/lil Katwijks Zeehospitium wil elektrisch busje GOUDEN BOVAG-SPELD VOOR F. C. J. ALT Prof. Kasteleijn aanvaardt Leiclse leerstoel theoretische fysica Nieuwe Gem. Bedrijfstechnische School in de Pesthuispolder GEREF. JEUGDVERBAND SLOOT HET SEIZOEN AF Voor het vervoer van patiënten Hebt U een rijbewijs BUSCHAUFFEUR Opgericht 1 maart I860 Zaterdag 6 Juni 1964 Tweede blad no. 31279 Veertig jaar bij Motorhuis Het heeft de heer F. C. J. Alt, die gisteren het feit herdacht, dat hjj voor veertig jaar als jongste garage-bediende in dienst trad van „Het Motorhuls" niet aan belangstelling ontbroken. Gedurende twee uur was hij in café- restaurant „In den Vergulden Turk" het middelpunt van een grote stroom van receptiegangers. En daarvoor was dan ook alle aanleiding, want nu reeds dertig jaar hebben velen veel met hem in zijn kwaliteit als chef van de garage Hoge Rijndijk te maken gekregen. Op een in de stad vooruitge schoven post: de Hoge Rijndijk is nu eenmaal een in- en uitvalsweg is het de heer Alt, die de directie van Het Motorhuis" nu al vele jaren vertegenwoordigde. Alvorens de vele receptigangers de gelegenheid kregen om de jubilaris te compimenteren, was er een huldi ging in intieme kring. De directeur van de NJV. drs. J. G. H. Boon. automobielbranohe heeft meegemaakt en was de Jubilaris dankbaar voor het aandeel, dat hij daarin heeft gehad. Een dank, welke vergezeld ging met de aanbieding van een enveloppe met inhoud, waaraan de heer Boon nog een persoonlijk geschenk toevoegde. De heer J. J. Grevink, die deze dag namens het bestuur van de BOVAG aanwezig was, had eveneens bijzon dere waardering voor de capaciteiten van de heer Alt, welke gehonoreerd werden met de aanbieding (namens de BOVAG) van de gouden speld van verdienste. De heer H. Zunderman jr, die namens het personeel van „Het Motorhuis" het woord voerde, stelde vooral de dienende taak van de heer Alt in het licht. Een taak, welke de heer Alt niet alleen zag in zijn dage lijkse werkkring, doch ook in breder verband en in dit geval de speeltuin vereniging „Zuiderkwartier", een ver. elging waarvan ook bestuursleden ter receptie verschenen. In aansluiting op de sympathieke woorden van de Moskou bereid tot conferentie over Laos De Sow jet-Unie heeft het Poolse plan voor een voorbereidende confe rentie van zes landen over Laos aan vaard. De Sowjetrussische regering 6telt voor, deze bijeenkomst „in de zeer nabije toekomst" in Zwitserland te houden. Polen heeft onlangs dergelijke be sprekingen voorgesteld tussen Enge land, de Sowjet-Unie India, Canada. Polen en de leiders van de drie grote politieke partijen in de Laotiaanse coalitieregering. Engeland en de Sowjet-Unie zijn voorzitters van de conferentie van Genève van 1962. waarbij werd overeengekomen Laos neutraal te maken. India, Canada en Polen zijn lid van de internationale controlecommissie voor Laos. heer Zunderman bood de heer N. de Bruijn namens het jubileumfonds een enveloppe met inhoud aan. Het intieme samenzijn werd besloten met een woord van hartelijke waardering door de bedrijfsleider, de heer B. van Zwieten, waarna eerst recht de tal rijke receptiegangers (sters) er een bewijs van gaven in hoe ruime kring het optreden van de jubilaris wordt gewaardeerd. MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Kerkelijk Leven 3 St.-Marla- Horebeke (België) G. Griffioen te Nuenen (N.-B.). Bedankt voor Heer- hugowaard, Oudorp, Veenhulzen, K. v. d. Sloot te Wljnaldum voor Oolt- gensplaat S. Meyers te Amelde en Tien hoven. Benoemd tot hulpprediker te Beverwijk-Heemskerk W. Leerink. voor- Heemske'k" Vr^Z" Herv- Beverwijk- Pflaum, kand. te Utrecht-noord. NOORDWIJK 7 Juni. VGLO-school, Schoolstr. 