mm SCHEEPS ERICHTEN IlIfsUs Misdaad om een erfenis ■es? lEaSSaHsvS EKHSHSïs BSHS k jX sra. .°ré AEGfEFECTL EN DE MEESTER-MEESTER DE KLEINE KONING WIROMAR ^4 Abu aiies voorVader! NIEUWE RIJK 50 Vlieland LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 JUNI Dagelijks vervolgverhaal Roman van Jana England [Oorspronkelijk. tit.l „Tha Peach Orchard"). NEGENDE HOOFDSTUK Mevrouw Tlmball kon, wanneer zij Blch daarvoor de moeite wilde geven, op een kalme wat strakke manier, heel aardig zijn. Plotseling begon zij jich tegenover Julie heel prettig te gedragen. Het leven op de farm kwam tot een meer aangename routine, terwijl de wolkenformaties zich aan de horizon opstapelen maar het land hoe langer hoe meer uitdroog de en er nog steeds geen regen viel. De rivier was volkomen droog. Men kon over het grint op de bodem lo pen, waarbij ieder steentje door de zolen van je schoenen scheen heen te branden. De kwestie van de vijf koeien was van de baan. Julie was er niet he lemaal zeker van of Rob het aan zijn moeder verteld had en soms bracht die twijfel haar in de war. Soms overviel het haar 's nachts, als zjj wakker lag en de stilte rondom haar kleine hut om haar heen gcheen te spoelen; alsof die als een had gezegd, dat hy het zijn moeder het opmaken van de bedden. Rob werkte, zoals hl) nog nooit ge werkt had. Mevrouw Timball zat In haar schommelstoel buiten op de veranda te borduren. Zij maakte iraal borduurwerk, maar eigenaardig genoeg gebruikte zij nooit een van de prachtige theekleden, die zij ver vaardigde, maar altijd het grove lin kleed, dat Julie het eerst had gezien. De meest verwarrende punten wa ren nu die twijfel in Julies geest, het uitblijven van de regen, hetgeen de lucht verstikkend en de grond tot >ven maakte, en het feit, dat er gedurende drie weken niets van Da vid of van de Femdales was gehoord. Dit vormde een leegte in Julles leven meermalen betrapte zy zichzelf erop, dat zy erover lag te piekeren. Het was natuurUjk dwaasheid om te reronderstellen, dat de Femdales haar geheel vergeten waren. Ze za- op een afstand van ongeveer bnderdtwlntig kilometer en er wa rn niet gemakkeiyk boodschappers Hoe is het ontstaan? Dit woord! BEDEESD In vroeger tyd kwam naast be deesd ook de vorm bedaasd voor en die maakt het gemakkeiyk in te zien dat bedeesd verwant is met daas en met het werkwoord dazen, twee woorden die weer familie zyn van dwaas. Dit stemt overeen met de oorspronkeiyke betekenis van bedeesd, waar onder men vroeger namelyk ver- stond: verdwaasd, ontzet. Von del zegt dat wie de beeltenis van Frederik Hendrik ziet, bedeesd aal sidderen. De vyand stond be deesd betekende dan ook: de vyand stond verbysterd. Later gebruikte men bedeesd ook voor angstig en dan voor: be schroomd, verlegen, de huidige betekenis. Het werkwoord bedezen zelf komt niet voor, evenmin als be schromen. beruchten, belusten, enz., waarvan beschroomd, be rucht en belust zyn afgeleid. te krygen. Mevrouw Timball spreid de bovendien een verbazingwekkende achteloosheid ten toon in het laten afhalen van de post. zy glimlachte als zy daaraan herinnerd werd en zei dan, dat de jongen wel wat anders te doen had en dat brieven gewoon- lijk alleen maar last veroorzaakten en het produkt waren van lege gees ten. In feite had mevrouw Timball op een effectieve manier en zonder dat Julie er zich eigeniyk van bewust was, een volledige isolering voor hen allen weten te bereiken. Ze waren in de laatste drie weken tot een kleine wereld ingekrompen en hoewel het een prettige wereld was, was er toch iets onnatuuriyks in. Maar in zeker opzicht was Julie voer het ogenblik gelukkig genoeg. Haar twyfel over Robs onafhanke- ïykheid en over hun toekomst in slaap gewiegd door een gesprek met mevrouw Timball, die sedert die eer ste avond van idee veranderd scheen te zyn. Rob, had mevrouw Timball Iers in hun kraal tot leven komen slaap het fornuis aan te steken. Toen het nog lichter geworden was, kwam Rob gapend met zyn geweer onder de arm en Indaba, de koeien- Jongen achter hem aan en gingen zy met hun drieën naar de rivier om antilopen voor het middagmaal te schieten. Ze gingen in ganzenmars een kaf ferpad af. langs de kleine heuvel waar een troep bavianen