Blokkers Beatle - kermis: „voer voor psychologen Wim Kan: Erger dan de Franse revolutie Opgericht 1 maart 1860 Maandag 8 juni 1964 Derde blad no. 31280 Hartstochtelijke eredienst rond vier profeten van de ^Mersey-sou rul9 RUIM 70-JARIGE SCHRIJFT ROEKEK IK EK OVER AUSTRALIË (Van onze speciale verslaggever) „HET IS NIET TE GELOVEN. Dit is nog erger dan de Franse revolutie zei Wim Kandie was aangekondigd als „een grote Nederlandse Beatle fan". Hij zat zaterdagavond met Corry V-onk op de eerste rij in Blokkers veilinghal „Op hoop van zegen" maar toen hij door een opdringende tienermassa in de verdrukking kwam, zocht hij snel een veiliger plaats. Hoe Ben Esslng, de stuntman van Blokker de deinende menigte ook tot stilte en zitten-gaan maande, de Beatle-koorts woedde onver minderd de volle 25 minuten voort. En op de voorste rijen vielen onder druk van de twistende en shaken de fans slachtoffers. Verwezen naar het hoofd grijpend of i een blauw oog tastend, de piek haren verward over het zweterige voorhoofd, gingen de in net nauw of in al te wilde extase gebrachte uitvallers af door een zijdeur, de koelte tegemoet. Vijfentwintig minuten Beatelen: een perfecte show, die ontaardde in een loeiend en laaiend hoogtepunt, maar zonder kwaadaardigheid. De hekken stonden bol bij dit pandemonium van de langharige jeugd, die tierde, krijste mee sloten ogen en geheven arr „Wat voel je toch?" Die nuchtere vraag werd door de even bedrem melde aangesprokene en aange- stokene na een korte stilte beant woord met een „Machtig gewoon". Of „Ik ben er kapot van". Of, nog kernachtiger, „Weet ik 't?" Genadeloos Daar was die alles doordringende, alles murw beukende en tegelijk genadeloze beat, die de gelovigen opzweepte tot een hartstochtelijke eredienst aan deze vier uitgekien de profeten van de Mersey-sound. Zesduizend getrouwen bij de avondvoorstelling, tweeduizend 's middags. Een deel van de lieve jeugd had net zulke authentieke kapsels als de meesters zelve. En vele volgelingen in spijkerbroek. Men is dan de Beatles zeer nabij, yeah, bijna zelf Beatle geworden. En dat is het einde...... Een mooi observatieterrein voor massapsychologen. En die waren er, druk in de weer met potlood en papier, streepjes zettend om koeltjes de frequentie der ver schijnselen vast te stellen (zo vaak opstaan, zo dikwijls gaan zitten). Maar de duizenden wilden hadden van dit alles geen weet. Zjj be dronken zich aan de decibels, die daar op het podium werden opge rispt in een wezenloze sfeer van snoeren, stekkers, microfoons, blikkerige geluidskasten. Als het maar hard was. Als het maar beat Daarvoor zorgden de Beatles zelf, uiteraard, en de andere „groups", die voor,een fractie van de Beatle- gage het voorprogramma mochten vullen: de "Hot Jumpers", de „Fancy Five", „Jack and Bill", de „Candy kids" en „John Rassel and his clan" alle zeer Nederlandse groepen, zoals men ziet. De „twist- koningin" Wanda, die na de mid dagvoorstelling de beproeving van de avondvoorstelling niet meer aandurfde. Kwintet Dominique, half toegejuicht, half uitgejouwd. Eén van de zuivere Beatle-fans zei: „D'r zit niks in, d'r komt niks uit". Spandoek Op een groot spandoek: „No live without Beatles". Dat klopte: er was volop leven met de Beatles. De agenten zetten zich soms tegen de afzettingshekken bij het podi um schrap, tezamen met de orde commissarissen. Maar ze bleven Voor het eerst in hun „beroemde" levens hebben de Beatle-sterren 's middags voor een half lege zaal gestaan, Radio Veronica had alle plaatsen opgekocht in de verwach ting binnen enkele dagen te zijn uitverkocht. Dat is een tegenvaller niet elke Beatle-fan had tien gulden voorhanden voor een kaar tje. Maar de ruim