Steeds meer automobilisten •ijden slapend vakantie tegemoet spoorwegen pikken raantje mee van utowelvaart Auto-slaaptrein: een welvaartsverscliijnsel Telefoneren kost vele uren in Bodegraven Directeuren van betonfabriek verantwoordelijk voor ongeval LEID8CH DAGBLAD ZATERDAG 6 JUNI 1964 (Van onze Utrechtse correspondent) Het is nog geen tien jaar geleden, dat een slimme spoorwegman slim idee tot werkelijkheid maakte: geef vakantiegangers die [auto reizen gelegenheid hun auto op de trein te zetten, en ge- ■jg dinerend in een restauratie-rijtuig daarna gerieflijk sla- ad in een slaaprijtuig of couchette zo duizend kilometer af te Ze komen fris aan op hun vakantiebestemming en de egen pikken een graantje mee van de autowelvaart. het ogenblik zijn er in En- ad 15, op het vasteland van meer dan veertig van lelijke verbindingen. Wel bewijs dat de autoslaaptrei- zijn ingeslagen. En de groei lt door. Het snelst in Frank- l,waar doorheen op het ogen- t al 20 van deze verbindingen tn. ienduizendste t Nederlandse Spoorwegen *yn i960 met een voorzichtige proef innen en hebben aan het begin hun vijfde autoslaaptrelnseizoen tienduizendste auto geboekt. Sa- I met haar moeder en haar fiat is mej. Barends uit Naarden, de Skige bezitster van die tiendui- te, dezer dagen als gast van ,S. naar Avignon gereisd. On- Dssen gaat de opwaartse lijn en het ziet er naar uit dat het |al Nederlandse automobilisten, slapend naar zijn vakantiedoel Ude 3900 van verleden jaar ruim- its zal overtreffen: het aantal- ligt circa 20 procent boven rereenkomstige niveau van 1963 rkwaardig genoeg is in 1955 j nieuwe vorm van vakantiever - begonnen in Engeland, dat op ireggebied noch op de meeste e gebieden, de naam heeft erg lltstrevend te zyn. De eerste ilaaptrein was een nachtverbIn tussen Londen en Schotland. vergelijking met het vasteland ten de Britse spoorwegen de ac- nodatie voor auto's en reizigers r gehouden: voor de auto's ge- igoederenwagons met een laad- ir m daardoor kleine laadcapa- |jt. Voor de reizigers uitsluitend S (deklas accommodatie in slaap- !bs met twee bedden per com- Iment. ;|»en I het vaste land worden voor het v oer van de auto's nagenoeg uit- end open dubbeldekkers gebruikt 9 top acht tien auto's vervoert! hen worden. Reizigers, die met 130 kilometer per uur door rot streken langs de steile hellin- razen, denken misschien wel ■bezorgd aan hun glanzende au- ■lle daar ergens achter hen open 1 en bloot op een wagen staat lende stenen en dergelyke vrij- piet voorkomen, reizigers zelf kunnen kiezen tweede klas en wat ccommodatie betreft uit ligrij- slaaprytuig. de Engelsen in 1955 begon- waren, volgden in 1956 Duits- en België met de nachtverbin- Hamburg-Chiasso en Oos- ^•München. Het Jaar daarop de Fransen de verbindingen -Lyon en Brussel-Lyon. nvankelijk dachten de spoorweg- chappUen op het vasteland bij vooral aan de Engelse en automobilisten, in de ver stelling dat die gewend als kjn aan links verkeer voor Blaaptreinvervoer extra belang ing zouden hebben. Zeker voor Iritse automobilisten is dat wel gebleken: van het begin af ze grote klanten geweest voor treinen. Maar al gauw bleek dat groe- ti vLop op het vaste land zelf 'Ie categorie automobilisten ge- at begin joderland begon in 1960 met een ^waap trein naar Avignon, vraar- r-jf de auto's werden ingeladen in perdam en in 's -Hertogenbosch. Het was een laat begin en het vu bescheiden berin, met een exploi- 1 en augustus. Maar rekening mee hou- tatie alleen de N.S. moest den, dat er voor dit vervoer in Ne derland geen achterland is alc In de omringende landen en dat het ver voer dus helemaal aangewezen is op Nederlandse automobilisten. De proef slaagde. In 1960 370 au