VAKANTIE lOp warme dagen een koele melkdrank Er gebeurt nooit iets Zestig jaar vroedvrouw Zaterdag 6 juni 1964 Pagina. 3 j (W) ETENSWAARD »n. In juni kunnen we warme dagen verwachten (hopelijk met zulk heerlijk zonnig weer als in mei) en als de kinderen dan uit school komen willen ze iets dat koel en nat is. Wat denkt u van een lekkere, gezonde melkdrank of milk shake. Ook zonder mixer eenvoudig te maken. iaj In een kom giet u melk en ide voegt basterdsuiker naar smaak d'toe. Al kloppend doet u er een 1, scheutje limonade, vruchtensap !r«3en vruchtenmoes bij. In een glas met een rietje of zo'n lan- sn,ge plastic lepel een feest voor ieder kind. Gevulde paprika's Jj Dodelijke ongelukken met (2 Over de gehele wereld gebruiken 15 miljoenen mannen en vrouwen 4 spuitbussen voor uiteenlopende it doeleinden. Het gebruik ervan is zo 7, eenvoudig, dat vrijwel iedereen met een dergelijk apparaat overweg - kan. Wellicht omdat dat gebruik zo eenvoudig is. weten maar wei- nig mensen iets van de gevaren, p die zo'n spuitbus kan voortbrengen, i. Zo zijn er gevallen bekend, waar- 9 bij mensen werden gedood, doordat 5 het apparaat in een kachel werd gegooid, door tuinlieden op bran- t dende mesthopen geworpen of ge- - woon op de centrale verwarming werd gezet. 5 In de Verenigde Staten, aldus „Reader's Digest", hebben spuit bussen desastreuze explosies ver oorzaakt, waarbij niet alleen doden vielen doch eveneens velen door de wegspattende scherven levensge vaarlijk werden gewond. De oor zaak ligt in het feit, dat spuit bussen, waarvan de inhoud is ge bruikt, nog steeds een kleine hoe veelheid gas in vloeibare vorm be vatten. Zo op het oog bijzonder onschuldig. Toch is er maar weinig voor nodig om zo'n bus in een ge vaarlijke granaat te veranderen. Wanneer een „lege" spuitbus wordt verwarmd, begint het overgebleven gas uit te zetten. Indien dit te lang in badpak Wrijf de bananen tot moes en giet het sap van de halve citroen erover. Giet dit mengsel al klop pende by de koude melk, waar de suiker aan toegevoegd is. Direct serveren. Sinaasappelmelk 9A liter melk, 2 sinaasappels, 1 citroen, 40 g basterdsuiker. Schenk het sinaasappel- en ci troensap al kloppende by de koude melk, waar de suiker al aan toege voegd is. Direct serveren. Snyd de gewassen paprika's in de lengte door. Verwyder het steeltje en de inhoud voorzichtig. Leg de helften in een platte, vuurvaste schotel en bestrooi ze met zout en peper. Leg er wat klontjes boter op en laat ze met iets water 10 minu ten smoren. Leg in iedere helft dob belsteentjes kaas en breek een ei er boven op. Plaats de paprika's weer in de oveni tot de eieren gestold zyn. Bananenmelk duurt, wordt de maximale uitzet- tingsgrens overschreden, waardoor de bus explodeert. Aangezien het gebruik van spuit bussen hand over hand toeneemt, is het nuttig te weten hoe men zich van zo'n lege bus, zonder ge vaar, kan ontdoen. Men kan het beste de bus, in kranten gewikkeld, gedurende een nacht in de yskast leggen. De lage temperatuur zorgt er dan voor dat de spanning mini maal is, wanneer u de volgende ochtend met een blikopener de on derkant open maakt. Hierdoor kan het overgebleven gas zonder gevaar uit de bus ontsnappen. Het is moei- ïyk een idee te krijgen van een spuitbusexplosie. Een verzekerings- maatschappy heeft onlangs, by wyze van proef, een aantal volle spuitbussen op een open vuur ge worpen. Na korte tyd schoten som mige bussen als raketten tot een hoogte van