Staatssecretaris v. d. Berge wint fiscale strijd in Kamer Er blijft zelf vier miljoen gulden over 4 Looneisen hangen af van prijsontwikkeling OLVAST Onderminister Ball in Athene en Ankara Acht warenhuisdieven in Utrecht herecht 1- LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 JUNI 1964 Vooral werkende gehuwde vrouwen en overwerkers kinderen van de rekening (Van onze parlementaire redacteur) Ds staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, is gistermiddag als de onbetwiste winnaar tevoorschijn gekomen uit de financiële veldslag, waarop de behandeling van de nieuwe I belastingwetten in de Tweede Kamer is uitgelopen, l Na een opgewonden debat, waarin verschillende kostbare amendemen- )ten werden ingetrokken en een belangrijke verandering in een van de ontfWBrpen werd aangebracht, bleek dr. Van den Berge volledig zijn zin te hebben gekregen. Van de financiële speelruimte, die hij de Tweede Kamer had toegewezen voor veranderingen in de ontwerpen, was zelfs y nog h miljoen gulden over. Eindstemming op 30 juni bleek de b voor de ontwikkeling die het I debat gisteren te zien gaf. De rege ringsfracties kozen eieren voor hun i geld liever wat minder fiscale voordelen voor de belastingbetaler dan opnieuw een „onaanvaardbaar" van de staatssecretaris met mogelij ke politieke gevolgen. De kinderen van de rekening wer den vooral de werkende gehuwde vrouw en de overwerkers. Toen het asntal aangenomen amendementen wat hun financiële gevolgen betrof reeds dicht de grens naderden, die de staatssecretaris had aangegeven, trok de liberaal mr. Portheine zijn amen dement inzake de aftrekregeling voor de gehuwde werkende vrouw in. De fiscus werd daarmee een nadeel van 10 miljoen gulden bespaard. Toen daarna nog een iets minder kost baar amendement op hetzelfde arti kel van de socialist Van Urk (f 7 mil joen) nog net werd verworpen (60 tegen 57 stemmen) was de overwin ning van dr. Van den Berge in het zicht. Klap klap voor de overwerkers Yiw toen de Antirevolutionair 1 Kieft zijn amendement introk. Dit amendement was gericht op een ver- jachting van het bijzonder tarief van 9de loonbelasting, die van toepassing is op overwerk en verder op gratifica- ties, op vakantiegelden en op ande- re uitkeringen boven het contract- loon. De intrekking leverde een be- drag van ongeveer f 15 miljoen op i voor de schatkist en verwekte nogal wat rumoer bij de oppositie, voor- ai bij de communist Bakker, die ft het hele debat door kwam betogen dat de gewone man weer eens de dupe ïëj werd. Maar ook de socialisten waren zich l Nederland gaat meer met ontwapening bezig houden (Van onze parlementaire redactie) De Nederlandse regering gaat zich meer bezig houden met de proble- i men van de ontwapening en de ge- volgen daarvan voor de Nederlandse economie. Minister Luns (Buiten landse Zaken» deelde gisteren tijdens i het ontwapeningsdebat in de Tweede Kamer mee, dat zijn departement zal worden uitgebreid met een afde- ling voor politieke en internationale 1 veiligheidszaken, die onder meer een bureau voor ontwapening zal omvat- ten. Voorts zal binnenkort de reeds eeider aangekondigde adviescommis sie voor ontwapening worden inge- steld. Deze commissie zal bestaan uit een tiental niet-ambtelijke deskun digen en zal ook op eigen initiatief Staatssecretaris Diepenhorst (Bui tenlandse Zaken) deelde gisteravond mee, dat de regering een nadere stu- 7 landse economie. I5it onderzoek 1 onder leiding staan van de ministers I van Economische Zaken en van Bui- tenlandse Zaken en zal zich in de eerste plaats bezighouden met de ge- k volgen van een afbraak van de hui dige Nederlandse bewapening. Het doel is de verschillende overheidsde- I» partementen voor te bereiden op de I problemen, die zich bij ontwapening zullen voordoen. Men overweegt de resultaten vap het onderzoek over te leggen aan de secretaris-generaal var. de Verenigde Naties. Minister Luns, staatssecretaris Die- penhorst en ook minister De Jong (Defensie) zijn gisteravond uitvoerig 1 ingegaan op de vragen en