tweeduizend jongelieden die er wel waren, de den de lege plaatsen spoedig ver geten. Voor het twee uur durende voorprogramma bestond nauwe lijks belangstelling. Het werd steeds onderbroken door geroep om de Beatles. Toen die kwamen, wer den ijlings hekken aangesleept, want het podium werd bestormd. Niemand bleef op zijn plaats zitten. Iedereen zong, danste, stampte op het ophitsende ritme van elektrische gitaren. Rondvaart De vier langharigen zijn weg, maar hun turbulente aanwezigheid, zal nog lang blijven naklinken. Nog nimmer heeft Amsterdam zoiets meegemaakt als de grachtentocht van Zijne Majesteiten, de Beatles. Geen staatsbezoek van een bniteiv landse vorst vermocht ooit zo veel opwinding te brengen als zaterdag. Die rondvaart van anderhalf uur was voor het hoofdstedelijke hit wezen een onbetwist hoogtepunt, dieptepunt ook wel, voor aantal tieners, die zo hevig in geloofsijver werden ontstoken, dat ze in de grauwe grachten doken. Een dichte menigte sloeg het vertrek gade van de Beatles uit het Doelenhotel in Amsterdam voor een rondvaart door de hoofdstedelijke grachten. Twee politieboten zwenkten van links naar rechts en spurten van voor naar achter om tieners op te vissen, liefst voor zij zich konden vastklampen aan de gangboorden van de snel varende „Jan van Ga len". Daarin zaten ze, Paul, George John en Jimmy, helemaal niet verbaasd toe te zien hoe op de kant horden uitzinnig schr Driemaal De ijverigste fan kreeg zowaar een handdruk van één van de Beatles. Hij was tot drie keer toe de gracht ingedoken om naar zijn afgoden te zwemmen. Toen hij dan einde lijk succes had en aan boord klom, vroeg men hem zijn naam. „Doet er niet toe", zei hij, „ik kom voor de Beatles". Het meisje, dat voor vierduizend gulden van Bangkok naar Nederland was ko men vliegen om de Beatles te zien, mocht ook in de rondvaart boot zitten. Een duur tripje. „Overweldigend", noemde Beatle John Lennon de belangstelling. Daar waren de anderen het mee eens. Zij zeiden nog nooit zo iets te hebben meegemaakt. En zij zijn tenslotte toch wel iets gewend. Minister Luns Een politieke crisis dreigt in Europa (Van onze Eindhovense correspondent) Minister Luns heeft zaterdag op het jaarcongres van de Europese be weging in Eindhoven gezegd het niet uitgesloten te achten dat Europa een politieke crisis te wachten staat. Over de grondslag van een Europese Unie bestaan diepgaande verschillen van mening tussen de voor deze unie in aanmerking komende landen. De plaats van een toekomstige Europese Unie in het Atlantisch bondgenoot schap staat nog allerminst vast en bovendien bestaan er momenteel nauwelijks contacten tussen de zes en het Verenigd Koninkrijk. Minister Luns acht de tijd op het ogenblik dan ook nog niet rijp voor een poli tieke eenheid in Europa. Zo ver de Europese integratie op economisch gebied is gevorderd, zo ver is deze op politiek gebied achtergebleven. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken wees op de wensen van de Nederlandse regering: een samensmelting van de drie uitvoeren de organen van de Europese gemeen schap en de noodzaak van parlemen taire controle, met name op de fi nanciële uitgaven van de Europese organen. Minister Luns wees er in dit verband op dat de gemeenschappelij ke agrarische politiek en het oriën tatiefonds van de Europese landbouw jaarlyks miljarden guldens vorderen waarop vrijwel aUe toezicht ontbreekt. Sjeik kampeert langs Rijksweg 17 Sjeik Soeleiman Daher is gister avond met zün zes vrouwen en tien kinderen in de berm van Rijksweg 17 tussen Zevenbergen en Roosen daal, onder de gemeente Oud-Gastel, blijven steken, toen hij pech kreeg zijn auto. De 72-jarige sjeik een bezoek aan Engeland