haar kwar tier had en dan een helling op, waar drie geweldige rotsblokken een na- tuurlyke schuilplaats vormden. Hier gingen ze liggen en keken naar de weide, die in het sterker wordende licht een gouden tint begön aan te Julie had de gewoonte om met in gehouden adem te zitten kyken, of zil niet een vage beweging kon zien die aangaf, dat zich daar een anti lope ophield. Maar in de regel zag zy niets in het wisselende licht en de beweging van het gras. Plotseling vuurde Rob en Indaba uitte een ge grom van voldoening, terwyi Rob zich met schitterende ogen naar haar keerde. Hy was een uitstekend schutter en wist de voorraadkast vol te houden. Op deze ochtenden was zy vervuld van vertrouwen in en bewondering vóór hem. Toen gingen zy terug en lieten Indaba achter om de antilope te bewaken, terwyi zy van het huis uit een paar andere kaffers zonden om het dier te halen. Rob ging naar zyn hut om zich te baden en te ver kleden en Julie naar de keuken om voor het ontbyt te zorgen. Ook hier in had zy grondige veranderingen gebracht, zy amuseerde zich met het bedenken van allerlei soort schotels met de ingrediënten die zy in de boerderij ter beschikking had. Zy had «naar het scheen vergeten door mevrouw Timball en Rob, maar niet door Isabelle, die er vaak heen ging als zij alleen wilde zyn) een ba- nanenbosje gevonden, waarvan de produkten eveneens voor keu ken- doeleinden uitstekend van pas kwa men. Terwijl Rob, geïnspireerd door haar energie en vindingrijkheid een moestuin had aangelegd en sla en bonen had geplant. Zo droomde zy gelukkig over een farm, waar men bescheiden overvloed zou heb- en men even tevreden zou zyn als by de Femdales. (Wordt vervolgd) Prinses Beatrix naar Ascot-week Prinses Beatrix, die deze week in Engeland de hele feesteiyke Ascot- week met zyn beroemde paardenren nen gaat bywonen, is gistermid dag per KLM van Schiphol naar Londen vertrokken, zy wordt voor dit informele bezoek slechts bege leid door een rechercheur van de vei ligheidsdienst van het Koninkiyke Huis en een kamenierster. De Ascot-races begonnen vandaag, aar behalve paardenrennen zal onze Kroonprinses nog andere fees- teiykheden bywonen. Donderdag avond zal zy de gast zyn van Ko ningin Elizabeth in het zomerverbiyf der Britse Koninkiyke familie, Widsor Castle. De Engelse Ko ningin geeft hier aan enkele tiental len speciale gasten een diner. Na af loop zal de Royal Shakespeare Com- particuliere voorst isteelzalen geven GANGETJE «TEL.23005 17379. „Is dat waar?" vroeg de agent. „Is dat geld voor jullie school?" ,Echt waar. Oom Joop!" snikten de knaapjes. „We hebben het voor onze school gered toen die lange het wou inpik ken. O, hij is zo oneerlijk „Hoe heb ik het nu?!" riep Joris verontwaardigd ...Het is toch duidelijk, dat ik als hoofd van de school dat geld in bewaring moet hebben?" Maar ook hierop hadden de leerlingetjes een antwoord. „Nietes!" riepen ze. „Meneer Ambrosius is het hoofd van onze school! Maar die lange heeft hem weggejaagd en is op zijn plaats gaan zitten. Vraagt u maar in het Tehuis voor Overspannen Le raren!" „Is dat waar?" vroeg de agent geschokt .„Wat erg! Neem me niet kwalijkdat ik aan jullie twijfeldejonkies! Jullie kwamen op voor je eigen school en je eigen meester. Dat is heel mooi van jullie!" „We nemen het u niet kwalijk. Ome Joop", antwoordden de ventjes .terwijl ze het geld opnieuw in hun zakken propten. „Het komt allemaal door die gladde praatjes van die lange „Juist", zei de agent verontwaardigd ...Ik zal dat namaak- schoolhoofd Maar Joris was al gevlucht. „Foei!" hijgde hij. „Wat een bedriegertjes! Wat een gewiekste misleiders! Waar hebben ze die gladde praatjes geleerd?!" Vervolgverhaal voor de kleintjes 7071Maar op de afgesproken dag reisde koning Wi- romar naar het land van koning Valentin. Heel alleen stapte hij parmantig het paleis binnen en liet weten, dat hij gereed was voor het tweegevecht met zijn koninlijke buurman. Iedereen was zeer verbaasd, want niemand had gedacht, dat koning Wiromar het ernstig gemeend had. Dat het kleine koninkje werkelijk zijn krachten zou durven meten met de forse koning Valentin was toch te dwaas om over te denken. Maar koning Wiromar trok zijn mantel van hermelijn uit. Kom op. buurman? zei hij. Ik ben klaar voor het ge vecht! ,eidóe cjencla DINSDAG AcademiepleinShakespeare-herden- king „De getemde feeks". 