opmerkin- I Een, die de Kamer dinsdag naar aan leiding van de ontwapeningsnota had gemaakt. Minister Luns bestrijdt, dat Nederland geen of weinig initiatie ven neemt om de ontwapening te be vorderen. Hij noemde als voorbeeld het beschikbaar houden van een de tachement mariniers voor de Vere nigde Naties alsmede het Neder landse voorstel tot instelling van een commissie van de Verenigde Naties, die zich bezig moet houden met het onderzoek naar de feitelijke achter gronden van internationale geschil len. Ook het jongerenvrijwilligerspro- gramma en de Nederlandse ontwik kelingshulp noemde mr. Luns als voorbeeld van onze goed wiL Minister De Jong gaf de Kamer toe, dat de invloed van de ontwape ning op het defensiebeleid nog ge ring is. Als de resultaten van het ontwapeningsstreven groter worden, dan zal deze invloed zeker toenemen, vooral omdat toenemende ontwape ning in bepaalde stadia gepaard niet gelukkig mee en zij dienden hetzelfde amendement in, dat de heer Kieft zojuist had ingetrokken. ttt: Toen de Kamer ook nog een socia listisch voorstel voor enkele fiscale faciliteiten by huwelijks en geboorte verwierp, had dr. Van den Berge de overwinning in zijn zak. Hij deed toen waar de Kamer de hele middag op had zitten wachten: intrekking van de aftrekregeling in de inkom stenbelasting voor vermogenbeiitters. Overheerst Dinsdagavond had dr. Van den Berge al laten weten, dat hij zulks zou doen als de wensen van de Ka mer te duur zouden worden. Deze af trekregeling, waarbij aangeslage- nen in de vermogensbelasting een derde van de aanslag zouden mogen aftrekken voor de inkomstenbelas ting, heeft het hele debat overheerst. Van het begin af aan steunden de liberalen dit regeringsvoorstel. De an dere regeringsfracties waren er te gen en drukten vorige week reeds een andere faciliteit door: verhoging van de belastingvrije voet in de tabellen voor de vermogensbelasting. Finan cieel maakte het geen verschil, maar prmcipieel wel zo vonden de li beralen en de staatssecretaris. De bewindsman handhaafde zijn voor stel dan ook zo lang als dat budget tair mogelijk was. Maar gistermid dag aan het begin van het debat vroeg hij al of de Kamer het artikel waarin dit voorstel was opgenomen, net laatst in stemming zou willen brengen. De socialisten die er kenne lijk op uit waren de regeringsfrac ties kleur te laten bekennen, hadden daar bezwaar tegen, maar kamer voorzitter Van Thiel maakte van de regeringswens een voorstel, dat bij zitten en opstaan werd aangenomen. Toen alle stemmingen achter de rug waren en alleen het betrokken artikel nog behandeld moest worden, trok dr. Van den Berge het in, zodat de liberalen niet eens de kans gekregen hun sympathie voor het voorstel met terdaad te bewijzen en eventuele af valligen in de andere regeringsfrac ties niet meer in de verleiding ge bracht werden toch nog voor te stem men. Met deze manoeuvre bereikte dr. Van den Berge, dat van de fi nanciële speelruimte zelfs nog f 4 miljoen over bleef. Nog meer Verder werd nog een amendement- Lucas aangenomen, waardoor de ziektekosten aftrekbaar worden als die me er dan 500 gulden bedragen. Of, zo dit bedrag niet gehaald wordt, als zij meer dan 2,5 pot. van het onzuivere Inkomen uitmaken. Het z.g. boerenprivilege werd hersteld, waardoor de waardestijging van land bouwgronden niet als winst wordt beschouwd. De liberaal Portheine kreeg de onbelaste eindwinst bij het staken van een onderneming van f 7500 op f 10.000. De aftrekbaarheid van giften werd verruimd, evenals de bejaardenaftrek voor weduwen en weduwnaars. Het onbelast nevenin komen kwam van 300 op 400 gulden. Tot i eindstemming is het gis- worden aan de hand van de vele veranderingen. Als orde in de chaos is geschapen, zal op 30 Juni de eind stemming plaats hebben. Maar dat is nog slechts een formaliteit. A. H. Kloos (N.V.V.): (Van onze Utrechtse correspondent) DE OMVANG VAN DE LOONEISEN, die aan het eind van het jaar gesteld worden, is in sterke mate afhankelijk van de ontwikkeling van de prijzen in 1964. Het is aan de