LEIDSCH DAGBLAD Johnsons afgezant, Ball, had gesprek met De Gaulle R.E.M. wil 15 augustus met t.v. uit zee beginnen Het Verre Oosten in het perspectief van verkiezingen Straaljager vliegt dak van boerderij Nieuwe bankfusie is gelukkige combinatie Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 JUNI 1964 No. 31279 Directeur: E. A. E. van DishoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per weta Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 r PaPrijse correspondent) Dc Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Bal!, heeft gisteren, als speciale afgezant van president Johnson, in Parijs achtereenvolgens bij zijn collega Couve de Murville en bij president De Gaulle zijn opwachting gemaakt, waarbij de toestand in Z.O.-Azië ter sprake kwam. Ball overhandigde de Franse president een persoonlijke boodschap van president Johnson. Na afloop van het bezoek aan de generaal, dat ruim een uur duurde, zei Ball (die vloeiend Frans spreekt): „Wij blijven zeer nauwe bondgenoten". Vietnam onafhankelijk moet blijven, maar verschilden van mening over de middelen voor een oplossing van de moeilijkheden. Washington ge looft niet in de Franse politiek ten gunste van hereniging en neutrali teit van geheel Vietnam en Frankrijk staat op het standpunt, dat de Ame rikaanse politiek op den duur niet houdbaar is. Niet ontkend kan worden, dat er wel degelijk van een crisis in de be trekkingen tussen Amerika en Frankrijk kan gesproken worden, een crisis, die juist nu weer gedemon streerd werd door de afwezigheid van generaal De Gaulle en zelfs van pre mier Pompidou in Normandië bij de Verschillen van mening Een van de belangrijkste menings- I verschillen tussen Washington en I Parijs inzake het Verre Oosten be treft Rood-China, dat volgens de Amerikanen agressief is en naar ex pansie streeft. Frankrijk is daaren tegen van mening, dat de Chinese autoriteiten de betrekkingen met het buitenland willen stabiliseren, de handel willen uitbreiden en zien meer op de binnenlandse problemen willen concentreren. Ball en De Gaulle zouden het eens zijn geweest over het feit, dat Zuid-Vietnam ten prooi is aan een opstand, die var, Noord-Vietnam uit geleid wordt. Zij waren het erover eens, dat Zuid herdenking van de Invasie. De gene raal kan het nog altijd niet verge ten, dat de invasie indertijd in Lon den achter zijn rug werd voorbereid, zodat hij van de landing pas achter af kon kennisnemen. Daarom heeft hij nu besloten dat Frankrijk de be vrijding pas op 14 juni zal herden ken, de dag waarop hij, Charles de Gaulle, twintig jaar geleden voor het eerst weer voet op vaderlandse bo dem plaatste. Overigens zijn het na tuurlijk niet deze bittere herinnerin gen geweest, die de generaal met zijn Amerikaanse gast heeft besproker, maar de actuele politiek in het Verre Oosten. Dat de Amerikaanse onderminister zich veel illusies over zijn reis naar Parijs en de mogelijkheid zijn eigen zinnige gastheer te overtuigen, heeft gemaakt, lijkt niet waarschijnlijk. In het Witte Huis ziet men ook de buitenlandse politiek op het ogenblik vooral wel in het perspectief van de komende presidentsverkiezingen en Johnson is zich er vermoedelijk van bewust, dat hjj zijn Republikeinse tegenstanders beter tijdig de wapens uit de hand kan slaan, die ze uit het Parijse arsenaal zouden kunnen be trekken! Hij wil, duidelijker gezegd, voorkomen, dat hem in de campagne straks verweten wordt dat hij grip voor de zienswijze vï Gaulle tekort is geschoten, en daar om zou hij nu wel graag zien, Frankrijk de komende weken maanden zijn wijze lessen aan adres van Washington ten van Indo-China, dat voor de Fran sen juist tien jaar geleden verloren ging, niet al te luidruchtig ten beste zou geven. Of dat verzoek in goede