de versnapering van de eerste r^% Gouden jubilaris bij de Twentsche Bank Botsing tijdens een proef rit je met wrak BEHANDELING WET ALGEM. BIJSTAND AANGEHOUDEN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 16 juni 1964 Tweede biad no. 31287 Na twee uur discussie Raad wil meer weten over plaatselijk contact - orgaan Waarom geen Commissie van Advies? De vermoedelijk op 1 januari a.s. in werking tredende Algemene Bijstandswet, die bij de behandeling in het parlement vele tongen losmaakte, is gistermiddag ook in de Leidse raad onderwerp van uitvoerige discussies geweest. Het ging daarbij niet zo zeer over de algemene strekking van de wet, doch meer in het bijzonder over het in het leven roepen van een plaatselijk Maatschappelijk Con tact Orgaan (MCO), dan wel een Commissie van Advies, als be doeld in artikel 75 van deze wet. Voorstel Woudstra aangenomen Na een discussie van bijna twee uur werd z.h.s. een voorstel van de heer Woudstra (Prot. Chr.) aangenomen, waarin B. en W. werden verzocht het voorstel tot een volgende vergadering aan te houden teneinde het College ge legenheid te geven zich nader uit te spreken over de samenstelling en taak van een dergelijk Maat schappelijk Contact Orgaan. In tegenstelling met de opvatting van B en VT, die in hun nota sterk geporteerd waren voor de instelling van dit orgaan, was d.d. 21 mei jJ. een schrijven van de drie plaatselijke vakcentrales (CNV, NW en NKV) binnengekomen, waarin werd gepleit voor de instelling van een Commissie van Advies. B en W hadden in hun nota voorgesteld om dit schrijven als afgedaan te beschouwen. De vraag, waarom deze middag alles draaide, was het. feit, dat volgens artikel 75 van de Alg. Bijstandswet de gemeenteraad een Commissie van idvies kon instellen, bestaande uit 8ainstens 5 en ten hoogste 15 leden, ,m welk aantal tenminste drievijfde irordt benoemd uit personen, van wie een bijdrage tot het werk van de com_ I missie verwacht kan worden vanuit S1 hun kennis van het werk der vak- en standsorganisaties, het maatschappe- lijk werk en de zorg voor de volksge- m zondheid of van andere vormen van II bevordering van het maatschappelijk welzijn. Deze personen mogen niet tevens voorzitter of lid van het ge meentebestuur noch in dienst van d< gemeente zijn. De commissie heeft tot taak, het gemeentebestuur en in- dien dat is ingesteld het college voor de verlening van bijstand, op verzoek of eigener beweging van ad vies te dienen ten aanzien van de algemene aspecten van de bijstand verlening en moet voorts worden ge hoord over de ontwerpen van ge meentelijke verordeningen, de uitvoe ring van de A.B.W. betreffende. In dien tot de instelling van een commis sie van advies wordt besloten, dient de Gemeenteraad nadere regelen te stellen betreffende o.m. de taak werkwijze der commissie. Belangrijk uitgangspunt De vraag, in hoeverre het voor deze gemeente aanbeveling verdient om de instelling van een dergelijke commis sie van advies te bevorderen, heeft een punt van ampele bespreking in het college en van uitvoerig overleg met de Commissie voor de Sociale Zaken uitgemaakt. B en W hebben gemeend zich bij de overweging deze materie in de eerste plaats te moeten doen leiden door de reële be hoeften en praktische mogelijkheden, zoals die zich plaatselijk voordoen of, naar redelijkerwijs kan worden wacht, zullen voordoen. Een belangrijk uitgangspunt bij deze overweging is geweest het gege ven, dat in onze gemeente de „Com missie van Advies voor de Dienst van Sociale Zaken" in feite nimmer be- N.ff vredigend heeft gefunctioneerd, aan gezien zij niet in een behoefte bleek Lid 5 te voorzien. De praktijk heeft het verleden al dra toe