederen van Richard Strauss en Schubert zingen. Janet Baker vertegenwoordigt Groot Brit- tannië met enkele bewerkingen door moderne componisten van liederen van Shakespeare en Britse volks liedjes. Elisabeth Söderström zal Scandinavië vertegenwoordigenzij brengt een gevarieerd programma met werk van Beethoven, Purcell, Schubert, Strauss en Britten. Franse liederen van Lully, Debussy, Ravel en liederen van Shakespeare in de bewerking van Auric, Milhaud en Sauget zullen door Gerard Souzy worden gebracht. Italië wordt verte genwoordigd door Magda Laszlo en Hugues Cuenod, Rusland door Gali- na Vishnevskaya en Mstislav Ros- tropovich. De recitals zullen worden gegeven in de historische Goldsmith's Hall. BAYER helpt miljoenen mensen: Aspirin tegen pijn. Daarom staat de naam BAYER op elk tablet Aspirin. U kunt vertrouwen op de snelle werking van Aspirin bij hoofdpijn, verkoudheid of griep. Aspirin, de wereldvermaarde pijnstiller! ASPI RINdaar staat BAYER achter! Op de eerste van een drie avonden durende kunstveiling bij de firma Paul Brandt te Amsterdam is gisteravond een aquarel van Vincent van Gogh voor f 60.000.- verkocht. Het werk (25 x 18 cm), „profielportret van een boerenvrouw", stamt uit de Nuenense periode van de schilder februarl-april 1885). De aquarel werd aangekocht voor Nederlandse particuliere rekening. Tijdens het verdere verloop van de veiling zijn nog hoge prijzen ge maakt voor o.a. litho's en tekenin gen. Een litho van Edouard Ma net „Au paradis", de afbeelding van een schellinkje in een Parijs' theater, ging voor f 5200 van de hand en een litho van dezelfde meester „Polichinelle" voor f850. Voor aquarel van Karei Appel „Een slui- betaald. pende poes" werd f 1200 betaald en voor een pastel van Kees van Don gen f7400. Een voorstudie van het schilderij „La corne d'or" van Paul Signac bracht f3800 op, een teke ning van Jongkind „Havengezicht met gemeerde scheepjes in Zuid- Frankrijk" f 1300, terwijl voor werk van Edgar Tij tg at „Carrousels et baraques" en „La flute enschantée de Mozart" resp. f 720 en f 1400 werd In het kader van de Leidse Shakespeare-herdenking hebben de leden van het Leids Univer sitair Toneel onder leiding van Anne Marie Prins, gisteravond op het binnenplein van het Aca demiegebouw een voorstelling gegeven van „De getemde feaks", een blijspel in 5 bedrij ven en een voorspel. Shakes peare (1564 1616) schreef dit spel omstreeks 1590. De inhoud In het voorspel wordt een stom dronken ketellapper op straat, lig gend, door een edelman aangetrof fen. Hij laat hem naar zijn huis brengen, in schoon linnen kleden en naar bed brengen om een kostelijke grap met hem te beleven. Bij zyn ontwaken bewijst men hem de eer die een edelman toekomt en weet hem te overtuigen dat hij 15 jaar krank zinnig is geweest en thans is genezen. Om het spel verder te spelen vormt de komst van een rondreizende troep komedianten een gerede aanleiding het gezelschap voor een voorstelling te engageren. Met koninklijke allure is het Holland Festival 1964 gisteravond begonnen. De officiële opening van deze traditionele reeks culturele manifestaties, die zich ieder jaar in een aantal Neder landse steden, maar voornamelijk in Den Haag-Scheveningen en Amsterdam afspeelt, werd namelijk bijgewoond door Prinses Christina van Zweden en door Prinses Margriet. De aanwezig heid van deze jeugdige vorstenkinderen gaf het gala-concert, dat het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo op deze eerste avond van het Holland Festival 1964 in de met bloemen versierde Scheveningse Kurzaal gaf, een extra feestelijk tintje. De beide Prinsessen zaten natuur lijk op de ereplaatsen in de voor deze gelegenheid van een groot deel van zijn vaste rijen stoelen ontdane zaal, omgeven door een groot aantal bin nen- en buitenlandse hoogwaardig heidsbekleders. Want evenals in voorgaande jaren zetten ook nu weer vele vooraanstaande gasten met hun aanwezigheid deze (zeventiende) Holland-Festival-opening luister bij. Zo waren er o.m. de