Goldwater: de kampioen van het conservatisme Bondspresident Lübke wil best aanblijven MAGGI STROOI-AROMA Weinig kandidaten voor hoge ambt G5D9glgpIS 3951 95 ct. 58 ct. In Amerika zelf geen extremist Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 juni 1964 Vierde blad no. 31278 (Van onze correspondent in Bonn) Wie wordt op 1 juli in de Berlijnse Oostpreussenhalle de ieuwe president van de Bondsrepubliek? Het is een vraag die de )uitsers nauwelijks bezig houdt en ze zouden er vrede mee heb- en als ze hoorden dat de huidige president, Heinrich Lübke, die oktober zeventig jaar wordt, door de ruim duizend kiesmannen Berlijn voor de tweede maal was uitverkoren. Zoals de kansen nu staan, is de «gelijkheid van Lübkes herverkie- ig groot. Eerst was het wachten op tt toestemming: tot een tweede kan- (atuur van Lübke zelf. De president ir-ojuist van een monster-staatsie- loek aan een aantal landen in id-Amerika in Bonn teruggekeerd, lprivégesprekken met leidende poli te persoonlijkheden van zyn partij, dCDU, heeft Lübke nu laten door- pemeren dat hij bereid is nog eens v. jaar in de villa Hammerschmidt tronen. Microscopisch ituurlijk zijn er achter de scher- pv ook speculaties en machinaties m< betrekking tot andere kandida- teimaar deze waarlijk microscopi- Eci worsteling werkt nauwelijks op ceerbeelding. Zo wordt als even- tut andere kandidaat wel de naam aide „Bundesminister für beson- |C?i Aufgaben" Enrst Krone ge in Dtd. Deze zeventig jarige Ade- n ar-aanhanger steekt in dagen u-ii altijd wel even zijn hoofd on .ïoemaar de praktijk heeft uitgewe. zeniat- zijn invloed zich het beste birni de vier muren van de part ij - conrentiiekam.es doet gelden. Na. tuujk zou Adenauer graag zien da Krc. Lübkes opvolger werd, van wi hy ns heeft gezegd, dat hy hem in 195£elf niet had gekozen. Origens heeft Adenauer ook nog eemdere naam laten vallen: die vane zestigjarige professor in de reclwetenschappen Hans Furl er, twetaal president van het Europese parlient en een vurig strijder voo; een auw samenwerkend Europa. Mr om op Kron« terug te komen ook >ndskanselier Erhard voelt wel wat or hem. en wel om dat in geval van rones verhuizing naar de villa Hamerschmidt dienst ministerszetel vrij u komen, waarop Erhard dan zijn ertrouweling en rechterhand staafecretaris Ludger Westrick zou kunn plaatsen, wiens ambtstermijn binnkort afloopt en die niet kan word herbenoemd. Nog drie Enan nog voor de goede orde nog drie .ndidaten: 6 I evenals Krone en Furl er ka- thoke minister-president van het lan Baden -Württemberg in de peron van de zestigjarige Kurt Kieiger (maar Kiesinger wees zijnandidatuur van de hand om hehmbt niet te compromiteren metijn vroegere lidmaatschap van de >DAP en de foto's die er van herin omloop zijn waarop hij ln zijniploma.tenuniform der nazi's stag afgebeeld). Deveneens katholieke Gebhard Müh (64), vroeger minister-pre- C Dauidige minister van Justitie. Ews Bucher (50), lid van FDP, de enigpartij die zich tegen de her- verteing van Lübke openlijk ver zet-, ant ook de socialisten hebben zichiet de terugkeer van de ka tholle Lübke verenigd, omdat zij van ening zijn dat Lübke een evenele „grote coalitie" geen moeikheden in de weg zal leggen. Geen animo De psidentsverkiezingen zien er overige juist daarom zo weinig op- windenuit, omdat Müller zowel als pone Bondsdagvoorzitter Gers- tenmai< (wiens naam ook nog ge fluister werd) openlijk hebben ver- ar<?. te zullen terugtrekken >ls Lüfe zich officieel bereid ver klaart a tweede ambtstermijn in te gaan. Ize inschikkelijkheid is wel licht mder