regering er voor te zorgen, dat de prijsontwikkeling ons niet dwingt tot loonmaatregelen gericht op een evenwichtige verdeling van de inkomens. Deze woorden werden vanmorgen uitgesproken door de waarnemend- voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, op het congres van de bedrijfsbond voor meubilerings- en houtbedrijven in Amsterdam. De heer Kloos zei, dat de vakbe weging er niet over piekert zich voor 1 augustus al uit te laten over het loonbeleid voor 1965, zoals de rege ring in haar adviesaanvraag aan de S.E.R. heeft verzocht. „De harde les van het afgelopen jaar heeft ons geieerd, dat de omstandigheden meer dan het theorieboekje bepalen wat kan of niet kan". Ketterij Minister Witteveen heeft volgens de heer Kloos economische ketterij gepleegd door zich vast te leggen op belastingverlaging zonder de econo mische situatie te kennen. Hij her innerde er aan, dat deze minister in 1954 de toenmalige minister van Financiën Van der Kieft heeft ver weten, dat het zeer moeilijk is zelfs voor een jaar in de ontwikkeling van de conjunctuur te voorzien en dat dit voor twee jaar nog wie malen on zekerder is. Desondanks op grond hiervan be loften te doen tot belastingverla ging, zei toen prof. Witteveen, is :n gewaagde procedure. Achteraf bleken deze uitspraken juist, aldus de heer Kloos. maar thans negeert prof. Witteveen zijn wetenschappelijke inzichten. Hij legt ze op het politieke offerblok. Belasting Een oordeel over de belasting verlaging kan de heer Kloos slechts geven als hij de modaliteiten van deze verlaging kent. Wat betekent BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Danlellsz M. C. Schnledewind i Jacob, z. v. K. Ravensbergen --fjgf Maria Lov' E. W. M. F Bavelaar Hanno. Willem, z. v. W. de Mol en W. van Rijn. Isidro, z. v. I. Sanchez-Es- calonilla y Saez en M. Barral del Bar- ONDERTROUWD A. C. P. Adema en D. M. A. T. Mar- tijn. D. K. H. Albers en C. J. A. M. Bertram. P. Maas en J. H. M. Gordijn. J. Herruer en E. Siera. J. de Vrind en A. Vermond. T. Sanders en A. M. de la Rie. H. G. Rutgers en J. M. Juf fermans. J. H. van Schalk en C. C. Juffermans. J. Offereins en B. Bo- 5aards. J. Boter en A. M. van Zwieten G. van den IJssel en J. H. Bink. P. W. W. Hasse en E. Dullaart. W. Riet bergen en I. M. A. H. Rott. GETROUWD de belastingverlaging voor de hoog ste inkomens?, aldus de heer Kloos. Zonder gegevens kunnen wij slechts gissen naar de betekenis voor de na tionale inkomstenverdeling van 100 miljoen gulden meer voor de A.O.W. en 100 miljoen minder voor be lastingverlaging. De adviesaanvraag laat moeilijk een andere conclusie over dan dat de regering voor 1964 en 1965 nau welijks ruimte wil laten voor reële loonstijgingen. De koek is zowat op met het inlopen van het verwachte tekort op de batalingsbalans, de ver hoging van de premielast voor de A.O.W. en A.W.W. en de compen satie voor de nieuwe huurverhoging. Maar de loonontwikkeling stelt haar eigen eisen, die gedeeltelijk MET GEBIT TER KERKE (Van onze Venlose correspondent) Raadslid Joosten in het Brabantse plaatsje Liessel trof in zijn parochiekerk op een bank een bovengebit aan. Hij bracht het gebit naar de pastoor die het op een pa piertje legde en vervolgens bij enkele kerkgangers infor meerde wie er kennis aan had. Aangezien dit geen resul taat opleverde liep pastoor E. van Kemenade met de vondst naar buiten en sprak daar enkele mensen aan die daar stonden te praten. Toen een 73-jarige vrouw de pastoor met het gebit zag rondlopen, meldde zij zich bij hem aan. Het gebit was van haar man, zo verduidelijkte zij. Op de vraag van de pastoor, waarom de vrouw het gebit van haar man mee ter kerke nam antwoordde de vrouw, dat ze altijd het bovengebit van haar man meenam, wan neer zij het huis verliet. Haar man had er namelijk een gewoonte van gemaakt stiekem en tegen de zin van de vrouw het soepvlees uit de pan te halen en gauw op te eten. Zonder gebit kon hij niets eten, reden waarom de vrouw bij haar afwezigheid het gebit van haar man op eiste. De pastoor gaf toe dat