ministers Toxo- peus, Bot, Andriessen, Veldkamp en de gevolmachtigd minister van Su riname in Nederland, mr. Emanuels. Verder de staatssecretarissen Die penhorst, Haex, Grosheide, Van de Laar, Keyzcr en Bakker en een groot aantal vertegenwoordigers van liet Corps Diplomatique. Minister Biesheuvel die had aangekondigd ook te zullen komen, was helaas verhinderd, daar zijn broer zaterdag j.L bij een auto-ongeluk in Frank- om het leven is gekomen- Hartelijk welkom Buiten het Kurhaus, achter de af zettingen op het Gevers Deynoot- plein hadden zich vele belangstellen den opgesteld, om een glimp van de hoge bezoekers en als het even kon, van de beide Prinsessen op te van gen. zy zagen tussen half negen en negen uur een lange rij in avondkle ding gestoken gasten de trap van het hotel Kurhaus zoveel waardiger dan de gebruikelijke Kurzaalingang opgaan. Toen de Prinsessen Margriet en Christina van Zweden arriveerden werden zij in de hal verwelkomd door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten en de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. Onmiddellijk nadat de beide Prin- ssen met haar gevolg de zaal wa tt binnengetreden en. geflankeerd door de hierboven genoemde dames en heren hun plaatsen hadden inge nomen begon het concert met het door de koperblazers van het Resi dentie-orkest gespeelde Wilhelmus. Vervolgens werd een programma van uitsluitend Nederlandse muziek ten gehore gebracht. Galaconcert Het Wilhelmus opende het gala- concert als elke andere festiviteit van allure, doch ditmaal deed het extra goed ons volkslied eindelijk eens niet in het gebruikelijke ro mantische arrangement te horen maar voor koperblazers en slagwerk conform de stijl bij het ontstaan van „La melodie de Chartes". Boven dien sloot deze bezetting stilistisch en praktisch heel handig aan bij de Intrada (1958) voor het 150 jaar oude Rijksmuseum gecomponeerd door Willem van Otterloo, de man, die het Residentie-Orkest opvoerde naar zijn huidige, vooraanstaande plaats, in het Nederlandse symfoni sche concertleven. Op deze twee min of meer func tioneel gekozen composities van eigen bodem volgden er nog drie, die met de voorgaande een overzicht in a nutshell van de compositorische produktie van ons land door de Wij slaan ons wel op de borst als wü weten hoe wij componisten had den in de tijd tussen de geniale af- Alphons Diepenbrock (18621921). Fn wij verguizen de domoren, die in de overeenkomst in de geboorte- en sterfjaren lange tijd reden zagen tot een onderstelling van het tegendeel. Maar als we nu op één avond Swee- lincks Chromatische Fantasie in B grote terts in de strijkersbewerking van v. d. Sigtenhorst-Meijer horen na Diepenbrocks „Te Deum" uit 1897, dan vraagt men zich af hoe het mogelijk was dat een grondleg ger 25 minuten lang Wagner zo openlijk en zo slapjes kon imiteren zonder het zelf te merken. Twee antwoorden passen op deze vraag. Primo: daarvoor was het een f .ondlegger. Sec undo: hoeveel com ponisten ondergingen niet de invloed van Bayreuth? Men kon het nu af lezen aan Leo Orthels „Piccola Sym- fonia". Dit misstaat overigens Orthels Symfonische Tweede uit 1940 min der dan Diepenbrocks „Te Deum". Overigens verlangt men na her haalde uitvoeringen van zijn „Twee de" eindelijk weer eens zijn veel sterkere „Derde" te horen. Dit geheel afgescheiden van de uitvoeringskwaliteiten in Diepen brock, waarin het prachtige solisten- kwartet Annette de la Bije. Aafje Heynis, Tom Brandt en Herman Schey, alsmede het Groot Omroep koor der NRU even gunstig konden delen als het Residentie-Orkest en Willem van Otterloo, die alles vast In de hand had. In dit spel „De getemde feeks", stelt Batista, een rijke edelman van Padua als eis dat hij z'n jongste, lief tallige maar nogal oppervlakkige dochter Bianca slechts zal uithuwen als zijn oudste, intelligente, recht door zee gaande maar uiterst zelf standige, weerbarstige en snibbige Katharina is getrouwd. Er zijn drie sollicitanten voor Bianca, geen en- man uit Verona