aarde is gevallen, mag men betwijfelen. Op de bijeeenkomst van Amerikaanse diplo maten In Honoloeloe werd vorige Chrysler koopt dootes-aandeleii (Van onze correspondent in Londen) Gisteren is een nauwere samen werking van Chrysler en Rootes be kendgemaakt. Dit betekent een nog ivastere Amerikaanse greep op En- gelands auto-industrie, want Gene ral Motors en Ford bestrijken reeds 40 pet van de Britse automobielpro- duktie via Vauxhall en de Fordfa brieken in Dagenham. Chrysler neemt voor 12 milj. pond sterling in Rootes deel, wat neerkomt op o^ neming. Chrysler is de op twee grootse Amerikaanse automaobielfa- briek. Rootes voornaamste produkten zijn Hillman, Humber, Sunbeam en Imp. Tot dusver voerde Chrysler slechts een klein aantal wagens naar Engeland uit waar Amerikaanse auto's uiterst schaars zijn. Rootes krijgt financiële steun op een ogenblik dat er veel kapitaal no dig is voor de nieuwe Imp-fabriek in Schotland. Chrysler zal Rootes ver kooporganisatie in Engeland en het Europese vasteland kunnen gebrui ken. Chryslers belang in het gewone aandelenkapitaal der Rootes-groep wordt 30 procent. De maatschappij zal tevens de helft van de niet-stem- hebbende A-aandelen Koekj jes en banket niet duurder In tegenstelling tot aanvankelijk verstrekte inlichtingen deelt het mi nisterie van Landbouw en Visserij mee, dat de subsidiemaatregel die verhoging van de broodprijs ten ge volge van de nieuwe tarwe-richtprijs onnodig maakt ook geldt voor de uitsluitend uit tarwe vervaardigde consumptieartikelen. Koekjes, ban ket, beschuit, biskwies, vermicelli, macaroni en dergelijke worden dus door deze tarweprijsverhoging even min duurder. Eerste doperwten voor f 1.50 per kg Door de kweker R. de Regt te Ter Aar werden gisteren de eerste dop erwten aan de Ter Aarse groenten- veiling aangevoerd. Deze primeur werd gekocht door de kooplieden J. Koeleman te Ter Aar en J. Dobbe te Roelofarendsveen voor de prijs van f 1,50 per kg. Het vorig jaar versche nen de eerste „doppers" op 14 juni ter velling. WEERBERICHT MEER WIND De Bilt is niet bijster optimistisch, wat het weer voor morgen betreft. Vandaag blijft het zonnig en warm. Maar blykens het weeroverzicht, dat bet K.N.M.I. om tien uur verstrekte, is het morgen weer mis. Af en toe zal er een krachtige wind tussen zuid west en zuid waaien. De fronten van een nieuwe storing bereiken ons land en brengen veel bewolking en enige regen mee. 7 juni Zon op: 4.22 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 3.06 uur; onder: 17.17 uur Hoogwater te Katwijk te 0.28 en 12.58 uur, laagwater te 8.26 en 21.05 uur (Van onze Groningse correspondent) De 72- en 75-jarige broers Van Zwol, Heerenveen wonen en daar het boe renbedrijf uitoefenen, kregen naar pas nu is bekend geworden in de nacht van zaterdag op zon dag de schrik van hun leven, toen een laagvliegende straaljager een groot deel van het dak van de boer derij ter grootte van 7 bij 8 meter afrukte. Daarbij kwamen de rond vliegende dakpannen op hun bed terecht. Dat de bejaarde mannen daarbij geen letsel opliepen is aan een groot toe val te danken. Zij waren, omdat ze slecht sliepen, opgestaan om iets te gaan eten. Juist toen ze in de ka mer zaten, gebeurde het. Ook was over een brede strook land het hooi weggezogen en verdwenen. Pas enkele dagen later stelden de mannen de politie van het gebeurde in kennis. Deze belde de vliegbasis op, waarna personeel een onder zoek instelde. Naar men ons van de vliegbasis meedeelde kan het geen straaljager van Leeuwarden zijn ge weest. Dus moet een nader onder zoek worden ingesteld. Wel is op dracht gegeven tot herstel van de boerderij. week juist unaniem steen en been geklaagd over de Fransen: die, zon der enige kans op eigen winst, in ae Vietnam-crisis