TWINTIG JAAR GELEDElV OPERATIE-OVERLORD Wereld grootste militaire onderneming op 6 juni 1944 Zaterdag 6 Juni 1964 Pagina 1 uniform gestoken, begin juni naar Noord-Afrika begeven voor een „Inspectiereis" die met net zoveel Indiscretie werd begeleid, dat men mocht aannemen, dat de Duitsers er de lucht wel van zouden kra gen. De vlieger ging op. En de we tenschap van Monty's aanwezig heid op het Afrikaanse continent was voor de Duitsers een reden te meer de geallieerde gasten begin Juni nog niet te verwachten. Zo werd hun komst dan ook die sur prise, die in aanleg voor het succes onontbeerlijk was. Muiberries gen nadat de Duitsers ze bij een geallieerde poging tot verovering, eerst in de lucht hadden laten springen. Eerste fase De onthulling van de ware toe dracht voltrok zich dus eerst in de late ochtend van die zesde juni, toen het plan-Overlord werd uitge voerd waarvan de eerste fase luid de: vaste voet op het continent van waaraf later nieuwe offensie ve operaties gelanceerd zullen wor den. Vijf stranden, tussen de mon ding van de Ome en het Norman- dische haventje Quineville, waren het doelwit van een hele divisie. De eerste Amerikanen gaan aan land Dat was intussen niet de enige verrassing. Na het „waar" en het „verweer": het „hoe". Een andere uiting van Hitiers „geniale intui- tie" was minder onfeilbaar geble ken. Vanaf 1942, toen hij ook aan zijn westelijke flank steeds meer nattigheid begon te voelen, had de Führer niet afgelaten zijn beste generaals voor te houden, dat bo venal de Europese havens aan de westkant in de hoogste staat van verdediging gebracht moesten wor den. Zolang we de havens in han den houden, houden we Europa in onze greep, aldus luidde een ge loofsartikel vaij zijn strategische evangelie. Een geloofsartikel waar onder niettemin drie jaar eerder de bodem al was weggetrokken, toen Roosevelt en Churchill tijdens een hunner ontmoetingen-aan-de- top tot de conclusie kwamen, dat de Duitsers de Westeuropese ha vens inderdaad onneembaar had den gemaakt, zodat en die con sequentie werd door Lord Mount- batten getrokken de geallieerde armada op de grote en „langste" dag dus hun eigen havens moesten Door de lucht werden, met pa rachutes en zweefvliegtuigen, nog twee divisies aangevoerd, terwijl speciale commando's tot taak had den, de zwaarste verdedigingsposi ties van de vijand te neutralise ren. Bijna zevenduizend schepen waren bü de operatie betrokken, waaronder honderdachtender tig oorlogsbodems, die vanaf de eerste uren hun vuur en kogels uit braakten over de ,3Iockhauser" en andere versterkte punten van Hit- Iers vesting-Europa. Ruim acht honderd vracht- en andere sche pen, waaronder vijftien oorlogsbo dems met een grote staat van dienst, wisten deze dag hun laatste gang te varen: ze werden ander halve kilometer uit de kust door de bemanning eigenhandig de grond Ingeboord om als fundament voor de kunstmatige haven te dienen. De eerste caissons van de kunstmatige haven. Port Windsor. Twee Jaar later waren in Enge land twintigduizend arbeiders dag en nacht werkzaam om die gepre fabriceerde havens-„mulberries" gedoopt in staat van gereedheid en van transport te brengen. Het Is een der wonderen van deze grandioze militaire onderne ming geweest, dat de muiberries tot op het laatste moment hun ge heim niet aan de vijand en even min aan het eigen kamp hebben prijsgegeven. Deze sleutel tpt het succes der operatie, de kunstmati ge havens, was slechts enkele staf officieren bekend, die elkander ontmoetten in een lokaal waar de maquettes werden bewaard en waar, uit vrees voor spionage, ver der geen mens en zelfs geen werk ster werd toegelaten, zodat al die jaren in dat ondergrondse vertrek, trots de Britse sindeljjkheid en hy giëne, nimmer stof is afgenomen!! Maar ook op de lagere etages van de mulberry-produktie is het mysterie tot op het laatste ogenblik inderdaad geheim gebleven: geen der duizenden arbeiders heeft ooit geweten, waartoe de gigantische betonblokken ter hoogte van een huis van vijf etages, waaraan ze dagelijks werkten, zouden moeten dienen. En op grond van hun luchtfoto's was het Duitse opper commando tot op de dag dat de ware toedracht werd onthuld, de overtuiging toegedaan, dat de drij vende gevaarten bestemd waren om de Franse aanlegkaden te vervan- Na die grootscheepse maritieme „harikari", werden de befaamde reuzendokken of caissons aange voerd, die zich ter