LEIDSCH DAGBLAD HERO PERL Levensonderhoud in mei minder duur geworden F usie Amsterdamse -Rotterdamse Bank Nr. 8 Vakcentrales toch niet geheel gerust "hattiolweer i vandaag! Thans grootste bank van Nederland Nog geen optreden tegen R.E.M.-eiland Porsche Rijkspolitie sloeg over de kop Opgericht 1 maart Directeur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteurJ. Brouwer I860 DONDERDAG 11 JUNI 1964 No. 31283 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Minister Andriessen had goed nieuws (Van onze parlementaire redactie) De kosten van levensonderhoud zijn sinds april wat gedaald. Half mei bedroeg het landelijk prijsindexcijfer 115 punten tegen 118 in april. Deze daling met drie punten moet vooral worden toegeschreven aan het verdwijnen van de seizoeninvloeden op groente- en fruitprijzen. Het nieuwe indexcijfer is gisteren verrassend vroeg door de minis- •r van Econ. Zaken -prof. Andriessen, bekend gemaakt tijdens het gesprekdat tussen de regering en vakcetitrales over de prijsontwik- heling is gevoerd en dat tot tevredenheid van beide partijen is ver lopen. Minister Andriessen heeft toegezegd het prijsbeleid krachtig te zullen voortzetten. Dit werd voor de vakcentrales aanleiding hun vertrouwen in het regeringsbeleid uit te spreken, al is men over het verdere prijsverloop niet helemaal gerust. De voorzitter van het CNV, de heer van Eibergen, die in het gesprek met de ministers Andriessen, Veld- Biesheuvel optrad als r van de vakcentrales, verklaarde na afloop gesterkt te zijn In het vertrouwen dat de regering bij voortduring het prijsniveau in het oog ral houden en zal trachten te voor de zaak uit de hand loopt, van het prijsindexcijfer maakt de situatie een stuk eenvoudi ger, vond hij, maar toch dient de ver_ lere ontwikkeling stap voor stap te worden gevolgd, vooral nu nog nieuwe prijsstijgingen voor de deur staan (huurverhoging, hogere posttarieven en individuele prijsstijgingen bij be drijven in verliespositie) Volgens de heer Van Eiber ge- een loonsverhoging van 10 pro- hebben moeten doen en dus het eerst door de prijsverhogingen wor den getroffen. Naar de mening van de vakcentra les blijft het probleem met betrekking tot de mogelijkheden voor 1965 nog levensgroot bestaan. NW-secretaris Kloos was op dit punt duidelijk: het prijsniveau aan het einde van dit jaar zal van beslissende betekenis zijn voor de houding, die de vakcentrales bjj de loonbesprekingen voor 1965 zul len innemen. Prof. Zijlstra „Pas op voor een nieuwe loonexplosie" „Ondanks de individuele welstand in Nederland is er op het ogenblik i toch reden tot bezorgdheid over de j economische toekomst van ons land. j Dit is geen professionele zwartgal- I ligheid, maar ontleend aan de I praktijk, geleerd in de jaren 1956 '58", aldus sprak prof. dr. J. Zijlstra N gistermiddag in Rotterdam tijdens de algemene vergadering van de I Metaalunie. Hij constateerde, dat de loonexplosie van eind vorig jaar grote risico's met zich had gebracht. Prof. Zijl- Istra was evenwel van mening, dat de gevolgen ervan wel te dragen zijn, mits de toekomstige loonont wikkeling binnen het economisch mogelijke blijft. „Wanneer echter binnenkort nog eenzelfde explosie zich zou voor doen, zal ons een zware rekening worden gepresenteerd. H We kunnen ons dan niet meer troos- ten met de gedachte, dat in de ons Advertentie J Itescherm uw huid met hamol ultra^ WEERBERICHT ZUIDELIJKE WIND Het KNMI verwacht van heden - tot morgenavond: droog en tamelijk zonnig weer. Zwakke tot matige wind Uit zuidelijke richtingen, om 11.15 uur) 12 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 6.33 uur; onder: 23.