geleid, dat de uitvoering van de aan laatstgenoemde commissie opgedragen taak, welke met betrekking tot de toepassing var Armenwet 1912 in grote trekken treflendee overeenkomst vertoont met die van de eerderbedoelde missie van advies, geheel is komen te liggen bij de Commissie voor de So ciale Zaken. B en W menen op goede gronden te mogen stellen, dat deze werkwijze uit stekend heeft voldaan. Een ander belangrijk punt, dat B en W bij de overweging van derhavige problematiek scherp oog hebben gehouden, betreft het Volgende. Opheffing van Sociale Raad Zoals reeds tijdens de behandeling van de gemeentebegroting van dit jaar naar voren is gekomen, ligt het in de bedoeling van het College om, mogelijk reeds vóór de opheffing de Sociale Raad, een plaatselijk Maatschappelijk Contact Orgaan ^in bet Leven te roepen, dat naar oordeel van B en W tot taak zal ten hebben bij te dragen tot de ver dere maatschappelijke op- en uit bouw binnen deze gemeente. Een en ander door het bevorderen va-n overleg en samenwerking tussen de onderscheiden bevolkingsgroepen, de organen van het particulier initia tief en de gemeentelijke diensten en ^stellingen en voorts met name door het uitbrengen van adviezen omtrent, alle onderwerpen, de bevordering van het maatschappelijk welzijn betref fende. Naar de mening van B en W ligt het voor de hand, dat een derge lijk orgaan of althans een daartoe in het bijzonder geëigende sectie van dit orgaan, hetzij op verzoek dan wel eigener beweging het. gemeentebe stuur zal adviseren ook in die zaken, welke de algemene aspecten der bij stand-verlening betreffen en aldus de taak gaat vervullen, welke overeen komstig de A.B.W. eventueel aan een Commissie van Advies zou kunnen toevallen. De mogelijkheid van een. ongewenste doublure is hier volgens het college wel in sterke mate aan wezig. Niet noodzakelijk Omdat het naar het oordeel van B n W aanbeveling verdient om het aantal commissies te beperken dit doeltreffend te kunnen werken achtte het college de instelling van Commissie van Advies niet nood zakelijk, noch opportuun. Ondanks deze uitvoerige toelichting op het voorstel, konden vele leden deze middag niet worden overtuigd. De heer Woudstra (Prot. Chr.) was oordeel, dat het stuk het stern- van haastwerk draagt. Spreker eens precies willen weten, welke taak het Maatschappelijk Contact Orgaan krijgt. En hoe wordt de sa menstelling van dit orgean? Het kwam hem gewenst voor dit punt aan te houden tot een volgende vergade ring, in welke resterende tijd B en W met een uitgewerkte nota kunnen komen. De heer Wiertz (KVP) kon akkoord gaan met het voorstel. Een Commis sie van Advies zou een doublure zijn van een MCO. De heer Sommeling (PvdA) kon voor een groot deel mee gaan met de suggestie aanhouden het voorstel van de heer Woudstra. Waarom geen Commissie Advies? De fractiegenoot van de heer Woudstra, de heer Lamers, kon wel waardering opbrengen voor het voorstel van B en W, alhoewel ook hij oordeel was, dat het MCO nog niet uit de grondverf was gekomen. Z.i. is het echter niet noodzakelijk, dat de wethouder van Sociale Zaken a priori voorzitter van dit orgaan wordt. De plaatselijke vakbeweging dient zeker deel van het MCO uit te maken. Geen gunst maar recht De heer Portheine (WD) was ver heugd, dat in de nieuwe A.B.W. een uitkering geen gunst meer is, doch recht. In het algemeen ging zijn fractie akkoord met het voorstel van W. De positie van de vakcen- Ook de heer Van Weizen (CPN) vond de contouren, waarbinnen zich het MCO aftekent, nog vaag. Waarom geen Commissie van Advies? Ten slotte vroeg ook mej. Van Nienes (PvdA) nadere inlichtingen over dit orgaan. Een Commissie van Advies