plaatse met wa ter vulden om in volle zee tot aan legkaden te worden gemetamorfo seerd. Aan de avond van de eerste dag had generaal Eisenhower redenen zijn miljoenenleger geluk te wen sen. Er waren tweehonderd vlieg tuigen verloren of ernstig bescha digd, bijna driehonderd landings vaartuigen werden verwoest, twee oorlogsbodems liepen op een mijn en van de ruim tienduizend manschappen, die op het appel ontbraken bleek later ongeveer eenderde deel gesneuveld te zijn. Razend tempo In verhouding tot de betrekke lijk lichte verliezen, waartegenover in ieder geval het beslissende feit kon worden geplaatst, dat de Duit sers de aanval niet af hadden weten te slaan. Via de geprefabri ceerde kaden en havens gingen tus sen de D-day van 6 juni en de zestiende van die maand, ruim een half miljoen Amerikaanse en En gelse soldaten aan land, plus ruim tachtigduizend voertuigen met een gezamenlijk gewicht van bijna tweehonderdduizend ton!! V. dele verwoest, zodat vanaf die dag in de Amerikaanse sector de ver dere acties en toebereidselen wer den opgegeven. Met behulp van de Engelse mul- berries en gooseberries en de Fran se havens, die inmiddels in geal lieerde handen waren gevallen, kon eind augustus een eerste balans van de invasie worden opgemaakt, waarvoor de geestelijke vaders van „Overlord" zich niet behoefden te schamen: ruim twee miljoen Ame rikaanse en Engelse soldaten had den tot dan toe voet aan Europese wal gezet, in gezelschap van bijna een half miljoen voertuigen belast met meer dan drie miljoen ton aan wapens, minutie en ander mate riaal. Een aantal, omvang en ge wicht, waarvan toen wel niemand meer kon betwijfelen, dat ze Hit- Iers visioenen die ons aller nachtmerries waren definitief noodlottig zouden worden. MUSEA EN MONUMENTEN EN KRUISJES.. (Van onze Parijse Correspondent) Het Is vandaag, zaterdag 6 juni, twintig jaar geleden, dat de geallieerde legers hun eerste gelaarsde voet weer op het vasteland van Europa plaatsten om het „duizendjarige rijk" van Adolf Hitler de doodsteek te geven. Het waren goeddeels Amerikanen en Engels-Ca nadezen en een paar handjesvol ter recht vaardiging van de naam „geallieerden" Fransen, polen, Nederlanders, Belgen, Noren, Denen, Zuidafrikanen en anderen. De tijd gaat 1 snel, zo pleegt men te verzuchten, maar men kan ook anderzijds zeggen, dat er gebeurtenis sen in het leven van een mens of een volk zijn, waarvan de herinnering zich door de tijd niet rt 1 a n laten uitwissen, omdat zo'n gebeurtenis het diepste, innigste en heiligste verlangen, dat een heel volk gedurende jaren had gekoesterd, gestalte had gegeven. En wie die jaren van hit- leriaanse verschrikkingen, vernederingen en vervolgingen letterlijk aan den lijve heeft mee gemaakt, zou hij of zij zich niet herinneren hoe sterk de hunkerende gedachte was: wan neer komen ze? Zullen ze nog wel .komen? Zal Speer's „Atlantikwal", waaraan honderd duizenden slaven jaren lang hadden gezwoegd, inderdaad onneembaar zijn, zoals de gelijkge schakelde kranten steeds maar hadden beweerd? Of was die ijzeren verdediging van de „vesting Europa' alleen maar propaganda, zoals zoveel slechts een Potemkin-gevel was gebleken? Met het waar, wel wanneer Gigantisch ei hoe waren een verrassing ïen behoefde overigens de hogere krijgsschool niet te hebben afgelopen omte begrijpen, dat Eisenhower, de geallieerde opperbevelhebber, de oor log >nmogelijk zou kunnen winnen zonder een „tweede front" in het wean tegen de Duitsers te openen. Een axioma van elementaire stra- tegi dat een ieder kon aanvoelen. Bleven niettemin de vragen: waar prees, wanneer en vooral hoe? Wir? Gegeven het feit dat Engeland zich tot het arsenaal der ge- alliede oorlogsvoering had ontwikkeld, lag de veronderstelling voor de handdat de Franse kusten, die immers het dichtst bij die bases gelegen warei als nummer een op de geallieerde nominatie stonden. Maar die kustezijn lang. Generaal Von Rundstedt, de opperbevelhebber der Duit se legs in het westen, was op grond van een lange reeks militaire over- weginjn tot de conclusie gekomen, dat zgn tegenspeler wis en zeker het oog opalais had laten vallen. Jmt antwoord Waart Calais? Slechts dertig kilomet* scheiden daar Engeland van hetnitinent en vanuit Calais zouden (geallieerde legers vervol gens h snelst het Roergebied kunnen leiken waar de beslissen de veldsf geleverd zou moeten worden. Icalais had Von Rund stedt