honderd meter de lucht in. Een vrachtauto, die vyftig me ter van het vuur verwyderd stond geparkeerd, werd door twee scher ven getroffen, die de carrosserie doorboorden. Een proef als deze bewyst, dat het de moeite loont om by het ge bruik van spuitbussen de grootst mogeiyke voorzichtigheid te be trachten. Bad- strand- cn boulevard- kleding wordt van jaar tot jaar aantrekkelijker tenminste waar het de creatieve mode betreft, want het beeld, dat het strand in Knokke of Zandvoort te zien geeft, ziet er wel even an ders uit. Er is nu eenmaal een enorme kloof tussen wat de mode voor een bepaalde gele genheid op een bepaalde plaats creëert en dat wat er bij die ge legenheid en op die bepaalde plaats wordt gedragen. Daarom valt modieuze bad- en strandkleding altyd op, zelfs in die oorden waar men „heus wel wat gewend is". Wie er het figuurtje, het aardige gezichtje en de (jonge) Jaren voor heeft, kan er als een plaatje uitzien in een van die mo derne creaties voor 'tbad en voor na 'tbad. Ze draagt by voorbeeld één van die moderne één-delige badkostuums (en er is een keus waar je versteld van staat) die echt bedoeld zyn voor het water. Ook de bikini handhaaft zich nog steeds en al is het dan ook al twintig jaar oud, het heeft er nooit jeugdiger uitgezien. Ondanks zyn meestal minimale afmeting ver toont ook dit tenue royale afwisse ling, zowel in het aantal vierkante centimeters oppervlak als in de gebruikte grondstof (katoen, zyde, wollen tricot etc; zie de natuur- zyden creatie van Tiktiner- foto links). Ze zwemt of zonnebaadt met badpak of bikini, maar ze wandelt er niet mee langs het strand. Want tot de moderne strand uitzet behoort de strandjurk, een opvolgster van do recht badblouse, die etteiyke seizoenen terug furore maakte. De strandjurk van dit sei zoen is een gemakkelijk, recht mo del, dat ze over bikini of badpak aanschiet en waarmee ze zo de bou levard of het restaurantterrasje op kan. By die badjurk, die veel eer der een tuniek is dan een jurk, draagt ze sandalen (nooit schoenen met hoge hakken), geen onder jurk en geen kousen. Er zyn model len van verschillende allure, maar geen enkele is getailleerd. De moge- ïyke grondstoffen varleren van ka toen tot natuurzyde, van badstof tot zyden tricot en katoenen voile. Mocht u deze zomer zo'n strandtuniek aan uw uitzet wil len toevoegen, ga dan niet naar een goed gesorteerde zaak die het laatste van het laatste heeft: de keus zou zo overweldi gend zijn dat u nooit een keus zou kunnen maken en u uw va- kantietrein er wel eens door kon missen. Wij althans misten een trein, zo moeilijk vonden we het keus te doen uit al het leuks dat de mode-ontwerpers dit seizoen hebben uitgedacht. We hebben tenslotte twee modellen gekozen. Twee modellen die hoewel on derling geheel verschillend, ty perend zijn voor de stijl en het genre van de moderne strand jurk. Vindt u ze niet leuk, (foto links) die turkovise katoenen tuniek met de grote, blauwe bladmotieven op 't ronde schou derstuk en de gespleten rok (model: Pierre Billet), en de na tuurzijden hemdjurk, van een groen en blauwe imprimé, die simpeler is dan de gemiddelde onderjurk en de allerdunste schouderbandjes heeft (model Tiktiner Er was een tijd dat een vrouw in lange broek niet bepaald het meest vrouwelijke en elegante was dat er op deze wereld te bespeuren viel. Dat was de prille tijd van de herenbroek- voor-de-vrouw. Die tijd echter is lang voorbij en de heren- broek-voor-de-vrouw is