to's met circa 1000 reizigers, in 1961 1000 auto's met 5400 reizigers, in 1S62 3150 auto's met 8500 reizigers. In 1963 3900 auto's met 10500 reizi gers. Het aantal verbindingen en de exploitatieduur zyn toegenomen. Er rjjden nu drie treinen, waarvan één met een dubbele bestemming. De trei nen zijn Amsterdam-Avignon, Hoek van Holland-Salzburg/Villach en Amsterdam-Milaan. Labour won tussentijdse verkiezing (Van onze Londense oorrespondent) Bjj een tussentijdse verkiezing in Faversham (Kent) heeft Labour (so cialisten) zijn parlementszetel behou den met een stemmenmeerderheld van 4941 op de conservatieven (was 253). De Labourafgevaardigde kreeg 24.749 stemmen, de conservatief 19.808 en een onafhankelijke 352. Een element in deze overwinning vormen de tweeduizend nieuwe kie zers die zich in Faversham hebben gevestigd. Labours aandeel in het stemmentotaal nam toe met 4.8 pro- De omzwaai tegen de regering wel ke 5.2 procent bedroeg, was kleiner dan in de vorige reeks tussentijdse verkiezingen, maar kan op 6H pro cent worden geschat indien rekening wordt gehouden met de reeds ge noemde nieuwe klezeTs. Indien dit percentage als nationaal gemiddelde zou worden herhaald bij de algemene verkiezingen van oktober as., zou dit een Labo urm eerderheid in het La gerhuis van tussen de 55 en 70 zetels betekenen. R.K.-kerk en lij kverbranding Paus Paulus VI heeft zijn goed keuring gehecht aan een document, waarin verklaard wordt dat aan mensen die beschikken dat hun stof felijk overschot gecremeerd moet worden inplaats van begraven, niet meer de sacramenten geweigerd mo gen worden, aldus is uit Vaticaanse bron vernomen. Dit document is aan de bisschoppen toegezonden. Hoewel erin duidelijk wordt ge maakt dat de R.-K. Kerk de praktijk van lijkverbranding niet aanbeveelt, betekent dit document in feit een herroeping van een decreet van 1886 tegen crematie. Paus Paulus stelt in zijn verklaring dat het anti-gods- dienstige karakter van toepassing der lijkverbranding minder scherp is ge worden en dat de kerk rekening houdt met nationale gebruiken en gewichtige economische en hygiëni sche motieven. val ^)odelijke van steiger e 46-jarige steigermaker J. P. luit Den Haag. is gisternacht bij f/pwerkzaamheden om het leven IVwien. De man viel van een 18 er hoge steiger en kwam terecht «talen buizen. Hij overleed kort Jiia op weg naar het gasthuis in 3"t. Dé heer Mul was werkzaam op Wide verdieping van het in aan- P zijnde centraal laboratorium 6'TNO aan die Schoenmakerstraat Delft. Tijdens het weghalen van houten bekisting rond betonele- iten moesten grote houten platen een kraan naar beneden wor ld, gebracht. Nadat de heer Mul Ppen om een van de platen had «stigd deed hij een stap achter- £Een uitstekende balk, waarop hij brak af en de heer Mul stort- benede. Een onderzoek van idsinspectie heeft geen gebre- de stellage aan het licht ge- WARMOND Botsing tussen taxi en personenauto Op de Hereweg nabij de R.K. Kerk geschiedde gistermiddag een frontale botsing tussen een taxi uit Leiden en een personenauto uit Warmond. Deze laatste kwam uit de richting Leiden en moest uithalen voor een gepar keerde auto. maar zag te laat de taxi naderen. Door het krachtige remmen op het natte wegdek is de auto gaan glijden en zodoende op het verkeerde weggedeelte gekomen. De chauffeur van de taxi moest zich onder dokters behandeling stellen voor lichte ver wondingen. De materiële schade aan beide auto's was aanzienlijk. WASSENAAR Blauw Zwart open» nieuwe kleedgelegenheden De nieuwe kleedgelegenheid, die op het Blauw Zwart-terrein werden ge bouwd. zullen vanmiddag 5 uur offi cieel worden geopend. De opening zal geschieden door wethouder dr. J. J. M. Veraart. De