Kloek bier Oranjeboom Hap in die kraag!...Graag! Bier dat geen duimbreed opzij gaat A- Minister Voster verzekert: In Zuid-Afrika geen doodvonnissen wegens anti-apartheidsactie doktersassistente Volgend jaar begint run naar Noordzee Verdeling nog zeer moeilijk probleem voor de Air Union Geen eenheidsfront contra Goldwater BEATLES UITGEJOUWD 'hooi voor edische taktijk- ssistenten Bier waarop twee duim dik schuim staat flojppig- bier. Val-vers bier P U JÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊWBÊÊM VLIELAND NIEUWE RIJN 50 .VAN l/ALEN Adr. van Ooy Jr. LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 JUNI 1964 In Zuid-Afrika is geen jjod veroordeeld omdat hij tegen kgrtheid is, niet nu en ook niet in Lt verleden. De Zuidafrikaanse mi jmer van Justitie, Vorster, zei dit Steren in het parlement als reac- e op een dinsdag in de Veiligheids- Utrecht en Zuid-Holland gaan grenzen wijzigen iedeputeerden Staten van Utrecht Zuid-Holland hebben volledige •eenstemming bereikt over enkele gingen van de provinciale gren- De plannen daarvoor zijn thans gelegd aan de provinciale staten de gemeenteraden van alle bij het )ject betrokken gemeenten. Kem- n van de grenswijziging tussen provincies vormen de verande- ;en ten behoeve van de gemeen- Woerden, Oudewater en Schoon- .31, waar de noodzaak van een lelijke gebledsverruiming heel rk aanwezig is. Oudewater komt de provincie Utrecht, maar Woer- i blijft bij Zuid-Holland, fadat de bij deze plannen betrok- provinciale staten en gemeente- hun standpunt hebben ken- gemaakt, wordt bij de Tweede- n wetsontwerp tot grens- aanhangig gemaakt. Met iering van de plannen is zeker wel enkele jaren gemoeid, «halve de noodzaak van gebieds- iiming van enkele kerngemeen- hebben de provinciale besturen gelegenheid benut om ook op an- Uft 'e plaatsen tot een meer doelma- grensbeloop te komen. Een spre- ;eld hiervan is Woerdens buurtschap van 400 a inwoners op het ontmoetingspunt de grenzen der gemeenten Wil- Kamerik en Nieuwkoop. De irtschap is verdeeld over twee pro drie gemeente. Volgens de annen zal het verwarrende grens- loop ter plaatse worden gecorri- erd, waardoor Woerdense Verlaat komen te ressorteren onder :ht. toorts zijn Gedeputeerde Staten i Utrecht gereed gekomen met het lüö an tot gemeentelijke herindeling het westelijk deel van de pro- Deze grenswijzigingsplannen onder meer samenvoeging de gemeenten Mijdrecht (7732 oners) en Wilnis (3246 inwoners), dien verstande dat de (west)- met Zuid-Holland zal worden ormd door de Kromme Mijdrecht, laatste betekent voor Mijdrecht de buurtschappen Blok- Vrouwenakker en Hoef-West- e (810 ha en 626 inwoners) aan Zuidhollandse gemeente Nieuw- ter raad aanvaarde resolutie waarin de Zuidafrikaanse regering amnestie werd verzocht voor „allen, die tot de doodstraf of tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld vanwege hun verzet tegen de apartheid". In geen enkele gevangenis in Zuid- Afrika zitten mensen straffen uit omdat zü geprotesteerd hebben te gen de apartheidspolitiek, deze niet gesteund of zich er tegen hebben verzet en ook wordt niemand om deze redenen in zijn bewegingsvrij heid beperkt, zo zei Vorster. De minister riep de oppositie in het parlement tot getuige dat in Zuid- Afrika iedereen het recht heeft tegen apartheid te zijn en een politieke party op te richten. iding voor het examen doktersassistente, nd door de Koninklijke Nederlandsche ïtschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Vermoedelijk zal de anti sabotage- wet in Zuid-Afrika buiten werking blijven wanneer haai* geldigheid op 30 juni afloopt. Zij kan echter w