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.29 en 17.01 uur, laagwater te 0.19 en 12.43 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina'» Maatregelen Desondanks vier er bij de vakcen trales voldoening te constateren over enkele toezeggingen van regerings zijde. Waar nodig zullen prijsmaatrege len worden getroffen en zal op het vlak van de verticale zowel collec tief als individueel worden ingegre pen om de prijzen stabiel te houden. Minister Andriessen heeft de vakcen trales verzekerd, dat hij niets zal na laten om binnen die raming van het Planbureau Ceen gemiddelde prijsstij ging voor 1964 met 7 procent) te blijven. Dit jaar behoeven geen verdere prijsstijgingen te worden verwacht als gevolg van het EEG-zuivelbeeld of van verdere binnenlandse maatrege len. Er zijn reeds voorzieningen ge troffen om de prijsstijgingen voor melk, suiker en brood voor de consu ment beperkt te houden, onder meer Russische kunstmaan De Sowjet-Unie heeft gisteren weer een kunstmaan in een baan om de asrde gebracht. Evenals haar voor gangster, die vorige week werd ge lanceerd, is ook deze kunstmaan uitgerust met wetenschappij lij ke in strumenten die gegevens zullen ver door speciale regeringssubsidies. Mi- het Produktschap Vee en Vlees maat regelen zijn getroffen, die de invoer van rundvlees zullen verruimen, zo dat de prijzen weer kunnen dalen. Per 1 juli zullen de uitkeringen aan de rentetrekkers worden opge trokken. Volgens minister Veldkamp heeft de regering de huurverhoging aangegrepen om de uitkeringen behalve ter compensatie van die huurverhoging ook voortijdig aan te passen aan die gestegen kosten van levensonderhoud, hoewel het index cijfer van de regeringsionen, waaraan die uitkeringen zijn gekoppeld, dit normaal niet zou hebben toegelaten. De wet maakt het echter mogelijk een bijzondere gelegenheid als de huur verhoging te gebruiken om de uitke ringen verder op te trekken. Daarvan heeft de regering dankbaar gebruik Finale Europa Cup voor landen op t.v. Zondag 21 juni wordt van 18.25 tot 20.15 uur een rechtstreekse Eurovi siereportage overgenomen van de fi nale in het toernooi om de Europa Cup voor landenteams, die in Madrid wordt gespeeld. De strijd zal gaan tussen twee van de volgende landen: Denemarken, Rusland, Hongarije en Spanje (die woensdag 17 juni eerst nog in de halve finales tegen elkaar uitkomen) De reportage wordt door Herman Kuiphof van commentaar voorzien In verband met deze uitzending wordt het weekoverzicht van het NTS-journaal uitgezonden van 18.00 tot 18.25 uur en het journaal in de pauze van de wedstrijd, om 19.15 uur Van 20.15 tot 20.30 uur volgt dan nog de wekelijkse, nu bekorte aflevering van „Sport in Beeld". VOOR KRACHTIGE ONTPLOOIING De Amsterdamse Bank N.V. en de Rotterdamse Bank N.V. gaan fusioneren. Dit is het grote nieuws na het recente samen gaan van de Ned. Handelsmaat schappij en de Twentsche Bank. De directies van de bekende Amsterdamse en Rotterdamse bankinstellingen hebben hun be sluit genomen na maandenlang overleg. „Wij zijn in volledige overeenstemming met de resp. Raad van Commissarissen tot de overtuiging gekomen dat een sa mengaan van beide instellingen de beste waarborgen biedt voor een zo goed mogelijke taakver vulling en een krachtige verdere ontplooiing", aldus een commu niqué dat vanmorgen werd be kend gemaakt door de oudste (Van onze parlementaire redactie) De kans, dat de regering zoals geruchten willen op korte termijn zal ingrijpen tegen de installatie van het R.E.M.