alleen de Amerikanen maar in de wielen zouden pogen te rijden. Er is geen enkele aanwijzinv, die verwachten doet dat De Gaulle alleen er wille van de Democratische verkiezingsoverwinning en tengevolge van Balls bezoek die ietwat nega tieve gedragslijn ten aanzien van Washington zal willen opgeven. Prinses Irene naar H, Land Prinses Irene en haar echtgenoot zouden naar het Heilig Land vertrek ken, aldus heeft een leidende figuur uit Carlistische kringen meegedeeld. Maandag is het prinselijk paar van de huwelijksreis van vier weken naar de Canarische eilanden in Madrid aangekomen. Arrestant uit politiebureau ontsnapt Een 19-jarige woonwagenbewoner, die verdacht wordt van verduistering van een woonwagen, is gisteren uit zijn cel in het politiebureau in De venter ontsnapt. Via een dertig centimeter breed raam en een tuimelraam, dat op on geveer vyf meter hoogte is aange bracht en langs enkele regenpijpen kon de man de weg naar de vrijheid vinden. De hoofdinspecteur, die het verhoor moest onderbreken voor een telefoongesprek en de celdeur af sloot, vond bij zyn terugkomst alleen de klompen van de verdachte De jongeman had van de gemeente Borne een nieuwe woonwagen in bruikleen gekregen, omdat zyn oude wagen was verbrand, maar met een collega ruilde hij de nieuwe wagen. De zaak kwam aan het rollen, door dat voor de tweede maal zijn wagen op het Deventer woonwagenkamp uitbrandde. Twee van de Beatles. John Lennon (links) en Paul Mc Cartney temidden van de over weldigende drukte op Schiphol, waar de tiener-idolen gisteren arriveerden voor hun optreden in Treslong en in Blokker. Samenwerking in ruimtevaart Tussen vertegenwoordigers van Amerikaanse bureau voor lucht- ruimtevaart en van de Russische Akademie van wetenschappen „voorlopig overeenstemming" bereikt over samenwerking op het gebied van maatregelen tot bescherming van het leven van ruimtevaarders. Het overleg hierover in Genève werd namens de Verenigde Staten gevoerd door dr. Hugh L. Dryden, De resultaten moeten thans nog door beide regeringen worden bestudeerd en goedgekeurd. Bijzonderheden over de resultaten van het overleg werden niet strekt. De nieuwe radiotelescoop van het Engelse wetenschappelijke centrum Jodrell Bank. De „Mark II" zal binnenkort in gebruik worden genomen. Installatieverrijst nu voor Noordivijk (Van onze Rotterdamse correspondent) De fundamenten van het t.v.-station in de Noordzee liggen er. Vanaf gisternacht werkt een ploeg van 60 man aan het heien van zes palen in de bodem van de zee. Twee uur per paal als het mee zit. Vier uur per paal als het tegenloopt. Dat deed het gisteren, toen het weer slecht werd. Er werd een achterstand van zes uur opgelopen. Maar het t.v.-station van de R.E.M. zal er komen, daar zijn de organisatoren zeker van. R.E.M.-lei- m met het heien klaar te komen, om dan direct te beginnen met het op de zes palen plaatsen van het onderdak, dat een gewicht heeft van 170 ton en „voor het gemak" in tweeën is gezaagd, zo dat men eerst een stuk van 90 ton en vervolgens een van 80 ton zal plaat sen. Als alles meezit zou dit vandaag nog kunnen gebeuren. Daarna komt het tweede platform en de 40 meter hoge toren erop. Het werkschip, de „Global Adventurer" Is in tegenstel ling tot eerdere berichten tot onge veer 18 juni beschikbaar. Dan ook zal de ruwe bouw van het t.v.-eiland ge reed zijn. J an overal Bij de zestig man. die thans aan het eiland werken, zullen er dan nog 25 komen voor de vervolmaking van de bouw van de zendapparatuur en de mast, waarvoor men zo'n zes we ken denkt nodig te hebben. Die zend apparatuur zal over enkele weken naar het eiland vervoerd worden en komt in onderdelen „overal" vandaan. Er komen echter, zo werd gisteravond meegedeeld, geen onderdelen uit Ne derland, noch uit Engeland. De streef datum voor de proefuitzendingen wordt op 15 augustus gesteld. Dankzij de mast op het t.v.