van kracht worden verklaard onmid dellijk nadat de regering zulks nodig oordeelt. Minister van Justitie Vorster zei gisteren in het parlement te geloven, dat hij er in zal slagen het kabinet De anti-sabotagewet stelt de rege ring in staat personen v< riode van negentig dage Tsjombe reist door Afrika Ex-president Tsjombe van Katan ga is gisterochtend uit Parijs naar Bamako, de hoofdstad van de repu bliek Mali vertrokken. Hij zal een bezoek aan verscheidene Afrikaanse landen, brengen. Voor zijn vertrek zei Tsjombe, dat er wat Kongo betreft geen tijd meer te verliezen is. „De troepen van de Verenigde Naties ver laten Kongo op 30 juni. De Kongo lese autoriteiten, die een overdre ven optimisme tonen, geven zich geen rekenschap van de ernst van de toestand. Ik kan niet toestaan dat mijn land door slecht bestuur ten gronde gaat en in chaos en anarchie vervalt". Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Desirée Elisabeth Tere- sia dr. v. Streevelaar-Van Dijk, Rot terdam: Léon, zn. v. HuijsdensLos, Schiedam; Gabriël Lambert Chris- tiaan, zn. v. SteensDe Graaff, Rot terdam. Overleden: J. Stuurman, 76 jaar, Arnhem. Dr. Aldert Noë, 77 jaar, te houden, waarna zij opnieuw in hechtenis kunnen worden genomen. Zij kwam vorig jaar mei tot stand, waarbij de regering verklaarde dat de wet ten doel had sabotage en ter rorisme tegen te gaan. De wet voerde voorts de doodstraf in voor Zuidafri kanen, die uit het land vluchten om in het buitenland te worden opge leid in het plegen van sabotagedaden. Nadat de wet in recordtijd het parle ment was gepasseerd, werd zij on middellijk toegepast op de leider van het verboden Panafrikaanse Congres, est Soboekwe. Mijnwet continentaal plat ingediend De wedloop naar de olie- en aardgasrijkdommen in het Neder landse deel van de Noordzee zal begin volgend jaar starten. De ministers Andriessen en Scholten hebben de Tweede Kamer het wetsontwerp voorgelegd, dat het onderzoek en de winning van deze voorraden regelt. Als de parlementaire behandeling dit jaar wordt voltooid, zal de minister van Economische Zaken volgend jaar de eerste concessie kunnen uitreiken. ling, is thans reeds schappijen vergunning verleend vc verkenningsonderzoek. Dit behelst hoofdzaak seismografische onderzoe kingen van de geologische samenstel ling van het Noordzee-plat. Plinten (Van onze Brusselse correpondent) positie met In Brussel is gisteren ter confe rentie van de „Air Union" de strijd begonnen over het aandeel, dat de KLM zal hebben in deze organisatie luchtvaartmaatschappijen de „Zes". Geheim overleg leverde gisteren nog geen resultaat op en de besprekingen zullen waarschijnlijk nog deze maand worden voortgezet. De kwestie van de „quota" is overi gens niet alleen voor de KLM een beslissend punt, maar ook voor de deelnemende maatschappijen. Voordat besloten werd, dat de KLM weer aan het overleg zou gaan deelnemen, was een voorlopig ak koord bereikt tussen Frankrijk, Ita lië, Duitsland en België, waarbij de Air France een aandeel van 34%, de Lufthansa 30%, Alitalia 26% en de Sabena 10 zou worden toegewe- zigd, wordt het als onaanvaardbaar afgewezen, dat de produktie als ge volg van toetreding tot de „Air Union" zou worden verminderd of dat het onmogelijk zou worden, dat de maatschappij zijn produktie ver hoogt. Evenmin aanvaardbaar werd door de Nederlandse delegatie het argu ment van de „grote drie" genoemd, dat Nederland als klein land met een bescheidener plaats genoegen zou moeten nemen. Daarbij werd voorop gesteld, dat de KLM een internationale maatschappij is, niet alleen voor Nederlandse passagiers. „Wij kunnen niet aanvaarden, dat