is toch immers ook wettelijk mogelijk? Uitvoerige nota in juli Na de uitvoerige toelichting van B en XV kon wethouder Menken In zijn antwoord weinig nieuwe gezichtspun ten naar voren brengen. B en W zijn sterk voor het in het leven roepen van een Maatschappelijk Contact OTgaan, dat ten hoogste 15 leden zal tellen. Vertegenwoordigers oa. van kerke lijke en particuliere instanties en uiteraard ook van de vakbeweging. Volgende maand hopen B en W de raad een uitvoerige nota voor te leg gen. waarin de taak en de bevoegd heden van de leden van het MCO zijn omschreven. Ook de kwestie van het voorzitterschap, waaraan spreker „niet hangt" komt dan ter sprake. Het nieuwe orgaan, waarin uitslui tend vertegenwoordigers thuis horen van algemeen maatschappelijk werk, wordt, aldus spreker beslist geen om gebouwde Sociale Raad, met „een MR. C. J. WOUDSTRA voorstel aanhouden aandringen op een nadere omschrij ving van taak en bevoegdheden van het MCO. Hjj diende dan ook een voorstel In om dit punt aan te hou. den, teneinde B en W in de gelegen heid te stellen hieraan te voldoen. De raad kan zich daarna over alle pec ten nader beraden. Toen bleek, dat het College hiermede akkoord kon gaan, werd het voorstel-Woudstra z.tus. aangenomen. Onderdoorgang bij W ilhelminabrug Bij d« Wilhelminabrug zal een on derdoorgang voor wielrijders en voet gangers aan de Leiderdorpse zijde ko men. De raad voteerde hiervoor een bedaag van f 153.000. De in de raad gedane suggestie van de heer Van Baaren (PvdA)een gelijkvloerse kruising, zou volgens wethouder Plena wel een prachtige oplossing zijn, doch technisch niet haalbaar. Wij zitten hiervoor, aldus de wethouder, te dicht op de bestaan de huizenrij. Vooraf had wethouder Van Hoek in antwoord op een vraag van de heer Lambermont nog ver klaard, dat er nog moeilijkheden j schuilen In de fase-afstelling van de verkeerslichten in de omgeving van de Zijlpoort. Spoedig denkt men dit op te lossen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde mej. M. C. C. de Witt Wijnen (Leiden) mevr. H. Mooyman (Den Haag), mej. J. Reisma (Eindhoven); kandidaatsexa men sociologie mej. H. van Vredeni (Heerlen) het de raad voorgelegde stuk inder daad „wel een beetje haast werk zit" De aandrang uit de raad en he schrijven van de vakcentrales zijn hieraan niet vreemd. Met velen heeft spreker in de Dienst voor Sociale Za ken groot vertrouwen. Het is geen dienst, die via een speciale commissie aan de hand gehouden moet worden. Voorstel werd aangebonden Openbare Loam- school Akkoord kon de raad deze middag ook gaan met de stichting van een openbare school voor b.l.o. aan kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden (LOM-school)De school zal voorlopig gehuisvest worden in vjjf lokalen van het schoolgebouw aan de Rjjnsburgersingelwelke lokalen binnenkort door het Rembrandt- lyceum worden ontruimd. Bij de behandeling van dit voor stel wees de heer Wiertz (KVP) er om. op, dat voor een verantwoord werken aan een LOM-school een team van deskundigen onontbeer lijk is. Ook een aantal ruimten voor aldus wethouder Sannes in zijn ant woord. met de inspecteur en in de Commissie voor Onderwijs besproken worden. Voor ruimten, als door de heer Wiertz wordt bedoeld, is vermoe delijk in het begin wel plaats. Wij krijgen de beschikking over 5 lokalen. Het toekomstige onderkomen ziet de wethouder als een noodoplossing, ge creëerd in het belang der kinderen. Voorlichting Het voorstel om een krediet van f 11.750 beschikbaar te stellen t.b.v. de gemeentelijke voorlichting over 1964, gaf de heer Van Aken (PvdA) aanlei ding om zijn waardering uit te spre ken voor het zo juist verschenen boekje „Portret