het gevolg van groot- moedigïd dan van gebrek aan ani mo voosen staatsambt dat eerbied waardigs, maar de bekleder ervan ln een isoluut machteloze positie twingt. iaarom is het hem hoog stens geven zijn maag te overladen, &elegenïdvstoespraken te houden en vele, vel handen te schudden. Is Herich Lübke dan de aange wezen psoon gebleken voor deze 'zonderlge functie? In 1959 volgde njj de ette president van de nieuwe Bondsreibliek, Theodor Heuss op, als bekning van een gedegen maar weinig (windende carrière. Als zoon van eentoerenfamilie in Westfalen al jong Ibeslag genomen door agra rische pblemen, speelde hij vanaf 1923 eenüdende rol in landbouwor- ganisatieen had hij van '31 tot '33 voor de entrumparty zitting in de Pruissisc; Landdag. Van '47 tot '52 was hij inister van Landbouw voor Rynla*rdVestfalen. een functie die mi van 3 tot '59 in de Bondsrege- hng verlde. Symbolisclier .Het wen Adenauers machinaties oy de psidentsverkiezingen van '59 die maaien dat bijna niemand meer veel voefe voor de bekleding van de door de anselier zo gemalcraiteerde vacatureln de opperste nood wezen Wikken p de rechtschapen, maar kleurloz«Lübke, die toentertijd voor de televie verklaarde dat het hem dooit der Wiege gesungen" was dat hij 'eens tot president zou bren gen. Ta was Lübke symbolischer voor 't ondsrepublikeinse president schap di de joviale intellectueel Theodo:Heuss met zijn culturele Achterg-nd en, zoals het de Duitser Past, ege filosofische ideeën die leboel water". Of bijvoorbeeld: „In Persepolis staat nog een oude vesting, hoe die heet ben ik ver geten, en hij werd door Darius gebouwd, of door Xerxes, ik weet dat niet zo precies. Bij een andere gelegenheid vloog Lübke per Bundeswehr-he likopter, bestuurd door twee pilo ten, over de ondergelopen gebie den van de Hamburgse overstro mingsramp. Na afloop van de vlucht vroeg de president bij het uitstappen aan de burgemeester van Hamburg, Engelhard: "Hoe veel fooi hebt u hen beiden ge geven?" Maar een van de ellendigste fauxpas is wel volgens Der Spie gel het -incident waarbij Lübke, getroffen door het overlijden van de Franse dichterJedn Cócteau die zich hoofdzakelijk tot het mannelijk geslacht voelde aange trokken en lange jaren met de to neelschrijver Jean Marais samen woonde) een condöleantie-tele- gram aan Cocteau's weduwe ver zond en de tekst van dit telegram trots in zijn „bulletin" liet af drukken. Der Spiegel komt overigens ook niet met een andere kandidaat voor de dag. Het probleem is dan ook blijkbaar niet een vervanging van Lübke, maar een vervanging van de ghost-writer door iemand met een dwingender persoonlijkheid van die van Heinrich Lübke. Advertentie Advertentie in de handige tafelstrooier nu ook in voordelig vulzakje slechts Maggi Strooi-Aroma is een volkomen plantaardig aroma in strooibare vorm om spijzen te kruiden en de smaak te verfijnen. Voor alle eiergerechten, to maten, groenten, aardappelen, vlees, vis enz. enz. Kruidt elk gerecht naar ieders eigen smaak. voor het vullen bodem van strooier verwij deren. HEINRICH LÜBKE aangenaam zyn om in de conversatie aan te horen, maar die men even snel weer vergeet. Heuss had nog ge probeerd méér te zijn dan een public- relations manager op hoog niveau. Maar zijn (overigens schaarse» po gingen om in te grijpen in de politie ke gang van zaken wanneer hij dacht dat dit gewenst was, liepen volko men dood op de regels van de grond wet van 1949, op de strenge toepas sing waarvan door de autoritaire Adenauer en grotendeels ten eigen bate nauwlettend werd toegezien. Weinig eer Inderdaad