heeft gebracht, is op de terugreis naar zijn geboorteland Ras-al-Khaima aan de Perzische Golf. Aanvankelijk stonden de tenten in het Arabische gezelschap tien centimeter van de rijbaan. De ver- keersgroep van de Rijkspolitie uit Breda en de plaatselijke politie acht ten dit, mede gezien het grote aantal kinderen van de sjeik, te vervaarlijk. Daarom heeft men de tenten ver plaatst. Het is de bedoeling van de sjeik na reparatie van zijn auto van- weer verder te trekken. De krasse 70-jarige schrijf ster met haar kleindochter Fenna. Op de achtergrond de merkwaardige rotspartij „De drie gezusters". Moskou stuurt „deskundigen" naar Mongolië Sow jet-Rusland stuurt grote groe pen „deskundigen" en technici naar buiten-Mongolië om de Chinese in vloed in deze Aziatische republik te niet te doen, aldus diplomatieke zegslieden in Londen. De Russische deskundigen zou den de werkzaamheden overnemen van duizenden Chinezen die worden teruggestuurd. Zü zijn in de loop van de Laatste twee jaar in Buiten-Mon golië aangekomen ogenschijn lijk om medewerking te verlenen by verscheidene technische ontwikke lingsprojecten en moeten de uit voering bevorderen van Russische projecten, die vallen onder een ver leden maart gesloten, nieuwe over eenkomst. Het Kremlin zou de Chinese invloed in de republiek willen ontzenuwen om te voorkomen dat Buiten-Mon golië voor het Chinese communisme kiest. regering van Buiten-Mongolië heeft gekozen voor het communisme, dat wordt aangehangen door premier Nikita Chroesjtsjow en voor nauwere betrekkingen met Rusland. Geboren Amsterdamse nog steeds energiek Ik vertel aan niemand welk boek ik nu schrijf (Bijzondere medewerking) Onze eerste indruk: Die oude dame draagt haar meer dan ze ventig jaren met ere. Zij woont in de ongeveer honderd kilo meter ten westen van Sydney gelegen prachtige Blauwe Bergen. Korte tijd geleden voltooide zij haar tweede in Australië spe lende roman. Dit was de aanleiding tot ons bezoek aan die Nederlandse schrijfster. Zij heet To Jager-Meursing. Zij is geboren en getogen in Amsterdam, waar haar enige zoon nu nog woont. Zij heeft niet minder dan zeventien boeken op haar naam staan. In Nederland kregen vooral ..Het schone leven" en .Tweeënvijftig zondagen op bezoek bij de kinderen" bekendheid. De titels van haar beide in Nederlandse emigrantenkringen in Australië spelende romans zijn ,,Een Hollands meisje in Australië" en ..Margot s lief en leed in Australië". Het eerste boek verscheen in 1959 en zal weldra in een nieuwe druk ten tweeden male het licht zien. Het tweede boek is onlangs van de pers gekomen. Mevrouw Jager-Meursing's eer ste Australische boek speelt in de Snowy Mountains. „Margot's lief en leed in Australië speelt in de Blauwe Bergen, waar de schrijfster woont in Katoomba met haar doch ter Mia Jasienska-Jager en haar kleindochter Fenna Jasienska. „Het is hier heerlijk wonen", ver zekerde zij ons enige malen. .Jk ben in Amsterdam geboren en ge togen". vertelde zij. „In 1954 ging ik naar mijn dochter in Australië. Mia was toen getrouwd. Haar man werkte aan de grote hydro-elektri- sche projecten in de Snowy Moun tains. Door een ongeluk verloor hij het leven Eigenlijk heb ik nooit erg van de Snowy Mountains gehouden, weet U. Daarom liet ik de hoofdpersoon van mijn eerste Australische boek teruggaan naar Nederland!" Ook zij en haar dochter gingen na de dood van haar schoonzoon terug naar het vaderland. Maar Mia Jasienska hield het niet lang uit in Nederland en keerde reeds in 1960 terug naar Australië. Haar moeder volgde weldra Mia's voor beeld. „Ik geloof", zei ze, „dat die vier jaren in Australië het voor mij erg moeilijk maakten om me weer aan te passen bij het leven