-televisie- station voor de kust, wordt in politieke kringen niet hoog aange- De verwachting bestaat, dat er geen maatregelen zullen worden on dernomen voordat het wetsontwerp, dat installaties op het continentale plateau onder Nederlandse jurisdictie brengt, door het parlement zal zijn aanvaard en in het staatsblad ver schenen. Dan nog blijft de vraag of de regering reeds zal optreden voor dat het station zijn eerste program ma's heeft uitgezonden, omdat de RE.M. pas dan met recht in conflict komt met de telegraaf- en telefoon- wet. Dat neemt niet weg, dat in som mige kringen de opvatting wordt ge huldigd, dat de regering reeds nu op grond van het internationale zee recht bevoegd zou zijn tegen de R.E.M. op te treden. In hoeverre die opvatting bij het parlementaire vooroverleg tot uiting zal komen, staat nog niet vast. De kamercom missie, die de openbare behandeling van het wetsontwerp voorbereidt, heeft zich in afwachting van fractie- beraad nog niet met de inhoud van het wetsontwerp beziggehouden. Wel is gisteren met de minister van Justitie, mr Scholten, die het wets ontwerp graag voor het zomerreces behandeld wil zien, overleg gepleegd ovei de te volgen procedure. Daarbij is afgesproken, dat de commissie op 23 juni voorlopig verslag zal uitbren gen, de minister In etalage nr. 8 van juwelier Siebel, Lange Poten 11 Den Haag, etaleren wij Mikimoto paarlencolliers: the-King-of- pearls. Glanzende diepzee schoonheid, exclusief bij juwe lier Siebel. mogelijk met zijn memorie van ant woord zal komen. De kamerfracties hebben het wetsontwerp intussen vooraan op hun agenda's twee directeuren van deze in- stelligen in het Amstelhotel te Amsterdam. De directies van beide banken vestigen er de aandacht op dat mede als gevolg van de bezetting hunner instellingen met arbeidskrachten in verhouding tot de behoefte generlei ongunstige repercussie van de voor genomen fusie voor het personeel is te verwachten. Het ligt in de bedoe ling de fusie te doen plaatsvinden door middel van de oprichting van een nieuwe vennootschap die Am- sterdam-Rotterdam Bank NV zal worden genoemd en hoofdbanken zal hebben te Amsterdam en Rotter dam. De nieuwe vennootschap zal aan de aandeelhouders van beide fusionerende banken aanbieden hun aandelen om te ruilen in aandelen Amsterdam-Rotterdam Bank NV. De Amsterdam-Rotterdam Bank NV wordt hierdoor de grootste bank in Nederland. Aandelenruil Na nauwgezette overweging van de in dit verband van belang zijnde factoren, te weten het win-vermogen en de intrinsieke waarde van de bei de banken, zijn de besturen van me ning dat de volgende ruilverhouding beide groepen van aandeelhouders recht doet wedervaren. Eén aandeel Amsterdamse Bank NV zou kunnen worden geruild tegen een aandeel van gelijke nominale waarde Amster dam-Rotterdam Bank NV. Eén aan deel Rotterdamse Bank NV zou kun nen worden geruild tegen een aan deel van gelijke nominale waarde Amsterdam-Rotterdam Bank NV onder bijbetaling in contanten van f 50 per aandeel van nominaal f 1000. Deze omruil van aandelen zal worden voorafgegaan door een uit gifte van aandelen door de Amster damse Bank NV a pari met recht van voorkeur voor bestaande aan deelhouders in de verhouding één nieuw aandeel op vijf oude aandelen, rechtgevend op een half dividend houden, de Amsterdam-Rotterdam over het boekjaar 1964. De uit deze; Bank NV te zijner tijd over het lo- emissie verkregen aandelen zullen Pen(fe boekjaar een dividend van kunnen worden geruild tegen een ge- procent zal voorstellen. Hjk nominaal bedrag aan aandelen Hgt in