2. Herv. Ger. Evangelisatie. Ds. J Tim- ^berv^nem.-pred. te Woerden. 7 Juni. VGLO-school. Schoolstr. 2 Herv .Ger. Evangelisatie. Ds. A. den Hartogh, herv. pred. te Bodegraven. Gemeenteiyk itryd Heeri (Degradatlewedstryd) „oP zoek naar structuren Gistermiddag heeft prof. dr. P. W. Kasteleijn met een oratie in het Groot Auditorium officieel zijn ambt als gewoon Leids hoog leraar in de theoretische natuuurkunde aanvaard. Prof. Kasteleijn, wiens oratie getiteld was ,,Op zoek naar structuren", behandelde daarin de rol van de wiskunde in de natuurkunde en neven-weten- schappen. Voetbalwedstrijd HeerjansdamZCFC Verbouwings-uifverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Er wordt flink gespaard Er wordt, dit is ons althans duide lijk geworden uit het door de Leid- «che Spaarbank uitgebrachte jaar verslag over 1963, flink gespaard. Over dit jaar, zo lezen wij, werd bijna vyf miljoen meer ingelegd dan terug betaald. Vermeldenswaard ls daarbij, dat de «paarcijfers over het eerste kwartaal in 1963, ondanks' de bijzonder strenge winter, nog gunstiger waren dan het jaar tevoren. De omzet steeg ln 1963 van f.B2,6 tot 61 miljoen. Aan de afhaaldienst namen op 31 december 1963 6.492 (6.425) spaarders deel. In de loop van het jaar werden door deze dienst 258.499 (261.484) kwitanties geïncasseerd tot een ge zamenlijk bedrag van f. 2.098.874.25 2.026.170.25), Aan de ambtenarenspaarregeling namen op 31 december 1963 542 (454) ambtenaren deel. Het gezamenlijke tegoed op krachtens deze regeling uitgegeven boekjes bedroeg aan het einde van het jaar f. 322.258.77 (f. 207.967.15). Het aantal nog lopende jeugdspaar- overeenkomsten op 31 december 1963 bedroeg 1.860 (1.512). Het totale te goed op Jeugdspaarwetboekjes be droeg aan het einde van 1963 t. 892.703.52 (f. 667.116.84). Het tegoed op de spaarbankboekjes niet speciale opzegtermijn nam verder toe. In de loop van 1963 werden 276 (260) nieuwe rekeningen geopend en 88 (93) rekeningen afgesloten. Op 31 december was aan 934 (756) spaar ders in deze groep f7.596.303.49 5.837,548.96) verschuldigd. Wiskunde in de natuurkunde De natuurkunde wordt tot de „exacte wetenschappen" gerekend, aldus prof. Kasteleijn, d.w.z. tot die wetenschappen wier uitkomsten voor het grootste deel in wiskundige vorm gegoten worden. Dit is niet altijd zo geweest: de meeste gebieden van de fysica (mechanica, optica, warmte leer enz.) hebben eerst een stadium van kwalitatieve beschouwingen ge kend, waarin waargenomen ver schijnselen voornamelijk met analo gieredeneringen „verklaard" werden. De geschiedenis leert echter, dat pas wanneer metingen en daarmee de kwantitatieve methode hun intrede deden, een werkelijke ontplooiing mo gelijk werd. Inmiddels heeft de wiskunde zich van de natuurwetenschappen losge maakt. Zij ziet niet langer als haar doel het bestuderen van objecten (zoals punt, lijn, getal) waarvan de inhoud intuïtief duidelijk is en wier basiseigenschappen (vastgelegd in axioma's) evident zijn doch de stu die van abstracte structuren, waar van een kiem van basisrelaties in de vorm van aximo's gegeven is. Zij ver kreeg hierdoor ruimere toepassings mogelijkheden: overal waar de waar nemingen gegevens omtrent een fy sisch systeem een bepaalde structuur vertonen, kunnen met behulp van de wiskundige theorie van die structuur nieuwe eigenschappen van het sy steem worden afgeleid. Daarbij kun nen van één structuur verschillende lealisaties worden gevonden. Ook bij de inductie speelt de