lieten de grondwetgevers van het na-oorlogse Duitsland weinig eer te behalen aan de president over. Door de geschiedenis wijs geworden (eerst die van de Republiek Weimar, later die van het Derde Rijk) hadden deze heren een panische angst over gehouden voor machtsconcentratie en volksinmenging. Niet alléén werd daarom in de grondwet gewaakt te gen plebiscieten en directe verkiezin gen, maar ook werd Hindenburg en Hitier indachtig de plaats van de president geheel herzien. De macht van de president in de republiek van Weimar werd nu verdeeld over het federale constitutionele hof, de rech terlijke macht in het algemeen, de ministers van de Lander in de Bun- desrat, de volksvertegenwoordigers in de Bundestag en last but not least het federale kabinet met de Bonds kanselier aan het hoofd. De president wordt ook niet langer door het volk gekozen, maar door de zogenaamde „Bundesversammlung", een lichaam dat bestaat uit leden van de Bondsdag en een even groot aantal leden dat door de ver tegenwoordigers van de Lander voor deze gelegenheid gekozen wordt. Niet langer ook is de president opperbe velhebber van de strijdkrachten «een functie die de minister voor Defensie ten deel valt en in geval van oorlog de Bondskanselier), niet langer wijst hij de nieuwe Bondskanselier aan (een prerogatief dat op de Bondsdag is overgegaan), noch bezit hij de ver gaande bevoegdheden in tijd van nood die zijn voorganger uit de pe- Lege huls Van dit alles is niet meer overge bleven dan een zo lege huls, dat de huidige presidenten nog nauwelijks als de ruggegraat van de staat kun- worden beschouwd. Gezocht voor de functie worden dan ook onper soonlijke witharige oude heren, die in staat zijn zo nodig enige tot niets plichtende zinnen te formuleren een manier die herinnert aan Duitslands schone (doch ingewikkel de) taal en zijn grootse (doch vaak wat opdringerige) cultuur. Beantwoordde Heinrich Lübke aan dit droombeeld? Naar buiten werden zelden of nooit van klachten ge hoord. Maar Der Spiegel zou zijn re putatie geen eer aangedaan hebben als het blad in deze verkiezingstijd niet met een cover-story over Lübke zyn uitgekomen, waarin een „Lübke-taboe" wordt onthuld, en en kele nare geheimen ontsluierd. Dat Lübke niet in staat zou zyn zelf zijn redevoeringen samen te stellen en dus de hulp van een „ghost-writer" heeft ingeroepen, acht het blad geen bezwaar, maar van de ongelukken die er gebeuren als Lübke zo eigen wijs is deze zorgvuldig voorbereide toespraken terzyde te schuiven en op eigen kracht verder te gaan, geeft Der Spiegel enige uiterst pijnlijke voorbeelden. Uitspraken Zo sprak Lübke tijdens een di ner met 500 Oost-Azië-experts en ambassadeurs uit deze gebieden onder meer: „Toen kwamen we in Teheran en daar viel me meteen op dat de mensen er allemaal schoongewassen uitzagen". En verder nog: „Indonesië be staat uit eilanden en die liggen gedeeltelijk ten noorden en ge deeltelijk ten zuiden van de eve naar, en daartussen in is een he- Nieuwe uitgaven „beroepen-almanak" brengt op niet schat aan Informatie. Steekproeven wekten een volledige en betrouwbare Indruk. In het alfabetisch register op de Inhoud staan ongeveer 1500 be roepen vermeld, hetgeen wel leder, die op dit gebied inllchtin- rie glycines, door H. Een beschadigd eke Malden-tr|p, Ultg.Heideland, (Van onze correspondent in Washington) De man. die de meeste kansen heeft op de komende Republikein se conventie in San Francisco gekozen te worden tot kandidaat voor het presidentschap, heet Barry Morris Goldwater en het loont de moeite eens even