zich meldt met de kennelijke bedoeling die „harde noot te kraken", waarin hij tenslotte op spectaculaire wijze slaagt en het is een gelouterde Katharina die de harde, maar standvastige en krach tige Petrucchio gelukkig maakt, Lu- centio is één van de drie aanbidders die voor de taak gesteld wordt Bian ca gelukkig te maken. Doeltreffend „De getemde feeks" waarvoor studenten met ambitie het toneel warm kunnen lopen. An ne Marie Prins Is de uitgezochte spel- leldster om hen op temperatuur te houden. Dat ls gisteravond wel over duidelijk aan het licht gekomen! Op het binnenplein van de Academie had men het primitieve toneel uit Shakespeare's tijd met bescheiden maar doeltreffende middelen opge bouwd, compleet met proscenium en galerijen, wat in de beslotenheid sug gestief en sfeervol werkte. Het voorspel ,1e, 2e en 3e bedrijf speelden achter elkaar, slechts even onderbroken door de oud-Engelse muziek door een goed getraind en semble voortreffelijk weergegeven. Een extra vermelding voor de zuivere en gevoelvolle zang van Jan Lokin mogen wfj niet achterwege laten. De mise en scène was uitermate levendig, doch onze grootste bewon dering gaat uit naar het voor ama teurs opvallend snelle tempo. Het voorspel en de vijf bedrijven vorder den een tijd van rond drie uur, in clusief 20 minuten pauze. En in die 20 minuten scheepten de musici zich in en concerteerden spelevarend in de verlichte gondel voor de Academie. Het opmerkelijke van deze voor stelling was het volstrekte gemis aan zwakke punten in de rolbezetting, waarmee de spelenden in één woord geprezen zouden zijn indien wij voor de meest op de voorgrond tredenden geen uitzondering wilden maken. Dat zijn dan Saskia Noordhoek Hegt als Katharina, die „de feeks" met overtuiging en volkomen begrip ten tonele voerde en, na haar „loute ring" een hoogtepunt bereikte in de doorvoelde uiteenzetting van haar nieuwe, en betere levensbeschouwing. Bob Erenstein, die als Petrucchio niet voor haar onder deed en door krachtig en mannelijk spel volkomen waar maakte dat de „feeks" het on derspit zou delven. Mirjam de Kok was een lieftallige Bianca. B. G. J. Hias een voor Bian ca te strenge en voor Katharina te toeschietelijke vader, in John Bosnak vond de spelleidster de juiste, ietwat weke Lucentio, Jan Westerman gaf een goede uitbeelding van de reeds op jaren gekomen Gremio, Floris de Graaf een sympathieke Hortensio in Lex Hagenaar excelleerde als Franio, als bediende en als meester. De be dienden Grumio, Biondello en Curtis, gespeeld door Joop Valstar, Herman de Liagre Böhl en Paul Bijvoet muntten uit door soepele en leven dige actie. Opvallend was de goede Cor van den Brink door Nicolette Seyffert en Pit de Groot. Bestaansrecht bewezen! Met deze opvoering heeft het werk van het Leids Universitair Toneel Akkoord, onder de bezielde leiding van Anne Marie Prins, zyn be staansrecht onomstotelijk bewezen! Het beperkte aantal plaatsen was gisteravond uitverkocht; het zal ons niet verwonderen als dit met de nog volgende elf voorstellingen óók het geval is. «SE (Van i i Haagse correspondent). Een ietwat bruisend en vooral luidruchtig feest in een boerderf aan de Schieweg in Delft is in de nacht, van zaterdag op zondag voortijdig geëindigd. De oorzaak hiervan was het ingrijpen van de politie omstreeks één uur 's nachts. Voorbijgangers hadden de politie erop attent gemaakt, dat er een feest gaande was bij de Schieweg. Ongeveer zestig meisjes en jongens uit Amsterdam, Rot terdam en Leiden luisterden het feest op door hun aanwezigheid. Een 23-jarige Delftse student en een meisje uit Arnhem werden meegenomen naar het bureau. De eerste omdat hij de toegang tot de boerderij belemmerde voor de politie, het meisje omdat zij minderjarig was. Blijkbaar geïnspireerd door het Italiaanse filmwerk „La dolce vita" was zij gekleed in een sloot gesprongen. Zondagmiddag is het meisje aan haar ouders over gegeven. De voormalige president van Ka- tanga. Moise Tsjombe, heeft de Ver enigde Staten