in Ne derland. Toen Mia mij enige malen schreef, dat ik bij haar moest ko men, ben ik gegaan. Mia had een aardig huis gekocht in Katoomba. kan hier ook heerlijk in de tuin werken. In de moestuin kweek ik echt-Nederlandse groentesoorten. Boerenkool bijvoorbeeld. Dat is een groente, die U vrijwel nergens in Australië vindt. De mensen hier komen wel eens kijken naar die kool met gekruld blad!" De meeste tijd brengt mevrouw Jager echter door in een heerlijk- zonnige kamer. Daar werkt zij aan haar boeken. Papier en extra- zachte potloden zijn haar schrijf materiaal. In die zonnige kamer schreef zij haar tweede boek en is zü nu Maar hierover later. Dat tweede boek behandelt een interessant gegeven. Een Neder lands Jongmeisje komt naar Austra lië om daar haar (geïmmigreerde) ouders te bezoeken. zy is teleurge steld over de manier, waarop haar ouders in hun nieuwe vaderland leven. Zoveel dingen zijn anders dan in Nederland. Zü leert een Australisch student kennen. De jonge mensen gaan van elkaar houden en de jongeman vraagt het Nederlands meisje of ze zyn vrouw wil worden. Met deze vraag plaatst hy haar voor inneriyke conflicten. Mevrouw JagerMcursing en haar galah „Kokkie". Mevrouw Jager houdt van Nederland en zy houdt van Australië. Zy heeft een wel versneden pen. Deze hanteert zy thans om in Nederland begrip voor Australië en in Australië begrip voor Neder- te kweken, zy haar Ja-woord, want (overweegt zy> „in wezen zijn de mensen allen geiyk, al verschillen zy in gedrag en levenspatroon". Zy legt zich dan toe op de studie van de Inheemse Australiërs om aldus toch door te dringen tot de oude tradities van het vyfde Werelddeel. Ook aan de legenden in en over de Blauwe Bergen schenkt zy veel aandacht. „Weet U", vertelde mevrouw Ja ger. „myn tweede Australische ro man weerspiegelt eigeniyk zo'n beetje hoe ik zelf gelukkig ben ge worden in Australië en hoe ik my heb aangepast by het Australische levenspatroon ja, zo is het!" Mevrouw Jager, nog steeds ener giek en welbespraakt, hoopt met haar boeken te bereiken, dat de Nederlanders meer begrip voor de Australiërs en de Australiërs meer begrip voor de Nederlanders zullen krygen. ..We weten immers eigen iyk veel te weinig van elkaar", zei ze nadrukkelyk. Onlangs „betrapten" wy mevrouw Jager in een winkel in Katoomba, terwyl zy potloden en papier kocht. „En wat behandelt U in Uw der de boek?", vroegen wy. „Ik vertel aan niemand welk boek ik nu bezig ben te schryven". kregen wy ten antwoord, „maar één ding staat vast: het zal heel anders zyn dan zijn twee voorgan gers. En natuuriyk speelt het in Terzyi zy dit zei. knikte haar lievelingsvogel „Kokkie" instem mend en goedkeurend. Prinses Irene in Galieië Prinses Irene en haar echtgenoot zyn gisteren per vliegtuig uit Madrid naar het historische pelgrimsoord Santiago de Compostella in midden - Spanje gereisd. Het echtpaar werd door de burgemeester van de plaats ontvangen. Zy zeiden tijdens hun verblijf nog andere plaatsen in Ga lieië te willen bezoeken. Grote fruitoogst in Zeeland .Behoudens onvoorziene omstan digheden komt er dit jaar in Zeeland een grote oogst van appels en peren". Dit zei de voorzitter van de veiling Kapelle-Biezelinge en omgeving, de heer P. J. J. Dekker in Wemeldinge, in zyn openingsrede tydens de zater dagmiddag in Kapelle gehouden al gemene jaarvergadering van deze veiling. De weersomstandigheden in de bloeityd waren gunstig en dit had tot gevolg een massale vruchtzetting. Er heeft op het ogenblik wel veel viuchtrui plaats, maar er biyven by de meeste rassen ruim voldoende vruchten over. De stand v; zen, roden er en de stand van de bramen in Zee-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5