het een zeer verregaande, doch bepaald wel afdoende maat regel was foto GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apotheker*dijk 27, Lelden, tel. 20308 Vinkei rouwt om verlies van molen (Van onze Bossche correspondent) Secertaris Bill Wichers van de „Netherlands pioneer and historical foundation" uit de 30.000 Inwoners tellende stad Holland in de Ameri kaanse staat Michigan is in het Bra bantse dorp Vinkei niet zo enthousi ast ontvangen, als deze Amerikaan se goodwill-ambassadeur van Neder land misschien had verwacht. De burgemeester van het dorp en een aantal autoriteiten waren erg vriendelijk toen Bill zijn kritisch oog liet vallen op de molen „De Zwaan", die hij zaterdag officieel in ontvangst zal nemen, om hem dan over de oce aan naar het Amerikaanse Holland te laten transporteren, waar hij een ereplaats je zal krijgen tussen aller lei andere aan Nederland herinner de attributen. Maar de bewoners van het kleine Vinkei stellen het bezoek van de Amerikaan niet erg op prijs. Zij hebben besloten om de feestelijkheden rond de officiële overdracht van de molen te boycot- Ze beschouwen de verhuizing die af laten weten. Een gezongen quienmis zal nu voor een passend afscheid zorgen. „Buitengewoon ernstig De commandant van het VN- leger op Cyprus, de Indiase gene raal Ghyani heeft secretaris-gene raal Oe Thant verzocht hem van zjjn functie te ontheffen. Zjjn taak zal waarschijnlijk worden overgeno men door een andere Indiase gene raal, K. S. Thimayya voormalig staf- chef van het Indiase leger. Is- trekken op grond van „handelingen, die nadelig zijn voor Turkije". On der de uitgewezen Grieken bevinden zich verscheidene directeuren van scheepvaartmaatschappijen, fabri kanten en kooplieden. Het aantal Grieken, dat als gevolg van de cri sis op Cyprus uit Turkije is uitge wezen, is hiermede tot 182 geste gen. De uit< Athene de Griekse en Turkse regeringen in kennis te stellen van de „buitenge wone ernet" waarmee president Johnson de groeiende spanning tus sen de twee NAVO-landen be schouwt. Een Amerikaanse woordvoerder in Geneve zei gisteren dat „ondermi nister Ball de twee regeringen ervan op de hoogte zal stellen dat de Ver enigde Staten erop voorbereid zijn bepaalde maatregelen te nemen om vijandelijkheden tussen de twee lan den te voorkomen. Het idee van een dergelijk conflict is ondenkbaar", zo zei hü. Ball is thans niet van plan naar Cyprus te gaan, maar de mogelijk heid van een dergelijk bezoek is niet uitgesloten. De twee Britse verbindingsofficie ren, die nog bij de VN-strfjdmacht op Cyprus waren gedetacheerd, worden teruggetrokken, zo heeft een VN-woordvoerder gisteren in Nico sia meegedeeld. Deze maatregel is genomen na de verdwijning van de Britse majoor Macey en zijn chauf feur. Macey werkte als verbindings officier bij het bureau van de Turks- Cyprische vice-president, dr. Fadil Ktitohük. De woordvoerder zei dat het tot bekend is wat er met majoor Macey is gebeurd niet raadzaam wordt geacht dat de Brit se officieren hun verbindingswerk zaamheden voortzetten. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voor arrest eiste de officier van Justitie, mr. G. C. van de Berg tegen een 36-jarige inwoner van Utrecht, de centrale figuur in een omvang- rijke serie diefstallen in warenhuizen en winkels. Vier jaar lang bleven de praktijken van de man. die samenwerkte met zijn echt genote, drie andere echtparen en zijn zwager, verborgen. Mr. Van de Berg zei in zijn requi sitoir, dat men de omvang van de to tale waarde der ontvreemde goede ren moeilijk kan schatten. Tijdens de zitting zijn bedragen genoemd van omstreeks f 30.000,— maar naar de mening van de officier ligt de ver moedelijke waarde in de buurt van f 50.000,— Hij kwalificeerde de Utrechter als de man, die deel uitmaakte van alle combinaties die in de warenhuizen opereerden. Hf) was het die de goe deren wegnam, de anderen deden dit incidenteel. Hun taak was de aflei dingsmanoeuvre, het afschermen van de hoofddader. Mr. Van de Berg nam het hem bij zonder kwalijk, dat