8.30 u. n.m. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur n.m. WOENSDAG AcademiepleinShakespeare-herden- klng „De getemde feeks". 8.30 uur n.m. Pellkaanstr.: Openluchtsamenkomst king „De getemde feeks' VRIJDAG. Academieplein Shakespeare-herden- klng „De getemde feeks". 8.30 uur De Doelen: Aandeelhoudersverg. N.V. Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. Ecclesia. 8 uur nam. bijbelstudie; 11-12 ui ds. C. P. de Ruiter van Rotterdam. Garenmarkt: Excursie K en O na Hoogovens ln IJmuiden, 8.30 uur v Lakenhal: Rondleiding K en O o\ watermy, 9.30 Pinkstergemeente, Station NS: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar de Biesbos. 7.10 uur vm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste lagen, 10.30 uur vm. MAANDAG Academieplein: Shakespeare-herden- klng: „De getemde feeks'8.30 u nm. Lakenh Shakespei Rest. Van der Heijden: Jaarverga dering WV, 8 uur nm. BIOSCOPEN Trianon: „Irma la douce". 18 Jr. Werk dagen 2 en 8 uur; zond. 2, 6 en 8 u. Kex: „Vernietigingscommando Bikini". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 9.15 de bluf". 18 Jr. Camera: „Het meisje van de zolder kamer". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Telefoon van een dode". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Meisjes die men niet trouwt". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Au Werk 2.30, Werkd. 2.30, 7 iStra-theater - Wassenaar: Donderdag en vrijdag 8 uur, zat. 7 en 9.15 uur „Jouw beurt schatje". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 uur, dinsdag en woensdag 8 uur „De rust van een verdoolde". 18 jr. Zondag- De Lakenhal: Dag 10-5 1-5 uur (tot 10 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur; 's zon dags 13-17 uur Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werf park 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen 10-12 dagen 2-4 Rijksmuseum 2-4 Zon- en feest- Oudheden: Dage der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 (Kunstzaal Heuff) irk A. B. Peter Leyenaar. Werkd. 10 5 uur nm.; vrydagavi 8-10 uur (t/m 18 Juni) lt; zond. 1-4 i Tentoonstelling werk A. B. Newjean aar. Werkd. 10 uur v.m.— vrydagavond bovendien Cf"* automatic TOASTER f49.50 weet heeft VOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Breest Smallenburg wordt eveneens waargenomen aoor apotheek Herdlngh en Blanken. BIJ geen gehoor van uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 10.000 ste bezoeker Antiekbeurs Op de Oude Kunst- en Antiek beurs in Delft werd gistermiddag de tienduizendste bezoeker genoteerd. Het was de verzamelaar de heer F. W. Langelaan uit Amsterdam. Hy werd ontvangen door de heer Marcel B. Keezer, die hem als aan denken enige oude munten overhan digde. Naar de heer Keezer ons mededeel de, is het bezoek aan de beurs on danks het vroege tydstip zeer bevre digend en worden er goede zaken gedaan. Opvallend is, dat vooral aan Nederlandse particuliere verzame laars veel wordt verkocht. „Argentinië drijft af naar chaos De aartsbisschop van Buenos Aires, kardinaal Caggiano, heeft zondag, bij de inzegening van een nieuwe basi liek, gewaarschuwd tegen het af dry- ven van het land naar chaos. De pri maat van Argentinië zinspeelde klaarbiykeiyk op een reeks van zit- stakingen, georganiseerd door het CGT, het door Peronisten overheerste vakverbond. Het „strydplan" van het CGT voorziet deze week in bezetting door de arbeiders van fabrieken in heel Argentinië gedurende 24 uur. In de voorbije weken is dat in bepaalde steden op vier afzonderiyke dagen ook gebeurd. Opzichters werden als gyzelaars gebruikt. Kardinaal Caggiano, die een be middelende rol wil spelen, heeft za terdag JJ. gesproken met Argentinië's minister van Binnenlandse Zaken Juan B. Palermo. In zyn preek van zondag zei hy, dat de problemen van Argentinië door vyanden zouden kun nen worden aangegrepen om chaos te veroorzaken. Posities Nederlandse Dolfijn 15 t« Ylst v.rw.cht Dolor.. 15 t. Lissabon v.rwacht Oombursh 14 v Casablanca t. R'dar ss.,U'Xzïnrsu»

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13