van Leiden". Z.i. moet dit „portret" ook aan de scholen wor den aangeboden. Naar aanleiding van het voorstel vroeg spreker welk beeld het college voor ogen staat met de betrekking tot het geven van een goede voorlichting. Burgemeester Van Kinschot zegde de raad tegen de behandeling van de gemeentebegro ting een nota over de voorlichting toe. Op dit moment wilde spreker er al leen van zeggen, dat de nieuwe voor lichtingsambtenaar niet alleen de lijn zal moeten volgen, welke hem wordt opgedragen, doch ook zelf met frisse ideeën moet komen. Om het „portret" ook voor scholen beschikbaar te stel len, zal worden onderzocht. Ingetrokken Ingetrokken werd deze middag de benoeming van de heer B. J. de Jong tot hoofd van de openbare blo-school, verbonden aan het Pedologisch Insti tuut. Gelijktijdig werd het ontslag van de heer J. M. Goddijn als hoofd van deze school ongedaan gemaakt. Eervol ontslag werd verleend aan mej. T. Tielrooy, onderwijzeres aan de Pestalozzischool, idem aan de heren J. J. Kwestro, J. van Roijen en H. A. J. Franke, resp. als onderwijzer verbon den aan de Prof. Van der Leeuw- sohooL, de Marndx van St.-Aldegonde- sohool en de Drie Oktoberschool. Alle overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen, w.o. het voorstel om aan de Ambachtsschool een gra fische opleiding te verbinden, werden z.hs. aanvaard. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Dorine Diana, d. v. Krantz—Hintzen, Stiphout; Max tine Maud, d. v. DaalderNeukircher, Den Haag; Jan Maarten, z. v. Bos Guikat, Zwolle. Overleden: A. C. Crèvecoeur, 70 jr., Den Haag; J. L. van Walbeek, 84 jr.. Den Haag; A. H. Bax, 80 jr., Bene- kom; P. C. Buurman van Vreeden, 61 Jr., Den Haag; A. M. Damave, 56 jr., Rotterdam. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Verbouwings-uitverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Gelukwensen voor P. G. Hilgersom Druk bezochte receptie De heer P. G. Hilgersom her dacht gisteren het heuglijke feit, dat hij een halve eeuw geleden als jongen van dertien jaar in dienst kwam bij de firma Van Wensen en Co., bankiers te Leiden, welke firma later over ging in de Haarlem Bankver- eniging, die nadien weer opge nomen werd in de Twentsche Bank. De jubilaris, die nu al vele jaren procuratiehouder van het Leidse kantoor is werd 's middags, in de kring van het personeel, hartelijk gehuldigd en ook tijdens de daar op volgende receptie door velen gelukge wenst. Namens het gehele personeel bood de heer H. Tjeenk Willink, directeur van het nieuwe bankkantoor aan de Breestraat, een waardevol jubileum geschenk aan, terwijl de directeur van het westelijk rayon, de heer H. Tijdens de receptie van de jubilerende procuratiehouder: de oud-gemeentesecretaris, mr J. Bool, wethouder P. S. Harm- sen en oud-wethouder A. J. Jongeleen in een geanimeerd (Foto LD/Holvaet) het werk P. G. Hilgersom gouden jubilaris (Foto LD/Holvast) Vincent, z. v. N. A. C. Faas. Diana, d. v. n Veen. Joost Noord-u IJ n en M. Crevecoeur. Jozef Joannes, A. Pf. A. Straathof en K. C. van Vliet. m Eljk en J. v. W. de Jong tranda Klasl- n en M. Vis- Astrid Anja, d. v. E. J. Roodakker B. Bon en A. H. den Haan. Cornelia Trijntje, d. v. M. Modderkolk en J. Gravekamp. Lubbert, z. v. L. J. F. Klaassen en E. J. Ouwehand. Anna Catharlna Elisabeth, d. v. G. Stam- Serller. Marlnus Petrus P. Vertegaal. Susanna Maria, d. v. W. G. J. Vos- S. E. Vergeer. Martlnus Te- iv. M. C. P. J. Ufflnk en S. ohannes, z .v. E. Schmeisser Klaas Plefrer, z. v. J. Groenendijk en G. A. Schelltnghout. Sandra Petro- nella Maria, d. v. K. J. J. Kroon en M. GETROUWD D. M. Frederlks. Jong, 53 J, Meijer, 82 Jaar, ma echtgen. v. A .Jonl dende. 