bijv. de Duitsers alleen maar Duit sers zullen vervoeren enz", aldus het Nederlandse standpunt. Het -stand punt van de andere vijf landen is, •ekening moet worden gehou- te brengen luchtvervoer verzorgt. land als het onze, dat klein is maar Terwijl van Nederlandse zijde niet dat sedert eeuwen „vrachtvaarder" is wordt getwist, dat sinds 1959 vooral geweest, is dat moeilijk aanvaard- Alitalia een grote baar, of misschien zelfs wel helemaal dus de I niet te aanvaarden". De belangrijkste punten van ingediende wetsontwerp, dat officieel heet „Mijnwet continentaal plat" zijn 1. De staat geeft drie soorten ver gunningen uit, resp. voor verken ningsonderzoek, opsporingsonderzoek en winning. 2. De houder van een opsporings vergunning heeft recht voor een ningsvergunning voor het gebied, waarin hy olie heeft aangeboord. 3. Rondom de boorinstallaties zul len veiligheidszone worden ingesteld met een straal van 500 meter, waar binnen alle scheepvaart wordt verbo den die niet van de vergunninghou der uitgaat. 4. De boorinstallaties zullen onder de rechtsmacht van de Nederlandse staat vallen. De financiële rechten voor de staat zullen later worden vastgesteld i vorm van een algemene maatregel van bestuur. De voorwaarden voor d< vergunning zullen eveneens bij alge mene maatregel van bestuur worden geregeld. De vergunninghouders zul len worden verplicht tot het betalen van een oppervlaktetarief. Daarnaast wil de regering een percentage heffen van de waarde der gewonnen delf stoffen en van de winst. Pikant Rondreis van de Franse president President De Gaulle is vandaag uit Parijs voor een rondreis door Picar- dië in noord-Frankrijk vertrokken. Totnutoe hebben de reizen van De Gaulle door de Franse provincies hij heeft er sinds 1959 twintig ge maakt altijd vijf dagen geduurd. De reis door Picardië zal twee hele en twee halve dagen duren. Zondag middag gaat de generaal naar Parijs terug. Gezien de operatie, die De Gaulle in april heeft ondergaan, heeft men een reis uitgestippeld die zo weinig mogelijk inspanning van hem zal vergen. Het grootste deel van de tocht door Picardië zal per speciale trein worden afgelegd en niet in de snelle wagen, die de generaal bij vorige reizen gebruikte. De Gaulle zal in de departementen Aisne, Somme en Oise in totaal twaalf grote redevoeringen houden. magne tische golven vast te stellen. Dat be tekent dat het plaatsen van een tele visiezender op één van de booreilan den slechts met toestemming van de overheid kan geschieden. Het ontwerp staat overigens in geen enkel verband met het R.E.M.-wetje dat minister Scholten onlangs bij de Kamer heeft ingediend. Hevige explosie in pension Een hevige explosie heeft vanmor gen even voor half zeven een gewel dige ravage aangericht op de bene denverdieping van het Pension Korr in Roden (Drente). De ontploffing deed zich voor, toen de 44-jarige mevrouw Ten Caat in de bijkeuken aan de achterzijde haar woning het butagasstel wilde aansteken. De kracht van de explo sie drukte de achtermuur finaal weg, in het hele huis sprongen ruiten en aan de voorkant werd een breed raam met kozijn en al uit de m gedrukt. Mevrouw Ten Caat liep brand en snijwonden op aan beide benen. Zij moest zich onder dokters behandeling stellen. De ontploffing was tot ver in de omtrek te horen. Buren vlogen het bed uit, hetzelfde deden ook de vier pensiongasten en de andere bewoners. Scraiiton weigerde de leiding Michigan, Romney, zich openlijk tegen de kandidatuur van Goldwater uit, maar dat Is niet ge noeg. De essentiële middenfiguur Scranton weigerde de leiding van de anti fa oldwatergroep te aanvaarden en oud- president