hij nadat hij in 1962 in Hilversum bij een diefstal werd betrapt (de zaak werd voor waardelijk geseponeerd» wederom op het dievenpad toog, bijgestaan door zijn vrouw. Ten aanzien van de andere acht verdachten kwam de officier tot de conclusie dat hun aandeel in het medeplegen van diefstal was bewe zen. De officier sprak van een actie ve betrokkenheid. Het was hem opge- Protest De sociaaldemocratische partij van Brazilië heeft zich gisteren terugge trokken uit de regeringsgezinde coa litie in het congres, uit protest tegen de politieke verbanning van haar kandidaat voor de presidentsverkie zingen van oktober '65. ex-president Kubitschek. De partij, die met onge veer honderd afgevaardigden en 21 senatoren de machtigste politieke groep in het congres is, had zich tot nu toe achter de rechtse Nationale- Democratische Unie geschaard om een meerderheid te verzekeren voor de regering, die gevormd werd na het afzetten van president Goulart in april. President Castello Branco heeft maandag dr. Kubitschek uit de senaat gezet en hem zijn politieke bevoegd beden voor tien Jaar ontnomen. had geleefd, maar dat z(J niet het idee hadden: wat ik doe is gemeen, is onmaatschappelijk. Mr. Van de Berg vergeleek deze zaak met smok kel- en belastingfraude-zaken, waar deze gevoelens vaak een domineren de rol spelen. Bjj geen van de verdachten was de oorzaak van de diefstallen te zoeken in armoede, in nooddruft. Integen deel, uitgezonderd de hoofddader be schikten de andere gezinshoofden over redeiyke inkomens. Tegen de andere verdachten eiste de officier gevangenisstraffen die va rieerden van een jaar tot vijf maan den. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Beatle-dress: wispelturig rage-artikel (Van onze Enschedese correspondent) De Beatles spoken niet alleen rond in de hoofden van de tieners, maar zy houden ook de commerciële gees ten van de volwassenen op de afde ling verkoop van de N.V. Stoomweve- ry Nyverheid bezig. Dit bedryf heeft destyds ingehaakt op de Beatle-rage en kreeg de wereldrech ten voor de produktie-verkoop van gordynstoffen en de rechten in een groot aantal Europese landen om de Beatles op japonstof af te drukken. De verkoop van deze Beatlestof- fen is, een heel goed commercieel succes geworden, hoewel de pro- duktie van deze stoffen een aardig heid is en slechts een klein deel uit maakt van de gehele produktie. De verkoop gaat met golven die zich schoksgewijs voortplanten over de landen waar de Beatles verschijnen. De kunst is om te weten waar de Beatles op dat ogenblik te voorschijn komen. Er is weliswaar een reispro gramma opgesteld maar dat veran dert nog wel eens. Daarom staat men in Enschede vrijwel voortdurend in contact met het Londense Beatle- hoofdkwartier. Op het ogenblik zyn de Beatles in Australië. Indertijd is het eerste materiaal van de Nijver heid per vliegtuig naar dit wereld deel getransporteerd, zodat de agen ten enige indrukken hebben van de aard van de stoffen. De grote massa is later per schip nagestuurd. De Beatlestoffen vormen een rage artikel. Er moet voor worden ge zorgd, dat er voldoende aanwezig is als deze rage in alle hevigheid op vlamt. Grote nabestellingen komen er zelden. De stoffen van de N.V. zijn en worden verkocht in vrywel alle landen van het westen waaronder ook de V.S. In Moskou heeft de Russisch ruimtevaar ster Valentina Te res jkowa. die getrouwd is met haar collega Andrian Nikolajew zondag het leven geschonken aan een dochtertje. De geboorte is pas dinsdag bekendgemaakt Hier ziet men moeder en dochter in het ziekenhuis. Vrijdagdrukte en toch tijd voor lekker koken. Vrijdag is altijd een drukke dag. Toch moeien ze dan voor 2 eten vind ik. want zaterdag eten we nooit warm. Waar ik dan vrijdag de lijd vandaan haal voor een lek. ker maal? Wel uil de Iglo diep. vrieskast natuurlijkMet zo'npak verse, voordelige Iglo spinazie doe je wonderen in een wip. Verleden vrijdag profiteerde ik zelfs dubbel van Iglo: spinazie met visfilets. Moet u morgen ook eensprober en. Succes verzekerd I Vrijdagse spinazie-speciaHteti Leg gekookte IGLO visfilets op ontdooide warme IGLO spinazie. Bedek het geheel met hete kaas- of tomalen- saus. Opdienen met puree. Iglo spinazie: schoongemaakt^ slinkt niet... zo klaar! 