69 laar, ech gert. G. Eikerbout, van H. J. Singerllng. J. van der Graaf, 66 Jaar. man. J. Dortlar.d, 64 Jaar. Noor- en. v. W. L. Boo- '3 Jaar, echtgen M. C. Molenwijk, 67 Jaar. echtgen. A. de Romph. J. van Mastrigt, 25 Jaar man. H. J. van Loon, 16 Jaar, zoon. A. M. Damave, 56 Jaar. man. T. A. den Hollander, 80 Jaar, ma Voor de Leidse kantonrechter Wegpiraten beboet Een 31-jarige stratenmaker uit Leiden maakte op 4 april een proef- ritje met 'n tweedehands auto waar op hij een bod van f 200 had ge daan. Op het Levendaal verleende hij evenwel geen voorrang aan een van rechts komende auto, zodat een botsing onvermijdelijk was. De poli tie ontdekte al gauw, dat het „koopje" van de stratenmaker een waslijst van gebreken vertoonde: een te grote stuurspeling, niet goed func tionerende remmen en versleten banden. HU kreeg zowel voor het niet ver lenen van voorrang als het rUden met een dergelijk gevaarlUk vehikel een proces-verbaaL De eigenaar, een 22-jarige timmerman uit Leiden, ging ook „op de bon", omdat hU de Daar de stratenmaker verstek liet gaan stond tijdens de ochtendzitting van de kantonrechter, mr. R. de Bruyn, met als officier mevrouw mr. M. C. E. Sluyk-Londonck, de tim merman alleen in de verdachten- bank. Hij voelde zich niet schuldig aan het hem ten laste gelegde feit. „Ik was op dit moment niet meer de eigenaar van die auto, want de straatmaker had hem al gekocht et mU f 100 handgeld gegeven". Temeer daar de stratenmaker des t\jds had verklaard, dat die f 100 geen handgeld doch een „waarborg som voor de proefrit" was, slaagde de timmerman er niet in de kan tonrechter ervan te overtuigen, dat kort voor de botsing het eigendoms recht op de straatmaker was overge gaan. Met verwijzing naar het grote ge vaar, dat die „kneusjes-op-de-weg" len, eiste „mevrouw de officier" tegen de timmerman een boete van f 175 subs. 35 dagen alsmede de ver beurdverklaring van het in beslagge nomen vehikel. Tegen de stratenmaker eiste zij f 40 subs. 8 dagen wegens niet ver leende voorrang en f 100 subs 20 da gen ter correctie van het gevaar, dat verdachte met het „koopje" had ver oorzaakt. De timmerman vond, dat hij met f 175 boete en het gemis van de sloopwaarde wel wat al te zwaar ge straft werd. De kantonrechter vond dit blijk baar ook, want zijn vonnis werd f 100 subs. 20 dagen. Hij kwam de afwezige stratenmaker ook wat tegemoet en vonniste in diens zaak met resp. f35 f50 boete. „Door de schrik bevangen" Een 19-jarige melkslijter uit Leid- schendam ontpopte zich op 15 maart jl. als een wegpiraat. Met een door hem bestuurde auto haalde hij in de Korevaarstraat met een snelheid van ruim 70 km per uur een voor hem rijdende auto in, waardoor hij op het linkerweggedeelte met een tegenligger in botsing kwam. Op en kele flinke deuken en schram men na. mankeerde er aan zijn auto niets, dus ging hij er vol gas vandoor teneinde zich aan de gevolgen van zyn „wegpiraterij" te onttrekken. Via het kentekennummer werd zijn identiteit echter bekend en kon de politie dezelfde avond nog drie pro verbalen tegen hem opmaken, voor het overschrijden van de iximum snelheid, links rijden en het opleveren van gevaar voor het overige verkeer. „Ik had weliswaar een beetje haast, maar reed niet zo hard als de getuigen beweren", bestreed verdach te dit punt van de tenlastelegging. Voor het feit, dat hij er na de bot sing vol gas vandoor was gegaan voerde hij als excuus aan: „Dat kwam omdat ik door de schrik be vangen werd". Zowel de kantonrechter als me vrouw de officier hadden geen goed woord voor de „schandelijke wijze" waarop de jeugdige verdachte had gereden en gehandeld. „Ik heb de indruk gekregen, dat u bjj dat