stil te staan bij zijn persoonlijkheid, carrière en aanhang. Barry werd geboren op Nieuwjaarsdag 1909 in Phoenix in de staat Arizona als zoon van een warenhuisbezitter, die op zijn beurt weer de zoon was van een uit Polen afkomstige rabbi, die nog Goldwasser heette. De kleine Barry liep de Staunton militaire academie in Virginia af en studeerde korte tijd aan de universiteit van Arizona. Zijn studie werd echter onderbroken door de dood van zijn vader, die hem noodzaakte het warenhuis te gaan beheren. Van 1937 tot 1953 was Barry Goldwater warenhuisdirecteur, een bezigheid, die hy tijdens de oorlog natuurlijk moest onderbreken. Van 1941 tot 1945 diende hy als piloot in de luchtmacht. Twee jaar geleden bereikte hij in dit wapen zelfs de hoogt mogelijke rang voor een re servist: generaal-majoor. Van 1948 tot 1952 zat Goldwater in de gemeenteraad van zyn geboorte stad. In het laatstgenoemde jaar werd hy gekozen tot senator van Arizona, waarmee hij de eerste Re publikein in 32 jaar was die door Arizona naar de Senaat werd af gevaardigd. Militant In de zc se Eerste zich als een militante conservatief. Hij uitte bewondering voor senator 2000"120% 825k9 OEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 2820 Bij Kats wordt hard gewerkt om de brug over de Oosterschel- de, die met een lengte van vijf kilometer de langste van Europa gaat worden, vóór 1 januari 1966 voltooid te hebben. De eerste brugdelen zijn reeds ge plaatst. Joseph McCarthy, de man die met zijn communistenjacht de Verenig de Staten enkele jaren in een halve politiestaat veranderde, hij noemde president Kennedy ultra-links en sprak over wijlen president Roose velt alleen in de meest afkeurende termen. In de Republikeinse partij treed hij steeds feller voor een dui delijk conservatisme en probeerde hij progressieven als Rockefeller en senator Javits in de hoek te druk ken. Afgelopen januari kondigde Gold water officieel aan te zullen streven naar de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap, niet uit am bitie, zoals hij er zelf bij zei, maar omdat zoveel duizenden Amerikanen hem gevraagd hadden dit te doen dat hij niet meer wilde weigeren. Zijn papieren stonden van het be ging af aan hoog. Bij opiniepeilin gen was vorig jaar al gebleken dat zyn populariteit groot was en dat diegenen die Kennedy te progres sief vonden, te vriendelijk tegenover communisme, te toeschietelijk te genover de vakbeweging en to radi caal in de strijd tegen rassendis criminatie. hun hoop op Barry hadden gesteld. Deze lieden vormen geen kleine groep. De groep is misschien een beetje geslonken sinds Kennedy door zijn dood een nationaal monument is geworden en sinds in het Witte Huis Lyndon Johnson resideert, een man die altijd als een conservatief ge golden heeft en die in zijn manier toen. zijn zuidelijk accent en zijn denken geen enkele herinnering oproept aan de Amerikaanse pro gressief met zijn intellectualisme en wereldwijsheid die bij de gemiddel de Amerikaan zo verdacht zijn. Maar deze conservatieve Goldwa- ter-groep is nog altijd zeer sterk en •ordt misschien nog wel sterker de- e zomer, als de kwestie van de in tegratie van de negers tot steeds openbare onrust gaat leiden. Want het is juist de poging van de regering in Washington om een wet aangenomen te krijgen, die wettige discriminatie van negers onmogelijk zal maken, die alle conservatieven beschouwen als een voortbrengsel de duivel. En negerdemonstra ties, negerstakingen, boycots etc. versterken deze mensen in het idee dat de negerintegratie een kwalijke zaak is, die grenst