700 gram f 1.27 500 gram f0.97( 350 gram f0.72 Observatie maanverduistering uit vliegtuig op 6 km hoogte Van 24 op 25 juni Dit Jaar zal zich het zeldzame ver- schynsel voordoen, dat er in ons land binnen een jaar twee totale maansverduisteringen waargenomen kunnen worden. De eerste in de nacht van 24 op 25 juni, de tweede ln de nacht van 18 en 19 december. Omdat ook in de zomermaanden vaak een dichte bewolking het waar- en van een dergeiyk natuurver schijnsel onraogeiyk maakt, zal het Zeiss-planetarium in Den Haag be langstellenden in de gelegenheid stel len de maansverduistering van 24 op 25 juni gade te slaan vanuit een vliegtuig, dat vanaf het vliegveld Zestienhoven tot 6.000 meter hoogte „Filibuster" in de Senaat aan banden (Van onze correspondent in Washington) In de zaak voor geiyke rechten voor alle Amerikaanse burgers is gis teren een belangryke stap vooruit gedaan doordat de senaat met 71 tegen 29 stemmen besloot tot beper king van het debat inzake de wet op de burgerrechten, die de discrimina tie van de negers in hotels, restau rants, de vakbeweging en by het zoe ken naar werk beëindigtHet besluit betekent dat iedere senator nog slechts een uur over het wetsontwerp mag spreken, waarna gestemd wordt. Daarmee is de zogenaamde „filibus- „„i,, ter» - het houden van eindrtoze re- Prtnc'PMe tegenstander is van lede- devoerinren om een stemmin* term beperking Jegens een parlemen- te gaan - der ru.del.jkc SÜatoren Smre^'vfr,1" heru.»^ h?' VOr? doorbroken. brengen van bezwaren tegen een ont- I werp van de meerderheid. De meer- Tegen stemden 23 Democraten en derheid daarentegen acht het een om- 6 Republikeinen, onder wie Goldwa- democratische toestand wanneer de ter, die streeft naar een Republikein- minderheid in staat is door eindeloze se kandidatuur voor het president- schertsredevoerirugen de aanvaarding ttj4 handel- van een wetsontwerp waarvoor een Aan deze „maanvlucht" zal om 22.30 u. een inleidende demonstratie in het planetarium voorafgaan, ter wijl tijdens de vlucht (van 00.45 tot 01.45 uur) deskundige explicatie wordt gegeven. In tegenstelling met de verduiste ring van 24 op 25 juni, waarbij de n laag aan de hemel staat, zal tijdens de eclips van 18 op 19 decem ber de maan zeer hoog aan de hemel prijken. Het is wel zeer bijzonder, dat we in is land in 1964 twee totale maans- dens maansondergang van zaterdag ochtend 13 april 1968 en aan die van vrijdag 6 augustus 1971, waarbij de maan in de avondschemering totaal verduisterd opkomt, zal men nog tofc dinsdag 18 november 1975 moeten wachten voordat men opnieuw een totale maansverduistering (ditmaal hoog aan de hemel, kort voor mid dernacht) kan gadeslaan. De ko mende twintig jaar zyn trouwens niet rijk bedeeld met in ons land goed waar te nemen totale maans verduisteringennaast de reeds ge noemde eclipsen zijn in die periode in ons land alleen nog die van za terdag 16 september 1978 en zaterdag 9 januari 1982 te zien. Eerst in 1965 krijgen we weer twee totale maans verduisteringen, op zaterdag 4 mei en op maandag 28 oktober. Vijf Bulgaarse leiders ontslagen De Bulgaarse nationale vergadering heeft gistermiddag eenstemmig de mandaten ingetrokken van de afge vaardigde Anton Joegow, voormalig premier, en vyf voormalige leiders van de communistische partij van Bulgarfje, die na het congres van november 1962 uit het centrale comité van deze party waren ontslagen. De betrokkenen worden ervan be schuldigd „de socialistische wetten tijdens de periode van de persoons verheerlijking ernstig te hebben over treden en daarmee grote vooroorde len tegen de party en het land heb ben veroorzaakt". De vergadering keurde voorts een wetsontwerp goed waarby aan het controle-apparaat op staat en party zeer grote bevoegdheden worden ver# leend.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11