nieuwe kleedgelegen heden 8 voor elftallen en 2 voor scheidsrechters kwamen tot stand dank zij een nauwe samenwerking tussen bestuur, bouwcommissie en propaganda-commissie, terwijl ook de gemeente Wassenaar een bijdrage gaf in de stichtingskosten. Een deel van de werkzaamheden werd met eigen krachten uitgevoerd. ling bestond. (Van onze Utrechtse Een merkwaardig schijnsel: zo mag de auto-slaap trein zeker betiteld worden. Afge zien van karossen en koetsen is er een tyd geweest, dat welvaren de mensen hun vakantie per trein j tegemoet reisden en de minderM welvarenden thuis bleven. De opkomst haalde ov> eerst de welvarenden uit de trein, maar doordat het toerisme niet langer een zaak bleef van mensen- met-geld, bleef de trein in con currentie met de autobus een belangrijk vakantievervoermiddel. De auto-explosie van de laatste ja het treinvervoer niet onopgemerkt voorbij gegaan. Al leen al in Nederland zyn er hon derdduizenden bijgekomen, die voor hun deur een wagentje heb ben staan en die daar in de va kantie mee naar het buitenland trekken. Wat is per auto een af stand van 1000, 1500 kilometer Niet de moeite: twee, drie dagen rijden. afstanden af te leggen op eigen kracht. Nu ja: in eigen beheer dan; op eigen kracht zou zijn met een rugzak op de nek. ergens is het ook vermoeiend, om dat „ergens" geografisch te bepalen: op de Duitse Auto bahnen bijvoorbeeld, als het jagen in een file wordt. Of op de route nationaal N7, als de zon de pro vincie teistert en de lauwe Middel landse Zee heel erg ver weg lijkt. Voor de werkelijke welvarenden aardigheid er het eerst Ze vonden de auto-slaaptrein. Laat in de middag uit Nederland weg, de volgende ochtend om een uur of elf in zuid-Frankrijk, Salz burg of Milaan. En niet met de herinnering aan een „narrow escape" op de Autobahn of aan niet in te halen vrachtwa gens op de smalle Franse wegen. Maar wèl de herinnering aan een rustige maaltijd, terwijl het land- De auto's op de open dub beldekkers. Hun bestuurders la ten zich rijden naar hun vakan tiebestemming. ziek van rommelende wielen. Wie zijn dat: die werkelijk welva renden die hun vervoermiddel op een vervoermiddel zetten en voor gemak en comfort de dubbele kos ten over hebben. U ziet stellig meer Mercedessen dan lelijke eendjes op de auto-slaaptrein staan, en meer Jaguars of grote Fords dan Dafjes in standaard- uitvoering. In 1964 zullen meer doktoren dan bouwvakkers en meer directeuren dan kantoorbedienden van de auto-slaaptrein gebruik maken. Maar zoals elk vervoer en elke va kantiebesteding geleidelijk in het bereik van steeds meer mensen gekomen is. zo zal dat met de auto-trein ook het geval zijn. Het gaat daarbij niet meer om bespa ring van vakantietijd en vergro ting van de actie-radius in de va kantie. zoals bij de start van de auto-slaaptrein werd gedacht, maar om besparing van de ver moeienissen en ergernissen van een lange autorit, door veelal be kend geworden gebieden. RIJNSBURG Goede prijzen voor bloemen Ondanks de grote aanvoeren, wa ren de prijzen over het algemeen goed te noemen. Anjers noteerden altijd nog zo rond de 15 cent met een enkele uitschieter boven de 20ct per stuk. Natuurlijk is dit voor de tjjd van het jaar een goede prijs. Ook gerbera en rozen worden goed betaald. De aanvoer van lathyrus neemt weer af, en ook hiervan is de opbrengst beter dan vorige week. Enkele partijen Gladiolen brengen hoge prijzen op. Van de buitenbloe men zijn het de duizendschonen, die sterk overheersen. De vroegste mar grieten zijn weer verdwenen, maar de late soorten zijn goed vertegen woordigd. Mooie eremurus brengen hoge prij zen op. Ook irissen zyn goed los ge komen. In colvillei en gladiolen na nus is