-eiland, die een hoogte van 99 meter krygt, kan men een groot deel van het westen van het land bereiken tot de lijn Amers foortBreda. Uiteraard zullen de bezitters voorzieningen aan hun t.v.-antenne moeten laten aanbren gen. Ir. P. S. Heerema, die de leiding heeft van de bouw van het t.v.-eiland verklaarde gisteravond, dat de kos ten hiervan aan materiaal 20 tot 25 gulden zouden bedragen. De t.v.-zen der zal ongeveer 80 procent van het aantal t.v.-bezitters in ons land kun- bereiken. een telefoonverbinding van het eiland naar het vaste land. Deze welgezind heid is overigens niet zo vreemd als men weet, dat de R.E.M. met het bouwen van de installatie thans juri disch geen strafbaar feit pleegt. Of de P.T.T. nog zo welwillend is als het eenmaal gaat uitzenden, is een andere vraag. Het bergingsvaartuig „Bison" lag gisteravond nog in de buurt van de „Global Adventurer" om in geval van slecht weer en hoge zee, bijstand te verlenen. De positie van de t.v.-installatie is voor de scheep vaart geen bezwaar. Met opzet heeft de R.E.M.-leiding het eiland ge plaatst vlakbij een wrak, dat op een diepte van 8.40 meter ligt en voor de scheepvaart uiteraard een groot ge vaar betekent. Dit wrak is dan ook met boeien aangegeven. Het eiland zal, zo zeggen de R.E.M.-mensen, door zijn aanwezigheid alleen al, deze gevaarlijke plaats extra markeren. Buitenlands Telefoon wilde ir. Heerema noch mr. H. Min- derop, gedelegeerd commissaris van de R.E.M., zeggen tot welke natio naliteit die eigenaars behoren. Ook wilde men zich niet uitlaten over de kwestie, welke vlag men zal voeren Volkenrechtelijk behoort het eiland tot de staat, waarvan de eigenaars onderdaan zijn. Tijdens een perscon ferentie, die de heren Heerema en Minderop gisteravond na een vlucht boven de installatie op de luchthaven van Rotterdam gaven, spraken zij steeds overigens niet van een eiland, maar van een installatie. Dit verge makkelijkt de juridische benadering van de gehele zaak niet. Maar dat is dan ook waarschijnlijk juist de be doeling van de heren organisatoren Over de naam van het t.v.-station is het nog niet eens. Waarschijnlijk wordt het „T.V.-Noordzee". Wat de programmering betreft, zei ir. Heere ma. dat men streeft naar een vaste openings-melodie, welke misschien door het klokkenspel van Veere zal worden weergegeven. Er heerst grote activiteit daar in de Noordzee, ruim vijf mijl uit de kust Noordwjjk. Er wordt hard ge werkt aan deze commerciële t.v.-zen- der, die nog ongrijpbaar is voor de Nederlandse wetgeving. Die installatie op zee, die t.v.-programma's gaat uit zenden, komt er. Is er zelfs al gedeel telijk..,. Kracht' trekt kracht' aan Inzake de fusie Ned. Handel Maatschappij—Twentsche Bank zij nog gemeld: de nieuwe combinatie van Ned. Handel Maat schappij en Twentsche Bank zou op 1 januari een balanstelling van 4.93 miljard gulden gehad hebben. Gemeten aan de totaaltelling van de balansposten is de Ned. Handel Maatschappij met een totaal van f3.03 miljard in haar laatste balans de voordien grootste bank van Nederland de Am sterdamse Bank (balanstotaal f2.86 miljard) reeds voorbij ge streefd. De grootste bank is dus nog groter geworden. In EEG-verband zijn er bepaald grotere banken en kartels waar ban- kan een rol in spelen. Ook zijn er al nen van samenwerking in Euro- waaronder de samenwerking de A'damsche Bank met de Deut- J Huishoudsters op J dievenjacht (Van onze Bossche correspondent) !Een 50-jarige losarbeider uit Nijmegen heeft moeten ervaren, dat het met vrouwen soms kwaad kerseneten is. Toen hij de 1 parochiekerk van Reek in Noord- Brabant binnenstapte om er een