Eisenhouwer wilde geen party kiezen. Eisenhower heeft, als vanouds poogd de rol van de grote verzoener be spelen, hetgeen tenslotte neer kwam op een beroep op de Republi keinse gouverneurs om de gelederen te sluiten en zich achter Goldwater te scharen. Bijzonder ongelukkig is vcorts, dat de oud-vice-president Ni xon uitsluitend werkte aan een moge lij xe eigen kandidatuur door de kansloze Romney te pousseren, ken nelijk niet het doel de honden Gold water en Romney te laten vechten, zodat hij zelf zou kunnen weglopen gelooft iedereen, kandidaat wordt dat Goldwater de kandidaat wordt dat de energie alleen nog gericht moet worden op het Republikeinse verkiezingsprogramma, zodat de ra- dikaalste denkbeelden van de sena tor daarin niet worden opgenomen. Sommige Republikeinen geloven bovendien, dat Goldwater bij de no- vemberverkiezingen helemaal niet dramatisch behoeft te verliezen het kamp van de Democratische tegen stander is verdeeld. Sinds kort is i voor het presidentschap aan de ver kiezingen in een aantal zuidelijke staten deel te nemen. Daardoor wor den ernstige verliezen voor Johnson mogeiyk, waardoor de positie va eventuele kandidaat Goldwater worden versterkt. Nieuwe leden Kon. Akademie Bij K.b. zijn bekrachtigd de benoe mingen van dir. J. Boldingh, prof. dr. J. J. G. Prick, prof. dr. E. C. Slater, prof. dr. T. A. Springer, prof. dr. J. de Wilde bot gewoon lid, van mevr-, prof. dr. H. B. Feil en de heren prof. dr. F. Bloch en prof. dr. N. Tinber gen tot buitenlands lid, zomede van de heren dr. J. Groen en prof. dr. J. H. B. Kemperman tot correspondent van de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen, afdeling De Beatles zyn op het vliegveld van Manilla (Philippynen) door een honderdtal jeugdige Amerikanen en Philippino's uitgejouwd, omdat zij tijdens de tussenlanding, op weg naar Sydney, niet uit het vliegtuig vilden komen. Zy vreesden door de geestdriftige menigte onder de voet te worden gelopen. Hun aanhangers by het vertrek van het toestel melyk bekend dat gouverneur Wal- minder enthousiast: Zy verscheur- lace van Alabama, vurig verdediger den de portretten van hun Idolen de rassenscheiding, van plan is der uitroepen als „lafbekken" als tweede Democratische kandidaat I „idioten". Kerkelijk Leven P. C. Snoep te Nieuwe-Pekela. GEREF. KERKEN te Veenwoudsterwal. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Albany (West-Australië) TJ. Broersma te Urk. Theologische reacties Noodzakelijk, doch slechts tijdverschijnsel „Theologische reacties zijn noodza kelijk, maar ze zijn slechts te waar deren als tijdsverschijnsel. Het ge vaarlijke hiervan is, dat ze normatief kunnen worden", zo sprak ds. W. Veenstra uit Musselkanaal in zijn openingsrede van de 41ste conferen tie van de Broederschap van Baptis tenvoorgangers, die in het Neder lands Baptistencentrum „De Vinken- hof" te Bosch en Duin (U.) is gehou den. Een vijftigtal predikanten uit Nederland en België woonde deze conferentie bij. Als nieuwe penning meester van de broederschap werd gekozen ds. J. van der Veen te Zwolle als opvolger van de periodiek afge treden ds. B. Posthumus te Deventer. Ds. Veenstra kwam tot boven staande uitspraak na enkele voor beelden uit de kerkgeschiedenis te hebben aangehaald, die het nuttige en het tijdelijke van theologische uit spraken aantoonden. „Stand houdt alleen hetgeen in het nieuwe testa ment als apostolische prediking is te vinden. Onze eigen reacties moeten we nimmer bindend verklaren voor het komende geslacht. Elke generatie moet opnieuw zelf de bijbel lezen en wjj zelf moeten daarin voorgaan. Laat deze gedachten dit jaar onze aandacht hebben", zo verklaarde ds. Veenstra. Ds. L. Alons secretaris Diaconale Raad Met ingang van 1 juli is benoemd tot algemeen secretaris van de gene rale diaconale raad der Ned. Herv. Kerk ds. L. Alons, gecommitteerde voor de ontwikkelingsgebieden en te vens secretaris van het commissa riaat voor maatschappelijk en cultu reel werk vanwege de Ned. Herv. Kerk. Rassenrellet j es in Florida Gisteravond is de politie in St.