de handel uitstekend. Verder nog een groot sortiment buitenbloe- een goede belangstel- BODEGRAVEN Ontsnapte os neergeschoten Een door de firma Domburg en Zonen geïmporteerde en voor con sumptie bestemde os zorgde gister middag voor een opwindend avon tuur, dat zou eindigen met de voor tijdige dood van het dier. Het beest, dat de sfeer op het gemeentelijk slachthuis kennelijk niet kon waar deren, had op een gegeven moment de poten genomen. Uiteraard werd het dier onmiddel lijk nagezeten, maar het baatte niet. Na aanvankelijk weer te zijn terug gekeerd binnen de hekken van het slachthuisterreLn, wist het dier even later weer te ontsnappen. Het bleek onmogelijk te vangen en zo moesten de achtervolgers met schrik zien, dat het dier recht op een klas schoolkin deren aanrende. Gelukkig kwamen daar geen ongelukken uit voort, maar duidelijk was toch wel. dat het dier snel moest worden getemd. Dat bleek uiteindelijk alleen maar mogelijk door het beest in de Prinses Beatrixstraat van het leven te beroven. Met een kraanwagen van Van Bunningens Automobielbedrijf werd het stoffelijk overschot naar het slachthuis terug gebracht. Zuid-Afrika uit Postunie Gisteren is op de conferentie van de Internationale Postunie, die in Wenen wordt gehouden, de afgevaar digde van Zuid-Afrika uitgesloten Een daartoe strekkende resolutie werd met 58 tegen 30 stemmen aanvaard. De Zuidafrika&nse gedelegeerde ver liet de conferentiezaal. De resolutie was voorgesteld door Ethiopië en genoot de steun van de Afrikaanse gedelegeerden. Sommige deelnemers aan de conferentie noem den het besluit onwettig omdat naar hun oordeel een land niet om poli tieke redenen van deelneming kan worden uitgesloten. De Zuidafrikaanse gedelegeerde nam, nadat de resolutie een feit was. toch zijn zetel weer in. Dit veroor zaakte hevige deining onder de Afri kaanse en de Aziatische afgevaardig den. die met luider stem van hun misprijzen blijk gaven. De Zuidafri kaan vroeg het woord, maar hü was in het tumult niet te verstaan. Ter wijl de Afrikaanse vertegenwoordigers dreigden de vergadering te zullen ver laten als de Zuidafrikaanse delegatie niet vertrok, trachtte de voorzitter door zijn luidspreker te laatsten te bewegen het besluit van de vergade ring te gehoorzamen. Zuid-Afrika koos tenslotte eieren voor zijn geld en verliet onder luid boegeroep de zaal. Hoewel de stemming geheim was geweest, wisten sommige afgevaar digden toch te zeggen dat de Afri kaanse, Arabische en communistische landen vóór. en o.m. Engeland, de VS. West-Duitsland. Nederland. Ita lië. Spanje en de meeste Zuidameri- kaanse landen tegen de resolutie hadden gestemd. Frankrijk, Finland en Griekenland. nationalistisch- China en het Vaticaan behoorden tot degenen die zich van stemming zou den hebben onthouden. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Neeltje M, dr van F D, van der MelJ en N. M Hofman; Bar bara W. A dr van P. L. H. Ebskamp en P. A. Berg Ondertrouwd: F. P. van Atten, 22 Jr en N. Revet. 25 jr; J. C. Kok. 39 Jr en J. C. Brandt. 33 Jr. Getrouwd: J van Duijvenbode. 22 Jr en W. N. Slootweg, 18 jr. HAZERSWOUDE Meisje onder auto De negenjarige Gertrude Wesse- lingh is vrijdagmiddag ter hoogte van het Groenendijks parochiehuis tijdens het spelen onder een auto ge raakt. Zij liep een gebroken been op. Hoewel haar zusje haar nog tracht te tegen te houden, stak het meisje toch de Rijndijk over. Een automo bilist, die uit de richting Leiden na derde, kon haar niettegenstaande hevig remmen niet meer ontwijken MARKTBERICHTEN AALSMEER. 