sinds lang begraven. Vandaag ziet het zwakke geslacht in panta lon er uit als een plaatje, ten minste als het om de juiste vrouw, de juiste pantalon en vooral ook de juiste accessoires gaat. Tja. hadden we maar allemaal een goed figuurtje en de flair om een goede pantalon met goede toe behoren te completeren. De moder ne, modieuze broekensembles zyn op zichzelf een lust voor het oog: smaakvol, elegant, hoogst vrouwe- lyk. Om van comfortabel en lu xueus nog niet eens te spreken. Het moderne pantalonensemble kan met succes de zonnejurk, de zomerjurk, ja, zelfs de zomerse cocktail japon vervangen, althans in de badplaats, de buitenplaats, het vakantieoord en zelfs, waar het die meest luxieuze creaties betreft, by u thuis. Drie voorbeelden van derge lijke smaakvolle tenues zijn hierbij afgebeeld. De mannequin met de koeliehoed draagt een „Wat is het leven saai", zucht Henk., Elke dag is een der, bijna op de minuut af. Als de week begint weet je zeven dagen van tevoren al hoe de zelfde week zal eindigen. Moet dat nou heus?" Zijn klacht tegen de sleur is een oud zeer. Ik leef met hem mee maar weet dat het niet an ders kan: een mens zit nu een maal opgesloten in een bepaald levenspatroon en is verplicht zijn tijdsindeling te schikken Nederlands oudste vroed vrouw, mevrouw Albertina Cornelia Peters-Kluin te Gro ningen heeft na 60 praktijk jaren op z'n minst 50Ö0 kinde ren ter wereld geholpen en zij gaat er nog steeds mee door. Tot nu toe wist zij aan alle publiciteit te ontsnappen, maar toen Groningens burgervader Haar officieel op het stadhuis heeft ontvangen, ging zij op aandringen van collega's zuch tend door.de knieën voor de pers. Er was geen houden meer aan met de Gouden Ooievaar, die haar werd uitgereikt. Me vrouw Peters is de derde vroedvrouw in ons land, die deze onderscheiding heeft ge kregen. „Geduld is het eerste en dan maken dat de vrouwen vertrouwen in je krygen", verzekert mevrouw Peters, terwyl zy met een paar breed gepolste stevige handen op tafel klopt. Het zyn handen, die bij een 50-jarige passen en die en kele dagen geleden nog een kind ter wereld hielpen. Toch moet me vrouw Peters vele jaren ouder zyn dan 50. Hoeveel ouder biyft een vraag, die zy niet wenst te beant woorden. Een ieder mag echter we ten, dat zy op 28-jarige leef tyd aan de enkele jaren durende oplei ding voor verloskundige begon. Fietsen doet Nederlands oudste verloskundige niet en voor timmer-, behang- of verf- werk in huis schrikt ze nog steeds niet terug. Lachend zegt ze zelf: „Ik kan me overal mee redden, behalve op een eeriyke manier geld verdienen, dat lukt me niet". Wat haar beroep betreft, blyft mevrouw Peters volgens haar col lega's by de tyd. „zy volgt alle lezingen „Lieve troost en geen einde", roept mevrouw Peters uit als naar bijzondere praktijkervaring wordt gevraagd, „als ik daaraan moet beginnen!" In die begin tijd heeft zij haar werk vaak on der zeer moeilijke omstandig heden moeten verrichten in en rondom de stad, waarin zij is ge boren en getogen. Meestal moest er worden gelopen en vaak was het langer wachten dan tegen woordig. Mevrouw Peters herin nert zich nog goed hoe ze met paard en wagen werd opgehaald voor een bevalling in Euvelgun- ne. De nacht, die zij toen nog aan het kraambed moest ivach- ten benutte ze om een manteltje te knippen en te naaien voor de dochter van de kraamvrouw. De moeder was er zelf net niet meer aan toegekomen. En dan de betaling in die begin- tyd. Mevrouw