wiskunde een belangrijke rol. De resultaten der wiskundige ana lyse worden in formuletaal geschre ven. zowel met het oog op ruimte besparing en overzichtelijkheid als om de noodzakelijke berekeningen snel en zo automatisch mogelijk te kunnen verrichten. Prof. Kasteleijn en echtgenote worden na de oratie gelukge wenst door prof. Gorter (Foto L.D./Holvast) Aan een voorbeeld uit de theorie der fase-overgangen wordt aange toond, hoe belangrijk het is, ook in gevallen waar de wiskundige behan deling op moeilijkheden stuit de eis van een zo streng mogelijke redene ring niet te snel te laten vallen. Uit eindelijk is alleen de beste theorie goed genoeg. Tenslotte wordt in het kort inge gaan op enkele bezwaren die tegen woordig soms tegen de exacte na tuurwetenschap en haar methode worden ingebracht. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd be sloten, recipieerde prof. Kasteleijn in de ontvangst zaal van de Acade- Tyfns-epidemie onder controle In verband met de tyfusepidemie heeft een vleeswarenfabriek in de omgeving van Aberdeen, een van de grootste in Schotland, besloten haar bedrüf voor twee weken te sluiten, om haar afnemers en de goede naam van haar produkten te beveiligen. De 800 arbeiders zullen gedurende de sluiting vol loon uitbetaald krijgen. Cabaret en muziek Met e luchtig cabaretprogramma voor en een muzikale cocktail, ge presenteerd door Sempre Aventi 's Jong en Jolig na de pauze heeft het Gereformeerd Jeugd verband gister avond in de geheel bezette zaal van het St. Antoniusclubhuis het winter seizoen 1963-'64 op geslaagde wijze besloten. De voorzitter, de heer J. Ebes, sprak Intussen zijn gisteren nogmaals I sprak in zijn welkomstwoord voldoe- ning uit over de grote belangstelling zeventien mensen m ziekenhuizen op- v00r ,jeze av0nd, waarmede op fees genomen, waarmee het totale aantal telijke wyze een weer zeer actief is gestegen tot 351. Overigens sch«- Bes'aagd seizoen werd afgesloten, nen er tekenen te zijn dat men de epidemie onder controle heeft. Intussen worden schepen, die Schot land hebben aangedaan, door de Ne derlandse autoriteiten gecontroleerd op tyfusgevallen, wanneer zij een Nederlandse haven binnenlopen. Deze controle bestaat in de informatie, of er aan boord bij opvarenden ziekte verschijnselen zijn geconstateerd, die op verdenking van tyfus zouden kun nen wijzen. Tot nu toe zijn bij deze controle geen gevallen aangetroffen, die tot verdere maatregelen aanlei ding gaven. Op de luchthavens wordt nog geen controle uitgeoefend. De ervaring heeft de autoriteiten geleerd, dat medische controle op luchthavens voor dit type epidemie gewoonlijk niet uitvoerbaar is. Nooit actief Edwald bucher, de Westduitse mi nister van Justitie, die door de Vrije Democraten (liberalen) kandidaat voor het presidentschap is gesteld, heeft gereageerd op de beschuldigin gen in de Westduitse pers, dat hij niet geschikt is voor president omdat hij lid van de nazi-partij is geweest. Een woordvoerder van de minister zei, dat Bucher, hoewel hij zich op 18-jarige leeftijd had aangesloten bij een nationaal-socialistische stu dentenvereniging. nooit actief lid van de partij of aanhanger van de nazi-ideologie is geweest. De „Bild Zeitung" had geschreven dat „een president met het insigne van de nationaal-socialistische partij een onmogelijkheid is". Het cabaretprogramma werd ge opend door "The Dark Town Dixy Strutters", een goed op elkaar inge speeld septet, dat onder leiding van trompettist Frank Kouwenhoven een aantal dixy-land „tophits" ten ge hore bracht en reeds direct voor de nodige stemming