inhalen een shownummer heeft willen weggeven", aldus me vrouw de officier in haar requisitoir. Zjj eiste naast een geldboete van to taal f 100 subs. 20 dagen de onvoor waardelijke ontzegging van verdach te» rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden. „Als ik m'n rijbewijs kwijtraak ben ik meteen zonder werk", betoog de verdachte zonder ook maar een enkele aanmerking op die f 100 boete te maken. Om die reden stelde de kanton rechter de intrekking van de rijbe voegdheid voorwaardelijk en wel voor de tijd van 6 maanden, proef tijd 2 jaar. Inzake de geldboete luidde zijn vonnis echter conform. de Jubilaris als diens persoon. Ook de heer C. Faas richtte zich, mede namens het bankperso neel. tot de Jubilerende procuratie houder, in het bijzonder om hem dank te zeggen voor de prettige wijze van samenwerken. Aan goede woorden, geschenken en gelukwensen heeft het de heer Hil gersom. die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, ook gedu rende de receptie niet ontbroken. De jubilaris had heel wat handen te schudden en complimenten in ont vangst te nemen Behalve een groot aantal bank- en zakenrelaties van de heer Hilgersom waren op de re ceptie tevens aanwezig wethouder P. S. Harmsen, oud-wethouder A. J. Jongeleen, oud-gemeentesecretaris mr. J. Bool en de onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer C. F. MeerpoeL Verder waren er vele vertegenwoordigers van het r.-k. verenigingsleven, onder meer van de Petrusconferentie, waarvan de heer Hilgersom een kwart eeuw penning meester is geweest. De jubilerende procuratiehouder heeft over gebrek aan belangstelling zeker niet te klagen gehad, want het receptieboek bevatte na afloop van deze ontvangst vele, vele namen. Trouwens, de heer Hilgersom sprak zelf van een „onvergetelijke dag". Geslaagden van Clir. Kweekschool Voor het eindexamen tweede leer- kring van de Chr. Kweekschool in Leiden slaagden de dames: J. C. van G;iffen, Leiderdorp; L. Jonker, Wad- dinxveen; N. J. Keizer, Sassenheim; M. A. van Delft, Wassenaar; A. van Ingen Schenau, Leiderdorp; T. C. F. van Kamp, Leiden en J. H. E. Baai- ma, Leiderdorp en de heren: J. En- develd, Boskoop; J. J. M. Immink, Leiden; A. Boer, Warmond; H. Don ker, Leiden; W. v. d. Heden, Rijp- wetering. „De Burcht" naar België komende zomermaanden J aantal uitnodigingen om diverse eve nementen muzikaal te komen opluis teren. Als gevolg van de geslaagde mede werking, welke al enige malen aan het nationale bloemencorso te Zun- dert (N.B.) werd verleend kreeg „De Burcht" o.m. een uitnodiging om met een tiental orkesten muzikale opluis tering te verlenen aan het jaarlijks Begonia-corps te St.-Niklaas (Bel gië), dat dit jaar op 1 augustus as. wordt gehouden. Morgenavond zal „De Burcht" op de speeltuin .Rondom de Watertoren* (Douzystraat) een gemeenteconcert verzorgen. Het programma, dat de jeugdige muzikanten onder leiding van hun dirigent W. Mark ten ge hore zullen brengen, omvat o.m. num mers, waarmede zij op meerdere con coursen successen oogstten. Het ge ven van een gemeenteconcert op een speeltuin is een Leidse noviteit en zal vermoedelijk ook op andere speel tuinen plaats vinden. Voorts zullen orkest en drumband zaterdagmiddag het kinderfeest t.g.v. - - bet 50-jarig bestaan van de Dr. van omstreeks een uur al spelende op de Voorthuüsenschool (in de kantine en Aalmarkt tegen een juist passerende ip het terrein van de Doelenkazer- NZH-bus gelopen. Hij brak daarbij ne) muzikaal opluisteren en op za- zjjn linkerarm. De EHD bracht hem terdag 27 Juni te 20 uur In Woubrug- naar het Academisch Ziekenhuis. I ge een taptoe uitvoeren.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3