Peters is begonnen met een rijksdaalder per bevalling, uit te keren by het vertrek op de tiende dag. Als het geld er tenmin ste was Als je zestig jaar aan een stuk door echte vakan tie was er niet by als verlos kundige werkt, kryg je je vaste klanten, van moeder op dochter en zelfs op kleindochter. Zo „haalde" mevrouw Peters by een moeder acht kinderen by die acht kinderen 28 kleinkinde- terwyl ook al drie achter- Een drieling heeft de zeer er varen vroedvrouw niet ter wereld zien komen, maar wel waren er op een gegeven moment in één maand drie tweelingen in een en dezelfde Groninger wyk. „Ik heb een eed afgelegd, dat ik alle mensen naar beste weten zal helpen en ik weet zeker dat ik dat gedaan heb", zegt mevrouw Peters, die haar opleiding ontving op de vroedvrouwenschool te Gro ningen, die later van 19211923 werd opgeheven. Op verzoek van de directeur van de school heeft mevrouw Peters nadat ze haar studie had vo'tooid ook nog een poosje lesgegeven in „geboortemechanisme". Inmid dels was zy toen al met haar prak- tyd begonnen. Zy heeft uit het academische ziekenhuis nog menig co-assistent meegehad, die prakti sche ervaring moest opdoen buiten het ziekenhuis. Van groter worden is ii mei niet veel gekomen, wan f in plaats van regen worde. J we gul getrakteerd op zon. Een feest voor ons zei maar vooral voor de kinde ren. wie geen zee te kouo naar de maatschappij waarvan hij toevallig deel uitmaakt. Je kunt daartegen in opstand ko men: ontsnappen kun je niet. Zodra je uit de band springt komt de goegemeente in de weer en je wordt gebrandmerkt als a-sociaal of kortweg „gek", „Je mag myn huiskamerdeur ge- „Dat is dan wat anders". Hy schudt ry van te maken", beloof ik hem. „Dat is dan wat ander". Hy schudt het hoofd. „Dat bedoel ik niet", zegt hy triest. „Er gebeurt nooit iets!" Gebeurt hier nooit iets? denk ik vaag. Och, dat loopt wel los. Zon dagochtend, om kwart over vijf werden vader en ik gewekt door een griezelig lawaai. De hoofdbuis van de waterleiding had het bege ven en een waterval van klaterend gemeentebier stortte zich in de kel der waar het spoedig een halve me ter hoog stond, terwyi het koken de water uit de boiler zich daarby voegde, wolken damp verspreidend. Een poging om de ramp te ke- volg e secc t dat va- aan de hete leiding. Een uur later arri veerde de storingsdienst, pompte lawaaiig de kelder leeg, repareer de de hoofdbuis, vertelde t>y een kopje thee spannende verhalen over andere rampen by andere mensen en om acht uur was het leed geleden. Toen pae ontwaak ten ook de kinderen en ze luis terden sceptisch naar ons opge wonden relaas. „We hebben niets gehoord", merkten ze op. „Jullie hebt zeker gedroomd". Zelfs de druipende pyjama's konden hen niet overtuigen. Toch gebeurt er nooit iets. De poes brak Adriaans lievelingsklas, 't hondje viel van de trap, pal voor de deur ramden twee auto's elkaar, in de tuin bloeide een onwaar- schynlyke bloem waarvan nie mand kon zeggen wie haar had ge plant. Marian richtte een toneel club op en benoemde my als regis seur. Er kwam iemand op bezoek die we in Jaren niet hadden gezien en die twee splinternieuwe kinde ren bleek te hebben. De riolering moest worden opgegraven en ver nieuwd toen ik juist de grote schoonmaak achter de rug had. De sering weigerde te bloeien. De va kantieplannen werden gewyzigd. We kregen ruzie met een oude vriend en sloten vriendschap met een oude vyand. We dienden een klacht in by de leverancier. We