verweten zich met de binnenlandse aangelegenheden van Kongo te bemoeien. Hy voegde daar aan toe dat Frankrijk een land is, dat „nog altijd een belangrijke rol in Kongolese aangelegenheden kan spe len". In een vraaggesprek met bet Ame rikaanse persbureau United Fress International verklaarde Tsjombe dat „het afgelopen is met premier Adoela van Kongo omdat hij een volslagen wanorde in de hand heeft gewerkt". De ex-president van Katanga keer de zaterdag jl. vanuit Mali in Parijs terug. Tsjombe beschreef zijn bezoek aan president Keita als „het eerste bezoek aan enige Afrikaanse hoofd steden op verzoek van de betrokken staatshoofden". Tsjombe verklaarde niets te weten van een uitnodiging van president Kasavoeboe aan president Keita van Mali om als voorzitter te fungeren van een ronde-tafelconferentie van Kongolese leiders, onder wie Tsjombe en aanhangers van wijlen premier Loemoemba. Tsjombe zei echter: „Het wordt hoog tijd de balans van vier jaar moord en doodslag op te maken. Ik moet naar Kongo te rugkeren. Ik ben nimmer de oorzaak van moeilijkheden geweest, slechts van vrede". Toen Tsjombe naar zijn contacten met de Verenigde Staten werd ge vraagd, zei hij„Ik heb mij nooit ge keerd tegen vriendschappelijke lan den, maar ik kan niet toelaten dat Amerika zich met de binnenlandse aangelegenheden van Kongo be moeit". Hij ging op deze kwestie niet verder in. Daarop prees hy Frankrijk als „een land dat altijd zeer veel voor zyn voormalige kolonies heeft, gedaan en deze landen heeft vrijgelaten zich naar hun eigen wensen te organise- Toen de kwestie van het verlenen van technische bystand door de Bel gische luchtmacht aan Kongo ter sprake kwam, zei Tsjombe: „Dit is zeer gevaarlyk voor de Belgen In Kongo. Het resultaat zou kunnen zyn dat Kongolese burgers door aanval len van met Belgen bemande straal jagers worden uitgemoord. Hierdoor zal de bevolking zeer worden verbit terd en zich keren tegen de in Kongo wonende Belgen. Iets dergeiyks is al eerder gebeurd. Ik heb de Belgische regering zowel in het verleden als on langs gewaarschuwd dit niet te doen". B(j het opsommen van de politiek die by in gedachten heeft zei Tsjombe: „Voor my Is het probleem heel een voudig. Alle huidige Kongolese strijd krachten dienen zich te verenigen rond één gcmeenschappelyk pro gramma. Kongo is volkomen vernie tigd en is overgelaten aan vreemden. Ik ben een groot voorstander van het houden van vrije verkiezingen. In dien de bevolking my weer aan de macht wil zien dan kan ik niet wei geren". Prinses Christina opende expositie kleinplastiek Gistermiddag heeft prinses Christina van Zweden de ten toonstelling van Zweedse klein plastiek in Madurodani geopend door de onthulling van het beeld je Lenteoffervan de Zweed Ha- kan Bonds. Dit werk werd door de jury bekroond met de Maduro- damkleinplastiekprijs groot 1.500 gulden. Een zilveren medaille werd toegekend aan de beeldhou wer Lasse Cederberg voor zijn „Gestalten". Deze medaille was beschikbaar gesteld door Prinses Beatrix, die prinses Christina gis termiddag vergezelde. De ontmoetingsscène tussen Petrucchio en Katharina (Foto LD/Holvasfc) Een prys van de gemeente Den> Haag groot f 1.000 ging naar A. R. Lennart Jonason voor zyn creatie „Thelma". Voor het eerst werd ook een „Kunst-kritiek-prijs" toegekend groot f 750. Drie kunstcritici kenden deze prijs toe aan Stig Blomberg voor zijn gehele inzending. Verder spraken de ze critici met waardering over in zendingen van de beeldhouwers Arne Jones en Willy Gordon. Onder de genodigden bevonden zich o.a. minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns. de Zweedse ambassadeur in Nederland, de heer Eng, de Indone sische zaakgelastigde in Nederland dr. Mohammed Sharif, de Commis saris van de Koningin Ln de provin cie Zuid-Holland mr. Klaasesz. en de burgemeester van Den Haag mr. Kolfschoten. De expositie die geopend zal zyn tot 8 augustus omvat 88 werken van. 27 Zweedse beeldhouwers.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5