-Augustine (Florida) met traans- gasbommen en honden opgetreden tegen blanken, die stenen gooiden het politiekordon te doorbreken de betogers aan te vallen. Dit geluk te ten dele. Enkele betogers en een politieman werden door stenen ge troffen. Ook dinsdagavond probeerden blanken 300 betogers, eveneens me rendeels negers, uiteen te slaan. De negerleider ds. Martin Luther King zal president Johnson verzoe ken, federale troepen naar St. Augustine te zenden om de orde te handhaven. leling© ding voor b en avondopleidingon. >r plaatsing in de septembercursus is het 1 renst spoedig contact op te nemen met de *5ol. Toekennen van subsidie op het school- in bepaalde gevallen mogelijk, totingen: i prospectus nr. 44 wordt U op aanvraag leloos toegezonden. ndeling© inlichtingen: elijks (behalve zaterdag) aan de school 10 12 en 1417 uur of na telefonische )raak. ■luitend 'sterkerkstraat 11 - k Zijlsingel en. Telefoon (01710) 3 18 44. indiensttreding gevraagd assistent bouwkundig opzichter v°or een woningbouwproject In industriële bouw te Lelden. Sollicitaties met vermelding van leeftijd, opleiding en referenties binnen 8 dagen aan Menbureau Vreeswijk Van Noortwijk 'ÏCOPERWEG 17 - ZEIST AANGEBODEN Te koop aangeboden bevragen na 1 uur Frans van Mierisstraat 34, Lelden. RAP Imperial bromfiets. Z.g.a.n. 6 weken oud. De Goe- Jestraat 55, Lelden. Te koop goed onderhouden bulskap, sief b.b.-motor, f 2100.,-. Telef. Inlichtingen 01710-24511. STe koop aangeboden radlo- ck-up combinatie. Inclusief platen. Te bevragen P. Bakker Kanaalstraat 29, Rijnsburg. Aangeboden een 8 mm filmcamera, merk Crown, 8 E met Ingebouwde bellchtlngs- meter, filters en 3 lenzen, (groothoek, gewoon en tele lens). Uiterste prijs f70.- Na 6 uur Valerlusstraat 132, Lel den .telefoon 33678. Telefoon 01710-24467. Te koop aangeboden Llovd ouwjaar 1957 met schulfdak. Te bevragen Prins Bernhard- laan 10, Voorschoten. Te koop wegens aanschaf van auto, BMW. Te bezichtigen Surlnamestraat 162 ^Te koop aangeboden Engels OpKlapI kochelt 20, Oegstgeest. Tel Aangeboden Ford Zephy kacheltje f 15. Rijnzlchtweg rullen, 2e Gorterstraat 64. merk Kromhout, ge- c«jniR.t voor weekeinden en tevens prachtwoonboot. In houd grote keuken, woonka- Blaapkamers, berg ruimte. gemeubileerd, butagas en verlichting. Prijs f7500. Maredljk eind Boerhaavelaan, woonark Geertrulda, Lelden. Te koop aangeb. 3-4-pers. Bungalowtent met uitgebouw de luifel tot kookhoek. Oostdwarsgracht 8. Grote gestoff. kamer op verwarming desge. gebruik van keuken. Br. bur. v. d. blad no. 12157 k. a Te koop 2 roeispanen en 1 k'naak, 2-plts gasstel, divan, ronde en vlerkante tafel, 2 fauteuils en 4 stoelen. Leldse- 417, Voorschoten. Te koop Mercedes Benz. vrachtauto, bouwj. '57. Lelie- laan 51, Oegstgeest. Tel. 51035. V.W. '55/'36 te koop, 1. z. g. St., rev. motor, goede b. en ac- Inruil bromfiets mogelijk. Br. bur. v. d. blad no. 2514"1 Te koop Sparta-motorflets 200 cc. Witte Singel 84, tusser GEVRAAGD WERKSTER voor enkele avonduren per week. Werktijden kunnen in overleg vastgesteld worden. mtimwmw Voorschoenen awmmmmmmmr DONKERSTEEG 21 - LEIDEN Breestraat 39 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17