zorgde. Veel bijval oogstten hierna even eens "The Singing Sisters" alias El- ly Groenewegen en Dicky van Osna- brugg, leden van „De Ark", die een geestige imitatie brachten van popu laire „Zingende zusjes". Nadat 'The Dark Town Dixy Strut ters" o.m. de negro-spiritual "It is my Lord" ten beste hadden gegeven, zorgde een volksdansgroepje van „Victorie" met een aantal voortref felijk uitgevoerde volksdansen voor een hoogtepunt van de avond. Als intermezzo zong de heer W. Laman, oud CJV-lid, met aan de piano Elly Brandt een tweetal gees tige zelfgemaakte liedjes, waarin hU enige actieve GJV-leden een pluim op de hoed stak. Het derde optreden van 'The Dark Town Dixy Strutters" was weer suc cesvol. Tot besluit van het „eigen-krach ten-programma" presenteerde André Piket, lid van „Petra" het bekende Radio-spel „boodschappen doen". Na de pauze hebben de aanwezigen zich nog enige tijd uitstekend geamu seerd met Jong en Jolig, dat met me dewerking van de solisten Lyda Spaans. Tiny Arnoldus en Wim Brug man onder algehele leiding van diri gent Koos Kukler een muzikale cock- Actie In de bus voor de bus Met 18 lokalen In de zeven jaar, dat zij nu bestaat heeft de Gemeentelijke Bedrijfstech' nische School te Leiden zich al eer goede naam weten te verwerven. Waren er in het eerste cursusjaar slechts 125 leerlingen ingeschreven, dit jaar genieten 285 jongens uit Lei den en omgeving dagonderwijs aan de BTS aan de Medusastraat. Daar naast worden er op woensdagmidda- en 's avonds nog aanvullende ussen verzorgd voor 120 jongens, die in het leerlingenstelsel werkzaam zijn. De grote toeloop van leerlingen nen tot voor kort nog goed kon opvangen doordat men de beschik king kreeg over enkele noodlokalen de Timorstraat, is er nu echter Dan hebben wij voor U een goede baan In het werk r dan U denkt l kennismakingsavond Haltekantoor, Stationsplein, NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. KIES EEK BOEIENDE BAAN Bil EEN STERK BEDRIJF, KIES DE N.Z.H. 18- klassige school in de Pesthuispolder, direct in de nabijheid van het sta^ tion, op een plaats, waar de school nog meer dan tot nu toe in staat zal zijn om een streekfunctie te vervul len. Dit deelde gistermiddag de di recteur van de BTS, de heer F. C Mabesoone, mede voordat hij de heer S. Sannes, de wethouder van onder wijs, de heer J. C. van Schaik, oud wethouder en promotor van de BTS, de commissie van toezicht en belang stellenden rondleidde op de jaarlijkse tentoonstelling van werkstukken van de leerlingen. De heer Mabesoone stelde boven dien met voldoening vast, dat het In dividueel Technisch Onderwijs op de BTS zitten de jongens in klasjes van ten hoogste 16 leerlingen steeds meer waardering gaat onder vinden in onderwijskringen. Toch moet er nog veel aan propaganda en voorlichting gedaan worden. Er zijn nog veel misverstanden over ons on derwijs en men zal er versteld van staan hoeveel Leidenaars in het ge heel niet afweten van het bestaan van de school. Het Individueel Tech nisch Onderwijs heeft echter in de korte tijd, dat het gegeven wordt, al ruimschoots zijn waarde bewezen. De resultaten zijn goed en onze eerste leerlingen zijn in de praktijk een enkele uizondering daargelaten uitstekend geslaagd en worden als volwaardige vaklieden geaccepteerd, aldus de heer Mabesoone. Na deze inleiding nam het gezel schap op de keurig verzorgde ten toonstelling die in verscheidene lo kalen was ingericht, kennis van de methodiek die men aan de BTS volgt „leren met de handen") en de vaak verbazingwekkende vorderingen en werkstukken van de leerlingen op het gebied van