6 Juni Chrysanten trc* 140-310 per bos. Lelies per kelk 80-105. ld. 180-240 per tak. Fresia 70- 135. Snij groen 60-140, Pioenen 21-36, Duizendschoon 35-65 per bos. Anjers: rood 15-24, roze 14-21, wit 15-19, Ro zen: Roselandla 13-16, Parel van Aals- 10-15, Geh. Dulsberg 15-26, Bac •k 3 Verhage 25-30 p. st. Newyorker 380, ""jwyorker 380, >12, Centaurea 12-15, Lupinen 65, Saxlfraga 81 per bos, Kalmla latlfolla 190, Hertshoorn 270-240-100-360, Fran se geranium 70-65, Saxlfraga 75-80, Peperomla 34, Salvia 14, Afrikanen 12. Ageratum 26. Robella 15. Knolbegonia 32, Aphalandra 54-46. Asplenium 55 Sweetheart 200-130-80, Valeta 200-140-80, Wolfs Glorie 180-130, thrum 40, Lelie trlginum 75, Alliüm 110, Pioenen Maxima 150-260, id. Elie 150-160. ld. Duff 190-130, id. Sara 250, ld. Crousse 280. RIJNSBURG, 5 Juni Bloemenvei ling: Margrieten 150-380. Mlmle 150- 230, Korenbloemen 240-320, Violieren 7-11, id. gemengd 11-13, Ranonkels 300-330, Rozen: Anjers: Sim wit 16-17, rood 1 12-15, Shocking Pink 14. Tangerina 29- 31, Harvest Moon 15-26, Colvillei 8-14 Eremurus 41-60, Regale 9-11, Gladio- 65 Campanula i20-130. Iris: Prof. Blauw 175, Duizendschoon 45-75, Goudsbloemen 50-58 alles per bos. 9-17, bonenkruid 22-25 per 100 bos KATWIJK AAN DEN RIJN. 5 Juni Groenteveiling: waspeen per kist Al 3.90-6.50. A2 2-4.20, BI 2.70-7.30, B2 1.80, B-gTOf 1.40-2.10, bospeen per 100 bos 63-70, bloemkool per 100 st. Al 47-57, A2 27 BI 33, B2 15-24. andijvie 17-18, kroten per 100 bos 14-29, gr oe nekool 6-9, spitskool 5-15, prei Al 79, A2 18. B2 7. rabarber 5-20. sla per 100 100 bos 9-16. selderie per 100 bos 3-7, peterselie per 100 bos 3-6, krulpeter- selle per 100 bos 6-13, kervel per 100 NOORDWIJK Met sportwagen over de kop Gistermorgen omstreeks vijf uur sloeg op de Van de Mortelstraat een sportwagen over de kop. Waarschijn lijk door de hoge snelheid kwam de auto met het linkervoorwiel tegen de trottoir ba nd. De bestuurster, een 27-jarige inwoonster van Noordwij- kerhout, verloor daarbij de macht over het stuur, schoot met haar wa gen door het plantsoen en kwam ver volgens op de ventweg terecht, waar de auto twee geparkeerde wagens Wonderlijk genoeg liep de be stuurster geen letsel op. Haar sport wagen moest volkomen vernield weg gesleept worden. NOORDWIJK Turk winnaar DOTO- beker De DOTO-beker, in 1957 door de heer Joop Duijndam beschikbaar ge steld voor de tienkamp tussen de plaatselijke tafeltennisverenigingen Dolfijn en TOV, was bijna een verge ten sieraad geworden. Nadat de eer ste tienkamp op tweede kerstdag 1957 in hotel „De Zeeleeuw" was gespeeld kon in de volgende Jaren geen ge schikte ruimte gevonden worden om deze attractieve kamp voort te zet ten. Dit jaar is het TOV-bestuur er echter in geslaagd de tienkamp te houden in de gymnastiekzaal aan de Bronckhorststraat. Het werd een bijzonder spannende ontmoeting, waarbij Dolfijn met twee gastspelers uitkwam. Tot vlak voor het einde was het niet zeker wie als winnaar uit de strijd zouden komen, want bekerhouder P. Turk en Th. van der Ploeg eindigden met 16 punten. In de beslissende partij won P. Turk met 21—16 en 21—17. De uitslag van de tienkamp luidde. P. Turg 18 p., Th. van der Ploeg 16 p., Bakker (Dolfijn) 14 p., Alkemade 12 p., Puyk (Dolfijn 10 p.. Beugels- dijk 8 p.. 9. Meijer 8 p., Meijers (Dol fijn) 2 p.. De Ruyter (Dolfijn) 2 p., Bedijn (Dolfijn) 0 p. De TOV-spelers P. Turk en Th. van der Ploeg hebben ook deelgenomen aan het aardbeientoernooi in Roe- lofarendsveen. In het dubbelspel drongen zij tot de halve finale door. Hierin verloren zij echter in drie games van Scylla. Vrijdag 12 Juni wordt een wedstrijd gehouden voor de B-spelers van TOV, terwijl op zaterdag 13 juni de club kampioenschappen voor de TOV-ju- nioren worden gehouden. Op het Gemeentelijk Sportpark vond een voetbalwedstrijd plaats tus sen een elftal van de