offerblok te lichten, werd hij ge- volgd door mevrouw A. Jurgens, voormalig huishoudster van de pastoor, die blijkbaar weinig ver- f trouwen had in de vroomheid f van de Nymegenaar. Ze bleek f niet voor niets achterdochtig te l zijn, want al ras spoedde de f kerkganger zich naar een offer- blok. Mejuffrouw M. Ballast, de tegenwoordige huishoudster van J de pastoor, werd te hulp geroe- i pen en tezamen met haar voor- gangster ging ze op de dief af. Mej. Ballast maakte de man het sleuteltje van diens fiets af handig, zodat hij niet kon vluch ten. Mevrouw Jurgens zorgde er- f Lucht va art gesprek Antilliaanse premier in Nederland Met een uitgebreide luchtvaartde- legatie is gistermiddag de premier van de Antillen, de heer E. Jonck- heer. via New York op Schiphol aan gekomen om in de komende week opnieuw in Den Haag te spreken over de oprichting van een Antil liaanse luchtvaartmaatschappij en t de algemene luchtvaart- het Caraibisch gebied. persconfernetie naast de voorts situatie Op ei WÊ& Nederlandse staatssecretaris M Keyzer van Verkeer en Waterstaat gezeten, liet hij bij zijn aankomst doorschemeren, dat hij zich in een moeilyke positie bevindt. Enerzijds willen de Antillen gaarne de K.L.M. in het Caraibisch gebied houden, an derzijds wil de premier niet de bui tenlandse chartemaatschappyen, die tegen hele lage tarieven uit Amerika en vooral vanuit Porto Rico toeris ten naar Curacao en Aruba brengen, uit de Antillen bannen, omdat de aanvoer van toeristen een levens kwestie voor de Antillen is. Charter maatschappijen, die de markt voor de K.L.M. en de andere I.A.T.A.- maatschappyen bederven. Daartussen door speelt dan nog de vurige wens van de premier tot op- aachtschac heten. verband niet alleen sterker door haar grootte is zy ook een aan trekkelijke partner voor samenwer king met andere Europese banken geworden. Ook hier is het immers zo, dat „kracht" ja-acht" aantrekt. De Twentsche Bank heeft de laatste tijd door haar initiatieven nogal de aan dacht getrokken. De fusie komt voor haax op het goede moment, nu en kele van de ervaren hoofddirecteu ren wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de leiding verlaten. De Ned Handel Mij. heeft zich de laatste jaren zeer actief ge toond, en men mag de fusie uit dit oogpunt bepaald een gelukkige com binatie noemen. De beide banken werkten op sommige punten al goed samen. O.m. bezitten zy samen de bank van Blijdenstein en Co in Lon den en voerden samen een aantal syndicaten. Niettemin houde men in het oog, dat een dergelijke fusie Jaren vraagt, voor er een nieuw geheel groeit Het is niet uitgesloten dat deze fu sie andere fusies zal uitlokken. Er zyr nog twee banken in Nederland, die tot de „grote" behoren. De Am- stedamsehe Bank en de Rotterdam- sche bank, waartussen altijd al een vriendschappelijke vorm van samen werking bestond. Andere grote ban ken als de HBU en de Ned. Mid denstands Bank hebben voor het terrein van zaken dat zy bestrijken een duidelijke eigen signatuur. De fusie kan wel betekenen dat middel grote banken in een wat moeilijker positie komen. Grote kredietnemers kunnen mak kelijker bjj de grote banken terecht, modaliteiten van de fusie bevesti gen het gevoelen in bankkringen, dat het hier gaat om een overname door de NHM, eerder dan een fusie tussen volkomen geljjkwaardigen. ZOMERPRIJZEN. (§uc/ teuws f Uit het Leidsch Dagblad van 7 Junij 1864: In Keulen zijn dezer dag en in den Zoöl.tuin drie hanen aangebragt, welke van kop tot teen rood zijn en de alge- meene aandacht trekken. Te Stargard in Pommeren zijn een schoenmaker en een weduwe getrouwd, die beiden 141 jaren oud waren Zij had den elkander in hunne jeugd bemind. Oude liefde roest niet.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1