timmeren, metaalbe werking, schilderen en metselen. Aan onze stadgenoot, de heer .N. Ballego is op zijn verzoek met ingang van 1 juli a.s. eervol ontslag verleend als lid van de Commissie Toezicht op de Rijksmiddelbare Tuinbouwschool te Boskoop, onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. (Van een onzer redacteuren) Het Rotterdams Zeehospitium aan de Drieplassenweg in Kat wijk aan Zee kampt met een groot probleem. Het vervoer van de patiënten van het ene naar het andere gebouw geschiedt nog steeds door weer en wind en zonder enige beschutting met de brancard. Men zou graag een elektrisch busje aanschaffen, doch de kosten daarvan f 9000,- kunnen door het sa natorium heel moeilijk zelf ge dragen worden. Door de steeds stijgende kosten is het niet een voudig de begroting sluitend te krijgen. Ds. H. Poot, hervormd predikant te Woerden, die zelf ruim 4U maand als patiënt in het zeehospitioum heeft vertoefd, heeft de nadelen van dit vervoer zelf meegemaakt. Daarom is hjj onder het motto „In de bus voor de bus" een actie begonnen om gel den in te zamelen voor de aankoop van zo'n busje, waarin zowel de patiënt als de begeleidende zuster een onderdak kunnen vinden bij het ver- Tof nu toe geschiedt het transport van de zieken nog met de brancard, maar het actie comité hoopt spoedig een elek trisch busje te kunnen aanbie den. Op de foto het huidige en het nieuwe vervoer. voer tussen de versohillende gebou- Het transport van de verpleegden geschiedt dagelijks vele honderden malen. In het hoofdgebouw bevinden zich namely k alle medische instru menten voor het onderzoek van de patiënten en in de bijgebouwen zjjn alleen de ziekenkamers ondergebracht, hetgeen de rust voor de verpleegden sterk bevordert. Probleem Dat vervoer Is al jaren een pro bleem. Sommige gebouwen liggen meer dan 200 meter uit eikaar en de wegen tussen die paviljoens lopen met het duinprofiel mee. Bij ongun stige weersomstandigheden is dit „open" vervoer nu niet bepaald be vorderlijk voor de zieken. Ds. Poot heeft ln zijn eigen ge meente reeds f. 1200.— bijeen weten te brengen voor de aankoop van een elektrisch busje. Deze actie wordt r op prijs gesteld door het bestuur het Rotterdams Zeehospitium en in het bijzonder door de geneesheer directeur, dr. E. H. J. Warns. Actie-comité De actie van ds. Poot heeft inmid dels grotere bekendheid gekregen en is voor een aantal Katwijkers aanlei ding geweest een comité te vormen, dat wil trachten het resterende be drag in korte tijd bijeen te brengen. Wethouder C. van der Plas is voor zitter van dat comité en verder ma ken er deel van uit ds. W. A. B. Ha gen, herv. predikant, ds. F. Pijlman, geref. predikant, kapelaan F. Meijer, de heer E. v. Wensveen en de genees heer-directeur van het Zeehospitium, dr. E. H. J. Warns. Het comité heeft de slagzin van ds. Poot „In de bus voor de bus" over genomen. Men heeft het vertrouwen, dat het niet zo lang zal duren voor het vervoer van de patiënten met een busje kan geschieden. De comité leden rekenen op de medewerking van velen. Als men bedenkt, dat veer tig procent van de verpleegden af komstig is uit Leiden en omgeving, dan moet het mogelijk zijn de nog resterende f.7800.— snel bijeen te brengen. Iedereen, die wil meewerken kan z'n bijdrage storten op gironummer 28316 van het Rotterdams Zeehospi tium te Katwijk aan Zee. De Katwij kers kunnen het bedrag eventueel ook afgeven bij ds. W. A. B. Hagen. Park laan 106. Men moet er wel bjj ver- „In de bus c,. leX SNEUÈ^SERVICE KAMSTEEG'S AUTOMOBIELBEDRIJF N.V.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3