Noordwykse on derwijzers en een team van het ra dar-proefstation. In een gezellige en sportieve kamp speelden de onderwij zers een ..meesterlijke" partij en trok ken met 43 aan het langste eind. In zijn tweede wedstrijd voor het voor-Olympisch basketbaltoer- nooi verloor Nederland met 6548 van Frankrijk. Bij de rust stonden de Fransen met 3230 voor. In een andere wedstrijd zegevierde Duitsland met 7850 over Zwitser land. Bij de rust hadden de Duitsers al met 4022 de leiding. De Bodegraafse telefoonabonnees en het bedrijfsleven klagen steen en been over de lange wachttijden, waarmee men te kampen heeft als men iemand wil opbellen. In de on geveer tien jaar, dat de centrale aan de Vijverlaan in gebruik is, wat de situatie nimmer zo ernstig als deze week. De klachten bestaan in hoofdzaak hierin, dat men na het opnemen van de hoorn geen kiestoon krijgt. Komt die na lang wachten toch en draait men het nummer, dan duurt het weer eindeloos, zo lijkt het althans, voor de bel overgaat. Woensdag was de situatie ernstiger dan ooit tevo ren en die dag heeft het klaenten geregend bij de PTT. Bedrijven, die in deze handelsplaats bij uitstek zijn gevestigd, beklagen zich er over veel klachten te krijgen van relaties el ders. Een pas in Bodegraven ge vestigde fabrikant heeft onomwon den verklaard, dat deze telefoon situatie hem diverse orders per dag scheelt. Toen de centrale tien J?.ar geleden in gebruik werd genomen zag het er naar uit, dat men voor onbepaalde tijd „goed" zou zitten. Toen kon men niet vermoeden, dat Bodegraven een flinke groei zou gaan door maken. Het gevolg daarvan is thans, dat de PTT niet alleen ellenlange lijkten heeft met nieuwgevestigden, die graag een aansluiting zouden willen hebben, maar dat door gebrek aan buitenapparatuur de centrale voor de huidige abonnees volkomen over belast is. De PIT adviseert zijn klagende klanten zelfs op dagen als J1 woens dag om met bellen maar te wachten tot 's avonds, maar wie het dan gaat proberen, kan nog het gevaar lopen een uur nodig te hebben om twee lokale abonnees te bereiken. Wie de situatie bij de PTT, afde ling telefonie, in den lande kent, be grijpt, dat er de eerste jaren wenig kans bestaat op verbetering van de situatie. Enige remedie lijkt voorlo pig vooral voortdurend te klagen bij de Storingsdienst, tot men er daar beu van wordt en als bedrijfsleven gezamenlijk via de Kamer van Koop handel en Fabrieken op de ernstige situatie te wijzen. Voor Alphens kantonrechter Eigenaar van autowrak twee jaar niet achter het staar Een op 10 oktober van het vorig jaar op het terrein van de Ned. Spanbeton Mij in de Hoorn te Alphen aan den Rijn plaats gehad hebbende bedrijfsongeval, waarbij een werknemer ernstig werd gewond, was er de oor zaak van dat de directeur en de adjunct-directeur zich gisteren voor de Alphense kantonrechter, mr. H. Kirchheiner. moesten ver antwoorden. De technisch hoofdambtenaar van de Veiligheidsinspectie uit Den Haag, de heer Diks had, bij diens onder zoek, enkele dagen na het ongeval, ernstige tekortkomingen ontdekt aan de constructie van het mechanisme van de lange band, waarin de voor gespannen betonnen palen worden vervaardigd. Het ging er de heer Diks daarbij in hoofdzaak om, dat de borging, dus de zekering van de blokken, waarin de staaldraden worden aan gebracht ontbrak en er schijnbaar cok is geweest. Nu er veel grotere blokken worden gebruikt achtte de heer Diks de beveiliging voldoende. Die grotere blokken is men gaan ge bruiken na het ongeval. Deze bij uit stek deskundige ambtenaar, die van de kantonrechter een compliment kreeg voor zijn uitvoerig en gede gen rapport over deze zaak, noemde het onbegrijpelijk, dat er niet veel