raakten betrokken in 'n dorpsrel met politieke achtergrond. Des maandags aaide het leven ons vriendelyk over de staart, maar deelde dinsdags een harde klap uit. Een vroegere kennis herinnerde zich ons bestaan en stuurde een verjaarskaart, ofschoon niemand van ons jarig was. De fiscus her innerde zich ons bestaan en stuur de een ambtelyk schrijven. We raakten het hondje kwyt en von den het weer terug. Adriaan kwam met een buil thuis, Henk blesseerde zyn enkel, Marian had keelpyn en moest twee dagen school verzui men. Henk richtte een nieuwe ver eniging op met zo'n hoge contribu tie dat niemand lid wilde worden. Adriaan besloot een boek te gaan schrijven en zag er meteen van af omdat hy nog zoveel huiswerk had. De vakantieplannen werden voor de vierde maal gewyzigd. De was- man was over tyd, Marian kreeg een nieuwe vriendin en Adriaan trapte zyn voetbal in de sloot. Hy redde de bal maar bedierf 'n nieU- we broek. Nooit gebeurt er iets. Als ik de balans van één week sleur en saaiheid overzien, duizelt het me toch een beetje, 't Zijn allemaal kleinigheden, er is niets we- reldsschokkends bij; geen regel tje in de krant zal er aan gewijd worden. Maar het was: leven. Een voordeeltje rechts, een knauw links, een opkikkertje van achteren en een ontgooche- en pantalon dot van een dóódsimpel pakjer rechte, mouwloze blouse en mo derne pantalon, beiden van de zelfde oranje zijde als de hoed. Het ontwerp is geschikt voor plaatsen als de Cóte d'Azur, waar het dan ook, door het huis Tiktiner, ontworpen werd. De Jongedame temidden van de pynbomen aan de Middellandse Zeekust, toont een andere creatie van hetzelfde modehuis, namely k een pantalon van groene zyde, aan gevuld met een rechte doorknoop- blouse van katoenen voile, bedrukt in bleekgroen en blauw. Het laatste aantrekkelyke geheel, dat tot de gekledere modellen on der onder de pantalonensembles behoort, combineert een zwarte zy den pantalon met een mouwloze tuniek van een zyden katoen in beige en zwart. De moderne impri mé is even apart als simpel, en by gevolg opvallend. De tuniek met knoopsluiting op de schouders, ia gegarneerd met een brede, gestrik te stofceintuur. Voeg by dit geheel een paar zwarte armbanden en klaar bent u voor een avond al leen thuis of om er gezelschap ty- mee te ontvan- Huisvrouwenziekte Volgens het Britse medische tyd- schrift .Medical Journal" bestaat er een nieuw type patient: de huis vrouw die zo trots is op haar huis dat ze het niet durft te verlaten. Een onderzoek heeft volgens het blad geleerd dat deze „honkvaste huisvrouwen" soms in tranen uit barsten en zelfs een inzinking kry gen uit angst het huls te moeten verlaten. Volgens het blad is niet precies bekend hoeveel huisvrouwen deze moeilykheden kennen, waarvan de oorzaak mogelyk kan liggen in een cultuur die „bemoei Je met je ei gen zaken" tot een deugd verklaart. De gevolgen hiervan op het ge zinsleven kunnen niet worden on- schat", aldus Medical Journal, „een moeder die thuisbbjft is als een generaal die in zyn tent blyft". ling van voren. Een biefstuk, wat slagroom en drie bittere pil len: wat je noemt allerhande. Het dagelijks leven is saai, nooit gebeurt er iets, maar al die saaiheid, en al dat „niets" bijeen nemen je toch wel in beslag en maken dat je je geen minuut verveelt. Wat zou Henk dan eigenlijk bedoelen? Een aard beving, of een revolutie? THEA BECKMAN '<sAk\. x jbsMiÉr jggsslgw Z

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11