Geen rassist Nu is Goldwater wel een man die het van dit sentiment moet hebben, maar hij is niet de fascist, waarvoor vele niet-Amerikanen hem houden. Integendeel, toen hy nog lid van de gemeenteraad van Phoenix was, ijverde hy voor rassenintegratie in restaurants etc. En hij had daarmee succes ook. In zyn huidige campag nes tamboereert hij op vele thema's, maar de negerkwestie laat hij er buiten. Neen, Goldwaters conservatisme is van een andere aard, hetgeen niet alleen het gevolg is van zijn eigen joodse achtergrond <die uiter aard geen aanleiding geeft tot ras sisme maar ook van het feit dat in Arizona, Goldwaters staat van herkomst, slechts een miniem aan tal negers woont, zodat de rassen kwestie daar nimmer een grote rol gespeeld heeft. Barry is een authentieke Ameri kaanse conservatief en men kan hem alleen begrijpen als men duikt in de geschiedenis van dit wonderbaarlijke land. De Verenigde Staten zijn, zoals men weet, in de achttiende eeuw ontstaan als een unie van onafhan kelijke staten, die op hun beurt weer gesticht waren door individuele en onafhankelijke kolonisten, die over hun eigen vrijheid en zelfstan digheid hoog opgaven. In de onafhankelijkheidsverkla ring zowel als in de Amerikaanse grondwet kan men dit principe (wijsgerig gestut door het denken van John Locke) van „het individu met zijn eigendom als kern der sa menleving' 'terugvinden. Men ziet er tevens in dat de Amerikanen van twee eeuwen terug de staat be schouwden als een onding, helaas onvermijdelijk door de noodzaak het eigendom van de enkeling beschermd te krijgen. Maar hoe minder de staat de vrij heid beperkt des te beter, zo rede neerde men. en hoe meer beslisingen worden overgelaten aan de enkelmg of de kleinst mogelijke bundeling van enkelingen, hoe gezonder. Dat denkbeeld leidde er toe dat men poogde steeds zo min mogelijk bevoegdheden te geven aan de gro tere organisatievorm. Met andere woorden: hoe meer bevoegdheden bij de gemeente en hoe minder bij het graafschapsbestuur des te mooier, en hoe meer bevoegdheden bij de staten en hoe minder bij de federale rege ring in Washington des te prettiger. Traditie In deze traditie wortelt Goldwater. Hij wil nog steeds „Washington" zo machteloos mogelijk maken en zoveel als het maar gaat beslissingen naar de staten, de gemeenten brengen. Die benadering is de achtergrond van zijn antipathie tegen de federale wet op de burgerrechten, die de negerdis criminatie gaat verbieden, want vol gens hem moet men zulke zaken overlaten aan de staten. En deze achtergrond brengt hem ertoe te fulmineren tegen federale belas ting. tegen „geld versmijten" door Washington aan buitenlandse hulp en inmenging en tegen sociale maat regelen, die de federale regering van bovenaf de enkeling oplegt. Op al deze punten is Goldwater een legitieme erfgenaam van Ame rikaans denken. Van oeroud Ameri kaans denken weliswaar, dat nog geen rekening kon houden met de ultra-geindustrialiseerde welvaarts staat van thans, maar dat een authentieke traditie is, waarin een groot deel van. de Amerikaanse be volking van vandaag leeft. Behalve dit alles is Goldwater ech ter nog meer. Hij is ook een radicaal, die ontwikkelingen zou wülen terug buigen. Zo heeft hij duidelijk laten blijken dat hij sociale voorzieningen zou willen terugbrengen op een ba sis van vrijwüligheid. dat hij de Oost-West-toenadering zou wülen vervangen door een machtspolitiek k la de 19de eeuw, waarbij dan steeds met de H-bom zou moeten worden gezwaaid om Amerika aan zijn trek ken te laten komen, en dat hij de politiek van hulp