eerder ongelukken zijn gebeurd. Er lopen immers de gehele dag twee man draden te spannen terwijl deze draden vaak een spanning hebben gelijk aan een gewicht van 75.000 kilo. Wel goed De directeur van het bedrijf, die als eerste terecht stond, wees er op, dat de constructie van het mecha nisme wel goed is. Wanneer de werk nemers de blokken goed plaatsen, kan er niets gebeuren. Hy moest ech ter wel toegeven, dat. nu grotere blokken worden gebruikt, het uit schieten en wegspringen van de blokken niet meer mogelijk is. Extra borgingen zijn beslist niet aan te brengen, aldus de directeur, die ook De officier van Justitie, mr. Out. was eveneens van mening, dat de di recteur niet vrij uit ging en vanwege de ernst van deze zaak kwam hij tot een eis van f 600 boete, die door de kantonrechter conform werd opge- belast was met de veiligheidsmaat- legelen in het bedrijf. Deze verdach te meende, dat de bazen de grootste verantwoording hebben voor de vei ligheid. Daar waren de officier en dc kantonrechter het niet eens, van daar een boete conform de eis van f 200. Beide heren werden bijgestaan door mr. Attema uit Leiden, die vrij spraak vroeg. Niet meer rijden ander beroep moeten kiezen, omdat de kantonrechter hem, conform de cis van de officier, voor de tijd van twee jaar de rijbevoegdheid voor mo torvoertuigen heeft ontzegd. De Alphenaar was met een oude wagen, die hy gekocht had voor f 600 in de tunnel in Boskoop tegen de tunnelwand aangereden en om geslagen. Bi) controle door de Rijks politie bleek de wagen er niet al te best aan toe te zyn. Mr. Kirchheiner noemde het daar om onbegrijpelyk, dat de Boskoopse politie de verdachte met deze on- deugdeiyke wagen waar van alles aan mankeerde, toch weer naar huls heeft laten ryden. De bedryfsrem werkte byvoorbeeld helemaal niet en de handrem onvoldoende. In totaal luerd vernield. kreeg hy een boete opgelegd van f 295 plus intrekking van zyn rybe- wijs voor de duur van twee jaar. Een bestuurder van een vrachtauto niet aanhanger uit Ter Aar, wiens zaak reeds eerder had gediend, kwam in Bodegraven met zyn aanhanger op het voor hem linkerweggedeelte van de Overtocht in botsing met een ttgenligger. Hierdooi botste de aan hanger voorts tegen een woonhuis, dat ernstige schade opliep. De man kreeg by verstek conform de eis een boete van f75. Andere zaken Een Bodegraafse ingezetene stond terecht omdat zij zonder in het bezit te zyn van een rybewijs met een Daf had gereden en daarby een an dere auto had gehinderd, waardoor f 90, terwijl zij tevens aansprakelijk werd gesteld voor de schade van ruim f 2000 aan de andere wagen, die niet door de verzekering wordt ge dekt- Een Rotterdamse bankwerker, die een auto had gekocht voor f 350 reed op de Ryksweg 12 in de gemeente Zwammerdam boven op een voor hem rUdende en afremmende wagen. Zyn eigen wagen werd daarby to- taa Ivernield en de schade aan de andere auto bedroeg ruim f 5000 Verdachte was niet verzekerd. Hy kreeg voor dit onverantwoordeiyke ryden een boete van f75. Een automonteur uit Alphen aan den Ryn, die met zyn sportwagen op een van de kruisingen van het Tous- saintplein in botsing was gekomen met. een andere auto, die van rechts kwam, werd vrygesproken omdat de andere autobestuurder met zyn wa gen de bocht had afgesneden en over de parkeerstrepen rond het midden plein had gereden. Mr Kirchheiner was van mening, dat het weggedeelte binnen deze verkeersiynen niet tot de normale rybaan mag worden ge rekend. Een KLM-medewerker uit Hazers- woude kreeg f 150 boete. Hy had met zyn auto een carrier aangereden en was daarna tegen een muur tot stil stand gekomen, waarby zijn wagen

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15