daain dan ook zijn zwaar ste verdecings- jen afweermaat- regelen qvankelijk geconcen treerd. Hit zelf, geleid-door zijn legendarisc intuïtie, had niette min een aere kijk op de zaak, en zijn voipelling was, dat de „plutocrater hun aanval zonder twijfel op Imandië en Bretagne zouden ricln. Von Rundstedt, een arrogan officier, die voor de „Boheemse korporaal Hitier" al leen maar de diepste verachting koesterde, was niettemin verplicht zich aan de inzichten zijns mees ters te onderwerpen. En zo wer den dan later de Duitse legermas sa's vooral naar d i e regionen ge dirigeerd. Eind mei 1944 hadden zich zes tig divisies, ofwel éénkwart van het gehele Duitse leger, op de beide landtongen van Cherbourg en Brest verzameld. Het orakel van Hitiers „militaire genie" had op de vraag „waar" het juiste antwoord gegeven. Hoe Arromanches werd herbouwd. Wanneer? Een invasie met een leger van twee miljoen manschap pen valt op een afstand van enkele tientallen kilometers uiteraard niet voor te bereiden zonder dat de vijand iets vermoedt en zo wisten de Duitsers dan ook, dat ze de komst der geallieerden hoogstwaar schijnlijk in het voorjaar van 1944 tegemoet konden zien. Niettemin is „D-day", 6 juni 1944, in het raam van die Duitse verwachtingen en zelfs zekerheden toch nog een vol slagen verrassing geweest. Eén dag eerder was de operatie, waarvoor tienduizenden soldaten zich al had den ingescheept op het laatste mo ment vanwege de ongunstige weersvoorzieningen afgelast zonder dat ooit vastgesteld is kunnen wor den wie Eisenhower, Churchill, Montgomery de verantwoorde lijkheid van die beslissing eigenlijk genomen had. De „organisatie-„Overlord was, sinds de drie jaar, dat Roosevelt en Churchill, in beginsel, tot de in vasie besloten hadden, tot dermate gigantische proporties uitgegroeid, dat de top of de kop van het mon ster een zekere eigen, anonieme autonomie had veroverd. Maar die autonomie had toch ook weer niet kunnen voorkomen, dat de Duitsers tot op het laatst met groot sücces om de tuin konden worden geleid. Een der mystificaties: de Engel se acteur Clifton James, die een treffende gelijkenis met Montgo mery vertoonde, had zich, in het volle ornaat van de maarschalks- Het tempo van de lossingen kon steeds hoger worden opgevoerd en in één onafgebroken rjj verlieten in de komende dagen en weken dag en nacht, met een gemiddelde snelheid van tachtig kilometer per uur, tanks, trucs, gevechtswapens en ander rijdend materiaal de hon derden oorlogsbodems en transport schepen die nu één drijvende brug tussen Engeland en het vasteland vormden. Een verbinding die door een plotselinge, hevige storm op 19 juni ernstig werd bedreigd en ten De slagvelden van Normandië en Bretagne met al die soms vreemde namen van kleine stadjes, dorpen en gehuchten, die twintig Jaar ge leden een plaats in de Europese geschiedenis kregen, bewaren nu nog op velerlei wijze de herinne ring aan die tijd. De toerist of pelgrim heeft voor een bezoek aan dat gebied nauwelijks een papieren of levende gids nodig: het is ruim voldoende het eigen oog de kost te geven. Om te beginnen zegt de kleur van de stenen der huizen al heel wat. Ontwaart men een wat frissere tint in het dorps- of stadsbeeld, dan kan men er zeker van zijn zich op een voormalig slagweld te bevinden. Een groot deel van de schade aan de huizen is hersteld zoals het uitkwam en met materiaal, dat toevallig voor handen was. Alleen de entree van Le Havre en een groot deel van Rouaan geven blijk van streven naar een verantwoorde conceptie in de trant van Rotterdam. En dan zijn er verder de twaalf mo numenten, die opgericht zijn op de plaatsen, waar de Amerikanen en Britten in juni 1944 aan land gin gen: de massale begraafplaatsen met hun tienduizenden, witte, hou ten kruisjes in onafzienbare rech te rijen: vier musea, die uitslui tend aan de landing zijn gewijd en met name aan de voorbereiding, het verloop, de achtergronden, de hoofdrolspelers en de talloze figu ranten van deze indrukwekkende gebeurtenis. Het museum van Ar romanches, 20 km ten westen van Caen, dat door architect Carpen- tier is ontworpen en thans nog on der zijn leiding staat, spant van dit viertal wel de kroon op het stuk van volledigheid en modern- suggestieve inrichting en vormge ving. Kapel en begraafplaats van Amerikaanse gevallenen in Saint-Laurent-sur-mer.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9