aan onderontwik kelde landen zou willen staken. Goldwater radicaliseert daarmee zijn uitgangspunt. De taak van de federale regering om te zorgen voor defensie en buitenlandse politiek van de unie interpreteert hij zo, dat van de uniemacht stante pede een maximum gebruik moet worden ge maakt. Bijvoorbeeld dat de dreiging van Cuba niet moet worden getole reerd. maar dat Castro zonder ver wijl verwijderd dient te worden. Goidwate s wereld ls niet een ruimte van met elkaar samenlevende en ook samenwerkende volkeren, die op zichzelf hun eigen systemen heb ben, maar het ls een wereld waarin elk land, dat hinderlijk is voor een machtiger buur, een klap op het hoofd krygt Dat in een dergelijk sy steem geen plaats is voor de Veren de Naties ls duidelijk. Goldwater heeft dan ook al gezegd dat de Ver. Staten eruit zouden moeten lopen. Sympathie als een woeste wildeman, die k la Hitier brallend en brullend op zijn menigte inpraat. Wel houdt hij er van emoties bij zijn gehoor te wek ken, maar een tweede Adolf lijkt hij niet. In kleine kring wekt hij zelfs vaak veel sympathie door zijn kenne lijke oprechtheid, zijn conservatief fatsoen en zijn openhartigheid. Om die eigenschappen mocht bij voorbeeld John Kennedy Goldwa ter persoonlijk graag, al achtte hij diens ideeën levensgevaarlijk. Goldwaters kansen op de kandida tuur zijn niet klein, omdat hij in de Republikeinse partij veel sympathie heeft weten te wekken by de func tionarissen. Een probleem voor hem is echter dat zyn populariteit by de kiezers zou kunnen dalen door al te groot radicalisme van zyn denk beelden. Niet voor niets probeert hy de laatste weken de indruk te wek ken dat hij het allemaal anders be doeld heeft en dat hij een Repu blikein uit het midden is en niet van ultrarechts. Zyn moeilykheid daarby is weer dat velen hem nu dreigen te laten vallen omdat zy teleurgesteld zyn en twy- felen aan zyn veel geroemde oprecht heid. Bovendien sluiten de progres sieve elementen in de Republikeinse partij de gelederen rond de gouver neur van New York, Nelson Rocke feller. Gelukkig voor Barry heeft hy echter juist weer enige steun gekre gen van oud-president Eisenhower, wiens prestige nog steeds enorm is. In plaats van de oud-generaal zich van Goldwater distantieerde, zoals progressieve "Republikeinen hem had den gevraagd, deed hy het tegen deel. In een televisiegesprek zei hy iedere kandidaat te zullen steunen die het Republikeinse partycongres zal kiezen, en voegde daaraan toe dat Goldwater hem lang niet zo ex treem is als velen beweren. En in dat laatste heeft Ike mis schien nog gelijk ook. Goldwater is weliswaar extreem conservatief, maar dat betekent niet dat hy in het Amerikaanse politieke leven meteen tot de uitersten gerekend moet wor den. Er zijn hier miljoenen mensen extreem conservatief, legt men Euro pese maatstaven aan, terwijl het Amerikaanse summum van conser vatisme elders onbekend is. Echt uiterst rechts z(jn nl. de Ku-Klux- Klan en de John Birch Society, die naar Europees spraakgebruik gewoon fascistisch of nazistisch genoemd zouden moeten worden, en daarby vergeleken is Goldwater werkelyk een soort middenfiguur. Of hij de Republikeinse kandidaat wordt of niet. vast staat dat zijn denken verre van buitennjssig is en dat de achttiende-eeuwse herkomst ervan nog dagelyks bespeurbaar is in het Amerikaanse staatsdenken. de binnenlandse politiek, het sociale be leid. de rechtspraak etc. Het ver- i schynsei Goldwater wordt daardoor I interessanter, maar ook huivering wekkender.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7