de bedoeling binnenkort Amsterdam-Rotterdam Bank NV, een meer uitgebreid bericht aan eveneens rechtgevend op een half aandeelhouders te publiceren, waar dividend over het boekjaar 1964. bij zij worden uitgenodigd om aan delen op een nader vast te stellen Voorts wordt meegedeeld, dat on- datum ter omwisseling aan te mei voorziene omstandigheden voorbe- den. Snelheid 145 km per uur Gesneden door groene wagen Naar thans eerst bekend werd fs zondagochtend omstreeks 8 uur één van de bekende witte Porsches, in gebruik bij de Rijkspolitie, verongelukt op de Rijksweg Rotterdam—Utrecht. De bestuurder kwam er goed af. De auto werd zwaar bescha digd. de richting Utrecht, toen de be stuurder volgens zijn verklaring werd gesneden door een grote groene wa gen, die plotseling van de rechterrij- baan op de linkse overging. Door deze onverwachte manoeuvre verloor de bestuurder van de politiewagen de macht over het stuur. Hij reed voor de eerste maal alleen. De auto reed van de rijbaan af. Via een diepe greppel kwam hij terecht op de langs de Rijksweg lopende parallelweg. Op deze weg sloeg de auto over de kop en kwam omgekeerd uiteindelijk tot stilstand, enkele meters verwijderd van de diepe wetering. De bestuurder werd niet uit de open wagen geslin gerd door zich plat op de zittingen te werpen en zich vast te houden aan de stuurkolom. Het was dan ook een zeer gelukkige omstandigheid, dat zich geen twee personen in de wagen bevonden. Nu bleef de schade be perkt tot zeer zware schade aan de drie weken oude Porsche De be stuurder, die onder de wagen be klemd zat, werd na enige tijd uit zijn netelige positie bevrijd door passe rende automobilisten, die de auto zagen liggen. Met vereende krachten werd de Porsche op zijn wielen gezet en de bestuurder bevrijd. Deze bleek slechts een onbetekenend wondje aan de kin te hebben opgelopen. De zwaar beschadigde auto werd later op de ochtend, gehuld in een alles- bedekkende auto-pyjama, naar el- Prins Bernhard heeft gisteren een berzoek gebracht aan de Westduitse bondspresident Lub- ke. De president en de Prins tij- dens een wandeling door het park van de villa Hammer- schmidt. Weer naasting Britse zaken in Indonesië De Indonesische regering staat op het punt 102 Britse ondernemtn- over het gehele land over t« en, zo meldde het officiële pers- bureau Antara gisteren. Als voor naamste moeilijkheid werd het fi nanciering: van de ondernemingen genoemd. Indonesië heeft onlangs Britse rubber en thee-ondernemin gen overgenomen. Hei televisie-eiland voor de kust bij Noordwijk heeft giste ren zijn definitieve vorm gekre gen. In de ochtenduren was de bovenbouw op de poten ge plaatst, in de middaguren volgde de eerste veertig meter zendmast Op de foto links het eiland met de twee verdiepingen hoge op bouw op de zes in de zeebodem gedreven stalen poten. In het midden de Global Adventurer" rechts op de ponton het eerste deel van de zendmast, die gister middag op het eiland werd ge- I plaatst, (Foto Leidsch Dagblad) Hi llman-l mp Verkoop en service AUTOMOBIELBEDRIJF „JONGELEEN" ST.-JACOBSGRACHT 10—16 LEIDEN - TELEF. 21560 (&Üc/ UIVS Uit het Leidsch Dagblad van 11 Junij 1864: Een ingezetene van Tzum in Friesland, ruim 50 jaar oud, verloor in 1834 zijn eer ste, in 1844 zijn tweede, in 1854 zijn derde en in 1864 zijn vierde vrouw. Aan B. en W. dezer ge meente is vergunning ge vraagd door Sanders en Comp., zeepzieders alhier, om in hunne fabriek op het Le vendaal een stoomiverktuig ter verwerking van hun fa brikaat te mogen plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1